Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Hip-hop
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Vexx
QUOTE (genicon @ 19 Aug 2004, 01:56 PM)
...nu fac altceva decat sa confirme ca esti ceea ce ai fost mereu...

Ce au fost BUG Mafiotii, Genicoane, infractori imaginari care nu au luat o amenda in viata lor, ce sa mai vorbim de inchisoare...

Sau poate doar niste ultra-performante copiatoare color, care au tradus tot ce-au auzit prin State.

Raman la fascista parere ca Gansta-ul nu poate exista in Romania, cel putin deocamdata. Doar daca vrei sa faci rime cu " Vasile din Pocreaca l-a taiat pe Grigore cu coasa", pentru ca activitate infractionala ca-n vest nu avem inca, slava Domnului!

Sper sa nu stric tread-ul ca la ultimul mesaj, cand nu a mai postat lumea 2 luni! sorry.gif
YOo
Astazi am intrat in posesia albumului "Foame de Bani - Sisu & Puya" ...
Concluziile mele la o prima auditie?
1. Spre deosebire de BUG, La Familia in cel mai rau caz, au stagnat ... As spune ca este totusi un pas inainte ...
2. Ce mi-a placut? "Am un plan (inca o revolutie)" , "Orasul meu" cu Honey ... desi seamana izbitor de mult cu piesa "Bucuresti" - Baieti de cartier (?) , "Le plac baietii rai" cu Codul Penal ... nu atat pentru versuri, cat pentru negativ - mi se pare demential ... cred ca s-a vrut a fi un hardcore ... n-a iesit, dar ... oricum suna prea beton spoton.gif . La fel ar fi si piesa "Noi toti" cu Cabron. Nu in ultimul rand ... "E sus si vede" ... cred ca cel mai mult pentru versuri ... Desi, daca as fi carcotas, as putea spune ca este o piesa in americana care seamana f. mult cu "E sus si vede" cool.gif ... Anyway frumoasa piesa tongue.gif
Nu stiu ce ar mai fi de spus ... Desi nu este ceva demential, eu zic ca albumul isi merita banii ... Pentru fanii La Familia oricum nu cred ca va fi o dezamagire biggrin.gif
Eu nu sunt extaziat pentru ca in ceea ce priveste GangstaRap-ul din RO ... sunt de aceeasi parere cu omu_vexx. Aici nu e locu' cel mai bun pentru gangsta. Parazitii au fost inspirati si au ales altceva ... Bravo lor!

Cam asa arata albumul:

1. Foame de bani necenzurat 4:43
2. Am un plan (inca o revolutie) 4:05
3. O mare familie cu Shobby 3:32
4. Noi toti cu Cabron 4:00
5. Orasul meu cu Honey 4:25
6. E sus si vede 4:30
7. Le plac baietii rai cu Codul Penal 4:13
8. Incearca sa zambesti cu Codul Penal 3:48
9. Atmosfera de scandal 3:41
10.Ina banda cu Cabron 3:52
11.Il are pe vino-incoace 3:49
12.Adevarul gol-golut 4:10
13.Foame de bani (cenzurat) 4:44
Durata totala este de 57:07 ... Singura melodie care se repeta este "Foame de bani", deci inca un motiv in plus pentru care s-ar merita sa-l cumparati. Parerea mea tongue.gif

Astep si parerile voastre

____
Later edit:

Scandalos Music ??? ... Oare asta este un nou label, o noua casa ? Ati auzit de el pana acum?
... Acesta

YOo
Inca ceva biggrin.gif ... copertile
Vexx
Penibila actiunea BUG Mafiotilor de a inregistra trademark-ul La Familia...

Nu sunt fan La Familia dar incercarea de a-i distruge mi se pare o slabiciune si o copilarie din partea mai marilor mafioti, care, probabil sunt depasiti de maturizarea publicului HH din Romania care nu le mai gusta "infractiunile" rofl.gif
georgeones
Am facut si eu zilele astea rost de album , chiar imi place si-l ascult cu toate ca pe alocuri mai putea fii lucrat , cele mai tari melodii "foame de bani " " am un plan" - cam naspa refrenul- "o mare familie" " advarul gol golut" . Iar treaba cu numele ce au facut mafioti e cam de kk , in fine poate sunt multe chestii la mijloc de care noi nu putem sa stim .


