HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Eminescu Ucis De Masonerie..
March
mesaj 18 Jan 2007, 04:07 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cred ca ai vazut prea multe documentare pe Discovery si NatGeo ! laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 18 Jan 2007, 04:16 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Cred ca ai vazut prea multe documentare pe Discovery si NatGeo !

..daca as fi avut timp m-as fi uitat cu cea mai mare placere...dar ii las pe cei care se numesc baietzii gri..sa le vizionezi poate prin si ei un pic din mers... rofl.gif rofl.gif rofl.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Jan 2007, 04:25 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (cocosel @ 18 Jan 2007, 04:16 PM)
QUOTE
Cred ca ai vazut prea multe documentare pe Discovery si NatGeo !

..daca as fi avut timp m-as fi uitat cu cea mai mare placere...dar ii las pe cei care se numesc baietzii gri..sa le vizionezi poate prin si ei un pic din mers... rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Bine, atunci rectific. Prea multe eforturi depui discutand cu dr gugal ! tongue.gif Care despre masonerie nu-ti va spune mai mult decat multimea de carti care se gaseste pe piata !

Si cred ca normal era ca titul topicului pe care l-ai lansat sa fie pus sub un semn al intrebarii ! Si astfel scapai de sacaieli ! tongue.gif

Acest topic a fost editat de March: 18 Jan 2007, 04:28 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 18 Jan 2007, 04:33 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Care despre masonerie nu-ti va spune mai mult decat multimea de carti care se gaseste pe piata !

...am mai specificat si altora daca voi combateti atunci cand nu aveti informatii sau nu puteti raspunde cu un cotra-argument..folosindu-va de sintagma gugal..e numai si numai faptul ca voi il folositi cel mai des...asta denota din realitatea pe care incercati sa o insinuati...
...iata ce spunea un mare realist...
''fools are the people who kill man of genius"... rofl.gif rofl.gif rofl.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Jan 2007, 04:40 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (cocosel @ 18 Jan 2007, 04:33 PM)
...iata ce spunea un mare realist...
''fools are the people who kill man of genius"...

Atunci, egschiuzemoa ! N-am stiut ca sunteti un geniu ! rofl.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 18 Jan 2007, 04:49 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
N-am stiut ca sunteti un geniu

..Fraza asta imi confirma ceea ce am si spus pana acum..geniul la care fac referire este legat de topic iar cei care nu vor sa-l recunoasca sa fie sanatosi..cititi cu atentie topicurile... rofl.gif rofl.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Jan 2007, 04:55 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (cocosel @ 18 Jan 2007, 04:49 PM)
QUOTE
N-am stiut ca sunteti un geniu

..Fraza asta imi confirma ceea ce am si spus pana acum..geniul la care fac referire este legat de topic iar cei care nu vor sa-l recunoasca sa fie sanatosi..cititi cu atentie topicurile... rofl.gif rofl.gif

Atunci avea dreptate cineva care spunea aici undeva mai sus, ca postarile tale sunt un fel de salata a la russe , cu fraze fara legatura una cu alta ! E de plans, nu de ras !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 18 Jan 2007, 05:18 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Atunci avea dreptate cineva care spunea aici undeva mai sus, ca postarile tale sunt un fel de salata a la russe , cu fraze fara legatura una cu alta ! E de plans, nu de ras !

.... rofl.gif rofl.gif rofl.gif
stii ce ma amuza mult pe mine modul in care baietzii gri vor sa abata de fapt discutia acolo unde cred ca sunt mai in masura sa spicuiasca...
sunt foarte putini cei care cunosc o parte din realitatea ce ne inconjoara..eu nu spun ca as fi unul dintre ei...
dar din primul momentul in care am afisat topicul am vrut sa vad daca primesc raspunsuri ...
insa asa cum si baietzii gri folosesc anumite mesaje distorsionate sau invaluite in mister asa in nepriceperea mea am considerat ca daca cineva vrea sa inteleaga o parte din topic va trebui sa caute cheia...(sa citeasca intregul paragraf)
imi demonstreaza inca odata ca cele mai bune arme sunt cele ale adversarilor de conversatie... thumb_yello.gif
..asa ca domnii mei va doresc bafta ca la peste... rofl.gif rofl.gif rofl.gif

