Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:In My Secret Life
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22
Felina
daca ar fi pt mine l-as alege pe cel fondant, cu martipan
mai departe... preferintele ei? Poate ciocolata, poate jelly-ul, poate aspectul exterior sa cantareasca mai mult? Am o banuiala ca totusi nu ar prefera pe cel cu fructe smile.gif
The Dude
...e o intrebare tare dificila...ei ii plac obsesiv gogosile...are un adevarat ritual de consumat gogosi, pe care le adulmeca, le dezmiarda si le mananca tareeeee lent...ca sa nu se termine prea repede...

Nu ii pot lua gogosi desi stiu ca asta ar incantao cel mai tare....
rolleyes.gif As putea sa i le fac eu, dar a fost un copil cuminte in ultima perioada si nu merita o astfel de cazna.... unsure.gif



incerc sa imi reamintesc relatia ei cu fructele, ca pe cea cu ciocolata o cunosc...nu se da in vant...
The Dude
.....gata....e cu martipan...am vb cu muma-sa si mi-a zis ca se inebuneste dupa....si nuca e printre preferinte...

am ales.....

eu nu prea mananc dulciuri, dar am sa iti opresc o felie...daca m-o lasa proprietareasa... unsure.gif

ca imediat dupa ce sufla, e al ei de drept...
The Dude
Am comandat tortul....azi avem petrecere. E cel cu martipan...Identic cu ala din poza, dar cu o balerina in loc de masinuta aia...

Copilul asta are patru sarbatori in decembrie...doua zile naturale, si apoi Nicolae si Craciun... rolleyes.gif

ar mai fi si o a cincea in versiunea proprie: sarbatoarea sorcovei...ceva ce se suprapune peste revelion, si care bine gestionat poate furniza resursele necesare unei aprovizionari constante cu gogosi...pana in primavara....(o notiune foarte abstracta pentru aceasta minte)...


abia astept...ca e risipa de perle la intamplarile astea... unsure.gif
The Dude
..pentru Felina

Leonard Cohen - Bird On The Wire Lyrics


Like a bird on the wire,
Like a drunk in a midnight choir
I have tried in my way to be free.

.......

Oh like a bird on the wire,
Like a drunk in a midnight choir
I have tried in my way to be free.



The Dude
Frate Cla.....obiceiul este ca in noaptea de inviere (de paste) sa iei lumina cu o lumanare cu care apoi trebuie sa ajungi acasa fara ca ea sa se stinga.
Cand se intampla asa, anul acela va fi un an bun...cat poate fi el de bun...ca tzine si de altele..

....apoi aprinzi o candela de la lumanarea asta, si lasi candela sa arda pana in a doua zi de pasti.

....lumanarea cu care ai venit de la biserica o stingi si o pui la pastrat...cand ai o incercare grea, o reaprinzi si te rogi ca incercarea sa se termine cu bine...si ea face ce tu o rogi...ca n-are incotro....

Asta e lumanarea mea de la pastele trecut...azi am fost la biserica mea norocoasa si am aprins lumanrea mea norocoasa, gandindu-ma la tine..



m-am rugat apoi ca toate incercarile prin care treci sa se termine cu bine, si ca tu sa iesi bine din toata povestea asta

ascultam aceiasi muzica...am trait aceleasi vremuri..credem cam in aceleasi lucruri...


suntem frati Cla...


Dumnezeu sa te binecuvanteze si sa te aiba in grija zilele astea thumb_yello.gif


acu repede sa iau tortul....ca mai e un suflet care si-a pus baza in mine...si nu vreau sa dezamagesc...





vai....numai fapte bune....spiritul Craciunului....... rolleyes.gif
Cla
Dude, nu stii de câte ori m-am fript la o lumânare... de-atunci mai bine ascult hardrock spoton.gif
The Dude
...daaaaa...foarte periculoase lumanarile...Asta insa e una friendly... thumb_yello.gif

***********

..ieri mi-am pierdut manusa...

nu-i mare lucru, ca era din aia din lana..ieftina...nicio pierdere din asta....financiara...ci doar sentimentala, cumva,...ca erau speciale...aveau niste bumbisori de cauciuc care impiedicau lucrurile sa iti alunece din mana...acasa cand m-am dezasamblat, dreapta lipsea...

m-am sucarit...ca e nedrept cate se tot intampla...si in sezonul asta cand toate ar trebui sa fie ok....


**********


Fetita s-a bucurat de tort si impreuna cu invitatii ei au reusit performanta de a il gata in numai cateva minute...nou record al pistei...Dezorganizarea legendara a Lyubei, care a inceput anapoda tratatiile, a contribuit la asta...Copii au mancat tort...de foame.. blink.gif
...nu ca le-a parut rau in vreun fel... rolleyes.gif

dar dupa aia, sa imi multumeasca...s-a cuibarit pe langa mine, si pisiceste a inceput sa ma descoasa, de ce sunt suparat...ca esti suparat...se vede de la o posta...


pai, zic, am pierdut o manusa ?
-...si o sa te pedepseasca ?


nu prea mai are cine...dar era manusa mea, imi facea mare trebuinta zilele astea si imi pare rau..cred ca si ei ii pare rau, ca eram prieteni buni..

