HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Eminescu Ucis De Masonerie..
The Dude
mesaj 23 Jan 2007, 10:45 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (exergy33 @ 22 Jan 2007, 03:28 PM)
Tu ai folosit expresia acum 6007 de ani  smile.gif  , adica cu 6007 ani in urma in raport cu anul de fata , indiferent care ar fi calendarul pe care il utilizam : crestin , iudaic , sau islamic .


Da mai, si am gresit la fel de mult, sau la fel de putin ca atunci cand tu afirmi ca ne aflam in anul de gratie 2007...!!!

QUOTE
Toata discutia asta este offtopic



Toata discutia e on topic, atat vreme cat inca din titlul ei Masoneria e acuzata de o crima abominabila.Tu, la fel ca multi altii de pe aici faci confuzie cu un topic unde se discuta despre Eminescu; aici se discuta doar despre posibila lui asasinare de catre Ordinul Masonic.

Punctul meu de vedere e ca o asemenea posibilitate nu exista decat in mintile exaltate de literatura de prosta calitate sau de lucratura altor dusmani ai Masoneriei (un anume fel de "publicitate" finantat de multe ori fatis de cercurile bisericesti ("forta de est") care au vazut in timp, in Masonerie un posibil concurent cu mare potential).
Ca mason ce crede in onorabilitatea Ordinului am simtit ca e de datoria mea sa imi exprim aici opinia in legatura cu asfel de invinuiri. Nu mi-am propus insa sa raspund nici altor acuze aberante, sau sa fac in general o apologie a fratiei.

Au fost vremuri in perioada uceniciei, dar si mai tarziu, in care m-am intrebat daca totusi nu ma aflu in eroare, daca nu sunt controlat asa cum sustin unii, sau macar manevrat. Raspunsul nu e decat unul: Valorile morale ale Masoneriei sunt cele care imi controleaza deciziile, intrucat am ales sa cred in ele. Ele sunt cuprinse in Constitutie, in Regulament si in vechile Land Mark-uri...si sunt accesibile oricui...Nici un secret aici.

In cadrul unei loji fondurile provenite din cotizatii, donatii si/sau alte activitati sunt controlate permanent de toti fratii. Organizarea unei actiuni represive impotriva cuiva ar trebui sa se regasesca si in cheltuielile lojii respective, ori "contabilitatea" lojii este foarte simpla si nu permite dismularea sau reorientarea unor sume de bani.
Apoi organizarea unui atentat are in primul rand nevoie de un asasin....Structura pe care acesta ar trebui sa o aiba nu i-ar permite insa accesul in Ordin. Admitand insa ca asa ceva ar fi totusi posibil (au fost destule cazuri) cum ar interactiona acesta cu fratii sai dupa o asemenea isprava ??? Se vede aici destul de clar ca cei care si-au dat cu presupusul in chestiune nu au habar cum functioneaza o loja...si nici eu nu pot explica intrucat am jurat sa nu o fac (dar gasiti pe net...iar nimic nu e ascuns nici aici)...O sa trebuiasca doar sa ma credti pe cuvant: activitatea unui atelier in cadrul caruia s-au comis cu buna stiinta acte reprobabile nu este posibila

Acest topic a fost editat de The Dude: 23 Jan 2007, 02:49 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 23 Jan 2007, 03:09 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
aici se discuta doar despre posibila lui asasinare de catre Ordinul Masonic.

..perfect de acord...dar ca sa putem stabili lucrul acesta avem nevoie de dovezi si in ultimul rand sa vorbim si un pic de opera geniului...
QUOTE
In cadrul unei loji fondurile provenite din cotizatii, donatii si/sau alte activitati sunt controlate permanent de toti fratii.

..daca in totaliatate ar fi asa..nu am mai avea in presa discutii sau acuzatii din partea lojilor desprinse din MLNR care ulterior au format alte mari loji...de ex. Marea Loja a Romaniei..
QUOTE
Structura pe care acesta ar trebui sa o aiba nu i-ar permite insa accesul in Ordin.

...acum ma intreb tu ii cunosti pe toti membri ordinului sau macar pe cei ai marii loji.... hh.gif

QUOTE
O sa trebuiasca doar sa ma credti pe cuvant: activitatea unui atelier in cadrul caruia s-au comis cu buna stiinta acte reprobabile nu este posibila

..sunt numeroase ateliere care au savarsit lucruri odioase ..repet nu judec aspectele bune pe care cand va fi momentul nu am sa le neg ..dar sunt si multe lucruri negative care se formeaza in jurul fratilor...
....este foarte posibila si exemple se pot gasi multe.... nu am sa incep sa le insir ca mi-ar trebui mult timp..si apoi iar mi se va reprosa ca am posturi kilometrice fara esenta... cry.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 25 Jan 2007, 03:23 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE
Tu, la fel ca multi altii de pe aici faci confuzie cu un topic unde se discuta despre Eminescu; aici se discuta doar despre posibila lui asasinare de catre Ordinul Masonic.

... iar tu faci confuzie cu un spatiu virtual in care se face publicitate Masoneriei . smile.gif ... fara suparare.
Cum iti explici toata tirada de mai jos?
Ce legatura au cele spuse de tine aici (cotizatii , taxe , sedinte devil.gif ) cu Eminescu si prezumtia ca acesta sa fie scos din scena de Masonerie ?!

QUOTE
Ca mason ce crede in onorabilitatea Ordinului am simtit ca e de datoria mea sa imi exprim aici opinia in legatura cu asfel de invinuiri. Nu mi-am propus insa sa raspund nici altor acuze aberante, sau sa fac in general o apologie a fratiei.

Au fost vremuri in perioada uceniciei, dar si mai tarziu, in care m-am intrebat daca totusi nu ma aflu in eroare, daca nu sunt controlat asa cum sustin unii, sau macar manevrat. Raspunsul nu e decat unul: Valorile morale ale Masoneriei sunt cele care imi controleaza deciziile, intrucat am ales sa cred in ele. Ele sunt cuprinse in Constitutie, in Regulament si in vechile Land Mark-uri...si sunt accesibile oricui...Nici un secret aici.

