Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Alegerile Locale
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Arhiva Hanului > [Politica] [Arhiva] Romania - Electorale 2004
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
Achernar
QUOTE (abis @ 12 May 2004, 10:01 AM)
Adu-ti aminte si de contorizare! Basescu voia sa contorizeze blocurile din Bucuresti gratuit, cheltuielile urmand sa fie acoperite din surse nebugetare. Consilierii s-au opus si au sustinut contorizarea prin firme agreate de ei, costurile (umflate!) fiind suportate de beneficiari, adica de noi toti. Bineinteles ca mare parte din bani urmau sa ajunga in buzunarele de partid. Asa ca s-a ales praful! A cui e vina, a lui Basescu sau a PSD-ului?

Pai, apropo de contorizare ... abis, ce zici de articolul asta ?

"Agitatie mare in fata blocului de pe bd. Alexandru Obregia nr. 16, ieri, in jurul prinzului. Zeci de persoane incercau sa afle motivul prezentei primarului Basescu intr-un cartier marginas al orasului. Citiva credeau chiar ca vineaza niste buticuri. In realitate, edilul-sef lansa oficial contorizarea, asigurindu-se ca primele doua aparate de masura au fost montate. Chiar in timpul operatiunii de la subsolul blocului, Basescu a precizat ca aparatele vor face ca facturile de la iarna sa fie cu 18 la suta mai mici. “Daca dupa montarea contoarelor pe scari fiecare proprietar de apartament isi va monta repartitoare de caldura, va garantez ca factura va fi si mai mica”, a spus edilul. Acest aspect a fost subliniat si de directorul interimar al RADET, Virgil Ramba, dupa terminarea montajului, in prezenta locatarilor blocului proaspat contorizat si a multor curiosi. [...] Oficialii au anuntat ca facturile la energie termica din aceasta iarna vor fi calculate peste tot dupa consumul blocurilor contorizate, adica fara pierderile de pe retea. “Iarna aceasta, factura pentru consumul de energie termica va fi calculata dupa consumul blocurilor contorizate, deci populatia nu va fi afectata. Toate pierderile vor fi suportate de RADET”, a precizat Ramba, care nu a reusit sa-i convinga pe locatarii blocului contorizat. “Ca inginer, va spun ca nu au cum sa nu treaca pierderile in facturi. Pai, daca ar fi asa, RADET s-ar inchide in citeva luni pentru ca nu ar mai avea bani. Om trai si om vedea”, a spus un pensionar. Directorul RADET s-a vazut nevoit sa recunoasca faptul ca valoarea pierderilor va fi acoperita de la bugetul local, adica tot din buzunarul bucurestenilor platitori de impozite si taxe locale. [...] In total, vor fi montate 28.000 de contoare pentru apa calda si caldura, care au costat peste 30 de milioane euro din cele 55 de milioane euro, valoarea creditului obtinut de la BEI. Diferenta va fi utilizata pentru modernizarea punctelor termice cu pierderi foarte mari"
[sursa : Evenimentul Zilei / 22 august 2003]
Achernar
QUOTE (nefertiti @ 11 May 2004, 11:31 AM)

stupidpeople: incep sa cred ca tu esti dintre cei care ii merita pe pesedei.

Mde, daca a solicita un raspuns solid argumentat e o atitudine 'pro pesedista', atunci nu pot sa te contrazic.
Dar totusi nu uita ca multi dintre cei ce-i 'merita pe pesedei' sunt serios influentati de mass-media. Ai vreo tangenta cu acest domeniu de activitate ?
nefertiti-old
Da, am legatura, am mai spus-o. Dar ceea ce spui tu e exagerat. Ce inseamna pentru tine influentati de presa? Oriunde in lume exista presa controlata de cei aflati la putere si presa controlata de opozitie. Firesc, fiecare va face propaganda in interesul propriu. Daar, aici apare problema, in capcana cade cel usor influentabil, cel care nu are un punct de vedere propriu bine strucutrat. Asa ca nu imi spune ca doar presa e de vina ca unii sunt slabi de inger. Asa i-a lasat al de sus.
abis
QUOTE (stupidpeople @ 12 May 2004, 10:46 AM)
Pai, apropo de contorizare ... abis, ce zici de articolul asta ?

Ce sa zic, la voi la Partid se pare ca aveti bine fisata presa... Ca nu cred ca doar intamplator aveai tu la indemana un aticol de-acum noua luni...
QUOTE
Oficialii au anuntat ca facturile la energie termica din aceasta iarna vor fi calculate peste tot dupa consumul blocurilor contorizate

Care "oficiali"? S-a intamplat chestia asta (articolul e de anul trecut)? De ce?
Parerea mea este foarte clara: este o tampenie pesedista sa te oblige cineva sa platesti ceea ce nu consumi (vezi initiativele pesediste de a plati chiar si caldura care iti vine prin pereti, initiativa la care au renuntat intre timp cand s-au prins ca vor pierde o groaza de voturi). La fel cum este o tampenie pesedista sa te oblige cineva sa ramai bransat la RADET, daca nu-ti convine.
In privinta pierderilor, este treaba RADET-ului sa si le reduca. Daca va mari aiurea pretul energiei termice pentru a-si acoperi pierderile, tot mai multi se vor debransa si vor trece pe centrale. Asa ca, pentru a supravietui, va trebui sa-si reduca la sange atat pierderile, cat si personalul excedentar.
Achernar
Nefertiti, nu crezi ca tocmai tipii astia usor influentabili si slabi de inger sunt cei ce intretin 'industria mass-media' din Romania ?
Fiindca tipii cu puncte de vedere bine structurate nu inghit 'galustile' fara sa puna unele intrebari, iar de obicei mass-media nu tine seama de intrebarile lor.
nefertiti-old
Stupidpeople, mass-media de care vorbesti tu nu traieste din vanzari.
Achernar
QUOTE (abis @ 12 May 2004, 01:58 PM)
Ce sa zic, la voi la Partid se pare ca aveti bine fisata presa... Ca nu cred ca doar intamplator aveai tu la indemana un aticol de-acum noua luni...

abis, e foarte simplu : te duci pe www.expres.ro, iar acolo unde scrie 'cautare' tastezi 'contorizare'. Si citesti articolele din semestrul II 2003. Nu e nevoie de 'fisari'. E vorba de o simpla cautare intr-o arhiva publica.
Sa inteleg ca atunci cand Basescu va ajunge la putere mi se va interzice sa am un punct de vedere care nu convine politicii oficiale ? Sau mi se va interzice sa mi-l exprim ? Pentru ca asta imi sugereaza reactia ta : aaa, tu esti impotriva ... partid ... dusman. Ce vei face, va vei declara pesedist si ma vei trimite in mizerie sau 'la racoare' ca dusman al poporului ?

Nu crezi ca ar fi bine sa fii ceva mai rezervat ? Tu ai scris urmatoarele : "Adu-ti aminte si de contorizare! Basescu voia sa contorizeze blocurile din Bucuresti gratuit, cheltuielile urmand sa fie acoperite din surse nebugetare. Consilierii s-au opus si au sustinut contorizarea prin firme agreate de ei, costurile (umflate!) fiind suportate de beneficiari, adica de noi toti. Bineinteles ca mare parte din bani urmau sa ajunga in buzunarele de partid. Asa ca s-a ales praful! A cui e vina, a lui Basescu sau a PSD-ului?" Si ti-am atras atentia asupra faptului ca ce-ai scris e gresit. Tu ai intotdeauna dreptate, chiar si cand nu ai ? Probabil nu realizezi faptul ca-i faci un mare deserviciu lui Basescu punand problema astfel. Sau poate chiar o faci intentionat ...
Cat despre plata a ceea ce se consuma ... garantezi tu personal ca dupa ce pesedeii vor fi 'dati jos' se va plati numai ceea ce se consuma ? Ca nu vor mai exista restrictii in ceea ce priveste centralele ? Hai, spune-mi ca garantezi !
Achernar
QUOTE (nefertiti @ 12 May 2004, 02:33 PM)
Stupidpeople, mass-media de care vorbesti tu nu traieste din vanzari.

