Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Poll: Cum Il Vedeti Pe Dumnezeu?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Praetor
Care violenta? Eu imi exprim parerea si ma opun conceptului 'Cine nu e cu mine, e impotriva mea'.
Si mi se pare amuzant faptul ca acest topic e avantajat in raport cu celelalte. Ce-i aici concurs, care topic supravietuiste mai mult, care cistiga simpatia forumistilor? Un topic supravietuieste atita timp cit e considerat de interes de cate cei care participa la el.
abis
Caa,
Iti poti sorta topicurile in functie de data ultimului mesaj, sau alfabetic, sau cum vrei tu - vezi in partea de jos a paginii. Daca recent a scris cineva aici, topicul va fi "sus", daca nu, nu. Asa ca "intaietatea" va exista atata vreme cat topicul va fi in atentia forumistilor.
Oricum, urat din partea ta ca vrei sa ascunzi sub pres topicurile care nu-ti sunt pe plac...
milimetru
@abis 1. Mi-e īmi apar mereu 3 topicuri "īn faţă", cel despre topicuri mutate, despre ce reprezintă Universul Credinţei şi acesta. Indiferent de sortare (sīnt cele cu hīrtiuţa albă īnţepată de un bold, care nu ştiu ce īnseamnă, dar bănuiesc că ceva prioritar)...
2. Ca şi Praetor, īmi răstălmăceşti la modul nesportiv vorbele. Ori am fost greşit īnţeles ori nu m-am exprimat eu bine. Rezultatul e destul de trist, pentru că am putea să ne īnţelegem şi dacă nu sīntem de acord unul cu celălalt, nu crezi?
3. Eu īnchei aici, pentru că am impresia că sīntem off-topic.
Praetor
Asa deci, am rastalmacit in mod nesportiv (mai nou concuram in vorbe?).

QUOTE
Cu sau fără voia cuiva acest poll īi avantajează net pe cei care nu cred, pentru că ei īl pot creiona "īn 2 timpi şi 3 mişcări pe Dumnezeu" cu cuvinte f. clare.

Aceasta este o afirmatie care, dupa cum vom vedea in citatul urmator devine o cauza, pt actiunea propusa
QUOTE
De aceea ar fi util, zic eu, dacă acest poll şi-ar mai pierde "īntīietatea" (locul din faţă, adică) pe care o ocupă īntre celelalte topicuri din Universul Credinţei...

Observam "de aceea", care , din ce stiu eu poate avea rol de "din aceasta cauza", deci putem intelege ca primul citat reprezinta un motiv pt care se propune actiunea din al doilea citat. Astfel, "ar fi util" (interesanta constructie, pt cine ar fi util?) ca acest topic sa-si piarda "intiietatea", din cauza faptului ca "acest poll īi avantajează net pe cei care nu cred" (putem trage concluzia ca exista un concurs intre cei care cred si cei care nu cred, iar acestia din urma au un avantaj "net" in competitie). Este vreun concurs si n-am aflat? Cei care cred trebuie sa cistige ceva? Acest topic a fost deschis pt a se exprima opinii si nu pt a face statistici si competitii de care e mai tare: ala care crede sau ala care nu crede.

P.S: Te asigur ca am rastalmacit cuvintele in cel mai sportiv mod cu putinta. spoton.gif
abis
QUOTE (caa @ 14 Jun 2004, 04:03 PM)
2. Ca şi Praetor, īmi răstălmăceşti la modul nesportiv vorbele. Ori am fost greşit īnţeles ori nu m-am exprimat eu bine. Rezultatul e destul de trist, pentru că am putea să ne īnţelegem şi dacă nu sīntem de acord unul cu celălalt, nu crezi?

Sper ca ne putem intelege chiar daca in unele privinte avem opinii diferite. Pentru ca este imposibil, cred eu, sa gasesti pe cineva care sa aiba intotdeauna exact aceleasi opinii ca ale tale. Iar daca ai gasi o asemenea persoana, te-ar plictisi teribil...