In cadrul unei loji fondurile provenite din cotizatii, donatii si/sau alte activitati sunt controlate permanent de toti fratii. Organizarea unei actiuni represive impotriva cuiva ar trebui sa se regasesca si in cheltuielile lojii respective, ori "contabilitatea" lojii este foarte simpla si nu permite dismularea sau reorientarea unor sume de bani.
Apoi organizarea unui atentat are in primul rand nevoie de un asasin....Structura pe care acesta ar trebui sa o aiba nu i-ar permite insa accesul in Ordin. Admitand insa ca asa ceva ar fi totusi posibil (au fost destule cazuri) cum ar interactiona acesta cu fratii sai dupa o asemenea isprava ??? Se vede aici destul de clar ca cei care si-au dat cu presupusul in chestiune nu au habar cum functioneaza o loja...si nici eu nu pot explica intrucat am jurat sa nu o fac (dar gasiti pe net...iar nimic nu e ascuns nici aici)...O sa trebuiasca doar sa ma credti pe cuvant: activitatea unui atelier in cadrul caruia s-au comis cu buna stiinta acte reprobabile nu este posibila


... si daca nu e ascuns, si daca tot se gasesc informatii pe net ... nu inteleg ce trebuie sa juri sa nu spui.smile.gif
Sunt numai doua posibilitati in ce priveste juramintul , dar nu am sa le iau in discutie.

Nu stiu de ce nu ai spus pina acum ca sotul Veronicai Micle , profesorul Micle , a fost mason. smile.gif
Se pot face speculatii cu nemiluita , dar un lucru este cert: in momentul cind a auzit ca Eminescu a fost internat in ospiciu , Veronica Micle nu aratat nici macar un semn de parere de rau. Ba mai mult, a spus citeva cuvinte ironice. Scena este povestita (pe hirtie) cu lux de amanunte de un martor ocular al momentului ... si iarasi este ciudata atitudinea criticii romanesti . smile.gif
Le e greu sa 'demitizeze'aceasta poveste de iubire .
Si ar mai fi atitea de spus ... smile.gif

Acest topic a fost editat de exergy33: 25 Jan 2007, 03:25 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 25 Jan 2007, 04:01 PM
Mesaj #74


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Logic vorbind, e posibil totusi ca Eminescu sa fie omorit de masoni....Pai sa judecam putin...masonii=zidari, adica ei faceau casele, zidurile, gardurile din orasul ala...Eminescului ii cam placea bautura, clar, dupa o agapa inspirationala simtea o mare presiune creativa in vezica.....azi asa, miine asa, probabil ca pina la urma a de venit o problema obsedanta pt fratii masoni: cine mama dracului se tot pisa pe munca noastra?
Si i-au dat la cap.

Acest topic a fost editat de bdl: 25 Jan 2007, 04:02 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 25 Jan 2007, 04:06 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (exergy33 @ 25 Jan 2007, 02:23 PM)
Cum iti explici toata tirada de mai jos?
Ce legatura au cele spuse de tine aici (cotizatii , taxe , sedinte devil.gif ) cu Eminescu si prezumtia ca acesta sa fie scos din scena de Masonerie ?!


Foarte simplu: incerc sa dovedesc ca daca o loja ar pune la cale un atentat criminal impotriva cuiva, atunci toti membrii lojii respective ar trebui sa fie la curent cu acel act...Macar prin latura lui economica daca nu si altfel.

In speta loja mea numara in prezent 112 coloane...Ce sanse crezi ca ar avea o crima sa ramana fara autori cunoscuti atunci cand secretul ei e cunoscut de 112 oameni ???

Cum as putea sa apar altfel Masoneria de acuze atat de grave (si de imaginare) decat vorbindu-ti despre organizarea ei...pe care in mod evident nu o cunosti nici macar superficial...tot fara suparare....

Trebuie de exemplu sa sti ca Ordinul functioneaza numai in Tinute si in Templu. Daca ceva se pune la cale, atunci ca sa poti spune ca Masoneria a organizat chestiunea in cauza e musai ca treaba aia sa se discute in Templu si intro Tinuta. Daca e la colt de strada, sau intro carciuma, sau in vreun birou Masoneria nu e implicata cu nimic. Institutia Masonica iar nu poate fi implicata daca faradelegea e pusa la cale de cativa masoni, pentru ca ei in afara templului isi pierd aceasta calitate.

Spatiul sacru e cel al Templului...in care tu nu ai sa pasesti niciodata in aceasta existenta, desi fizic cred ca poti sa vizitezi acea sala daca oferi un ciubuc pe masura paznicilor sau persoanelor care o intretin atunci cand nu au loc Tinute.

Masoni nu omoara oameni, nu comploteaza impotriva oranduirilor, nu fac politica si nici nu conspira...Persoane care in Templu sunt masoni au participat insa la gesturi reprobabile, si in trecut si in prezent...ceea ce e o alta poveste.



Domnul Micle....ma indoiesc ca s-ar fi preocupat atat de mult de un nebun...Mai ales ca din cate am inteles eu nici varsta nu ii mai permitea


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 25 Jan 2007, 04:46 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE (The Dude @ 25 Jan 2007, 05:36 PM)

Spatiul sacru e cel al Templului...in care tu nu ai sa pasesti niciodata in aceasta existenta, desi fizic cred ca poti sa vizitezi acea sala daca oferi un ciubuc pe masura paznicilor sau persoanelor care o intretin atunci cand nu au loc Tinute.


Eu zic ca ar fi mai intelept sa te limitezi in discutii la ceea ce stii smile.gif.

QUOTE
Domnul Micle....ma indoiesc ca s-ar fi preocupat atat de mult de un nebun...Mai ales ca din cate am inteles eu nici varsta nu ii mai permitea

smile.gif , smile.gif , smile.gif , ce legatura are virsta. Nu trebuia sa fi mers personal si sa-l fi luat de piept pe unul ca Eminescu , cu vreo 2-3 decenii mai tinar.

