Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:In My Secret Life
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22
Cla
QUOTE(The Dude @ 6 Aug 2014, 08:23 AM) *
prezenta (cicalitoare) a mamei ma termina...

Aha ! acum stiu de ce-mi zici "frate", avem aceeasi mama frusty.gif... rofl.gif
The Dude
Cla.... rofl.gif rofl.gif rofl.gif



"...amandoi suntem de-o mama, de-o faptura si de-o seama..."



rofl.gif rofl.gif rofl.gif



"...iarba rea din holde piara, piara zdrentele din tara...." mad.gif
The Dude
QUOTE(dascalita @ 6 Aug 2014, 02:59 PM) *
Unde e optimismul tau, The Dude?
Las' ca s-o aprinde undeva o lumina si in noaptea ta, nu poate fi soare daca n-a fost intuneric...
Te imbratisez cu speranta ca maine va fi soare si pe ulita ta!




Multumesc Dasca....


...without darkness there can be no light....


si mai stiu una: ".....a friend in need is a friend indeed !!!"


si pentru ca tot suntem la ora de engleza...."i'll keep that in mind...." thumb_yello.gif
The Dude
...uite si pentru Fiat, prietena grijulie din cultura pop..


If I only could deceive you
Forgetting the game
Every time I try to leave you
You laugh just the same

'Cause my wheels never touch the road
And the jumble of lies we told
Just returns to my back to weigh me down...

We lay cards upon the table
The backs of our hands
And I swear I like your people
The boys in the band

Reminiscences gone astray
Coming back to enjoy the fray
In a tangle of night and daylight sounds...

All completeness in the morning
Asleep on your side
I'll be waking up the crewmen
Banana-boat ride

She responds like a limousine
Brought alive on the silent screen
To the shuddering breath of yesterday...

There's the succour of the needy
Incredible scenes
I'll believe you in the future
Your life and death dreams

As the cavalry of despair
Takes a stand in the lady's hair
For the favour of making sweet sixteen...

You make my life and times
A book of bluesy Saturdays
And I have to chose...




nici nu stiu cum sa numesc versurile astea altfel decat...divine....
ii apartin unui geniu Richard Jeffrey Charles Palmer-James..sa nu uiti numele asta...



Dar stai sa vezi piesa cum suna....







PS.. Cel putin la fel de important solistul vocal al acestei bijuterii John Wetton...Fiatlux...intr-o seara de august...ti-i daruiesc din toata inima...
The Dude
...Mariei, acum....cu cele mai bune






flowers.gif
The Dude
...si pentru mine...dupa supreme si dureroase decizii....


Just take a pebble and cast it to the sea,
Then watch the ripples that unfold into me,
My face spill so gently into your eyes,
Disturbing the waters of our lives.

Shread of our memories are lying on your grass;
Wounded words of laughter are graveyards of the past.
Photographs are grey and torn, scattered in your fields
Letters of your mem'ries are not real.

Sadness on your shoulders like a wornout overcoat
In pockets creased and tattered hang the rags of your hope.
The daybreak is your midnight; the colours have all died.
Disturbing the waters of our lives, of our lives, of our lives, lives,
Lives, lives...
Of our lives.






dascalita
thumb_yello.gif
Hai, sus cu optimismul, te rooog!
Cla
Ahhhhhhhhhhhhhhhhhh..... drunk.gif

Cla
QUOTE(The Dude @ 8 Aug 2014, 06:32 PM) *
Cla.... rofl.gif rofl.gif rofl.gif
"...amandoi suntem de-o mama, de-o faptura si de-o seama..."
rofl.gif rofl.gif rofl.gif
"...iarba rea din holde piara, piara zdrentele din tara...." mad.gif

Auzi Dude, numa o imagine: Ale noastre doua se-ar întâlni.
Te-as lua cu mine pe Cuba, am sterge-o cu bravura spoton.gif smoke.gif rofl.gif
Cla
Dude, ai grija.
http://www.brownsugarrockcafe.de/

