Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Enigme
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan > Enigme si Ghicitori
Pagini: 1, 2, 3, 4
Napoleon9th
Esti pe drumul cel bun!!! spoton.gif
ypsilonalpha
Ba nu, pentru ca pot foarte bine sa ma gindesc la un scenariu in care:
- pionul negru muta de la f7 la f6
- dama alba intra la g8, apoi captureaza si turnul din h8
- dama neagra intra la f7
- dama alba captureaza nebunul din f8 dind si sah cu ocazia asta
- dama neagra captureaza dama alba la f8

Deci Nf8 a pierit, dar regele negru n-a fost silit asa mute wink.gif Ca rezultat, pot sa-mi imaginez o sumedenie de partide care respecta conditiile din enunt, iar ultimele doua mutari pot fi cam oricare.

Revin miine cu niste partide justificative.

Sigur era vorba ca "regii n-au mutat"? sau era vorba de "regii n-au fost niciodata in sah" ?!?


ypsilonalpha
Uite si partida justificativa:

1. e4 a5
2. Na6 T:a6
3. d4 Ch6
4. N:h6 T:h6
5. De2 Ca6
6. D:a6 T:h2
7. Da8 Th6
8. D:c8 Tg6
9. Da8 Te6
10. D:a5 Da8
11. Th6 T:h6
12. Dd5 Da6
13. Td1 f6
14. Td3 Dc4
15. Dg8 Df7
16. D:h8 Th3
17. D:f8 + D:f8
18. T:h3 Df7
19. Th5 Dg6

Din pozitia asta imi pot imagina o gramada de "ultime perechi de doua mutari"

De ex.

20. Th1 Dh6
21. T:h6 c6
(pe h6 e un turn alb)

Sau:

20. Th1 c6
21. Th6 D:h6
(pe h6 e o dama neagra)

s.am.d.

Se vede ca regii n-au mutat din loc.

De asemenea, am lasat pe tabla un turn alb si o dama neagra ca mi-a fost mie mai usor, dar cred ca puteam lasa pe tabal si un nebun alb+un cal negru, un turn alb+un cal negru, un pion alb+dama neagra etc.

Deci raspunsul corect la problema este ca "nu se stie care au fost ultimele 2 mutari ale partidei, si cu atit mai putin se poate sti ce piesa (alba sau neagra) se afla pe cimpul h6". tongue.gif

Napoleon9th
1. Solutia este evident acceptabila. Felicitari! spoton.gif
2. Problema initiala era intr-adevar ca nici un rege nu a primit sah, insa intrucat eu am vazut avansata ipoteza (si mai apoi conjunctura) ca "daca regii nu au mutat, piesa care le-ar fi dat sah a fost in mod necesar capturata, insa nu *sunt* suficiente piese disponibile as is, daramite care sa mai fie si sacrificate intr-un sah mindless" - pe care ai infirmat-o stralucit. Asa ca acum poti trece linistit la rezolvarea problemei inrudite pe care ai intuit-o mai devreme. ohyeah.gif
ypsilonalpha
spoton.gif Ce dur sint ... de fapt cred ca ar trebui puse in enunt ambele conditii ("regii nu au mutat" SI "regii nu fost niciodata in sah").

Daca punem doar conditia ""regii nu au fost niciodata in sah", atunci imi pot imagina alta partida, in care regele negru fuge de la e8 pe la f7 pina la g6, iar dama alba intra pe la c8 si captureaza nebunul de la f8 ... si regele negru n-a fost in sah smile.gif (in schimb a mutat).
Napoleon9th
OK, m-am exprimat insuficient de clar: Problema initiala era intr-adevar SI ca nici un rege nu a primit sah (si ca nu a mutat). Dar credeam ca intelegi ca stiu la ce te referi si rezolvi din prima, fara sa mai tragi de timp! tongue.gif
Andronic
buna !

sper sa nu se fi postat intre timp ... toturisc ...

Un om si fiul lui au un accident de masina. Tatal baiatului moare in urma acestuia, dar copilul e dus de graba la spital. Cand ajunge in sala de operatie, chirurgul spune : "Nu pot sa operez copilul acesta, este fiul meu !"
Cum asa ?
matz
Chirurgul era mama biggrin.gif a mai fost dar nu voiam sa te superi ca nu-ti rapunde nimeni tongue.gif
flori
O femeie frumoasa calatoreste cu avionul. Linga ea este un barbat care incearca insistent sa o abordeze. Indignata, femeia se ridica de pe scaun si merge la toaleta, dupa citeva minute se anunta turbulente si pasagerii sint rugati sa-si puna centurile de siguranta si sa stea pe locurile lor...Barbatul vazind ca au trcut deja 20 min. si femeia nu se intoarce de la toaleta anunta stewardeza , aceasta controleaza cabina de toaleta dar acolo nu este nimeni. Dupa ce aterizeaza, avionul femeia este data disparuta. Cum a disparut femeia in timpul zborului?
Olaf
Pai cum erau turbulente daca avionul nu decolase inca? O fi coborat...
flori
QUOTE (Olaf @ 4 Jun 2005, 07:46 PM)
Pai cum erau turbulente daca avionul nu decolase inca? O fi coborat...

Scuze am editat...Din cauza vitezii tongue.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.