Si cine traieste din vanzari ?
nefertiti-old
Daca am intra in detalii, am fi off-topic. Putem discuta la mass-media, daca vrei.
Achernar
Sigur. Dar mai inainte as vrea sa fac o precizare : cand am spus ca "tocmai tipii astia usor influentabili si slabi de inger sunt cei ce intretin 'industria mass-media' din Romania" nu ma refeream in primul rand la vanzari. Inclusiv 'sponsorizarile' sunt conditionate de existenta unor astfel de persoane usor influentabile. Pentru ca un tip greu influentabil (p.s : asta-i misoginism !) se va intreba in primul rand la ce ar putea folosi o reclama pentru un serviciu public ce detine monopolul, sau de ce un ziar care azi e ostil unei anumite persoane maine ii devine extrem de favorabil. Deci 'se va prinde' in secunda 2, ceea ce automat creeaza reactia de respingere.
abis
QUOTE (stupidpeople @ 12 May 2004, 02:38 PM)
Cat despre plata a ceea ce se consuma ... garantezi tu personal ca dupa ce pesedeii vor fi 'dati jos' se va plati numai ceea ce se consuma ? Ca nu vor mai exista restrictii in ceea ce priveste centralele ? Hai, spune-mi ca garantezi !

Daca as fi eu primar, as garanta. Altfel, nu pot decat sa presupun ca incercarea lui Basescu de a contoriza toate blocurile din Bucuresti a avut exact acest scop si nu altul.
QUOTE
Sa inteleg ca atunci cand Basescu va ajunge la putere mi se va interzice sa am un punct de vedere care nu convine politicii oficiale ?

Imi cer scuze pentru aluzia ca ai fi membru PSD. M-a cam luat viteza... Oricum, daca ajunge Alianta D.A. la putere am motive sa cred ca libertatea presei chiar va fi respectata, indiferent de opinii. Nu ca acum...
Revenind la alegerile locale: este evident ca disputa la Bucuresti este intre Basescu si Geoana. Marinarul a fost obstructionat din 2000 incoace sistematic de PSD. In conditiile astea este extrem de dificil sa-l acuzi ca nu a facut mai mult... Sper ca macar cu asta suntem de acord...
nefertiti-old
Spopnsorizarile alea nu au nici o legatura cu a fi sau nu influentabil. E vorba doar de interese.
Achernar
OK. Intr-adevar, Basescu nu poate fi acuzat pentru ca 'n-a facut mai mult'. Sincer, nu mai tin minte, dar daca am facut o astfel de afirmatie am gresit, deoarece nu poate fi contestat faptul ca Basescu 'a beneficiat' de contre zdravene din partea celorlalte autoritati locale. Niciodata nu am sustinut ca Basescu nu ar fi potrivit pentru a administra capitala. Dar nu cred ca e necesar nici sa punem la indoiala capacitatea profesionala a lui Geoana, nici sa sustinem ca Basescu poate rezolva absolut toate problemele orasului. Pur si simplu este cel mai bun 'administrator de meserie' din lista candidatilor la primaria Capitalei. Atat cred eu ca e suficient. Si nimeni nu poate contesta asta.

caesar
QUOTE (stupidpeople @ 12 May 2004, 09:55 AM)
Caesar, cred ca nu-i chiar asa. Despre Basescu se pot spune multe, dar nu i se pot imputa prea multe in ceea ce priveste aspectul general al orasului. De 2 ani cele ce administreaza 'problema' sunt primariile de sector.

Cine doreste sa se aseze pe un tron fara a fi beneficiarul sceptrului ca semn al puterii ?hmm.gif
De ce mai candideaza daca stie ca nu poate face nimic, de ce nu si-a dat demisia cand a vazut ca nu poate face nimic ? hmm.gif
abis
QUOTE (caesar @ 12 May 2004, 06:07 PM)
De ce mai candideaza daca stie ca nu poate face nimic, de ce nu si-a dat demisia cand a vazut ca nu poate face nimic ?

Atributiile primarului general au fost transferate catre primariile de sector de catre consiliu dupa ce Basescu a fost ales primar. Acum va trebui ca bucurestenii sa aiba maturitatea de a vota o majoritate in consiliile locale de aceeasi culoare cu cea a primarului general. Asa ca intrebarea ta referitoare la candidatura nu-si are obiectul.

Daca si-ar fi dat demisia, ce s-ar fi intamplat? Ar fi urmat alegeri pentru functia de primar general (nu si pentru consiliu!). Indiferent cine ar fi castigat, daca nu ar fi fost posesor al unui carnet de membru PSD ar fi avut parte de acelasi tratament din partea guvernului, prefecturii, consiliului, primariilor de sector. Singura urmare a demisiei lui Basescu ar fi fost "predarea" orasului pe mainile haitei pesediste.
De facut, tot a reusit Basescu sa faca ceva: a fost poate singurul care a mentinut ideea de Opozitie intr-o tara sufocata de PSD.
March
QUOTE (caesar @ 12 May 2004, 07:07 PM)
QUOTE (stupidpeople @ 12 May 2004, 09:55 AM)
Caesar, cred ca nu-i chiar asa. Despre Basescu se pot spune multe, dar nu i se pot imputa prea multe in ceea ce priveste aspectul general al orasului. De 2 ani cele ce administreaza 'problema' sunt primariile de sector.

Cine doreste sa se aseze pe un tron fara a fi beneficiarul sceptrului ca semn al puterii ?hmm.gif
De ce mai candideaza daca stie ca nu poate face nimic, de ce nu si-a dat demisia cand a vazut ca nu poate face nimic ? hmm.gif

Pai asta au urmarit sefii tai. Sa-si dea demisia Basescu. Numai ca el e o nuca prea tare pentru pedesei ! ohyeah.gif
abis
Dintr-un ziar de azi:
QUOTE
Imobilul premierului Nastase de pe strada Zambaccian este pe punctul de a fi finalizat. Muncitorii lucreaza la ultimele detalii. In ciuda faptului ca lucrarea nu este definitivata, in fata constructiei nu exista nici un panou, asa cum prevede legea, in care sa fie precizate destinatia cladirii si executantul lucrarii.
In urma cu doi ani, inspectorii de la Primaria Capitalei au sesizat mai multe nereguli legate de construirea imobilului din Zambaccian. Atunci, inspectorii de la Directia de Control si Disciplina in Constructii din cadrul Primariei Capitalei au dispus oprirea lucrarilor si au amendat firma care ridica blocul de patru etaje. E vorba despre SC Comniplus SA din Bacau, societate care apartine lui Sergiu Sechelariu, secretar de stat in Ministerul Transporturilor si Lucrarilor Publice si, totodata, frate al primarului de Bacau, Dumitru Sechelariu. Firma a primit mai multe amenzi, in valoare de aproximativ o suta de milioane de lei, pe motiv ca au fost incalcate mai multe prevederi legale.
Societatea care ridica blocul de pe strada Zambaccian a refuzat sa sisteze lucrarile si sa plateasca amenzile, contestind in instanta deciziile inspectorilor de la Primaria Capitalei. "Reclamantul ar fi fost prejudiciat atit de faptul ca lucrarile in constructii beneficiaza in acest moment de timp favorabil, iar firma constructoare folosea personal salariat din provincie", se arata, abracadabrant, in sentinta data de Judecatoria Sectorului 1, favorabila lui Nastase.
Imediat dupa ce a izbucnit scandalul intre Primaria Capitalei si firma lui Sergiu Sechelariu, legat de imobilul premierului Nastase, guvernul a emis o ordonanta care prevede ca inspectiile in constructii sa fie facute de primariile de sector si, totodata, acestea sa poata elibera autorizatii pentru constructiile private. Astfel, i s-a luat dreptul Primariei Capitalei de a mai elibera autorizatii de constructie si de a inspecta lucrarile din sectoare, pe domeniul privat. Asa a scapat si cetateanul Nastase de inspectiile primarului Basescu: prin ordonanta guvernamentala!

