Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Filmul Preferat
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
(monique)
Auzisem numai lucruri bune despre "Pisica pe acoperisul incins", insa nu intelegeam cum un film putea fi apreciat atat de mult desi fusese turnat in '58... acum vreo 3 saptamani a fost difuzat la TV si l-am vizionat... dupa 2 ore in care nu mi-am dezlipit ochii de pe ecran, am inteles de ce filmul a invins anii... cu o poveste relativ simpla, pelicula vorbeste despre minciuna si oameni...
doice
@ monique
Si tot clasice sa nu uitam de Rebel fara cauza de care zicea si mutulica.
Este vechi dar te tine in fata televizorului fara probleme cele 2 ore.
mutulica
ma uit la Top Gun... si ma ia asa usor cu melancolie... a fost filmul adolescentei...
cu al lui Take my breath away...
Peter Pan
Am revazut "Podurile din Madison County"...........N-am cuvinte....
ComicDiva
QUOTE (Minerval @ 26 Aug 2004, 02:39 AM)
Seara buna.
Cred ca preferinta mea este cunoscuta de cei mai vechi in saga Star Wars. Este singurul film neantrecut pana acum la scenariu, efecte speciale, storyline, incasari.
In curand vor apare TheRing2 si Blade Apocalypse, continuari pentru TheRing si saga lui "daywalker".
Numai bine.


HEY! Eu sunt o fanatica Star Wars de la varsta de 3 ani. biggrin.gif

Nu e Blade Trinity? smile.gif
user posted image
florinb
cel mai bun film vazut anul acesta: 25'th hour (a 25-a ora).
best ever: American beauty
mentiune speciala: Requiem for a dream
BeDeaua
Salut!
... sorry.gif hee...e vorba de un film pe care-l caut de multa vreme: "Thalassa, Thalassa" al lui Bogdan Dumitrescu (1994). Regizor si scenarist, Bogdan a realizat, printre altele, si "Unde la soare e frig" (1991)...
Ma poate ajuta cineva?
Multumesc! jamie.gif
Scarlett
QUOTE (Peter Pan @ 7 Sep 2004, 02:08 PM)
Am revazut "Podurile din Madison County"...........N-am cuvinte....

asa-i , e un film de exceptie ...

doice
Unul care va fi mereu pt mine un all times favourite este Forest Gump. spoton.gif
Un vis american dus la extrem. Un fel de: chiar si omul cel mai simplu poate sa devina cineva atata timp cat este lipsit de rautate.
Dupa parerea mea este un film care te lasa cu zambetul pe buze. smile.gif
Cafe Del Mar
nu stiu de s-a mai pomenit de el....ca nu am citit tot ...dar mie "the terminal" thumb_yello.gif pe care il, gasiti fie prin odc ph34r.gif sau mai frumos il vedeti ca mine la cinema. wink.gif
tom hanks face un rol, ca de fiecare data, memorabil.mie una filmul mi-a placut de la cap la coada...daca l-a mai vazut careva astept pareri. smile.gif
Cafe Del Mar
Cercul poetilor disparuti..
bursuca
25th hour - bun

requiem for a dream - excelent, la fel ca si memento sau pi
valentinu
QUOTE (Cafe Del Mar @ 14 Sep 2004, 08:18 PM)
Cercul poetilor disparuti..

vai dar ce film poate fi asta
e senzational; chiar nu m-am asteptat sa fie asa de bun

tocmai l-am vazut in noaptea asta si poate sunt la prima impresie, una exagerat de buna, dar cu toate acestea avem aici un film titanic biggrin.gif
uaaau!

are defecte pe care le-am observat dar nu imi pasa, "Dead poets society" e un film excelent.

chiar e cel mai bun film pe care l-ai vazut? cum se poate intampla asa ceva? e cel mai bun fara nici un dubiu? sau l-ai compara cu altul? de ce nu discutam mai mult despre filmul nostru preferat? de ce forest gump? pentru ca prezinta american dream? eu nu am vazut podurile din madison county? ce are grozav? am vazut ca joaca meryl streep si eastwood, imi place foarte mult de eastwood, apare grozav in westernurile vechi, unforgiven mi se pare one of the best; am observat ca multe lume alege American beauty; ce inseamna pentru tine? intreb si eu.. mi-ar place sa existe ceva discutii pe aici nu doar o enumerare de filme.. daca vreau o enumerare de filme deschid imdb si citesc top 250... e exciting nu spun; dar...
mi-a placut de AdrianB cand a pomenit de "Cel mai iubit dintre pamanteni" are dreptate nu? nu comentam? hmm... pana la urma ce e forumul asta pentru voi? I dont't know..
smile.gif "Dead poets society".. cool nu? fiecare are ceva de spus; bineinteles ca nu toti sunt de acord cu el.. dar.. smile.gif si bdl l-a pomenit pe la inceput: dar atat! atat despre un film asa de bun rolleyes.gif

hh.gif dar eu ce am scris aici!? impresii... impresii...
Data'q
Sving private Ryan
Arma mortala 4
Watterworld
Dar preferatul meu e Braveheart thumb_yello.gif
si aproape orice cu Helen Hunt yikes.gif
doice
As good as it gets wub.gif

cu Helen Hunt si Jack Nicholson
daca ei au reusit sa fie fericiti la final inseamna ca oricare dintre noi poate.

