Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Prostitutia
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4
abis
Nu, nu la lipsa de experienta m-am referit. laugh.gif

Daca era asa, grosul clientilor ar fi fost format din oameni necasatoriti, nu? In general ajung la "fetite" cei care nu reusesc sa se mai inteleaga cu nevasta (deci casatoriti, in primul rand). Atunci cand dulcineea cu care te-ai insurat se transforma intr-o scorpie artagoasa, mereu pusa pe scandal, cu care nu te mai intelegi deloc, apare si tentatia acestei solutii, pentru a gasi un surogat al intimitatii pe care ti-o doresti implinita cu altcineva. Asa am citit undeva. smile.gif
Cla
QUOTE(March @ 24 Sep 2009, 12:09 PM) *
Adica n-au experienta, sau ce ? unsure.gif

Nu-i vorba de experienta, ca au halal. E vorba de "gura mare", pe care nu si-o stapānesc.
Afrodita
Tot simplu e: nu se mai inteleg, mai bine se despart. In felul asta fiecare are sansa sa isi gaseasca pe altcineva cu care sa se inteleaga. Simplu.

Mersul la fetite de "gura mare a nevestii" mi se pare una din cele mai mari prostii pe care-o poate face un barbat.

Inteleg mersul la ele cand el are cine stie ce fetish ce nevasta nu-l poate implini - dar asta nu inseamna ca aprob genul asta de comportament, mai ales ca stiu ca exista destule femei ce i-ar putea implini dorintele fara sa fie profesioniste...
Marduk
QUOTE(Afrodita @ 24 Sep 2009, 08:09 PM) *
Inteleg mersul la ele cand el are cine stie ce fetish ce nevasta nu-l poate implini - dar asta nu inseamna ca aprob genul asta de comportament, mai ales ca stiu ca exista destule femei ce i-ar putea implini dorintele fara sa fie profesioniste...

Eu zic ca la mijloc este marea IPOCRIZIE, atat pentru femei cat si pentru barbati.

Michelle
De cele mai multe ori barbatii se duc la curve nu pentru a compensa minusurile nevestei, ci pentru a si le rezolva pe ale lor. ohyeah.gif
Afrodita
QUOTE
Eu zic ca la mijloc este marea IPOCRIZIE, atat pentru femei cat si pentru barbati


Si eu consider la fel biggrin.gif

Chestiile de genul: "are nevasta gura prea mare si vreau sa scap de ea putin" sau "nu-mi da acasa ce am nevoie" si altele de genul sunt scuze stupide de obicei scoase pe gura ca sa se auda spunandu-le si sa faca pe nefericitul care alta solutie nu are, ca vezi-doamne, "imi iubesc nevasta, nu vreau s-o parasesc" - da' cu toata iubirea se poate duce la profesioniste.... Parerea mea e ca e mai ieftin sa isi gaseasca omul din prima una care ii satisface nevoile toate (alea sexuale) - ca daca le are satisfacute, cu toata gura ei mare nu-i mai trebuie lui prostitutie.
March
Tanţa Cur de Fier sparge tăcerea rofl.gif
abis
QUOTE(Afrodita @ 24 Sep 2009, 08:09 PM) *
Tot simplu e: nu se mai inteleg, mai bine se despart. In felul asta fiecare are sansa sa isi gaseasca pe altcineva cu care sa se inteleaga.

Ar fi bine sa fie atat de simplu, dar nu toti oamenii vad lucrurile asa. Multora li se pare mai greu sa se desparta (mai ales cand exista copii sau bunuri de impartit); plus ca daca prima oara ai ales cu grija si te trezesti ca zana de care te-ai indragostit s-a transformat in cotoroanta, ce garantie ai ca data viitoare nu va fi la fel? Bineinteles, atunci cand relatiile dintr-un cuplu incep sa scartie, de obicei vina este impartita, eu spun numai ce cred ca se vede din partea lui. Probabil ca si ea ar putea sa-i reposeze ca Fat-Frumosul cu care s-a maritat a ajuns un chelios cu burta care toata ziua sa gandeste la bere si la fotbalul de la televizor si a uitat ca in lumea asta exista si florarii, de exemplu.

