Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Enigme
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan > Enigme si Ghicitori
Pagini: 1, 2, 3, 4
Napoleon9th
nici 1 nu e raspunsul corect - dar daca ai putea sa-mi spui cum te-ai gandit la el as putea sa evaluez cat de aproape esti; 29 e mult prea mare. Indiciu: sistemul de referinta este "centrat" pe o anumita persoana, care isi permite sa fie excentrica pentru a atinge aceste extreme.
Onix
In momentul de fata chiar nu am nici cea mai vaga idee ce este cu sistemul de referinta "centrat" despre care vorbesti. blink.gif

edit: nu era nevoie de albastru, vazusem ce ai scris, dar se intelegea mult prea bine din ce am spus in mesajul respectiv. Nu vad cum ar putea fi mai mult de 5 zile de vineri (la asta ne referim aici, nu? la zilele de vineri?) in luna februarie si, in momentul in care ai zis ca nu este corect, am abordat problema cu totul altfel. Asa cum am mai spus, era vorba despre chiar numarul zilei respective - data.
Blakut
E vorba de o persoana care e nascuta vineri. De cate ori pica vineri 29 februarie in timpul vietii lui. Pai mai mult de vreo 2-3 ori nu cred ca are cum. Nu?
Napoleon9th
Reformulare: Care este numarul minim si cel maxim de zile (perioade de 24h) de vineri pe care le poate trai o anumita persoana (given sufficient means) de-a lungul unei (singure) luni de februarie.
Blakut
maxum 29 minim 28.
Napoleon9th
evident ca am uitat amanuntul esential: zilele trebuie sa fie vineri... rolleyes.gif
Onix
QUOTE (Napoleon9th)
Reformulare: Care este numarul minim si cel maxim de zile (perioade de 24h) de vineri pe care le poate trai o anumita persoana (given sufficient means) de-a lungul unei (singure) luni de februarie.


Ok, deja arata altfel problema daca spui ca lucrurile sunt privite luand ca punct de referinta o persoana. Sa incerc o ipoteza: presupunem ca persoana respectiva se naste in ultima vineri din luna februarie, cu un minut inainte de miezul noptii, adica ora 23:59 a acelei zile. La asta te referi cand spui ca traieste numarul minim de zile de vineri din luna februarie?
Napoleon9th
Deci asta intelegi tu prin "de-a lungul unei luni de zile"?!? Ca totul a durat fix si exact un minut!?! rofl.gif
Onix
Ok, cand am spus prima oara 1 te-ai gandit ca e vorba de o zi si ai spus ca inca este prea mult. Ulterior ai editat - de aici ciudatenia cu minutul.
Napoleon9th
Ochi de Vultur ce esti!!! wink.gif Pai am editat doar pentru ca zicand "1 este prea mult", raspunsul la intrebarea "cate zile ...?" devenea evident... rolleyes.gif Acum trebuie sa gasiti numarul maxim si justificarea (e similara pentru ambele cerinte).
Onix
Sa inteleg ca, din moment ce ai cerut doar maximul, minimul a fost acceptat in formula propusa de mine? Cred ca deja este clar ca minutul servea doar ca exemplificare.
Napoleon9th
Am un stil personal ceva de speriat... Pe majoritatea forumurilor pe care am stat o perioada mai lunga de timp am primit rank-ul personalizat de "Missunderstood guy". Nu reusesc sa ma fac inteles si pace! :-\

Raspunsul corect pentru numarul minim de zile este 0 (zero). Singurul numar mai mic decat 1 este 0, ca doar nu o fi negativ. Iar persoana in cauza a trait pe parcursul intregii luni, reusind insa sa nu vina in contact cu nici o zi de vineri.
Onix
Diferenta de fus orar? Cineva care calatoreste din tara in tara si nu "prinde" nici o zi de vineri?

PS: 0 este mai mic decat 1? ohmy.gif
Napoleon9th
Da, esti foarte aproape. Exista anumiti fushi orari speciali.
Catalin
QUOTE

PS: 0 este mai mic decat 1? ohmy.gif


jamie.gif

Asa pare... nu?


Deci e destul de simplu... daca locuiesti pe langa Noua Zeelanda sau, oricum, la longitudinea aia, poti sa incerci sa faci naveta. Joi la 23:59 mergi spre vest si vei trece direct in sambata, ora 00:00. Stai acolo 24 de ore si treci inapoi ajungand tot sambata. Repeti procedeul in fiecare joi. Deci e posibil sa traiesti fara sa prinzi nici o vineri.