Este unul dintre filmele alea care la final te fac sa fii optimist. Daca cineva care avea comportament compulsiv poate sa se schimbe pt ca e indragostit, atunci exista sanse si pt noi ceilalti. Aceia care nu au probleme f grave (pt ca probleme avem cu totii) comportamentale au chiar sanse mai mari la fericire si pana la urma asta ne dorim cu totii, nu?

cat despre Watterworld yikes.gif
pe bune i-a placut cuiva?
nu-mi vine sa cred
solipso
Cel mai bun anul acesta: Dogville (da' nu mi-e rusine nici cu Kill Bill, nici cu 25'th hour)
Cel mai bun ever: Matrix (primul). Comercial sau nu, a avut ceva..
Zooey
QUOTE (doice @ 22 Sep 2004, 02:40 PM)
As good as it gets wub.gif

iubesc filmul asta. jack nicolson catre helen hunt: 'you make me want to be a better person' wub.gif
si eu vreau sa vad 'dogville'! lars von trier mi se pare un super regizor

mie mi-a fost groaza intotdeauna sa spun ca 'x' e filmul meu preferat. imi plac multe, unele le-am vazut de cite 4-5 ori si le-as vedea iar miine: as good as it gets, amelie, dead poets society, lost in translation, philadelphia, pulp fiction... e multe smile.gif
solipso
Se poate adauga si un documentar? Ce ziceti de Fahrenheit 9/11?
moni
Filmele mele preferate, nu neaparat in aceasta ordine,ar fi:
Before Sunrise
Great Expectations
Silence of the Lambs
As good as it Gets
City of Angels
Schindler's List
The Butterfly Effect
The ring
The Godfather
La vita e bella...
Ar mai fi cateva dar mai bine ma opresc aici , sa nu va plictisesc prea tare ohyeah.gif
(monique)
Pe langa "Cat on a hot tin roof" care ramane pe primul loc as mai adauga cateva filme: "A beautiful mind"... Russel Crowe e magnific, iar povestea merita toate aplauzele.... "13 going on 30"... un fel de "ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea indeplini... sa mai spun ca sunt fana Jennifer Garner de cand am vazut-o jucand in serialul "Alias"... ar mai fi "Beyond borders" cu Angelina Jolie intr-o forma de zile mari... de asemenea povestea filmului e foarte buna... ultimul film care m-a impresionat a fost "King Arthur"... un film despre onoare, sacrificiu, datorie si dragoste.... wub.gif
gheorghe dinica
Seven,Great Expectaision,(USA),City of Gods(Brazilia),Amelie,Nathalie(Franta),Reconstruction(Danemarca).
Minerval
QUOTE (ComicDiva @ 7 Sep 2004, 02:07 PM)
HEY! Eu sunt o fanatica Star Wars de la varsta de 3 ani. biggrin.gif

Nu e Blade Trinity? smile.gif
user posted image

Ma luase cu apocalipsa. Da, intr-adevar, este Trinity. smile.gif
Numai bine.

ps: cine asculta Green Day? wink.gif
Crazy Horse
Taxi Driver
Snatch
Apocalypse Now
Pulp Fiction
Dances With Wolves
Mean Streets
Gladiator
Sid and Nancy
Barton Fink
Don Juan de Marco

Oh boy!Very very hard to come up with 2-3 movies only....I got carried away.