Sondajul a avut niste rezultate care, poate, te-au dezamagit. Nu-i o tragedie. Si eu as fi preferat sa voteze mai multi la fel ca mine. Trebuie sa privim realitatea in fata, barbateste: suntem in minoritate. Asta este... Pana la urma, adevarul nu este o chestiune de statistica.
milimetru
@ Praetor
1. Limba ce-o vorbeşti īn ultimul post o mai īnţeleg; e puţin mai altfel decīt īn cele anterioare; mulţumesc.
2. Citeşte primul punct de la postul pt. abis. Acest poll, indiferent de sortare, apare (dintr-un motiv pe care nu-l īnţeleg) īn faţă. Īntr-adevăr, preferinţele forumiştilor trebuie să decidă. Acum nu se īntīmplă acest lucru. Deci...
3. Ar fi util pentru că ar fi ca celelalte forumuri. O perioadă nu a mai postat nimeni pe el şi totuşi a rămas īn faţă, ceea ce nu-i conferă un statut normal. De ce īl vedeam īn primele rīnduri dacă nu posta nimeni? Spune, e corect?
4. Poate că "avantajează" nu e cea mai nimerită exprimare, īntr-adevăr. Eu vroiam să zic că cei care nu cred se pot exprima īn voie, pe cīnd cei care cred nu se pot exprima īn voie, din nişte motive pe care nu pot să le detaliez, le-am precizat atunci.
5. Există, totuşi, speranţe să putem dialoga, OK?
Praetor
Stilul meu e acelasi tot timpul, perceptia interlocutorului difera. Acest topic e in prim plan pt ca are atributul sticky (un semn ca topicul este considerat important de cate moderatori).
Cine impiedica pe cei care cred sa se exprime in voie? Oricine e liber sa spuna ce vrea.
QUOTE
Există, totuşi, speranţe să putem dialoga, OK?


Cine a zis ca nu putem dialoga? Nu am scris nimic referitor la vreun dialog, ci mai degraba la lipsa unuia. Tonul meu este direct si ma reprezinta, unii il considera agresiv, altii nu. Depinde de perceptie. Iar aici nu e nimeni in razboi si deci, nu e nevoie sa se faca vreo pace.
milimetru
QUOTE (abis @ 14 Jun 2004, 03:42 PM)
Oricum, urat din partea ta ca vrei sa ascunzi sub pres topicurile care nu-ti sunt pe plac...

Dragă abis, dar tu foloseşti aproape aceleaşi cuvinte pe care le spune, cīnd şi cīnd, nevastă-mea! (īn loc de "topicurile" ea foloseşte alt cuvīnt). Da' de unde o ştii tu pe nevastă-mea abis, hai?

Īnsă aceste "discuţii" familiale se termină, de obicei cu pupături şi ... alte cele. Să īnţeleg că "te dai" la mine, nebunaticule?

mwah1.gif ohyeah.gif
abis
QUOTE (caa @ 16 Jun 2004, 08:55 AM)
Să īnţeleg că "te dai" la mine, nebunaticule?

Ai vrea tu....
QUOTE
Da' de unde o ştii tu pe nevastă-mea abis, hai?

Eu sunt un domn, de la mine nu afli nimic. Intreab-o pe ea... laugh.gif
yoyo
Nu-L vad. Il simt. rolleyes.gif
Eclectic
Oare discutia a degenerat putin ? ohmy.gif
milimetru
Bineīnţeles eclectic, am luat-o razna complet! Ajută-ne! wink.gif
LINICA
Inainte de a primi Prima Sfanta Impartasanie preotii ne pregateau pentru acest moment pentru a constientiza mai bine valoarea acestei Taine.
Atunci am auzit ca Dumnezeu este un duh desavarsit, creatorul cerului si al pamantului.

Sper sa nu fi repetat ce a zis deja altcineva - nu am timp sa citesc toate mesajele. wink.gif
O zi buna tuturor!
milimetru
Bine ai venit printre noi LINICA şi pace ţie!... smile.gif Pace ţie şi īn cazul īn care doreşti să conversezi īn "Universul Credinţei", pentru că nu e chiar uşoară "viaţa" pe aici! cool.gif
LINICA
Bine v-am gasit!

De ce spui ca viata nu e usoara printre voi? Eu nu voi lua decat atat cat pot duce wink.gif
cactus
in hoc signo vinces

Hop si eu; sper sa nu deranjez.
Cred ca, totusi, EXODUL, 3,14 "Si Dumnezeu a zis lui Moise "Eu Sint Cel Ce Sint" Si a adaugat: Vei spune fiilor lui Israel: "EU SINT" m-a trimis la voi..." este o explicatie si definitie a Divinitatii; nu are nume pentru este al tuturor; oamenii l-au numit in diferite feluri, dar, logic, EL este unic (Sadoveanu avea dreptate-nu neaparat
ca-l iubesc eu - cred in Neaum Soimarestilor). Asa ca, - ma gandesc, fara a fi deosebit de religios, EL este unul indiferent cum il percep oamenii. Pe tema asta se poate discut o gramada, si sa stii ca-i f.f.f. interesanta daca discutia e constructiva...
Iertare ca m-am bagat nechemat, fiindca in primul mesaj se dorea sa fie un cerc restrans, dar, am studiat istoria si crestinismul primitv - asta era in facultate.... si subiectul ma intereseaza si acuma. smile.gif
milimetru
Bine ai venit la HanuAncutei cactus! smile.gif

Nu-ţi fă probleme că te-ai băgat nechemat. Sīntem bucuroşi de oaspeţi şi eu īţi urez să ai parte de acele discuţii constructive pe care ţi le doreşti smile.gif

Īmi pare bine că-ţi place Sadoveanu; şi eu am o slăbiciune pt ce şi mai ales cum a scris. Este un "fior" special īn toate rīndurile pe care le-a scris...

