Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:In My Secret Life
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22
The Dude




flori....culori...


...dar când ştiu c-o să vă-ngheţe
Iarna mizerabilă,
Mă cuprinde o tristeţe
Iremediabilă…
The Dude
fiatlux
de-aia e bine s-o tai in scurt ! zic cu ..fruntea-n palma !
The Dude
...nuuu...nu trebuie rupt dintro data...nopeee....
n-ar trebui rupt de fel...din ce a fost facut nimic n-ar trebui desfacut...da viata-i stramba..le are p-ale ei..


the aliens are coming:





pastel...

fiatlux
QUOTE(The Dude @ 13 Nov 2013, 05:56 PM) *
...nuuu...nu trebuie rupt dintro data...nopeee....
n-ar trebui rupt de fel...din ce a fost facut nimic n-ar trebui desfacut...da viata-i stramba..le are p-ale ei..


nimic nu tine o viatza! prefer ..prieteniile carora le-acord o viata mai lunga , dar , din pacate, ele pica-n plasa nesu-ferita a amorului ! mad.gif
The Dude
O viata tine o viata; iar o viata contine atat de multe lucruri care o insotesc permanent......



si sunt si iubiri care dureaza o viata, chiar daca, cel mai frecvent in cazul asta , sunt vieti scurte..de parca ar conta....o viata de 27 de ani intens traita (jimi) face cat 100 000 de vieti octogenare petrecute rural, cumpatat, in smerenie si cucernicie.....
The Dude
..vine zapada...se simte in aer..

dar vine mai intai thanksgiving...si eu am o prajitura speciala pentru treaba asta...o fac de ani de zile, si acum, mai nou, am gasit o varianta de a ei adusa in actualitate pe net..Nu sunt snob, dar prieteni de ai mei au emigrat in america inca inainte de revolutie...si au preluat obiceiurile de acolo, apoi, de cand cu posta electronica, ni le-au transmis si noua...si apoi o sarbatoare in plus nu strica nimanui rolleyes.gif


#####

azi se face a treia factura neplatita.
R. e tare....bordul ma evita...situatie critica la orizont.. unsure.gif

in plus au sesizat apropierea mea de Ligia (care ar fi trebuit sa fie o pedeapsa) si se pregatesc sa o retraga din birou..



Cand s-aduna norii negri
Ploaia cade ca un brici
Tine minte, sfarsitul nu-i aici



...nu-i nimic..anul asta, un an al lunii, mai are doar sase saptamani....



The Dude
un weekend tampit...

am fost in piata de vechituri si am cheltuit o gramada de bani pe lucruri de care n-am nicio trebuinta...dar erau chilipiruri, asa ca...

sambata a fost iar o zi luminoasa, cu umbre lungi...sunt atat de rare astea in noiembrie...am facut niste poze ciudate...lumina intra in atmosfera pe alte cai, iar cromatica ei e puternic afectata...acum e ideal pentru portret in aer liber...pacat ca n-am pe cine portretiza...


trebuie sa iau o decizie cu R....Ligia intra in CO si nu se mai intoarce in biroul asta...am pus de o mica petrecere de adio dupa pranz..nu va mai fi nici macar in aceiasi cladire...ahhhh, depresia asta...toti din jurul meu sufera acut de ea...cum as putea sa raman impasibil..

anul trecut pe vremea asta eram in spital...plin de incertitudini si cu inima zob...asta e un gand care te ajuta sa ai moralul ceva mai sus...

o saptamana frumoasa bunule Dude,
The Dude
"I've always been mad, I know I've been mad, like the
most of us...very hard to explain why you're mad, even if you're not mad..."


Samadaul…lotru mare…ii fura nevasta lu’ ala, crasmaru, si se lasa cu moarte de om, intr-o moara cu noroc…iar in alta moara anita devenita anette nu se poate decide intre filoti si costi, iar vasile ajunge la temnita ..intrigi grave si amestecate din care cea mai sifonata ramane pana la urma tot moara, fortata sa ia drumul siretului….

Sadoveanu aduce în epica sa construită pe simbolul crepusculuilui unei lumi vetuste, poezia evocării în tonalităţi nostalgice, grave a degringoladei epuizante a acesteia, ridicată din zonele tulburi ale acţiunilor anarhice de salvare instinctuală, la condiţia conştiinţei lucide a propriului final....bla bla bla....

De ce fac femeile asa ?...adica o harjoana, e o harjoana si nimeni n-ar trebui sa coaca un mare caz din asa ceva..spalata e ca noua, zice negustorul facand publicitate cratitei putin folosite, pe care o agita prin aer…si al treilea client care intreaba de ea a si cumparat-o…pentru ca m-am uitat in carti…si e limpede la toate marile personaje…de ce Dumnezeu fac femeile mereu asta ?

Beţi , copii, de-acuma rău să nu vă pară; Să bem crâşma toată până de cu sară;
Praf din toate să s-aleagă până de cu sară!

Barbatul, tantos si orgolios…are personalitate si vitrina de trofee…numai capete incornorate, ca si al sau e expus pe alte simeze…fata si profil…copil prost care inca mai aduna bile de sticla pentru comoara din pod..si capace turtite de la sticlele de bere ….si timbre jerpelite si mosorele de ata multicolore si flori presate si nasturi….reviste deocheate…

Daca femeia nu ar face asa…. ?