Si acum sa vina caesar sa-mi explice de ce primarul Basescu trebuia sa-si dea demisia!
March
O sa explice dupa ce primeste instructiuni ! tongue.gif
abis
Din alt ziar, despre ilegalitatile campaniei electorale pesediste:
QUOTE
Candidatul PSD la Primaria Capitalei, Mircea Geoana, isi face campanie electorala in scoli, ceea ce reprezinta o ilegalitate. Potrivit articolului 58, alin. 4 din Legea Alegerilor Locale "este interzisa organizarea actiunilor de campanie electorala in unitatile militare, precum si in spatiile din scoli si universitati in perioada de desfasurare a cursurilor". De la inceputul campaniei electorale pentru alegerile locale, adica in doar patru zile, Geoana a vizitat trei scoli. Prima dintre aceste vizite a avut loc la Liceul Tudor Vladimirescu, acum doua zile. Timp de doua ore, cat candidatul PSD a stat in incinta liceului, cursurile au fost oprite, prin "bunavointa" Inspectoratului Scolar. Justificarile conducerii Liceului referitoare la aceasta vizita au fost seci: "Mircea Geoana nu a venit in liceu in scopuri electorale, cursurile au fost intrerupte pentru ca pe 11 mai a fost Ziua Adolescentului. Geoana a venit in calitate de ministru de Externe". In aceeasi zi, ministrul aflat in concediu de odihna, dupa cum au precizat sefii sai pe linie de partid, a participat la festivitatea de inmanare a diplomelor de majorat, pentru 250 de tineri, care, deloc intamplator, incepand din acest an au drept de vot.
Trecand mai departe, la Universitatea Politehnica, pe care Mircea Geoana a vizitat-o tot pe 11 mai, initial ni s-a spus, de la rectoratul acestei institutii, ca Mircea Geoana nu a calcat pe acolo. Ulterior, secretara s-a mai gandit putin si a recunoscut ca a fost la Politehnica, dar nu a intrat in incinta Universitatii, ci doar era in trecere prin curte. Ca urmare, nici vorba ca studentii sa fi fost deranjati de la studiu de vizita ministrului-candidat. Ieri, candidatul PSD si-a continuat periplul prin scoli, vizitand Scoala Generala nr. 23 (Sfantul Silvestru). Acolo a calcat in laboratorul de informatica si in laboratorul de integrare europeana, insa secretara scolii a sustinut ca nu au fost intrerupte cursurile. Mai mult, secretara stia ca Geoana a fost primit doar in sala de festivitati a scolii de corpul profesoral si de "cativa copii care terminasera cursurile la ora 12.00".
Astazi, Mircea Geoana isi va depasi recordul personal, urmand sa viziteze trei scoli si doua licee.
caesar
QUOTE (March @ 12 May 2004, 10:46 PM)
QUOTE (caesar @ 12 May 2004, 07:07 PM)
QUOTE (stupidpeople @ 12 May 2004, 09:55 AM)
Caesar, cred ca nu-i chiar asa. Despre Basescu se pot spune multe, dar nu i se pot imputa prea multe in ceea ce priveste aspectul general al orasului. De 2 ani cele ce administreaza 'problema' sunt primariile de sector.

Cine doreste sa se aseze pe un tron fara a fi beneficiarul sceptrului ca semn al puterii ?hmm.gif
De ce mai candideaza daca stie ca nu poate face nimic, de ce nu si-a dat demisia cand a vazut ca nu poate face nimic ? hmm.gif

Pai asta au urmarit sefii tai. Sa-si dea demisia Basescu. Numai ca el e o nuca prea tare pentru pedesei ! ohyeah.gif

Stii care e treaba mai trista ? Daca Basescu renunta poate ca era ales altul si s-ar fi facut ceva in Bucuresti. Din p. meu de v. cei care au pierdut au fost bucurestenii si asta din cauza orgoliilor atat a primarilor de sector psd-isti cat si a vorbaretului de Basescu blink.gif .
Deci e clar ca vina e de ambele parti !!!
Si pe primarul general si pe cei de sector i-a durut in c... de cetatenii care si-au pus sperantele in ei .
E trist ca politicienii nu se razboiesc prin fapte ci exclusiv prin vorbe. 50.gif
Treceti la fapte domnii mei, ca ne-am saturat de gogosi aratoase umplute cu rahat. devil.gif
abis
QUOTE (caesar @ 13 May 2004, 12:57 PM)
Ce sa mai zic de Basescu care aproape de fiecare data cand deschide gura incalca o lege, Legea Bunului Simt

Raspunde si tu clar: Geoana incalca legea? Da sau nu? Este moral sa te folosesti copii adusi ca pe vremea lui Ceausescu la intruniri politice (vezi lansarea candidatilor PSD la capitala)? Da sau nu? Este evident ca de fiecare data cand Basescu a incercat sa faca ceva toata sleahta PSD-ului s-a dat peste cap sa-i puna talpi? Da sau nu?
QUOTE
Deci e clar ca vina e de ambele parti !!!

E deja un progres, nu mai e Basescu singurul vinovat... Atunci de ce nu esti la fel de vehement in a cere demisia consilierilor sau a primarilor de sectoare?