Eminescu incomoda pe multa lume . Asta este o certitudine.
Au incercat sa-l cumpere cu bani ... cu functii.. etc. Asta este deasemenea o certitudine.
Eminescu a refuzat in mod repetat , s-a opus atit cit a putut ... prin luciditatea mintii sale . Si acest fapt este o certitudine. smile.gif

A fost Eminescu inlaturat de pe scena de Masonerie ?
A fost el oare ucis de masoni ?!
... simple speculatii... nu certitudini.
Nimeni nu a putut demonstra acest lucru , pentru ca nu exista dovezi . smile.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Jan 2007, 04:50 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (exergy33 @ 25 Jan 2007, 03:23 PM)

Se pot face speculatii cu nemiluita , dar un lucru este cert: in momentul cind a auzit ca Eminescu a fost internat in ospiciu , Veronica Micle nu aratat nici macar un semn de parere de rau. Ba mai mult, a spus citeva cuvinte ironice.  Scena este povestita (pe hirtie) cu lux de amanunte de un martor ocular al momentului ... si iarasi este ciudata atitudinea criticii romanesti .  smile.gif
Le e greu sa 'demitizeze'aceasta  poveste de iubire .

In fost raia a Brailei a ramas un cuvant turcesc ( printre altele) care caracterizeaza foarte bine o astfel de femeie : paciaura ! Care desigur n-are nicio legatura cu tatal mason !

Acest topic a fost editat de March: 25 Jan 2007, 05:33 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 25 Jan 2007, 05:10 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Foarte simplu: incerc sa dovedesc ca daca o loja ar pune la cale un atentat criminal impotriva cuiva, atunci toti membrii lojii respective ar trebui sa fie la curent cu acel act...

Daca un om este ucis nu trebuie neaparat sa ai nevoie de banii iti trebuie o simpla piatra si putina minte sa transformi viata unui om si sa-i faci pe ceilalti sa creada ca-i nebun...apoi alungandu-l in ospiciu de unde se stie ca nu mai ai scapare...
QUOTE
Ce sanse crezi ca ar avea o crima sa ramana fara autori cunoscuti atunci cand secretul ei e cunoscut de 112 oameni ???
.
Aceeasi sansa cum si celalalte odioase comploturi au ramas in tenebrele templului...nu are importanta ca sunt 112 sau 133 sau 164..si asa mai departe..important este ce fel de oameni sunt acolo...
QUOTE
Daca ceva se pune la cale, atunci ca sa poti spune ca Masoneria a organizat chestiunea in cauza e musai ca treaba aia sa se discute in Templu si intro Tinuta.

Perfect de acord nimeni nu a spus ca aceste lucruri nu s-ar putea discuta in Templu...si pentru ca tot spui ca acolo nu se face mai nimic trebuie sa dam niste exemple ca sa ne edificam...
Multi considera ca Revolutia franceza din 1789 a fost facuta de baietzii gri...pai atunci daca spui ca acestia nu comploteaza nu fac regii de ce a fost nevoie de omorarea cetatenilor si de lupte de strada.???..(a nu erau in templu) se stie de cele 2 tabere implicate...enciclopedisti (Diderot,Rousseau,Helvetius,D'Alembert,Voltaire) si practici,oamenii politici (Danton,Chaderlos de Laclos,Filip Egalite,Sieyes,Bailly,La Fayette,Condorcet,Saint-Just) care pentru ca nu le mai ajungea atata forta,putere au ajuns sa se lupte si intre ei...de ce??? pentru ca erau asa cum bine se stie in loji diferite sub alte obediente...si ce vor face dansii vor pune bazele primei marii etape din asa zisa viitoare guvernare mondiala (Declaratia Drepturilor Omului) sa nu-si imagineze cineva ca aceste drepturi au fost puse pe hartie pentru cetateni..lupta era dusa impotriva altcuiva..ehe impotriva aboliri drepturilor si privilegiilor preotilor catolici care in ultimul timp devenisera dusmanii aprigi ai Masoneriei...se cunosc episoadele luptei dintre Marele Orient al Frantei (care se va defini ca fiind agnostic-ateu) si in speta Vaticanul (lasand la o parte si faptul ca si in Biserica catolica sunt multe loji)
....sa nu mai vorbim de anul 1848, de atacul sangeros de la Sarajevo,sa nu mai vorbim de ilustrul maestru Giuseppe Mazzini...dar sa nu insistam ca apoi vom plictisi auditoriul..se revenim la tarisoara noastra

De ce in momentul in care Alexandru Ioan Cuza a dorit desfiintarea lojei Steaua Dunarii in 1862 afland de complotul instituit de frati si inlocuirea cu una care sa-i poarte numele baietzii gri l-au facut in asa mod incat sa renunte la tron...(lojile Steaua Dunarii au fost infiintate de un frate francez pe nume Auguste Carance la Bucuresti,Iasi,Galati-considerata localitate mama a Masoneriei romanesti)...??? a devenise incomod si numai asculta de Fratie...
Oare aceste lucruri s-au intamplat in templu si in tinuta sau pe strazi unde baietzii se vedeau ocazional la un pahar de vorba...??? sa fim seriosi... rofl.gif

De ce a fost ales principele Carol de Hohenzollern-Sigmaringen sa domneasca asupra noastra (famile binecunoscuta masonica)...a pentru ca si-au dat seama fratii ca un principe autohton le poate leza interesele????? sa ma lase cei care spun ca ne-au impus tarile straine...

De ce Ion C. Bratianu se desparte de masonerie atunci cand la sfarsitul secolului XIX urmand exemplul Marelui Orient de Franta lojile abandonasera orice insemn crestin,renuntasera la prezenta Carti Sfinte pe altarul de la Orient si eliminasera pana si referirile la Marele Arhitect ...???? sau era vorba de un nou complotel...???? sa redau un citat din revistele voastre unde totul este atat de clar si fara urma de vinovatie ...
citez "Romania masonica"
"Azi cu regret trebuie sa spunem ca mai nimic nu a ramas din trecutul glorios pe care l-a avut Franc-Masoneria in Romania,cei mai multi sunt scarbiti de neregula care stapaneste administratia Masoneriei noastre,din care cauza s-a starnit dezbinarea .."
Cum poti sa-mi argumentezi (fiind in perioada de care vorbeam a mortii geniului Eminescu) ca in Templu si in Tinuta din aceea perioada exista un consens cand de fapt era o intreaga vrajba...????
Cum poti sa spui ca fratii puteau sa-l agreeze pe Geniu care ii ataca sistematic cand nu se puteau pune ei insisi de acord???