No the game never ends when your whole world depends
On the turn of a friendly card




Un om care iubeste e unul care functioneaza…el vrea o casa si se chinuie pentru ea, vrea o masina si lucreaza si noaptea, mananca putin, se imbraca modest..cumpara si mobila..face un cuib..acasa lui…in numele dragostei…el face, si facand misca economia si prin ea tara si apoi continentul, planeta si universul..toate se misca avansand din dragostea unui om care se cheltuie in numele ei…si atunci de ce ?

O femeie care iubeste face casa de 14 karate, chiar daca pereti nu se imbina, podeaua e sparta si ferestrele atarna..dragostea ei face din cocioaba palat, misca economia si prin ea tara si intreaga lume..toate se misca avansand din dragoste.

Noi nu mai iubim…de aia e criza, economia a inghetat, planeta si universul s-au oprit in loc…nimic nu mai merge…
..tot de aia are sa vina si cutremurul peste noi, si toate celelalte rele...misterios alertate...

Vezi, multe păcate sunt pe lumea asta, lui Ion Crâşmarul, i-a fugit nevasta;
Mi se pare cu vătavul i-a fugit nevasta…..



Celui care nu iubeste i se rupe…asta trebuie sa chiuleasca cat cuprinde, sa isi traga in piept seful cat mai ca lumea, sa tepuie si sa insele, sa pupe, sa se imbete si sa se strecoare…..si sa treaca...in carca altuia..Sa cumpere….de ce sa se chinuie facand ?..sa cumpere si sa vanda…misca iluzoriu economia, tot trecand chestiile dintrun buzunar in celalalt…

Ca nu e decat o nenorocita de harjonala………..care nu inseamna chiar nimic..nici o colectie fara valoare, nici falfaitul larg si in zig-zag al unui fluture mic si albastru care isi alearga peste camp sosia…

Pasiunea…pasionatul si patima…si atunci de ce !

Trei zile-mplinite si-a grijit amarul, cu obrajii-n palme, a vegheat crâşmarul;
Fără pâne, fără apă a veghiat crâşmarul…..

Asa ca, daca soarele se scoala si se culca mereu din acelasi loc (pentru ca pamantului ii arde de invarteala), musca tete nu are sa accepte din cauza asta niciodata sa mai intre si prin alte parti decat in curul calului, acolo unde sunt mereu atatea si atatea riscuri. Iar femeia, fire schimbatoare si nestatornica prin vocatie, are sa amestece permanent lucrurile intre ele, fara osebire, de-avalma…. harjoana, untul de arahide, piulitele olandeze, coloniile fine, margelele din sticla, amagirea, botinele maron, corcodelele, hartia creponata, dragostea, uliul, clestele patent, cotoroanta si prazul

Zice-un baci năstruşnic vorbe legănate: Bea şi tu, Ioane, Bea şi tu, fârtate;
Cine ştie câtă vreme mai trăim, fârtate!
fiatlux
rofl.gif bine mai Ioane !!! ne-ai facut ..varza ! de ..Bruxelles , ce-i drept, daaa' tot varza ! rofl.gif Cine te-o suparat, baiet bun?
The Dude
mad.gif ...luna noua...vremea rece...amintirile nesimtite, care nu-si stiu lungul nasului....toate in aceasta ordine rolleyes.gif


...da las ca pana la prima zapada imi trece.....prima de aici, ca eu anul asta m-am mai intalnit cu ea... thumb_yello.gif



..Da tu pe unde ai umblat ???? unsure.gif
fiatlux
QUOTE
.Da tu pe unde ai umblat ????


pai..pan tren...cu steaua (Doamne iarta-ma) ;m-am dus la clasa-ntai ca aia-s cu dare de minte tongue.gif ...la fumatori ca-acolo-s boemi ...pan occident-expres ...umblu ca-i la liber ... smile.gif
The Dude
rolleyes.gif ...umbla...umbla...ca doar cu asta ramanem...

Că din toate cîte sînt. Pe ocean şi pe pămînt. Ori în galerii de diamant.
Ţărmul n-are niciun haz. Sedentar nu eşti viteaz. Numai drumul e interesant.



***************


...Padure, sora mea, la tine vin,
La tine vin, sa-mi spovedesc pacatul.
C-am cheltuit atatea zile seci
Din viata ce mi-ai dat, sunt vinovatul.
Sunt vinovat c-am risipit in vant,
Din ce mi-ai dat, fuioare de lumina,
Sunt vinovat c-o fata cu ochi mici
Si-a-nlacrimat privirea fara vina,
Sunt vinovat c-as fi putut si eu,
Tintind in timp a visului pupila,
Sa plamadesc, cum nu am plamadit,
Minuni modeste, simple, din argila.

Sunt vinovat ca daca mi-ai lua
Tot ce mi-ai dat cu palmele batrane,
De mi-ar ramane sporul ce l-am strans,
Cu prea putin in lume as ramane.