March
O intrebare pentru ce-i avizati. Cu ce bani/ din ce fonduri s-au platit imensele panouri publicitare electorale ale primarilor pedesei, care au impanzit Bucurestiul ?
abis
March,
Intamplator lucrez la o companie din domeniul publicitatii. Nu-ti spun la care asa, in gura mare, poate pe PM daca te intereseaza, dar asta nu-i esential.
Ei bine, iti garantez ca pentru multe dintre panourile pe care se lafaie chipurile primarilor de sector PSD-ul nu a platit nici un leu. Firmele care detin panouri publicitare (Euromedia, News Outdoor, Churchill etc.) au fost "convinse" de catre oamenii PSD-ului ca este mai bine sa le cedeze lor spatiu publicitar, pentru ca asa vor fi scutite de "neplacerile" pe care le-ar putea avea din partea organelor de control...
Uite cum sta treaba: firmele de panotaj nu-si pot amplasa panouri publicitare decat cu o sumedenie de avize si aprobari. Daca un client vrea o reclama intr-un anume punct al orasului, firma de panotaj amplaseaza un panou publicitar in acel loc, panou pe care il inchiriaza clientului. Pentru ca totul sa fie legal ar trebui ca, inainte de amplasarea panoului, sa fie obtinute toate aprobarile necesare, care insa... nu mai vin. Asa ca firma de panotaj pierde clienti in favoarea unor firme concurente, care sunt mai "intelegatoare" cu cererile celor de la putere, si astfel ori obtin la timp aprobarile, ori nu le controleaza nimeni ca sa verifice daca panourile respective sunt aplasate legal sau ilegal... Asta-i tot spilul. Acum nu pot garanta ca toate panourile PSD sunt primite gratis, dar asa sunt foarte multe.
Am asistat recent la o discutie in care cineva (persoana insemnata!) de la PSD a sunat la mine la firma si a cerut un anume panou cu amplasare excelenta, pe care sa fie pus un poster cu Geoana. Panoul apartine unei firme de panotaj cu care firma mea are un contract pentru un client important (o companie multinationala; noi suntem un intermediar). Cei din managementul nostru n-au putut spune nu, asa ca au vorbit cu clientul si i-au explicat situatia...
Apropo de gramada de panouri pe care scrie doar "Bucuresti, acum ai cu cine sa votezi"... In curand pe ele va apare chipul surazator al lui Geoana. Desi este complet ilegal procedeul (cunoscut in publicitate ca teasing) de a lansa mesaje electorale fara a preciza carui candidat i se face campanie si care este formatiunea politica pe care o reprezinta. Dar ce mai conteaza la PSD inca o ilegalitate, doar nu-i nici prima si nici ultima...
Pe tine nu te-a mirat ca, spre deosebire de anii trecuti, pe panourile publicitare (nu pe cele destinate exclusiv afisajului electoral) nu a avut loc decat PSD-ul? Ceilalti nu au mai avut loc. Ca asa-i la noi, democratie "originala"...
March
Mda. Sigur ca am banuit ca panourile primarilor pesedei sunt platite din buzunarul nostru, al platitorilor de taxe. Astept totusi si opinia altora , sa zicem, a lui Caesar wink.gif

In presa au aparut recent informatii cum ca inspectorii primariilor de sector se duc din magazin in magazin si ii conving wink.gif pe patroni sa puna in vitrina tabloul de candidat al sefului lor . Nemernicia asta tipica romaneasca a nenorocit tara asta timp de 50 de ani si pregateste terenul sa se continue tot asa, dar cu o frumoasa spoiala EUropeana !
abis
Am citit si eu chestia asta. Daca te uiti la ce se intampla in Bucuresti, unde exista cat de cat o presa (scrisa, nu vorbesc de televiziuni) ceva mai libera, gandeste-te la ce este in tara. Cazul de la Vrancea este edificator... Campania asta electorala aduce din ce in ce mai mult cu ce ne povesteau bunicii despre alegerile din 1946...
Caesar ce vrei sa-ti spuna? Iti va tranti un "da' Basescu e un nesimtit" si gata...
March
Cine vrea sa vada cum arata si cum gandeste marea masa a alegatorilor din Romania , sa se uite cu atentie la emisiunile lui Mitica Popescu " D'ale lui Mitica" , de pe tvr2. sad.gif
ADeziv
In catavencu de saptamana asta i se ia un interviu lui Geoana..asa se demonstreaza ca de fapt el este numai un robotel cu cheitza al PSD-ului.
cheitza lui se invarte si incepe cu aceleasi balarii cand este intrebat de Bucuresti.
Uite astea erau riscurile la care s-a supus Geoana cand a acceptat sa fie candidat la primarie...l-a facut din vorbe Nastase... wink.gif
March
Cand corbii ajung sa-si scoata ochii unul altuia..... ( sublinierile imi apartin) :

***

Adevarata fata a lui Geoana

(......) Mircea Geoana a fost "scos din productie" si adus alaturi de putere de tatal sau, general, ex-comandantul garzilor patriotice. Gelu Voican-Voiculescu mi-a povestit ca Geoana senior a venit la Comitetul Central, in timpul revolutiei, cu Mircea de mana, si planurile tunelurilor secrete in care se ascundeau "teroristii", in cealalta. La vremea aceea, tanarul era doar "fiul lu' tata", dar i s-au pus la dispozitie toate mijloacele pentru a deveni un om politic.(....) .

Nici nu a intrat bine in diplomatie si, daca te iei dupa C.V.-ul publicat pe site-ul de pe Internet, junele nostru a crescut intr-o zi cati altii intr-un an. A fost numit director, a condus delegatii, a fost purtator de cuvant, ba a avut timp, cam printre picaturi daca este sa te iei dupa colegii de studii din Africa, sa corespondeze si cu ENA (Scoala Nationala de Administratie de la Paris), unde a urmat un curs pentru studentii straini. Si, pentru ca mai mult de atat nu se putea face pentru instruirea lui pe plaiuri dambovitene, in 1996 a fost numit ambasador la Washington, la nici 40 de ani.


Ascensiune pe banii tarii

Aici nu a precupetit nimic din banii tarii pentru a frecventa cele mai costisitoare cluburi de tenis si a se strecura, in folos propriu, in lumea celor importanti(......)

(....) desi trimis la post de Ion Iliescu, s-a mentinut si in timpul mandatului domnului Constantinescu. Ca veni vorba de fostul presedinte, nu pot sa nu-mi amintesc de amaraciunea cu care imi povestea, la Paris, cum l-a indus in eroare [B]propriul [/B][B]ambasador, asigurandu-l ca vom intra in NATO in 1999, la Madrid[/B]. Dar ce conteaza o mica minciuna cand ai prieteni atat de puternici! Mircea Geoana a ramas la Washington netulburat si a revenit in tara doar in decembrie 2000 cand insotea un oaspete important: domnul Alfred Moses, fost amabasador al Statelor Unite la Bucuresti si emisar special al presedintelui Clinton. Uimit sa-l vad in Romania, l-am intrebat pe domnul Moses cu ce prilej ne viziteaza. Domnia sa mi-a raspuns foarte sincer: "Am venit sa-l sprijin pe Mircea". Asa a ajuns Geoana cel mai tanar ministru de Externe, in locul lui Gheorghi Prisacaru.

"A fugit cu elicopterul lasand balta cecenii"

Cei care se extaziaza in fata rezultatelor domnului Geoana uita ca nu este suficient sa vorbesti doua limbi straine, o fac si altii, si sunt numai translatori, si nici sa imbogatesti vocabularul diplomatic cu noi cuvinte: decidenti, disfunctionalitati, leapsa si cate altele. Sau uita marile gafe ale tanarului ministru, despre care a scris chiar presa romana, imediat dupa ocuparea postului, moment care a coincis si cu Presedintia OSCE. Europa insa nu a uitat ca si-a angajat consilieri americani, ca a determinat semnarea acordului privind Curtea Penala Internationala (surse din apropierea presedintelui Iliescu sustin ca a facut-o fara imputernicirea CSAT). Putini stiu ca, prevalandu-se de efemera functie europeana, a incercat sa faca pe grozavul in Cecenia iritand Rusia? A esuat fiindu-i prea frica sa negocieze sub focul insurgentilor si a fugit cu elicopterul lasand balta cecenii si drepturile lor.

Care sunt reusitele lui Geoana?

Si care sunt, totusi, reusitele domnului Geoana: faptul ca am intrat mai tarziu in NATO sau faptul ca n-am intrat in Europa? Ambele proiecte au fost negociate de Ministerul Afacerilor Externe pe vremea cand dumnealui juca tenis cu Moses in America. (...)