LOVE&PEACE,
Crazy Horse
gypsyhart
Sunt multe filme care mi'au placut la viata mea....
Mi'a placut "Ultima tentatie a lui Christos"....pentru ca a avut curajul sa arate un Isus mai uman....
Mi'a placut "Matrix"... pentru combinatia de comert si adevar....
Mi'a placut "Vorbeste cu ea"... pentru alegoriile iubirii....
Mi'a placut "Star Wars".... pentru ca vorbea despre Forta...smile.gif
Mi'a placut "Underground".... pentru ca are niste personaje minunate...
Mi'a placut "American Beauty" pentru replica aceea "...uneori simt ca este atata frumusete in lume incat mi'e teama ca inima mea nu o poate primi pe toata...."
Mi'a placut "Hero", un film care m'a facut prezent.....
gonen
Forest Gump
Ice Age
Gladiatorul
BraveHeart - asta e cel mai bun film, dupa parerea mea
Predatoru
A vazut cineva "Dead Poets Society" ?
Cu Robin Williams. Vorba aia: He rulllz tongue.gif
Zooey
cum sa nu! si inca de citeva ori. este filmul care da clasa oricarui film cu teen-ageri, la orice ora!!! exceptional! thumb_yello.gif
N.V.
Sunt muuuuuuuulte filme extraordinare care ar merita revazute oricand, de nenumarate ori. Imi vin acum in gand: Zorba Grecul, La Strada, Fight Club, American Beauty, Forrest Gump, 21 Grams, Wag the Dog, Heat, Trainspotting, One Flew Over the Cuckoo's Nest, Red Dragon, Dictatorul(cu Charlie Chaplin), The Godfather, Once Upon A Time In America, Taxi Driver, Pleasentville, Dark City, Lawyer's Advocate, Blair Witch Project, The Wall si altele. Sunt foarte multe filme bune, dar sunt impresurate din pacate de filme submediocre.
cobra verde
Fitzcarraldo; Cobra Verde; Aguirre,mania lui Dumnezeu si mai tot ce a realizart Wener Herzog.
xti
"The ghost" cu patrick si demi ... pana a aparut gladiatorul ...
Dani
Mi-au placut aproape in aceeasi masura urmatoarele:
The Green Mile
The Ring
The Butterfly Effect
The Pianist
lutherius
Cred ca as alege Elephant, a lui Gus van Sant. Trebuie sa recunosc ca m-a impresionat foarte mult filmul, desi toti cu care am discutat au spus ca nu este nimic de interpretat. Ar mai fi si Gerry, care a aparut cu un an inainte si e realizat in aceeasi maniera. Eu zic ca merita vazute amandoua, pentru ca abordeaza unele tehnici mai diferite de prezentare.
theOffender
usual suspects ar fi unul dintre ele, hero, confessions of a dangerous mind, frida, the bounty, the return (un film rusesc de calitate)
Mickydutza
A beautiful mind
Butterfly effect
Al 6-lea simt

toate cele care te tin in suspans pentru a-ti oferi un final neasteptat....

asta mi-a placut si la Gladiatorul...fiind productie americana eram sigura ca voi avea parte de clasicul final fericit, cu "si-au trait fericiti pana la adanci batranete". dar iata ca au descoperit si ei ca viata nu e chiar asa si au creat ceva mai aproape de realitate

valentinu
"clasicul final fericit", "au descoperit si ei ca viata nu e chiar asa si au creat ceva mai aproape de realitate"?

care crezi ca e criteriul dupa care e validat pentru film un scenariu? iar despre "Gladiatorul" nu poti vorbi ca are un scenariu apropiat de realitate, dar asta e parerea unui ingineras sententios
Mickydutza
hai sa ma explic....pentru mine gladiatorul a reprezentat o diferenta fata de filmele pe care de obicei le primeam de la holywood...era atat rutina in ele incat puteai zice cu precizie ce anume urmeaza in fiecare clipa...gladiatorul a fost ceva diferit....prin mai aproape de realitate nu fac referire la copiere...ca la o adica de asta e film, sa ne abata privirea de la cotidian....Commodus a fost intr-adevar imparat dar nu am gasit nicaieri ca ar fi fost omoratd e un gladiator, dar cred ca filmul prezinta destul de bine anumite elemente care erau specifice imperiului roman, si, dupa cum ziceam , nu are clasicul final....ca daca ar fi fost dupa tipar Maximus nu ar fi trebuit sa moara, nu?
trebuie sa recunosti ca rare sunt filmele care sunt exact dupa realitate, iar cele care sunt , deh...sunt documentare, nu mai sunt artistice
ohyeah.gif
^LadyBird^
"the ring" a fost primul film despre care puteam spune "da domle' asta e un film preferat de-al meu " apoi mi-a placut foarte mult si "american history x"..foarte interesant tratata problema.
YoyoMan
ohmy.gif
Asa mult iti plac horror-urile? Wooaaaaa biggrin.gif
Si mie imi plac, dar nu in asa masura incat sa am un film horror ca film preferat. smile.gif
Arlequine
ma gandeam acum care ar trebui sa fie criteriile dupa care stabilim filmul preferat...
daca e sa luam un criteriu cantitativ, si anume ce film am vazut de cele mai multe ori(si pe care as mai putea sa-l vad inca pe atata), as zice "jesus christ superstar".
apoi, o adevarata revelatie pentru mine a fost filmul danez "recontruction".
and last but not least, tim burton`s masterpieces, edward scissorhands si sleepy hollow, nu prea pot decide biggrin.gif
trebuia unul singur?! rolleyes.gif
surzi
.......mi-a placut asta la care am fost acu cateva zile `Viata lui Peter Seller` un fel de tragi-comedie la cum sa-ti pui mai multe masti,dar pe drum sa te pierzi pe tine insuti.........am crezut la inceput ca n-o sa fie cine stie ce ,dar are niste faze de te ...pe tine si un actor super tare ....o interpretare de minune.... biggrin.gif
Michelle
The english patient si filmul si cartea in egala masura desi se intampla adesea sa fie o carte buna si o ecranizare proasta si viceversa.
Once upon a time in America, Deer Hunter , Scent of a woman si in general cam toate filmele cu de Niro sau Al Pacino ,Nikita s.a. De astea mi-am adus aminte!
illusion
Angels in America, ultimul film a lui Al Pacino...pur si simplu bestial, pacat ca e prea lung si nust cine are rabdare sa-l vada (6 ore!!)....Daca puneti mana pe el...n-o sa regretati...
cipdecip
mor biggrin.gif dupa filmul asta