S-a discutat o grămadă şi aici şi īn alte locuri. Cercetează-le şi nu cred că vei ieşi īn pagubă!...
cactus
Multumesc. Stii, este un subiect la care nu-ti ajunge o viata sa-l epuizezi. Si este singura CARTE pe care, de cate ori o citesti, gasesti ceva nou sau, vezi sub alta lumina ceea ce ai citit candva. Uite, iti dau un exemplu - am pe calculator un fisier - facut impreuna cu "pongo" - despre manuscrisele de la Marea Moarta si toate evangheliile apocrife (a aparut si o carte aici despre ele - da-i slaba de tot) si atunci, cand incepi sa le citesti, te crucesti. Cred, sincer (tehniceste sunt ortodox - cuvantul "tehniceste" e imprumutat de la Hemingway- Fiesta), dar nu cred ca ritul in care esti botezat conteaza mai mult decat credinta in EL. Poate mai avem ocazia sa discutam pe tema asta. Chestia cu biserica ortodoxa din Egipt mi se pare mai mult decat interesanta. Sper ca nu te-am suparat...
cactus
pr XCROSS

iarta-ma ca revin; m-am bagat si in "O Singura Religie Trebuie Urmata? (Pagini 1 2 3 ...7 )
... argumente, experiente..." sper sa nu fi gresit..... huh.gif
milimetru
QUOTE (cactus @ 11 Aug 2004, 05:17 PM)
este un subiect la care nu-ti ajunge o viata sa-l epuizezi.

Părerea mea este că, dacă eşti credincios, sigur nu epuizezi "subiectul" īntr-o singură viaţă. De altfel exprimarea care se foloseşte pentru īncetarea din această viaţă a sfinţilor este "naşterea īntru Cristos"...

Să sperăm că vom reuşi cu toţii să-L vedem veşnic pe Dumnezeu!

Părerea mea...
cactus
QUOTE (xcross @ 11 Aug 2004, 05:30 PM)
QUOTE (cactus @ 11 Aug 2004, 05:17 PM)
este un subiect la care nu-ti ajunge o viata sa-l epuizezi.

Părerea mea este că, dacă eşti credincios, sigur nu epuizezi "subiectul" īntr-o singură viaţă. De altfel exprimarea care se foloseşte pentru īncetarea din această viaţă a sfinţilor este "naşterea īntru Cristos"...

Să sperăm că vom reuşi cu toţii să-L vedem veşnic pe Dumnezeu!

Părerea mea...

Vezi si la Corinteni 15 / de la 35 etc - fara a fi teolog, si nici neo-protestant si nici..., dar n-are importanta, si pe tema asta s-ar putea deschide un topic (?)
Ai dreptate- o viata de om nu ajunge. Ce parere ai de PS Pimen ? Cred ca a spus bine ce a spus ref. la aniversarea de la Putna...Da“asta-i alta tema; oricum , presa a vuit rau de tot....
Nightwind
ufff ... inaltii prelati de la noi, ingrozitor de fericiti sad.gif dar personal nu cred ca eu legatura cu divinitatea
LINICA
'Nu cerceta aceste legi / caci esti nebun de le-ntelegi " mi-a venit acum in minte, recitind acest topic. Si imi amintesc de "nebunii dupa Cristos". Ma intreb daca s-a schimbat viziunea omului despre Dumnezeu si care este ultima tendinta in materie.
Dar cum il vad eu pe Dieu: Rege- Pastor. Tata - Creator. Iubire - Dreptate. Viata - Adevar.
Daca este Persoana, Forta sau deloc... Ultima se exclude. Este o forta in Persoane. Probabil Taria Lui consta tocmai in acest mister al Treimii.
De mic copil l-am considerat un Prieten. Cel mai bun prieten, un prieten care nu dezamageste, nu barfeste, nu judeca si ma tine mereu de mana.
flori
QUOTE (LINICA @ 23 Aug 2004, 01:57 PM)
'Nu cerceta aceste legi / caci esti nebun de le-ntelegi " mi-a venit acum in minte, recitind acest topic. Si imi amintesc de "nebunii dupa Cristos". Ma intreb daca s-a schimbat viziunea omului despre Dumnezeu si care este ultima tendinta in materie.
Dar cum il vad eu pe Dieu: Rege- Pastor. Tata - Creator. Iubire - Dreptate. Viata - Adevar.
Daca este Persoana, Forta sau deloc... Ultima se exclude. Este o forta in Persoane. Probabil Taria Lui consta tocmai in acest mister al Treimii.
De mic copil l-am considerat un Prieten. Cel mai bun prieten, un prieten care nu dezamageste, nu barfeste, nu judeca si ma tine mereu de mana.