Americanii nu dau doi bani pe lachei

Celor care sustin ca Geoana, totusi, are calitatea de a fi "loial" administratiei americane, le voi provoca o mare dezamagire. Eu ii cunosc pe americani, nu dau doi bani pe lachei. Geoana a simtit si el asta si, dupa ce s-a gudurat ani de zile, vazand ca aliatii sai nu pot face chiar tot ce vor in aceasta zona a Europei, a schimbat macazul. Acum a acceptat candidatura la primarie ca pe o trambulina de pe care sa-si ia avant spre Palatul Victoria sau Cotroceni.

Mincinos si arivist

Mincinos si arivist, Geoana este candidatul potrivit pentru a fi urmasul lui Iliescu. Nu-i asa, domnule presedinte? Atat de potrivit ca puteti uita ca scria despre dumneavoastra, in faxul de felicitare trimis presedintelui Constantinescu, ca sunteti "cancerul democratiei romanesti"!

***

Cititi tot articolul aici :
http://www.ziua.net/display.php?id=13511&data=2004-05-14
Mihai
Complexul lui Mircea Geoana
un editorial de Cornel Nistorescu

Ceva nu-i in ordine cu aceasta insistenta a lui Mircea Geoana de a descinde in scoli! Nu pot sa trec nici peste gafa inceputului de campanie, cind acelasi Mircea Geoana si-a lansat candidatura cu majorete si elevi din Bucuresti. Le-or fi placind lui Adrian Nastase si lui Adrian Sarbu manifestarile cu tineri si tinere! Dar insistenta cu care Mircea Geoana e purtat prin vecinatatea spatiilor de invatamint, prin curtea scolilor, prin sali de sport, pe la ziua tinerilor adolescenti mi se pare ceva destul de neinspirat, ca sa nu zic nesanatos. Vrea Mircea Geoana sa cistige ceva puncte la tinereii care-l vad mai relaxat, in stil mai americanesc? N-are decit sa descinda prin discotecile din Regie, pe la spectacolele preferate de tineri! Poate merge chiar pe la intrarile scolilor si universitatilor. Dar in scoli si in universitati, nu. Iar Mircea Geoana stie acest lucru. Copiii sint valoarea suprema, intangibila, tratata cu o anume religiozitate chiar, in toata lumea civilizata prin care ministrul nostru de externe in concediu si-a petrecut vremea si la munca, si in vacante. De asta nu poate spune ca nu stie sau n-a auzit. Deci Mircea Geoana cunoaste perfect importanta spatiului protejat din jurul copiilor si adolescentilor. Si e de mirare ca tocmai el a acceptat de la Adrian Sarbu si de la alti alde agathoni programe de acest fel. Un diplomat cu o anume imagine, constient de mijloacele luptei electorale, se dimboveniteaza brusc cind ajunge pe meleagurile natale! Ba mai accepta si o mobilizare a profesorilor de sport din nu stiu care sector, strinsi cu arcanul sa-l aplaude cu muschii lor de atleti non-politici.
Ce cauta Mircea Geoana in scoli? In cursul saptaminii trecute a fost semnalat in citeva asemenea lacase. Biroul Electoral Central a respins o sesizare in acest sens a Partidului Democrat. Reprezentantii PSD, ai UDMR si citiva judecatori (imi reprim cu incapatinare orice tentativa de atribut!) au respins sesizarea oamenilor lui Basescu, lasindu-i astfel cale libera ultimului candidat al PSD pentru a descinde in scolile bucurestene si in preajma acestora. Se vede clar ca PSD tine mortis sa ii croiasca poteca spre tineret. Sigur, nu e loc aici sa insinuam chestiuni rusinoase, cum au fost aduse in discutie in cazul altora. Drumul pe la adolescenti, pe la scoli al lui Mircea Geoana are o alta explicatie. El nu are nici vina, nici curajul si nici solidaritatea necesare unor intilniri cu muncitorii Bucurestilor, cu lumea saraca a metropolei. Ce poate vorbi Mircea Geoana cu manipulantii de tramvaie, soferii de autobuze si troleibuze, ce poate el sa promita, cum sa convinga si cu ce limbaj in Giulesti, in Ferentari, in Groapa, in Colentina, in Prelungirea Ghencea sau la muncitorii amariti din aberantele blocuri ale Militarilor si Bercenilor? Daca ajunge acolo, fostul nostru ambasador vomita sau lesina in poala vreunei mahalagioaice!
Faptul ca Mircea Geoana nu a iesit inca in Bucuresti de unul singur este iarasi un semn. Arata acelasi lucru ca si predilectia sa pentru scoli. Nu stie locurile, nu stie oamenii si se teme. De aceea, pleaca de mina prin Capitala ba cu Miron Mitrea, ba cu Ion Iliescu, ba cu Louis Ayala, ba cu nu stiu cine.
Ministrul de externe nu vrea muncitori si nici confruntari televizate. El vrea doar adolescenti pentru ca acestia nu prea stiu sa ceara multe de la un primar si nu sint in stare sa-i puna probleme de gestionare a Capitalei. Si nici nu sint ca restul populatiei, de care Mircea Geoana se teme pentru ca este inca departe de a o cunoaste!

Sursa: Evenimentul Zilei
Achernar
Intr-adevar, acesta e motivul principal pentru care alegerea lui Geoana ca primar ar putea fi un esec. Nu asta e 'meseria' sa, nu are experienta, autoritatea si abilitatea necesare pentru a administra un oras de talia Bucurestilor. Si nu e singurul candidat aflat in aceasta situatie.
Mihai
Candidatii la Primaria Bucuresti si-au facut publice averile
Monica Tatoiu are peste 1,5 milioane euro; Primarul de sector Darabont s-a imbogatit considerabil pe durata ultimului mandat