Asculta-ma, cand viforele bat,
Durerea pe stejar nu-l infioara,
Dar carii cand il rod incet, flamand,
Dureri neincetate il doboara.
Si spune-mi, ce-i mai dureros aici —
O lovitura repede, cumplita,
Ori remuscarea care te framanta
Inceata, nemilos, neadormita?
Padure, sora mea, am suferit
Cand glume reci imi inghetau pe buza...
The Dude
...faza dura ieri..ca ma chemase medicul de ochi...era de garda...baiat tanar, necasatorit...insurat cu slujba sa...de garda sambata/duminica....si cat de des poate in cursul saptamani...zice:

- bai frate...maine dupa-masa...ca trebuie sa vedem cum a raspuns...si a trecut ceva vreme..


rolleyes.gif eu am intarziat, ca m-am luat cu niste chestii...si am ajuns pe la 19.00...si m-a primit imediat...sunt in tratament la el de cateva luni si ne stim bine de tot...ne-am si imprietenit...am un fel de infectie ce a recidivat...ochiul plange si e enervant, ca lacrimile le am altfel repartizate...nu le pot irosi asa...ca daca alea de care e nevoie la un moment dat raman neplanse...e nasol... unsure.gif

..terminam noi cu picaturi, examinare, priveste in stanga...priveste in dreapta...etc...si la coada el zice:

-acu' la plecare as vrea sa va rog ceva...da mi-e si jena...
- nu, nu va jenati...
ma gandeam la cine stie ce...

zice:

- am primit un peste...eu nu suport pestele...fac alergie numai cand imi miroase a peste...vreau sa va rog sa il acceptati dvs...va rog mult..e o mica atentie acolo...ca de la medic la pacient...si va si prescriu tratament cu peste
...rade..


rad si eu...ca inverseala asta e de toata rigolada...

eu - nu...si nu...dar nu se poate...dom' doctor va rog
- vai dar insist, nici nu il pot lua din frigider...va rog sa il scoateti dvs de acolo si daca nu il doriti..abandonati-l pe undeva..






......azi in meniu: plachie de crap...poate fac si cu maioneza, desi crapul nu prea se potriveste cu reteta asta..hmm.gif
fiatlux
sanatate !
PS-nici doctorii nu mai sunt ce-au fost
Felina
Hahahahaha ce poveste!!
The Dude
rolleyes.gif .......


daaaa...nici medicii nu mai sunt ce-au fost...de fapt nimic nu mai e la fel..
...toate trec...si noi trebuie sa trecem...


....inca un black friday.... unsure.gif
The Dude
...si era asa lapovita aseara... unsure.gif ...dar a dat in ninsoare taman ce asteptam pe la unirii..in fata de vitrina...era o plasma...un film ceva si un schimb de replici...doua tipe:

"- Acum in sfarsit stii si tu...acum poti sa afli si tu...Cum e sa fii sarac ?
- N-am fost saraca niciodata...sunt doar falita...atat..."



telenovela ceva...dar m-a prins replica asta...ca asa si eu...M-au rulat unii si sunt lefter, insa sarac nu am fost niciodata..Saracia este o stare a spiritului nu o conditie materiala...Omul sarac e sarac...Saracia privita ca un cumul de lipsuri si de renutari impune o anumita structura fiintei...si se propaga in ea...cuprinde repede toate nivelurile si toate palierele..

Se instaleaza in camara, in sifonier, pe rafturile din casa, in biblioteca...si de aici in social, in spirit si in suflet...

oamenii saraci sunt saraci cu duhul, saraci in sentimente profunde, saraci in armonie, in corelationare, saraci in daruiri, saraci in trairi, saraci in iubire pentru ca nu pot avea decat grija lor...si asta le permite atat de multe...pot calca pe ceilalti...

saracia e izvor de lucruri urate, nascatoare de egoism si de intoleranta..


***************


primisem cadou o caseta audio John (William) Coltrane..de la iubita mea...era o raritate, penca sunt doar doua albume in care Coltrane a experimentat chestia de acolo si pe asta nici nu il ascultasem cum trebuie...o singura data la radio, facand treaba...Dar asta nu se pune...caci asta nu e "auditie"...dar se potrivea de minune ca la atelier aveam un casetofon si puteam sa ascult cum trebuie.....ca atelierul are acustica si e "mana'n mana" cu jazz-ul...si cand am deschis caseta pe coperta ei era o dedicatie...de la alt iubit de ale ei..si era recenta...ca o referire trada asta (la o carte pe care taman ce o citea) ...primise cadou ceva de la cineva si l-a dat mai departe altcuiva...soarta cadourilor gresit facute..ce situatie....



ce m-am ofticat atunci, dar si acum, e ca din intreaga prostie am ramas suparat pe Coltrane, si pe albumul lui rar pe care n-am cum sa il mai ascult vreodata..ca asa facem mereu...ne suparam pe cine putem, nu pe cine trebuie...dar de ce ne suparam pana la urma ?...ca supararea aduce numai necazurii...

Ne suparam pentru ca suntem saraci...ca n-avem de unde sa punem de la noi ca roata sa nu se poticneasca si tot asteptam din alta parte...


