Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:An Electoral
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Arhiva Hanului > [Politica] [Arhiva] Romania - Electorale 2004
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
zar
QUOTE (mariusc2 @ 23 Nov 2004, 03:37 PM)
l-am vazut de multe ori pe Basescu imbracat si comportandu-se mult sub nivelul de protocol impus de anumite evenimente. Eu iti admir devotamentul pt basescu, dar stii sigur ca nu te va arunca si pe tine peste bord, cum a facut-o cu bucurestenii, care au ramas fara primar (ceea ce mi se pare inadmisibil, pentru o capitala ce se vrea europeana), cum a facut-o cu Stolojan (ca veni vorba- nu am remarcat nici o diferenta intre sampania de primar si lacrimile de la "Stolo, run-away president Show", tot o exteriorizare a bucuriei).

mamaaaaa ce duhoare de propaganda psdista!!!!!!

pai to'arasu' marus, ceteste stenogramele alea sa vezi ca psd-ul in frunte cu nastase 9 case au abandonat interesele romanilor de fro 15 ani, ceea ce mi se pare inadmisibil pentru o tara care se vrea europeana.
de geoana nu mai vorbesc, el l-a abandonat pe rand pe ilici iliescovici, lingandu-l duios pe emilu' pe care apoi l-a abandonat revenind in bratele saracului si cinstitului comunist imputit.

to'arasu' marus, eu n-am prea inteles analiza ceea pisihologica cu esteriorizarea bucuriei, v-as cere prea mult daca v-as ruga s-o explicitati? va rog io fain!

nastase si ai lui, in fundu' beciului!
March
Alo ? Stimati alegatori ! Cititi va rog cu atentie aceste stenograme ale biroului de conducere al pesedeilor ca sa vedeti si Dv. cum se pune tara la cale in cel mai pur stil al sedintelor de partid PCR-iste . devil.gif

ARMAGHEDON - Dezvaluiri din sedintele de taina ale PSD

Ce discuta intre ei liderii PSD la sedintele de partid? Ce e dincolo de comunicatele oficiale si de pozitiile exprimate public de Adrian Nastase? Cum gindesc, in intimitatea intilnirilor de la partid, lideri ca Nicolae Vacaroiu, Florin Georgescu, Vasile Dancu sau Valer Dorneanu? Ce pun la cale, cind se intilnesc la sedintele Biroului Executiv sau la reuniunile Delegatiei Permanente (in format mai restrins)? Pentru prima data, stenogramele unor astfel de sedinte de partid sint facute publice(...)

Fragmente din stenograma sedintei Delegatiei Permanente a Partidului Social Democrat - 20 octombrie 2003:

Anania luat la ochi

Asfalt electoral

Dosarele opozitiei

Cum dirijeaza Florin Georgescu dosarele Curtii de Conturi

Valer Dorneanu: “Toate ziarele astea pe care le tinem... poate atunci vor veni si ne-or ajuta”

Sa rezolvati dosarele de la procuratura, doamna ministru

Sponsorizari si reclame pentru presa de la PSD

Adrian Nastase are solutii pentru controlul presei

Bani de la PSD pentru presa

Fragmente din stenograma sedintei Delegatiei Permanente a PSD din 8 decembrie 2003

Valer Dorneanu: “Toate ziarele astea pe care le tinem... poate atunci vor veni si ne-or ajuta”

Bani de la PSD pentru presa

Nervii lui Nastase

Geoana, ingrijorat de contactele Alinei Mungiu si ale lui Stolojan la Bruxelles

Talpi puse societatii civile, prin Severin

“Legea transparentei, “excesiv de permisiva””

Nastase, suparat pe TVR: "La televizor nimic, si avem opt corespondenti platiti de guvern

Si continuarea aici aici pentru ca nici nu stiti ce puteti pierde !

March
In continuarea celor de mai sus nu pierdeti aceasta editie speciala incendiara : " SECRETELE PSD " ! Precum si acest editorial : " PARTIDUL-STAT si-a pierdut masca " !

Citi-le si ganditi-va de doua ori cand puneti stampila de vot pe buletin. Ma refer la cei nehotarati .
Superunknown
QUOTE
Citi-le si ganditi-va de doua ori cand puneti stampila de vot pe buletin. Ma refer la cei nehotarati .


Pai, cei nehotaritzi probabil ca n-or sa se prezinte la vot, deci nu trebuie sa-ti faci griji in legatura cu stampila aia laugh.gif
abis
QUOTE (March @ 24 Nov 2004, 12:50 PM)
PARTIDUL-STAT si-a pierdut masca  !