Grease cu John Travolta & Olivia Newton-John
rebel
[•] Filantropica
[•] A beautiful mind
[•] Men of Honor
[•] Saving Private Ryan
sapte
Daca nu l-ati vazut inca va recomand cu multa caldura filmul Balanta (regizat de Lucian Pintilie). Recunosc ca mai are si mici buguri, dar este extraordinar cat de bine se indentifica Maia Morgenstein cu personajul respectiv!!! si cat de clar simti personajul!!! Ma rog, poate sunt si putin subiectiv pentru ca am o afinitate pentru astfel de femei ohyeah.gif
De asemenea daca tot sunt la filme romanesti trebuie sa amintesc aici de Morometii...dar sper ca pe asta l-ati vazut deja.

Un alt film foarte foarte reusit este Buffalo Soldiers cu Joaquin Phoenix(apropo, ce tare e Joaquin Phoenix asta). Parerea mea este ca actorii joaca superb si filmu chiar te prinda din plin.

Alte filme pe care vi le rocamand:

GodFather 1&2 - Godfather 1 cel putin este incredibil!
American Beauty
Pulp Fiction
Forrest Gump
Pisica Alba, Pisica Neagra
Gladiatorul

O animatie foarte tare pe care am vazut ca nu prea o stie lumea este The Emperor's New Groove.
Dintre filmele mai vechi ar fi de vazut Ben Hur. Nu stiu care e treaba cu filmu asta dubios Citizen Kane(1941) de apare in majoritatea topurilor pe primul loc. Ciudat lucru.
Poate il vedeti voi si-mi justificati si mie cum se face ca e atat de apreciat. E chiar atat de bun? Eu nici nu auzisem de el...
rebel
QUOTE (şapte)
... The Emperor's New Groove ...

Se făcuse şi joc pe PC după film ...

han.gif, şapte!
bdl
QUOTE (sapte @ 6 Feb 2005, 05:55 PM)


Nu stiu care e treaba cu filmu asta dubios Citizen Kane(1941) de apare in majoritatea topurilor pe primul loc. Ciudat lucru.
Poate il vedeti voi si-mi justificati si mie cum se face ca e atat de apreciat. E chiar atat de bun? Eu nici nu auzisem de el...

Neah,
Apa de ploaie....un dobitoc, Orson Wells parca l-a facut....tot un fel de moromete, da mai american.... mwah1.gif
doice
Citizen Kane este un film super. Mie mi-a placut foarte tare. Ca sa-ti faci o parere ar trebui sa-l vezi dar daca vrei sa citesti despre el gasesti mai multe informatii aici.

Cateva dintre filmele mele preferate:

All About Eve (1950)
Casablanca (1942)
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982)
The Graduate (1967)
The Grapes of Wrath (1940)
One Flew Over The Cuckoo's Nest (1975)
Rebel Without a Cause (1955)
Vertigo (1958)
aliteratia
Lost in Translation mi s-a parut meserias.L-am vazut de vreo 5 ori si nu ma mai satur.
Si "jeux d'enfants".
icarus
Cat pe ce sa uit... smile.gif
Am adaugat ieri un film pe lista filmelor mele preferte: The Green Mile (1999). As spune mai multe despre el dar am vazut ca e mentionat de multe ori aici si lucrul asta nu ma mira deloc. smile.gif Merita spus totusi ca e opera lui Frank Darabont, care a regizat si The Shawshank Redemption (si el pe lista mea) si ambele filme sunt adaptari dupa Stephen King. Asa ca, daca ati vazut doar unul dintre ele, vi-l recomand si pe celalalt. wink.gif

Edit: Iar daca nu l-ati vazut pe nici unul atunci vi le recomand (neaparat) pe amble. Da' asta era clar... rolleyes.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.