Candidatul PSD la functia de primar al Capitalei, Mircea Geoana, are incredere in economia americana: el detine, potrivit propriei declaratii de avere, 175.000 de dolari in conturi curente si titluri de participare, banii fiind depusi in Statele Unite ale Americii. In Romania, Geoana pastreaza doar 17.871 USD si 100 de milioane de lei (circa 3.000 de dolari). De altfel, intre declaratia de avere data de Geoana la 18 iunie 2003, in calitate de ministru de Externe, cand mentiona un cuantum al depozitelor bancare de 120.000 de euro, si cei 205.000 de dolari inregistrati la 4 mai a.c., exista o diferenta de circa 60.000 de dolari, ceea ce arata ca investitiile americane au dat roade. Sursa acestor bani nu este precizata si, in declaratia de avere, nu figureaza ca Mircea Geoana ar detine actiuni la vreo firma sau ca ar desfasura actiuni care sa-i aduca profit. In rest, candidatul PSD are doar 1.000 mp in intravilan, un apartament de aproximativ 100 mp si un Volkswagen cumparat in 2001, cand s-a intors de la Washington, unde a fost ambasador. Principalul sau contracandidat, Traian Basescu (PD), a declarat si acum aceeasi avere pe care a inregistrat-o in iunie 2003: un apartament de 370 mp, vreo suta de metri patrati in intravilan, conturi de circa 90.000 de euro (depuse in Romania) si actiuni la doua firme. De departe insa, cei mai bogati candidati la functia de primar al Capitalei sunt Monica Tatoiu (PUR) si deputatul Raj Tunaru (independent). Tatoiu detine actiuni de peste un milion de euro la firma la care este director, Oriflame, are depozite de peste 325.000 de euro, creante de aproape 150.000 de euro si este proprietara unei case de 633 mp. Candidata PUR are si 2.590 mp de teren in intravilan. Deputatul Raj Tunaru detine actiuni pe care le evalueaza la circa 7 miliarde lei (aproape 200.000 de euro) si anunta ca tocmai a platit 650.000 de dolari in avans pentru hotelul Tomis din Constanta. El are de incasat creante de vreo 50.000 de euro si detine din 1998 doua treimi dintr-un complex hotelier avand o suprafata de 7.000 mp. Candidatul PRM, Mitica Dragomir, care a anuntat public anul trecut ca si-a transferat averea copiilor sai, a mai ramas totusi cu un apartament de 250 mp, o casa de vacanta de 450 mp, o casa de locuit cu aceeasi suprafata si un teren in Bucuresti, in Pipera, de 4.500 mp. Comisia speciala de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie ar trebui insa sa declanseze din oficiu procedura de verificare a averii lui Mitica Dragomir, pentru ca acesta nu si-a actualizat declaratia de avere depusa in calitate de deputat. Astfel, comparand declaratia depusa la Camera Deputatilor la mijlocul anului trecut cu ce a facut in mai 2004, in calitate de candidat la Primaria Capitalei, se observa ca Mitica Dragomir s-a imbogatit in 2003 cu un teren in intravilan si o casa de locuit. Legea anticoruptie cere ca, in cazul dobandirii unor asemenea bunuri, ele sa fie declarate pana la sfarsitul anului. Deputatul PRM Mitica Dragomir nu a facut insa acest lucru, cel putin potrivit informatiilor de pe site-ul Camerei. Potrivit legii, neactualizarea declaratiei de avere duce la declansarea din oficiu a procedurii de control.

Lui Piedone i-a mers bine in timpul mandatului: 3 masini si 2 case

O privire rapida si pe declaratiile de avere ale celorlalti candidati la alegerile locale din Capitala arata ca cel putin unii au de ce sa-si doreasca sa ramana in posturile castigate la scrutinul din 2000. Celebrul Piedone - pe numele adevarat Victor Cristian Popescu - care candideaza din nou la un post de consilier, sustinut de PSD, a acumulat in perioada 2001-2003 un apartament, o casa (pe care sustine ca a mostenit-o), 2 Mercedesuri si un Nissan. Depozitele sale bancare sunt in valoare de 85.301 dolari. Toate aceste bunuri au fost dobandite de Piedone din salariul de director la Primaria sectorului 6, indemnizatia de consilier, colaborarea cu Prima TV si salonul de coafura al sotiei. Nici actualul primar din sectorul 6, Dan Darabont, nu a dus-o rau in perioada mandatului: in 2001 si-a cumparat 1.506 mp de teren in intravilan, tot in 2001, un apartament, in 2002, alt apartament, si tot in 2002, un Volkswagen Passat. Darabont sustine ca masina a fost cumparata la mana a doua dar, potrivit datelor din declaratia de avere, automobilul a fost fabricat in 2002 si cumparat de Darabont tot in 2002. Potrivit aceleiasi declaratii, Darabont nu a beneficiat decat de venitul de primar si un cont in banca in care acum are 35.000 de dolari. Din sutele de declaratii de avere afisate ieri pe site-ul Primariei Capitalei, una singura nu putea fi accesata - cea a primarului sectorului 5, Marian Vanghelie.

Sursa: AdevarulOnline, Mircea Marian
March

Tatal lui Geoana, umar la umar cu generalul Pacepa


“Academia Catavencu” scrie, in numarul de astazi, ca Mircea Geoana este fiul unui general de Securitate. Revista publica, in premiera, o fotografie in care general-locotenentul Geoana (tatal ministrului PSD) apare linga seful DIE, Ion Pacepa. “Generalul-locotenent Geoana (foto dreapta), seful Apararii Locale Antiaeriene, a avut prilejul sa se imortalizeze pentru eternitate, la o revista de front a activistului Securitatii, cu generalul-locotenent Ion Pacepa. De altfel, fotodocumentul pe care il prezentam, absolut inedit in analele media, ne releva unica poza a generalului Pacepa in uniforma militara. Ca de altfel unica poza a tatalui lui Geoana in uniforma de general al regimului Ceausescu”, scrie “Academia Catavencu”. (...)

(...) Candidatul PSD la Primaria Capitalei, Mircea Geoana, afiseaza o avere considerabila, majoritatea pastrata sub forma de conturi bancare in banci sigure din Statele Unite. Surprinzator este faptul ca, exact pe timpul mandatului de ministru, intr-un singur an, averea sa a crescut cu zeci de mii de dolari. Comparind declaratia sa din iunie anul trecut cu cea din mai, la momentul depunerii candidaturii la Bucuresti, Geoana s-a imbogatit cu 55.000 de dolari. Intrebarea este cum a reusit sa stringa intr-un an atitia bani atita vreme cit, tot din declaratia de avere, rezulta ca Geoana nu traieste decit din salariul de demnitar si nu are actiuni sau venituri din alte activitati.
Obligat sa-si declare din nou conturile in banca din postura de candidat, Geoana afiseaza pe site-ul Primariei Capitalei o noua suma de bani pe care a depus-o in banci din Statele Unite ale Americii: 175.000 de dolari. In urma cu un an, la momentul aparitiei legii anticoruptie, Geoana era mai sarac cu 55.000 de dolari. In iunie 2003, Geoana avea 120.000 de euro, adica circa 140.000 de dolari, pastrati tot in banci americane. Tot intr-un an, Geoana si-a deschis si in tara conturi bancare, dar mai modeste: 17.871 dolari si 100 milioane de lei (circa 3.000 de dolari). Practic, intr-un an, Geoana s-a imbogatit cu 55.000 $. (...)


cititi mai multe si vedeti si poza generalului , aici :
http://www.evz.ro/politica/?news_id=155133


De asemenea cititi si articolul din "Academia Catavencu", pagina 3, de azi, ca merita !

Praetor
IN timp ce scriu acest mesaj, la ProTv e emisiunea 'Angajam Primar', in care au fost invitati toti candidatii Aliantei D.A. De cind a inceput emisiunea (acum 10 min) si vorbeste Basescu, o galerie PSD-ista , urla din 3 in 3 minute: 'Mircea Geoana' si il huiduie pe Basescu. Daca Geoana ar fi fost invitat la emisiune sa zicem, dar nu a fost invitat nici -un candidat al PSD. Atunci ,de ce s-a nimerit acea galerie sa il sustina pe geoana? PSD e tare dulce si are multi sustinatori, care apar atunci cind vb opozitia si isi arata devotamentul fata de Tatucul PSD.
zar
pai cred ca se tem ca daca pierd anul asta n-or sa aibe timp sa-si ingroape mizeriile si poate o sa avem dreptul sa-i vedem ascunsi.