YOo intra pe siteul lor www.la-familia.ro si vezi poate zice ceva pe acolo de label , io numai intru ca stau mult sa intru pe site tongue.gif
genicon
Nu am ascultat decat o data albumul... nu m-a impresionat prea tare, insa La Familia nu mi-a placut niciodata. Inca nu pot sa vorbesc despre piese, ce si cum, pentru ca nu am apucat sa-mi fac o parere. Totusi, "Foame de bani" mi-a placut... n-au mai existat diss-uri de pe vremea Racla vs. BUG sau Rans vs. Cartel... Asta s-ar putea sa mai "invioreze" putin atmosfera din hh-ul romanesc.

@omu_vexx - nu am zis ca cei de la BUG chiar au trait "gangsta" si ca sunt "gangsta". Vorbeam doar de stilul lor - chiar daca nu se bazeaza pe fapte reale, tot gangsta (romanesc) este. Si, de ce sa nu recunoastem, sunt multi pe care "ii reprezinta" laugh.gif
YOo
Am vizitat site-ul oficial si, dupa cate mi-am dat eu seama, baietii astia (Sisu si Puya ... mai nou blink.gif ) Si-au deschis o casa de discuri ... Scandalos Music
hmm.gif ar trebui sa-mi fac si eu una ... vad ca este la moda rofl.gif
rebel
Poate n-ai vedea situaţia astfel de nişte cāntăreţi de māna a doua te-ar cumpăra numele fără să poţi să te aperi, tu muncind multişor să te realizezi īn domeniu', Yoo.
mememe
Lasati mai oamenii in pace ca nu ati vazut Cielo ala amarat al lui Caddy smile.gif de aia a trebuit sa faca un trademark ca sa mai scoata si el bani sa ii schimbe cauciucurile smile.gif . Dar sa dam cezarului ce este al cezarului .... pe vremea cand era poveste de cartier , sau n-ai fost acolo , limbaj de cartier .... mie cel putin pe vremea aia ; imi placeau melodiile . Am ultimul album de vreo 6 luni pe aici prin birou dar nu l-am ascultat niciodata. Am multe amintiri placute care se trezesc in mine cand ascult anumite melodii de la mafia si cred ca e la fel pt mai multi.
Acum imi trag Behind da bars al lui 50 cent sa vedem ce a scos smile.gif
georgeones
Ati ascultat albumul Salajan din nou pe harta -6ase 6ase&Mark? Mie imi plac piesele Prieten sau dusman ,Esti cu mine cu Baby Girl,Fac ce am invatat ,Toti din sud .Cred ca daca Mark ar fi cantat in romana era mai bine cu toate ca pe unele melodii o da binisor .A era sa uit da compilatia rap-arena ati ascultat-o ? unele melodii de acolo sunt de .... , vedeti ca e pusa gratuit pe net la adresa http://www.la-familia.ro/rap-arena/compilatia.htm
YOo
QUOTE (rebel @ 29 Aug 2004, 07:43 AM)
Poate n-ai vedea situaţia astfel de nişte cāntăreţi de māna a doua te-ar cumpăra numele fără să poţi să te aperi, tu muncind multişor să te realizezi īn domeniu', Yoo.