As putea sa continui dar iara o sa am posturi kilometrice..si ma opresc aici citand din Eminescu

Multe flori sunt, dar puţine
Rod în lume o să poarte,
Toate bat la poarta vieţii,
Dar se scutur multe moarte.

E uşor a scrie versuri
Când nimic nu ai a spune,
Înşirând cuvinte goale
Ce din coadă au să sune.

Dar când inima-ţi frământă
Doruri vii şi patimi multe,
Ş-a lor glasuri a ta minte
Stă pe toate să le-asculte,

Ca şi flori în poarta vieţii
Bat la porţile gândirii,
Toate cer intrare-n lume,
Cer veştmintele vorbirii.

Pentru-a tale proprii patimi,
Pentru propria-ţi viaţă,
Unde ai judecătorii,
Ne'nduraţii ochi de gheaţă?

Ah! atuncea ţi se pare
Că pe cap îţi cade cerul:
Unde vei găsi cuvântul
Ce exprimă adevărul?

Critici voi, cu flori deşerte,
Care roade n-aţi adus -
E uşor a scrie versuri
Când nimic nu ai de spus.
..so mote it be

Acest topic a fost editat de cocosel: 25 Jan 2007, 05:17 PM


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Jan 2007, 05:50 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (cocosel @ 25 Jan 2007, 05:10 PM)
Perfect de acord nimeni nu a spus ca aceste lucruri nu s-ar putea discuta in Templu...si pentru ca tot spui ca acolo nu se face mai nimic trebuie sa dam niste exemple ca sa ne edificam...

Fitze si povesti despre "odioase comploturi" si alte salate a la grec le poti posta cu mare succes aici . Da' fara Eminescu ! tongue.gif

Acest topic a fost editat de March: 25 Jan 2007, 05:50 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 25 Jan 2007, 06:05 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Fitze si povesti despre "odioase comploturi" si alte salate a la grec le poti posta cu mare succes aici

Nu multumesc le voi posta aici ...nu ai decat sa le postezi tu acolo daca iti place asa mult... spoton.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Jan 2007, 06:10 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (cocosel @ 25 Jan 2007, 06:05 PM)
QUOTE
Fitze si povesti despre "odioase comploturi" si alte salate a la grec le poti posta cu mare succes aici

Nu multumesc le voi posta aici ...nu ai decat sa le postezi tu acolo daca iti place asa mult...

Bravos neicusorule ! Intrucat un raspuns adecvat nu poti gasi pe dr gugal imi dai replica cu ... ba p-a mati ! laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 25 Jan 2007, 06:14 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



CODE
Bravos neicusorule ! Intrucat un raspuns adecvat nu poti gasi pe dr gugal imi dai replica cu


Stii foarte bine cine foloseste gugalul ..asa ca nu ma mai cobor la limbajul demn de lojile misterioase si atat de incarcate de luminare din Fratie...mai bine puneti de un convent sa vedeti daca puteti sa imi aruncati si mie o pietricica.... rofl.gif rofl.gif rofl.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Jan 2007, 06:58 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (cocosel @ 25 Jan 2007, 06:14 PM)
CODE
Bravos neicusorule ! Intrucat un raspuns adecvat nu poti gasi pe dr gugal imi dai replica cu


Stii foarte bine cine foloseste gugalul ..asa ca nu ma mai cobor la limbajul demn de lojile misterioase si atat de incarcate de luminare din Fratie...mai bine puneti de un convent sa vedeti daca puteti sa imi aruncati si mie o pietricica....

Daca vrei sa inveti cate ceva , puneti casca de protectie ( asta apropos de petricele) si intra la HA aici ,aici, aici si aici .
Dupa ce citesti tot ce se afla acolo vino si mai discutam

Auguri !

Acest topic a fost editat de March: 25 Jan 2007, 07:00 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 25 Jan 2007, 07:28 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE
In fost raia a Brailei a ramas un cuvant turcesc ( printre altele) care caracterizeaza foarte bine o astfel de femeie : paciaura ! Care desigur n-are nicio legatura cu tatal mason !


Profesorul Stefan Micle a foat sotul Veronicai , nu tatal ei!
S-a casatorit cu el la 14 ani, desi el avea cu 30 de ani mai mult decit avea ea. smile.gif

Iata ce povesteste Negruzzi :
" Am gasit pe Veronica jucand carti cu un tinar ofiter. Eu totusi cautam sa o pregatesc cu incetul la vestea nenorocita despre boala prietenului ei pentru a nu o impresiona din cale afara , cind spre uimirea mea vazui ca Veronica ia lucrul foarte usor, aproape cu indiferenta. "A inebunit Eminescu ? Se vedea de mult ca merge pe calea aceasta " - Apoi, schimbind vorba, trecu la un subiect de conversatie mai vesela ...."


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Jan 2007, 08:20 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Da, sotul. Care ar fi putut sa-i fie si tata !

Povestea lui Slavici si Negruzzi se afla mai sus intr-un rezumat al unui interesant editorial despre Eminescu aparut in 2004.

Acest topic a fost editat de March: 26 Jan 2007, 12:15 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 25 Jan 2007, 09:34 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Da, sotul. Care ar fi putut sa-i fie si tata !


Iata cultura gugal....maestre... rofl.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Jan 2007, 12:18 AM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (cocosel @ 25 Jan 2007, 09:34 PM)
QUOTE
Da, sotul. Care ar fi putut sa-i fie si tata !