Am primit pe e-mail toate stenogramele. Am postat arhiva la http://www.geocities.com/antidv/stenograme.zip
March
QUOTE (Superunknown @ 24 Nov 2004, 02:00 PM)
QUOTE
Citi-le si ganditi-va de doua ori cand puneti stampila de vot pe buletin. Ma refer la cei nehotarati .


Pai, cei nehotaritzi probabil ca n-or sa se prezinte la vot, deci nu trebuie sa-ti faci griji in legatura cu stampila aia laugh.gif

Asta-i ingrijorarea voastra mare... a pedeseilor. tongue.gif Nehotarati si diaspora... Si daca nu furati, o sa va rupeti gatul din cauza lor ... ohyeah.gif
Inorog
Mai, e lata cu stenogramele astea, a ajuns stirea si la BBC.
nefertiti-old
E intoxicare, ca multe alte chestii. wink.gif
abis
Esti sigura? De ce crezi asta?
March
QUOTE (Inorog @ 24 Nov 2004, 04:10 PM)
Mai, e lata cu stenogramele astea, a ajuns stirea si la BBC.

He-he-he. Pedeseii sunt in panica. Neaga cu inversunare existenta stenogramelor. Prietenii stiu de ce wink.gif tongue.gif
Superunknown
QUOTE
He-he-he. Pedeseii sunt in panica


March, mai las-o si tu mai moale, ca esti ridicol, zau asa. Totzi aia care nu-i cinta in struna lui Basescu sint "pedesei", nu? Ce-o sa mai rid dupa alegeri cind or s-o puna PSD-ul si PD-ul de-o coalitzie fratzeasca si tu, March, o sa ramii cu buza umflata... rofl.gif

Tre sa recunosc ca din punctul asta de vedere, matelotu' e superior. Nastase isterizeaza babele si tzaranii, Basescu reuseste sa isterizeze oameni cit de cit educatzi precum March smile.gif
Inorog
Isterie, neisterie, PSD a ajuns de miru lumii cu stenogramele alea.
gio19ro
QUOTE (nefertiti @ 24 Nov 2004, 03:30 PM)
E intoxicare, ca multe alte chestii. wink.gif

laugh.gif Clientu' nostru, stapanu' nostru. Votati PSD!
abis
QUOTE (Superunknown @ 24 Nov 2004, 06:20 PM)
Ce-o sa mai rid dupa alegeri cind or s-o puna PSD-ul si PD-ul de-o coalitzie fratzeasca

Hai sa facem un pariu: daca pana la Craciun PSD-ul si PD-ul fac o coalitie, eu imi pun in semnatura textul "Sunt un ageamiu in politica". Iar daca nu fac, il pui tu in semnatura. Ce zici?
nefertiti-old
QUOTE (gio19ro @ 24 Nov 2004, 09:57 PM)
QUOTE (nefertiti @ 24 Nov 2004, 03:30 PM)
E intoxicare, ca multe alte chestii.  wink.gif

laugh.gif Clientu' nostru, stapanu' nostru. Votati PSD!

N-ai decat sa crezi ce vrei, dar campania asta a fost plina de mizerii, iar asta cu stenogramele e ca si povestea cu violul lui Basescu. Mie una mi-e prea sila deja.
Inorog
QUOTE
Mie una mi-e prea sila deja.


Nefertiti, mai bine suporti sila inca 3 zile decat sa-ti fie sila dupa aceea 4 ani.
nefertiti-old
Oricum va trebui sa o suport inca multi ani de acum inainte wink.gif .
Superunknown
QUOTE
Hai sa facem un pariu: daca pana la Craciun PSD-ul si PD-ul fac o coalitie, eu imi pun in semnatura textul "Sunt un ageamiu in politica". Iar daca nu fac, il pui tu in semnatura. Ce zici?


Abis, eu n-am nevoie de semnatura asta pentru ca n-am picat in plasa nimanui. La tine ar avea, intr-adevar, efecte terapeutice.
abis
OK. O sa vedem in curand care dintre noi are nevoie de terapie.
Inorog
QUOTE
Oricum va trebui sa o suport inca multi ani de acum inainte  wink.gif .