Acolo o sa ne-mpamântam :spoton.gif si daca mai ramâne ceva pe cerebel, aici uiti ca uiti la ce te uiti: http://osheas.de/ spoton.gif
E un fel de "Help Alzheimer" , ce-a fost ieri? unsure.gif...rofl.gif
Bine ca ajungi nelovit acasa si te trezesti lânga una de care nu mai stii, o fi fost ieri frumoasa rofl.gif

* Nu mai stiu, dar la "Dragoste si sex" am pus odata o poza pt YOo, cum sa-ti bei o fata frumoasa, poate o gasesti spoton.gif
The Dude
...sigur ca am sa caut.... rolleyes.gif

acum insa....sunt supus unor mari presiuni...

am inceput sa iau decizii.


vineri am cerut sa primesc un semn, ceva care sa faca diferenta intre Da si Nu...pentru ca aveam cinci chestiuni ce trebuiau sa primeasca imediat un raspuns....Si treceam pe langa o manastire si am zis acum Doamne, da-mi un semn acum....si suna telefonul la care Luca imi da vestea maaaare, zice: "frate...tine-te bine...aseaza-te undeva...respira adanc....esti pregatit ???...ei bine ti-au aprobat sala...cea pe care ai vrut-o...si stii cand ?? exact fix decembrie-ianuarie...pricepi ??...intreb daca e cea de la Skin si omul imi raspunde sincopat Da, Da, Da, Da, Da !!!....de cinci ori Da....."

desigur, o coincidenta....dar imediat am sunat-o pe sorella si i-am confirmat ca renunt la slujba din Liege, am sunat medicul mamei si i-am transmis acceptul pentru continuarea tratamentului, i-am raspuns afirmativ lui Raul in legatura cu santierul de la Constanta.....si stiu ca am ales bine de fiecare data...iar asta e abia inceputul...

+++++++++++++++++++

Dasca...gata...iti urmez ruga....de acum numai optimism...Ca ce-mi trebuie mie depresa.???..habar n'am ce-a fost in capul meu..??.....Ne ia apa asa cateodata, de nu mai stim de noi.....zau, acum cand ma uit indarat nici nu imi vine sa cred ca prost am fost..... rofl.gif
The Dude





Fenomenul astronomic de Luna plina la perigeu - cunoscut in ultimii ani sub denumirea de "Super Luna" -, cand satelitul natural al Pamantului s-a aflat la o departare de 356.896 de kilometri de Terra, si a putut fi observat duminica noapte.

"Super Luna" este un termen nou introdus in astronomia moderna si a fost inventat de astronomul Richard Nolle in 1979. Termenu a devenit foarte popular in ultimii ani. Anterior, astronomii numeau acest fenomen pur si simplu "Luna plina la perigeu", respectiv "Luna noua la perigeu".

Potrivit definitiei date de Richard Nolle, o "Super Luna" este o Luna noua sau una plina care se afla la punctul cel mai apropiat de Terra pe orbita satelitului. Pe parcursul unui an pot fi observate, in medie, aproximativ 4-6 "Super Luni". De asemenea, aproximativ o data la un an si 48 de zile, Luna se afla la perigeul maxim.








Pe de alta parte, Perseidele, unul dintre numeroasele roiuri de meteori activi intr-un an, va avea anul acesta punctul maxim de activitate in noaptea de 12 spre 13 august, intre orele 11.00 si 05.00 (ora Romaniei).

The Dude
...cateodata, cand imi lipseste...si imi lipseste nepermis de des in ultimul timp, caut curajul pe la altii...singura prin strainantaturi cu doi copii mici si cu un morman de griji si de asteptari, cu sabia lui Damocles deasupra...pai da domne...ai ce vedea aici...

+++++++++++

de bine ce am laudat-o cabana mi-a facut figura...rusinos mi-a facut-o...in primul si in primul rand m-a asteptat cu un soarece, ce soarece ?? imparatul lor...de o nesimtire fara margini...se plimba pe sub ochii mei de ici colea..a vrut sa fure painea de pe masa din fata mea..l-am spreiat cu insecticid direct in ochi de la cativa centimetrii, dar nici n-a clipit...apoi l-am incoltit intr-o cutie si am luat spray-ul cu goarna, ala care face ca vaporul ...si i l-am pus la urechi...am asurzit eu la un metru de el si de partea ailalta a goarnei...dar el ?? neam....apoi am scos cutia afara si am inceput sa desfac din ea ca sa ajung la infractor...pe masura ce isi imputina continutul cutia, mi-am dat seama ca vom fi fata'n fata si eu n-aveam niciun obiect, asa ca m-am dus si am luat un faras, sa il capacesc imediat ce ramane descoperit...dar el smecher, cand a vazut ca plec s-a luat dupa mine si a patruns iar in casa....imi venea sa imi inghit palaria...am tras cu pistolul dupa el, dar ce sa nimeresti...ca se tot misca de colo, colo... rofl.gif

La urma mi-am strans lucrurile si am plecat sa dorm la vecini...m-a invins canalia...era o superba luna plina, si eu cu lanterna si prin padure, ca padurea mea...ia sa pun o poza, sa vada lumea ce ecologist m-am facut, ca tot ce se vede acolo a fost plantat de manuta mea...tremuranda, caci plantam si consumam....asa e la munte...dar acum era noapte si printre copacii aia, in raza lanternei...am inlemnit...ca luceau mai multe perechi de ochi atintite pe fascicolul luminos...si habar n-am ce animale erau, dar erau mai multe....lupi nu puteau fii, ca in partea asta a anului...nici caini, ca ei s-ar fi apropiat, vreo ursoaica cu pui.???...pai aia ragea, daca nu se repezea sageata...poate vulpi ??...o cam bagasem pe maneca, dar alea erau cuminti si m-au lasat sa trec hipnotizate ...si am iesit in camp si acolo, la tanti marita...sa o scol fara sa o sperii...urate peripetii...si mai urat ca n-am avut curajul sa fac ce trebuia...curajul care imi tot lipseste in ultima vreme...





pentru o vreme voi cauta o replica pe masura...capcane, otravuri, benzi cu adeziv care se prind de animal si il omoara incet, chinuit...asa cum a facut el cu mine...miselul si banditul.... mad.gif mad.gif
Cla
QUOTE(The Dude @ 31 Jul 2014, 08:20 AM) *
vreau.....si mai vreau...dar imi doresc sa...si mi-ar prinde tare bine daca...
un singur lucru nu-ti dori Mercedes...caci vei muri...

vreau la mare, la soare...vreau compania cuiva care sa o merite si sa o priceapa...vreau...
dar mai mult si mai ales....imi doresc un Mercedes...
rofl.gif


[youtube=O5hASWFg_Y0]So Lord...


The Dude
...ai vrut sa spui.....


QUOTE(Cla @ 11 Aug 2014, 04:20 PM) *



I'd like to do a song
Of great social and political importance
It goes like this

[Chorus]
Oh Lord, won't you buy me a Mercedes Benz
My friends all drive Porsches, I must make amends
Worked hard all my lifetime, no help from my friends
So Lord, won't you buy me a Mercedes Benz

[Verse 2]
Oh Lord, won't you buy me a color TV
Dialing For Dollars is trying to find me
I wait for delivery each day until three
So oh Lord, won't you buy me a color TV

Oh Lord, won't you buy me a night on the town
I'm counting on you, Lord, please don't let me down
Prove that you love me and buy the next round
Oh Lord, won't you buy me a night on the town



.sa fie primita.... thumb_yello.gif

The Dude
asta imi aminteste de una dintre marile mele iubite:

Mercedes Sosa..."La negra"....sau "La negrita"




Cambia lo superficial cambia también lo profundo cambia el modo de pensar cambia todo en este mundo cambia el clima con los ańos cambia el pastor su rebańo y así como todo cambia que yo cambie no es extrańo
cambia el mas fino brillante de mano en mano su brillo cambia el nido el pajarillo cambia el sentir un amante
cambia el rumbo el caminante aunque esto le cause dańo y así como todo cambia que yo cambie no extrańo
cambia todo cambia
cambia todo cambia
cambia todo cambia
cambia todo cambia


cambia el sol en su carrera cuando la noche subsiste cambia la planta y se viste de verde en la primavera
cambia el pelaje la fiera
cambia el cabello el anciano y así como todo cambia que yo cambie no es extrańo
pero no cambia mi amor por mas lejos que me encuentre ni el recuerdo ni el dolor de mi pueblo y de mi gente
lo que cambió ayer tendrá que cambiar mańana así como cambio yo en esta tierra lejana
cambia todo cambia
cambia todo cambia
cambia todo cambia
cambia todo cambia
pero no cambia mi amor...



Maaaarea mea dragoste Mercedes Sosa

The Dude
....acum, albumul "Fata Mea" al grupului Partizan, are mai multe trimiteri la marca auto Mercedes..prima e cea de pe coperta (sigla inconfundabila a brandului), a doua piesa "Lumea Tacerii" pe care taman ce am citat-o mai sus, si ar mai fi si aceasta melodie (cu mentiunea ca Artan, e porecla solistului vocal al trupei (Plesca Adrian, ex-Timpuri Noi), dar si un fel de mentor spiritual; dupa mine si un artist de mare valoare- poet, filozof, interpret).Se numeste "Dusmania" si are la baza o poveste adevarata despre sentimentele care l-au incercat pe Artan, atunci cand Suedezu' ( Razvan Moldovan) chitara solo a trupei, avea Tico si Artan care nu avea masina, dar isi dorea Mercedes, era invidios si superior.... rofl.gif rofl.gif




Stiti cu toti ca Artan e cel mai mare dusman
E dusman si recunosc tare pentru ca e prost
Se oftica mai ales ca n'are si el mercedes
E'ofticat ca n'are masina
E'ofticat ca n'are vila
E'ofticat ca n'are femei
E'ofticat ca n'are lei
E'ofticat asa incat
A cazut direct in cap

R:
E o, e o mare dusmanie
E o, e o mare dusmanie
E o, e o mare dusmanie
E o, e o mare dusmanie

poate sa aiba oricat de mult e dusman si ba mai mult
dusmania e viata sa fara ea nu ar putea
se oftica si e dusman : EL E ARTAN
E'ofticat ca n'are masina
E'ofticat ca n'are vila
E'ofticat ca n'are femei
E'ofticat ca n'are lei
E'ofticat asa incat
A cazut direct in cap

R:
E o, e o mare dusmanie
E o, e o mare dusmanie
E o, e o mare dusmanie
E o, e o mare dusmanie

Si-am venit si noi la voi [hei hei]
Si-ati venit si voi la noi [he hei]
Si v-ati dus si voi la ei [hei hei]
Si-au venit si ei la voi [hei hei]
Si ne-am dus si noi la ei [hei hei]
Si-au venit si ei la noi [hei hei]
Si v-ati dus si voi la ei [hei hei]
Si n-am rezolvat nimic [heeeiii]

R:
E o, e o mare dusmanie
E o, e o mare dusmanie
E o, e o mare dusmanie
E o, e o mare dusmanďe (x3)

Cla
Da Dude, mersi thumb_yello.gif nu am gasit linkul potrivit, si multam fain pentru Mercedes Sosa smile.gif wub.gif
...dar iar am o problema, nu pot s-o vad pe Janis în Germania sad.gif
si acum stiu de ce n-a mers linkul meu
Cla
...si daca chiar ca ai chef de un Mercedes, Dude, enjoy.

Michael


The Dude
Ayrton Sena



rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Cla
Saracul Ayrton cum s-a izbit... era idolul lui Schumacher...
The Dude



....uite Cla...fotografia asta a luat o gramada de premii... rolleyes.gif
The Dude
....Trec anii, trec lunile-n goană. Şi-n zbor săptămânile trec. .... Tu nu mă-ntrebi cât stau şi unde plec... Şi, uite-aşa, trec zilele, cum trec, Şi, uite-aşa, vin nopţile.....

....se precipita...si in fiertura din oala, ies la suprafata, aduse de clocote, bucati de morcov, telina, ceapa, albitura...ca partile intrezarite ale aisbergului.....interese, peste interese....no passion at all...in curand totul va fi atat de limpede incat se va putea vedea fundul...albia...ahhh, goana asta nebuna, nebuna, nebuna...viata si tradarile ei...asa cum e, asa cum esti, asa cum sunt....

cartile au fost amestecate, atunci cand etalezi se va putea afisa calea....

si oftica mare e ca pentru o data...pentru o singura data, as fi putut...

Oradea de acum...cu ce o mai aduce si ea...

Învaţă-mă tu!
Poate anii mi-s duşmani
Şi mi-am pierdut ochii de copil
Pe drumul prea lung,
Poate nu mai ştiu să privesc
Şi doar văd:
Cum taci, cum zici, cum uiţi,
Cum taci...

Învaţă-mă tu!
Poate gândul mi-e umbră
Şi mi-am uitat simplitatea frumosului
În paşii prea mulţi,
Poate nu mai ştiu să fiu
Şi doar trec:
Cum plec, cum vin, cum stau





.....vacanta...sigur ca da...vacanta...sa incep cu o mare pauza... rofl.gif
The Dude
What have we become?
What have we chosen to be?
Now, all history is reduced to the syllables of
Our name-
Nothing can ever be the same:
Now the Immortals are here.
At the time it seemed a reasonable course
To harness all the force
Of life without the threat of death,
But soon we found that boredom and inertia
Are not negative, but all the law we know,
And dead are will and words like survival.

Arrival at immunity from all age, all fear and
All end
Why do I pretend?
Our essence is distilled
And all familiar taste is now drained,
And though purity is maintained
It leaves us sterile,
Living through the millions of years,
A laugh as close as any tear;
Living, if you claim that all
That entails is breathing, eating, defecating,
Screwing, drinking,
Spewing, sleeping, sinking ever down and down
And ultimately passing away time
Which no longer has any meaning.





The Dude
QUOTE(The Dude @ 11 Aug 2014, 12:10 PM) *
Pe de alta parte, Perseidele, unul dintre numeroasele roiuri de meteori activi intr-un an, va avea anul acesta punctul maxim de activitate in noaptea de 12 spre 13 august, intre orele 11.00 si 05.00 (ora Romaniei).





..au ramas neobservate......data aviatoare unsure.gif
The Dude
Me and my arrow
Straighter than narrow
Wherever we go, every one knows
It's me and my arrow

Me and my arrow
Taking the high road
Wherever we go, everyone knows
It's me and my arrow

And in the morning when I wake up
She may be gone, I don't know
And if we make up just to break up
I'll carry on, oh yes I will

Me and my arrow
Do do do do do do do do
Straighter than narrow
Wherever we go, every one knows
It's me and my arrow

Me and my arrow
Me and my arrow







Salut fiat..... thumb_yello.gif


The Dude
..si intr-o emotionanta interpretare...cu putin inainte de ultima ei schimbare... 4 October 2009....zi blestemata...


Cla
Zi blestemata... de ce? (psst... la 4 octombrie m-am casatorit rofl.gif )
The Dude
mad.gif ...si ?? ...sa te intreb cum a iesit ?? mad.gif
..ai mai luat si varsator....vai de capu' tau.... blink.gif

dar aici era vorba de moartea lui Mercedes Sosa...care s-a intamplat pe 04.10.2009...si care pe mine m-a durut...ma doare inca....todo cambia..... cry.gif ..nu si dragostele mele, cum zice si cantecul....

Cla
...de unde as fi stiut, Dude ?
The Dude
...eteeeee...n-ai stiut ??

ai avut toate semnele si toate semnalele, dar te-ai facut ca nu vezi...pentru ca ti-a placut... rolleyes.gif
faceai pe niznaiu, ca iti mirosea placut in nari...

Primavara-n par
Si miros de mar.


Aveam optsprezece ani,
Eram Beatles fani
Si umblam in tenisi albi.


Cu ape de rosu-n ochi,
Valuri largi de alb,
Mov si verde zboara cald
Pe chipul tau drag,
Esarfa in dar.

Tin minte si-acum
Ne-am oprit din drum
Ce bine-mi amintesc, ce clar,
Ti-am infasurat
Esarfa in dar.

Culorile alergau,
In vant se certau
Fata toata-ti lumina
Cu albul de var,
Esarfa in dar.





Cla
rofl.gif ... mistocarule... de parca am fi frati rofl.gif
The Dude
...pai suntem leat, ascultam cam aceiasi muzica, intelegem lumea cam in acelasi fel, am trecut prin atatea impreuna (desi departe unul de altul si fara sa ne stim), consumam aproape acelasi licori si fumam.....aici nu, aici doar eu, aceiasi iarba... rofl.gif


unsure.gif ...mai suntem si fii aceluiasi parinte (divin)... rolleyes.gif

cam ce altceva am putea fi, decat frati pe vecie ??




Through these fields of destruction
Baptisms of fire
I've witnessed your suffering
As the battle raged higher
And though they did hurt me so bad
In the fear and alarm
You did not desert me
My brothers in arms

There's so many different worlds
So many different suns
And we have just one world
But we live in different ones




PS...eu is in Oradea de cateva ore....mama, sa vezi ce fete au astia pe aici.... blink.gif
The Dude
oradea



.....mmmmm....mmm...ce oras frumos....






Mmm... Ce oras frumos ! Mmm... Ce oras frumos ! Fabrici si uzine... La mine-n cartier, La tine-n cartier, La ea in cartier, La el in cartier Fabrici si uzine... Mmm... Ce oras frumos ! Mmm... Ce oras frumos ! Fabrici si uzine... Aici a fost cimp, Acolo a fost cimp, La mine a fost cimp, La ea a fost cimp Si-acum sint fabrici si uzine ! Mmm... Ce oras frumos ! Mmm... Ce oras frumos ! Fabrici si uzine... Eu stau intr-un cartier, Tu stai in alt cartier, Ea sta in alt cartier, El sta in cu totul alt cartier, Dar cu totii mergem la fabrici si uzine... -
The Dude
QUOTE
PS...eu is in Oradea de cateva ore....mama, sa vezi ce fete au astia pe aici....



...e ceva in neregula cu chipurile oamenilor din Oradea...ar fi trebuit sa fac poze...



+++++++++++

am zis sa ma odihnesc...si m-am inchis in camera cu storurile trase...am condus juma de noapte si am avut numai belele...o amica mi-a fluturat pe la nas cadoul pe care si-l oferea pentru weekend: doua zile de tihna...si mi-a lasat gura apa...asa ca...am adormit imediat si am visat numai cosmaruri dintre cele mai grele...apoi, buimac, pe seara a venit Delia si au zis sa imi faca o surpriza...ceva bun de mancare...tratamentul mamei da rezultate uimitoare, si acum lucida, Delia i-a refuzat sfaturile in favoarea unor anonime copanele de pui...dar cu sampanie frantuzeasca, adusa fix de acolo de Andrei....

The Dude



...ca si acum, le-am mancat mai mult cu ochii...si au fost taaaare bune, ca aveau gust de prietenie, un ingredient atat de rar...si care se epuizeaza...Delia va emigra cu prietenul ei, si e o grea lovitura...se imputineaza toti cei care inseamna mult...si nu ma dezmeticesc...


+++++++++++

colac peste pupaza, santierul de la Oradea pute a ceva nasol...am dat acolo de Costea...un infractor notoriu, din Tulcea...a si fost pe la mititica...la vizionarea am vazut niste turnari cu cofrag pierdut, ceea ce inseamna ca acolo ceva trebuia ascuns...in camera in care am fost cazat m-am tot intrebat: de ce Dumnezeu au astia nevoie de un sef de santier taman din Bucuresti si un maistru taman din Tulcea..??....ce s-a intamplat cu predecesorul meu ??...de ce a plecat ??...unde sunt meseriasii localnici ??...de ce mi se ofera un salariu atat de disproportionat..??..ce anume se asteapta de la mine ??

+++++++++++

pe drumul de intoarcere....numai aventuriere...e o mare minune cum de n-am nimerit parapetul cand una din ele si-a ridicat tricoul....foooooarte periculos...trage fusta mai jos...si opreau becherii...si serveau...sa vada ceasca s-ar rasucii in mormant ???...sau s-ar aseza la rand ?? rofl.gif

+++++++++++

in piata de vechituri din valea cascadelor pe jos...o carte de vizita absolut fabuloasa




are cam 100 de ani...poate 80...nu mai putin de 70...

ma intriga faptul ca nu ii vad rostul...desfide logica cartilor de vizita, intrucat nu ofera nicio coordonata precisa..in plus personajul la care se refera nu pare sa aiba nevoie de o prezentare...si mai e ceva...pe vremea aia erau foarte greu de imprimat...si costau cam o avere...
The Dude
The Dude




si......



The Dude
The Dude
un loc care ma asteapta cu bratele deschise...




intr-o excursie cu bicicletele:




eheeee..anul trecut...ce bine, cat de mult de bine....si ce miros...
The Dude
..si luna lui septembrie....din benelux...ce vremuri triste...


The Dude
The Dude
...ei si ?? ....tot are sa se intample...pentru ca asa trebuie..
cateodata imi pare chiar rau ca in plata asta sunt incluse si gesturi facute impotriva mea si ca in felul asta sunt partas la pedeapsa....alteori ma gandesc ca treburi din alea sunt incalificabile pentru oricine, daramite pentru cineva cu pretentiile ei....

oricum ar fi nu mai e treaba mea......nu mai e treaba mea......nu mai e treaba mea......nu mai e treaba mea......nu mai e treaba mea......nu mai e treaba mea......nu mai e treaba mea......nu mai e treaba mea......nu mai e treaba mea......


++++++++++


ieri 24 august, Jorge Luis Borges ar fi implint 115...am zis sa il celebrez.
E un fel de mentor al meu...In casa amicului de aici am gasit trei carti...Un interviu cu Sabato (genul dialogurilor Plesu-Liiceanu...facatura..nimeni nu are cum sa fie spontan in asemenea masura)...o carticica extrem de interesanta, culegere de articole publicate in presa si celebra moartea si busola in traducerea execrabila a cristinei haulica..


ii explic amicului ca darie novaceanu e traducatorul lui borges, iar asta imi atrage atentia ca novaceanu, ambasador sau ceva...era pupancurist pe la iliescu...si eu ii confirm ca era jartea, dar ...omu nu si nu...

asadar trebuie facuta diferenta intre infam si profesionist...omul asta e chiar profii la tradus...si cum probabil ca e un perfectionist, exceleaza si in lichelism...primul in toate...dar amicul refuza sa priceapa..

e fan monica macovei...ce pretentii poti sa ai.....
The Dude
...in memoriam Jorge Luis Borges...un labirint din carti, ridicat de niste plasticieni








The Dude
The Dude
The Dude
Cla
QUOTE(The Dude @ 18 Aug 2014, 05:49 PM) *

si......

rofl.gif marca Mountain Bike rofl.gif
Dar la fel mi s-a întâmplat si mie. Dar hotul a fost gentleman. A doua zi (sau noaptea) a adus bitzigla acasa, cu o fituica pe ea "Imi pare rau, dar am avut nevoie de ea" spoton.gif
The Dude
...daaaa....am vazut ieri seara un film, in care niste canacani (muncitori la negru) poloni, reparau o casa in Anglia...si unul dintre ei fura o bicla de la casa de vis a vis.... ii demonteaza toate elementele care ar fi putut sa o faca identificabila...inclusiv genti/sacose si foaia de la lant...apoi o vopseste cu culori de apa (adica doar superficial)...si foloseste asa bicicleta cam un an de zile, dupa care, intr-o zi, cand termina treaba, o reasambleaza identic cum a fost in ziua in care a luat-o, o spala inapoi la vopseaua originala si o duce la loc...lagand-o cu lant...ca si cum ar fi fost tot timpul asta acolo....mi s-a parut o scena de nota zece...iti dai seama ce fata a facut proprietarul...






Filmul se numea: Moonlighting - Jerzy Skolimowski(1982)
Cla
hahahaaaaaaaaaaaaaaaaaa ce misto !! imi imaginez mutra proprietarului rofl.gif

* crede-ma ca la fel de tembel ma-s fi uitat si io rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.