Iata cultura gugal....maestre... rofl.gif

Vad ca ai obiceiul sa razi ca... proverbul ala romanesc ! tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
fis_tic
mesaj 26 Jan 2007, 03:45 AM
Mesaj #88


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 324
Inscris: 3 December 05
Forumist Nr.: 7.389



Probabil ca aceia care folosesc userul exergy33 pentru a promova inveninarea atmosferei impotriva ideilor masonice (pe care, fie vorba intre noi, nici nu le cunosc si sper sa stau departe de astfel de mizerii antice) isi imagineaza ca pot alinia cuie folosind magnetul. De aceea promoveaza cultura si elemente culturale ca pe o legitimare a ideilor nationale si nationaliste de tip feudal. Ma enerveaza, pentru ca pe mine m-au dresat la scoala sa cred ca Eminescu este o stea si chiar cred, si vin tot felul de persi si alte specimene sa asmuta oamenii, asa naivi ca mine, impotriva raului de tip masonic. Chiar credeti ca se salveaza Iranul pe chestii de genul acesta? Si cu ocazia asta se salveaza alte cuiburi patriotice care sa le dea cu flit amicilor lui Bush?
Foarte bine!! Credeti ce vreti, da' de Eminescu nu va luati! Clar? smile.gif
Auzi, exergy33, daca ma rugati foarte frumos va invat eu cum sa plasmuiti o singura personalitate pentru materiale de propaganda, bine ticluite de altfel, sa nu va mai chinuiti cu artificii de ortografie si alte stangacii, ok?

Acest topic a fost editat de fis_tic: 26 Jan 2007, 03:47 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 26 Jan 2007, 07:13 AM
Mesaj #89


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Si pina la urma.....l-au omorit sau mai traieste? blink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Jan 2007, 09:29 AM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (bdl @ 26 Jan 2007, 07:13 AM)
Si pina la urma.....l-au omorit sau mai traieste? blink.gif

Cica are o clona in puscarie ! Numai ca este acum "Luceafarul huilei" ! laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 26 Jan 2007, 12:02 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (exergy33 @ 25 Jan 2007, 03:46 PM)
QUOTE (The Dude @ 25 Jan 2007, 05:36 PM)

Spatiul sacru e cel al Templului...in care tu nu ai sa pasesti niciodata in aceasta existenta,

Eu zic ca ar fi mai intelept sa te limitezi in discutii la ceea ce stii smile.gif.






Asta si fac...am inteles ca esti de sex feminin, ori asta iti face inaccesibila fratia...Desigur te poti afirma intro miscare centrifuga cum este Marele Orient al Frantei, care are si lojii exclusiv de surori sau mixte...dar nu ai fi initiata intro loja regulara si ca atare sacralitatea tot interzisa iti va ramane..


QUOTE
Eminescu incomoda pe multa lume . Asta este o certitudine.


mmmda, si azi face asta pentru cei mai multi dintre elevi...E o adevarata calamitate, dar nimeni nu s-a gandit nici atunci si nici acum sa il omoare ori de cate ori ar fi fost nevoie, sau i-ar fi venit la socoteala..


QUOTE
A fost Eminescu inlaturat de pe scena de Masonerie ?
A fost el oare ucis de masoni ?!


Dincolo de retorica intrebarii raspunsul totusi asteapta: NU !!!
Felul in care Ordinul reuseste sa isi realizeze idealurile nu e unul nici la indemana, nici pe posibilitatile de intelegere ale vulgului (se vede limpede asta din felul in care e prezentat pe aici in unele posturi).
E un mod subtil care implica idealuri si credinta in idealuri...Numai un naiv credul poate fi smecherit cu tertipuri din astea de doi lei (vechi)..
Nu a iesit niciodata Ordinul in strada sa demoleze structuri, sa anuleze persoane sa conceapa atentate sau alte bazaconii...In fata unui auditoriu mai competent m-as fi lansat in peroratii si polemici sigur instructive pentru toti participantii la discutie (eu in primul rand)..purtata in derizoriu insa discutia nu poate depasi acest nivel.

Eminescu nu a fost nici pe departe atat de interesant pentru contemporanii lui cum este el de pilda astazi pentru romani...
Dincolo de poet, omul politic...sau ma rog cel cu atitudine cetatenasca, a declamat in gol o retorica destul de anosta si plina de acuze lansate aiurea si in toate directiile...Poate daca moralitatea i-ar fi permis ar fi putut sa fie bagat in seama de vreun magnat al vremii pentru o corectie fizica...Dar n-a fost asa, s-a amestecat in fuste si a cazut prada unui banal conflict de buduar, cu bolovani aruncati in capatatana in locul unui glorios pumnal infipt in spate, sau a unui glont pornit dintro arma inchiriata de cercurile oculte....


March. Ce faci prietene ?? Te dai la grupa mica ??? rolleyes.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 26 Jan 2007, 03:22 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Nu stiu unde ai invatat sa citezi trunchiat , la Academia din Frunze sau la Scoala de consomolisti de la Batumi ?!!! smile.gif
Eu imi aduc aminte ca am scris asa:
QUOTE
A fost Eminescu inlaturat de pe scena de Masonerie ?
A fost el oare ucis de masoni ?!
... simple speculatii... nu certitudini.
Nimeni nu a putut demonstra acest lucru , pentru ca nu exista dovezi . smile.gif

QUOTE
Eminescu nu a fost nici pe departe atat de interesant pentru contemporanii lui cum este el de pilda astazi pentru romani...

A fost interesant la nivelul la poate fi interesant cineva in viata ; bineinteles ca trecerea in nefiinta sporeste aura celui disparut.
QUOTE
Dincolo de poet, omul politic...sau ma rog cel cu atitudine cetatenasca, a declamat in gol o retorica destul de anosta si plina de acuze lansate aiurea si in toate directiile...

Te contrazic.
Eminescu era cel mai citit ziarist smile.gif , articolele si pamfletele sale politice sau pe teme de economie captau atentia industriasilor , comerciantilor .. dar si a oamenilor de rind. Scria simplu , intr-o limba clara si accesibila si explica cu eleganta mecanismele economiei .
Ma intreb citi dintre romani au avut posibilitatea sa le citeasca.
Si pentru ca tot spuneai ceva de o editura smile.gif , am sa incerc sa dau informatii cit mai complete:

Testamentul Politic a lui Mihai Eminescu , Dr.ec.Radu Mihai.I.Crisan , Editura Cartea Universitara

Cat de "retrograd' este Mihai Eminescu ? - 7 raspunsuri unui procuror , de Dr.ec Radu Mihai .I. Crisan
Editura Cartea Universitara - 2005, ISBN 973-731-179-5
... este textul interviului din 9aug 2005 luat de dr.Irina Airinei de la Radio Romania Cultural , interviu in care Mihai Crisan a incercat sa explice cele scrise in cartea Testamentul politic ..