PSD: partid de jigodii!?
nefertiti-old
Intamplator, aseara am vazut-o, la Antena 1 pe madam Oriflame (Tatoiu pentru cine nu stie). Era atat de fericita ca e singura in emisiune si nu are cine s-o ia la misto. rofl.gif rofl.gif rofl.gif Cat despre ce spunea, mereu era pe langa subiect, in ciuda faptului ca vorbea singura. laugh.gif
March
Gogosile lui Geoana

Cea mai gogonata: “Eu va spun ca, pina in 2008, veniturile si nivelul de trai al bucurestenilor se vor dubla”

Mircea Geoana a trimbitat la televizor promisiuni electorale de un populism care l-ar face invidios si pe un Mitica Dragomir. Marti seara, la Realitatea TV, candidatul PSD a uitat sa mai promita bucurestenilor luna de pe cer. In rest, paradisul se va instala pe Dimbovita. Cel tirziu in 2007. (...)

http://www.evz.ro/politica/?news_id=155903



Iata un rezumat al "gogosilor" domnului fost diplomat Geoana :

...Paradisul roz-bombon descris de candidatul PSD arata cam asa: daca el, Geoana, va ajunge primar, va face ca somajul din Bucuresti, si asa cel mai scazut din tara, sa fie si mai mic • pina in 2007 va asfalta toate cele 1.800 de strazi din Capitala • va construi 20.000 de noi locuinte pentru tineri • va dubla bugetul primariei, de la un miliard de dolari pe an la doua miliarde • investitiile straine vor curge girla • nivelul de trai si veniturile bucurestenilor se vor dubla • va face rost de locuri de munca.
Praetor
QUOTE
va dubla bugetul primariei, de la un miliard de dolari pe an la doua miliarde

Da, va tripla taxele locale, adica.
QUOTE
nivelul de trai si veniturile bucurestenilor se vor dubla

O sa avem nivel dublu de trai. Ieeeee huh.gif huh.gif blink.gif

Achernar
QUOTE
“Eu va spun ca, pina in 2008, veniturile si nivelul de trai al bucurestenilor se vor dubla".


O mare eroare. Foarte mare. Pentru ca din afirmatia asta deriva o intrebare - cheie : daca e atat de simplu, de ce nu s-a facut pana acum ?
In plus, atat timp cat exista inflatie, dublarea venitului nominal nu inseamna nici pe departe dublarea nivelului de trai. Iar inflatia va exista, fie si numai pentru motivul ca preturile energiei si combustibililor ar trebui sa creasca cu cel putin 50 % pentru ca furnizorii acestora sa obtina profit.
nefertiti-old
Voi chiar va mai obositi sa analizati aberatiile debitate de astia in campanie??? unsure.gif
March
Chiar asa. Analizele unor "gogonate" rofl.gif

Aseara la "Nasul", doamna profesor doctor in matematici ( si oriflame) Monica Tatoiu incerca sa demonstreze ca ceilalti candidati spun baliverne prin promisiunile lor . Despre programul ei mai putin... tongue.gif Si una, doua, se lua de presa ca o trateaza necorespunzator. Spunea ceva despre misogini si alte chestii...
nefertiti-old
Da, am vazut si eu un pic. Perora despre diverse chestii, fericita ca nu are cine sa o contrazica. Numai ca asta, chiar si cand vorbeste singura, tot haotic o face. laugh.gif
caesar
QUOTE (abis @ 13 May 2004, 02:01 PM)
QUOTE (caesar @ 13 May 2004, 12:57 PM)
Ce sa mai zic de Basescu care aproape de fiecare data cand deschide gura incalca o lege, Legea Bunului Simt

Raspunde si tu clar: Geoana incalca legea? Da sau nu? Este moral sa te folosesti copii adusi ca pe vremea lui Ceausescu la intruniri politice (vezi lansarea candidatilor PSD la capitala)? Da sau nu? Este evident ca de fiecare data cand Basescu a incercat sa faca ceva toata sleahta PSD-ului s-a dat peste cap sa-i puna talpi? Da sau nu?
QUOTE
Deci e clar ca vina e de ambele parti !!!

E deja un progres, nu mai e Basescu singurul vinovat... Atunci de ce nu esti la fel de vehement in a cere demisia consilierilor sau a primarilor de sectoare?

Sunt foarte suparat pe oricine este platit din banii mei sa faca o teraba si nu o face, indiferent de motivele ptr care nu reuseste. De ce nu-si da demisia si prefera sa ia banii degeaba ?
Nu e plictisitor sa postati toti intr-un singur glas ? eu m-as plictisi, pe bune.
caesar
QUOTE (March @ 27 May 2004, 08:35 PM)
Gogosile lui Geoana

Cea mai gogonata: “Eu va spun ca, pina in 2008, veniturile si nivelul de trai al bucurestenilor se vor dubla”

Mircea Geoana a trimbitat la televizor promisiuni electorale de un populism care l-ar face invidios si pe un Mitica Dragomir. Marti seara, la Realitatea TV, candidatul PSD a uitat sa mai promita bucurestenilor luna de pe cer. In rest, paradisul se va instala pe Dimbovita. Cel tirziu in 2007. (...)


De unde stii tu ce se va intapla pana atunci ? Esti cumva economist, stii care sunt tendintele inflatiei, a pietei capitalului ?
Ce te intereseaza cine-i masa sau tacsu, terbuie sa te intereseze credibilitatea lui ca om. Ce a promis si ce a facut pana acum, nu tot felul de bazaconii. Pana acum dupa parerea mea doar unul din cei 2 a fost platit degeaba, ptr prezenta.
Ma enerveaza faza cu orgoliile.
abis
Adica tu, caesar, il crezi pe Geoana cand spune ca va dubla veniturile bucurestenilor pana in 2008... Ok. Zi-mi si mie cum o va face! Eu sunt bucurestean si lucrez la o companie internationala. Cum ii va convinge Geoana pe actionari sa dubleze salariile angajatilor?
Daca este vorba doar despre (te citez) "tendintele inflatiei, a pietei capitalului", inseamna ca oricum se vor dubla, indiferent cine va fi primar.
Vad ca nu scapi de obsesia demisiei lui Basescu... Nu e plictisitor sa pierdeti mereu alegerile in capitala?
March
Cezar,
Ii faci propaganda lui Geoana aici ? Populisme de doi bani ! Ca sa nu zic minciuni pentru electoratul naiv .Dar daca faci parte din gruparea " micului Titulescu" , atunci e de-nteles tongue.gif
March
Nerusinare prezidentiala fara limite !

“Hai, ma, lasa-ma cu prostiile astea!”, a raspuns enervat presedintele Ion Iliescu cind l-am intrebat de ce se afiseaza, cu doar citeva zile inainte de alegeri, cu o serie de candidati PSD. Seful statului s-a prezentat, ieri, in public, brat la brat, cu Dan Darabont, primar in functie al sectorului 6 si candidat din partea PSD pentru un nou mandat. El nu a parut deranjat de aceasta postura, dimpotriva, a acceptat ca Darabont sa-l insoteasca in vizita la o casa de copii din sectorul 6, cu ocazia zilei de 1 Iunie. Presedintele a devenit astfel agent electoral pentru Darabont, primarul fiind prezent linga seful statului tot timpul, in asa fel incit camerele de televiziune sa ii surprinda impreuna (...)

toata propaganda lui Nea Nelu pentru candidatii pesedei, aici :
http://www.evz.ro/politica/?news_id=156513
March
Din ciclul " Cand Geoana batea la usa PNTCD"

Mircea Geoana se declara astazi un social-democrat autentic. Putina lume stie insa ca el a fost, in egala masura, si un taranist aparent convins. Nu membru de partid, asa cum este acum la PSD, ci unul care a batut prin intermediari la usa PNTCD, asigurindu-i de gindurile sale cele mai bune (....)

cititi aici cum era curtat PNTCD pentru al mentine pe Geoana in continuare ambasador in SUA :
http://www.evz.ro/politica/?news_id=156517

Minutul
PSD face instructaje pentru fraudarea alegerilor inclusiv in Bucuresti
Anulati cat mai multe voturi ale lui Basescu