...ca poate saracia e contagioasa...



pentru ca nu e suficienta dragoste ca sa ajunga la toti...'cause there's not enough love to go round



And when you climb
Into your bed tonight
And when you lock...
Of the door
Just think of those
Out in the cold and dark
'cause there's not enough love to go round



And sympathy
Is what we need my friend
And sympathy
Is what we need
And sympathy
Is what we need my friend
'cause there's not enough love to go round

Now half the world
Hits the other half
And half the world
Has all the food
And half the world
...

'cause there's not enough love to go round




fiatlux
stii ce ma revolta cel mai mult si mi se pare un paradox !? ca nevoia de tandrete, de caldura, de bine, de frumos ,de iubire este cu ..supraplin (dupa consumul de xanax si alte surogate), dar , cum zici tu , "saracia" ne tine incuiati si-n suferintza ; vreau ..explozii de zambete, bine, frumos ..etc ! ..explodati ,oameni buni ,nu va inghesuiti in suflete stramte,rupeti lanturile !! dixit ! NESU cu drag ! thumb_yello.gif
The Dude
...nu e la indemana oricui nesu...atat de putini cei care ar putea exploda, incat nici nu ar ajunge de-o explozie..
..ar iesi doar de o pocnitoare ceva...mai mare rasu (plansu)


cu sympathye:






......'cause there's not enough love to go round
The Dude
Doamne, daca-mi esti prieten,
Cum te lauzi la toti sfintii,
Da-i in scris porunca mortii
Sa-mi ia calul, nu parintii.

Doamne, daca-mi esti prieten,
N-asculta de toti zurliii,
Da-i in scris porunca mortii
Sa-mi ia calul, nu copiii.

Doamne, daca-mi esti prieten,
Nu-mi mai otravi ursita,
Da-i in scris porunca mortii
Sa-mi ia calul, nu iubita.

Doamne, daca-mi esti prieten,
Cum sustii in gura mare,
Moaie-ti tocul in cerneala
Si-nainte de culcare

Da-i in scris porunca mortii,
Cand si-o ascuti pumnalul,
Sa-l infiga-n mine, Doamne,
Si sa lase-n viata calul.
fiatlux
Ieri, daca aveam o pusca, as fi folosit-o pe-un nefericit care isi biciuia calul neputincios de pe mormanul de butuci din caruta ! TRIIIIST !
Cla
QUOTE(fiatlux @ 29 Nov 2013, 08:46 AM) *
Ieri, daca aveam o pusca, as fi folosit-o pe-un nefericit care isi biciuia calul neputincios de pe mormanul de butuci din caruta ! TRIIIIST !

Si de ce nu i-ai futut una ? Macar sa stie ca a primit una de la o mujer.
exergy33
QUOTE(fiatlux @ 27 Nov 2013, 11:56 AM) *
stii ce ma revolta cel mai mult si mi se pare un paradox !? ca nevoia de tandrete, de caldura, de bine, de frumos ,de iubire este cu ..supraplin (dupa consumul de xanax si alte surogate), dar , cum zici tu , "saracia" ne tine incuiati si-n suferintza ; vreau ..explozii de zambete, bine, frumos ..etc ! ..explodati ,oameni buni ,nu va inghesuiti in suflete stramte,rupeti lanturile !! dixit ! NESU cu drag ! thumb_yello.gif


Nu stiu cum e atunci cand iei Xanax ... dar cred ca nevoia de tandrete, de caldura, de daruire reprezinta un fel de dependenta (adictie) a sufletului.
Cu cat primesti mai mult cu atat vrei si mai mult, ca intr-un cerc vicios, si nu realizezi ca o supradoza poate fi fatala.

Va rog sa nu zambiti !


fiatlux
Buna seara, draga Exergy ! Nu mi se pare firesc sa ne jucam cu sentimentele ..la perete ,toti. Si aici ma refer la sentimente zise ..general umane si interumane , nu strict la relatia (d'amor) dintre doi parteneri,adica la afectiune, generozitate, compasiune, bunatate,etc ... umanism intr-un cuvant . Xanaxul iti anuleaza exact nevoia unui ..raspuns ,adica iti asigura independentza, sau mai bine spus siguratatea suportabila si asumata. Deci nu vad acest ..proces, necesitatea acelor sentimente, ca evoluind spre un cerc vicios , de (supra)solicitare ci ca pe o cale fireasca ,normala, omeneasca. Daca vezi un om cazut nu treci fluierind pe linga el ca sa nu-i creasca necesitatea de compasiune, ci-i intinzi o mana . zic ! smile.gif

PS -Dude, Exergy e de vina ! smile.gif
fiatlux
QUOTE
Va rog sa nu zambiti !


De ce?
The Dude
mad.gif


...Bai !!..Ce-i aici ? Bar de negrii ?

