Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Imaginea Personala Este O Arma Mortala
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
Ovidiu Bufnila
Draga Calfa:iata:

1. "Se pare ca in defensiva poti fi mai explicit, mai clar, mai organizat. Cand prezinti concepte si idei, uneori pare ca o faci haotic. Am spus pare. "
Raspunsul meu: Un adevarat consilier de imagine nu este niciodata in DEFENSIVA pentru ca in Artele Imaginii nu exista un astfel de concept. Un bun consilier de imagine, un magician, este IN MISCARE, fie ea aparenta, fie fizica dar mai ales VIRTUALA. Voi explica ce inseamna VIRTUAL intr-o buna zi. Nu are legatura cu supra-realitatea si nici cu i-realitatea. Virtualitatea are o legatura discreta cu discontinuitatea spatiului asa cum percepem noi spatiul. Exista legaturi tainice intre real si virtual. Mai mult decat atat. Un bun consilier de imagine nu este in defensiva. La primul nivel, lucrezi cu concepte, navighezi in Imaginarul Lumii. Fiecare fiinta, fiecare eveniment are un Regim Imaginar. EU NU MA APAR! Nu ma apar pentru ca nu ma simt ATACAT. Am inmtrat pe multe forumuri unde am fost porcait intr-un mod inimaginabil. Am fost catalogat in fel si chip sub protectia anonimatului. ANONIMATUL este o Legatura Manipulatorie! Este, daca vrei, o crunta lipsa de responsabilitate fata de sine. SINELE, EUL, Acel-cineva-din-mine are dreptul la IDENTITATE. Libertatea adevarata inseamna afirmarea IDENTITATII. Identitatea nu e NUMIREA, nu e numai numele si prenumele. ESTE ACTIUNEA. Este curajul de "a fi" si nu mediocritatea lui "a avea". Nu ma deranjeaza si nici nu pier daca diversi forumisti se intrec sa ma porcaiasca in fel si chip. Cand o fac, se angajeaza. A te angaja fizic, fie si la nivelul limbajului, ESTI IN PERICOL de a fi manipulat. Angajarile conflictuale sunt diverse dar foarte multi folosesc doar angajarile primare. Sunt altfel de angajari conflictuale, mult mai subtile, mult mai devastatoare. A te angaja, in felul in care p fac multi forumisti este o automanipulare. Fie in joaca, fie din plictis, fie din ura sau din dispret, din fronda, din aroganta sau pur si simplu din TEAMA de a-si afirma IDENTITATEA. Angajandu-te intr-un regim anecdotic vulgar esti in bratele manipularii. Te arestezi. E goliciune sau, pasoptist, golatate. Cand scriu despre activitatea mea de scriitor sau despre cea de consilier sau cand comunic succesele mele afirm ceva despre bucuria de a intreprinde. Nu ma laud. Nu ma dau mare. Comunic, oameni buni, uite ce mi s-a intamplat. Voua ce vi se intampla? Modestia? MODESTIA e pentru prosti, pentru fraieri. "Sa fii modest" e o alta cale spre manipulare: sa stai cuminte in banca ta, ciocu' mic, stai la gramada! A comunica succese este o chestiune de atitudine!

2. A avea certitudini sau a nu avea are iar un aspect manipulatoriu. Poti fi sigur intr-o lume dinamica in care imaginile te pot coplesi? Pentru a naviga in aceasta nou lume, certitudinile trebuie inlocuite cu Arta Principiilor. Numai ca un principiu construit prost e un defect al fiintei. Daca, IDENTITATEA mea e slaba ca afirmatie, atunci sunt sclavul certitudinii sau incertitudinii. Ca sa putem inainta catre Sensurile Profunde trebuie sa intelegem, profund, ca INCERTITUDINEA este de fapt un ajutator, o lumina. Nesiguranta noastra vine dinspre interiorul nostru, dinspre inlauntrul nostru. Certitudinea sau incertitudinea, slab geometric vorbind, pot fi legaturi periculoase. Dar daca ai ideal, daca tii la libertatea ta, la fiinta ta, atunci nu te vei aresta. E timpul sa regandim din temelii felul nostru de a fi liberi.
Catalin
QUOTE

EU NU MA APAR! Nu ma apar pentru ca nu ma simt ATACAT.


Hmm... pai atunci citatele astea ce semnifica daca nu o aparare?

QUOTE

Eu nu vorbesc din carti, de la televizor sau ca asa am visat asta-noapte


QUOTE

Nu vin pe post de guru. Nu sunt


QUOTE

Am muncit pe branci ca sa ajung la niste intelesuri


QUOTE

Nu dau lectii. Vin sa caut oameni cu care sa stau de vorba despre Artele Imaginii


QUOTE

Nu am chef sa mucezesc intre copertile dictionarelor care au scris despre mine ca scriitor


QUOTE

Nu ma duc la lansari de carte ca nu-s vedeta mondena.


si, citatul meu favorit:
QUOTE

Nici nu zic, am ADEVARUL.


Btw, am impresia ca ai vrut sa fie fara virgula, nu? rofl.gif
calfa
Scuze de off-topic: In ce priveste virgula ... rofl.gif
Likurici
As avea o propunere; poate asa eliminam un conflict.
Am auzit cu totii de Piramida lui Maslow. Fiecare dintre noi se situeaza pe o anumita treapta. Poate daca s-ar discuta tinand cont de "trebuintele" fiecaruia ( ma refer la cei care participa la aceasta discutie) nu ar mai apare stari conflictuale.
Pusesem cateva intrebari pertinente la celalalt thread - si una viza si acest aspect - dar nu am primit raspuns.
Apanajul unui om inteligent consta in a putea "vorbi" cu oricine, fie ca il consideri inferior, egal sau superior, fara a genera conflicte.
calfa
@Likurici: Nu stiu daca Maslow avea complet dreptate, sau daca argumentatia e complet corecta, dar subscriu ideii de baza a mesajului tau. Interesanta definirea omului inteligent ...
Likurici
Nu as putea spune cata dreptate are Maslow. Si-a sustinut punctul de vedere intr-o perioada cand Freud si Skinner aveau un "cuvant " de spus. Ceea ce pot afirma este ca Maslow nu m-a facut sa ma ingrozesc cum a reusit Freud. Ambii erau pe asa zisa lista de lectura (si la psihologie si la cursurile de consiliere). Prima impresie dupa ce am citit "Introducere in psihanaliza; prelegeri de psihanaliza; psihopatologia vietii cotidiene" a lui Freud a fost ca anormalul e considerat normal. In timp mi-am mai revizuit opinia.
Oricum, ideea era ca, singura, constientizez ca nu ma plasez pe ultima treapta a piramidei lui Maslow (varful)...si asta nu e falsa modestie, tine de autocunoastere.
Ovidiu Bufnila
Era, ce-i drept si o virgula.
Cam asta a fost.
Bafta.

Ovidiu
calfa
Gluma lui Catalin a fost buna. Bafta si tie Ovidiu.
calfa
QUOTE
ANONIMATUL este o Legatura Manipulatorie! Este, daca vrei, o crunta lipsa de responsabilitate fata de sine. SINELE, EUL, Acel-cineva-din-mine are dreptul la IDENTITATE.

Libertatea adevarata inseamna afirmarea IDENTITATII. Identitatea nu e NUMIREA, nu e numai numele si prenumele. ESTE ACTIUNEA. Este curajul de "a fi" si nu mediocritatea lui "a avea". Nu ma deranjeaza si nici nu pier daca diversi forumisti se intrec sa ma porcaiasca in fel si chip. Cand o fac, se angajeaza. A te angaja fizic, fie si la nivelul limbajului, ESTI IN PERICOL de a fi manipulat. Angajarile conflictuale sunt diverse dar foarte multi folosesc doar angajarile primare. Sunt altfel de angajari conflictuale, mult mai subtile, mult mai devastatoare.

A te angaja, in felul in care o fac multi forumisti este o automanipulare. Fie in joaca, fie din plictis, fie din ura sau din dispret, din fronda, din aroganta sau pur si simplu din TEAMA de a-si afirma IDENTITATEA.

Angajandu-te intr-un regim anecdotic vulgar esti in bratele manipularii. Te arestezi. E goliciune sau, pasoptist, golatate.


Interesant punct de vedere. Banuiesc ca asta e pozitia pe care o adopti aici. Tu esti un nume pentru cei interesati de SF. Si ai ales sa-ti dezvalui identitatea. Noi suntem anonimi, si efectul prezentarii identitatii e diferit. Chiar ar conta daca ma numesc Claudiu Delavaslui sau nu ? Nu e mai sugestiv "calfa" ? Nu ma identifica mai bine. Sau poate nu la nickurile noastre te-ai referit ?

QUOTE
Modestia? MODESTIA e pentru prosti, pentru fraieri. "Sa fii modest" e o alta cale spre manipulare: sa stai cuminte in banca ta, ciocu' mic, stai la gramada! A comunica succese este o chestiune de atitudine!


E din nou un punct de vedere. Sunt diferite feluri de modestie. Oare nu era altfel daca spuneai o singura data, la inceput de topic, cine esti, inclusiv realizarile tale ? Sau ai insistat sa repeti dintr-un calcul ? Oricare ar fi raspunsul, reactiile la atitudinea ta mi se par firesti. Si atunci, tu, consilier de imagine, ne-ai provocat ? Sper ca ma cunoasti indeajuns sa crezi ca iti cer socoteala. Discutam doar imaginea ta. On topic. smile.gif

QUOTE

A avea certitudini sau a nu avea are iar un aspect manipulatoriu.


A fost ziua "aspectelor manipulatorii", a "legaturilor Manipulatorii", ..., iar eu nu sunt azi pe lungimea lor de unda.

QUOTE

Poti fi sigur intr-o lume dinamica in care imaginile te pot coplesi ? Pentru a naviga in aceasta nou lume, certitudinile trebuie inlocuite cu Arta Principiilor. Numai ca un principiu construit prost e un defect al fiintei.


ASTA e ideea care mi-a atras atentia. Bine cuibarita intre celelalte. Intrebarea retorica e buna ! Banuiesc ce ar putea fi arta principiilor. Interesant.

QUOTE

Daca, IDENTITATEA mea e slaba ca afirmatie, atunci sunt sclavul certitudinii sau incertitudinii. Ca sa putem inainta catre Sensurile Profunde trebuie sa intelegem, profund, ca INCERTITUDINEA este de fapt un ajutator, o lumina. Nesiguranta noastra vine dinspre interiorul nostru, dinspre inlauntrul nostru. Certitudinea sau incertitudinea, slab geometric vorbind, pot fi legaturi periculoase.


Am o parere similara despre incertitudine. Traim intr-o lume a paradoxurilor, pentru ca realizam din ce in ce mai mult ca vechile dualisme sunt simple instrumente de a aborda diferentierile din lume. Elemente aparent pozitive au si aspecte negative, si invers. Incertitudinea, ceva de evitat la prima vedere, se dovedeste a fi piesa de baza pentru (unii) intelepti.

Contributie a gandirii asiatice la Globalizarea cunoasterii, poate ...

QUOTE

Dar daca ai ideal, daca tii la libertatea ta, la fiinta ta, atunci nu te vei aresta. E timpul sa regandim din temelii felul nostru de a fi liberi.
Minerval
QUOTE (calfa @ Jan 21 2004, 05:33 PM)
Chiar ar conta daca ma numesc Claudiu Delavaslui sau nu ? Nu e mai sugestiv "calfa" ? Nu ma identifica mai bine.

Omul actioneaza si gandeste diferit, de cele mai multe ori, atunci cand si-a impartasit celor din jur cate ceva din persoana sa, din felul sau de a fi. Declinarea identitatii poate fi prima treapta catre eliberarea de sub prigoana frustrarii fata de ceea ce trebuie sau nu sa afirmi, intr-un moment al prezentului ori in viitorul apropiat. Anonimatul poate fi un refugiu implacabil, uneori. Este doar o remarca.

F.'.
calfa
Minerval, multumesc. Pentru ca mi-ai subliniat ideea.
Ovidiu Bufnila
Mana lui Moise se odihneste?
Ovidiu Bufnila
QUOTE (denise_d @ Jan 19 2004, 06:14 PM)
"Inele de sens" ?
Ma gandesc la acele vartejuri care apar in ocean , la intalnirea a 2 curenti- rotire continua, absorb tot ce intra in raza de actiune...Sau la gaurile negre, aceeasi putere maxima ... Ce sa fac, am ramas primitiva, tot in imagini mi-e mai usor sa gandesc. biggrin.gif
In concluzie - inele de sens = loc de concentrare maxima, concentrare de forte, rotire intr-un anumit sens, forta maxima dar ordonata, nu haotica... Raspuns absolut intuitiv, nu stiu exact la ce va referiti.