Unde vreau sa ajung: de obicei cand un barbat ajunge la prostituate, daca este implicat intr-o relatie, cel mai des este din cauza ca relatia nu merge bine; si nu invers, relatia merge prost pentru ca el a decis sa calce stramb. Cu alte cuvinte, cauza este relatia defectuoasa, iar apelul la asa-numitele (mai nou) dame de companie este efectul.

Bineinteles, uneori exista ca motivatie curiozitatea, teribilismul... Dar nu cred ca astea sunt majoritare. Trebuie tinut cont si de faptul ca barbatii, in masura mai mare decat femeile, au capacitatea de a intretine relatii sexuale doar din punct de vedere fizic, fara implicare emotionala. Probabil ca ajung unii la prostituate si pentru ca nu au curaj sa vorbeasca cu partenera despre fanteziile lor erotice, ori poate ca pentru unii chiar mersul la prostituate este o fantezie. Ori in alte cazuri o fac dintr-o lipsa de incredere in capacitatile proprii, din cauza unor complexe, sau nu sunt convinsi ca pot obtine prin calitatile lor personale ceea ce isi doresc si atunci platesc pentru asta.

Si cred ca multi dintre cei care ajung la prostituate sunt dezamagiti de experienta, insa persevereaza cautand ceva ce nu vor gasi astfel niciodata.

Nu o spun ca pe o scuza, ci incerc sa inteleg fenomenul. Mi se pare ca nu-i atat de simplu sa arunci totul in vina magarului care isi tradeaza gratioasa lui sotie, ci ca problema este mult mai complexa. Si nu cred ca legea penala ar trebui sa intervina in ecuatie.
QUOTE
Parerea mea e ca e mai ieftin sa isi gaseasca omul din prima una care ii satisface nevoile toate (alea sexuale) - ca daca le are satisfacute, cu toata gura ei mare nu-i mai trebuie lui prostitutie.

Nu stiu daca e ieftin sau nu - unii spun ca e mai ieftin sa mergi la "fetite" decat sa ai o nevasta. Eu nu pot sa fac o asemenea comparatie. smile.gif
Insa in mod cert este foarte greu, rarissim chiar, sa gasesti din prima pe cineva care sa fie asa cum zici tu.
Afrodita
QUOTE
Fat-Frumosul cu care s-a maritat a ajuns un chelios cu burta care toata ziua sa gandeste la bere si la fotbalul de la televizor si a uitat ca in lumea asta exista si florarii, de exemplu.
ohyeah.gif

Problema cu femeile nu e ca fat-frumosul are burta si bea bere la fotbal, problema e ca fat-frumosul salvator ajunge sa lase absolut toate treburile si problemele si rezolvarile pe umerii zanei care devine "cicalitoare si cu gura mare" pentru simplul motiv ca el nu mai face nik s-o ajute decat impins de la spate si doar ca sa scape de gura ei wink.gif Si asta am auzit-o la multe cunostinte de-ale mele, femei, ce se plang ca fara sa-si dea seama ele au ajuns stalpul casei, chiar daca ambii au servici. Asa ca aia care se plang ca nevasta are gura mare si nu mai tace dracu o data ar trebui sa se opreasca din acuze si sa ASCULTE ce zice nevasta aia cu gura mare, ca vor fi surprinsi sa auda acelasi/aceleasi lucruri mereu. Si-apoi sa se intrebe de ce ii tot spune muierea mereu aceleasi lucruri? Si tot asa... Ca fara drumurile lor la florarii noi mai traim, da' fara sa ne putem baza pe ei - mai greu, in sensul ca devine frustrant.

QUOTE
cel mai des este din cauza ca relatia nu merge bine

Asta o stiam si de aceea spuneam ca e simpla treaba: nu trebuie sa caute in afara ceea ce pot avea inauntru. Si decat sa mearga la profesioniste - eu una as prefera sa aiba mai degraba o f**k-budy - si majoritatea femeilor ar fi mai ok cu ideea de mers la amanta decat aceea de mers la prostituata wink.gif (asta pe principiul ca din doo rele il alegi pe ala mai mic biggrin.gif )

Restul de motive date de tine sunt in general intalnite la pustani, pana in 25-30 ani, barbati inca necopti la minte. Si daca nu se insoara pana in momentul cand merg la fetite, pot merge linistiti. Ideea e ca nu se merita sa iti strici cu buna stiinta casnicia mergand la fetite, cand poate fi rezolvata. Iar cei necasatoriti poa' sa mearga cand si cum au chef si bani - ca doar nu deranjeaza pe nimeni, nu?

Nu aruncam totul in spinarea "magarului" - dar mersul la prostituate cand ai o nevasta acasa e in primul si primul rand decizia LUI, nu a ei si nu a lor - indiferent de motivele pentru care se duce. In cazul de fata motivele nu scuza gestul. Ca si daca el ar afla ca ea se duce la gigolo nu cred ca ar fi tare incantat de idee, nu? smile.gif

QUOTE
Insa in mod cert este foarte greu, rarissim chiar, sa gasesti din prima pe cineva care sa fie asa cum zici tu

Nici n-am spus ca gasesti din prima, ci cauti pana gasesti si nu te arunci ca prostul intr-o casatorie de care nu esti sigur, nu? Sau, ma rog, asa ar trebui intr-o lume ideala....

(P.S.: nu ma baga prea mult in seama, nu spun astea ca sa te contrazic in mod special, ci ca asa cred ca e corect. Dar de la a fi corect teoretic si moraliceste vorbind, pana la fapta - e cale lunga si anevoioasa, stiu smile.gif )
Marduk
Putina istorie despre prostitutia din Romania.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 25 Sep 2009, 06:14 PM) *
Nu stiu daca e ieftin sau nu - unii spun ca e mai ieftin sa mergi la "fetite" decat sa ai o nevasta.

In mod cert irinel si-a luat teapa si multi altii. stii cum se spune, prost e ala care ia o curva de nevasta.

sunt pentru legalizare. cred ca o treime din scara blocului se umple de firme de "prestari servicii" cam in acelasi procent in care se regasesc romancutele virgine in bordelurile ioropei si nu numai.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 28 Sep 2009, 12:16 PM) *
QUOTE
stii cum se spune, prost e ala care ia o curva de nevasta.

de ce? curvele nu pot fi neveste, sau nevestele nu pot fi curve? pana la urma aceasta discutie pare ca aluneca catre experienta sexuala sau profesionalism.
QUOTE
sunt pentru legalizare.

felicitari, cred ca ai castigat un nr. gratuit de la fete, dupa legalizare, chestie de markting. ohyeah.gif



turbo trabant
nu , in sensul ca ala care si-a luat curva drept nevasta, cheltuie pe curva cat pe o nevasta si i-o .... altii. si f... si cu banii luati biggrin.gif

te-ai prins laugh.gif numai ca fetele nu vor legalizare sad.gif
abis
QUOTE(turbo trabant @ 28 Sep 2009, 03:32 PM) *
numai ca fetele nu vor legalizare

De ce crezi ca nu vor?

Indiferent daca ele o vor sau nu, mi se pare ca ar fi preferabila legalizarea.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 28 Sep 2009, 02:36 PM) *
De ce crezi ca nu vor?

tu ai vrea sa platesti taxe ?
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 28 Sep 2009, 03:37 PM) *
tu ai vrea sa platesti taxe ?

decat sa-ti iei pumni in cap de la proxenet in fiecare zi, mai bine platesti taxe.
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 28 Sep 2009, 02:45 PM) *
decat sa-ti iei pumni in cap de la proxenet in fiecare zi, mai bine platesti taxe.

si taxele elimina proxenetul? sorry.gif

fetele cu icsperienta nu vad in stat nimic altceva decat e: un proxenet. de ce e nevoie de 2 proxeneti? devil.gif
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 28 Sep 2009, 03:46 PM) *
QUOTE
si taxele elimina proxenetul?

daca nu-l elimina, ii schimba statutul, adica il obliga sa devina legal, sa aiba o baza pentru desfasurarea activitatii, controlabila, supusa unor conditii trasate de legislatie.
QUOTE
fetele cu icsperienta nu vad in stat nimic altceva decat e: un proxenet. de ce e nevoie de 2 proxeneti?

pai regula este simpla, un proxenet te bate daca iti ceri drepturile, celalalt iti da drepturi da-ti cere impozit, acum depinde de prestatoare, daca este masochista sta la peste, daca este profesionista trece la stat.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 28 Sep 2009, 03:37 PM) *
tu ai vrea sa platesti taxe ?

Deci asta este presupunerea ta, nu opinia lor. smile.gif

Depinde ce am de castigat din plata acelor taxe.
turbo trabant
aha deci proxenetul nu dispare el se "transforma" in "manager de stabiliment". mare chestie ca tot e plina tara de manageri cu mertane si ghiuluri. iar politaii vor veni imediat sa medieze un "conflict de munca" sau cheama ITM-ul?

deci fetili are dreptate. @abis: parerea fetilor , de studiat cu voce tare pe scara blocului devil.gif

http://www.realitatea.net/prostituatele-sp...nie_622312.html
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 28 Sep 2009, 03:58 PM) *
QUOTE
aha deci proxenetul nu dispare el se "transforma" in "manager de stabiliment".

atata vreme cat plateste impozite, respecta legislatia, poate sa aiba si helicopter cu care sa se deplaseze din bordel in bordel.
QUOTE
mare chestie ca tot e plina tara de manageri cu mertane si ghiuluri.

daca managerii au ghiuluri si mertane dar platesc taxe la stat, eu nu am nicio problema, pot sa fie manageri si peste centrala atomica de la Cernavoda, important este sa inteleaga ca nu pot face ce vor atat vreme cat nu respecta legislatia.
QUOTE
iar politaii vor veni imediat sa medieze un "conflict de munca" sau cheama ITM-ul?

este o alta problema, parchetul, poate face curatenie, iar daca nu poate parchetul o sa se implice OLAF.
turbo trabant
marduk ideea e ca in germania, olanda si alte tari unde legea se respecta , prostituatele sunt intrate in legalitate si le este bine asa.la romanica, daca legea nu se respecta, ele vor fi batute in continuare dar vor da taxe mai mari. degeaba insiri niste institutii lipsite de continut.

fetele cam are dreptate.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 28 Sep 2009, 03:58 PM) *
aha deci proxenetul nu dispare el se "transforma" in "manager de stabiliment"

Cum rezulta asta din ce am scris eu?
QUOTE
deci fetili are dreptate. @abis: parerea fetilor , de studiat cu voce tare pe scara blocului

In materialul indicat de tine majoritatea celor intrebate am refuzat sa raspunda; o persoana a raspuns afirmativ si una negativ. Celputin asa rezulta din textul articolului. Cam putin pentru a trage o concluzie. Varianta audio nu am ascultat-o, aici nu am boxe.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 28 Sep 2009, 03:45 PM) *
Cum rezulta asta din ce am scris eu?
nu am trecut deloc @abis in fata chestiei aleia, era adresata lui marduk
In materialul indicat de tine majoritatea celor intrebate am refuzat sa raspunda; o persoana a raspuns afirmativ si una negativ. Celputin asa rezulta din textul articolului. Cam putin pentru a trage o concluzie. Varianta audio nu am ascultat-o, aici nu am boxe.
leaga-te de ziaristi ca ei au tras concluzia nu de mine.


oricum concluzia e cam naspa: avand in vedere ca fetele lucreaza noapte de noapte cu statul roman ( politaiu, judecatoru, deputatu), au un inside view la cat de misto si real e statul roman ca urmare nu vor sa fie salvate de el. mwah1.gif

there goes political corectness- down the toilet.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 28 Sep 2009, 05:23 PM) *
QUOTE
oricum concluzia e cam naspa: avand in vedere ca fetele lucreaza noapte de noapte cu statul roman ( politaiu, judecatoru, deputatu)

politaiu, judecatoru, deputatu sunt clienti de ocazie, mare parte din clientii prostituatelor provin din randul multimii doritoare de sex. ceilalti mentionati de tine nu-si pot permite sa-si piarda imunitatea pentru o ..........................



turbo trabant
politaiu, judecatoru , deputatu is probabil clientii cei mai rau platnici- "veniti pe pile". dar ei e "organu" pana si in pat, chit ca la televizor apar imaculati ca detergentul.

Marduk
si ziaristii i-ai uitat, ei pot castiga din disputa asta mai mult de cat ceilalti.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 28 Sep 2009, 05:23 PM) *
era adresata lui marduk

Daca era imediat dupa mesajul meu, fara a-l cita pe marduk, am presupus ca vorbesti cu mine. Sorry.
QUOTE
leaga-te de ziaristi ca ei au tras concluzia nu de mine

Nu m-am luat de tine daca am observat ca nu se sustine concluzia din materialul prezentat. smile.gif

Abia acum ma iau de tine: de ce ne-a dat Allah cel mare cap, nu ca sa judecam cu el? Daca un ziarist pune un titlu aiurea, fara legatura cu continutul articolului, noi trebuie sa il luam ca atare?
turbo trabant
QUOTE(abis @ 28 Sep 2009, 05:03 PM) *
Daca un ziarist pune un titlu aiurea, fara legatura cu continutul articolului, noi trebuie sa il luam ca atare?

nu dar spre deosebire de tine, omul ala cu meseria de ziarist a dat cateva telefoane. si numai atat, pe onoarea lui de familist rofl.gif
abis
Spre deosebire de mine, care ce am facut? unsure.gif rofl.gif
turbo trabant
QUOTE(abis @ 28 Sep 2009, 05:17 PM) *
Spre deosebire de mine, care ce am facut? unsure.gif rofl.gif

pai tu nu ai facut nimic. ziaristul in schimb s-a agitat, a dat telefoane, a.. stop. rofl.gif
Marduk
telefoane, politica, agitatie, onoare, familie? stimabililor asta miroase a prostitutie.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 28 Sep 2009, 06:19 PM) *
pai tu nu ai facut nimic

In privinta asta nu poti baga niciodata mana in foc rofl.gif
turbo trabant
ma refeream la ce "investigatie" a facut onoratul ziarist biggrin.gif
Cla
QUOTE(turbo trabant @ 28 Sep 2009, 05:19 PM) *
pai tu nu ai facut nimic. ziaristul in schimb s-a agitat, a dat telefoane, a.. stop. rofl.gif

Adica s-a f.u.t.u.t cu sefa. Well done !! spoton.gif
turbo trabant
cla, a apreciat-o la adevarat ei valoare.

banc:
un proaspat insurat vine nervos dupa luna de miere la birou. colegii il intreaba ce s-a intamplat.
-bai, intr-o seara dupa .... , eram pe jumate adormit si din obisnuinta cand ma duceam la curve, i-am pus pe perna 300 de lei.
-si?
- pai mi-a dat restul....
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 28 Sep 2009, 07:02 PM) *
- pai mi-a dat restul....

rofl.gif no comment.

turbo trabant
ha ha cat de tare e seful comisiei cu raportul ala de legalizare

http://www.catavencu.ro/marian_preda_ara_c...rada-10302.html

Rep.: Aţi fost vreodată la curve?
M.P.: Dom'le, am soţie, am două fete, nu pot să răspund la aşa ceva

Rep.: Fetele cīnd s-au apucat de curvit şi băieţii de seringă?
M.P.: Staţi puţin, dar fetele cīnd s-au lăsat de preacurvit?


laugh.gif
Cla
QUOTE(turbo trabant @ 28 Sep 2009, 06:02 PM) *
pai mi-a dat restul....

roflmao.gif
Marduk
Atata tevatura pentru nimic, se pare ca prostitutia nu poate fi legalizata in Romania, datorita unei conventii a ONU pe care autoritatile de atunci au semnat-o alaturi de alte state.
Theodoric
Siiii asaaa au muultuumiiiit toaaate bisericiiiile siiiii credinciosiiiii lui OoooNUuuuuuuuuu, daa-i-aaar aaal' dee suuus sanatateee, aaaamiiiiiiiin. ohyeah.gif
turbo trabant
QUOTE(Theodoric @ 1 Oct 2009, 10:37 AM) *
Siiii asaaa au muultuumiiiit toaaate bisericiiiile siiiii credinciosiiiii lui OoooNUuuuuuuuuu,ohyeah.gif

poate dar unele credincioase au oftat ca aveau ocazia sa intre in legalitate. ohyeah.gif
Dox


Aceasta este o "Carte de Abonament " la bordel din perioada interbelica. Abonamentul este semnat de catre "Antreprenoara" adica... Codoasa sefa , care specifica : " Noaptea intreaga se socoteste doua numere - La mai multe numere se face rabat " . Exista si o Nota Bene acolo : " Duminica si sarbatori vizitele se primesc numai dimineata din cauza aglomeratiei "

Cred ca daca se va legaliza prostitutia, acestea pot inspira noile carti de abonament care insa vor fi electronice ( eventual cu cip)
Marduk
QUOTE(Dox @ 9 Jan 2010, 05:46 PM) *
Cred ca daca se va legaliza prostitutia, acestea pot inspira noile carti de abonament care insa vor fi electronice (eventual cu cip)

rofl.gif unde vor pune CIP-ul? pe card sau............................................?
turbo trabant
QUOTE(Dox @ 9 Jan 2010, 06:46 PM) *
Exista si o Nota Bene acolo : " Duminica si sarbatori vizitele se primesc numai dimineata din cauza aglomeratiei "

avand in vedere ca sarbatorile in perioada interbelica erau preponderent sarbatori religioase, putem spune ca poporul roman e un popor evlavios ce se aglomereaza prin anumite locasuri dupa slujba thumb_yello.gif

"parinte repede cu spovedania ca am treaba la stabiliment" rolleyes.gif
AdiM
QUOTE(Mihai @ 14 Mar 2003, 08:12 PM) *
Trecand peste imoralitatea actului in sine, condamnati prostitutia? Trebuie legalizata?
Ati apela la serviciile unei prostituate? Este prostitutia un 'job' ca toate celelalte?
Considerati reala afirmatia potrivit careia casatoria este 'prostitutia insitutionalizata'?
PRO? CONTRA? INDECIS?


Nu as condamna prostitutia. Cred ca prostitutia exista din nevoia de bani a celor care nu stiu sau nu reusesc sa isi castige traiul altfel. Sistemul social creeaza prostitutia, prin ineficienta lui. Prostituatele care fac asta din pura placere sunt rare.

Prostitutia nu are nevoie sa fie legalizata. Bugetul si unii bugetari cred ca au nevoie de legalizarea ei...

Nu as apela la serviciile unei prostituate. Fara o reala implicare sufleteasca, afectiva, sexul ocazional, pe bani sau nu, mi se pare ca o masturbare cu o femeie straina de fata. Cred ca un barbat se implineste sexual si afectiv numai cu femeia vietii sale. Restul e sport.

Orice lucru pentru care te angajeaza cineva e un job. Daca lucrezi pe cont propriu, e ocupatie liber-profesionista.

Casatoria (sau o relatie stabila, chiar fara casatorie) inseamna sa traiesti cu acelasi om zi de zi si sa imparti cu el totul, bun sau rau. E si un gest de altruism.
Prostitutia inseamna sa traiesti singur si zi de zi sa imparti doar ce iti convine cu altcineva, altul de fiecare data. E mai ales un gest de egoism.
Marduk
QUOTE(AdiM @ 19 Jan 2010, 04:46 PM) *
QUOTE
Nu as condamna prostitutia. Cred ca prostitutia exista din nevoia de bani a celor care nu stiu sau nu reusesc sa isi castige traiul altfel. Sistemul social creeaza prostitutia, prin ineficienta lui. Prostituatele care fac asta din pura placere sunt rare.

E foarte mult de discutat pe aceasta tema, prostitutie exista si in randul maimutelor, a primatelor, a mamiferelor, a fost observata la delfini. Oferirea de placeri sexuale pentru hrana, bunuri sau foloase materiale exista din cele mai vechi timpuri. In antichitate mai exista o forma de prostitutie sacra, sarbatoare in care femeile se daruia pentru cativa banuti in cinstea unei zeitati. Prostitutia antica era o preocupare normala si fireasca multe femei ajungand sa detina averi si influente foarte mari, erau culte, frumoase, stiau cum sa organizeze petrecerile sexuale la care participau politicienii, poetii, bogatasii vremurilor respective, la aceste intalniri se facea orice actiune de socializare si sex. Sistemul social trebuie sa controleze prostitutia daca nu vrea sa ajunga sa fie controlat de prostitutie. Nu stiu cat de rare sunt prostituatele care fac prostitutie din placere, cert este ca daca o femeie vrea sa se simta bine o poate face in multe moduri, prostitutia fiind una dintre optiuni. Problema nu este la prostituate, prostitutie, sclavie sexuala, pesti, promiscuitate, etc. problema consta in veniturile neimpozabile sau in dificultatea de a impozita aceste servicii. Statul nu poate 100 % controla aceste activitati, iar prostitutia face parte din activitatile producatoare de profit negru, neimpozabil, la fel ca drogurile, tutunul, alcoolul, CD-urile, etc. iar peste toate acestea intervine MORALA, dogma, iar la final din tot acest amalgam se naste o forma ipocrita de respingere a unei necesitati firesti.

QUOTE
Prostitutia nu are nevoie sa fie legalizata. Bugetul si unii bugetari cred ca au nevoie de legalizarea ei...

Eu cred ca prostitutia legalizata ne va aduce numai beneficii, dar cum in tara asta cu o constitutie si o organizare laica, BOR are o influenta extrem de mare nu vad cum va reusi societatea romaneasca sa adopte legiferarea prostitutiei.
QUOTE
Nu as apela la serviciile unei prostituate. Fara o reala implicare sufleteasca, afectiva, sexul ocazional, pe bani sau nu, mi se pare ca o masturbare cu o femeie straina de fata. Cred ca un barbat se implineste sexual si afectiv numai cu femeia vietii sale. Restul e sport.

Sa inteleg ca nu-ti place sportul?
QUOTE
Orice lucru pentru care te angajeaza cineva e un job. Daca lucrezi pe cont propriu, e ocupatie liber-profesionista.

Atata vreme cat nu deranjezi afacerile altora.
QUOTE
Casatoria (sau o relatie stabila, chiar fara casatorie) inseamna sa traiesti cu acelasi om zi de zi si sa imparti cu el totul, bun sau rau. E si un gest de altruism.

ALTRUĶSM n. Atitudine binevoitoare și dezinteresată manifestată īn folosul altora. In casnicie daca ajungi la altruism, mai bine divortezi.
Prostitutia inseamna sa traiesti singur si zi de zi sa imparti doar ce iti convine cu altcineva, altul de fiecare data. E mai ales un gest de egoism.
Daca totusi imparti ceva cu cineva nu mai esti egoism, nu mai esti singur, pentru ca imparti, cedezi bunul dobandit de tine benevol cu cineva. E drept ca in prostitutia neorganizata si necontrolata de sistemul social, mai imparti si fara sa vrei.