Fiatlux...You should be ashamed of yourself! mad.gif

Amandoua sunteti de vina....Va trebui sa va pedepsesc..bataita ?.... rolleyes.gif

Nuuuuu, veti avea nota scazuta la purtare.
Dascalita ma va asista in aplicarea acestei pedepse..... unsure.gif


Si acum puteti continua...Pentru prietenii aici e o casa deschisa... thumb_yello.gif

fiatlux
iertare, da' io's home-leasa ! ohyeah.gif

da' LA MULTI ANIIIIIIIII ! thumb_yello.gif

POENIX -Ciocarlia
The Dude
La Multi Ani Fiatlux... thumb_yello.gif


si merci de urare.... thumb_yello.gif




The Dude
...are viata amara....e un copil destul de dificil..

intr-o zi cand se juca pe sub pat a auzit-o pe mamy spunandu-i matusi ca numele ei ii este chiar antipatic...Din exact ziua aia nu a mai lasat pe nimeni sa ii spuna pe nume...Eu ii zic "Fetito"

E copilul Lyubei...din prima relatie. Tatal ei a disparut inainte ca ea sa se nasca....Si Lyuba nu e nicio flusturatica...

Ieri a fost ziua ei si am avut cinstea si onoarea sa imi fie incredintata..Am mers impreuna la parada si in parc..
A fost tare ascultatoare si cuminte si am petrecut de minune.....

mi-a explicat, intre altele, cum e cu norii, cu vata de zahar (legatura care exista intre astea doua); de ce copiilor le place sa se joace (pentru ca e: atat de bineeee) si cum stau lucrurile cu sarbatoarea nationala (cand.... ne gandim la mortii impuscati in burta )..

si-a pierdut multa vreme cu mine, si am apreciat efortul cu atat mai mult cu cat isi rupea din timpul special al zilei ei..


copii trebuie sa faca adevarate miracole ca sa poata sa ii faca sa priceapa cate ceva pe adulti
The Dude


...o carte de citit...



...o revista de rasfoit...




...o intamplare de relatat..



******************


.....ar trebui poate sa fii recunoscator destinului ca ti-a dat un superlativ, doar ca sa ti-l poata lua inapoi cu gandul cand il gusti mai dinadins?

nuuuuuu...nu nu ma plang prin cate-am trecut,
se putea si mai rau dar cine-a stiut ???



***********


intr-o zi toate se vor intoarce....
The Dude


E-atâta nepăsare între noi...
Şi-atâtea lacrimi ce nu se împart la doi
Şi e atâta teamă de eşec
Încât nu ştiu ce vreau să fac...
Să stau? Să plec?

The Dude



În limba ta

În aceeaşi limbă
Toata lumea plânge,
În aceeaşi limbă
Râde un pământ.

Ci doar în limba ta
Durerea poţi s-o mângâi,
Iar bucuria
S-o preschimbi în cânt.

În limba ta
Ţi-e dor de mama,
Şi vinul e mai vin,
Şi prânzul e mai prânz.
Şi doar în limba ta
Poţi râde singur,
Şi doar în limba ta
Te poţi opri din plâns.

Iar când nu poţi
Nici plânge şi nici râde,
Când nu poţi mângâia
Şi nici cânta,
Cu-al tău pământ,
Cu cerul tău în faţă,
Tu taci atuncea
Tot în limba ta.
The Dude
The Dude
And then Richard Parker, my fierce companion, the terrible one who kept me alive, disappeared forever from my life.

I wept like a child, not because I was overwhelmed at having survived, although I was. I was weeping because Richard Parker left me so unceremoniously. It broke my heart.

Words are all I have left to hang on to. Everything's all mixed up, fragmented, can't tell daydreams, nightdreams from reality anymore.




The Dude
În viaţa mea secretă

Te-am văzut în dimineaţa asta,
Te mişcai aşa de repede,
Se pare că nu pot să nu mă mai agăţ
De trecut.
Şi mi-e atât de dor de tine,
Nu se vede nimeni.
Şi noi încă facem dragoste
În viaţa mea secretă.

Zâmbesc când sunt nervos,
Înşel şi mint,
Fac ce trebuie să fac
Pentru a mă descurca,
Dar ştiu ce e rău
Şi ştiu ce e bine
Şi aş muri pentru adevăr
În viaţa mea secretă.

Rezistă, rezistă fratele meu,
Sora mea, ţine-te tare.
În sfârşit am primit ordinele
Voi mărşălui dimineaţa,
Voi mărşălui în noapte,
Deplasându-mă dincolo de graniţele
Vieţii mele secrete.

Am răsfoit ziarul,
Te face să plângi,
Nimănui nu îi pasă dacă oamenii
Trăiesc sau mor.
Şi negustorul vrea ca tu să te întrebi
Dacă situaţia e neagră sau albă,
Slavă Domnului că nu-i aşa simplu
În viaţa mea secretă.

Îmi muşc buza,
Cumpăr ce mi se spune,
De la cel mai recent hit
Până la înţelepciunea unui bătrân,
Dar sunt mereu singur
Şi inima mea e precum gheaţa
Şi e înghesuială şi e frig
În viaţa mea secretă.

În viaţa mea secretă,
În viaţa mea secretă,
În viaţa mea secretă.
The Dude
..faza....cand cu vijelia si cu zapada...o tigla desprinsa a alunecat pana’n jgheab...m-am dus la nea Nicu, ca el avea o scara si ceva pricepere...a venit omul, si zice...ah o nimica toata...imediat rezolvam....plecase numai cu un tricou pe el...s-a suit si apoi a disparut din vedere...de sus de acolo zice: ..hmmmm...trebuie sa asez tot randul...bine nea Nicule si am intrat in casa ca aveam de scris ceva cuiva...