Fii mai optimista ! Oricand si in orice moment putem spune NU gunoiului. Cu atat mai mult in momentul votului.
Si votul tau conteaza spoton.gif
March
QUOTE (Superunknown @ 24 Nov 2004, 07:20 PM)
Tre sa recunosc ca din punctul asta de vedere, matelotu' e superior. Nastase isterizeaza babele si tzaranii, Basescu reuseste sa isterizeze oameni cit de cit educatzi precum March smile.gif

Mai cripto-pesedel,
Te invit sa-ti masori unele cuvinte la adresa mea ! Capisci 43.gif
jkd
eu fac alt pariu : pd+psd+pur (+- prm)
pnl + png
oaspetele
Pe primele 10 luni ale anului,
Deficit comercial record: 5,3 miliarde de euro
Suma inseamna nu mai putin de 10% din PIB

In luna octombrie, deficitul balantei comerciale a fost de 668,2 milioane de euro, ridicand dezechilibrul intre nivelul exporturilor si cel al importurilor la 5.312,3 milioane de euro - aproximativ 10% din PIB - pe primele zece luni ale anului. "Acesta este un nivel record in istoria tarii noastre. Probabil, pana la sfarsitul anului, deficitul comercial va ajunge la circa 6,5 miliarde de euro, apropiindu-ne de un nivel de 12 la suta din PIB", este de parere profesorul de economie Daniel Daianu. Potrivit acestuia, partea buna a lucrurilor este ca circa 40-50 la suta din deficitul comercial este acoperit de banii pe care romanii din strainatate ii trimit in tara. Vestea rea este ca exista premise ca deficitul comercial sa creasca in continuare. Puternica apreciere a leului din ultima perioada fata de moneda europeana va stimula importurile, care sunt tot mai ieftine, si va dezavantaja exportatorii, care inregistreaza pierderi din ce in ce mai mari. Pe langa politica BNR, de neinterventie pe piata valutara, la aprecierea monedei nationale contribuie, prin cantitatea mare de valuta intrata in tara, si privatizarile importante - Petrom, Electrica sau Distrigaz - pe care le-a incheiat Romania in ultima parte a acestui an. "Totusi, nu vom avea la nesfarsit privatizari de asemenea calibru. Acum este important sa mizam pe o politica de stimulare a investitiilor productive, nu speculative. Intreprinderile romanesti au nevoie de asimilarea unor tehnologii noi, scaderea costurilor, aliante strategice. Romania trebuie sa-si sustina cat mai bine activitatile industriale care au cu adevarat sanse in perspectiva integrarii in Uniunea Europeana", a mai spus profesorul de economie Daniel Daianu. in luna octombrie, exporturile au fost de 1.735,2 milioane de euro, in crestere cu 21,4% fata de luna corespunzatoare din 2003, in timp ce importurile au totalizat 2.218,4 milioane de euro, in crestere cu 10,2%, conform datelor Institutului National de Statistica. Valoarea exporturilor din perioada ianuarie-octombrie a fost de 15.708,8 milioane de euro, iar importurile au insumat 21.021,1 milioane de euro. Principalii parteneri comerciali au ramas Italia (21,4% din exporturi si 17,4% din importuri), Germania (15% din exporturi si 15% din importuri) si Franta (8,5% din exporturi si 7,2% din importuri). Statele din Uniunea Europeana asimileaza 73,3% din exporturile Romaniei si asigura 65,1% din totalul importurilor.




Loredana VOICULESCU
Achernar
In regula. Si care-i ideea ?
oaspetele
degeaba mult-trambitata crestere economica.
cade unul din "miturile" pesediste.
caesar
Victorie, se pare ca am avut dreptate, sper ca voi avea si in continuare.
actionmedia
Tu ce iti doresti mai mult? Sa ai dreptate sau sa traiesti mai bine? Sau poate daca va guverna tot PSD-ul tu "vei trai mai bine"?

Victorie nu este inca. Asteapta turul 2. De data asta Nastasica nu mai castiga. Iar guvernul il va face Alianta, sic. Si daca Basescu castiga sunt convins ca nu va trece mult timp pana Voiculescu se va retrage din Uniune.
Superunknown
rofl.gif

user posted image
Achernar
QUOTE (oaspetele @ 30 Nov 2004, 12:24 AM)
degeaba mult-trambitata crestere economica.
cade unul din "miturile" pesediste.