Ce frumos si adevarat vorbesti !Intimplator si eu simt acelasi lucru chiar si in imprejurari grele ma simt todeauna ocrotita de El.
si dupa cum scrie in geneza Dumnezeu a creat omul dupa chipul si asemanarea Lui ,ce concluzii putem sa tragem de aici? Eu cred totusi ca noi sintem prea mici ca sa putem raspunde la aceste intrbari , si chiar nici nu merita sa ne batem capul cu intrebarea asta ca tot nu o sa primim un raspuns cert.Pe Dumnezeu Il putm percepe numai crezind in El din toata inima ,din tot sufletul si cu tot cugetul nostru.De altfel este scris tot in Biblie ca atunci cind vom fi foarte aproape de a-L cunoaste va veni sfirsitul.
flori
QUOTE (little1 @ 5 May 2004, 06:12 PM)
Dumnezeu ?

cred că e primul lucru pe care īl vad dimineaţa cand ma trezesc: lumina..

El nu poate fi doar lumina pt. ca El a creat lumina .El este cel care a creat totul El este inceputul si sfirsitul El este alfa si omega , el este Totul
flori
QUOTE (unul @ 9 Oct 2003, 01:11 PM)
Daca Dumnezeu e bun, ne vede, ne aude, ne asculta, atunci de ce atunci cand ii cerem ajutorul nu-l primim?

De la Dumnezeu primim intodeauna ajutor chiar si atunci cind nu il cerem, dar daca nu stim sau nu vrem sa folosim ajutorul Lui din ignoranta , lene, rautate nu putem sa ne folosim de el. Dumnezeu ne-a dat noua in ajutor ratiunea ,putem sa alegem intre bine si rau dar pt. asta trebuie sa ne rugam sa ne lumineze mintea, pt. ca de multe ori sintem confuzi si nu putem face deosebirea.Tot ceia ce facem in viata se rasfringe asupra noastra deci daca faci rau ,rau vei primi si invers . Gindeste-te ce ai cerut , ce ai facut tu insuti ca sa folosesti ajutorul Lui (poate ca a venit dar n-ai stiut sa-l folosesti).
flori
QUOTE (dificilaold @ 10 Oct 2003, 01:35 PM)
Totul e iluzie,o iluzie intretinuta de incertitudine,de teama,de contradictii.

Daca incerci sa vezi totul simplu si crezi intradevar ca El exista si te vede in orice clipa ,nu va mai fi nici iluzie nici incertitudine nici teama ci va fi speranta si vei constata ca vei deveni mai bun caci daca esti bun nu are de ce sa-ti fie teama, dimpotriva fiind constient ca nu ai facut nimic rau de ce sa te temi? Noi stim ca sintem aici doar ca sa trecem prin toate incercarile vietii ,deci fiecare are de purtat o cruce indiferent cit de buni sau rai sintem , important e sa ne purtam crucea cu demnitate si sa nu ne pierdem speranta si credinta.
Crazy Horse
Afrodita&Flori ati atins punctul si esenta topicului.Din p.d.v.spiritual nu e nevoie sa cautam explicatii legate de existenta sau nu a Lui Dzeu,ori sa ne intrebam HOW we see and feel God.
Trebuie sa simtim in noi pe Dzeu si la fel sa-L gandim.Iti poti crea o idee citind din carti de filosofie ori din cele religioase,Biblia,Coran etc si castiga o anume experienta despre Adevar dar va ramane totul la nivel mintal ori in cel mai rau caz...o cunoastere strict papagalica.E simplu sa zici texte despre Dzeu si ce a zis Jesus,mai greu e sa traiesti cuvintele,pt. ca trebuie sa fii capabil sa asimilezi adevarul ,sa-l simti prin a-l trai efectiv si apoi il si vei realiza.
O singura viata nu e de ajuns!De aceea karma si reincarnation sunt necesare.Omul insa face din toate invataturile biblice o complicatie de lucruri si filosofii cand totul in fapt este simplu de aprofundat si nu e nevoie de cuvinte si citate biblice sa traiesti preceptele religioase de ex.
A crede in Jesus nu e de ajuns.Trebuie sa devii EL insusi si pt. asta ce faci nu are nevoie sa cunoasca nimeni.Nu batandu-te cu pumnii in piept demonstrezi ca religia ta e cea adevarata si cea a vecinului e falsa...orice credinta are acelasi numitor comun,pt. ca un singur Dzeu exista .
Nu stiu in ce masura voi cunoasteti conceptul de avatar.A nu confunda cu poza din computer,Avatar in limba indiana(din India)inseamna revenirea Lui Dzeu in mijlocul Creatiei Lui in forma umana,cum a fost de ex. Jesus ori Buddha,Mohamed,Zoroaster,Krishna,Rama si Meher Baba.Ei sunt Avatarii acestui ciclu universal prin care trecem si care se va sfarsi curand,se numeste Kali Yuga.