Lyuba a maturat curtea de frunze si acum, plecand, a mai dat un tur prin curte...obiceiul ei....a zarit scara si si-a spus...mare nesimtit Dude asta...tot timpul cineva sa stranga dupa el...s-a chinuit cum a putut cu scara, ca era mare si grea, si a sprijinit-o de gard..


Tarziu suna telefonul...era vecina, zice ma scuzati, dar Nea Nicu a ramas pe casa si va roaga sa ii dati scara..... blink.gif


Era albastru saracu’....nu i-a mai trebuit nici ciubuc, nici scara, nici nimic...a plecat glont...trecusera un ceas si ceva...si era doar in tricou...a strigat pana sa-i pocneasca plamani, dar deh...termopane, usi si geamuri inchise...muzica in difuzoare...daca nu il auzea vecina era si acum pe casa....brrrrrrrrrr...






The Dude
Pentru Lerin.


Ziceam ca tu esti o persoana ce dezvolta relatii importante cu visul.

In Dudeismul Monoteist (filozofie personala, si teorie existentiala in curs de afirmare - la care esti invitata sa participi daca doresti), exista notiunea de "Substantial Epic". Ea acopera povestea completa a tuturor experientelor tale, atat cele cumulate in viata pe care ai parcurs-o pana la acest moment, dar si a evenimentelor dobandite ereditar de la predecesaorii tai (fondul comun al cunoasterii....un fel de subconstient colectiv, asa cum a fost el identificat de Carl Gustav Jung).

Substantialul epic este obiectiv prin excelenta. Multe dintre informatiile pe care el le detine, si care se constituie in istoria precisa a trairilor tale, sunt cenzurate de o instanta selectiva, cu functionalitate de principiu activ, creator, si cu rol divin (Dumnezeul Individual).

Ceea ce trece din substantialul epic, dincolo de Dumnezeul personal in constientul vrednic, alcatuieste structura etica si morala pe care se deseneaza caracterul fiintei tale. Oricat de bizar ar parea, toate aceste arhive de date, algoritmi de asociere si norme de conjunctie se afla intr-un echilibru oscilant, dar stabil.

Paradigma Dudeismului Monoteist nu poate fi explicata in termeni mai simpli si/sau mai succinti...


Revenind.

Saftul meu este sa urmezi indicatiile lui Sigismund Schlomo Freud aka Sigmund Freud care ne invata cum sa ne exploram subconstientul, pentru ca, in baza informatiilor ce pot fi recuperate de acolo, sa ne putem construi o imagine cat mai completa a eului, si chiar sa o corectam acolo unde detinerile depozitate nu ne convin (fiindca ele genereaza si contribuie decisiv la crearea de deprinderi, atitudini, pozitii si gesturi...adica la totalitatea actelor ce in final ne reprezinta). Metodele de investigare sunt explicate de Freud in literatura sa(Ed. Tei-Opere, vol. 3 – Psihologia inconștientului, Opere, vol. 9 – Interpretarea viselor, Opere, vol. 11 – Tehnica psihanalizei, Opere, vol. 15 – Vis și telepatie). Tu ai avantajul ca ai o comunicare permanenta cu tine pe calea reveriei ..ar trebui valorificata. Nu multa lume are asa ceva...

Tehnic

Aseaza pe noptiera de langa patul in care dormi un carnetel cu ceva care sa te ajute sa notezi...Un reportofon poate face la fel de bine. Imediat cum te-ai trezit din vis, noteaza (inregistreaza) imediat tot ce iti amintesti..Informatiile se prezinta deavalma, n-au logica si nici coerenta, dar sunt cele adevarate...astea sosesc direct din Substantialul Epic...Faza in care ele sunt accesibile nu dureaza mai mult de 10 minute...Dupa asta vine un alt set de informatii, prelucrate din primele si interpretate deja de cenzura Dumnezeului Personal, in care intamplarile capata o bruma de cauzalitate si o oarecare inlantuire (coerenta)...La cel mult o jumatate de ora de la trezire visul este deja cosmetizat si "adaptat" (unor considerente impuse de constient, sociologic, relationare cu mediul, impuneri etico/morale) in mai bine de 60% din detaliile primare.

Materialul pe care reusesti sa il salvezi va trebui apoi interpretat.


Exemplu:

...ieri, la munca, in timp ce vorbeai la telefon si te deplasai catre oficiu sa iti faci o cafea (constientul preocupat de alte activitati), ai surprins o remarca adresata de o colega altcuiva...poate un nume, poate o sentinta.?..In mintea ta cuvintele alea s-au asociat cu o chestiune din trecutul recent (cateva luni in urma, poate un an) si care nu s-a incheiat la vremea ei...Nu era ceva extrem de important pentru tine, dar nesiguranta faptului ca povestea aia a ramas nedefinitivata iti creea o stare de disconfort difuza..Ai incheiat convorbirea, ai facut si cafeaua, ai consumat-o in discutii de alta natura cu cei cativa aflati la tigara. In timpul asta, fara ca tu sa stii, fraza a intrat in procesare la Substantialul Epic, unde multe amanunte pe care tu nu ti le mai amintesti au fost puse in legatura cu cele auzite in treacat, au fost interpretate atent pe seama tonului in care acele cuvinte s-au rostit, si alte imprejurari de care tu "oficial" nu ai luat nota..banuiala ta se confirma...

in acea noapte, rezultatul procesului ti-a fost comunicat alegoric prin adunatura de serpi (care oniric, atat la Freud cat si popular, reprezinta incurcaturi care se descurca - periculos daca serpii sunt veninosi si ai teama de ei...ori doar complicat, daca, in plan constient, ei nu reprezinta pentru tine vreo amenintare...iata cum functioneaza mecanismul si cum sunt activate functiile premonitorii ale visului intr-un caz simplu si colateral...


insa exista situatii majore, aluzii mult mai semnificative si influente controlabile care decurg in acelasi fel...


voila....
The Dude
...Salut Radu...

ce mai surpriza ?...nu-i asa ?

Uite, am cateva lucruri sa iti spun si m-am gandit ca azi, in ajun de sarbatoare, are sa iti pice cel mai bine:

Ai Castigat !! Bravo !!

Da...Fara vrajala...!!

De pe 15.12. plec.
Imediat ce termin postul asta trec la redactat actele...
Am vrut sa fii primul informat, pentru ca in definitiv e numai meritul tau...Si e si o mare reusita.

Banuiesc ca are sa iti prinda bine sa aflii ca in motivatia oficiala a plecarii mele nu apare decat intarzierea platii facturilor, a banilor pe care agentia mi-i datoreaza...Nimic despre uneltirile tale, nimic despre pierderile iminente care vor urma, nimic despre prognosticurile mele viitoare, nimic despre parerile mele legate de impostura ta.

Nu e foarte frumos sa folosesc aceasta cale pentru a iti comunica victoria (...sau pierderea, nu-i mare diferenta pana la urma...doar doi mari amagitori), dar daca intr-adevar nu imi urmaresti fraudulos activitatea de aici (hanuancutei), atunci ai sa primesti decizia mea pe caile oficiale si...dupa Sfantul Nicolae...asa cum e crestineste...daca insa imi supraveghezi (abuziv) traficul pe server, asa cum se zice...atunci...nu-i vina mea... unsure.gif


Nu-s mai multe de spus.

Sa ai zile frumoase..ca simple nu vor fii.



Fara stima, simpatie, ori respect....

The Dude
dascalita
...fiecare la vremea sa!
leirn
Multumesc pentru postare. Ar trebui sa-ti urmez sfatul si sa notez visele imediat cum ma trezesc, nu la cateva ore sau chiar zile, cum fac acum. Ca de notat, le notez, dar cand apuc si in mare parte doar electronic, pentru ca pot cauta mai usor prin ele(CTRL+F biggrin.gif ).

Eu despre vise stiu ca sunt in 2 limbaje:
- limbajul lumii, al constientului colectiv
- limbajul personal, unde un simbol are o anume semnificatie, departe de cea comuna, chiar opusa poate, valabila doar pentru cel in cauza. De exemplu, eu daca visez corbi e de bine. In simbolistica viselor zice altceva, dar atitudinea mea fata de corbi e alta decat cea comuna, de unde si simbolistica schimbata in vise.
Visele premonitorii sunt alta poveste, acolo inca nu inteleg mecanismele in totalitate.
The Dude
Lerin:

e ca si cum ai traduce un text din engleza (subconstient- substatial epic - constient colectiv), in farnceza (preconstient- Dumnezeu personal - limaj personal) pentru ca in final sa il traduci in romana...

corbul, in constientul colectiv este acelasi...el ca simbol cu semnificatia comuna, e utilizat de subconstient ca sa iti comunice un mesaj...corbul cum il simti tu, e deja un mesaj alterat...


voi reveni..



Dude:

deci a functionat thumb_yello.gif

acum a trecut si Nicolae..mi-a adus un cos cu fructe, mandarine, pere, banane, portocale, cateva mici suparari printre, doua deceptii si o ditamai belea...Las ca vine Craciunul si voi fi iar fata in fata cu bradul meu..Abia astept... thumb_yello.gif
The Dude
...ufff....ratacit in stupiditati....am si uitat:

04 dec...ziua de nastere a lui Jeff Bridges si cea a mortii lui Zapppa..




leirn
QUOTE(The Dude @ 7 Dec 2013, 10:41 AM) *
Lerin:

e ca si cum ai traduce un text din engleza (subconstient- substatial epic - constient colectiv), in farnceza (preconstient- Dumnezeu personal - limaj personal) pentru ca in final sa il traduci in romana...

corbul, in constientul colectiv este acelasi...el ca simbol cu semnificatia comuna, e utilizat de subconstient ca sa iti comunice un mesaj...corbul cum il simti tu, e deja un mesaj alterat...