Mihai Radu Crisan este doctor in economie . In timp ce-si pregatea teza de doctorat s-a apropiat de Eminescu-omul politic , Eminescu-sociologul , Eminescu-economistul smile.gif

QUOTE
Dar n-a fost asa, s-a amestecat in fuste si a cazut prada unui banal conflict de buduar,

Mi-ai adus aminte de profesorul meu de literatura din liceu.
Avea momente cind dadea explicatii intr-un stil cam neortodox.
Retin ca ne-a spus sa ne ferim de criticii care incearca sa coboare un om de geniu la nivelul tivului unei fuste . smile.gif
Acum am inteles ce inseamna asta.

Ca orice om , Eminescu putea fi supus greselilor de tot felul.
Dar culmea ca el a rezistat tuturor presiunilor politice tocmai pentru ca a avut un crez. Nu s-a putut prostitua politic in paginile ziarelor chiar daca nu de putine ori i s-a oferit ocazia ... ba mai mult , a fost amenintat sa o faca .
Cu ce se stirbeste din geniul lui Eminescu faptul ca a avut o relatie cu Veronica ? ... copilul lor venind mort pe lume , sau alte aventuri sentimentale ... dar si aici am sa te contrazic.
QUOTE
In ceea ce priveste viata sexuala, el era de o sobrietatea extraordinara. El niciodata nu vorbea despre femei decit avind in vedere partea ideala a fiintei lor si dispretuia pe oamenii care alerga dupa "fuste" ori vorbesc despre afaceri scandaloase.
...
Oricum, e de retinut ca cele mai frumoase si mai celebre poezii de dragoste nu i-au fost inspirate lui Eminescu de Veronica, ci de Cleopatra Poenaru, o " doamna negresit foarte inteligenta , dar deloc frumoasa si mult mai mare de ani decit Eminescu ".

selectiuni din pagina de cultura intocmita de Luminita Marcu in "Ev.Z." din 18/01/04)


QUOTE
In fata unui auditoriu mai competent m-as fi lansat in peroratii si polemici sigur instructive pentru toti participantii la discutie (eu in primul rand)..purtata in derizoriu insa discutia nu poate depasi acest nivel.

smile.gif Nu competenta lipseste auditoriului. smile.gif


Neputînd să te ajungă, crezi c-or vrea să te admire?
Ei vor aplaudă desigur biografia subtire
Care s-o-ncercă s-arate că n-ai fost vrun lucru mare,
C-ai fost om cum sunt si dînsii... Măgulit e fiecare
Că n-ai fost mai mult ca dînsul. Si prostatecele nări
Si le umflă orisicine în savante adunări
Cînd de tine se vorbeste. S-a-nteles de mai nainte
C-o ironică grimasă să te laude-n cuvinte.
Astfel încăput pe mîna a oricărui, te va drege,
Rele-or zice că sunt toate cîte nu vor întelege...
Dar afară de acestea vor căta vietii tale
Să-i găsească pete multe, răutăti si mici scandale --
Astea toate te-apropie de dînsii... Nu lumina
Ce în lume-ai revărsat-o, ci păcatele si vina,
Oboseala, slăbiciunea, toate relele ce sunt
într-un mod fatal legate de o mînă de pămînt;
Toate micile mizerii unui suflet chinuit
Mult mai mult ai vor atrage decît tot ce ai gîndit.

Scrisoarea I


Acest topic a fost editat de exergy33: 26 Jan 2007, 03:22 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Jan 2007, 03:29 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (exergy33 @ 26 Jan 2007, 03:22 PM)

Eminescu era cel mai citit ziarist smile.gif , articolele si pamfletele sale politice sau pe teme de economie captau atentia industriasilor , comerciantilor .. dar si a oamenilor de rind. Scria simplu , intr-o limba clara si accesibila si explica cu eleganta mecanismele economiei .

Adica era asa un fel de C.T. Popescu al acelor vremuri ? unsure.gif



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 26 Jan 2007, 04:25 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



exergy33...pui prea multa patima....
Te-am citat trunchiat pentru ca in cadrul unui post trebuie pastrat un balans intre spatiile albe si spatiile scrise.
Chestie de tehnoredactare, grafica mediatica, marketing publicitar...tehnici editoriale care te ajuta sa fi mai bine si mai repede citit si inteles.
Nu ti-am rastalmacit textul, nici sensul lui. Intrebarile alea erau retorice citate asa, si tot retorice in context. Intrebarile retorice nu asteapta un raspuns...Eu am simtit insa ca ele trebuiesc amendate cu unul.

Eminescu era intradevar citit de o larga categorie de oameni...chiar mai larga decat cea amintita de tine. Era normal sa fie asa intro perioada in care ziaristica si reportajul au cunoscut cea mai importanta adresabilitate a lor.
Nu a fost insa niciodata atat de mult apreciat pe cat lasi tu sa se inteleaga.
Pe vremea aia un articol bine tintit putea pune pe butuci o afacere infloritoare si ziarele erau atent studiate de elite nu de dragul scriiturii sau de cel dictat de o simpatie sau din alte motive asemenatoare, ci din ratiuni pur economice. Ziarele se adresau elitelor pentru ca elitele si le puteau permite...si elitele aveau nevoie de informatii nu de pamflete.
Pamfletele ajungeau la popor nu pe calea asta, ci pe cea a comediilor de la Iunion....

Uita de profesorul ala...era si vulgar si mai transmitea si invatauri false.
Cand un barbat e intrun bordel el este un vicios. Cand e calare pe un cal in fata unei armate gata de lupta el e un curajos, cand pupa funduri ca sa promoveze e un arivist si un poltron. Un geniu in oricare din situatiile astea nu devine geniu in travestii, ci fiecare caz in parte...calitatea lui de geniu nu il absolva de nicio vicisitudine si nu ii confera nicio aura care sa il protejeze sau sa ii dea drepturi suplimentare. Eminescu a fost geniu cata vreme a scris poezie...in literatura a fost modest, despre restul publicistici lui am mai vorbit deja.