Deci Afrodita are dreptate,pt. ca Dzeu este in totul si nimic simultan,nu e doar in trandafir dar este si in spinii lui.Este in jurul tau,nu e nevoie sa-l cauti acolo unde crezi ca este mereu:biserica.Biserica reala unde-l afli este Creatia toata la un loc.Suntem toti acelasi suflet in final si daca vrei sa vezi pe Dzeu,apoi e chiar in ochii si inima ta mereu.E in insasi rasuflarea ta.

Avem frati cu 4 picioare,cu aripi, in ape si cu 2 picioare.Lucrurile devin de acum prea complicate de spus si cere mult timp de discutii sa mai continui.Unde te simti cel mai bine?In o camera patrata ca un cub sau in mijlocul naturii?Ce te impresioneaza mai mult?Maretia unui copac ori un bloc inalt?Cu cat stai departe de Creatie cu atat te indepartezi mai mult de Dzeu.
Subiectul sper sa ramana deschis.

LOVE&PEACE,
Crazy Horse

"All things are connected.Whatever befalls the earth,befalls the children of the earth."

Lame Deer










Tear
Da, Crazy Horse, Dumnezeu e unul in noi toti ! Si trebuie sa lupti (sigur, daca vrei sa lupti, daca stii sa lupti) ca sa-L poti simti, sa ramani aproape de El. Ca sa fii una cu El.
Predatoru
Daca eu imi doresc tare-tare de tot o bicicleta si ma rog lui Dumnezeu sa mi-o aduca, voi primi o bicicleta?
Raspuns: nu(desi este o dorinta arzatoare)
Daca eu imi doresc tare-tare de tot ca iubita mea sa nu moara (sa zicem ca este bolnava de...cancer...whatever, ceva incurabil) si imi doresc atat de mult ca ea sa nu moara incat mi-as da viata pentru asta (desi e putin lipsit de sens), ea va muri sau nu?
Raspuns: va muri oricum, desi este o dorinta mai puternica decat cea dintai.
Se implica deci Dumnezeu in viata noastra?
Raspuns: da, desi nu e intotdeauna vizibila implicatia Sa.
Se multumeste Dumnezeu sa ne priveasca de sus ?
Raspuns: nici nu face asta. este intotdeauna alturi.
Suntem noi in masura sa il definim pe Dumnezeu?
Raspuns: NU.
Cum il vedeti pe Dumnezeu?
Raspuns: Dar Il vedem?
yuanescu
pai .. spun dao-isti ca DAO(varianta daoista a lui dumnezeu) rostit nu e DAO ... adica noi nu prea avem cum sa ni-l imaginam sau sa il vedem pe inculpatul cu pricina ...
... e destul de greu (pt mine e imposibil ) sa ne imaginam tot ceea ce dispare din campul vizual ...
... facetzi un exercitziu shi imaginati-va un milion de oameni ...
... dupa ce reushiti trecetzi mai departe ... (daca reushitzi ... ca eu nu imi imaginez nici 1000 de oameni .... ii pun in careu ... soldatzeste ...shi imi imaginez careurile ... care shmecher cum sunt le fac sa fie 3-4 ... asha ca sa mi le pot imagina )
mothman
De ceva vreme incoace simt ca-mi pierd credinta, fapt ce ma cam ingrijoreaza. Defapt, nu-mi pierd credinta intr-un creator, ci in D-zeul Biblic. De ce spun asta? Pentru ca am ajuns la concluzia (si aici voi raspunde topicului) ca daca exista un creator, acesta se supune acelorasi legi ca si noi, se supune legilor fizicii.

Ma ingrijoreaza intr-o oarecare masura faptul ca am inceput sa cred astfel de lucruri, intrucat am fost crescut intr-un mediu in care credinta a fost la ea acasa si n-as vrea sa o pierd, indiferent ca alerg dupa cai verzi pe pereti sau nu.

In concluzie, ca sa raspund threat-ului mai la obiect, spun ca momentan il vad pe D-zeu in urmatoarele variante posibile :

1. O entitate omnipotenta, omniprezenta, omniscienta - D-zeul din Biblie - conceptie ce simt ca pierde teren in viziunea mea.
2. O entitate de natura extraterestra ce a intervenit probabil cu foarte mult timp in urma cu mutatii genetice la o anumita specie de maimutza - creand astfel o noua specie, omul.
3. O entitate de natura extraterestra (cand spun extraterestra nu va ganditi la predator, alien sau e.t.), ce nu a creat universul, dar care ne este cu mult superioara, ajunsa poate chiar in pragul omniscientei, si care sa fi creat programele genetice dupa care am evoluat de la organismele unicelulare la ceea ce suntem astazi. Deci, o fiinta ce s-ar supune acelorasi legi ca si noi.

Totusi, indiferent cum ar sta lucrurile, o chestie e certa. Cel ce ce-a creat prefera echilibrul, fapt evident zic eu. Avem notiunea binelui si a raului, exista practic o dualitate in mai toate privintzele. Suntem programati in asa fel incat sa ne autoreglam in cazul in care o luam pe aratura. Indiferent care din variantele de mai sus e valabila, prefer sa ma inchin tot D-zeului Biblic. N-as avea nimik de pierdut. Asta e si motivul pentru care incerc sa-mi conserv credinta, desi devine din ce in ce mai greu.
Mumu
In fiecare dimineata in oglinda!Voi de fapt nu existati si...toata lumea e doar visul meu cu mine ca personaj principal...Intelegeti?Asa ca nu va framantati prea tare.Totul e o iluzie.
Dr_Evil
B.O.R. nu prea se arata interesata ca populatia crestin-ortodoxa a Romaniei sa isi creeze o imagine a lui Dumnezeu asa cum ar trebui dupa ani de comunism mistic.

Baietii aia veseli de acolo ar trebui sa se ocupe si de altceva decit de afacerile lor si sa isi ia treaba in serios. Momentan Dumnezeu e un patron care si-a deschis o firma in Romania si a lasat-o pe mina cui nu trebuie. Eu sa fiu in locul Lui i-as concedia.

Ce sa creada omul din tara asta cind la chioscul de ziare nu ai reviste klumea religioase. Vrei sa faci ceva in sensul asta, ai pregatit tot, dar la nivel inalt al B.O.R. ti se spune ca nu sunt necesare pe piata astfel de reviste pentru ca ar face concurenta la ceea ce se gaseste acum.

Mai bine am avea un cult al vedetelor, ca avem cum sa ne informam bine in privinta asta-ce a mai mincat cutarescu inainte sa se duca la vot, traditii vedetiste si stuff like that.

Voi ce credeti ca este Dumnezeu cind cititi ziarul sau va uitati la TV? Sunteti informati ce s-a mai intimplat cu Dumnezeu? Stiati ca in drum spre Iasi a fost implicat intr-un accident?
Figaro
BOR a suferit mutatii majore, ca de altflel intreaga populatie romaneasca. Nu poti sustine ca un tavalug ca acela al comunismului nu lasa urme, unele de netrecut. Misionarismul romanesc a existat inainte de razboi, dar in perioada comunismului a fost interzis, iar dupa comunism nimeni n-a mai facut nimic.

Cred ca e o situatie temporara, dar care tine de genratii, nu de oameni. Oamenii nu se mai pot schimba, dar se vor schimba generatiile. Pe de alta parte cred ca asta n-ar fi un motiv sa ne pierdem credinta.
Mickydutza
In primul rand nu consider ca Dumnezeu poate fi intr-adevar definit. Si chiar daca acest lucru ar fi posibil fiecare persoana l-ar vedea intr-un mod cu totul diferit. poate exista asemanari dar nu vei intalni niciodata pareri identice. Eu personal pot spune ca il SIMT, nu il vad ca o prezenta fizica, ca o persoana, mai degraba ca o stare sufleteasca. Poate ca o alta constiinta a mea.
Vi s-a intamplat vreodata sa fit suparati, sa aveti un necaz, sau pur si simplu sa aveti o stare psihica prosta? Mie mi s-a intamplat de mai multe ori si tot de atatea ori acea stare trecea sau se imbanatatea in momentul in care ma gandeam ca orice s-ar intampla Dumnezeu este alaturi de mine si va continua sa fie alaturi de mine indiferent de ceea ce voi face eu. Nu cred ca Dumnezeu este cel care "fuge" din inimile noastre, ci noi suntem cei care fugim de el. Si aceasta este alegerera fiecaruia dintre noi. Nimeni nu te obliga sa il iubesti si sa-l pastrezi in suflet. este alegerea ta.
Maharajah
Inainte de a raspunde cine sau ce este Dumnezeu,... inainte de toate, cred ca fiecare ar trebui sa-si intoarca privirea si intrebarile spre propria persoana. De aici s-ar putea sa porneasca totul si de aici sa vina si singurul raspuns folositor.
titovgherghe
cred ca Dumnezeu este o forta formata din intelepciunea adeptilor crestini de la origini si pana in prezent, motiv pentru care consider ca religia nu ar trebui sa fie chiar asa de rigida cum e acum, nu e deloc aproape de oameni, de asta si proverbul "sa faci ce zice popa, nu ce face popa" a devenit atat de popular incat nici nu stim cat de vechi este!
Mickydutza
Eu personal consider ca credinta si religia nu sunt acelasi lucru. Poti crede in Dumnezeu fara a merge la biserica, poti crede in El indiferent carei religii ii apartii. De asemenea poti merge in fiecare duminica la biserica, sa stai in genunchi, mai faci si febra musculara eventula, in timp ce tu de fapt te gandesti la ce film ai vazut aseara. Si de asemenea nu cred ca religia ar trebui sa se schimbe pentru cineva. este alegerea fiecaruia daca vrea sa mearga sau nu la biserica, daca vrea sau nu sa faca ce zice "popa". si la o adica e corecta vorba. Daca eu ti-as zice sa nu faci ceva, sa zicem sa nu fumezi, deoarece nu iti face bine sanatatii, iar eu fumez, asta nu inseamna ca sfatul nu este bun.
ConuLeonida
DUmnezeu exista doar in imaginatia noastra incercam sa definim o notiune prea complexa cu prea putine date.
bonzay
Sunt de parere ca nime da chiar nime in momentul de fata nu va poate da un raspuns la intrebarea exista au ba si daca da unde, cum, sub ce forma...etc
Parerea mea ...mintea noastra sau ca sa zic mai bine capacitatea noastra de intelegere este infinit de redusa pentru a intelege sau pt a constientiza ceea ce noi numim Dumnezeu.

Cugetati la asta...
Universul este infinit.... concluzie infinite civilizatii.....infinite planete......infinita inteligenta(si prostie)....infinita materie.....si toate astea create in 6 zile plzzzzz si inca unii il mai vad pe Dumnezeu ca pe un batran cu barba alba.....
Pt cei care au vazut filmul Men In Black sa revada sfarsitul pt ca este acolo o chestie care mie mi-a placut foarte mult...(toata infinitatea asta pe care noi o numim univers se dovedeste de fapt a fi o bila care impreuna cu alte bile se afla in mana unei creaturi care se joaca cu ele:)) SF pare stupid si de negat dar multe chestii care acum 50 de ani erau sf azi sunt ceva banal.)
Si ca sa ma duc si mai mult poate si planeta si universul in care traieste fiinta cu pricina erau o bila in mana altcuiva,,,,,,,,,,,,,
Cum poate cineva sa vada si simta tot ce fac, simt, gandesc si traiesc o infinitate mi se pare mult prea mult si mult mai mult sa creezi o infinitate...... deci cum am zis mi se pare mult prea mult pt neuronul meu.

Sa nu uitam ca Biserica si ma refer la biserica tutror sectelor, religiilor si natiilor a facut cele mai mari greseli din istorie (desi prin intermediul bisericii si a credintei ar trebui sa tinem legatura cu Dumnezeu si sa fim buni drepti etc) ea zicea la un moment dat ca suntem centrul universului, in numele Lui au fost omorati unele dintre cele mai luminate minti ale omenirii, majoritatea razboaielor s-au puratat in numele credintei si inca in numele credintei noastre mai aruncam in aer niste cladiri, un tren mai tregem un razboi numai pt ca cel de langa noi nu Il vede asa cum Il vedem noi.....

Parerea mea este ca religia si acest Dumnezeu asa cum ni-L inchipuim noi ne-au fost "implementate" ca sa zic asa de catre cineva (care nici el nu stie de fapt daca exista au ba ceva acolo) ori pentru a ne putea controla mai usor ori pentru a ne tine mai uniti....... DAR ASTA ESTE NUMAI SI NUMAI PAREREA MEA........

Sa nu ma intelegeti gresit, nu spun ca nu exista, exista, ceva numai ca acel ceva este mult peste puterea noastra de intelegere.



Lucifer
QUOTE (mothman @ 5 Dec 2004, 10:43 AM)
De ceva vreme incoace simt ca-mi pierd credinta, fapt ce ma cam ingrijoreaza. Defapt, nu-mi pierd credinta intr-un creator, ci in D-zeul Biblic. De ce spun asta? Pentru ca am ajuns la concluzia (si aici voi raspunde topicului) ca daca exista un creator, acesta se supune acelorasi legi ca si noi, se supune legilor fizicii.

Dumnezeu nu se supune legilor fizicii carora ne supunem noi, pentru simplul motiv ca El le-a creeat ... pentru noi. De ce le-a creeat? Pentru ca omul pentru a progresa are nevoie de ceva stabil pe care sa isi bazeze lupta pentru supravietuire. Cind foloseste o creanga de copac (daca nu cumva e pleonasm) sau o piatra ca unealta (bineinteles in Epoca de Piatra) el are nevoie ca intotdeauna sa fie dura. Ce s-ar intimpla daca o data piatra ar fi tare iar alta data moale, alta data s-ar preface in apa si ar curge? Omul nu s-ar mai putea baza pe nimic si ar fi complet dezorientat intr-un Univers potrivnic. Or nu asta este scopul lui Dumnezeu. De aceea El i-a dat niste legi (fizice) pe care sa se bazeze si sa-si construiasca folosindu-se de ele inventiile care sa-l aduca intr-o situatie mai favorabila decit era inainte.
Pentru ca aici cu totii suntem la scoala si asta este scopul vietii omului. Sa arate ce poate !
axel
O afirmatie extrem de puerila din perspectiva fizicii.
Lucifer
De ce puerila? Pentru ca nu poti tu sa concepi ca exista Cineva deasupra legilor?
Am o veste buna pentru tine chiar daca impotriva vointei tale: Dumnezeu exista !
Crisse
Deci nu exista Dumnezeu??????????