"In mandria nationala consista dobitocia popoarelor ce se numesc civilizate. Eu cred ca un om nu poate fi mandru decat de un merit - si meritul presupune un liber arbitru. Insa a fi mandru de calitatile sale naturale, de pozitiunea pe care istoria ti-a impus-o si pe care, vrand-nevrand, ai trebuit s-o primesti [...], e o dobitocie." (din "Eminescu si antinomiile posteritatii", Ed. Albatros, 1998)


Acest topic a fost editat de cocosel: 18 Jan 2007, 10:06 PM


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 18 Jan 2007, 10:41 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114




Gheorghe Marinescu declara despre creierul poetului, multi ani mai târziu dupa moartea poetului: “Creierul mi s-a adus de la Institutul Sutu într-o stare de descompunere care nu permitea un studiu fin al structurii circumvolutiunilor. Putrefactia era datorată faptului căldurii celei mari, probabil că s’a scos prea târziu după moarte… Creierul era în adevăr voluminos, circumvolutiunile bogate si bine dezvoltate si prezenta ca leziuni macroscopice o meningită localizată la lobulii anteriori… Din nenorocire creierul, fiind, cum am spus, descompus, nu am făcut studiul istologic, ceea ce e o mare lacună… Sărmanul Eminescu! Nu a avut parte nici de acest studiu anatomic, care, fie zis în treacăt, nu stiu dacă s-a făcut în bune conditiuni altor literati distinsi cari, ca si dânsul, au murit de paralizie generală”.
Eminescu nu a murit însă de paralizie generală, Gheorghe Marinescu se înselase. Punând cap la cap toate dovezile strânse ani de zile, Ovidiu Vuia scrie: “Concluziile mele, ca medic neuropsihiatru, cercetător stiintific, autor a peste 100 de lucrări din domeniul patologiei creierului, sunt cât se poate de clare. Eminescu nu a suferit de lues si nu a avut o dementă paralitică.
În ceea ce priveste alcoolismul, acesta nici nu intră în discutie. Presupusul sifilis al lui Eminescu este scos din mâneca imposturii si botezat ad-hoc congenital”.
.

...am tinut sa mentionez aspectul pentru ca baietzi gri tot afirma ca ar fi fost nebun...
Asasinarea lui Eminescu a continuat si continuă si în prezent prin trecerea sub tăcere a activitătii sale de jurnalism politic, a atitudinilor sale nationaliste si antiiudeo-masonice. Continuă prin prezentarea sa în scoli în mod voit deformat, în ipostază numai de poet genial, sărac si fustangiu. Continuă si prin eliminarea din opera sa poetică a acelor poezii cu caracter profund national, cum ar fi versiunea adevărată a poeziei Doina. (pe care am relatat-o mai sus) Continuă prin atacurile tot mai dese si abia disimulate ale asa-zisei elite culturale române.

so mote it be...


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Jan 2007, 10:49 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Bre nu stii ca ciorba reincalzita nu mai are gust ? A trecut 15 ianuarie ! Auguri , la anu' ! laugh.gif

Acest topic a fost editat de March: 18 Jan 2007, 10:50 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Edward Scissorha...
mesaj 19 Jan 2007, 12:08 AM
Mesaj #46


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 55
Inscris: 10 April 05
Din: Neverland
Forumist Nr.: 6.104



March, daca tot nu ai nimic de spus, de ce nu te duci frumusel sa te mai "iluminezi" un pic si sa lasi "profanii" sa mai si discute pe aici? laugh.gif
Chiar nu realizezi ca plictisesti cititorul cu glumele tale şorţuliene ?! biggrin.gif


--------------------
“Death is not the greatest loss in life. The greatest loss is what dies inside us while we live.” (Norman Cousins)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 19 Jan 2007, 01:35 AM
Mesaj #47


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Iar obsedatii cu masoneria si oamenii gri?
Nu mai beti bre de dimineata pe burta goala...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 19 Jan 2007, 10:29 AM
Mesaj #48


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Unii useri au adunat mii de postari exclusiv din glume nesarate si atacuri la persoana.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 19 Jan 2007, 11:43 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Iar altii debitand ineptii fara nici un fel de sustinere si bazate doar pe alte ineptii..

E nostim cum atunci cand vine vorba de Masonerie toti devin dintr-o data atoatestiutori.
Sunt atat de multi cunoscatori ai fenomenului care pretind ca au cunstinte mai multe si mai profunde chiar decat masonii isasi, incat iti vine sa te intrebi justificat daca nu cumva ei vorbesc despre altceva (ceea ce cativa domni pe aici chiar fac).

Ordinul Masonic are un scop precis, si un obiectiv declarat public*..Marea Opera a inceput acum 6007 ani si se deruleaza nestingherit de obtuzitate si ignoranta. In toata aceasta perioada de timp lumea a avansat construind si nu a dat niciodata inapoi...au fost doar poticneli.
Cosmopolismul (o singura politica pentru intregul univers organizat) va izbandi.

Asa sa ne ajute Marele Arhitect !!!



*in acest obiectiv fapte reprobabile precum lupta cu oponentii nu isi au locul, mai ales cand acestia sunt nebuni sau handicapati. Masonii nu raspund la atacuri si nu se lasa antrenati in conflicte...isi vad doar de treaba lor...pentru ceilalti.
Am zis...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Jan 2007, 11:59 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (bdl @ 19 Jan 2007, 01:35 AM)
Iar obsedatii cu masoneria si oamenii gri?
Nu mai beti bre de dimineata pe burta goala...

Atentie amatori de cancanuri gen Eminescu ucis de masonerie ! laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 19 Jan 2007, 12:03 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Marea Opera a inceput acum 6007 ani si se deruleaza nestingherit de obtuzitate si ignoranta. In toata aceasta perioada de timp lumea a avansat construind si nu a dat niciodata inapoi...au fost doar poticneli.

.... rofl.gif rofl.gif rofl.gif
o ipoteza ce ma face sa rad copios...niciodata nu a existat o singura politica si sincer ma tem ca scopul vostru declarat va da un mare gres...asa cum Alexandru Macedon a crezut ca daca va cuceri intrega lume va putea sa si stapaneasca,asa cum Hitler avea viziunea unei rase pure,asa cum comunismul punea in centru muncitorul si lupta proletara,asa cum S.U.A. (statul eminamente masonic) cucereste cu ganduri financiare...asa si lupta voastra se va da in van... rofl.gif
QUOTE
in acest obiectiv fapte reprobabile precum lupta cu oponentii nu isi au locul, mai ales cand acestia sunt nebuni sau handicapati. Masonii nu raspund la atacuri si nu se lasa antrenati in conflicte...isi vad doar de treaba lor...pentru ceilalti.

...numai prin simplu fapt ca ai intrat in discutie denota caracterul incalificabil al majoritatii (lojilor)..si prin faptul acestor raspunsuri nu pot decat sa spun ca te contrazici singur...
cum spunea cineva citez...
"jumatate din a fi intelept este sa stii la ce esti prost"

so mote it be


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 19 Jan 2007, 12:30 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (cocosel @ 19 Jan 2007, 11:03 AM)
niciodata nu a existat o singura politica si sincer ma tem ca scopul vostru declarat va da un mare gres...asa cum Alexandru Macedon a crezut ca daca va cuceri intrega lume va putea sa si stapaneasca,asa cum Hitler avea viziunea unei rase pure,asa cum comunismul punea in centru muncitorul si lupta proletara,asa cum S.U.A



Ai un discurs ingust si un orizont limitat. Probezi asta atunci cand raportezi planul masonic la Macedon, Hitler, imperii, organizari sociale...alte prostii.

Masoneria nu a cunoscut eshec pana in prezent...Lumea merge inainte intro singura directie. Lumea asta e o lume construita, si orice constructie are un program (numit proiect) de devenire...Nu avem niciun motiv sa ne indoim nici de asta si nici de faptul ca vom reusii...Bantuiti de Lucifer, de masinatiuni si mistificari, de comploturi si conspiratii sunt doar detractorii nostri care s-au distantat de adevar si orbecaie in intuneric.


Razi des, in hohote prelungi, si din nimic...Cand te citesc ma duc involuntar cu gandul la un vechi proverb romanesc.

Pentru ca m-ai numit "prost" nu am sa iti mai raspund..n-ar fi trebuit sa fac asta din capul locului....in fapt cred ca nici nu am facut-o vreodata, am scris doar pentru ceilalti, pentru cei eventual interesati de o pozitie oarecum oficiala.
Atat despre asta...

Acest topic a fost editat de The Dude: 19 Jan 2007, 12:41 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 19 Jan 2007, 01:01 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Masoneria nu a cunoscut eshec pana in prezent...

..oare de ce atatia ani pentru zadarnicirea maretului plan.?..pentru ca pana acum a dat gres... rofl.gif
QUOTE
Pentru ca m-ai numit "prost" nu am sa iti mai raspund..

..din nou mi se confirma ceea ce spuneam...daca as fi vrut sa te numesc ...nimik nu m-ar fi putut opri...eu doar am citat meastre....

...so mote it be


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 19 Jan 2007, 07:28 PM
Mesaj #54


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Totusi, trebuie remarcat ca Junimea si Maiorescu au avut o contributie importanta la dezvoltarea culturii romane moderne. Fara Junimea, n-am fi avut filosofie, literatura, stiinta romaneasca. Chiar contesatarii lui Maiorescu, urmasii "gandiristilor", i-au adus un omagiu marelui nostru critic literar, filosof si teoretician conservator. Dar vom mai vorbi pe filosofie, eventual politica.
Nu stim daca, fara Maiorescu, l-am fi avut pe poetul si filosoful Eminescu.
In alta ordine de idei, apartenenta lui Maiorescu la Francmasonerie nu este probata in mod absolut. "Se stie" ca Junimea era o societate de sorginte masonica, incepeau sedintele cu un anumit ritual. In rest, despre cine facea parte sau nu din Ordin nu este nimic clar. S-au emis ipoteze chiar despre Eminescu...


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 19 Jan 2007, 08:01 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Totusi, trebuie remarcat ca Junimea si Maiorescu au avut o contributie importanta la dezvoltarea culturii romane moderne. Fara Junimea, n-am fi avut filosofie, literatura, stiinta romaneasca.

..nu am contestat niciodata lucrurile pe care o parte din masonerie au pregetat si le-au facut bine...nici macar aici nu am acuzat vadit pe baietzii gri..am considerat pentru a putea avea o discutie pe aceasta tema sa folosesc punctele de suspensie si nu semnul intrebarii (legat de topic)...legat de Maiorescu si eu il consider un critic demn de luat in seama chiar un politician bunicel dar din punct de vedere uman a lasat de dorit..(ipoteza mea)

QUOTE
Nu stim daca, fara Maiorescu, l-am fi avut pe poetul si filosoful Eminescu.

..aici din pacate contrazic opinia pentru ca indiferent cine ar fi fost alaturi de el tot acelasi poet ar fi fost ..de geniu...oricine putea sa apara Maiorescu,Negruzzi,Pogor,Slavici si sa-l ajute publicand opera sa...aceeasi personalitate ar fi avut-o...

QUOTE
In alta ordine de idei, apartenenta lui Maiorescu la Francmasonerie nu este probata in mod absolut

..daca ne luam dupa land-markurile lor un mason nu poate fi dat in vileag de un altul.. numai cu consintamantul acestuia sau dupa decesul acestui cu consintamantul fratilor...ceea ce ne impune sa credem ca ei nu pot sa spuna ca ne prezinta adevarul in privinta membrilor prezenti cat si viitori...cat si trecuti...
....din pacate in ultimii ani au aparut multe carti care sustin ca Maiorescu ar fi fost un initiat si unele sunt scrise de marii maestri ai ordinului ....Horia Nestorescu-Balcesti de pilda sustine ca Junimea nu putea fi condusa decat de un maestru care se afla sub obedienta MLNR...(Franc-Masoneria o alta carte pe care o recomand desi din cate am observat nu mai poate fi achizitionata decat de la editura ...Radu Comanescu si Emilian Dobrescu sustin si ei aceasta ipoteza..)
QUOTE
S-au emis ipoteze chiar despre Eminescu...

...aici nu as putea decat sa am o opinie categorica avand in vedere modul in care o parte din fratii il considera pe Eminescu de altfel decat un simplu poet ceea ce imi sugereaza ca nu putea fi initiat...
..insa cum am mai spus adevarul nu il putem descoperi decat in preajma lui Dumnezeu ....ipoteze pot aparea l-a tot pasul... thumb_yello.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Jan 2007, 08:27 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (cocosel @ 19 Jan 2007, 08:01 PM)
legat de Maiorescu si eu il consider ....un politician bunicel

Io-te-te ! tongue.gif Si cum ai ajuns matale la concluzia asta ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 19 Jan 2007, 08:36 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



.
QUOTE
Io-te-te !  Si cum ai ajuns matale la concluzia asta ?

..prin studii aprofundate pe gugal si pe site-uri legionare... rofl.gif rofl.gif rofl.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Jan 2007, 08:52 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (cocosel @ 19 Jan 2007, 08:36 PM)
.
QUOTE
Io-te-te !  Si cum ai ajuns matale la concluzia asta ?

..prin studii aprofundate pe gugal si pe site-uri legionare...

Pai asa spune ! tongue.gif Dar nu-ti pune tie in gura aprecierile altora cu privire la cariera politica a lui Maiorescu !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 19 Jan 2007, 09:08 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



@The Dude
QUOTE
Marea Opera a inceput acum 6007 ani si se deruleaza nestingherit de obtuzitate si ignoranta.

... ? , chiar atit de exact?
Unde (in ce spatiu geografic) s-a recordat wub.gif aceasta data ... si cine a inregistrat-o ? ... in ce documente ?!


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 19 Jan 2007, 10:54 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Dar nu-ti pune tie in gura aprecierile altora cu privire la cariera politica a lui Maiorescu !

..este ultimul post legat de acuzele unor persoane care nestiind ce inseamna a purta o discutie se limiteaza la jigniri..nu este treaba nimanui ce cunostiinte am si unde le-am obtinut si pe ce baza fondata sau nefondata apreciez cariera politica a lui Maiorescu...
QUOTE
Unde (in ce spatiu geografic) s-a recordat  aceasta data ... si cine a inregistrat-o ? ... in ce documente ?!

...salutare exergy33 sorry.gif
..imi permit sa raspund si mentionez desi nu sunt informatiile mele ca data mentionata face referire la un calendar masonic..


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 20 Jan 2007, 07:34 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Presupun ca acel Calendar Masonic a fost scris pe tablite de lut, in cazul in care ar fi fost scris vreodata asa ceva . laugh.gif

Ma abtin de la alte comentarii.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 20 Jan 2007, 02:00 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Presupun ca acel Calendar Masonic a fost scris pe tablite de lut, in cazul in care ar fi fost scris vreodata asa ceva

..ar fi interesant sa stim unde a fost scris sau de cine a fost initiat...pot sa-ti spun doar atat :
...anii dupa Hristos pe care noi profanii ii numaram se numesc in masonerie era vulgara...In opozitie cu era vulgara,fiecare rit masonic important are propriul calendar: cel mai cunoscut rit Scotian si Acceptat isi dateaza calendarul folosind cronologia evreiasca tot de la inceputul lumii care il plaseaza in anul 3760 i.d.Hr.,data numita Anul Mundi (lumii)
...ritul York si francez incep era lor in Anul Luminii pe care il considera inceputul lumii.Dupa unii autori acesta ar fi fost anul 4004 i.d.Hr.-dar documentele masonice il fixeaza in anul 4000 i.d.Hr.
...masonii Royal Arch isi incep cronologia cu anul 530 i.d.Hr. numit Anul Descoperirii ...atunci Zerubbabel ar fi construit cel de-al doilea templu...


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Jan 2007, 02:09 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (exergy33 @ 20 Jan 2007, 06:34 AM)
Presupun ca acel Calendar Masonic a fost scris pe tablite de lut, in cazul in care ar fi fost scris vreodata asa ceva

chiar asa si este...pe un fel de tablite...Masonii sunt constructori....asta e sensul cuvantului: zidari. Ei si-au raportat inceputurile in relatie cu aparitia primelor constructii (ma rog, acum vestigii).
Utilizarea constructiilor atesta in acelasi timp trecerea la un tip de viata civilizat, asadar se poate sune ca inceputurile Masoneriei coincid cu cele ale civilizatiei umane...s-a si spus asta.

Niciun calendar nu are un punct de inceput precis localizat in istorie.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 22 Jan 2007, 02:16 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
asadar se poate sune ca inceputurile Masoneriei coincid cu cele ale civilizatiei umane...s-a si spus asta.

...pai de ce nu spui ca fratii il considera pe Adam primul mason al lumii...(Kadmon)... ohyeah.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 22 Jan 2007, 02:37 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE (The Dude @ 19 Jan 2007, 01:13 PM)

Ordinul Masonic are un scop precis, si un obiectiv declarat public*..Marea Opera a inceput acum 6007 ani si se deruleaza nestingherit de obtuzitate si ignoranta.



Intre afirmatia de mai sus , si cea de mai jos eu vad o mare discrepanta .
Te contrazici singur. smile.gif
QUOTE
Niciun calendar nu are un punct de inceput precis localizat in istorie.

...atunci cum ramine cu 6007 ani in urma , sau exact 4000 de ani IHr ?!


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Jan 2007, 03:44 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (exergy33 @ 22 Jan 2007, 01:37 PM)
Intre afirmatia de mai sus , si cea de mai jos eu vad o mare discrepanta .
Te contrazici singur.

Ba deloc....In urma cu 7000 de ani raportat la anul zero, din cauza unor schimbari climaterice importante, s-a produs o migratie majora a populatiilor umanoide. Primele vestigii construite sunt datate la 4000 de ani...Desigur ar putea fi 3999, sau 3888...cine poate spune ???..Masonii au preluat aceasta data ca moment al inceputurilor lor. Ea corespunde si unor legende ce aduc pentru prima data in discutie activitati de constructii, si este in concordanta cu mai multe izvoare si teorii.

Toate aceste argumente au fost socotite suficiente si satisfacatoare pentru Ordin si pentru cei care l-au comentat nepartinitor. Desigur, cei ce au acceptat, sau doar propus anul 4000bc. ca an al inceputului nu aveau de unde sa stie ca teoria care ii sta in spate il v-a nemultumi profund pe userul exergy33, si nici nu au de gand sa tina cont de asta.


QUOTE
...atunci cum ramine cu 6007 ani in urma , sau exact 4000 de ani IHr ?!


La fel cum a ramas si cu anul 2007 in care crezi ca te aflii....Cand a inceput numaratoarea ??? La nasterea, sau la decesul lui Hristos ?? Sti desigur ca exista teorii care se contrazic in asta....Si chiar daca ai accepta si impune anul 33 ca an zero, atunci te-as intreba foarte concret cand ?? in ce zi precisa, la ce ora exacta....sti cum e cu timpul sideral...nu te incurci...

Acest topic a fost editat de The Dude: 22 Jan 2007, 03:46 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 22 Jan 2007, 04:28 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Tu ai folosit expresia acum 6007 de ani smile.gif , adica cu 6007 ani in urma in raport cu anul de fata , indiferent care ar fi calendarul pe care il utilizam : crestin , iudaic , sau islamic .