Invers, intr-o luna februarie in an bisect care are vineri pe 1, poti prinde 10 vineri. La fel ca mai sus doar ca pleci de miercuri la 23:59, nu de joi smile.gif Asa cum prinzi cate doua sambete mai sus, aici prinzi cate doua vineri.

Deci minim 0, maxim 10.
Onix
Catalin, cred ca stie Napoleon9th ce anume am vrut sa spun atunci cu PS-ul acela. wink.gif

Rog a se sterge mesajul daca e off-topic.
Napoleon9th
Raspuns corect 0/10; justificare corecta! clapping.gif

PS Onix, nu inteleg, dar consider mesajul ontopic si rog pe cei imputerniciti sa nu-l stearga.
E.B.E.
Hmm... "Cei imputerniciti" au citit cu atentie intr-o noapte tarzie de vara topicul si au hotarat ca nu exista nici un mesaj off-topic si toate trebuie lasate la locul lor pentru ca threadul sa-si pastreze personalitatea.

smile.gif
gh0st
O femeie isi cumpara o pereche de pantofi, se duce la serviciu si moare.
De ce a murit?
E.B.E.
[Am si eu un topic pe care pun probleme din astea... Ya games - check them out]

Nu o sa spun acuma care a fost search expression-ul pe google care m-a dus la un site cu solutia... Pe care de altfel nu am citit-o smile.gif Voi pune in schimb niste intrebari:

1. Pantofii aveau o legatura esentiala cu locul de munca al femeii, corect?
2. Pantofii erau in vreun fel altfel decat se asteptase femeia? Adica, ar fi trebuit sa aiba niste calitati pe care ea a crezut ca le au cand i-a cumparat, dar nu le aveau? sau:
3. Pantofii erau perfect normali, si faptul ca femeia moare are legatura doar cu cumparatul efectiv al pantofilor?

Edit:
4. Femeia moare dupa ce ajunge la serviciu sau:
5. Femeia moare in drum spre serviciu?
6. Daca cumva pantofii au niste calitati speciale (adica 1 si 2 sunt adevarate), mai exista alte obiecte de imbracaminte sau analoage care necesita caracteristici speciale pentru serviciul femeii? [spre exemplu, chilotei cu bulinute biggrin.gif]
ld@n
o rodeau pantofii cei noi... rofl.gif
E.B.E.
Hehe smile.gif
Mie mi-a fost propusa o alta solutie.

Femeia lucra la un teatru si se juca o piesa cu amerindieni. Ea trebuia sa-si faca rost de mocasini, si din intamplare, in timp ce mergea inspre prima repetitie, a vazut o pereche de mocasini intr-un anticariat. Ce nu stia femeia e ca mocasinii fusesera adusi in tara de catre un cowboy, care ii cumparase de la un indian cu un pret ridicol de mic.

Ceea ce nu stia cowboy-ul, cu toate astea, este ca dupa incheierea targului indianul se uitase in urma lui zambind siret si parca un pic trist. Asta deoarece indianul fusese muscat de un sarpe cu clopotei de talpa piciorului pe cand purta mocasinii, mocasinii fusesera singurul lucru care l-a salvat, iar un colt de sarpe cu punga de venin inca atasata se rupsese si ramasese infipt in peretele pantofului.

Dupa prima suta de metri, coltul facandu-si drum prin pielea slabita de vechime, a impuns piciorul actritei, care in trei minute isi dadea duhul in chinuri groaznice.

Ce zici, ghOst? wink.gif
Cla
Moare de ciuda, pt. ca colega ei de servici are pantofi la fel tongue.gif
gh0st
E.B.E. :
1. DA
2. Intr-un fel DA (nu sunt calitati speciale)
3. nu
4. DA
5. NU
6. nu rofl.gif

Id@n:
NU!!! biggrin.gif

E.B.E. :
E o solutie si asta. Dar nu "solutia". biggrin.gif
Chiar foarte interesanta!

Clarence:
NU!!! rofl.gif
Cla
1.) Face stop cardiac cand deschide cutia si vede ca are 2 pantofi la fel (2 stangi sau 2 drepti)

2.) Si-a rupt gatul incercand sa umble cu tocuri inalte biggrin.gif

3.) (banal) S-a innecat cu cafeaua... huh.gif ... sau i-au stat banii cheltuiti in gat rofl.gif
gh0st
De trei ori NU!!!
Cla
"se duce la serviciu si moare. De ce a murit?"

1.) De seducere wink.gif

2.) Degeaba laugh.gif
Dark Angel
Femeia era innotatoare si a incercat sa " walk on water" si s-a inecat?
gh0st
Da' vad ca doar la misto puneti intrebarile!
Nu mai are rost sa va raspund la ultimile doua, cred ca stiti si voi raspunsul. rolleyes.gif
E.B.E.
QUOTE (flower)
Femeia era innotatoare si a incercat sa " walk on water" si s-a inecat?

QUOTE (Clarence)
1.) De seducere 2.) Degeaba


dry.gif nonono.gif

Adica: dati raspunsuri serioase.
Cla
Sunt la fel de serioase sau neserioase ca intrebarea. Depinde cum o iei.
Dark Angel
I'm confused...credeam ca noi punem intrebarile si Ghost da raspunsurile...
Si sa stii ca intrebarea era serioasa( oi fi mai putin sanatoasa...) , formularea era putin hazlie...
Vornicum
Va rog sa nu va prostiti .Aici avem de'a face cu enigme serioase hh.gif rofl.gif
gh0st
ohyeah.gif Buuuun, deci raspunsul pentru ultimele intrebari este NU!!![/U][U]
Fausta
lucra la circ ca asistenta a celui care arunca cutite... in timp ce era legat la ochi... wink.gif
E.B.E.
Vaaaai ce varza a iesit... mai bine taceam din gura biggrin.gif.

QUOTE (flower)
I'm confused...credeam ca noi punem intrebarile si Ghost da raspunsurile...

"Raspunsuri" cu sensul de reply-uri, mesaje... smile.gif

Fausta ohmy.gif asta de unde ai scos-o? Sper ca nu de pe google... blink.gif
Fausta
nu, nu de pe google, dar daca stii adresa care da raspunsul da-mi-o si mie... poate mai gasesc si altele...tongue.gif
Cla
Femeia n-a invatat din enigma de dinainte (cu sotul ei)... asa-i? wink.gif
gh0st
Felicitari Fausta! (pacat ca ai luat raspunsul de undeva, dar asta e!)

Oricum, raspunsul tau nu e complet. tongue.gif
Pantofii care si i-a luat acum aveau tocurile mai inalte decat cei cu care era obisnuit tipul care arunca cutitele.
Fausta
pai era de inteles asta, nu trebuia sa mai precizez, dar raspunsul nu l-am luat de nicaieri 50.gif
stiam chestia asta dar dupa ce am rezolvat-o eu in timp ce mergeam cu trenul.... a fost un mod distractiv de a calatori...
si nu a fost singura "problema" rezolvata
gh0st
laugh.gif biggrin.gif Nu trebuie sa te superi acum pe mine!
Felicitari!!! spoton.gif
Fausta
acum una de la mine....
"Un barbat calatorea cu masina... da drumul la radio, asculta vreo 10minute, dupa care face cale intoarsa spre casa unde isi ucide sotia.... huh.gif de ce?
Inorog
1) La radio a auzit-o vorbind pe sotia sa ?
2) La radio a auzit vorbind pe cineva care facea referire la sotia sa ?
Fausta
QUOTE (inorog @ 16 Jun 2004, 10:37 AM)
1) La radio a auzit-o vorbind pe sotia sa ?
2) La radio a auzit vorbind pe cineva care facea referire la sotia sa ?

1. NU
2. reformuleaza
Inorog
2reformulat) Se vorbea la radio despre sotia sa ?
Fausta
oarecum... trebuia sa reformulezi intrebarea ca sa raspund cu da sau nu...
Inorog

Oarecum-ul asta ma cam pune cu ganduri ':D'

Poate fi oare:

1) Sotul a auzit la radio ca se vorbea despre o persoana si si-a dat seama ca este sotia lui ?
gh0st
1. Era emisiune interactiva?
2. Daca da, trebuia sa iti spui numarul de telefon?
3. La telefon era nevasta-sa?
4. Sau un barbat?
Fausta
QUOTE (gh0st @ 16 Jun 2004, 01:54 PM)
1. Era emisiune interactiva?
2. Daca da, trebuia sa iti spui numarul de telefon?
3. La telefon era nevasta-sa?
4. Sau un barbat?

thumb_yello.gif thumb_yello.gif bravo
1.da
2.da
3.nu
4.da
gh0st
1. Era numarul lui de telefon de acasa?
2. Daca da, inseamna ca era amantul lu' nevasta-sa
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.