It was a joke spoton.gif Oricum yo'i respect pentru ce au facut pana acum. Stiu ca nu le-a fost usor si inca nu le este ...
Rogu-te nu te mai pripii ... Nu-s genul ce-si permite a subestima adevaratul efort ... Dar sunt convins ca tu poti face distinctie intre un ton serios, sarcastic, batjocoritor, sfidator, superior sau doar amuzat/amuzant. So ... ce s-a intamplat? Ai clipit?
mememe
LL a scos un albumos frumos pt toti cei care le place phenomenon smile.gif 50 cent slab pe albumul asta
YOo
Mey mememe ce explicit ai fost rofl.gif
Daca tot ai adus vorba spune si tu cum se numeste albumul, ce melodii are, cine face featuring-uri ... da si tu ceva detalii, man spoton.gif
genicon
A aparut de ceva timp albumul Explicit numit Muzica Depravata. Au avut si un clip - "De sezon", iar prima lor aparitie a fost pe compilatia "Proiectul verde" cu piesa "Am ales asta" (parca asa se numea). Albumul are 16 piese, featuri cu Puya, Raku, Stoe Toxxic, Deceneu, Freakadadisk si Dj Undoo. Un album de caterinca, la caterinca, despre c*rve si alcool. Ca sound si ca idee de album aduc cumva aminte de Parazitii din '96 (Bagabontii 99, Omu' din lift...) si unul dintre membri chiar seamana destul de mult la voce cu Cheloo. Totusi, un album usor, care merita investitia (zic eu).

Referitor la Rap Arena vol. 1 - The Future... singurul lucru bun la ea este ca e gratis, probabil. Sunt artisti necunoscuti pe ea, care incearca sa faca ceva pentru miscare si asta inseamna deja mult. Totusi, calitatea pieselor nu este tocmai pe gustul meu dar puteti incerca daca aveti putina rabdare si o conexiune buna de internet. Preferata mea (deci o recomand din suflet): Dza - Destin. spoton.gif

Cam atat momentan. smile.gif
YOo
Adevar grait-ai Geni spoton.gif

In ceeea ce priveste albumul trupei Explicit pot spune ca nu am apucat sa-l ascult deoarece nu am gasit decat caseta. Astept cu interes CD-ul ca sa pot sa-mi fac o parere. Ce pot spune deocamdata este faptul ca mi-a placut ce am citit pe coperta ... ma refer la featuring-uri. La numele care erau acolo nici nu ma gandesc ca nu este un album bun ...

Despre Rap Arena ... nu prea am vorbe de bine. Decat in sensul ca ... este un lucru bun pentru ca sustin miscarea ... Toti cei prezenti pe compilatie mai trebuie sa depuna eforturi pentru a ajunge la un nivel competitiv cu "greii" de la noi din tara ... Eforturi in ceea ce priveste perfectionarea flow-lui si a beat-urilor. Lirica unora (a majoritatii melodiilor) mi s-a parut a fi destul de "lucrata". Oricum ... trebuie admirat efortul si trebuie sustinuta miscarea ... BRAVO BAIETI!!! thumb_yello.gif

PS Intr-adevar piesa Destin merita.
YOo
Mda... Am ascultat albumul "6ase:6ase&mark - SALAJAN din nou pe harta". Impresii? Pai, ia sa vedem ...
1. Destul de original ca stil. Este un gangsta, dar nu unul "greu" si nici o panarama ... Daca se pastreaza asa, atunci vom putea spune ca au stilul lor.
2. Originalitate in flow si beat. Original, pe cat se poate, in lirica.
3. O mixtura interesanta... care "da bine". Ma refer la combinarea versurilor in engleza (99% cantate de mark) cu cele in romana.
4. Desi este un gangsta (in mare parte) ... desi "vine de langa" Puya si Codu' Penal ... spre marea mea surprindere are un alt ... mesaj ohmy.gif
Este tot despre cartier ... tot despre tarfe ... tot despre bani ... tot despre coruptie ... tot despre ... si totusi este ALTFEL

Concluzie? Imi place. Este ciudat ca-mi place ... dar chiar imi place. Luati-l ca merita!


6ase:6ase&mark - SALAJAN din nou pe harta

1. Intro
2. Rappin the nation
3. Fac ce-am invatat
4. Prieten sau Dusman
5. Nu poti sa scapi de...
6. Cei mai corupti cu Honey
7. ZamPeste cu Baxter
8. Skit
9. Ridicati-va in picioare
10. Esti cu mine cu Baby Girl
11. Spune din nou cu Esential
12. Numai o zi de trait
13. Toti din sud cu Puya, Baxter, Shobi, Cabron, Dizzy, Chucho
14. Outro
YOo
Sa va arat si albumul tongue.gif

front
YOo
back
Vexx
@YOo Dupa principiile industriei muzicale, un single (cu tot cu videoclip) ar trebui sa fie cam cea mai de calitate piesa de pe un album si avand in vedere ca single-ul lui 66 (poarta-n casa) e mai mult decat penibil, atunci albumul... dar poate am prejudecati... rofl.gif