De exemplu in Iran acum suntem in anul 1485 , dupa Hegira tinuta de shiiti , care este diferita de cea tinuta de sunniti ... insa pentru oricine de pe fata pamintului expresia acum 6007 de ani inseamna unul si acelasi lucru . smile.gif

Toata discutia asta este offtopic .
Daca ai fi vorbit de germenii masoneriei in timpul regelui David , te-as fi crezut ... poate .smile.gif

Si ca sa revin la subiect .
Eminescu a avut contacte cu persoane din masonerie , si nici nu mi se pare neobisnuit acest lucru .
Pe de alta parte ,in perioada de la Berlin el a facut cunostinta cu anumite idei antisemite ce se vehiculau la acea data prin Europa .
Poate parea ciudat , dar Eminescu a studiat cursurile de fizica tinute de Helmholtz, cele cu privire la undele sonore si luminoase .
Deasemeni in caietele lui se gasesc notite serioase despre legile lui Galileo , Newton , Carnot ... si in special informatii legate de termodinamica.

http://www.studentie.ro/Eminescu_si_fizica...teste10810.html

Dupa parerea mea poezia La Steaua e inegalabila smile.gif

LA STEAUA

La steaua care-a rasarit
E-o cale-atât de lunga,
Ca mii de ani i-au trebuit
Luminii sa ne-ajunga
.

Poate de mult s-a stins în drum
În departari albastre,
Iar raza ei abia acum
Luci vederii noastre
.

Icoana stelei ce-a murit
Încet pe cer se suie;
Era pe când nu s-a zarit,
Azi o vedem, si nu e.

Tot astfel când al nostru dor
Pieri în noapte-adânca,
Lumina stinsului amor
Ne urmareste înca.

Este un model de asa zis cunoastere luciferica , care este raportata mai mereu la masonerie .

Poate ca s-ar cuveni sa se puna intrebarea : in ce masura a fost influentat Eminescu de masonerie ? ... in ce masura a patruns Eminescu in tainele ei ? smile.gif

Acest topic a fost editat de exergy33: 22 Jan 2007, 04:30 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 22 Jan 2007, 05:08 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Poate ca s-ar cuveni sa se puna intrebarea : in ce masura a fost influentat Eminescu de masonerie ? ... in ce masura a patruns Eminescu in tainele ei ? 

...sorry ca raspund dar mi-ai ridicat o minge la fileu..si trebuie sa punctez...a fost foarte influentat si pot spune ca l-a preocupat foarte mult sa ii inteleaga tainele pentru ca nu putea sa conceapa cum oamenii puternici, invatati se limiteau a lupta doar pentru un singur crez (Guvernul mondial ,o singura conducere)..si nu se gandeau mai intai la propria tara,la proprii frati de sange..nu la cei din templu...
..sunt multe poezii in care se vor regasi asa zise simboluri masonice ...pentru ca Eminescu a inteles ca daca incepi o lupta trebuie mai intai sa-ti studiezi bine adversarul pentru a o putea duce la capat...


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 22 Jan 2007, 07:41 PM
Mesaj #69


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Totul e posibil...

Multi scriitori,poeti au facut parte din Loja Nationala (Octavian Goga,majoritatea junimistilor erau masoni)

Eminescu ucis de MASONERIE consider ca ideea e deplasata, si e bine ca nu pui la indoiala ceea ce spui.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 22 Jan 2007, 07:51 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Eminescu ucis de MASONERIE consider ca ideea e deplasata, si e bine ca nu pui la indoiala ceea ce spui.


...am specificat destul de clar ca nu invinuiesc pe baietzii gri pentru ca nu am cum sa dovedesc..
..insa pot ca si oricine sa am dreptul la o opinie bazata pe niste fapte care ma pot duce cu gandul la o crima odioasa dar nu cea pe care o vezi in filme ..ci la una bine inscenata de un regizor de-a dreptul fantastic ...l-as propune la un Oscar .... rofl.gif
....si am explicat sus intreaga marsavie... hh.gif



so mote it be


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 9 May 2024 - 04:28 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman