Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Case De Vacanta, Case De Locuit..
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Constructii - sfaturi, realizari, materiale de constructii
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
abis
Intrebare pentru cine se pricepe: care este cea mai buna varianta pentru tabla de pe acoperis? Pana acum recomandarile cunoscutilor, dar nu stiu cat de intemeiate, se indreapta care:
- Lindab Nordic 400 PE sau HBPE
- Lindab LTM
- Coilprofil

Dintre acestea, care ar fi alegerea cea mai buna?
The Dude
..daca dai o bere ne putem vedea sa discutam... rolleyes.gif

Deci...produsele de care spui nu imi zic nimic...Dar, ce stiu eu este ca Lindab-ul e o tabla foarte scumpa...pentru ca se numeste Lindab.
Exista pe piata mai multe produse asemanatoare fabricate in Danemarca, Austria si Franta...
Strict tehnic sunt identice si se comercializeaza cu adnotarea "tabla tip lindab" ..pretul ? putin peste jumatatea celei originale..

Acum, intrebarea mea este: de ce te-ai oprit la acest tip de invelitoare ?
Eu zic ca daca nu ai o problema cu banii, asta nu e o alegere extraordinara.
Tabla...Lindab sau nu, daca nu e pusa perfect e drama mare..
La vanturile care sunt tot mai des pe la noi, daca un singur colt nu e prins ca lumea, de acolo pleaca smulgerea intregii invelitori..
Eu n-am incredere deloc in asta...

In fine, daca iti e de trebuinta si crezi ca se merita, eu stiu o firma care e importator direct si are preturi foarte bune si pentru Lindab si pentru tip Lindab...
abis
QUOTE(The Dude @ 7 Oct 2013, 01:23 PM) *
Acum, intrebarea mea este: de ce te-ai oprit la acest tip de invelitoare ?

Eu unul nu ma pricep - am vazut la altii acoperisuri care tin de ani buni si i-am intrebat ce au pus pe casa si daca recomanda ori nu. sorry.gif
The Dude
OK....asa si e..arata...dar nu spune si povestea...

In zona cabanei mele multe casute (de vacanta) si-au pus invelitori din astea, si arata toate foarte frumos...insa daca ar putea sa spuna, ar zice despre necazurile pe care le-au avut in timp..Ca nu poti sta cu acoperisul sfasiat..E ceva ce trebuie sa repari imediat..

In fine, si tabla Lindab e pe categorii...Daca o iei pe cea mai scumpa (este mai groasa - are un tratament special fata de cea "comuna") si, inca o data: daca e pusa bine, n-ar trebui sa fie surprize.

Atentie insa tabla asta nu se poate pune la acoperisuri care nu au un unghi minim de panta...Nu il stiu care e, dar stiu ca exista aceasta conditie..


Eu la cabana mi-am pus bardouri (sindrila bitumata).
Radeau taranii de mine...cica: la prima vijelie le culegi din vale
La prima vijelie insa, pe vale erau numai site si bucati de tabla...chiar si un wc din ala cum e la tara...
Dupa aia am fost altfel privit, iar cand au facut hotelul din sat, proprietarul a venit la mine, s-a uitat la invelitaorea mea si apoi a cumparat pentru hotel una la fel. Eu insa nici pe asta nu ti-as recomanda-o, ca sunt multe facaturi pe piata si e greu sa le deosebesti una de alta.

Eu recomand tuturor celor care au posibilitatea Tigla Bramac. E sfanta.

Atentie insa...si pentru tigla si pentru bardou, astereala se bate "personalizat"... thumb_yello.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.