@Genicoane ce mai stii de Rimaru, ca tu esti mai aproape de zona fierbinte...
YOo
vexx-ule inteleg ce vrei sa spui, dar daca stai sa-ti aduci aminte nu tot timpul s-au facut clipuri la cele mai bune melodii. Clipurile se fac la melodiile pe care artistii le considera ca fiind cele mai reusite. Sau poate gresesc ... sau poate ai tu prejudecati rofl.gif
omu-le asculta albumul daca ai ocazia ... Poate o sa-ti placa, poate nu. Oricum, te astept sa-mi spui parerile biggrin.gif
YOo
Ca tot ma intrebasem eu de ce "Sisu si Puya" in loc de "La Familia". Iata explicatia:


"Noul album al celor de la La Familia, intitulat Foame de bani, este semnat Sisu si Puya. Nu s-a desfiintat trupa, desi Sisu este in inchisoare. Dar cei doi membrii ai trupei nu mai au dreptul sa foloseasca denumirea de La Familia. Pentru ca denumirea a fost inregistrata la OSIM de cei de la BUG Mafia. Acestia s-au oferit sa "vanda" numele trupei pentru 15 000$. Am sunat intai la Tatae de la BUG sa aflam daca intamplarea este adevarata si nu ne-a raspuns decat doua cuvinte: "Nu comentez". Puya de la La Familia a fost insa de acord sa ne raspunda la cateva intrebari.
Cum ai aflat ca denumirea de "La Familia" este inscrisa la OSIM de catre cei de la BUG Mafia?
Am aflat prin casa de discuri ca vor sa ceara bani. Si apoi i-am sunat eu si i-am intrebat si mi-au zis de suma asta (n.r.: e vorba de 15 000$) Nu e bine nici pentru noi, nici pentru fanii nostrii , care ne stiau prieteni. Acum sunt si fanii suparati, fanii nostrii care erau si fanii lor. In loc sa ne ajute, ca stiu ca Sisu e acolo ... Cei de la BUG s-au agatat de o chestie legala; ce sa spun, s-au facut avocati! Au inceput sa citeasca Codul Penal!
Bine, dar noi stiam ca sunteti prieteni cu BUG ...
Si eu stiam ca suntem prieteni, dar .. e drept ca s-au mai racit relatiile ca n-am vrut sa semnam cu casa lor de productie si de atunci n-am mai avut nici o colaborare, nimic. Ei au ajuns la concluzia ca ne fac o favoare, ca puteau sa nu vanda numele deloc. Caddy chiar mi-a zis: "daca nu putem sa fim prieteni, macar sa fim parteneri de afaceri". Care afaceri? Fiecare canta ca sa aiba din ce trai. Eu am incercat sa obtin denumirea, am tot avut discutii de luni de zile, dar degeaba; au esuat. Niste prieteni trebuiau sa ne ajute, nu sa ne puna bete-n roate.
Si ce vei face?
Sper ca justitia sa inteleaga ca asta este numele nostru de sapte ani de zile si ca noi trebuie saa cantam cu numele asta. Desi, repet, nu am incredere in justitia romana. O sa inceapa si procesul asta odata si-odata. Nu m-am grabit pana acum ca aveam altele pe cap. Daca nu vom avea castig de cauza, vom semna albumele noastre cu "Sisu si Puya".
L-am sunat pe Tatae de la BUG Mafia si nu a vrut sa faca nici o declaratie.
Da, ei nu vor sa faca nici o declaratie, ca n-au cu ce sa se apere. Noi am dat toate explicatiile in piesa "Foame de bani". Poate or sa scoata si ei o piesa prin care sa explice. Sau poate n-o sa faca nici asta ..."