Cand vine vorba despre Ordinul Masonic competenta lipseste cu desavarsire aici, si ce e mai grav e ca locul ei este substituit de impostura si veleitarism


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 26 Jan 2007, 04:35 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
E un mod subtil care implica idealuri si credinta in idealuri

Iara idealuri marete care sa ne faca sa traim mai bine...si Eminescu avea idealuri poate un piculet mai interesante decat Ordinul...acela de a pune pietricele la fundatia Marii Romanii...
QUOTE
In fata unui auditoriu mai competent m-as fi lansat in peroratii si polemici sigur instructive pentru toti participantii la discutie (eu in primul rand)..purtata in derizoriu insa discutia nu poate depasi acest nivel.

Ma intreb oare cine a dus discutia in derizoriu rofl.gif ...doamne ori fi de vina oare profanii...??? Sa ne mai lase oamenii care cred ca daca au cateva sortulete si un altar plin de desene de clasa a IV a pot sa creada ca adevarul intotdeauna se afla in jurul lor si al ideilor exprimate...
QUOTE
Eminescu nu a fost nici pe departe atat de interesant pentru contemporanii lui cum este el de pilda astazi pentru romani...

Se vede ca nu ati trait in perioada aceea ...erati ocupati stiu cu compotul aaa complotul...
Va certati care dintre voi are mai multa intelepciune ca sa va ilumineze...aaa si puneati bazele unui ordin rofl.gif
Eminescu in aceea perioada luati ziarele vremii si vedeti cam ce spuneau despre el ...nu exista ziar care sa nu intre in polemica cu Eminescu sau care sa nu il laude..uneori
QUOTE
Dar n-a fost asa, s-a amestecat in fuste si a cazut prada unui banal conflict de buduar,

Cred ca fustele aveau volanase ca a stiut uneori sa le si deschida... rofl.gif
QUOTE
Ce faci prietene ?? Te dai la grupa mica ???

Dar stii proverbul ala Buturuga micuta rastoarna carul .... rofl.gif rofl.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 26 Jan 2007, 04:53 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



The Dude
QUOTE
Pamfletele ajungeau la popor nu pe calea asta, ci pe cea a comediilor de la Iunion....

... mai gindeste-te smile.gif , cunosc pe cineva care si-a dat masteratul avind ca lucrare de master ... Eminescu si pamfletul politic .
La Union se jucau comedii inspirate si ele din actualitatea societatii asa cum era ea zugravita in jurnalele vremii.
Multi oameni influenti se temeau sa nu devina tinta unor scandaluri sau ironii ... si desi presa era citita in special de elite si de cei cu o oarece cunostinta de carte , totusi informatiile patrundeau si in rindul oamenilor simpli.

QUOTE
Uita de profesorul ala...era si vulgar si mai transmitea si invatauri false.

E de prea mare valoare ca sa nu tin cont de tot ceea ce ne-a invatat.
Nici nu stiu daca mai traieste . In nici un caz nu era vulgar . smile.gif

QUOTE
Eminescu a fost geniu cata vreme a scris poezie...in literatura a fost modest, despre restul publicistici lui am mai vorbit deja.

Nu stiu daca trebuie sa rid sau sa pling . unsure.gif

Hotaraste-te ... ori a fost geniu in poezie , ori a fost modest in literatura ..
Sau poezia nu face parte din literatura?!!! wub.gif

QUOTE
Chestie de tehnoredactare, grafica mediatica, marketing publicitar...tehnici editoriale care te ajuta sa fi mai bine si mai repede citit si inteles.

... nu sint chiar atit de blonda smile.gif
Propozitiile mele formau un paragraf. Nu am lasat intre ele spatii libere smile.gif





--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Jan 2007, 04:53 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (The Dude @ 26 Jan 2007, 04:25 PM)
Ziarele se adresau elitelor pentru ca elitele si le puteau permite...si elitele aveau nevoie de informatii nu de pamflete.
Pamfletele ajungeau la popor nu pe calea asta, ci pe cea a comediilor de la Iunion....

Sigur ca da ! Cum sa citeasca poporul articolele lui cand jumatate din ei erau analfabeti iar altii stiau sa buchiseasca numai ! sad.gif



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Jan 2007, 04:57 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (cocosel @ 26 Jan 2007, 04:35 PM)
QUOTE
Ce faci prietene ?? Te dai la grupa mica ???

Dar stii proverbul ala Buturuga micuta rastoarna carul .... rofl.gif rofl.gif

Daca nu deslusesti mesajul adresat mie de ce te bagi ca musca in cel al calului ?!?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Jan 2007, 05:00 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (exergy33 @ 26 Jan 2007, 04:53 PM)

QUOTE
Eminescu a fost geniu cata vreme a scris poezie...in literatura a fost modest, despre restul publicistici lui am mai vorbit deja.

Hotaraste-te ... ori a fost geniu in poezie , ori a fost modest in literatura ..
Sau poezia nu face parte din literatura?!!! wub.gif

Ei, lasa,lasa.... sunt si altii care au scris poezie buna dar cand au incercat proza a iesit o mediocritate !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 26 Jan 2007, 05:08 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Ei, lasa,lasa.... sunt si altii care au scris poezie buna dar cand au incercat proza a iesit o mediocritate !

Si nu vad legatura ...literatura inseamna poezie, pamflet, roman,nuvela,critica,fabula,....ce importanta are ...da ce sa-i faci acolo in templisor bazele genurilor literare ahhh au scapat ca prin urechile .... rofl.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Jan 2007, 05:15 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (cocosel @ 26 Jan 2007, 05:08 PM)
QUOTE
Ei, lasa,lasa.... sunt si altii care au scris poezie buna dar cand au incercat proza a iesit o mediocritate !

Si nu vad legatura ...literatura inseamna poezie, pamflet, roman,nuvela,critica,fabula,....ce importanta are ...da ce sa-i faci acolo in templisor bazele genurilor literare ahhh au scapat ca prin urechile ....