Ei nu-i pare rau...zice fetita...ca se muta acolo un soricel, si o broscuta...si un iepure si o vulpe..si lupul si ursul..
hopaaa..zic..ajunge. Atat, ca e cam mult pentru o singura manusa...
ba da, ba da...si ursu si vulpea si mistretul..cumetrita-vulpe...


apoi mi-am amintit si eu de basm...si l-am gasit seara tarziu pe net..dar acolo, in final, ea, ratacita, se intoarce acasa...ajunge inapoi la stapanul ei....povestea ucrainiana a manusii


deh...basme.....ne mint frumos de fiecare data...


*************

Eu: - ...si a fost bun tortul ?
Ea:- fooooooarte buuuuun....da s-a terminat prea repede...trebuia un tort mai mare..
Eu: - daca l-as fi facut eu, ar fi iesit unul cu muuuult mai mare..
Ea: - si de ce nu mi l-ai facut tu ??
Eu: - pentru ca lumea primeste cu multa retinere si suspiciune initiativele astea ale mele...








.... unsure.gif ...nu ca ar avea si de ce..... rolleyes.gif
The Dude
....ultima zi...tratatii, imbratisari...urari...predare/preluare...gata si cu etapa asta...

a iesit asa cum am facut sa se intample...nimic mai mult, nimic mai putin...doof.gif

quand meme....Partir, c'est mourir un peu....cry.gif


candva, o mica rotita a unui angrenaj secundar s-a blocat..dar marele mecanism a continuat sa functioneze...din inertie..apoi au aparut tot felul de blocaje...mai mici...mai mari..si totul a intrat in vrie....colpasul pare iminent...si asta din cauza uneui eveniment atat de unic si de neasteptat...a unei intamplari pe care ti-ai dorit-o, dar care a sosit mult prea tarziu...terbuia sa imi fii vazut de treaba atunci....ca nu mai era vreme de asa ceva atunci....ahhhh...oamenii rai....ce risipa pentru umanitate.....
fiatlux
Hey.. Dude
The Dude
.....of course I'm a man....a weak one these days, maybe, but still a man... thumb_yello.gif


azi am ales sa ma plimb cu metroul....sunt in el de la sapte dimineata, acum fac pauza de masa si apoi, mai trag o repriza...


...e atat de interesant.....nici nu poti sa iti inchipui cate se intampla intr-o zi de metrou...pe toate magistralele...si cat de misto e sa calatoresti cu mijloacele, asa... fara un scop anume, fara vreun angajament si fara vreo destinatie precisa.....


Clever Me! rolleyes.gif
The Dude
Ufffff...epuizante zile...

Am dus niste cartoane cu pateuri, produse de patiserie, miniprajituri, cola, fanta, seven, mango...la oficiu...acolo are loc pauza de masa...ori de cafea....sau de tigara...In prima parte a zilei lumea lucreaza de adevarat, asa ca am fost singur sa asez alea acolo...nici nu m-au bagat de seama..aveam de acasa un print pe care scria: sunt eu..cel de la biroul 9, azi e ultima mea zi aici...va doresc toate cele buna si va invit sa serviti...Apoi m-am dus in birou...e un culoar lung si in fata un open space cu multe compartimentari pana la nivelul braului...sunt vreo 20 de angajati acolo...unii cate doi la aceiasi masa de lucru..

Au venit sa fac predarea si totul s-a petrecut civilizat...n-aveam nicio emotie...cu cele doua tipe acolo..am inceput sa imi pun in cutia de carton efectele personale...nimicuri, totul decurgea cum planificasem si functiona perfect...dar m-am poticnit intr-o poza inramata....le-am rugat sa ma lase un moment singur si au inteles...politicos au parasit incaperea...m-am uitat pe geam ca sa ma adun si am reusit asta destul de repede...gata...m-am infofolit si apoi am iesit cu cutia sub brat...cat ma chinuiam sa inchid usa...ca era greu asa cu mainile ocupate ...atunci am sesizat linistea....si am intors capul ...si toti erau in picioare si ma priveau...si a fost un moment lung de liniste....si apoi cineva a inceput sa aplaude...si ceilalti l-au urmat....s-a ales praful...m-am sters pe maneca ca fiatlux...apoi pe scari mi-am dat seama ca ei ma vad ca pe un erou...unul care a dus o lupta pe care fiecare dintre ei ar fi vrut sa o poata purta...unul care a infruntat demn o situatie in fata careia ei toti au ramas lasi...

daca ar stii ei din ce carton ieftin e facut eroul asta...si cat de jos, si de personal, si in alta parte stau motivele lui, cele care din afara seamana a curaj....daca ar stii ce las fara pereche e el in lupta adevarata pe care o duce...acolo unde nu-i cu nimic mai bun decat bruma lor de curaj care le-a permis sa aplaude....


seara am zis ca ma imbat...dar mi-am amintit de sfaturile terapeutului si de faptul ca in ultimul timp am apelat prea des la asta...asa ca am ramas cu paharul de cristal in mana sucindu-l pe toate fetele si urmarind sclipirile albastrui spre rose, apoi cele in curcubeu, astea cand paharul era aplecat....dupa o vreme m-am dus sa ma culc dar era deja dimineata...asa ca m-am desteptat, am facut dus, am mancat micul dejun...si am plecat sa ma plimb cu metroul....un experiment la care tanjesc de atat de multa vreme....
fiatlux
cautam disperata o ..batista si-mi apare asta ohmy.gif

DUDEEE, hai sus (in pod, in cer unde preferi ) s-ascultam

ceva


pash.gif

sper sa nu fac iar vreo gafa cu selectia

The Dude
.... rolleyes.gif ....nope... rolleyes.gif ...nicio gafa cu supersize ET monster poster-ul tau... unsure.gif adica de ce m-as simti mic, insignifiant si retard (citeste:intariziat in crestere) in raport cu el...??? ....il fac in orice moment la tintar si la table (pe care nu stiu sa le joc)..fiecare cu avantajul lui


stii care e al meu ?


Asta:

QUOTE
DUDEEE, hai sus (in pod, in cer unde preferi ) s-ascultam



si asta...

QUOTE
pash.gif
The Dude
Fiatlux, cand vrei sa imbarbatezi pe cine...pe un jazzz adict, nu ii pui de ingropaciune, chiar daca e de cea mai buna calitate...

....ii pui New Orleans


JAZZ NEW ORLEANS Pérouges - Jean-Pierre Verdolini Jazz Band







unii din noi ii mai zic si "La Joie de Vivre"... thumb_yello.gif



fiatlux ?? multumesc...stii tu de ce... unsure.gif
fiatlux
blush.gif blush.gif blush.gif tocmai vroiam sa dau un ANUNT pe pagina mea bluzista : " nu cautati mesaje decat daca sunt zise din gura mea nu din ..textele altora ; ascultati ..sunetul muziciii" ! sunt capel maistru la gafe ! cel pus la cover-uri stiam ca-i de rau-rau , dar suna atat de bineee! merci pt invatatura ! (apropos de ..batista, cand am dat comanda pe google.img ,ca la un semn s-a umplut pagina de muschi , m-a distrat paradoxu' si cum te stiu cu umoru' la tine (chit ca nu era tocmai ziua aia buna), i-am dat drumul; capisci? hh.gif )

atunci sa fie un

charleston


'i bine ?
The Dude
Ii ......Dumnezeiesc.....!!!.. thumb_yello.gif

:
The Dude
L'ivrogne

by Jacques Brel


Ami, remplis mon verre
Encore un et je vas
Encore un et je vais
Non, je ne pleure pas
Je chante et je suis gai
Mais j´ai mal d´ętre moi
Ami, remplis mon verre
Ami, remplis mon verre

Buvons ŕ ta santé
Toi qui sais si bien dire
Que tout peut s´arranger
Qu´elle va revenir
Tant pis si tu es menteur
Tavernier sans tendresse
Je serai saoul dans une heure
Je serai sans tristesse

Buvons ŕ la santé
Des amis et des rires
Que je vais retrouver
Qui vont me revenir
Tant pis si ces seigneurs
Me laissent ŕ terre
Je serai saoul dans une heure
Je serai sans colčre








Mais j´ai mal d´ętre moi


.
fiatlux


Buna dimineata!!
The Dude
multumesc fiatlux thumb_yello.gif


Ozzy excelenta si tie.... thumb_yello.gif


dandanescu
la ce sunt buni prietenii? la nevoie... smile.gif

Someday - Sugar Ray
[youtube=]dPcX-5Tmqt8[/youtube]

PS: nu stiu de ce, dar de la un timp nu mai pot sa postez aici youtube videoclips in casuta lor grafica... sad.gif
fiatlux
sunt aici ! rolleyes.gif

Sugar Ray

de la prietenul Dandanescu
The Dude
...asa e: prietenul anevoie se cunoaste... thumb_yello.gif


multumesc Dandanescu si Fiatlux...



dane, vezi ca atunci cand editezi un post publicat deja, linkul se modifica si trebuie corectat....tie ti-a sarit o paranteza de la locul ei.. thumb_yello.gif
dascalita
Ma alaturi si eu prietenilor "la nevoie" ,da? Se da ceva pe aici? O cafea, o maslina... wink.gif sunt langa voi!
dandanescu
smile.gif in sfirsit am inteles care era problema mea cu postarea de youtube videoclips. multumesc!
deci... "se dau" smile.gif mai multe videoclipsuri - pentru simpatie, prietenie si noroc!

Calle 13


Then the Morning Comes
The Dude
thumb_yello.gif ...pentru simpatie, prietenie si noroc... thumb_yello.gif

dandanescu, dasca, fiatlux, felina, march, cla....hangii, hangite, musterii...

PS....cand aveam serviciu...heeeeii...sa tot fie cinci zile de atunci...ce vremuri ?? cry.gif
.. pe timpurile alea scriam cate zece posturi pe han...azi, cu mari eforturi abia pot sa adaug cateva..

ceea ce confirma adevarul unui aforism mai vechi: "pentru ca sa nu faci nimic, n-ai niciodata suficient timp !!" rolleyes.gif
The Dude
...Mambo Siria....sa traiascaaaaaaaa......................... drunk.gif ...si fiatlux... girlchat.gif


The Dude
Radu Gyr...un martir...



The Dude
Poveste

Am avut un copil si-o nevasta
Acum o suta, o mie de ani.
Auziti paianjeni ? Auziti sobolani ?
Am avut un copil si-o nevasta.

Când a fost fericirea aceea
cu chipuri pamantesti diafane ?
Innecuri, sfarsituri de lumi, uragane,
mi-au smuls din viata odrasla, femeia.

Au trecut o suta cinci sute de ani,
s-au rupt muntii si-au crescut bozii.
Rareori ca dinamita fac explozii,
amintirile ascunse prin bolovani.

Si în tacerea lor scurt detunata
un chip îmi zambeste si coase.
Din pat , doua maini mici, somnoroase,
intinse, parca mă fulgera : " - Tata !"

Aicea nu-mi spune nimeni pe nume,
Trec sutele de ani la-ntamplare.
Aicea sunt : mă~ a~la, un oarecare,
apoi cad iarasi în bezne postume.

Dar ce-i ? S-a rupt cerul ? E mort Dumnezeu ?
Si suntem numai trei din toate ?
Viata-i de scrum si am rămas în cetate
doar noi : vesnicia, celula si eu !...

De-as zari macar o frantura de stea !
Ce fiara-i vesnicia, ce fiara !
I-as cere să-mi dea un capat de sfoara
si de milenii să mă spanzur cu ea.
Felina
Scrisa de...?
The Dude
Radu Gyr...un martir...!
The Dude
Mircea Rusu Band - Colinda






Felina
De ce martir?
The Dude
..pentru ca Radu Gyr (Radu Demetrescu) a fost detinut politic sub trei dictaturi: regală, antonesciană și comunistă.

A fost fiul actorului craiovean Coco Demetrescu. A fost membru de seamă al Mișcării Legionare, comandant legionar și șef al regiunii Oltenia. Conferențiar la Facultatea de Litere și Filosofie din București. Radu Gyr a fost autorul textului Sfânta tinerețe legionară, imnul neoficial al Mișcării Legionare, al Imnului Moța și Marin (dedicat lui Ion Moța și Vasile Marin, legionari căzuți în luptă la Majadahonda în 1937 în timpul războiului civil din Spania împotriva forțelor republicane), al Imnului muncitorilor legionari și al altor lucrări dedicate mișcării.

A revenit acasă în 1956, dar, după doi ani, a fost arestat din nou și condamnat la moarte pentru poezia-manifest Ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane, considerată de autorități drept mijloc de instigare la luptă împotriva regimului comunist. Pedeapsa cu moartea i se comuta la 25 de ani de muncă silnică (dar nu află aceasta decât cu 11 luni după modificarea sentinței), poetul executând 6 ani de detenție, până la amnistia generală din 1964.


Scos din circuitul valorilor publice în țară, a fost complet ignorat înainte de 1989, cu excepția notabilă a criticului Nicolae Manolescu, care a avut îndrăzneala să-l antologheze în 1968 în volumul al doilea din Poezia românească modernă, însă nu cu poemele cele mai reprezentative. La înmormântarea sa din cimitirul Bellu Catolic, în 1975, singurul literat care a îndrăznit să participe la ceremonia funerară și să citească din versurile lui Gyr a fost, potrivit unui martor ocular, poetul Romulus Vulpescu.


Felina, iti multumesc ca mi-ai prilejuit ocazia de a ii aduce acest omagiu : in memoriam.
Mai ales in preajma sarbatorilor ar trebui sa ne cinstim eroii...
goguta
Mda ... un subiect interesant pt. mine personal ce ma scoate din starea mea vegetativa ...

De ce erou?

Ma intereseaza si pe mine un raspuns mai argumentat, daca se poate, la intrebarea asta.
Mult timp m-am considerat nationalist, de ceva ani mi-am dat seama ca nationalismul = extremism, deci este gresit.
Mult timp m-am considerat ateu, de ceva ani nu mai sunt dandu-mi seama ca-i prea mult adevar in "Nihil sine Deo" sau in veche vorba romaneasca"Vai de omul fara nici un Dumnezeu!".
Tot la fel, mult timp am avut o perere buna, plina de admiratie(ale tineretii valuri), fata de miscarea legionara si martirii legionari. Dar de ceva ani, dat fiind ca au fost de fapt niste nationalisti crestin-otrodoxi, extremisti, am o parere cel putin prosta despre tot ce a insemnat miscarea legionara.
Deci?
De ce erou?
Nici macar martir nu l-as considera ...
Doar pentru ca tehnic se incadreaza? ("Persoană care a avut de îndurat suferințe, chinuri îngrozitoare sau moartea pentru ideile, convingerile sale.")
Notiunea de martir ar trebui utilizata, ca si legea, nu doar in litera ci si in spirit.
Un om care putem spune:
- a fost in inchisoare inclusiv sub regimul Antonescu(probabil ultimul mare conducator al tarii)
- avea ca scop in viata lupta impotriva masonilor
- omora sau persecuta pe toti cei care nu erau orbiti de fanatismul crestinismului ortodox al legionarilor
- a fost asociat cu omorarea lui Iorga pentru logica si gandirea sa libera.

A scris frumos, a suferit MULT, dar si-a dorit-o/cautat-o cu lumanare, specific cretinilor psihopati care au fost cei cunoscuti acum in istorie ca membrii ai Miscarii Legionare.

Spre exemplificare avem cazul contemporanului sau - Costantin Noica, care avand destule influente specifice, pro-legionare, in aceeasi perioada, refuza sa intre in miscarea legionara.(intarind si mai mult respectul meu pt. el, ramanand de altfel printre putinii oameni cu adevarat importanti pe care consider ca i-a avut tara noastra, gen: Burebista, Decebal, N. Basarab, Mircea cel Batran, Mihai Viteazul, D. Cantemir, N. Iorga, A.I. Cuza, Antonescu, Sadoveanu, Noica)

Daca nici martir nu l-as considera macar, erou chiar nu vad cum ar putea fi considerat ...
Un bun poet, poate chiar mare poet roman, dar cam atat ...


Craciun fericit!
The Dude
Goguta....

woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif


...ce bucuros sunt de revedere.... thumb_yello.gif


QUOTE(goguta @ 20 Dec 2013, 05:36 PM) *
Mda ... un subiect interesant pt. mine personal ce ma scoate din starea mea vegetativa ...



Ce bine ca am participat la aceasta reusita.... rolleyes.gif

QUOTE
De ce erou?


Pentru ca este....a fost un om care a crezut in ideeile sale si care nu a acceptat sa faca niciun compromis in numele lor.
Pentru ca a fost un om care a indurat chinuri, opresiuni, abuzuri, ticalosii, silnicii si josnicii refuzand sa abdice de la sine.
Pentru ca a fost un om care ar fi putut in orice moment sa se salveze prin lasitate, asa cum fac cei mai multi dintre noi, dar a exclus din start orice astfel de metoda...Pentru ca a fost un om, asa cum putini pot fii, si pentru ca oameni ca astia ne fac viitorul posibil, prezentul suportabil si trecutul....ceva de care sa nu ne rusinam...

pentru ca a fost un om...ceva rarisim pe planeta asta...si oricum ceva pe cale de extinctie..

Nu conteaza in ce alegi sa crezi...nu conteaza cat de justa e teza pe care o slujesti si nici cat de gresita e ea...
important e sa poti sa te dedici unui crez, sa incerci sa il propagi fara sa il impui prin excese (iesit in strada, blocat bulevarde, dat cu pietre in oficiali, etc.)


Pentru fiecare om persecutat fiindca crede altfel decat majoritatea, toti ceilalti suntem vinovati..
Pentru fiecare om facut sa sufere din cauza optiunilor sale spirituale intreaga omenire e culpabila, iar umanitarismul este pus la zid si executat fara sentinta..

Radu Gyr Demetrescu e un erou martir...

Martir pentru ca si-a sacrificat viata angajata pe cel mai promitator drum, cu un solid background, si cu limpezi perspective, in folosul fiintei lui..pe care astfel a si salvat-o..dincolo de eforturile disproportionate ale tortionarilor sai, dar mai ales pentru ca prin asta ne-a oferit tuturor un exemplu si un model...


Regret ca trebuie sa dau astfel de explicatii, ce mie imi par de un elementarism deasupra oricarui posibil comentariu; dar, recunosc, imi prinde tare bine sa pot face asa ceva. In mintea mea tulbure cumva, intr-un mod nedefinit si infinitezimal, ma simt un aproapiat a lui Gyr si celor asemeni lui..


Dumnezeu sa ii binecuvanteze pe ei si pe toti ceilalti eroi si martiri ai neamului !



PS...Te rog mult uita de Noica in contextul asta...El e un monument si un idol de neatins pentru mine. Cand il pui insa langa Gyr, e un gunoi dintre cele mai autentice posibil. Pe cat de mare filozof, pe cat de important om de cultura, pe cat de influent spirit al natiei romane..pe atat de neansemnat colaborationist, tradator si borfas de duzina. Goguta, cand te declari simpatizantul unei miscari (legionare sau nu), dar nu aderi la ea esti inainte de orice duplicitar....atat despre asta.
cocosel
Cu scuzele de rigoare ma introduc in aceasta discutie... sorry.gif

Sunt pe aceeasi baricada cu Dude aici dar ii demontez o singura fraza pe care nu pot sa o asimilez...(sa incerci sa il propagi fara sa il impui prin excese (iesit in strada, blocat bulevarde, dat cu pietre in oficiali, etc.)

Sa inteleg ca exces a fost Revolutia din 1848, Rascoala lui Horea, Razboiul de Independenta, Revolutia din 1989...?
NU pot sa cred ca in acelasi timp il elogiezi pe Radu Gyr si tot atunci spui ca un crez ar fi bine sa fie propagat fara excese.

Hai sa stabilim ce inseamna excese...in primul rand. Poate pentru mine exces il reprezinta ca un partener sa intarzie 15 min. la o intalnire de business. Poate pentru tine excesul este cu totul altul. Exista un licar de adevar intr-o paranteza asa cum nu sunt doi oameni identici, nu sunt nici doua probleme identice, nici doua perceptii. Fiecare poate sa vada ceva intr-un fel pe cand celalalt pe aceeasi problema sa distinga exact opusul. Asta-i ceea ce ne face unici si mai departe oameni.

Apoi Radu Gyr nu poate fi decat martir...

Si ca sa fac si o analogie... sotia lui Silviu Brucan il acuza „Eşti un legionar demagog!“. Iar el raspundea „Dumneavoastră vă trudiţi, de trei luni, să strângeţi dovezi apăsătoare împotriva mea şi când eu, în zece minute, suflu în ele ca în nişte baloane de săpun, vă enervaţi şi-mi întrerupeţi apărarea. Eu am avut o credinţă şi am iubit-o. [...] Prăbuşiri de idealuri, năruiri de aspiraţii înregistrăm cu toţii. Şi, poate, uneori greşim tocmai în credinţele noastre cele mai curate, cele mai cinstite. Istoria va vedea unde am greşit şi unde nu“


Dupa aceste acuze a fost inchis in '45 nu mai stiu a cata oara...

Pana la abdicarea regelui Mihai din 30 decembrie 1947, i s-a permis sa aiba hartie si creion, iar poeziile pe care le-a scris de pe patul de spital al inchisorii din Brasov au ajuns acasa, chiar si asa, cu stampila „Cenzurat“. Apoi, gratiile inchisorilor au devenit impenetrabile: hartia s-a terminat si a fost inlocuita cu ata si talpile pantofilor. Familia n-a mai stiut de Gyr, iar el n-a mai stiut de familie. N-a mai stiut de Luminita.
(te las pe tine goguta sa afli cine era luminita din una dintre poeziile sale)

Inchid acum savurand poate nepermis din minunata sa opera...

Antiteze
goguta
Ce ma bucur de aparitia lui cocosel! Multumesc mult de parerea data!

Viata e complexa si are multe sensuri. smile.gif

Problema mea era mai simpla, mai matematic expusa: Ce a facut el BINE, sau orice alt legionar, fost sau nu in inchisorile comuniste, pentru Romania?
Eu nu pot gasi decat rele, deci d-asta nu inteleg treaba cu erou sau martir, sub acest aspect v-as fi recunoscator daca m-ati lamuri.

P.S.1 @ sa fi duplicitar uneori este confundant cu adaptabilitatea care este esenta inteligentei. Isus a spus: "Da Cezarului ce este al Cezarul" - asta, privit matematic poate insemna ca toti cei care au suferit in inchisorile comuniste au fost putin rupti de credinta ... La ce bun ar mai fi fost Noica in filosofia romaneasca daca facea pe martirul prin inchisori, aiurea ca Radu Gyr? Sau daca nici Sadoveanu nu era duplicitar, nu ar fi literatura romana mai saraca?


P.S.2 @Cocosel:
Are tata o fetiţă
Luminiţă,
pas de vis şi mânuşiţă
de crăiţă.

Când prind umbrele să cadă
în livadă,
păuniţe de zăpadă
vin s-o vadă.

Sună vântu-n cinstea ei
clopoţei
şi albine-aduc cercei
de scântei.

Se-mbulzesc în faţa uşii
corcoduşii:
îi fac tumbe cărăbuşii,
jucăuşii.

Şi când trec spre cuib lăstunii
bărzăunii
îi aduc mireasa lunii
din petunii…

Dar la casa argintie
de hârtie,
doar tăticu prost mai scrie
şi nu ştie
ca de dragul Luminiţii
licuricii
au aprins la geam aglicii,
iar piticii
au cărat o lună mare
în spinare
şi-au proptit-o-n casa noastră
la fereastră.
The Dude
QUOTE
...sa fi duplicitar uneori este confundant cu adaptabilitatea care este esenta inteligentei


blink.gif ..asta nu se intampla chiar niciodata, iar printre precursorii esentiali ai inteligentei, adaptabilitatea nu are loc...ea vine undeva prin esalonul trei, patru...Te-am rugat sa nu aduci in aceasta discutie cazul lui Noica. Ii pastrez foarte mult respect si, atat cat pot, in ajun de sarbatoare incerc sa fiu in pace cu toata lumea (pe pamant, ori in gand). Pentru tradare nu exista scuze..Si pentru ca tot vrei tu sa aduci mereu vorba despre legiune: "Daca as mai avea un singur cartus, iar in fata mea s-ar afla un dusman si un tradator, as trimite glontele in tradator..." Corneliu Zelea Codreanu.

cocosel...ma umfla rasul, desi n-ar trebui. Te stiam ceva mai perspicace...in fine: Revolutia din 1848 - s-a petrecut in niste cabinete si in doua cancelarii, Rascoala lui Horea - pardon..ce are asta cu prefectura ?, Razboiul de Independenta - prin negocieri responsabile cu marile puteri, Revolutia din 1989...pe un vapor in Malta...sau Yalta:

Gorbaciov şi mister Bush,
Pe-un vapor de lângă Malta,
I-mpărţiră pe supuşi...
Dar problema cred că-Y alta!


Nimic niciodata in strada...acolo numai figuranti si butaforie. Eroul de azi lupta cu condeiul...sau cu tastatura ca sa fim 100% exacti.
Cati eroi de pe baricada iti amintesti ?...eu nici unul...Dar, pentr ca am fost acolo stiu despre ce era vorba...si iaca iti spun si tie: o mana de derbedei, certati cu ordinea publica, pusi pe devastat si distrugeri, violenti, iresponsabili si cu ganduri ascunse. Revolutia romana facuta de ei era gata pe 22 dimineata, cand bulevardul fusese maturat si curatat, sangele ars cu motorina, iar statul comunist repus in drepturi...A fost nevoie de altceva ca lucrurile sa fie reluate din punctul in care ele s-au intrerupt...si acest altceva nu s-a intamplat "in strada".

goguta: "patria mea este limba romana"..cel mai mare tezaur al limbii romane e poezia ei..radu Gyr este ...a fost, un poet...Acum pricepi ce ii datoreaza natia ?

dar mai am cateva vesti proaste pentru tine: intri aici neinvitat, nu raspunzi la salut, faci bisericuta cu cocosel si imi jignesti personajul punandu-i la indoiala calitatea de erou. Am zis ca e un accident, dar vad ca e o atitudine. Te invit sa iti pornesti confrunarea despre legionari (cea pe care tot vrei sa o provoci) in alta parte..La fel si pe tine cocosel. Discuta despre protestul tau acolo unde ii e locul. Aici e un jurnal personal, cu rol meditativ...vorbesc eu cu mine..doua persoane ce pot fi, ocazional, destul de interesante...vizitele nu sunt bine-venite, iar pentru invitati durata lor scurta e de dorit si apreciata...

am sa va deschid un topic in care sa dezbateti, pana atunci va rog insistent sa respectati regulamentul si sa va abtineti de la comentarii... mad.gif


****

imi cer scuze, draga jurnal... niste oaspeti inoportuni si atat...dar trebuie putina ordine si pe aici...asa de Craciun...
acu' ca s-a facut....hai sa petrecem thumb_yello.gif
The Dude
Melodia asta vine din adancul inimii mele, acolo unde e tinuta ferecata cu zece lacate..
Imi fac smerenie si cucernicie, in prag de sarbatoare si va invit sa gustati din ea, ca e buna de mancare:


They said there'll be snow at christmas
They said there'll be peace on earth


pentru toti cei ca mine...care

I believed in father christmas






"I wish you a hopeful christmas
I wish you a brave new year
All anguish pain and sadness
Leave your heart and let your road be clear
They said there'll be snow at christmas
They said there'll be peace on earth
Hallelujah noel be it heaven or hell
The christmas you get you deserve"
goguta
Ai dreptate, imi cer scuze pentru ca nu ti-am raspuns la salut.
Aloc prea putina atentie formalismelor, ca si Nastratin Hogea, ma intereseaza mai mult argumentatia si faptele persoanei si mai putin hainele pe care le poarta.

Inteligenta are ca prim instrument de masura "capacitatea de adaptare la noi situatii", dar tu poti considera ce vrei, eventual poti confunda linistit inteligenta cu intelepciunea, cu desteptaciunea ...
Nimic nu e privat si nesupus discutiei cat timp o faci public ...
Din pacate ma doare sa vad acest puseu de orgoliu din partea ta, si atata lipsa de substanta in argumentatie: ai dat 2 raspunsuri, zeci si zeci de randuri si nu ai raspuns nimic, ai ramas la ceva ce deja enuntasem eu "Un bun poet, poate chiar mare poet roman, dar cam atat ..."

Eroul tau nu a suferit pentru poezia lui, d-asta am si scos-o din start din discutie, doar apreciindu-i-o si aducandu-ti si o dedicatie(sa fie asta un salut, iar salutul tau la care reclami ca nu ti-am raspuns sa fie doar un raspuns la salutul meu, raspuns ce nu mai necesita un raspuns la raspuns??) in acest sens la finalul mesajului meu initial.
"Eroul" tau a facut puscarie, in 3 regimuri total diferite pentru ceea ce era: un anarhist, un infractor de drept comun, un criminal cu sange rece, pe fondul psihotic si lipsit de logica specific TUTUROR legionarilor, sa fie oare lipsa de logica tocmai motivul neaderarii unora???

Daca pentru tine crima se sterge prin 3 versuri, ramai linistit si calm in lumea ta inchipuita, eu ma intorc in starea mea vegetativa si nu te mai deranjez.
The Dude
Goguta thumb_yello.gif ..sarbatori fericite....

*************






The Dude
Ding ding ding
Ding ding ding
Ding ding ding
Ding ding ding

Ninge-asa frumos afara
Lumea s-a inchis in casa
Si infipta in mancare
E mai grasa, mai frumoasa

Ding ding ding
Ding ding ding
Ding ding ding
Ding ding ding

Copilasii unsurosi
Se strecoara-n asternuturi
Si cu pofta de sub unghii
Clantane si-nghit rebuturi

Ding ding ding
Ding ding ding

Iar parintii se imbata
Sorb cu zgomot din pocale
Sfasaie cu dintii lacomi
Bucati din foste-animale

Si se simt mai buni si veseli
Pentru ca e sarbatoare
Fericirea lor de pinde
Ding ding ding
Doar de mancare

Ding ding ding
Ding ding ding
Ding ding ding
Ding ding ding

Mos Craciun c-un sac de daruri
Trecea-ngandurat pe-afara
O familie de sarmani
L-a rapit si il prepara

Iar acum cu bucurie
Va anunt: 'Lumea-i mai buna!'
Suntem toti in farfurie
Ding ding ding
Pofta buna
Ding ding dďng
Pofta buna




Felina
biggrin.gif
fiatlux
tziiiiiiiiiiiir ! deschide ! oameni buni !
uite ceva ca ...de dupa...(tu stii dupa ce , nu ma bag) spoton.gif

just friends


The Dude
QUOTE(fiatlux @ 26 Dec 2013, 11:54 AM) *
tziiiiiiiiiiiir ! deschide !


ulalala...da cine bate asa ??? parca ar fi politiunea... rolleyes.gif

....dar boierii nu-s acasa, c-au plecat la vanatoare...sa vaneze caprioare.

oameni buni !.... unsure.gif ..nope...s-a scos din fabricatie produsul....nu se mai fac decat oameni, oameni, ailalti s-au dovedit prea vulnerabili si trebuia mers cu ei la reparat aproape zilnic...oameni oameni, in schimb sunt mult mai rezistenti, si-s buni la orice thumb_yello.gif


QUOTE
...nu ma bag) spoton.gif


...excellent choice my dear, excellent choice...

One should always do what a woman doesn't expect, just as one should say what she doesn't understand
unsure.gif

just friends...sure...what else...da uite merge cu steaua:



QUOTE(The Dude @ 1 Feb 2008, 01:21 PM) *
Steaua ce lumineaza,
si tine lumea treaza,
are simtire raza si-are instinct.
Steaua care uneste,
nadejde, deznadejde,
ne minte omeneste fagaduind...




ps...mercic de charlie parker..era oricum in meniul meu de Craciun, dar cu alt album
The Dude



Summer days, where did you go,
You've let me down so bad,
Clouds fill the sky,
Gone is the dream
My happy hunting ground.
Wild buffalo played and I never saw a rainy day.
But it looks like summer days ain't coming back.


ELO - Laredo Tornado


The Dude
Forrest Gump: Bubba was my best good friend. And even I know that ain't something you can find just around the corner. Bubba was going to be a shrimping boat captain, but instead, he died right there by that river in Vietnam.
The Dude
The Dude



...pe asta chiar o fac.... rofl.gif





blink.gif ...nope....n-au sa aiba program in noaptea aia....




ahhhhh de-ar crapa odata 2013........ mad.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.