Oaspete, vorbind foarte serios : esti sigur ca stii ce se intelege prin termenul de 'crestere economica' ?
In alta ordine de idei, esti sigur ca UE va agrea reducerea exporturilor sale spre Romania ca urmare a aplicarii unei politici monetare care sa le descurajeze ? Pentru ca reducerea importurilor romanesti prin devalorizarea leului exact asta insemna.
oaspetele
banuiesc.
da n-am avut nimic cu cresterea economica propriu-zisa, ci cu faptul ca una cu alta se cam anuleaza...........ca sa zic asa.
macar ca imagine.

e drept, occidentul ar stramba din nas. dar daca situatie polita si legislativa ar fi alta, aia din occident ar da navala sa-si faca produsele alea de el importam noi in romania.
Minerval
Observ cum oameni impartiali si onorabili ca si personajele lui Caragiale isi dau cu parerea in chestiuni ce tin de politica, de jocuri politice ori compromisuri electorale. Nu am sa indic nume, nu suntem la un concurs de popularitate. Alianta Psd-Pur, ca imagine absolut comerciala, reprezinta un compromis, nu trebuie confundata imaginea actuala cu un vot de incredere dat de Pur uniunii cu partidul de guvernamant. Realitatea mai putin cunoscuta este ca in teritoriu filialele Pur si-au creat poli de sustinere diferiti de cel catre care a inclinat balanta presedintele Pur, altfel spus, multi membri Pur isi respecta in continuare protocoalele semnate anterior formarii uniunii Psd-Pur. Acestea fiind zise, consider ca, la fel ca in orice era dominata de interese diverse, societatea este determinata sa aleaga intre continuitate sau schimbare, continuitatea polilor politici alesi cu 4 ani in urma ori schimbarea imaginii Romaniei, chestiune ce nu trebuie sa implice, de fiecare data, competenta ori pregatirea politica necesara. Uneori oamenii vor schimbarea doar de dragul schimbarii, vor o imagine noua care sa inlocuiasca pe cea uzata, considerand-o perimata; ei vad aceeasi fata care ii saluta zilnic pe televiziunile nationale, aceleasi texte, aceleasi miscari din mana si surasuri incastrate intr-un sistem ce, oriunde privesti, iti arata aceiasi imagine. Noul poate fi un puternic aliat candidatilor Aliantei politice Dreptate si Adevar.
Toate cele bune.
actionmedia
QUOTE (Minerval @ 1 Dec 2004, 12:12 AM)
Observ cum oameni impartiali si onorabili

Eu cred ca nu ma incadrez in aceasta categorie pentru ca nu sunt impartial tongue.gif

QUOTE
Alianta Psd-Pur, ca imagine absolut comerciala, reprezinta un compromis, nu trebuie confundata imaginea actuala cu un vot de incredere dat de Pur uniunii cu partidul de guvernamant


Ca sa inteleg eu cu mintea mea de profan politic, este o alianta de conjunctura si cum se iveste ocazia schimba macazul. Am inteles bine sau a nimerit pe langa?

QUOTE
Noul poate fi un puternic aliat candidatilor Aliantei politice Dreptate si Adevar.


Interesant ceea ce sugereaza Domnul Minerval. Oare se pregateste o dezertare in masa a PUR-istilor in cazul in care Basescu va castiga. Sa o fure chiar asa de rau Nastase si clica lui? Sa fi fost asa o manevra diabolica devil.gif planificata din timp de slabire a puterii prin infiltrarea unor forte de centru dreapta in Uniune si apoi schimbarea brusca a optiunilor si revenirea pe Dreapta? Mare minune. ohmy.gif Basescu stie?
Antont
A fost odata ca niciodata, intr-o tara aflata exact sub picioarele noastre, si nu peste noua mari si noua tari, o televiziune.

Avand pretentii de lider,respectiva televiziune a avut mareata idee ca de ziua nationala, facandu-se cumul de evenimente cu ziua personala, sa cheme niste menestrei si sa se amuze cu veselie, dans, antren. Zis si facut.

A venit trupa Spin, au iesit curtenii cei mai importanti pe treptele palatului si au pus-o impreuna cu muzicantii de o cantare in toata legea, menita a scula in ce a mai ramas din sufletu telespectatorului un tremur de patriotism si fidelitate mediatica. Si ce putea fi mai potrivit pentru asemenea ocazie decat imnul national? Si cum imnul are prea multe strofe pentru a putea fi tinut minte cu lejeritate de catre tot poporu, a fost ales si un "dirijor" in persoana informatorului principal al curtii, respectiv Andreea Esca, care, cu o hartie in mana, dicta corului ce sa cante.

Ajunsi la strofa a doua, duduia cu salariu incert a intonat urmatoarele:

Acum ori niciodata sa aratam in lume
Ca-n aste maini mai curge un sange de roman
Si ca-n a noastre piepturi pastram cu fala-un nume
Si ca-n aste maini mai curge un sange de roman.