Denise, dar intuitia ta este extraordinara! Vartejuri? Imi place la nebunie acceasta imagine! E extraordinar! Spune-mmi, ce e un vartej? Ce se intampla in profunzimea unui vartej? Cum crez ca se dezvolta un ADEVAR intr-un vartej de vreme ce acolo toate obiectele par ca se intrepatrund? Astept cu nerabdare! Si, multumesc!
denise
Mult mai usor mi-ar fi daca nu as mai bajbai asa, intuitia nu e intotdeuna de ajuns. Nu stiu unde vreti sa ajungeti.

QUOTE
Cum crez ca se dezvolta un ADEVAR intr-un vartej de vreme ce acolo toate obiectele par ca se intrepatrund?

Cred ca voi aluneca in literatura... Nu prea am de ales. Voi vorbi despre vartejuri/inele/gauri de vierme desi nu stiu in ce context, inca...
Par ca se intrepatrund, eu as spune contopesc. Acolo insa , desi fortele sunt extraordinare - nu este haos, exista un unic sens de rotire - si nu intamplator in spirala. Mai degraba tot ceea ce patrunde acolo devine un tot, care concetreaza tot ce inglobau elementele componenete intr-o singuta directie- DINCOLO!
Daca adevarul de care vorbiti se afla "dincolo" - cu atat mai bine. De fapt , "The truth is out there" a devenit clasic. Sau beyond biggrin.gif

Ovidiu Bufnila
Nu alunecam in literatura. Sunt impresionat de frumusetea si prospetimea imaginilor tale. Nu sunt literatura! Imaginea unui ocean plin de vartjeuri se apropie de felul de a fi al universului. Nimic nu e static. Totul e proces. Totul seafla in miscare. Vartejurile cosmice sunt o realitate. Asemenea lor, vartejurile virtuale. Vartejurile Imaginii. Imaginea nu are o structura fixa. In IMAGINAR, amintitirile, senzatiile, gandurile, sunetele, imaginile, toate, sunt prinse de vartejuri. Creierul nu este un aparat. Tu cum iti imaginezi, Denise? Cum se produc imaginile in propriul tau Imaginar?

Iti multumesc pentru participare.

Ovidiu Bufnila
QUOTE (Copernic @ Nov 14 2003, 07:39 PM)
Admirabila actiune domnule Bufnila, insa daca veti prospecta "piata" Hanului putini vor fi cei interesati de subiect si multi cei ce vor dori sa-si spuna doar o 'parere'. Deja a devenit un stereotip patologic chestiunea cu 'parerea mea', dar sa mergem mai departe.
In ce masura doriti ca sa realizati experimentul dumneavoastra si care este targetul pe care il aveti in obiectiv, la subiectii ce vor accepta propunerea dumneavoastra?
Va salut cu respect si toate cele bune. thumb_yello.gif

------
AVE!
------
F.'.

Salut Copernic!
Iti multumesc pentru acest mesaj incurajator de la inceput de drum. Ma bucur ca topicul se dezvolta datorita forumistilor Hanului, oameni atat de fermecatori si de daruiti. Spune-mi, Copernic, cum crezi ca se formeaza imaginile in propriul tau Imaginar?
denise
Multumesc si eu, dar nu cred ca sunt prea originala. Probabil multi gandesc la fel. (apropos, imi lipseste calfa)

Creierul este tot un univers, guvernat de propriile legi si la fel de nelimitat. Dar mai ales la fel de necunoscut. Si poate mai puternic... cu siguranta mai creativ... Intr-un anumit sens, toti suntem niste mici dumnezei, mai buni sau mai rai, creandu-ne propria noastra lume, unde suntem stapani absoluti. Uneori mai pierdem situatia de sub control... biggrin.gif

QUOTE
Imaginea nu are o structura fixa. In IMAGINAR, amintitirile, senzatiile, gandurile, sunetele, imaginile, toate, sunt prinse de vartejuri.


Imaginea nu poate fi decat subiectiva. Aceste elemente care o constituie (ganduri, amintiri, imagini, cuvinte, sunete, sentimente...) difera de la om la om si de la un moment la altul. Nu toti aveam aceeasi imagine, si nu avem aceeasi imagine mereu - se schimba, pentru ca noi ne schimbam. Cred ca imaginile din mintea noastra sunt cvadri- sau multidimensionale, depasesc lumea reala, redusa la trei dimensiuni. De aceea este si greu de explicat. Si da, pastrez metafora vartejului si aici – toate aceste elemente constitutive (pe unele nici nu le banuim – de exemplu un miros care ne trezeste amintiri, fara sa ne dam seama, senzatia de deja-vu, o experienta uitata, un sunet auzit dar neconstientizat...) se canalizeaza spre imaginea finala – exista un ritm, un sens si o anumita directie. De cele mai multe ori incontrolabile in mod constient, dar urmeaza o cale constituita si diversificata cu vremea, cu experienta, tine si de personalitate...Intr-o oarecare masura aceasta cale nu este doar dobandita, o avem inca de la inceput. Asa “deschidem ochii asupra lumii”. Pe urma deschidem lumea...
Fiziologic, am spus intr-un mesaj anterior - imaginile se creaza in creier, ochii sunt doar un receptor, iar creierul adauga multe informatii celor furnizate de ochi – produsul final poate diferi complet, de la un om la altul. Nu toti vedem lumea la fel. Iar in diferite momente ale vietii , o vedem complet alta.
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Tudy @ Nov 15 2003, 02:28 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ Nov 14 2003, 08:55 AM)
Definiti-va intr-o singura propozitie.

Eu sunt, aici si acum.

Tudy, revin.
Ce inseamna pentru tine a fi? Aici? Cum il construiesti pe AICI? ce imagine are pentru tine? Dar acest misterios ACUM? Cand e acum? E un instantaneu?
Ovidiu Bufnila
QUOTE (black ice @ Nov 15 2003, 04:49 PM)
Niciodata n-am putut sa ma definesc. Sa ma descriu. Nu-mi place acest lucru.
Sunt curios, ce denota acest lucru?

Nu iti poti fi propriul tau observator? Nu trebuie sa iesi din tine insuti. Nu e obligatoriu. Te poti privi dinauntru-inauntru. Cum poti face asta?
Ovidiu Bufnila
QUOTE (denise_d @ Jan 26 2004, 10:11 AM)
Multumesc si eu, dar nu cred ca sunt prea originala. Probabil multi gandesc la fel. (apropos, imi lipseste calfa)

Creierul este tot un univers, guvernat de propriile legi si la fel de nelimitat. Dar mai ales la fel de necunoscut. Si poate mai puternic... cu siguranta mai creativ... Intr-un anumit sens, toti suntem niste mici dumnezei, mai buni sau mai rai, creandu-ne propria noastra lume, unde suntem stapani absoluti. Uneori mai pierdem situatia de sub control... biggrin.gif

QUOTE
Imaginea nu are o structura fixa. In IMAGINAR, amintitirile, senzatiile, gandurile, sunetele, imaginile, toate, sunt prinse de vartejuri.


Imaginea nu poate fi decat subiectiva. Aceste elemente care o constituie (ganduri, amintiri, imagini, cuvinte, sunete, sentimente...) difera de la om la om si de la un moment la altul. Nu toti aveam aceeasi imagine, si nu avem aceeasi imagine mereu - se schimba, pentru ca noi ne schimbam. Cred ca imaginile din mintea noastra sunt cvadri- sau multidimensionale, depasesc lumea reala, redusa la trei dimensiuni. De aceea este si greu de explicat. Si da, pastrez metafora vartejului si aici – toate aceste elemente constitutive (pe unele nici nu le banuim – de exemplu un miros care ne trezeste amintiri, fara sa ne dam seama, senzatia de deja-vu, o experienta uitata, un sunet auzit dar neconstientizat...) se canalizeaza spre imaginea finala – exista un ritm, un sens si o anumita directie. De cele mai multe ori incontrolabile in mod constient, dar urmeaza o cale constituita si diversificata cu vremea, cu experienta, tine si de personalitate...Intr-o oarecare masura aceasta cale nu este doar dobandita, o avem inca de la inceput. Asa “deschidem ochii asupra lumii”. Pe urma deschidem lumea...
Fiziologic, am spus intr-un mesaj anterior - imaginile se creaza in creier, ochii sunt doar un receptor, iar creierul adauga multe informatii celor furnizate de ochi – produsul final poate diferi complet, de la un om la altul. Nu toti vedem lumea la fel. Iar in diferite momente ale vietii , o vedem complet alta.

Interesant! originalitatea tine de interpretare cred. felul in care interpretezi tu semnele lumii mi se pare original si fermecator. Ai admite ca vartejul e un fel de insurubare catre inainte, un ipotetic inainte prin topologia universului? Si aceasta insurubare sa fie felul de a se forma al unui sens? Si sensul format nu ar fi punct ci un Inel de Sens? Tu ai ajuns practic la aceasta interpretare. Eu am incercat doar sa-i dau o forma. Denise?
Tudy
[SIZE=1]
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ Jan 26 2004, 10:47 AM)
QUOTE (Tudy @ Nov 15 2003, 02:28 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ Nov 14 2003, 08:55 AM)
Definiti-va intr-o singura propozitie.

Eu sunt, aici si acum.

Tudy, revin.
Ce inseamna pentru tine a fi? Aici? Cum il construiesti pe AICI? ce imagine are pentru tine? Dar acest misterios ACUM? Cand e acum? E un instantaneu?

"A fi", "Aici", "Acum", "Imagine" - toate sunt efecte ale manifestarii Divinitatii... Imi ceri sa iti dau o definitie rationala pentru niste aspecte ale existentei care transcend Ratiunea. Un raspuns ar fi deci incomplet si irelevant...
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Clopotel @ Jan 20 2004, 04:13 PM)
La urma urmei de ce atata caz cu acest Ovidiu Bufnila...pe mine ma amuza subiectu' rofl.gif si de aceea mai scriu pe aici...
chiar omu' zice "Nu eu sunt important in aceste forumuri ci numai voi." doar doar o sa pricepeti ...iar voi...nimic

Pace voua...
yeah.gif

Cum se construieste ideea de amuzament in Imaginarul tau? Cum razi? Tu razi sau un altul din tine?
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Tudy @ Jan 26 2004, 11:18 AM)
[SIZE=1]
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ Jan 26 2004, 10:47 AM)
QUOTE (Tudy @ Nov 15 2003, 02:28 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ Nov 14 2003, 08:55 AM)
Definiti-va intr-o singura propozitie.

Eu sunt, aici si acum.

Tudy, revin.
Ce inseamna pentru tine a fi? Aici? Cum il construiesti pe AICI? ce imagine are pentru tine? Dar acest misterios ACUM? Cand e acum? E un instantaneu?

"A fi", "Aici", "Acum", "Imagine" - toate sunt efecte ale manifestarii Divinitatii... Imi ceri sa iti dau o definitie rationala pentru niste aspecte ale existentei care transcend Ratiunea. Un raspuns ar fi deci incomplet si irelevant...

Tudy, iti respect punctul de vedere. dar te rog sa nu inchizi comunicarea. Hai sa inaintam. Vrei? Spune-mi totusi care ar fi punctul tau de vedere nuantat. Ce poate fi acest AICI? Un punct distinct in spatiu? Un punct spatio-temporal? O constructie fictiva trebuincioasa Creierului? iti multumesc pentru intelegere, pentru prietenie si pentru dialog.
Tudy
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ Jan 26 2004, 11:33 AM)
Tudy, iti respect punctul de vedere. dar te rog sa nu inchizi comunicarea. Hai sa inaintam. Vrei? Spune-mi totusi care ar fi punctul tau de vedere nuantat. Ce poate fi acest AICI? Un punct distinct in spatiu? Un punct spatio-temporal? O constructie fictiva trebuincioasa Creierului? iti multumesc pentru intelegere, pentru prietenie si pentru dialog.

Cu cea mai mare placere. smile.gif Un dialog cu tine e intotdeauna interesant.

Atat AICI, cat si ACUM constituie doua forme ale Manifestarii. Forme care exista, fie ca noi constientizam existenta lor sau nu. Nu fac parte din matricea spatio-temporala. Chiar si acea matrice se manifesta tot AICI si ACUM. Intr-un ACUM etern, nemasurabil, si intr-un AICI permanent si infinit. Acestea nu sunt nici "constructii fictive trebuincioase Creierului". Imaginea pe care Creierul si-o formeaza asupra lor e doar un efect al manifestarii lor in acel plan al Existentei...
calfa
QUOTE (denise_d @ Jan 26 2004, 10:11 AM)
(apropos, imi lipseste calfa)

Si mie imi lipseste. wink.gif

Momentan sunt cam prea ocupat cu constructia viitoarei lumi virtuale, pentru a avea timp sa profit de (navighez in) cea actuala. ohyeah.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Catalin @ Jan 21 2004, 09:23 AM)
QUOTE
Declaratie publica a lui Ovidiu Bufnila:

Nu am instructionat nici un experiment de o sorginte psiho sau socio sau metafizica in Internet.

Ovidiu Bufnila
scriitor
consilier de imagine
premiul pentru fictiune, Clouds Magazine, New York, 2003
premiul III la Concursul International de Decriptare, Moon Radio, Marea Britanie, 2003


Halal declaratie publica! Pare mai degraba "lauda de sine" publica! rofl.gif

Oricum, as mai rade eu dar mi-e ca iar imi creste nivelul de avertizare (prietenii stiu de ce! 6.gif ) rofl.gif

Catalin, cum crezi tu ca se construiesc imaginile in Imaginar?
Multumesc pentru apreciere.

Laudarosul de Bufnila
calfa
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ Jan 24 2004, 12:42 PM)
Mana lui Moise se odihneste?

Multumesc ca ai revenit, Ovidiu.
calfa
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ Jan 25 2004, 01:36 PM)
Denise, dar intuitia ta este extraordinara! Vartejuri? Imi place la nebunie acceasta imagine! E extraordinar! Spune-mmi, ce e un vartej? Ce se intampla in profunzimea unui vartej? Cum crez ca se dezvolta un ADEVAR intr-un vartej de vreme ce acolo toate obiectele par ca se intrepatrund? Astept cu nerabdare! Si, multumesc!

Prin dialog ... catre Adevar.
denise
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ Jan 26 2004, 11:12 AM)
Interesant! originalitatea tine de interpretare cred. felul in care interpretezi tu semnele lumii mi se pare original si fermecator. Ai admite ca vartejul e un fel de insurubare catre inainte, un ipotetic inainte prin topologia universului? Si aceasta insurubare sa fie felul de a se forma al unui sens? Si sensul format nu ar fi punct ci un Inel de Sens? Tu ai ajuns practic la aceasta interpretare. Eu am incercat doar sa-i dau o forma. Denise?


Hmm, ciudata alegere de cuvinte... sper sa nu alunecam in universul freudian...prefer literatura biggrin.gif

Cred ca am raspuns deja intr-un post anterior - este mai mult un tunel de trecere intre doua planuri/doua lumi (gaurile de vierme descrise de Hawking, prin care poti ajunge instantaneu de la un capat al universului la altul, prin care se pot “transporta” materie, constiinta, imagine, informatie, memorie). Da, este un sens inainte, este o spirala, este o "curgere". Noi, la randul nostru, putem fi sursa de informatie a altcuiva, cream aceeasi miscare pentru alt observator. La fel, primim informatii in acelasi mod. Punctul putem fi noi – punctul de intalnire al acestor tuneluri. Dar exista o infinitate de puncte in univers, o infinitate de astfel de treceri.
Si cum spuneam, aceste treceri pot constitui si un punct vulnerabil, o bresa, depinde de informatia care patrunde.
Nu stiu daca acesta este un Inel de Sens, nu am auzit de Inele de Sens pana acum, cand le-ati mentionat dumneavoastra. Este doar ceea ce banuiesc ca ar fi, doar dupa denumire... Bajbai prin intuneric...Exista Inele de Sens?

Edit_ bine ai revenit , calfa! ma simteam cam singura... laugh.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (calfa @ Jan 26 2004, 11:51 AM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ Jan 24 2004, 12:42 PM)
Mana lui Moise se odihneste?

Multumesc ca ai revenit, Ovidiu.

Multumesc, Calfa.
Intr-un fel nu am plecat. In intreg Internetul incerc saconstruiesc o filozofie despre imagine. Sunt riscuri, desigur. Dar ma incapatanez sa inaintez. Ii respect pe toti forumistii de aici si pe toti forumistii de pretutindeni. Chiar si pe cei care, pe buna dreptate sau nu, m-au torpilat si m-au urcat pe esafod. Dar sa construiesti propria ta Cruciada e legat de daruire si de risc si de oprobiu si de invectiva dar si de bucuria ca undeva, cineva, intelege Calea.
Va iubesc neconditionat. Ma bucur ca aveti un simt critic bestial si ca ma ochiti perfect atunci cand bat campii. Un Magician al Imaginarului trebuie sa construiasca din cand in cand si Momente Contradictorii aparent Entropice si Entropizante. Doar asa putem inainta. Liniaritatea duce la dogma si la ignoranta.
Va iubesc.
calfa
QUOTE

In intreg Internetul incerc sa construiesc o filozofie despre imagine.

De doua ori ... aha !

QUOTE

Ii respect pe toti forumistii de aici si pe toti forumistii de pretutindeni.

De curiozitate, Ovidiu, daca poti sa-mi spui si mie. Scriitor SF, consilier de imagine, specialist in decriptare, ... dar Profesor ai fost ? Daca da, pentru elevi / studenti la ce nivel(uri) ?
Si ... cum vezi tu metoda socratica ?

QUOTE

Ma bucur ca aveti un simt critic bestial si ca ma ochiti perfect atunci cand bat campii.

Uneori pare ca te straduiesti sa-i bati. smile.gif

QUOTE

Un Magician al Imaginarului trebuie sa construiasca din cand in cand si Momente Contradictorii aparent Entropice si Entropizante. Doar asa putem inainta. Liniaritatea duce la dogma si la ignoranta.

Aha ! De asta ii bateai. ohyeah.gif
Tudy
QUOTE ("Ovidiu Bufnila")
Dar sa construiesti propria ta Cruciada e legat de daruire si de risc si de oprobiu si de invectiva dar si de bucuria ca undeva, cineva, intelege Calea.
Va iubesc neconditionat. Ma bucur ca aveti un simt critic bestial si ca ma ochiti perfect atunci cand bat campii. Un Magician al Imaginarului trebuie sa construiasca din cand in cand si Momente Contradictorii aparent Entropice si Entropizante. Doar asa putem inainta. Liniaritatea duce la dogma si la ignoranta.

Mie imi e destul de clar mesajul pe care tu vrei sa-l transmiti, probabil si pentru ca eu unul am citit "Cruciada lui Moreaugarin"; dar pentru multi dintre cei de aici, conceptele precum "Cruciada" si "Magician" au o cu totul alta rezonanta. Daca ai incerca sa le infatisezi Imaginea ta asupra acestor concepte, probabil ar fi mai eficient. In fond, situatia in sine tine de Imagine, si mai ales de modul in care e perceputa acea Imagine...
Ovidiu Bufnila
QUOTE (denise_d @ Jan 26 2004, 11:56 AM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ Jan 26 2004, 11:12 AM)
Interesant! originalitatea tine de interpretare cred. felul in care interpretezi tu semnele lumii mi se pare original si fermecator. Ai admite ca vartejul e un fel de insurubare catre inainte, un ipotetic inainte prin topologia universului? Si aceasta insurubare sa fie felul de a se forma al unui sens? Si sensul format nu ar fi punct ci un Inel de Sens? Tu ai ajuns practic la aceasta interpretare. Eu am incercat doar sa-i dau o forma. Denise?


Hmm, ciudata alegere de cuvinte... sper sa nu alunecam in universul freudian...prefer literatura biggrin.gif

Cred ca am raspuns deja intr-un post anterior - este mai mult un tunel de trecere intre doua planuri/doua lumi (gaurile de vierme descrise de Hawking, prin care poti ajunge instantaneu de la un capat al universului la altul, prin care se pot “transporta” materie, constiinta, imagine, informatie, memorie). Da, este un sens inainte, este o spirala, este o "curgere". Noi, la randul nostru, putem fi sursa de informatie a altcuiva, cream aceeasi miscare pentru alt observator. La fel, primim informatii in acelasi mod. Punctul putem fi noi – punctul de intalnire al acestor tuneluri. Dar exista o infinitate de puncte in univers, o infinitate de astfel de treceri.
Si cum spuneam, aceste treceri pot constitui si un punct vulnerabil, o bresa, depinde de informatia care patrunde.
Nu stiu daca acesta este un Inel de Sens, nu am auzit de Inele de Sens pana acum, cand le-ati mentionat dumneavoastra. Este doar ceea ce banuiesc ca ar fi, doar dupa denumire... Bajbai prin intuneric...Exista Inele de Sens?

Edit_ bine ai revenit , calfa! ma simteam cam singura... laugh.gif

Denise, esti in inima stiintei moderne! Se vorbeste despre tuneluri, despre tubulaturi, despre microtuburi in care au loc fenomene cuantice! Bestial! Inelele de sens ar putea fi metafore dar sunt si inghebari de profunzime ale universului. Se pare ca muschii, de exemplu, au structuri inelare. Muschiul inimii, de exemplu, ar avea o structura inelara, simetrica. Atunci cand se rupe simetria, apare infarctul. hai sa vedem mai departe cum s-ar putea construi simetriile intr-un inel!
Denise, esti bestiala!
Ovidiu Bufnila
QUOTE (calfa @ Jan 26 2004, 12:20 PM)
QUOTE

In intreg Internetul incerc sa construiesc o filozofie despre imagine.

De doua ori ... aha !

QUOTE

Ii respect pe toti forumistii de aici si pe toti forumistii de pretutindeni.

De curiozitate, Ovidiu, daca poti sa-mi spui si mie. Scriitor SF, consilier de imagine, specialist in decriptare, ... dar Profesor ai fost ? Daca da, pentru elevi / studenti la ce nivel(uri) ?
Si ... cum vezi tu metoda socratica ?

QUOTE

Ma bucur ca aveti un simt critic bestial si ca ma ochiti perfect atunci cand bat campii.

Uneori pare ca te straduiesti sa-i bati. smile.gif

QUOTE

Un Magician al Imaginarului trebuie sa construiasca din cand in cand si Momente Contradictorii aparent Entropice si Entropizante. Doar asa putem inainta. Liniaritatea duce la dogma si la ignoranta.

Aha ! De asta ii bateai. ohyeah.gif

Nu cred ca as fi fost bun de profesor! M-as fi coalizat cu gasca si as fi fugit cu ea de la ore sa hoinarim prin lume si sa descoperim intelesuri mishto! Directorul m-ar fi concediat fara drept de apel. Insa m-am intalnit in viata asta de foarte multe ori cu studenti si elevi cu care am impartit miracolele despre Imagine. Tin minte ca la o Universitate eram asteptat la orele 18 in aula. Erau in jur de o suta de studenti. I-am intrebat cat au de gand sa stea avand in vedere ca scaparau sa se duca la discoteca. O ora, stam, au zis ei. La 21 si jumatate inca ne razboiam. Femeile de serviciu au uitat de noi si ne-au inchis in Universitate. Era si un decan acolo. Decanul m-a strans in brate plin de emotie. Mi-a spus ca de 40 de ani n-a mai vazut asa ceva. Pe cuvant, Coca Cola, alunele si covrigeii le-am impartit cu studentii. Studentii sunt bestiali. M-au facut praf, pe urma i-am facut eu praf si pe urma nu ne mai dezlipeam unii de altii. Acestea sunt experiente unice. Dar nu as fi putut fi profesor pentru ca as fi pornit o revolutie si m-ar fi impuscat. De fapt O Revolutie trebuie sa inceapa. Una a gandirii. E timpul sa facem un pas inainte. Undeva sunt niste sensuri, niste inele de sens intepenite in comportamente, atitudini si prejudecati desuete. Avem nevoie de alte mituri. Avem nevoie de alte vartejuri intelectuale. Trebuie sa abordam cu curaj subiectele tabu cum ar fi Aristotel si Platon. Sunt alte intelesuri care asteapta sa fie puse in opera. Cred ca voi o s-o faceti. Altfel veti fi o biata nota de subsol in nu stiu care carte de istorie.
Va iubesc.
Likurici
QUOTE

Nu cred ca as fi fost bun de profesor! M-as fi coalizat cu gasca si as fi fugit cu ea de la ore sa hoinarim prin lume si sa descoperim intelesuri mishto!

Eu iar voi pica in ipostaza "Toma Necredinciosul". Nu vreu sa spun ca tocmai v-ati zdruncinat un pic imaginea de profesor (in definitiv ne scoliti in probleme de imagine) prin afirmatia facuta mai sus.
A fi profesor implica a fi un bun pedagog. Poti transmite mesajul elevilor nu neaparat fugind "fizic" cu gasca din clasa, puteti fugi insa... imaginar; depinde cum fugi. Asta ma duce cu gandul la un alt film tradus la noi, daca nu ma insel "Cercul poetilor pierduti", in care Robin Williams a jucat rolul unui profesor neacceptat de sistem, dar care le-a deschis o alta perspectiva asupra literaturii, in special a poeziei, elevilor sai. Practic i-a scos din tipare, incepandu-si prima ora, lectia. spunand sa rupa prefata cartii de literatura afirmand ca poezia se simte...
Veti spune ca ma uit la prea multe filme, dar sunt unele care merita wink.gif
calfa
Ovidiu, am banuit ca nu ai fost profesor (de scoala "liniara"). Ar fi trebuit sa incerci asta. Sau ar trebui ...

Daca o vei face, afla ca poti gasi si alte cai de coalizare decat fuga de la ore. Dar banuiesc ca nu o vei face, am vazut ca preferi scoala "non-liniara". wink.gif
calfa
QUOTE (Likurici @ Jan 26 2004, 01:37 PM)
Nu vreu sa spun ca tocmai v-ati zdruncinat un pic imaginea de profesor (in definitiv ne scoliti in probleme de imagine) prin afirmatia facuta mai sus.

Se simte tineretea ("revolutionara", "emotiva") la tine, Likurici. Ovidiu e profesor. De scoli non-lineare insa.
denise
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ Jan 26 2004, 12:25 PM)

Denise, esti in inima stiintei moderne! Se vorbeste despre tuneluri, despre tubulaturi, despre microtuburi in care au loc fenomene cuantice! Bestial! Inelele de sens ar putea fi metafore dar sunt si inghebari de profunzime ale universului. Se pare ca muschii, de exemplu, au structuri inelare. Muschiul inimii, de exemplu, ar avea o structura inelara, simetrica. Atunci cand se rupe simetria, apare infarctul. hai sa vedem mai departe cum s-ar putea construi simetriile intr-un inel!
Denise, esti bestiala!


rofl.gif Stiam eu ca e ceva in neregula cu mine.

Simetria exista in “matricea” universului, cam tot ce ne inconjoara are un caracter dual: stanga/dreapta, materie/antimaterie, fata/spate, (de ce nu: bine/rau?). Este probabil o conditie a echilibrului. Spirala de care vorbeam exista chiar in ADN-ul nostru si al tuturor vietatilor; in univers: forma celor mai multe galaxii, diferite orbite, acele gauri de vierme, prabusirea in gaurile negre este tot o miscare in spirala...
Nu cred ca toti muschii au structuri inelare. Fibrele , cred ca da. Infarctul in sine inseamna o “rupere”, si apare din varii motive, dar da, este intr-adevar o consecinta a unui dezechilibru. Sau va referiti la faptul ca la nivelul plexului solar se pare ca exista "o zona de influenta"? Mi se pare ca budhismul localizeaza acolo o chackra (tot inel, tot spirala)... Inducerea unor influente negative? Acea bresa, de care vorbeam?
Nu stiu cum se pot construi simetriile intr-un inel. Inelul in sine este simetric. Daca va referiti la miscarile dintr-un inel – exista forte centrifuge, centripete, specifice miscarii de rotatie – legile fizii, cunoscute sau necunoscute inca. Si acceleratii...Acum ma gandesc la acceleratoarele nucleare...dar chiar nu este domeniul meu. Poate ca ele descriu cel mai bine aceasta miscare. Doar copiaza ceea ce exista deja...Iar ma pierd pe carari laturalnice...
Ovidiu Bufnila
Likurici, uneori cred despre mine ca am vazut mult prea multe filme! Dar incerc sa vad partea buna. E important felul in care se reconstruiesc imaginile din filme in Imaginarul tau! E vreun model pe care vrei sa-l urmezi in viata? De ce? Mie mi-ar fi placut sa fiu Jedi. Dar oricat am incercat sa levitez n-am reusit. EU N-AM REUSIT. Levitatia insa este o realitate. O sa mai incerc, pe cuvant. Iti multumesc pentru raspuns. Cum lucreaza imaginarul tau asupra miturilor din jur?
Ovidiu Bufnila
@denise:
Nu te pierzi, Denise! Dimpotriva, inaintezi! Iti maresti SUPRAFATA INFORMATIONALA! Asta e tendinta de profunzime in intregul Univers. Cauti intelesuri noi, intepretari. Se ramifica optiunile de sens, construiesti inele, strici altele. Intr-adevar, tubulaturile, inelele, microtuburile inlesnesc miscarea informatiei. Dar simetriile sunt mult mai profunde, dincolo de stinga/drepata si asa mai departe. Totul este proces. Inclusiv fiinta! Fiinta este un PROCES! Daca am vizualiza fiinta in profunzime am descoperi procese dinamice care sunt SIMULTANE! Ficatul e in sine un proces interconectat cu alt proces care sunt Imaginile din Imaginar! Forte secrete sustin simultaneitatea! Procesele nu sunt succesive, nu sunt unul dupa altul ci toate deodata. Aici apare iluzoria consistenta a Imaginii. Procesualitatea nu e bidimensionalitate! E o valurire continua a universului care se deschide continuu pentru a-si mari suprafata informationala! Florile, sa zicem, printre altele, ISI MARESC suprafata informationala! Stii de ce taiam marunt ceapa? Ii marim suprafata informationala pentru ca sa se prajeasca mai repedeeeeeeee! Gandirea noastra este o desfasurare a unei suprafete informationale care se valureste sau este valurita! Denise, esti o bijuterie de fiinta! M-ai incantat astazi. Sunt convins ca esti in drum catre ADEVARUL tau! Te admir fara rezerve.
Likurici
Ovidiu, eu nu am dat filmele acelea drept exemplu ptr ca nu mi-au placut...dimpotriva, ptr ca mi-au placut. Spuneam despre ele ca transmit mult mai mult decat par la prima vedere.
Eu incerc sa fiu Likurici si cred ca ma descurc. Cand am intrat pe forum am afirmat ca sper sa sclipesc din cand in cand, in rest ma afund in anonimat. Am reusit?
Sunt persoane, personalitati, personaje fictive pe care le admir. Lista ar fi foarte lunga, deci nu voi enumera. Iau de la fiecare ceea ce consider ca este bun si ceea ce mi se potriveste.
Nu voi incerca sa fiu de exemplu un elf, pentru ca nu voi reusi niciodata, sunt constienta, si persistand in dorinta de-a fi nemuritor si de-a atinge ceva ce nu pot, voi fi nefericita toata viata mea de...muritor.
La ultima intrebare ti-a raspuns calfa: tinereste, revolutionar, emotiv.
Ovidiu Bufnila
QUOTE (calfa @ Jan 26 2004, 01:37 PM)
Ovidiu, am banuit ca nu ai fost profesor (de scoala "liniara"). Ar fi trebuit sa incerci asta. Sau ar trebui ...

Daca o vei face, afla ca poti gasi si alte cai de coalizare decat fuga de la ore. Dar banuiesc ca nu o vei face, am vazut ca preferi scoala "non-liniara". wink.gif

Non-liniaritatea e un obiect specific al Artelor Complexitatii. Ar trebui ca artele astea sa fie predate la scoala dar inca nu avem oameni pregatiti. In rest? Numele meu nu e important. Intr-o zi voi fi uitat si asa si trebuie. In schimb, voi puteti sa schimbati lucrurile. E momentul vostru. E sansa voastra. Suna usor apocaliptic sau bombastic. Nu mi-o luati in nume de rau. Sunt sincer cand spun lucrurile astea. ideea conteaza nu cuvintele de lemn!
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Likurici @ Jan 26 2004, 03:04 PM)
Ovidiu, eu nu am dat filmele acelea drept exemplu ptr ca nu mi-au placut...dimpotriva, ptr ca mi-au placut. Spuneam despre ele ca transmit mult mai mult decat par la prima vedere.
Eu incerc sa fiu Likurici si cred ca ma descurc. Cand am intrat pe forum am afirmat ca sper sa sclipesc din cand in cand, in rest ma afund in anonimat. Am reusit?
Sunt persoane, personalitati, personaje fictive pe care le admir. Lista ar fi foarte lunga, deci nu voi enumera. Iau de la fiecare ceea ce consider ca este bun si ceea ce mi se potriveste.
Nu voi incerca sa fiu de exemplu un elf, pentru ca nu voi reusi niciodata, sunt constienta, si persistand in dorinta de-a fi nemuritor si de-a atinge ceva ce nu pot, voi fi nefericita toata viata mea de...muritor.
La ultima intrebare ti-a raspuns calfa: tinereste, revolutionar, emotiv.

Esti un likurici adorabil. Ce transmit acele filme? Ce e dicolo de imagine?
Si de ce sa fii, nefericita, Likurici?
Nu crezi ca putem privi lucrurile altfel?
Likurici
Am explicat deja care erau mesajele transmise (si in cadrul acestui thread si in celalat).
offtopic sau poate nu
Mereu cand aveam examen si se intampla ca profesorul sa aiba o anumita activitate care sa-l impiedice de-a ma asculta, ma opream pana era atent si continuam. Drept urmare, la un examen, cand am tacut am fost intrebata daca am epuizat subiectul. Raspunsul meu a fost prompt: nu, asteptam sa terminati dvs, ca sa continui. Evident ca s-a suparat si m-a penalizat. La fel fac si azi, numai ca, in timp, am invatat sa spun un adevar intr-o forma care sa nu lezeze si sa-mi fac rau inutil.

ontopic...sau poate nu
Incerc sa fiu perena. Am dat cel mai bun exemplu de imposibilitate. Daca vrei cumva sa imi spui ca pot deveni nemuritoroare prin ceea ce las in urma etc, spun de pe acum ca nu la asta m-am referit.
Nu pot fi fericita daca imi doresc ceva imposibil, ce stiu ca nu pot realiza. M-as imbata singura cu apa rece.
Asta nu inseamna ca ma plafonez, ca nu am aspiratii pe care incerc sa le transform in realitate.
Dar cred ca este o diferenta intre a avea aspiratii pe care le poti transforma in realitate, te motiveaza sa fii mereu mai bun si visatul de dragul visului frumos ce va ramane vesnic o utopie.
"Nu voi incerca sa fiu de exemplu un elf, pentru ca nu voi reusi niciodata, sunt constienta, si persistand in dorinta de-a fi nemuritor si de-a atinge ceva ce nu pot, voi fi nefericita toata viata mea de...muritor."
Nu voi pierde timpul facand acest lucru, pentru ca pot construi realitati utile in acelasi timp.
calfa
QUOTE (Likurici @ Jan 26 2004, 03:04 PM)
Am reusit?

Ai reusit.
Gandalf
Exist ! I am ! devil.gif

Scriu un citat :
"Suntem ceea ce pretindem ca suntem, asadar trebuie sa fim atenti la ce pretindem ca suntem."
- Kurt Vonnegut
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Gandalf @ Jan 26 2004, 04:42 PM)
Exist ! I am ! devil.gif

Scriu un citat :
"Suntem ceea ce pretindem ca suntem, asadar trebuie sa fim atenti la ce pretindem ca suntem."
- Kurt Vonnegut

Oauuuuu!
Vonneguuut!
Ce imagini de forta are Vonnnneguuut?
Multumesc de aparitie!
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Likurici @ Jan 26 2004, 04:18 PM)
Am explicat deja care erau mesajele transmise (si in cadrul acestui thread si in celalat).
offtopic sau poate nu
Mereu cand aveam examen si se intampla ca profesorul sa aiba o anumita activitate care sa-l impiedice de-a ma asculta, ma opream pana era atent si continuam. Drept urmare, la un examen, cand am tacut am fost intrebata daca am epuizat subiectul. Raspunsul meu a fost prompt: nu, asteptam sa terminati dvs, ca sa continui. Evident ca s-a suparat si m-a penalizat. La fel fac si azi, numai ca, in timp, am invatat sa spun un adevar intr-o forma care sa nu lezeze si sa-mi fac rau inutil.

ontopic...sau poate nu
Incerc sa fiu perena. Am dat cel mai bun exemplu de imposibilitate. Daca vrei cumva sa imi spui ca pot deveni nemuritoroare prin ceea ce las in urma etc, spun de pe acum ca nu la asta m-am referit.
Nu pot fi fericita daca imi doresc ceva imposibil, ce stiu ca nu pot realiza. M-as imbata singura cu apa rece.
Asta nu inseamna ca ma plafonez, ca nu am aspiratii pe care incerc sa le transform in realitate.
Dar cred ca este o diferenta intre a avea aspiratii pe care le poti transforma in realitate, te motiveaza sa fii mereu mai bun si visatul de dragul visului frumos ce va ramane vesnic o utopie.
"Nu voi incerca sa fiu de exemplu un elf, pentru ca nu voi reusi niciodata, sunt constienta, si persistand in dorinta de-a fi nemuritor si de-a atinge ceva ce nu pot, voi fi nefericita toata viata mea de...muritor."
Nu voi pierde timpul facand acest lucru, pentru ca pot construi realitati utile in acelasi timp.

Ce anume te motiveaza? Stii, draga Likurici, cred ca si alegerea acestui nume de cod, Likurici, spune ceva despre fiinta ta. Nu e numai delicatete ci si lumina. De unde vine lumina, draga Likurici?
Ovidiu Bufnila
Pentru ingerii de fete din acest elegant forum: va puteti construi imaginea urmand notele de inceput si de sfarsit ale parfumului pe care il preferati. Daca e un buchet atunci va veti construi o imagine spumoasa, bogata, plina de frumuseti nebanuite.
Va tin pumnii.
Cu prietenie.
denise
Hmmm, abila miscare .... smile.gif
Ce ne facem insa, caci pe etichetele parfumurilor nu scrie nimic legat de inteligenta...conversatie...Mister-mister, dar doua -trei vorbe cat de cat inteligibile nu strica.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.