Pentru cei care sustin cu tarie asa ceva si pentru cei care cred cu iubire in Dumnezeu, uite aici cateva predici bune pentru suflet si intelepciune:



http://www.resurse-ortodoxe.com/

si de aici Predici audio

Alte comentarii legate de asta sunt binevenite abia dupa ce a fost ascultat macar Pr Teofil Paraian

abis
QUOTE (Crisse @ 24 Feb 2005, 08:09 PM)
Pentru cei care sustin cu tarie asa ceva si pentru cei care cred cu iubire in Dumnezeu, uite aici cateva predici bune pentru suflet si intelepciune:

Multumim! smile.gif

Am vazut site-ul, dar nu inteleg de ce ni-l recomanzi si noua, celor care nu credem. Pentru credinciosi, da, este potrivit, dar pentru noi... Nu aduce nimic in plus fata de ce am mai auzit si in alte parti.
milimetru
E īntr-adevăr o copilărie să aduci un astfel de argument īnaintea celor pentru care fizica e mai presus de orice şi care, poate, şi-au făcut din fizică un fel de "punct" fundamental de referinţă!

Īmi aduc aminte vag (hh.gif) din fizică nişte... cuvinte: iluzie (optică şi de alte sortimente), distorsiune, refracţie etc. Sīnt demne de luat īn seamă şi cīnd facem sau īncercăm să facem o trecere spre alte "puncte" fundamentale de referinţă. wink.gif

Persoanelor care nu cred īn Dumnezeu le-ar trebui mai degraba un "modem", ceva, un "dispozitiv" care să facă posibilă intrarea pe internetul credinţei. Ceva care să fie compatibil cu "perifericele" deja existente. Iar cel mai bun provider care există pe piaţă este şi cel care monopolizează traficul. Despre EL este vorba şi īn acest (mult prea) sticky topic...
Crisse
QUOTE (abis @ 25 Feb 2005, 10:01 AM)


Am vazut site-ul, dar nu inteleg de ce ni-l recomanzi si noua, celor care nu credem. Pentru credinciosi, da, este potrivit, dar pentru noi... Nu aduce nimic in plus fata de ce am mai auzit si in alte parti.

Cred in Dumnezeu Abis, insa stiu foarte putin despre credintza. Totusi pe site-ul acela sunt uimitor de multe lucruri noi de care habar nu am avut si mi-au trebuit CATEVA SAPTAMANI bune ca sa le ascult.

So, tu te-ai uitat de suprafata pe site-ul ala, si tot de suprafata ai dat un raspuns aici. Asteptam ca primul raspuns aici sa-mi survina dupa cateva zile.

In adancul tau, crezi in Dumnezeu.
abis
QUOTE (Crisse @ 25 Feb 2005, 11:43 AM)
In adancul tau, crezi in Dumnezeu.

Tare curios sunt pe ce te bazezi cand spui asta... smile.gif

Ai dreptate cand ai spus ca l-am parcurs in viteza si selectiv. Nu stiu cum este legatura ta la internet, dar eu nu-mi pot permite sa descarc atatea fisiere audio.

In plus, cateva zile este cam prea mult pentru a asculta niste predici. Crede-ma, am mai auzit pana acum asa ceva. Si apoi, pentru cineva care are nevoie de motive rationale pentru a crede in existenta lui Dumnzeu, o predica nu-i cel mai indicat lucru...
Crisse
Esti simpatic Abis smile.gif.

Hai sa gasim ceva motive. Ce lipseste de aici, adaugi tu smile.gif
Inca te mai afli pe topicul asta, inca mai esti in cautare, caci tu ai spus " Crede-ma, am mai auzit pana acum asa ceva", si multe altele ti le dau peste cateva saptamani cand mai invat cum trebuie vorbit cu cineva care sustine necredintza in Dumnezeu, insa e destul de bland smile.gif .

Iti ard eu un CD rom si ti-l trimit wink.gif . Si mie imi merge foarte greu netul. Am sa-ti spun un secret. Rar imi place predica unui preot. Ce am gasit insa pe site-ul ala este hrana ptr suflet, inima si minte.

Vrei motiv rational? Spune-ti in gandul tau acum cand citesti asta o dorinta mare. Apoi incearca sa cazi in genunchi si sa te rogi cu smerenie. Spune-mi si mie rezultatul cu DA sau NU dupa..

Iar daca nu ti se implineste, vin eu si ti-o implinesc si mai iau cativa cu iubire de Dumnezeu de aici smile.gif .

Daca te simti ateu, cu atat mai mult Dumnezeu v-a avea grija de tine. De fapt de tine are mai mare grija decat de noi wub.gif si asta ptr ca noi atunci cand gresim...stim, constientizam asta. Tu nu. Mai poti gresi pana ai sa incepi sa crezi. Dar grabeste-te... smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.