Toata lumea a continuat in acelasi fel, cu exceptia unuia dintre menestrei care, invatand lectia de acasa, a intrebat timid:
Dom'ne, nu va suparati, da' nu cumva ultimu vers din strofa a doua era
"Triumfator in lupte, un nume de Traian." ?

Raspunsul a venit neasteptat de stupid, din partea aceleiasi Andreea Esca:
"Ba da, dar fiind in campanie electorala se interzice orice referire la unul dintre candidati."

Partea nasoala este ca istoria de mai sus nu e fictziune. E cruda realitate, iar asta se va vedea pe 1 decembrie la protv.

blink.gif
abis
QUOTE (actionmedia @ 1 Dec 2004, 10:01 AM)
Interesant ceea ce sugereaza Domnul Minerval. Oare se pregateste o dezertare in masa a PUR-istilor in cazul in care Basescu va castiga. Sa o fure chiar asa de rau Nastase si clica lui?

Actionmedia,
O trecere in bloc a PUR-ulu de partea Aliantei (presupunand ca nu vor fi cazuri de parlamentari PUR care sa ramana totusi in barca PSD-ului - nu uita ca atunci cand s-a produs iesirea PUR de la guvernare majoritatea parlamentarilor au sarit in barca PSD) nu va rezolva nimic. Coalitia formata din Alianta D.A. si PUR va avea procentele pe care le are acum UN PSD+PUR, deci o guvernare, chiar si cu sprijinul UDMR, va fi imposibila.
In cazul in care Nastase castiga prezidentialele, noul guvern va fi sustinut de PSD, PUR, UDMR, minoritati, "dezertori" din PRM (ma gandesc in primul rand la sindicalistii intrati in parlament pe listele lui Vadim) si cativa parlamentari racolati prin metode specifice (mita, santaj etc.) de la D.A.
In cazul in care castiga Basescu totul va fi mult mai interesant...
Superunknown
QUOTE
Raspunsul a venit neasteptat de stupid, din partea aceleiasi Andreea Esca:
"Ba da, dar fiind in campanie electorala se interzice orice referire la unul dintre candidati."


Ghost, din cauza ta m-am uitat pe Pro TV ceea ce nu mi s-a intimplat de foarte multa vreme. Te anuntz cu regret ca zvonul tau nu s-a adeverit, oamenii au zis imnul asa cum era, cu Traian cu tot laugh.gif

Inca o petarda marca Basescu s-a fisiit laugh.gif
Antont
Mda, se pare ca s-au prins de ridicol(din pacate) si au scos-o. Perla in schimb e pe bune, s-a intimplat la repetitii ohyeah.gif ...
Asa ca nu e vorba de nici o petarda marca Basescu, domnule pesedel tongue.gif
mutulica
vad ca superunknown a pus aici o parte din reclama pentru vot.
am remarcat de pe margine cum PSD si-a trimis electoratul cu pregatire medie si inferioara la vot....

de ce spun asta:
1 este stiut ca simpatizantii DA, sunt in mare masura cei ce au mai degraba ceva contra PSD decit ca iubesc pe DA
2 s-a dovedit statistic, si nu odata, ce cei de la punctul 1 sunt in general persoane cu pregatire medie, medie-superioara, cu joburi bunute in city (mai ales in lumea afacerilor sau a functionarilor)
3 in clipul cu tipa care parcheaza, vedem o tanti cu masina noua, decenta, imbracata ca o functionara cu posibilitati, ceea ce induce un job ok, si oarecare bunastare, dar... proasta gramada. ce ne zice clipul? uite ce proasta e asta care s-a ajuns, si o sa mearga sa voteze... va lasati condusi de alegerea ei? mai bine sa mergeti si voi clasa muncitoare cea desteapta sa clarifice ...
4 in clipul cu imbecilul care isi pune cafeaua in tray-ul de CD... gasim acelasi lucru, un tip cu job bunut, imbracat binisor etc, gramada de prostie, care .... restul copy-paste de mai sus

acum, probabil ca o sa vina cineva si o sa zica ceva de "mutulica s-a molipsit de teoria conspiratiei"...
caesar
QUOTE (actionmedia @ 30 Nov 2004, 10:10 AM)
QUOTE (caesar @ 30 Nov 2004, 10:01 AM)
Victorie, se pare ca am avut dreptate, sper ca voi avea si in continuare.