Desi catalogata ca fiind linistita, campania electorala pentru alegerile locale din 6 iunie isi arata - "underground" - accentele de violenta si confirma temerile majoritatii partidelor de opozitie privind intentia PSD de a frauda alegerile. Astfel, reprezentantii Aliantei PNL-PD au dat, ieri, publicitatii o inregistrare in care un secretar executiv al filialei PSD sector 2 din Bucuresti instruia un presedinte de sectie de votare cum sa procedeze pentru a anula cat mai multe din voturile valabile ale lui Traian Basescu. Concret, presedintele de sectie trebuie sa puna mai multe stampile in patratelul cu Basescu, pentru ca respectivele buletine sa fie anulate. Daca in Bucuresti se preconizeaza asa ceva, la ce sa ne asteptam in mediul rural? Pe de alta parte, Asociatiei ProDemocratia i s-a refuzat acreditarea de observatori in judetul Vrancea. Desi, ieri, BEC trebuia sa judece contestatia ProDemocratia, cazul nici nu a fost trecut pe ordinea de zi. Lucru absolut "normal", deoarece ProDemocratia deranjeaza in continuare, facand publice cheltuielile privind publicitatea electorala a principalilor candidati la primarii. Si din monitorizarile facute rezulta ca PSD cheltuieste mai mult decat PNL, PD, PRM si PUR la un loc, rezulta ca toti candidatii PSD la primariile de sector au depasit cu mult plafoanele maxime admise de lege. Si tot din aceste monitorizari rezulta marele paradox din Bucuresti: candidatul oficial al PSD la sectorul 5, Catalin Stochita, nu a cheltuit nici macar un leu, in timp ce "independentul" Vanghelie a depasit 200.000 USD, adica de patru ori plafonul maxim. De altfel, PSD poate sta linistit: daca nu castiga cu Stochita (cotat doar cu 5%, conform ultimului barometru ISS), castiga cu Vanghelie, care ar fi votat de 51% dintre alegatorii sectorului sau direct din primul tur.
Reprezentantii Aliantei D.A. au tras, ieri, un foarte serios semnal de alarma: PSD se pregateste sa fraudeze alegerile in Capitala. Nu este vorba de actiuni "colaterale", ci de actiuni directe la urne. Prin mijloace specifice, cei din Opozitie au intrat in posesia unei inregistrari, in care un anume Ungureanu, despre care se spune ca este secretar cu „organizatoricul“ al PSD sector 2, facea un "instructaj" cu un presedinte de sectie de votare. Concret, Ungureanu il dascaleste pe presedintele de sectie cum sa anuleze cat mai multe voturi valabile date pentru Traian Basescu.
Intr-o prima faza a instructajului, i se spune presedintelui de sectie cum sa-si alcatuiasca biroul sectiei de votare: "Deci, dumneavoastra trebuie sa va constituiti biroul… Doi de la noi, Partidul Socialist si restul care vin. Eu n-am dat la nimeni nici o acreditare… ei m-au cautat, dar nu m-au gasit". Urmeaza o alta faza importanta a "instructajului", in posesia cui sa se afle stampilele de vot. (Conform legii, stampilele cu care se voteaza se afla pe masa alaturi de listele cu votantii si li se inmaneaza alegatorilor de catre oricare dintre membrii biroului sectiei de votare). "Sigur ca da, cand le dati (stampilele - n.a.), nu le dati in primire la oameni, ca oamenii stiti cum fac… mai ales astia de la alte partide incep sa fure la voturi. O tineti in mana dumneavoastra, a venit sa voteze, poftim stampila… a terminat si i-o luati imediat. Cand e cazul la noi, le-o lasam mai mult decat e cazul… va orientati si dumneavoastra". Acest pasaj inca nu a fost "decriptat" de autorii inregistrarii, mai ales in ceea ce priveste recunoasterea oamenilor (alegatorilor) care voteaza PSD. Ce vor face ei cu stampila mai mult timp inca nu se stie.
In final, se explica "negru pe alb" cum trebuie masluite voturile. Urmariti cu atentie transcrierea inregistrarii:
QUOTE
Ungureanu: "Dumneavoastra, deci numai dumneavoastra si atat. Le sortati si numai dumneavoastra le numarati. Si incercati la Basescu... sa ANULATI cat mai multe. O sa vedeti ca... dati cu mana asa... dati si dumneavoastra pe... Anulat! CAT MAI MULTE ANULATE!". Presedinte de sectie: "Cine numara voturile?". Ungureanu: "Dumneavoastra. N-are voie nimeni. Ei vi le sorteaza, va ajuta sa le sortati. O sa stea acolo (reprezentantii celorlalte partide - n.a.) si atunci (le spuneti - n.a.): «Dom’le, dati-mi voie sa numar voturile. Dumneavoastra ma asistati, iar eu numar voturile». Basescu e chiar pe prima pagina, aici... si faceti asa... e intinata frumos hartia... doi... trei. Mai faceti una... Noi de-aia ne-am ales cu locul doi (pe buletin - n.a.), ca la locul doi nu se poate face asa".

Aici se termina inregistrarea. Concret, persoana careia i s-a facut instructajul trebuie fie sa dea cu degetul peste stampila, fie sa mai aplice cate o stampila, pentru ca buletinul pe care a fost votat Basescu sa fie anulat. O metoda ingenioasa, care, daca este gandita pentru Bucuresti, unde reprezentantii Opozitiei sunt destul de instruiti, cu siguranta va fi folosita din greu si in mediul rural. Precizam un singur lucru: legea NU prevede ca presedintele sectiei de votare sa fie persoana care sa aiba exclusivitatea numararii voturilor. In schimb, poate avea exclusivitate pentru numararea voturilor pentru un singur candidat. Si acela poate fi adversarul PSD.
Tocmai pentru a preveni fraudele, ieri, filialele bucurestene ale PNL, PD, PRM si PUR au semnat un acord de supraveghere a corectitudinii alegerilor. Pana in prezent, sunt semnate in alte 30 de judete astfel de acorduri.

Cotidianul, http://www.cotidianul.ro/politica/politica.htm

Vi se pare ceva ciudat?... 6.gif
cociuba
Au aparut in presa cateva reclame cu Basescu dar asta resursa de fun e exceptionala,daca ar fi un pachet de tigari pe el l-as cumpara
March
QUOTE (Minutul @ 3 Jun 2004, 01:22 AM)
PSD face instructaje pentru fraudarea alegerilor inclusiv in Bucuresti
Anulati cat mai multe voturi ale lui Basescu

Desi catalogata ca fiind linistita, campania electorala pentru alegerile locale din 6 iunie isi arata - "underground" - accentele de violenta si confirma temerile majoritatii partidelor de opozitie privind intentia PSD de a frauda alegerile. Astfel, reprezentantii Aliantei PNL-PD au dat, ieri, publicitatii o inregistrare in care un secretar executiv al filialei PSD sector 2 din Bucuresti instruia un presedinte de sectie de votare cum sa procedeze pentru a anula cat mai multe din voturile valabile ale lui Traian Basescu.

Pedesei sunt disperati si deci in stare de orice. Aseara a fost dat publicitatii un nou sondaj , de catre TVR 1 , care indica un avans de 10 procente pentru Basescu ( nu e exclus sa fie mai mare). De asemenea Alianta DA un avans bun pentru consilieri. Asadar cei care cred in democratie - VIGILENTA la vot !
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.