Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cum Intram In Europa
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > 2007. Romania si Uniunea Europeana.
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Leonardo
Si eu promit ca nu mai deranjez pe aici pana cand nu vad niste alternative. E usor sa fii permanent nemultumit de toate, vreau sa vad niste contra-propuneri constructive.
Achernar
Deci atat timp cat nu exista alternativa trebuie sa ma pronunt 'pro aderare' ? Mai sa fie. Asa nici in comunism nu exista alternativa. Da' uite c-au existat unii care n-au fost 'pro'.
nefertiti-old
Nu e vorba de aderare in sine, ci de niste oportunitati care ti se ofera odata cu ea. Deci, ai ocazia fie sa profiti (la modul cinstit al cuvantului) de niste fonduri menite sa te scoata din evul mediu, fie sa te doar in fund si sa preferi sa traiesti la nivelul de pseudocivilizatie la care esti in prezent. Alegerea e a ta. (cand spun tu/a ta ma refer la romani in general)
Leonardo
ideea e ca atunci cand n-ai nicio solutie alternativa trebuie sa extragi maximum de profit din ceea ce ai. cel putin asa gandesc eu.
critica de dragul criticii fac filosofii sau merge la un spritz cu prietenii. daca e vorba de soarta ta e o alegere paguboasa. parerea mea.
apropo de comunism: tocmai de acolo ni s-a dezvoltat acest acut simt al criticii permanente, fara a o insoti de solutii viabile.
In comunism se critica masiv si critica era adoptata automat chiar daca nu se baza pe realitate...'chiar daca doar 1% din critica e adevarat, trebuie sa ti-o insusesti in totalitate'.

PS: scriitorii pot trai fara critici, criticii fara creatori mai greu, le dispare obiectul muncii. Daca o literatura ajunge sa se bazeze pe mai multi critici decat autori se va stinge in comentarii nesfarsite pe baza unei creatii minuscule.

PS1: comparatia cu comunismul nu sta in picioare, era un sistem dovedit prost si aveam exemplele altora de urmat. Intre timp vad ca renaste indeea anacronica a comunismului de a ne mentine intr-un sistem inchis. Modelele pe care le priveam cu jind si speranta la Revolutie acum sunt criticate, tot noi suntemm cei mai buni. Singuri impotriva tuturor.
MIA
QUOTE (nefertiti @ 5 May 2006, 11:42 AM)
QUOTE (MIA @ 5 May 2006, 11:20 AM)
Avem sansa sa puscam niste fonduri pentru dezvoltarea infrastructurii - ceea ce, fireste, nu e deloc rau, din contra - cu reversul ca practic orice dezvoltare industriala a Romaniei ... va fi doar cu voia stapinirii.

Si care e alternativa? E a nu stiu cata oara cand intreb si nimic...

Se poate foarte bine si sa nu intri in UE si sa nu pierzi nimic si citeodata fara sa faci prea mare lucru pentru asta. smile.gif

Un exemplu : anul trecut incasarile bugetare au fost mai mari decit in 2004 ( chiar sensibil mai mari ). Din cauza prognozatei aderari le UE si a maririlor de accize aduse de ea ? nici vorba - accizele au adus cea mai mica crestere. Din cauza vreunui plan maret al guvernantilor ? Deloc. Din contra - faptul ca cei din coalitie s-au tot certat si nu au mai putut sa introduca prea multe taxe noi a dus la o stabilitate cu adevarat neobisnuita a mediului fiscal ... rofl.gif rofl.gif

QUOTE

Deci, ai ocazia fie sa profiti (la modul cinstit al cuvantului) de niste fonduri menite sa te scoata din evul mediu, fie sa te doar in fund si sa preferi sa traiesti la nivelul de pseudocivilizatie la care esti in prezent.


Nici sa traiesti intr-o tara cu infrastructura bunicica, dar cu salariu mediu de 120 de euroi si preturi europene nu e vreun semn de civilizatie. tongue.gif Plus ca intr-un atare mediu nici investitiile in infrastructura nu rezista prea mult ... sorry.gif

QUOTE

apropo de comunism: tocmai de acolo ni s-a dezvoltat acest acut simt al criticii permanente, fara a o insoti de solutii viabile.


Hai nu ma innebuni !! In Romania nu exista nici macar un partid/grupare nu eurosceptica, dar nici macar euro-moderata si tu-mi vorbesti aici de "critica permanta" ??? blink.gif
Leonardo
Mia: pai nici n-am intrat bine acolo si pe bune daca avem prea multe motive: ne-am dorit Vest, astia ne sprijina sa ne modernizam desi noi ne impotrivim, n-avem nimic mai bun de pastrat sau de facut decat asta. Inteleg ca nemtii sunt eurosceptici pentru ca au niste nostalgii poate mai placute. Noi deocamdata ne jucam de-a democratia si de-a dezvoltarea.
Suntem garnisit de oameni destepti dar cum se face ca mai toti sunt teoreticieni si indeobste fini analisti. Prea putini practicieni.
In plus inainte de a fi eurosceptic, americanofob samd ar fi bine sa analizam situatia in care ne aflam, sa vedem ce au ei si ce putem prelua. Nu prea facem asta, ne opunem sau militam 'pentru' din motive de fashion, convingeri de neschimbat etc.
Si din pacate viata nu ne asteapta pe noi sa ne dumirim. Esti anti- dar nu stii ce vrei altceva. Iar in cazul asta esti anti- absolut degeaba: Romania deja a ales sa mearga pe drumul asta deci e cazul sa vedem cum razbim mai bine. Inainte de scepticism sunt ceva avantaje, hai sa vedem cum le folosim mai bine. Pe langa cele materiale de care pomeneam ar mai fi si evadarea din balcanismul pe care-l anatemizam cu totii. Daca stam si criticam din motive de Gigi Contra nu e in beneficiul nostru.
PS: nu avem partide eurosceptice dar de fapt ce avem? Avem partide liberale adevarate? avem partide social-democrate adevarate? si in rest ce mai avem de fapt? vorbim uneori de pierderea identitatii nationale, de pierdere de traditii...avem de fapt asa ceva? Eu cred ca inca habar n-avem ce vrem si cine suntem.
nu te innebunesc, pe bune smile.gif
MIA
QUOTE (Leonardo @ 5 May 2006, 03:26 PM)
Romania deja a ales sa mearga pe drumul asta deci e cazul sa vedem cum razbim mai bine.

Discutabil. Modul cum a avut in general discutia despre aderarea la UE in Romania ( ca si in majoritatea tarilor din Est ) seamana mai degraba cu o mare cacealma decit cu o alegere facuta in cunostinta de cauza. wink.gif

QUOTE

Inainte de scepticism sunt ceva avantaje, hai sa vedem cum le folosim mai bine.


Si Germania de Est a avut "ceva avantaje" ( chiar net mai multe decit cele preconizate pentru un stat ca Romania ) si uite ca totusi ... rolleyes.gif

QUOTE

Pe langa cele materiale de care pomeneam ar mai fi si evadarea din balcanismul pe care-l anatemizam cu totii.


Oare ? Daca atunci cind te referi la "balcanism" ai in vedere un set de mentalitati specifice unei "periferii a imperiilor" sunt suficiente motive sa se prognozeze ca ele se vor mentine. Dincolo de asta - am deschis deja o rubrica pentru a lamuri ce inseamna si ce presupun "mentalitatile europene" numai na ... nimeni nu prea se inghesiue acolo. tongue.gif
Leonardo
Mia: am hotarat sa nu mai postez la subiecte UE aici pe han. E o poveste fara sfarsit si de pe pozitii ireconciliabile. Pierdem vremea cu totii. Asa ca sa ne vedem cu bine pe alte subiecte thumb_yello.gif
Quasar
Dar ce fara UE nu putem exista ???

Datorita "noilor" legi "ecologice" in oras la mine sau inchis luna trecuta 5 fabrici mari - medii : una de tip combinat greu , una de prelucrari prin aschiere , una in ind textila si una in industria uleiurilor


Traiasca Europaaaaaa!!!ca venim !
ohyeah.gif spoton.gif spoton.gif
Endgegner
Good work..poate au fost atentionati acum 3 ani deja de riscul de a fi inchisi daca nu se adapteaza la normele europene de mediu. Daca au avut altceva mai bun de facut, treaba lor. Astea is consecintele
Cucu Mucu
QUOTE
Datorita "noilor" legi "ecologice" in oras la mine sau inchis luna trecuta 5 fabrici mari - medii : una de tip combinat greu , una de prelucrari prin aschiere , una in ind textila si una in industria uleiurilor

Cea textila, daca avea ca obiect confectionarea art. de imbracaminte nu cred ca s-a inchis din considerente ecologice. Cea mai importanta masura europeana pe aceasta linie este sortarea deseurilor pe categorii si predarea lor catre o firma specializata
ZAMOLXE
QUOTE (Quasar @ 12 May 2006, 04:02 PM)
Dar ce fara UE nu putem exista ???




... ba da, dar nu mai poate ea fara noi, ca de ramane fara ... "manta de ploaie" thumb_yello.gif
fis_tic
--
Leonardo
Acum: raportul de tara live video la http://www.hotnews.ro/
Ovidiu Bufnila
Dupa Teheran, dupa Ialta, dupa Malta si, se pare, dupa recentul Vilnius, jocurile geostrategice sunt din ce in ce mai complexe. Rusii se retrag din Georgia. Si daca retragerea asta a fost o conditionare? Noi ne retragem din Georgia, Romania si Bulgaria , pas. Hei, va chem cu fervoare sa vedem Istoriile ALTFEL, ca niste adevarat analisti politici!
ZAMOLXE
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 16 May 2006, 06:47 PM)
Dupa Teheran, dupa Ialta, dupa Malta si, se pare, dupa recentul Vilnius, jocurile geostrategice sunt din ce in ce mai complexe. Rusii se retrag din Georgia. Si daca retragerea asta a fost o conditionare? Noi ne retragem din Georgia, Romania si Bulgaria , pas. Hei, va chem cu fervoare sa vedem Istoriile ALTFEL, ca niste adevarat analisti politici!


... cumva si istoriile ... pararele ?
nefertiti-old
Cum intram:

Romania a furat din cascavalul PHARE

Un audit al Curtii Conturi a Uniunii Europene, realizat in luna mai a anului 2005, a analizat corectitudinea derularii si finalizarii unor proiecte de investitii pe fonduri PHARE nerambursabile, alocate Romaniei si Bulgariei. Concluziile sunt dezastruoase: jumatate din proiectele evaluate de expertii europeni nu erau functionale in momentul auditului. Programul PHARE
nefertiti-old
„Sintem aici de mii de ani/ Cu demnitate am trait/ Mesajul nostru catre tine/ Doar impreuna va fi bine/ Acum venim in casa ta/ Iti vom aduce dragosteaaaa/ Si nu va trece nici un an/ Vom fi stat europeeeeaaaan“.

Giiizăăăs!


rofl.gif rofl.gif cry.gif rofl.gif cry.gif rofl.gif rofl.gif
Cla
Suna a manele spoton.gif
Copii minune, ce mai rofl.gif cry.gif
jet li
Ce ziceti de taxele pentru importat masini din UE, mentinute desi UE ameninta sa ne dea in judecata ? Cativa smecheri detinatori de fabrici de masini nu vor sa ne putem lua masini la mana a 2 a din UE cu 1000 de euro, de aceea mentin taxele si ne costa 8000 euro. Ce zicea unu la stiri "sa vorbim , sa discutam cu comisia europeana, sa gasim o solutie sa fie taxele legale" asta doar pentru Romania din toata Europa, unde se crede la piata - ce o sa ii zica "hai frate las-o mai moale, ia un Kent ?". De ce au fost toti asa bucurosi ca am intrat in UE daca nu voiau sa intre
andra_v
Vor elimina complet "taxele pt. prima inmatriculare, ca fiind taxe echivalente taxelor vamale, iar Romania, ca si Polonia, va fi obligata sa restituie cetatenilor taxele platite.
March
Toti strainii care viziteaza Marea Britanie vor trebui sa prezinte date biometrice

Toti cetatenii straini care viziteaza Marea Britanie vor fi nevoiti sa prezinte date biometrice referitoare la amprentele digitale si irisul ochilor, in cadrul planurilor privind monitorizarea celor care intra in tara, relateaza The Times, in editia electronica de miercuri.

Ministrul britanic de Interne, John Reid, a afirmat, miercuri dimineata, ca fiecare potential vizitator va trebui sa prezinte detaliile biometrice de la sfarsitul anului viitor, masura menita sa ii impiedice pe imigranti sa isi distruga documentele si sa dispara, dupa ce ajung in Marea Britanie cu vize turistice
March
Din categoria : " Sa traiti bine" !

Faina si zahar de la UE pentru saracii Romaniei

De la 1 august, Agentia de Plati si Interventii in Agricultura (APIA) va incepe sa distribuie ajutoarele alimentare furnizate de Uniunea Europeana pentru persoanele defavorizate. Beneficiarii urmeaza sa primeasca zahar si faina in valoare totala de 17 milioane de euro, a declarat Nicolae Stergiu, directorul general al APIA, citat de Mediafax. Lista „norocosilor“ va fi stabilita prin colaborarea cu reprezentantii Ministerului Muncii. Beneficiarii nu vor trebui sa depuna cereri. Ei vor primi alimentele prin intermediul organizatiilor de caritate desemnate de APIA in urma unei licitatii. „Ajutoarele se vor împarti în mod egal la numarul de beneficiari“, a adaugat Stergiu.
( " Gardianul")
March
Harsova : 15 % dintre locutitori traiesc intr-o saracie lucie, de peste 10 ani nu mai curge un strop de apă caldă la robinete, iar aproape șase luni pe an cartiere întregi nu beneficiază nici măcar de apă rece, dar primarul, pentru ca a vazut el asa in strainatate, doteaza orasul cu toalete publice pentru... câini !!
Fantasee
La câte ne lipsesc și câte nu știm, măcar să nu se adauge și asta: faimoasa monedă unică face lifting în curând.
March
Franţa nu mai vrea România în Schengen

Liberte, Egalite, Fraternite ?! Niste derbedei care s-au urinat pe aceasta lozinca de mai multe ori de-alungul istoriei ! devil.gif
nely
foarte tare...
asta e realitatea...pana la urma, imaginea tarii este una pusa intr-o lumina nefavorabila de catre rromi...si nu ai ce face ...

fiecare va protesta in felul sau...EU NU O SA MAI CUMPAR PRODUSE DE-ALE LOR...., deci am scazut economia lor cu 0.000000000000001% rofl.gif
abis
Deci nu mai deschizi robinetul acasa (Apa Nova....) ?
turbo trabant
QUOTE(March @ 10 Sep 2010, 08:00 PM) *
Niste derbedei care s-au urinat pe aceasta lozinca de mai multe ori de-alungul istoriei ! devil.gif

lasa -i pe derbedei cu lozincile, tiganii de romani o sa le vanda la logane si dustere pana o sa intre toate firrrrmele frrantuzesti de otomobile in faliment.

saorma o vor lua de la fratii lor meediteraneni. sorry.gif
March
QUOTE(turbo trabant @ 14 Sep 2010, 11:51 AM) *
lasa -i pe derbedei cu lozincile, tiganii de romani o sa le vanda la logane si dustere pana o sa intre toate firrrrmele frrantuzesti de otomobile in faliment.

saorma o vor lua de la fratii lor meediteraneni. sorry.gif


Poate vrei sa zici francezii tiganiti de la Craiova ! laugh.gif
mutulica
si ce pierdem daca nu suntem in schengen aia?
AdiM
Politic si geografic suntem deja in Europa, dar degeaba daca suntem in Europa ca tiganii in Romania!
Rovaniemi
QUOTE(March @ 10 Sep 2010, 09:00 PM) *
Franţa nu mai vrea România în Schengen

Liberte, Egalite, Fraternite ?! Niste derbedei care s-au urinat pe aceasta lozinca de mai multe ori de-alungul istoriei ! devil.gif


Formula asta e întptdeauna citată incomplet ... nu e Liberte, Egalite, Fraternite, ci Liberte, Egalite, Fraternite ou la Mort ... pesemne nouă ne rezervă varianta a patra rofl.gif
March
QUOTE(AdiM @ 22 Sep 2010, 07:42 PM) *
Politic si geografic suntem deja in Europa, dar degeaba daca suntem in Europa ca tiganii in Romania!


Din ciclul : " Dobitocii ue-isti e multi " :

Oficial UE confunda limba română cu cea romani la un briefing de presă jamie.gif


mutulica
dobitocii e romanii care a acceptat denumirea de rom... ce va mirati atita.. era doar o chestiune de timp
mutulica
dobitocii e romanii care a acceptat denumirea de rom... ce va mirati atita.. era doar o chestiune de timp
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.