Tu ce iti doresti mai mult? Sa ai dreptate sau sa traiesti mai bine? Sau poate daca va guverna tot PSD-ul tu "vei trai mai bine"?

Victorie nu este inca. Asteapta turul 2. De data asta Nastasica nu mai castiga. Iar guvernul il va face Alianta, sic. Si daca Basescu castiga sunt convins ca nu va trece mult timp pana Voiculescu se va retrage din Uniune.

eu cred ca PSD reprezinta un dezastru mai mic decat guverarea unei aliante DA, atata tot. Cred intr-o evolutie inceata dar macar pozitiva de care sunt sigur ca si-ar fi schimbat sensul in cazul schimbarii celor de la guvernare.
Deci, ma bucur de rezultate si sper ca balciul inscenat de Basescu cu fraudarea sa trezeasca si reprezentantii PNL-PD care au fost in sectiile de vot si a caror munca a fost terfelita de conducatorul de partid renumit ptr lipsa de diplomatie si tact.
actionmedia
QUOTE (caesar @ 1 Dec 2004, 05:15 PM)
eu cred ca PSD reprezinta un dezastru mai mic decat guverarea unei aliante DA, atata tot.

Ai dreptate PSD e un dezastru. Alianta este cea mai buna solutie.
Tu n-ai decat sa evoluezi incet. Eu vreau sa evoluez repede.
Tu nu ai decat sa te multumesti cu 100.000 in plus la salariu. Eu vreau un mediu de afaceri curat, stabil si cu o fiscalitate redusa.
Tu nu ai decat sa dai spaga pentru fiecare serviciu pe care ti-l fac institutiile statului. Eu vreu doar ca aceste institutii sa isi faca datoria pentru ca dejea le-am platit prin impozite si taxe.
Tu nu ai decat sa saracesti in continuare. Eu vreau sa ma imbogatesc.
Tu n-ai decat sa astepti vremuri bune dupa integrare. Eu vreu sa pot sa mi le creez singur inainte de integrare.
Tu nu ai decat sa speri sa ajungi sa lucrezi in UE. Eu sper sa ajung sa calatoresc prin UE si sa am angajati din UE.
Tu nu ai decat sa cumperi produse din U.E. Eu vreu sa vand produse in U.E.
ypsilonalpha
Unu la mina, daca ar fi cistigat PNL + PD ai fi evoluat repede, e drept, dar intr-o directie complet gresita; si, doi la mina, tu chiar crezi ca gargaristii de la D.A. ar fi indeplinit doleantele tale?!? Daca da, inseamna ca esti un optimist care bate spre nerealist rolleyes.gif
Minerval
Domnule ypsilon, problema la romani este ca, de obicei, si-o fac cu mana lor atunci cand ar trebui sa isi deschida ochii si sa vada ce au in fata lor si ce ar fi trebuit sa fie cu adevarat. Daca pe consilierii din formatiunea politica DA ii considerati gargaristi, cum i-am putea cataloga pe "mai marii" PSD atunci? Repet, cine si-o face cu mana sa e un traditionalist, chestiunea care ma nelinisteste este ca si subsemnatul, pe langa alti oameni din societate, trebuie sa suportam travaliul tranzitiei sub stindardul psdist. Tragic cum Caragiale prinde contur pe zi ce trece... O democratie in stil capitalist facuta de fosti demnitari comunisti, insa nu orice politicieni ci comunisti convinsi... Numai bine.
caesar
QUOTE (actionmedia @ 1 Dec 2004, 05:36 PM)
QUOTE (caesar @ 1 Dec 2004, 05:15 PM)
eu cred ca PSD reprezinta un dezastru mai mic decat guverarea unei aliante DA, atata tot.

Ai dreptate PSD e un dezastru. Alianta este cea mai buna solutie.
Tu n-ai decat sa evoluezi incet. Eu vreau sa evoluez repede.
Tu nu ai decat sa te multumesti cu 100.000 in plus la salariu. Eu vreau un mediu de afaceri curat, stabil si cu o fiscalitate redusa.
Tu nu ai decat sa dai spaga pentru fiecare serviciu pe care ti-l fac institutiile statului. Eu vreu doar ca aceste institutii sa isi faca datoria pentru ca dejea le-am platit prin impozite si taxe.
Tu nu ai decat sa saracesti in continuare. Eu vreau sa ma imbogatesc.
Tu n-ai decat sa astepti vremuri bune dupa integrare. Eu vreu sa pot sa mi le creez singur inainte de integrare.
Tu nu ai decat sa speri sa ajungi sa lucrezi in UE. Eu sper sa ajung sa calatoresc prin UE si sa am angajati din UE.
Tu nu ai decat sa cumperi produse din U.E. Eu vreu sa vand produse in U.E.