AdiM
QUOTE(Marduk @ 19 Jan 2010, 05:30 PM) *
E foarte mult de discutat pe aceasta tema, prostitutie exista si in randul maimutelor, a primatelor, a mamiferelor, a fost observata la delfini. Oferirea de placeri sexuale pentru hrana, bunuri sau foloase materiale exista din cele mai vechi timpuri. In antichitate mai exista o forma de prostitutie sacra, sarbatoare in care femeile se daruia pentru cativa banuti in cinstea unei zeitati. Prostitutia antica era o preocupare normala si fireasca multe femei ajungand sa detina averi si influente foarte mari, erau culte, frumoase, stiau cum sa organizeze petrecerile sexuale la care participau politicienii, poetii, bogatasii vremurilor respective, la aceste intalniri se facea orice actiune de socializare si sex.


Sexualitatea e una, ideea de prostitutie e doar o forma de judecare (si taxare, morala sau financiara) a sexualitatii altora.
Nimeni nu vorbeste despre propria lui prostitutie. Putini indraznesc sa vorbeasca despre propria lor sexualitate.
Daca parlamentarii vor sa legifereze prostitutia, e ca si cum ar spune ca ei sunt de acord sa plateasca impozite pentru sexul platit...
Cine apeleaza la serviciile prostitutiei, oare nu practica el insusi prostitutia?!
ben_gal
@
PROSTITUTIA

Oare definitia este necesara? O doamna care se culca cu sotul ei ca el sa nu plece cu alta este o prostituata?
Un functionar care-si linge seful in fund ca sa nu primeasca conced definitiv se prostitueaza?

Cine ridica piatra primul?
In afara de asta nu mai avem prostituate ci artiste, foto_mai_stiu eu_ce, dame de companie, gheise, sexiste terapeutice pt. impotenti si impotente [am uitat termenu adecvat], etc.
S-au terminat si frizerii. Acum ei sunt arhitecti capilari, cizmarii - ortopezi practici, croitorii - modelisti moderni, etc.

Si curvele? Stiti, alea cumparate de la nemernici biologici in schimbul cocainei si aflate in slujba unor pirana cu cutitul in mina. Acum si ele folosesc "ierburi", dar vanzatorii nu platesc taxe si nici pirana nu platesc.
Alea-s chiar ca-s curve. Le cunosti dupa privirea cetoasa si miinile pline de urma seringii.
Celelate... Asa cum am scris mai sus.
Marduk
QUOTE(ben_gal @ 6 Feb 2010, 12:03 AM) *
Alea-s chiar ca-s curve. Celelate... Asa cum am scris mai sus.


PROSTITUĮTĂ s. cocotă, curvă, tārfă, femeie de stradă, (pop. și fam.) damă, madamă, (īnv. și reg.) pārțotină, telăliță, teleleică, (reg.) lele, madaranță, scorțotină, tearfă, tārnoață, (prin Transilv.) bandură, bulă, (prin Bucov.) crăiță, (prin Maram.) landră, (prin Mold. și Bucov.) mișarcă, (īnv.) magopață, tălaniță, femeie publică, (fam.) fleoarță, fleorțotină, șuleandră, (fig.) buleandră, pupăză, putoare, tārātură, (reg. fig.) haită, pupezoaică, terfeloagă, (Transilv. fig.) gudă, (prin Mold. fig.) ruptură, (arg.) maimuță, marcoavă, mastroacă.

Ce amestec au frizerii, cismarii si croitorii in discutia asta? Lasa pietrele si zi ceva despre prostitutie, iti place nu-ti place, exista prostitutie in locul in care traiesti, cat costa, chestii din astea.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.