Nu chiar. De exemplu, daca tu in copilarie ai avut o relatie speciala cu o minge rosie, la maturitate iti vor placea mingile rosii. Daca alt copil a fost lovit cu o minge rosie, el va dezvolta inconstient adversiune fata de mingile rosii. La maturitate, pentru el o minge rosie va trezi alte sentimente decat cele pe care ti le trezeste tie aceeasi minge rosie.
In vise lucrurile se petrec in acelasi mod: simbolurile sunt specifice fiecaruia, cu exceptia cazurilor in care visul are legatura directa cu subconstientul colectiv. De-aia spuneam ca visele au 2 limbaje(din cate stiu eu pana acum): personal si al subconstientului colectiv. Uneori aceste doua limbaje se suprapun, alteori nu.
The Dude
...nope Lerin...

exact ca in viata...si exemplul tau confirma asta, vorbesti de mingea rosie si fondul comun al cunoasterii nu identifica decat una singura...el pe ea o stie, el cu ea opereaza...Mingea rosie cu semnificatiile adaugate de tine va deveni operationala generatiei viitoare, asta daca procreezi dupa ce ai asimilat fondului nota ta personala. In visare, comunicarea cu fondul comun se face numai in acest fel. Pe limbajul comun...Cand Dumnezeul Personal ia nota si intervine el modifica visul in acord cu regulile lui, respectiv: amprenta ta unica; mesajul acum e deja unul convertit si mult mai greu de interpretat...Partile astea nu sunt originale teoriei mele...sunt preluate de la freud, adler si jung...


daca vrei sa afli cat mai exact ce ti se comunica din subconstient (...substantial epic...fond comun..what ever..) trebuie sa ii accepti semantica si semiotica...abia apoi sa traduci direct din el...Traducand o traducere pierzi foarte multe din calitatile, acuratetea si din valoarea mesajului...
Cla
Da, trebuie sa treci prin Freud si Steven Hawkins, atunci nu stii ce n-ai stiut. ohyeah.gif
The Dude
..era o baltoaca...si fulguia...ma grabeam, ca neaua se pune pe lentilele de la ochelari, si e enervant din cale afara..din fata o tipa cu esarfa si vorbind la telefon in gesturi largi cu mana libera..si declamand tare...si cu capul dat pe spate...era loc de o singura persoana pe langa balta si in loc sa o astept sa treaca...m-am grabit sa depasesc balta pana ca ea sa ajunga acolo....ceea ce nu prea mi-a iesit...ca a iutit si ea pasul...cand i-am trecut in drept...a lasat telefonul ...s-a uitat in ochii mei si a zis ironic: "multumesc"...eu ma grabeam...nu-i o scuza...dar mi se ud lentilele si apoi sunt greu de curatat...si i-am raspuns..."nu aveti pentru ce"...iar ea a ramas asa...teatral cu telefonul in mana si tinut la ceva distanta de ureche...si foarte surprinsa..."himmmmm"......zice..."eu v-am admonestat pentru lipsa de politete"..."iar eu am amendat-o pe a dumneavoastra...care e ceva mai mare"..."prima ca nu eram in situatia de a stabili prioritati, a doua ca nu imi pareti deloc grabita, iar eu sunt....a treia ca va aflati in mare abatere fata de politete vorbind asa agresiv la telefon...pe strada...."...

"....poate ca ar trebui sa imi cer si scuze ?"...zice ofuscata cu mana in sold de data asta..."daca faceti asa ceva, atunci sa stiti ca ele vor fi acceptate...iar acceptul vine insotit de scuzele mele...perntru neatentie"...Tipa ramane interzisa...da capul intr-o parte...se uita la mine...se uita iar intr-o parte...Locul catre care tot intoarce capul e decorat cu fereastra unui local prin care se vad oameni asezati la mese si care se simt bine..o cafenea....urmarindu-i privirea zaresc vitrina si zic din instinct..."pot sa va ofer o cafea ?"....tipa pufneste si se pregateste sa imi zica una apasata....dar se opreste si zice..."bine, dar trebuie sa ne grabim....ca erati grabit...nu-i asa ?"...si am intrat si am baut cafea...si am vorbit banalitati si apoi am condus-o la iesire...mi-a zis mercic si m-a pupat...si dusa a fost....fara numar de telefon...fara schimb de nume...doar asa doi necunoscuti intr-o disputa lipsita de sens...doi oameni...viata e cateodata atat de simpla...si tare frumoasa....chiar si in depresie
The Dude



trebuie sa comand unul....si nu stiu pe care din ele ??...vreun sfat, vreo sugestie ceva ???
Felina
cel cu fructe? arata tare apetisant smile.gif
The Dude
...Ha...ce bine...hai sa iti zic de fiecare:

ala cu frisca si cu fructe deasupra, are pe dinauntru un blat diplomat

ala fondant e cu martipan si cu un fel de blat cu nuca pisata si anason...e bun si asta dar cam greu..

ala din dreapta e ceva ca un fel de crema cu piscoturi prin ea...un fel de jelly..

mai e si ala mareshal, cu crema de joffra..


e pentru o fetita...fetita Lyubei....asa ca inca ma gandesc...


dupa toate astea iti menti recomandarea ?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.