Cu totii dorim aceleasi lucruri dar tu nu ceri unde trebuie. Din cele scrise se observa o anumita aroganta pe care o cred a fi nejustificata, seamana foarte bine cu aroganta celor de la PD care stiu foarte bine sa vorbeasca frumos si sa promita dar promisiunile lor nu au nici o acoperire. Numai cine nu munceste nu greseste, e usor sa visezi cai verzi pe pereti dar e mai greu sa reusesti sa treci de toate obstacolele ptr a atinge acel stadiu temporar de multumire. Zic temporar deoarece omul tinde vesnic spre mai mult si cand atinge una din limitele propuse are tendinta de a urca stacheta. De fapt exagerez un pic , nu e vorba de toti oamenii ci este vorba de cei care intradevar vor ceva de la viata. In fine eu ma bucur ca in Romania tinerii au inceput sa aiba un cuvant de spus, au invatat sa spuna nu adultilor (cand e cazul) si iau atitudine cand le sunt incalcate drepturile. Ma bucur ca nu exista doar un partid puternic ci sunt doua, poate aceasta concurenta va conduce ca si in economie la rezultate mai bune: un mediu de afaceri stabil, o fiscalitate redusa, coruptie mai putina, mai multe afaceri prospere, mai putini paraziti pe buget si un sistem de protectie sociala bine pus la punct.
abis
QUOTE (caesar @ 2 Dec 2004, 08:00 AM)
eu ma bucur ca in Romania tinerii au inceput sa aiba un cuvant de spus

Uita-te pe sondajul CURS si ai sa vezi ca majoritatea tinerilor a votat cu Alianta D.A. si ca voturile pensionarilor au inclinat balanta spre PSD. Asa ca las-o mai moale cu "tinerii au un cuvant de spus". Nici macar Ponta nu indrazneste sa cracneasca in fata greilor PSD...
Ca sa nu mai spun, apropo de sondajul CURS, ca peste jumatate din votantii PSD sunt cei care nu au nici macar liceul terminat...
Minerval
Domnule caesar dvs. faceti o confuzie grava. Aici nu vorbim despre alegerile din Italia ci despre cele din Romania. Nu exista un partid puternic ci o coalitie de centru stanga majoritara in Parlament peste opozitia liberala. Fie ca vreti sa o denumiti coalitie, alianta, uniune, formatiunea politica Psd+Pur, pana in prezent, are voturile necesare unui nou mandat. Dar stiti din ce motiv s-au zbatut "mai marii" Psd sa adune voturile necesare mandatului 2004-2008? Simplu: consilierii Psd+Pur au sfatuit capii partidului de guvernamant ca un castig electoral in 2008 ar fi practic imposibil, tinand cont de cum evolueaza lucrurile la ora actuala. Asadar, caracatita Psd si-a pus rapid in miscare masinaria de razboi ideologica pentru a castiga cat se mai poate alegerile intr-o tara suprasaturata de promisiuni electorale ce nu prezinta suport faptic. Analiza mea politica, in aceasta situatie tragi-comica, este ca, mai devreme sau mai tarziu, acest lucru insemnand fie 2004 turul doi, fie 2008, Alianta "Dreptate si Adevar" va castiga increderea a jumatate plus unu din electoratul Romaniei prin faptul ca Psd si-a jucat de mult cartile de baza, iar unele noi nu ar schimba cu nimic perceptia majoritatii vizavi de imaginea Romaniei, atat inauntru cat, mai ales, in afara. Ofensiva tinerilor, cu adevarat, de abia acum incepe. Toate panzele sus! thumb_yello.gif
Numai bine.

P.S.: ar trebui sa se specifice in Regulamentul Hanului ca boilor sa le fie restrictionat accesul la majoritatea subiectelor de discutie, acest lucru fiind valabil atat pentru Leon cat si pentru altii aflati in situatia sa.
Inorog
QUOTE
Toate panzele sus!  thumb_yello.gif


Ma alatur atitudinii optimiste a lui Minerval. Asta trebuie sa fie starea de spirit. thumb_yello.gif
cociuba
mai exista o sansa , sa nu disperam turul 2 , o mobilizare exemplara, va spulbera toate tepele,furturile,si smenurile Pesediste................. yikes.gif


sa ne mobilizam la vot, cu mama, cu tata, bunicul, prietenii, toti sa fim pe baricade si
SA-I ARDEM LA VOT smile.gif
caesar
QUOTE (Minerval @ 2 Dec 2004, 12:09 PM)
Domnule caesar dvs. faceti o confuzie grava. Aici nu vorbim despre alegerile din Italia ci despre cele din Romania. Nu exista un partid puternic ci o coalitie de centru stanga majoritara in Parlament peste opozitia liberala. Fie ca vreti sa o denumiti coalitie, alianta, uniune, formatiunea politica Psd+Pur, pana in prezent, are voturile necesare unui nou mandat.

Confuzia o faceti dumneavoastra, in 2000 PDSR a fost singur-singurel. Acum sunt doua curente politice distincte care vor asigura cat de cat un echilibru in parlament (asta in ideea in care vor sa faca treaba si nu sa-si bage bete in roate). Etichetele dumneavoastra jicnesc si nu va fac cinste. Chiar daca unii au alte pareri nu are sens sa-i faceti in alte feluri decat cel in care ia zamislit mama lor.
Referitor la tineri, tinand cont de punctajul DA scos la alegeri, se pare ca au inceput si tinerii sa iasa la vot. Acesta e un motiv de bucurie cu toate ca voteaza altfel decat mi-as dori.
Cred ca ai dreptate referitor la alegerile din 2008 si cred ca asa ar fi cel mai bine. Acum EU vreau continuitate si sunt (ca idee) de acord cu alternanta dar nu acum ci in 2008 sau 2009 (cine stie ?).
Minerval
Domnule caesar, mesajul redactat in post scriptum nu va este adresat, chestiune care de altfel reiese daca se citeste cu atentia de rigoare mesajul de la un capat la celalalt. Numai bine. thumb_yello.gif
caesar
Am calcat o data stramb. Am citit mesajul scris de mine si nu-mi venea sa cred ochilor, de atunci mi-am zis sa incerc sa ma stapanesc cand sunt suparat sau nervos. Mai bine e sa nu zici nimic decat sa zici ceva ce mai tarziu poate vei regreta. De multe ori mai tarziu e prea tarziu ca sa mai schimbi ceva. Asa ca lasa animalele sa zburde in inconstienta lor si nu te cobora sa dai in ele.
wink.gif , imi pare rau ca am fost cam pripit la o chestie . In rest, toate cele bune.
abis
Prefectul de Buzau, Ion Vasile (cel care interpreta un ciudat dans barbar in timp ca calca in picioare banerele Aliantei D.A. din Buzau - fapta dealtfel pedepsita de lege, dar nu si de justitia pesedista), vorbind despre adversarii politici ii caracterizeaza cu urmatoarele cuvinte:

QUOTE
Iata cu cine stam: cu toti tiganii, cu toti analfabetii, cu toti agramatii. Niste idioti. Si vor ca noi sa ne purtam cu ei cu manusi. Sunt niste porci, pentru care nu o sa am niciodata respect, pentru ca eu nu pot sa respect niste maimute. Nu am cum. O sa le aplicam si in batalia finala o bataie pe care nu o s-o uite. Si speram ca, incet-incet, o sa le scoatem din cap politica. Unii dintre ei au ajuns prin Parlament. Tot niste neica nimeni o sa fie, tot niste isterici. Eu am fost pe acolo, am mancat o paine de la Parlament, stiu cu ce se mananca activitatea parlamentara si stiu ca nu vor face fata nici 12 zile


Iata cum vede acealsi domn presa si societatea civila:

QUOTE
Sunt niste domni din Bucuresti, din presa centrala, care nu mai contenesc sa injure si sa blesteme, crezand probabil ca din campania asta ar trebui sa castige si ei ceva. (...) Alti maimutoi zic ca sunt societate civila, ca sunt analisti politici, independenti si echidistanti... Niste scarbe care sunt in solda partidelor de dreapta, intotdeauna au fost


Domnul prefect de Buzau nu face altceva decat sa traduca in cuvinte simple atitudinea intregului PSD (in frunte cu premierul care l-a mangaiat pe crestet pe acest domn prefect dupa ultima isprava de acest gen) fata de adversari, presa, societate civila, fata de toti cei care nu sunt complicii pesedistilor in marele jaf national pe care l-au facut in ultimii patru ani si pe care il vor continua atat timp cat vor fi lasati sa guverneze.

Sursa citatelor - aici.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.