(Interviu de Mara Stroe)


Mdah ... daca aceasta versiune este adevarul, atunci nu am decat un singur cuvant: trist sad.gif

P.S. OSIM = Oficiul de Stat pentru Inventii si Marci
YOo
QUOTE (geni)
A aparut de ceva timp albumul Explicit numit Muzica Depravata. Au avut si un clip - "De sezon", iar prima lor aparitie a fost pe compilatia "Proiectul verde" cu piesa "Am ales asta" (parca asa se numea). Albumul are 16 piese, featuri cu Puya, Raku, Stoe Toxxic, Deceneu, Freakadadisk si Dj Undoo. Un album de caterinca, la caterinca, despre c*rve si alcool. Ca sound si ca idee de album aduc cumva aminte de Parazitii din '96 (Bagabontii 99, Omu' din lift...) si unul dintre membri chiar seamana destul de mult la voce cu Cheloo. Totusi, un album usor, care merita investitia (zic eu).


In principiu ... sunt deacord cu tine geni. Ce ar mai fi de spus? Pai yo le dau mai mult credit decat tine biggrin.gif Daca o s-o tina asa, atunci putem spune ca s-a mai imbogatit "peisajul" de HH autohton ... si asta in sensul bun tongue.gif
Hai sa va expun piesele:

Eplicit - Muzica Depravata
1. dizlocarea
2. gresesc daca fac asta? feat dj undoo
3. a lu pigus
4. muzica depravata
5. albastru de metil
6. zone de interes feat stoe toxxic
7. de sezon
8. beat in carciuma
9. dragoste paterna feat freakadadisk
10. un cuplu fericit
11. nexus ganjha
12. o ard aiurea
13. ce te faci? feat puya
14. raspunsul feat deceneu
15. prima zi feat raku
16. cai verzi pe pereti

Ca si geni ... eu spun ca-si merita banii thumb_yello.gif

pese: baietii care alcatuiesc trupa: Icsu si Subsemnatu (acesta din urma seamana la voce cu Cheloo)
YOo
front cover
YOo
back
YOo
inside
genicon
QUOTE (omu_vexx @ 16 Sep 2004, 01:26 AM)
@Genicoane ce mai stii de Rimaru, ca tu esti mai aproape de zona fierbinte...

In urma cu destul de mult timp am auzit ca Rimaru este in studio, cu albumul aproape gata, si albumul "o sa rupa tot". De atunci insa, nu a mai zis nimeni nimic, deci nu am nici cea mai vaga idee. Oricum, eu retin ca Rimaru anuntase ca se retrage din muzica. Si... pare-se ca e adevarat...
genicon
Am revenit cu noutati despre Rimaru. Se pare ca nu s-a retras, se pare ca albumul este pe vine... lansarea era programata la sfarsitul lunii septembrie dar, ca de obicei, s-a intarziat. Important este cael va exista smile.gif Albumul se va numi "DEXteritate" si va fi produs/distribuit de Roton. Va avea, de asemenea, un clip pentru promovare (care, probabil, va fi piesa comerciala a albumului). Iata o declaratie de-a lui Rimaru:

QUOTE
Este adevarat, contractul s-a semnat cu Roton. Pana la sfarsitul lunii august se va filma videoclipul la piesa "2 in 1" (e o balada cu influente r'n'b impreuna cu o fata, Sweet C) iar albumul - dupa spusele celor de la Roton - e preconizat sa apara pana la sfarsitul lunii septembrie. Cam astea ar fi noutatile pentru moment. Dupa ce clipul va fi finalizat, se vor putea face aprecieri despre cum va fi apreciat albumul DEXteritate. Si de catre cine.

Videoclipul se va lansa pe TV cam cu 2 saptamani inaintea lansarii pe piata a LP-ului. Nu stiu cat de comercial sau necomercial e albumul - la mine muzica se imparte in buna si proasta nu in unda' sau mainstream.. Oricum ca sound albumul se apropie mai mult de primele albume RACLA decat de ultimele.
YOo
Ok than ... let's wait and see biggrin.gif
Sincer, sunt foarte curios sa-l aud. Sunt curios sa vad cum a evoluat el ... cum i-a evoluat stilul. Hmm, pai si ... pana la urma cam cand apare? Apare macar in 2004 sau o sa-l auzim prin februarie 2005? tongue.gif
Serenity
Intru sa vad pe ce tema se mai cearta hip-hoperii aia, si ce-mi e dat sa vad! De cand asteptam vestea asta ohyeah.gif Acum cativa ani Racla erau primii pe lista preferintelor mele in ceea ce priveste hh-ul romanesc. Am o slabiciune pentru vocea omului, recunosc tongue.gif Chiar mi-a parut rau cand am auzit ca se retrage..
Sunt curioasa ce-a iesit si daca se va ridica la inaltimea asteptarilor.. Asteptarilor mele, evident laugh.gif

QUOTE
Oricum ca sound albumul se apropie mai mult de primele albume RACLA decat de ultimele.


clapping.gif

Vexx
Genicoane, pupa-te-as, mi-ai dat o veste extraordinara, incep perioada de stat pe jar! tongue.gif

@Serenity Vocea lui Rimaru nu e impresionanta, in schimb versurile lui... nu m-as mira sa le vad in manuale peste cateva decenii ( la capitolul Poezii Cenzurate)!
georgeones
Pai ar trebui sa ascultati piesa O Copie - sa vedeti tehnica acolo , e atat de rapid incat urechea in conditii normale nu poate sesiza ce zice omul ohmy.gif , e tare rau thumb_yello.gif
Serenity
hmm.gif Nu cred sa fie nimeni care sa conteste ca e unul dintre cei mai buni.. Adevarul e ca intotdeauna am pus versurile lui inaintea celor de la Parazitii, dar acum sunt subiectiva. In legatura cu vocea, nu spun ca e impresionanta.. are "ceva" ce mie imi place, atata tot biggrin.gif E o chestie de-a mea.. Uite, de exemplu nu am putut niciodata asculta "La Familia" (ca tot veni vorba), principalul motiv fiind - culmea! nu versurile sau altceva, desi batalia e stransa laugh.gif - vocea lui Puya pe care o gasesc foarte iritanta. La fel si cu Vexxatu Vexx (desi omu' e bun) si-asa mai departe..
Vexx
Am intrat in posesia albumului lui Bitza: Sevraj. Amprenta pe sound a lui Cheloo completata de stilul melodic al lui Bitza au creeat ceva de o calitate deosebita. Featuring-urile sunt exceptionale. Piesa mea preferata e Tanar cat mai Tarziu cu K-gula.

In lipsa lui YOo cry.gif am sa postez eu continutul albumului.

1. Intro 1:28
2. Urmatorul pas (feat. Tataee) 3:54
3. Vorbeste vinul (feat. cheloo) 3:31
4. Tovarasilor (feat. Raku & Dj Dox) 3:50
5. Sper ca n-o sa fiu eu 3:21
6. Moarte ficatului (feat. Ombladon) 3:35
7. vrrrrrr 0:48
8. Punk 4 life (feat. Adrian Despot) 3:35
9. 10 degete 3:55
10. Memento mori 3:02
11. Tanar cat mai tarziu (feat. k-gula) 3:40
12. Musikk for a eleske dek 3:14
13. Dialog in fata postei 0:42
14. Bagaboanta (feat. freakadadisk) 3:35
15. Cantecul si povestea lui (feat. freakadadisk) 4:14

genicon
"Ce faci, fetele? Te plimbi?" rofl.gif rofl.gif Demential "dialog in fatza postei" spoton.gif
In rest... ce sa zic despre album? Cred ca este cam prima data cand ascult asa ceva ("primul album urban soul din Romania", nu?) si nu pot spune ca am ramas foarte impresionat. La un moment dat, vocea lui Bitza mi se pare ca devine suparatoare chiar. Imi placea de el pe un refren, doua... dar sa ascult un intreg album parca e deja prea mult.
Oricum, e clar ca parerea este subiectiva, auzind foarte multe cuvinte de lauda la adresa albumului...
Pe langa cele doua interludii beton, mi-au placut "sper ca n-o sa fiu eu" si "vorbeste vinul". O sa mai ascult... biggrin.gif
georgeones
E tare rau "dialog in fata postei " , replica cu " ce faci fetele..." a zis-o la un moment dat un coleg de clasa si mi-am reamintit-o laugh.gif .E bestial ombladon pe piesa "moarte ficatului " "... sunt eu omatol pardon ombladon " tongue.gif , si alta piesa misto este "cantecul si povestea lui " , in rest nu e prea cine stie ce albumul dupa parerea mea .
YOo
Hai mah baieti sad.gif .. De ce nu va place? sad.gif

Eu prefer piesele "Tanar cat mai tarziu" si "Cantecul si povestea lui". O prima impresie a fost reactia de genul: "Man! Bitza asta e mai pesimist decat Ombladon!!". Per total eu am o parere foarte buna in ceea ce priveste beat-ul, lirica si chiar flow-ul lui Bitza.
Beat-ul este personalizat, si sa nu uitam ca a cantat cu Parazitii pret de cca 17 luni ... Asta e bine, nu?
Lirica este (dupa caz) profunda si mesajul este cuprinzator si solid.
Flow-ul si dictia sunt inconfundabile (pentru mine ... in sens pozitiv), ceea ce ii confera un plus la originalitatea exprimata de album. Eu spun ca ... albumul Sevraj este CALITATE! Isi merita banii din plin.
Stiu ca nu toti veti fi de acord cu ce spun eu aici. Sincer nu va inteleg. Dar, hei! ... toti avem dreeptul la opinie, nu? biggrin.gif

QUOTE (omu')
In lipsa lui YOo cry.gif am sa postez eu continutul albumului.

Te-ai descurcat beton! thumb_yello.gif

Inca ceva ... Nu fii trist caci N-am plecat ...

Va salut prieteni si ... spargeti boxele pe beat de rap !!!
Vexx
YOo, pe unde umbli? Mai lasa berea si mai intra si tu pe han. biggrin.gif In ceea ce priveste spartul boxelor, nu cred ca as vrea sa le sparg pe ale mele ( vezi "Pozele....."), cred ca ar ceda geamurile mai intai. rofl.gif
YOo
Pe la faculta vexx'ule ... pe la faculta sad.gif Am program incarcat, iar bere ... numa' noaptea tarziu, inainte de culcare.

Ce te lauzi mah cu boxele tale? Auzi la el ... mai intai se sparg geamurile ... Hmm ... harhar.gif
Serenity
Ok, intr-un final am reusit si eu sa ascult albumul.. si.. imi place tongue.gif Chiar daca pe ici pe colo se simte influenta Parazitilor, apar si elemente personale care mie imi suna bine.. Si cu toate ca nu prea obisnuiesc eu sa purec motivele pentru care imi place sau nu ceva, in general tind sa-i dau dreptate lui YOo. E lucrat, si e lucrat bine (parerea mea de non-expert, bine-nteles).. Sincera sa fiu, ma asteptam la mai putin tongue.gif

No, mie mi-au placut "Cantecul si povestea lui" si "Sper ca n-o sa fiu eu", din motive subiective biggrin.gif Si datorita "Vrrr"-ului mi-e si mai simpatic omu' laugh.gif

P.S offtopic: Sesizez un progres constant in sfera hh-ului romanesc, da' nu stiu daca mi se pare sau nu rofl.gif
genicon
Hai, mai! Si tocmai "Dialog in fatza postei" nu ti-a placut? tongue.gif sad.gif
Serenity
Lasa-ma ca am invatat astanoapte toata ziua nu mi-a mai treacut prin cap sa mentionez ceva evident.. tongue.gif Normal ca mi-a placut, mai ales deznodamantul.. devil.gif spoton.gif
GExGE
Super tare albumul lui Bitza !

In ultimul timp am observat ca tot apar melodii cu mesaj social ... poate ca imi plac mie astea sau chiar hh romanesc o ia in directia asta ?
Vexx
GExGE, dintotdeauna, revolta sociala a fost unul din elementele de baza ale culturii Hip-Hop si in Romania s-a aplicat aceeasi regula. Asculta primele albume ale baietilor de la R.A.C.L.A sau Parazitii, de exemplu!
menthoru'
Sau ascultati piesa de pe sectiunea Muzica a acestui forum: KaTaNa & DJ Shortez - Miscare de protest
GExGE
Am ascultat ... interesant !
genicon
Menthore, ce sa zic? Joi ajung si eu acasa si abia astept sa ascult piesa. Vin cu parerile dupa wink.gif Multa bafta in continuare si mai da-mi si mie cate un pm, ceva, cand mai cantati, ca pana la urma ajung eu tongue.gif
GExGE
Hmmmm am ascutat sfatul si am amscultat melodii mai vechi de la RACLA....intr`adevar .. melodii misto.... avand net mai bun in regie am avut posibilitatea sa ascult si raparta + k-gula + ctc + alte compilatii cu hip-hip liric ... asa am auzit ca s`ar numi.

[ot] Geni .... weekendul trecut s`au dus cei din bucuresti acasa ... weekendu` urmator se duc cei din timisoara... ne`ai tradat !!!!
genicon
Ol' Dirty Bastard, fondator in 1992 al grupului WU Tang Clan, a murit neasteptat la doar 35 de ani, plangandu-se de o durere in piept. Cauzele exacte ale mortii nu sunt cunoscute, dar un purtator de cuvant declara ca nu are legatura cu drogurile.

R.I.P ODB!
Vexx
R.I.P. Big Baby Jesus!






user posted image







R.I.P.
YOo
Da baieti ... am auzit si yo cry.gif Pacat. Era tanar. Are o piesa care-mi place la nebunie - Got Your Money (feat. Kelis)O dau mai jos:

Ohhh baby
I dedicate this to all the pretty girls
All the pretty girls
Its on
All the pretty girls, in the world
And the ugly girls too
Cause to me your pretty anyways baby

You give me your number, I call you up
You act like ur pussy dont interrupt
I don't have no problem with you fucking me
But I have a little problem wit you not fucking me
Baby you know ima take care of you
Cause you say you got my baby, and I know it ain't true
Is it a good thing? no its bad bitch
For good or worse, makes you switch
So I walk on over with my crystal
Bitches, niggaz put away your pistols
Dirty wont be having it in this house
Cause bitch I'll cripple your style
Now that you heard my calm voice
You couldn't get another nigga, hoochie wont get moist
If you wana look good and not be bummy, girl you better give me that money
Aooow...

Refren:
Hey, dirty, baby I got your money
Don't your worry, I said hey.
Baby I got your money

Yo! so I glanced at the girls, girls glanced at me
I whispered in their ear, wana be with me?
You wana look pretty though, in my video
Ol' dirty on the hat and I let you all know
Just dance! if you caught up in the holy ghost trance
If you stop! ima put the killer ants in your pants
I'm the O-D-B as you can see
Every eye, don't you be watching me
I don't want no problems cause I put you down
In the ground where you can not be found
I'm just dirt dog trying to make sum bunny
So give me my streaks and give me my honey
Radio, yes all day, everyday
Recognize I'm a fool and ya luuuuuuuuuuv me!
None of you nmph better look at me funny
Nmph you know my name now give me my money!

Sing it, sing it girls!
Just shake it right now!
Somebody else: if dirty want his money
I think ya'll should give him his money
Dirty: that's how I like giiiiiiiirlllll

Sexy, sexy, sexy!
Sexy, sexy, sexy!

Sexy, sexy, sexy!
Sexy, sexy, sexy!

Yo, yo!
Nigga playing in the club like this all night
Bitches put your ass out let me hold it tight
You looking at my wrist saying "its so nice"
The price bitch is diamonds shining disco light
You better help me solve this problem
Or ima get this money and rob them
Lucky dig when I won the lotto
Ran up on my car for carrying (ryllos?)
You can call me dirty, and then lift up your skirt
And you want some of this dirty, god made dirt and dirt bust yo ass
Stop annoying me, yeah! I play my music loud
It takes the bastard ol' dirty, to move the crowd
They say he had his dick in his mouth
Eddie Murphy told me that back in the house
But give me my money!


R.I.P sad.gif

PS Detalii aici
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.