Iar te bagi ca musca in cel al calului ! Aici nu-i vorba de "uciderea" lui Eminescu ! Deci , ciocu' mic tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 27 Jan 2007, 05:36 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ca sa nu deschid un alt topic bag chestia asta aici despre Maiorescu intrucat acest savant l-a ajutat mult pe Eminescu in momentele de restriste :

Titu Maiorescu, lucrat de Siguranţa Statului



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 27 Jan 2007, 06:22 PM
Mesaj #103


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Ba da, e cazul sa deschizi un topic special pt. Junimea si inflenta acesteia asupra culturii ai a politicii romanesti.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 27 Jan 2007, 09:00 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Ca sa nu deschid un alt topic bag chestia asta aici despre Maiorescu intrucat acest savant l-a ajutat mult pe Eminescu in momentele de restriste :

Du-te si deschide alt topic...noi profanii discutand lucruri serioase...lucraturi si informari in alta parte.... spoton.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 28 Jan 2007, 09:13 AM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Cum a fost arestat Eminescu la 28 iunie 1883

1. Relieful informaţiei

Mi-am petrecut vara aceasta (2006) în verificări cerute de necesităţi: rugându-mă tinerii realizatori ai emisiunii „Mari români” de la TVR1 să-i ajut pentru un film documentar despre viaţa de ziarist a lui Mihai Eminescu, a trebuit să le explic pe larg documentaţia la cartea mea „A doua viaţă a lui Eminescu”, din 1994. Cuvântul „explicaţie” îmi vine în minte împreună cu sensurile lui etimologice: este ca şi cum ai netezi ceva foarte, foarte complicat, adică ceva cu multe pliuri, ca o hârtie mototolită oarecum. Iar tinerii mei colaboratori nu lasă nimic neumblat, se interesează de netezirea fiecărei cute, adică au întrebări peste întrebări, şi această avalanşă de întrebări te predispune, uneori, la visul de a te arunca tu însuţi în bulgărele de zăpadă… În fond, găsesc că şi asta înseamnă verificarea peste două decenii a unei teorii: posibilitatea – cel puţin teoretic㠖 de a plonja în avalanşă, în „du-u-că-se’n-vâr-tin-du-se”.

Discutăm despre ultima zi la „Timpul” a lui Eminescu, acel fatidic 28 iunie 1883. Totdeauna când dezvolt acest subiect cel mai greu mi se pare s㠄explic” relieful (temporal şi spaţial) al informaţiei. Noi putem, azi, să refacem traseul lui Eminescu din acea zi oarecum pas cu pas şi ceas cu ceas. Secvenţele acestui traseu au fost, însă, developate la momente diferite. Jurnalul lui Maiorescu se publică în anii ‘30 ai secolului al XX-lea, amintirile lui Slavici în 1910, şi apoi în 1924, ale lui Vintilă Rusu Şirianu abia în 1967… Or, chestiunea este să putem reveni la acel 28 iunie 1883: ce ştiau apropiaţii lui Eminescu atunci, pe loc, despre înnebunirea lui bruscă, ce gândeau ei, ce socoteli îşi făceau, etc. Iată, de pildă, încuierea lui Eminescu în baia Mitraşewski: despre acest episod s-a aflat abia în 1911, după moartea lui Grigore Ventura care a fost martor la eveniment, îl povestea adesea prietenilor – dar nu l-a aşternut niciodată pe hârtie, adică nu l-a făcut public. De ce? Tinerii mei colaboratori ar trebui să-şi pună lor înşile asemenea întrebări. Eu, ce pot să spun? „Pentru că”: Grigore Ventura zice (după cum consemnează Al. Ciurcu, cel care scrie această amintire) că l-a lăsat pe poet în baie şi a mers la poliţie să anunţe ca să vină să-l ridice. Oricum ai da-o, oricum ai învârti-o – trebuie să fii foarte sigur că poetul era nebun, dar nebun de legat – altfel, apelul la poliţie aduce a delaţiune, rezultă că Grigore Ventura este cel care l-a turnat pe Eminescu. Şi să nu uităm că acelaşi Grigore Ventura îl va acuza public, prin presă, la 15 august 1883, pe Al. Macedonski că-l face nebun pe Eminescu într-o epigramă. Lucrurile se cos cu aţă albă: el anunţă poliţia la 28 iunie că a înnebunit Eminescu – şi tot el anunţă presa la 15 august că Macedonski a spus-o – iar apoi, abia după 1911, după ce-şi dă obştescul sfârşit, un prieten al său, Al. Ciurcu, încredinţează tiparului întâmplările de la Capşa, de la Cotroceni şi din baia Mitraşewski, povestite de el pe când trăia , dar niciodată aşternute hârtiei. Ce s-ar fi putut întâmpla, în fond şi la urma urmei, dacă poetul era lăsat în legea lui, adică să-şi facă baia fierbinte pentru care venise? Or, faptul că Grigore Ventura nu scrie aceste lucruri, adică nu se face martor de bunăvoie, nu declară pentru istorie şi pentru amici că el a chemat poliţia „pentru c㔠– acest fapt pune sub semnul unei oarecare întrebări premisa, adică boala. Apoi, procesul verbal dresat la faţa locului de comisarul Niculescu nu-l consemnează pe Grigore Ventura drept martor sau crainic al bolii lui Eminescu. Locotenentul spune: „fiind informat de d.d. G.Ocăşanu şi V.Siderescu că amicul lor d-l Mihai Eminescu, redactorul ziarului Timpul, ar fi atins de alienaţie mintală, că s-au dus la stabilimentul de băi din str. Poliţiei nr. 4, de acum 8 ore şi că, încuindu-se în baie pe dinăuntru, refuză să deschidă”. Drept e că acest act a ieşit la iveală abia prin 1950, dar este de presupus că Grigore Ventura ştia de existenţa lui, sau cel puţin de existenţa unui act ca atare, unde ilustrul său nume nu avea ce să caute. Iarăşi: motiv pentru ca el să nu fi depus mărturie publică în chestia recluziunii lui Eminescu.


Prof . dr . NICOLAE GEORGESCU

DEZVĂLUIRI SENZAŢIONALE: „EMINESCU – UN PERSECUTAT POLITIC”Aceasta este opinia expusă de prof. dr. Nicolae Georgescu, cel mai important eminescolog în viaţă, în câteva din cărţile sale care au surprins şi au schimbat în multe puncte perspectivele anterioare.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 12 May 2024 - 02:17 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman