HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

24 Pagini V  « < 12 13 14 15 16 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ortodoxia, Calea Întru Hristos, sa ne cunoastem religia - pag 1 index
gypsyhart
mesaj 11 Jun 2006, 01:12 PM
Mesaj #456


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Clopotel
QUOTE
Pe scurt asta este concluzi pe care o trage oricine ce practica tao, inclusiv tu daca esti atent..

Nu e frumos sa vorbesti in numele altora...Dar esti liber sa iti imaginezi ce doresti.

QUOTE
Dar ca orice filosofie nu face nici cat o ceapa degerata ca nu te ajuta la nimic, decat iti distrage atentia...

Iarasi vorbesti in numele altora....Nu filosofia te ajuta, ci practica.
QUOTE
Draga Gypsyhart, priveste mai relaxat putin, te rog, ce nu spun eu:"eu sunt rapidist si restul sunteti niste fraieri"...pai rapidu e pe doi nu-i asa 

Poa sa fie si pe 15.....si pe 1....Tu privesti lucruile astea ca un fel de concurs? blink.gif
QUOTE
Well... si acum priveste ce spun eu: vorbele Lui reprezinta Adevarul care este sinonim la propriu cu Ortodoxia, pentru ca Ortodoxia nu este nimic altceva decat vorbele lui Dumnezeu, personal eu nu o consider religie, ci este deasupra oricarei religii, caci Dumnezeu nu are religie, El este Dumnezeu si noi il marturisim pe El... De aici decurge logic fraza: Priveste la toate religiile orientale si vei vedea sarpele vorbind mieros in spatele lor..Pentru ca niciuna din religiile orientale, nu-L marturiseste corect pe Dumnezeu si prin urmare nu au cum sa fie pentru Dumnezeu..

Citesc si ma intreb: ce'i nou aici?
Apropo...am privit la "religiile orientale" si am vazut ca adevarul nu are hotare. Se pare ca se apropie vremea unirii in adevar....
QUOTE
Nu, eu nu sunt liber cugetator, odata ce esti pe Calea catre Dumnezeu nu mai cauti nici alt Dumnezeu si nici alta cale... Ar fi o nebunie sa faci asta...

Era vorba de a discerne intre bine si rau...Si acest lucru e necesar si inainte si (mai ales) dupa ce pasesti pe o cale spirituala....
QUOTE
trebuie sa ne cercetam cu deamanuntul, sa descoperim dumnezeirea din noi si sa ne curatim...

De acord. Dar mai devreme spuneai ca "nu trebuie sa te crezi atat de destept incat sa te crezi in stare sa deosebesti binele de rau". Pai cum ai putea sa faci diferenta fara cercetare (de sine)?
QUOTE
Eu sunt sigur ca sunt robul lui Dumnezeu cel Adevarat, chiar daca nu L-am vazut, caci sunt pe Calea Lui.... Stiu sigur ca la capatul drumului e El si nu satana, pentru ca am aceasta certitudine, si nu numai eu...Iar taositii, este clar ca nu numai ca nu urmeaza acelasi drum, dar nici macar nu-L marturisesc corect pe Dumnezeu... Si atunci unde ar trebui sa fie indoiala mea in privinta asta, cand totul e foarte clar?

Vorbesti in numele lui Dumnezeu acum.....Oare ai dreptul asta?
@IoanV
QUOTE
De aceea eu socotesc cartea pe care am adus-o in discutie - "Marii initiati ai Indiei si parintele Paisie" (mai ales ca varianta tiparita are si o sinteza comparativa) ca fiind foarte corecta. Este in aparatoarea unei credinte, impotriva unui curent de desfintare a ei, care se desfasoara pe multe fronturi, de la scolile de yoga traditionale pina le New Age, etc..

Fiecare are parte de adevarul pe care il merita si il poate duce.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Jun 2006, 07:09 PM
Mesaj #457


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Gypsyhart,
Nu intentionez sa te necajesc cu posturile mele... Asa ca te rog sa privesti relaxat discutia...
QUOTE
QUOTE
Pe scurt asta este concluzi pe care o trage oricine ce practica tao, inclusiv tu daca esti atent..

Nu e frumos sa vorbesti in numele altora...Dar esti liber sa iti imaginezi ce doresti.

Nu vorbesc deloc in numele altora, ci doar am facut o constatare... Tao este o filosofie bazata pe niste concepte abstracte... Meditatia Tao nu are nimic divin in ea, ci este o incercare (sustinuta daca vrei) de a regla energia omului atat interna cat si a o pune in armonie cu cea astrala... Te rog sa remarci ca nu intervine divinul in nici un fel, astralul nu e divin... Daca ma insel, ai putea sa deschizi un topic si sa prezinti acolo cum zic taoistii ca marturisesc si traiesc cu Dumnezeu...
Sper macar ca esti de acord ca exista un singur Dumnezeu, si ca nu pot fi nici macar cel putin doi, adica unul crestin si unul taoist? Iar daca vederile celor doua religii sunt total diferite, atunci cum crezi tu ca vorbesc despre acelasi Dumnezeu?
QUOTE
QUOTE
Dar ca orice filosofie nu face nici cat o ceapa degerata ca nu te ajuta la nimic, decat iti distrage atentia...

Iarasi vorbesti in numele altora....Nu filosofia te ajuta, ci practica.

Filosofia are si o parte practica, caci ea poate fi traita...
QUOTE
QUOTE
Draga Gypsyhart, priveste mai relaxat putin, te rog, ce nu spun eu:"eu sunt rapidist si restul sunteti niste fraieri"...pai rapidu e pe doi nu-i asa 

Poa sa fie si pe 15.....si pe 1....Tu privesti lucruile astea ca un fel de concurs? blink.gif

Nope... din contra... am dorit sa atrag atentia...
QUOTE
Apropo...am privit la "religiile orientale" si am vazut ca adevarul nu are hotare.  Se pare ca se apropie vremea unirii in adevar....

Se tot vorbeste mult de unirea religiilor in ultimul timp... Dar asta e doar o chestiune gen "politically correct", pentru ca nu exista decat 3 variante:
1. nu se face unirea
2. se accepta ca doar o religie din cea existenta este corecta, si ceilalti toti vor renunta la ale lor si vor trece la aceea
3. se accepta ca nici o religie existenta nu este corecta si atunci se va face una noua la care vor adera toti...
Tu la care varianta te opresti?...
Pentru ortodocsi, care stiu ca sunt in Dreapta Credinta, nu e nici o problema: daca vin ceilalti la Ortodoxie - foarte bine, daca nu, nu... Care e problema? Adica au fost atatea mii de Sfinti Mucenici de la Iisus incoace care s-au dat mortii ca sa nu se lepede de Dreapta Credinta, si noi acuma sa ne lepadam de ea doar ca asa e moda... Sa ne fereasca Dumnezeu de asemenea rataciri...
QUOTE
QUOTE
Nu, eu nu sunt liber cugetator, odata ce esti pe Calea catre Dumnezeu nu mai cauti nici alt Dumnezeu si nici alta cale... Ar fi o nebunie sa faci asta...

Era vorba de a discerne intre bine si rau...Si acest lucru e necesar si inainte si (mai ales) dupa ce pasesti pe o cale spirituala....

Nu, aici nu pot fi de acord cu definitia data de tine liber cugetatorului... In fapt, definitia cea mai uzuala pentru liber cugetator este aceea ca el de fapt nici macar nu crede in Dumnezeu, adica este ateu... Pentru ca a crede in Dumnezeu, inseamna sa faci voia Lui, si nu libera ta cugetare despre tot si toate...
Iar definitia de liber cugetator se potriveste perfect taoistului, pentru ca el stie ca exista niste energii, dar acelea sunt intotdeauna materiale... Nicidecum nu e vorba de Dumnezeu, asa cum Il stiu crestinii... Nu ti-am spus ca eu cand am trecut la Ortodoxie, am vazut ca eram de fapt ateu inainte, pentru ca tao, repet, este o filosofie, de viata daca vrei, dar este o filosofie...
QUOTE
QUOTE
trebuie sa ne cercetam cu deamanuntul, sa descoperim dumnezeirea din noi si sa ne curatim...

De acord. Dar mai devreme spuneai ca "nu trebuie sa te crezi atat de destept incat sa te crezi in stare sa deosebesti binele de rau". Pai cum ai putea sa faci diferenta fara cercetare (de sine)?

Aici este confuzia ta... A te curati pe tine, nu inseamna nicidecum a te crede vreun destept, ba din contra, trebuie sa apelezi la smerenie, caci si curatenia asta se face cu cap, dar nu dupa capul tau, ci asa cum a poruncit Dumnezeu...
Apoi sa nu confunzi cumva liber cugetarea cu liberul arbitru, ca nu au legatura...
QUOTE
QUOTE
Eu sunt sigur ca sunt robul lui Dumnezeu cel Adevarat, chiar daca nu L-am vazut, caci sunt pe Calea Lui.... Stiu sigur ca la capatul drumului e El si nu satana, pentru ca am aceasta certitudine, si nu numai eu...Iar taositii, este clar ca nu numai ca nu urmeaza acelasi drum, dar nici macar nu-L marturisesc corect pe Dumnezeu... Si atunci unde ar trebui sa fie indoiala mea in privinta asta, cand totul e foarte clar?

Vorbesti in numele lui Dumnezeu acum.....Oare ai dreptul asta?

Evident ca nu vorbesc in numele lui Dumnezeu, ca nu am cum... Eu doar pun alaturi ce spune Dumnezeu despre El si ce porunceste El sa facem, cu ce spun si ce fac taoistii de ex.... Si vad exact lucruri contrare... De aceea am spus ce am spus, in nici un caz sa te necajesc pe tine... wub.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 11 Jun 2006, 07:53 PM
Mesaj #458


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (Gypsyhart)
Fiecare are parte de adevarul pe care il merita si il poate duce.
Daca aplici asta si la tine e f. bine. Daca e doar o expresie preluata de la cineva care o repeta f. des pe aici n-are nici o valoare caci era aplicata doar altora si avea doar scopul de a arata propria "superioritate".

Sa dea Dumnezeul meu (persoana) sa am parte de Adevarul lui, de alt adevar nici nu am nevoie.
Sa stii ca expresia e valabila si pt. minciuni, fiecare se inconjoara de minciunile de care are nevoie ca sa-i protejeze egoul.

Acest topic a fost editat de IoanV: 11 Jun 2006, 07:54 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Jun 2006, 07:53 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gypsyhart
mesaj 12 Jun 2006, 09:30 AM
Mesaj #459


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Clopotel
QUOTE
Nu vorbesc deloc in numele altora, ci doar am facut o constatare...

O constatare cum ca "oricine practica tao" vede una, alta......Daca venea de la cineva "din interiorul" acestui sistem mai intelegeam...dar asa?
QUOTE
Te rog sa remarci ca nu intervine divinul in nici un fel, astralul nu e divin... Daca ma insel, ai putea sa deschizi un topic si sa prezinti acolo cum zic taoistii ca marturisesc si traiesc cu Dumnezeu...

Atunci cand lucrezi pentru armonie nu intervine divinul? Atunci cand?!
Nu sunt persoana cea mai potrivita pentru a prezenta in detaliu aceasta cale.....
QUOTE
Sper macar ca esti de acord ca exista un singur Dumnezeu, si ca nu pot fi nici macar cel putin doi, adica unul crestin si unul taoist? Iar daca vederile celor doua religii sunt total diferite, atunci cum crezi tu ca vorbesc despre acelasi Dumnezeu?

A spune "dumnezei falsi" e fara sens. La fel si cu lumina. "Lumina falsa"? Lumina e lumina, adevarul e adevar.....Simplu.
QUOTE
Se tot vorbeste mult de unirea religiilor in ultimul timp... Dar asta e doar o chestiune gen "politically correct", pentru ca nu exista decat 3 variante:
1. nu se face unirea
2. se accepta ca doar o religie din cea existenta este corecta, si ceilalti toti vor renunta la ale lor si vor trece la aceea
3. se accepta ca nici o religie existenta nu este corecta si atunci se va face una noua la care vor adera toti...
Tu la care varianta te opresti?...

Varianta 4: fiecare "religie" va veni cu "nectarul" propriu si va rezulta o "miere poliflora" smile.gif
Apropo, ideea asta ca e o singura cale si aia e calea pe care merg eu tine de politica...."politica religioasa".
QUOTE
Evident ca nu vorbesc in numele lui Dumnezeu, ca nu am cum... Eu doar pun alaturi ce spune Dumnezeu despre El si ce porunceste El sa facem, cu ce spun si ce fac taoistii de ex.... Si vad exact lucruri contrare... De aceea am spus ce am spus, in nici un caz sa te necajesc pe tine... wub.gif

Dar cand spui ...taositii, este clar ca nu numai ca nu urmeaza acelasi drum, dar nici macar nu-L marturisesc corect pe Dumnezeu despre cine vorbesti? Pentru cine este clar?
Tu crezi ca Dumnezeu a vorbit doar prin sfintii ortodocsi sau crestini? Cata trufie....
Nu m'ai necajit....si oricum e problema mea.

@IoanV
QUOTE
QUOTE
(Gypsyhart)
Fiecare are parte de adevarul pe care il merita si il poate duce.

Daca aplici asta si la tine e f. bine. Daca e doar o expresie preluata de la cineva care o repeta f. des pe aici n-are nici o valoare caci era aplicata doar altora si avea doar scopul de a arata propria "superioritate".

Nu e vorba de aplicat sau nu. Cat de constientizarea faptului....Si asta nu se preia de la nimeni.


QUOTE
Sa dea Dumnezeul meu (persoana) sa am parte de Adevarul lui, de alt adevar nici nu am nevoie.
Sa stii ca expresia e valabila si pt. minciuni, fiecare se inconjoara de minciunile de care are nevoie ca sa-i protejeze egoul.

Dumnezeul meu....dupa "chipul si asemanarea Mea"....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 13 Jun 2006, 12:38 PM
Mesaj #460


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Gypsyhart,
QUOTE
QUOTE
Te rog sa remarci ca nu intervine divinul in nici un fel, astralul nu e divin... Daca ma insel, ai putea sa deschizi un topic si sa prezinti acolo cum zic taoistii ca marturisesc si traiesc cu Dumnezeu...

Atunci cand lucrezi pentru armonie nu intervine divinul? Atunci cand?!
Nu sunt persoana cea mai potrivita pentru a prezenta in detaliu aceasta cale.....

Armonie...frumos cuvant... susur de ape...ehe.. alta viata...
Dar sa ne desteptam...yawn.gif in armonie cu cine? cu piatra? cu gardul? cu pomul? cu planeta? cu galaxia? cu alta nebuloasa? Cu cine vrei tu sa fii in armonie? Cu ceva nedefinit? Cu ceva despre care spui ca nici macar nu poti sa-i pronunti numele?
QUOTE
QUOTE
Sper macar ca esti de acord ca exista un singur Dumnezeu, si ca nu pot fi nici macar cel putin doi, adica unul crestin si unul taoist? Iar daca vederile celor doua religii sunt total diferite, atunci cum crezi tu ca vorbesc despre acelasi Dumnezeu?

A spune "dumnezei falsi" e fara sens. La fel si cu lumina. "Lumina falsa"? Lumina e lumina, adevarul e adevar.....Simplu.

De ce crezi tu ca se chinuie satana sa convinga omul ca nu exista? Pentru ca omul, in goana dupa paranormal, ca normalul e banal, cum vede o lumina, alearga ca fluturii la ea, nestiind ca acolo e capcana mortii...
De ce crezi tu ca Biblia ne zice:
14 Nu este de mirare, deoarece însuşi satana se preface în înger al luminii. (2 Cor 11) ???
QUOTE
QUOTE
Se tot vorbeste mult de unirea religiilor in ultimul timp... Dar asta e doar o chestiune gen "politically correct", pentru ca nu exista decat 3 variante:
1. nu se face unirea
2. se accepta ca doar o religie din cea existenta este corecta, si ceilalti toti vor renunta la ale lor si vor trece la aceea
3. se accepta ca nici o religie existenta nu este corecta si atunci se va face una noua la care vor adera toti...
Tu la care varianta te opresti?...

Varianta 4: fiecare "religie" va veni cu "nectarul" propriu si va rezulta o "miere poliflora" smile.gif

Si care e diferenta intre varianta 3 si 4?
Plus ca in ceea ce-i priveste pe ortodocsi, ce spui tu este imposibil de realizat, deoarece noi nu avem de luat nici un "nectar" nici de la taoisti, nici de la yoghini, devreme ce am cunoscut deja Credinta cea Adevarata...
Tot Biblia zice:
5 Este un Domn, o credinţă, un botez,
6 Un Dumnezeu şi Tatăl tuturor, Care este peste toate şi prin toate şi întru toţi.
(Efs.4)
Ce sa luam de la taoisti? Spune ceva concret....
Iata, mai e si Edinide pe aici: el propune sa luam de la yoghini limbajul: adica sa nu mai zicem ca ne inchinam ci sa zicem ca facem mudre... rofl.gif ... Adica, vorba lui Tudor Gheorghe: "ce n-aveam noi in sat: fanfara!"
QUOTE

Dar cand spui ...taositii, este clar ca nu numai ca nu urmeaza acelasi drum, dar nici macar nu-L marturisesc corect pe Dumnezeu despre cine vorbesti? Pentru cine este clar?
Tu crezi ca Dumnezeu a vorbit doar prin sfintii ortodocsi sau crestini? Cata trufie....

Trufie zici? ohmy.gif Pai uite ce spune chiar Mantuitorul:
30 Cine nu este cu Mine este împotriva Mea şi cine nu adună cu Mine risipeşte. (Matei 12) Acum sa-mi spui tu daca taoistii, si altii, sunt cu Iisus sau aduna cu El? Cine este trufas aici? Oare nu aceia care se incred in propriile puteri si in propriile energii si isi fac singuri "dumnezei"? Oare nu acestia sunt adevaratii trufasi?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 13 Jun 2006, 01:24 PM
Mesaj #461


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE

Iertaţi-mă domnilor ecumenişti, dar aţi confundat conceptele. Sfîntul Nicolae Velimirovici vă va spune că una este pacea socială şi politică, alta e împăcarea credinţelor. Şi una este egalitatea în drepturile şi îndatoririle cetăţeneşti, şi alta este egalizarea credinţelor. Creştinilor li s-a poruncit cu stricteţe să fie milostivi faţă de toţi oamenii, fără deosebire de credinţă, dar, în acelaşi timp, şi ţinerea cu stricteţe a credinţei lui Hristos. În calitate de creştin, vă puteţi jertfi pentru cei de altă credinţă atît averea, cît şi viaţa, dar nicidecum şi adevărul lui Hristos - fiindcă averea şi viaţa sunt proprietatea fiecăruia, iar adevărul lui Hristos, nu. Aici e piatra de poticnire - în această lipsă de discernămînt. Din această lipsă de discernămînt a venit şi confuzia din sufletul ortodocşilor ecumenişti.


foarte bine spus "una este pacea socială şi politică, alta e împăcarea credinţelor".


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 13 Jun 2006, 02:09 PM
Mesaj #462


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Clopotel
QUOTE
Cu cine vrei tu sa fii in armonie? Cu ceva nedefinit? Cu ceva despre care spui ca nici macar nu poti sa-i pronunti numele?

In primul rand cu mine. In al doilea rand cu lumea (cu tot ce inseamna ea).

QUOTE
De ce crezi tu ca se chinuie satana sa convinga omul ca nu exista? Pentru ca omul, in goana dupa paranormal, ca normalul e banal, cum vede o lumina, alearga ca fluturii la ea, nestiind ca acolo e capcana mortii...
De ce crezi tu ca Biblia ne zice:
14 Nu este de mirare, deoarece însuşi satana se preface în înger al luminii. (2 Cor 11) ???

Clopotel, scepticismul, neincrederea e cu doua sensuri. Poti sa te indoiesti de ceva din motive reale sau pur imaginare. Ideea este sa cauti iti dezvolti capacitatea de a vedea lucrurile, lumea oamenii ce vrei tu, cat mai aproape de cum sunt ele in mod obiectiv. Doar atunci indoiala ta va fi "sanatoasa".
QUOTE
Si care e diferenta intre varianta 3 si 4?

"Nici o religie existenta nu e corecta" ar insemna ca toate sunt "moarte". Cel putin eu asa am inteles formularea ta. Ori asta mi se pare o exagerare.
QUOTE
Plus ca in ceea ce-i priveste pe ortodocsi, ce spui tu este imposibil de realizat, deoarece noi nu avem de luat nici un "nectar" nici de la taoisti, nici de la yoghini, devreme ce am cunoscut deja Credinta cea Adevarata...

Vom trai si vom vedea....poate.
QUOTE
Ce sa luam de la taoisti? Spune ceva concret....

Ceva concret..hmmm....poate o atitudine fata de sexualitate...un pic mai relaxata si mai constienta. smile.gif
QUOTE
trufie zici? ohmy.gif Pai uite ce spune chiar Mantuitorul:
30 Cine nu este cu Mine este împotriva Mea şi cine nu adună cu Mine risipeşte. (Matei 12) Acum sa-mi spui tu daca taoistii, si altii, sunt cu Iisus sau aduna cu El? Cine este trufas aici? Oare nu aceia care se incred in propriile puteri si in propriile energii si isi fac singuri "dumnezei"? Oare nu acestia sunt adevaratii trufasi?

Da, Clopotel, trufie.....Opusul smereniei.....O vezi la altii dar la tine si la anumite parti din dogma ortodoxa nu....Oricine cauta Adevarul, Dreptatea, Pacea (in mod sincer) aduna cu Iisus.
Apropo de citatele astea cu care iesi in fata....e un proverb care spune: "Da'i unui om drept un lucru stramb si il va indrepta. Da'i unui om stramb un lucru drept si il va stramba". Asa si cu Biblia si cu vorbele lui Iisus....

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 13 Jun 2006, 07:32 PM
Mesaj #463


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Gypsyhart,
Nu ma bucur deloc ca am discutia asta, oarecum in contradictoriu, cu tine, deoarece, imi amintesc, au fost vremuri cand combateam impreuna wub.gif Eee... ce vremuri... Te rog totusi sa mai ma ingadui putin...
In primul rand constat ca avem Invatatori diferiti, devreme ce spun lucruri diferite, ba chiar contrare... Iata la ce ma refer:
QUOTE
Apropo de citatele astea cu care iesi in fata....e un proverb care spune: "Da'i unui om drept un lucru stramb si il va indrepta. Da'i unui om stramb un lucru drept si il va stramba". Asa si cu Biblia si cu vorbele lui Iisus....
Pentru mine ele sunt vorbele lui Dumnezeu, si chiar ma bucur ca ies cu ele in fata...Ce spui tu cu strambatu, eu nu ma regasesc acolo, nu pentru ca as fi eu bun si nu pot stramba, ci pentru faptul ca eu ma limitez la a da doar citatele respective, sperand ca tu sa intelegi din ele...Ori daca tu spui ca ce percepi tu e stramb, cine e de vina: citatul, cine da citatul, sau tu?
Eu, si imi cer scuze ca nu-ti place, o sa continui sa spun mai mult vorbele lui Dumnezeu din Biblie, decat ale mele, caci eu, nu ma prea pricep la cuvinte...
QUOTE
QUOTE
Cu cine vrei tu sa fii in armonie? Cu ceva nedefinit? Cu ceva despre care spui ca nici macar nu poti sa-i pronunti numele?

In primul rand cu mine. In al doilea rand cu lumea (cu tot ce inseamna ea).

Despre ce lume, cu tot ce inseamna ea, vorbesti tu? Mie despre lume, Invatatorul meu imi spune:
23 Şi El le zicea: Voi sunteţi din cele de jos; Eu sunt din cele de sus. Voi sunteţi din lumea aceasta; Eu nu sunt din lumea aceasta. (Ioan 8)
36 Iisus a răspuns: Împărăţia Mea nu este din lumea aceasta. Dacă împărăţia Mea ar fi din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca să nu fiu predat iudeilor. Dar acum împărăţia Mea nu este de aici.
(Ioan 18)
30 Şi cei ce plâng să fie ca şi cum n-ar plânge; şi cei ce se bucură, ca şi cum nu s-ar bucura; şi cei ce cumpără, ca şi cum n-ar stăpâni;
31 Şi cei ce se folosesc de lumea aceasta, ca şi cum nu s-ar folosi deplin de ea. Căci chipul acestei lumi trece.(
I Cor 7)
33 Acestea vi le-am grăit, ca întru Mine pace să aveţi. În lume necazuri veţi avea; dar îndrăzniţi. Eu am biruit lumea.(Ioan 16)
QUOTE
Clopotel, scepticismul, neincrederea e cu doua sensuri. Poti sa te indoiesti de ceva din motive reale sau pur imaginare. Ideea este sa cauti iti dezvolti capacitatea de a vedea lucrurile, lumea oamenii ce vrei tu, cat mai aproape de cum sunt ele in mod obiectiv. Doar atunci indoiala ta va fi "sanatoasa".

Eu nu ma incred in indoiala mea, nici in puterea mea... Singura mea nadejde e la Dumnezeu ca imi va arata dusmanul la vreme si ma va apara... Este mare nerozie sa te increzi in propriile puteri... Poate omul cu puterile lui sa invinga satana? Poate omul cu puterile lui sa vada viclenia satanei?... Nu poate... Dar daca ii descopera Dumnezeu, atunci poate...
Eu nu vorbesc de scepticism sau de neincredere aici... Eu ma incred doar in Dumnezeu, si nu in orice licurici care trece prin fata mea...
QUOTE

QUOTE
Si care e diferenta intre varianta 3 si 4?

"Nici o religie existenta nu e corecta" ar insemna ca toate sunt "moarte". Cel putin eu asa am inteles formularea ta. Ori asta mi se pare o exagerare.

Daca la o religie mai adaugi ceva, sau daca mai iei ceva din ea, mai ales in partile esentiale, atunci e clar ca acea religie ori nu a fost corecta, ori daca a fost, acum nu mai e, ori nici n-a fost si nici nu e corecta..
QUOTE
QUOTE
Ce sa luam de la taoisti? Spune ceva concret....

Ceva concret..hmmm....poate o atitudine fata de sexualitate...un pic mai relaxata si mai constienta. smile.gif

Adica ti se pare ca ortodocsii nu au atitudine corecta fata de sexualitate? La ce te referi?... Sper ca nu-mi vi si tu acum cu mantuirea prin sex, gen tantra yoga... Te rog sa precizezi la ce anumte te referi cu sexualitatea legat de credinta?
QUOTE
Da, Clopotel, trufie.....Opusul smereniei.....O vezi la altii dar la tine si la anumite parti din dogma ortodoxa nu....Oricine cauta Adevarul, Dreptatea, Pacea (in mod sincer) aduna cu Iisus.
Pai asta am zis si eu, ce ai zis tu ultima data, si tu esti trufasi? Tu singur spui ca cine cauta Adevarul si sa fie in Adevar si Dreptatea si Pacea, aduna cu Iisus... Iar taoistul (de ex., ca eu chiar nu doream sa ma leg de taoisti), cum aduna el cu Iisus, cum este el cu Iisus, face el ceva din ce a poruncit Iisus, are nadejdea in Iisus sau in propriile puteri pe care vrea sa si le faca cat mai paranormale?
Nu intentionez sa spun ceva de taoisti sau de altii, aici fiind topicul de Ortodoxie... Eu nu afirm ca taoistii sunt satanisti... Eu afirm doar ca Ortodoxia este Cuvantul lui Dumnezeu, este Credinta Adevarata in Dumnezeu Adevarat, Unul in Sfanta Treime? Cei ce nu se regasesc aici, pot sa-si inchipuie ce vor... Eu mi-am spus parerea...

Discutiile despre alte religii le vom face pe topice dedicate...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 13 Jun 2006, 10:12 PM
Mesaj #464


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (gypsyhart)
Dumnezeul meu....dupa "chipul si asemanarea Mea"....
Te deranjeaza Dumnezeul la care se roaga ortodocsii? Topicul acesta este unul mult mai mult defensiv decit ofensiv. Desi nu cred ca asta am propus la deschiderea lui.
Ce nu inteleg eu este de ce o cale spre Dumnezeu precum ortodoxia, confirmata de Dumnezeu la fiecare Pasti prin Lumina Sfinta ce se coboara la mormintul lui, trebuie mereu extinsa, imbunatatita, etc. De ce nu e necesar sa se faca asta cu protestantismul si celelalte religii pagine, doar, doar s-or invrednici si ele de ceva asemanator?
Veniti dinafara si fara a cunoaste ortodoxia dinauntru ne dati sfaturi despre ea. Sau relatia omului cu Mintuitorul nu are nici o valoare, musai schimbare ca dogma nu e buna?

Yoghinii sunt totusi mai toleranti. Ei accepta ca exista o cale a devotiunii, una a cunoasterii samd. Desi e clar ca crestinismul (ortodox) este o cale devotionala, bazata pe sacramente, veniti si doriti sa faceti altceva din ea. Dar nu aveti spor pt. ca nici din cele mici care le fac sfintii ortodocsi nu le puteti face. Numai teoria si presupunerile nu pot veni sa schimbe ceea ce inseamna cu adevarat desavirsirea pe aceasta cale. In ciuda minunilor pe care le fac si in zilele noastre sfintii veniti si spuneti ca Iisus care este in spatele lor e ca oricare alt avatar, etc. Pt. voi, daca asa va convine mai mult, asa sa fie, de ce trebuie sa ma invatati si pe mine "cunoasterea" (teoria ca teoria, practica ne omoara!) voastra?
Ce ii lipseste lui Iisus si nu ma poate invata pe mine? Voi pareti a sti mai multe decit El. Mie mi se pare foarte clar ca nu e asa. Si pina nu luati in mod desavirsit ceea ce El ofera, ce cautati in alta parte? Probabil acele lucruri care duc la iesirea de sub ascultarea lui si la propria indreptatire. Ceea ce incercati este sa ne scoateti de sub aceasta ascultare, relativizarea, cu toate ca nu ne foloseste la nimic.

Acest topic a fost editat de IoanV: 13 Jun 2006, 10:18 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 14 Jun 2006, 10:58 AM
Mesaj #465


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Clopotel
QUOTE
Pentru mine ele sunt vorbele lui Dumnezeu, si chiar ma bucur ca ies cu ele in fata...Ce spui tu cu strambatu, eu nu ma regasesc acolo, nu pentru ca as fi eu bun si nu pot stramba, ci pentru faptul ca eu ma limitez la a da doar citatele respective, sperand ca tu sa intelegi din ele...Ori daca tu spui ca ce percepi tu e stramb, cine e de vina: citatul, cine da citatul, sau tu?

Percep "strambatatea" in modul in care intelegi acele vorbe. Deci "vina" ar fi a ta in cazul de fata.
Nu este de ajuns sa stii pe de rost un text....Un actor de exemplu poate sa stie perfect replicile, dar daca nu pune ceva din sufletul lui in ele ce va iesi? Ceva neconvingator, fara viata, ceva pur mecanic. De multe ori este valabil si in cazul tau...Si am spus destul pe aceasta tema.
QUOTE
Despre ce lume, cu tot ce inseamna ea, vorbesti tu? Mie despre lume, Invatatorul meu imi spune:

Nu am ajuns la capatul lumii ca sa ti'o pot oferi smile.gif
QUOTE
Eu nu ma incred in indoiala mea, nici in puterea mea... Singura mea nadejde e la Dumnezeu ca imi va arata dusmanul la vreme si ma va apara...

"Dumnezeu iti da, dar nu iti baga si in traista", spune un proverb romanesc...
QUOTE
Daca la o religie mai adaugi ceva, sau daca mai iei ceva din ea, mai ales in partile esentiale, atunci e clar ca acea religie ori nu a fost corecta, ori daca a fost, acum nu mai e, ori nici n-a fost si nici nu e corecta..

Mda, eu nu privesc lucrurile in alb si negru (in cazul de fata). Plus ca orice este viu evolueaza, se schimba. Sau cum spune Lao Tse, "a fi flexibil este calea vietii, a fi rigid este calea mortii".
QUOTE
Adica ti se pare ca ortodocsii nu au atitudine corecta fata de sexualitate? La ce te referi?... Sper ca nu-mi vi si tu acum cu mantuirea prin sex, gen tantra yoga... Te rog sa precizezi la ce anumte te referi cu sexualitatea legat de credinta?

Sexul e privit mai degraba cu teama si ingrijorare decat cu relaxare si constienta. Nu poti stapani un lucru de care fugi.
QUOTE
QUOTE

Da, Clopotel, trufie.....Opusul smereniei.....O vezi la altii dar la tine si la anumite parti din dogma ortodoxa nu....Oricine cauta Adevarul, Dreptatea, Pacea (in mod sincer) aduna cu Iisus.
Pai asta am zis si eu, ce ai zis tu ultima data, si tu esti trufasi?

Of, dar vad ca nu prea in intelegem aici...Tu ai impresia (probabil) ca cine nu merge la Biserica Ortodoxa si nu urmeaza ritualurile ei "nu aduna cu Iisus". Aici gresesti tu, si cei pe care ii aperi. Aici este trufia de care vorbeam....Aceeasi trufie pe care o aveau si se pare ca mai au si acum evreii (de popor ales).....
QUOTE
Iar taoistul (de ex., ca eu chiar nu doream sa ma leg de taoisti), cum aduna el cu Iisus, cum este el cu Iisus, face el ceva din ce a poruncit Iisus, are nadejdea in Iisus sau in propriile puteri pe care vrea sa si le faca cat mai paranormale?

Cultivand iubirea, armonia, pacea (fiecare dupa puterile sale)....calitati care nu sunt monopolul unei religii anume.

QUOTE
Nu intentionez sa spun ceva de taoisti sau de altii, aici fiind topicul de Ortodoxie... Eu nu afirm ca taoistii sunt satanisti... Eu afirm doar ca Ortodoxia este Cuvantul lui Dumnezeu, este Credinta Adevarata in Dumnezeu Adevarat, Unul in Sfanta Treime? Cei ce nu se regasesc aici, pot sa-si inchipuie ce vor... Eu mi-am spus parerea...

Clopotel, ce rost are sa ne ascundem dupa degete? Daca vorbesti de Dumnezeu si de S....si spui ca Ortodoxia e singura cale spre Dumnezeu, e evident ce crezi despre restul.....

PS. De acord sa incheiem discutia....

@IoanV

QUOTE
Te deranjeaza Dumnezeul la care se roaga ortodocsii?

Nu. Era o ironie... Il poti poseda pe Dumnezeu, ca sa spui "al meu"? Poate invers, da.....

In rest, priveste partea pozitiva...daca scriu aici inseamna ca imi pasa intr'o anumita masura...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 14 Jun 2006, 11:38 AM
Mesaj #466


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
spui ca Ortodoxia e singura cale spre Dumnezeu, e evident ce crezi despre restul.....
Asta se cheama concluzie pripita. In ceea ce ma priveste, cine sunt eu ca sa am pareri despre altii? Nu judec ca sa nu fiu judecat.

Tot nu inteleg cum vrei sa ne ajuti! Am inteles ca din bunatate, ca iti pasa dar nu inteleg cum.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Jun 2006, 11:57 AM
Mesaj #467


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Gypsyhart,
QUOTE
PS. De acord sa incheiem discutia....

Eu nu m-am referit si la faptul ca nu vreau sa mai discut cu tine... wub.gif , ci ca nu-mi place sa-i bag pe taoisti la mijloc... smile.gif , pentru ca de fapt eu nu cred ca taoismul e religie ci o filosofie de viata... Pentru mine e ilogic sa amestec taoistii in discutii religioase... Stiu ca pe undeva este considerata o religie, insa eu dupa ce am studiat si practicat m-am convins ca nu e religie...
De aceea pot spune ca taoisum ajura la mantuire tot la fel de mult cum biologia ajuta la intelegerea matematici...
As mai comenta cateva chestiuni principiale, fara legatura cu taoistii:
QUOTE
Mda, eu nu privesc lucrurile in alb si negru (in cazul de fata). Plus ca orice este viu evolueaza, se schimba. Sau cum spune Lao Tse, "a fi flexibil este calea vietii, a fi rigid este calea mortii".

Ce spune Lao Tse este valabil si chiar e bine sa aplicam numai la cele materiale... La cele spirituale, nu putem, doar avem porunca expresa de la Mantuitorul:
"Cine nu este cu Mine este impotriva Mea"
Ai vazut ce clar (rigid) e... nu ne putem gandi la compromisuri...
QUOTE
Cultivand iubirea, armonia, pacea (fiecare dupa puterile sale)....calitati care nu sunt monopolul unei religii anume.
Lucruri pe care le face cu succes si un ateu...
QUOTE
Clopotel, ce rost are sa ne ascundem dupa degete? Daca vorbesti de Dumnezeu si de S....si spui ca Ortodoxia e singura cale spre Dumnezeu, e evident ce crezi despre restul.....

Eu nu ma ascund dupa deget... Eu nu cred nimic despre restul, are cine sa-i judece...De ce ar trebui sa ma preocupe restul, devreme ce eu afirm: Ortodixia este calea Adevarului, si deoarece Dumnezeu este Unic, are o unica vointa, si un singur Cuvant, exprimat clar si complet in Ortodoxie... Eu consider ca mi-am facut datoria...mai mult nu tine de mine...
Eu nu pot accepta, nici macar principial, ca ar fi doua cai, una ortodoxa si alta budhista de ex..., care sa fie ambele valide si sa duca la Dumnezeu, caci daca ar fi asa, atunci ar fi totuna daca as parasi pe Iisus si sa ma inchin lui Budha, lucru evident gresit, chiar fatalmente gresit... Stiu ca exista diferite lucrari, un acare vorbeste chiar de marele yoghin Ranakrisna care zice el, a atins iluminarea prin budhism, mahomedanism, si crestinism, insa eu asa ceva nu cred....Eu cred doar intru Unul Dumnezeu, cel in Sfanta Treime, cu care ceilalti nu sunt acord... si atunci cum e posibil sa bagi mere, pere si prune in oala si sa obtii gem de caise? Hai sa fim seriosi...




--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 14 Jun 2006, 11:57 AM
Mesaj #468


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@IoanV
QUOTE
Tot nu inteleg cum vrei sa ne ajuti! Am inteles ca din bunatate, ca iti pasa dar nu inteleg cum.

Cum pot fireste....

@Clopotel
Da, ai si tu dreptatea ta cu Tao....

QUOTE
Lucruri pe care le face cu succes si un ateu...

Si bine face!

QUOTE
Eu nu ma ascund dupa deget... Eu nu cred nimic despre restul, are cine sa-i judece...

Oare asa sa fie? Si cum ramane cu citatul pe care mi l'ai oferit cu "cine nu e cu mine e impotriva mea?" Mmm?
Daca taostii nu sunt cu Iisus cum ai spus mai devreme, cu cine sunt Clopotel? (conform citatului de mai sus)
QUOTE
Eu nu pot accepta, nici macar principial, ca ar fi doua cai, una ortodoxa si alta budhista de ex..., care sa fie ambele valide si sa duca la Dumnezeu, caci daca ar fi asa, atunci ar fi totuna daca as parasi pe Iisus si sa ma inchin lui Budha, lucru evident gresit, chiar fatalmente gresit...

Nu ar fi totuna pentru tine. Ideea este sa mergi pe calea care iti este potrivita felului tau de a fi.
Daca ne imaginam un cerc sau o sfera si Dumnezeu fiind centrul, iar noi la periferie, cate cai sunt de a ajunge acolo? Cam asa e cu caile astea....Parerea mea desigur.

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 14 Jun 2006, 12:23 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 14 Jun 2006, 12:08 PM
Mesaj #469


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Cum pot fireste....
Te prefaci ca nu intelegi intrebarea mea. Intr-un post anterior am aratat cam ce urmaresti sa ne convingi (relativizare crestinism, etc.). Daca asta se numeste ajutor, mai bine fara, multumim. Pentru discutii interreligioase exista un topic dedicat.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 14 Jun 2006, 12:31 PM
Mesaj #470


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (gypsyhart @ 14 Jun 2006, 01:57 PM)

Daca ne imaginam un cerc sau o sfera si Dumnezeu fiind centrul, iar noi la periferie, cate cai sunt de a ajunge acolo? Cam asa e cu caile astea....Parerea mea desigur.

Dumnezeu este prezent in orice lucru, deci poti ajunge la El pe orice cale , teoretic, insa practic se pare lucrurile nu stau chiar asa. "Eu sunt Usa si doar prin Mine puteti ajunge la Tatal" spune Iisus.

p.s. Cand ai sa cunosti ortodoxia in amanunt ai sa vezi ca nu este ceea ce crezi despre ea.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 14 Jun 2006, 12:54 PM
Mesaj #471


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@IoanV
Mi'am expus parerea despre ce consider eronat in cartea pe care ai adus'o in discutie, si despre anumite interpretari prezentate de Clopotel si de tine. Unitatea (si perseverenta) in minciuna e de rau augur...De asta mai intervin din cand in cand....Daca acest topic se doreste doar o "discutie pro", atunci ma retrag.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 14 Jun 2006, 01:09 PM
Mesaj #472


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Unitatea (si perseverenta) in minciuna e de rau augur
Multumesc pentru increderea acordata...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Jun 2006, 09:57 PM
Mesaj #473


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Gypsyhart,
QUOTE

QUOTE
Adica ti se pare ca ortodocsii nu au atitudine corecta fata de sexualitate? La ce te referi?... Sper ca nu-mi vi si tu acum cu mantuirea prin sex, gen tantra yoga... Te rog sa precizezi la ce anumte te referi cu sexualitatea legat de credinta?

Sexul e privit mai degraba cu teama si ingrijorare decat cu relaxare si constienta. Nu poti stapani un lucru de care fugi.

Asta de unde ai mai scos-o? ohmy.gif Teama? Ingrijorare?! Fuga?! De ce si de cine?
Asta arata clar ca desi poate traiesti printre ortodocsi nu ai reusit sa intelegi nimic din credinta lor...
Dar macar ai citit Biblia ce spune despre sex?
Iata, Sfantul Apostol Pavel la I Corinteni 7 spune:
1 Cât despre cele ce mi-aţi scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.
2 Dar din cauza desfrânării, fiecare să-şi aibă femeia sa şi fiecare femeie să-şi aibă bărbatul său.
3 Bărbatul să-i dea femeii iubirea datorată, asemenea şi femeia bărbatului.
4 Femeia nu este stăpână pe trupul său, ci bărbatul; asemenea nici bărbatul nu este stăpân pe trupul său, ci femeia.
5 Să nu vă lipsiţi unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciţi cu postul şi cu rugăciunea, şi iarăşi să fiţi împreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre.

Asta e, pe scurt si parerea ortodocsilor adevarati... Vezi calugarii si pustinicii...dar si multi ortodocsi obisnuiti...
Stiu ca asta revolta pe multi liberi cugetatori, caci liber cugetarea ii duce si la liber desfranarea si ii pune sa-si imagineze tot felul de ganduri si orgii sexuale... Pentru crestinii adevarati, sexul are valoare de procreere, altfel e pentru satifacerea poftelor, iar poftele trebuie infranate, nu satisfacute, caci poftele satisfacute devin patimi..., si patimle te tin elegat de pamant...
Din contra, ortodocsilor nu le e teamasi nici nu sunt ingrijorati, si nici nu fug de sexualitate, nici macr nu este un subiect tabu... Pur si simplu e o patima cu care omul trebuie sa lupte, este un instinct care trebuie infranat si nu satisfacut... Asa e usor sa iei cartile de tantra yoga si sa te destrabalezi, de aceea sunt asa de atractive multe asa zise religii orientale... Ehe... da oamenilor sex si sa vezi cati clienti ai... Dar ortodoxia presupune infranare, si asta nu prea e pe placul celor fara vointa si fara credinta... Ortodoxul fuge de patimi e adevarat, iar sexul e o patima... Da, pana la urma, poti spune ca ortodoxul fuge de sex ca de necuratul, in fond chiar necuratu ii da gandurile si ii intarata poftele omului... Si acum ce-ai vrea: omul sa se lase prada instinctelor?Doamne fereste!
Poate ca ar merita un subiect pe tema asta, ca prea multe sunt confesiunile religioase, mai ales orientale, care propovaduiesc mantuirea prin sex... Asa ceva, de la distanta se vede a fi lucrarea satanei... Ar fi interesant de sustinut de un astfel de adept al tantrei cum se mantuieste el prin sex...sa vedem ce ganduri ii mai da satana...
QUOTE
QUOTE
Eu nu ma ascund dupa deget... Eu nu cred nimic despre restul, are cine sa-i judece...

Oare asa sa fie? Si cum ramane cu citatul pe care mi l'ai oferit cu "cine nu e cu mine e impotriva mea?" Mmm?
Daca taostii nu sunt cu Iisus cum ai spus mai devreme, cu cine sunt Clopotel? (conform citatului de mai sus)

Iisus, Dumnezeu Adevarat din Dumnezeu Adevarat spune ca cine nu e cu El, e impotriva Lui, nu eu spun asta, iar judecatorul este chiar Iisus: 22 Tatăl nu judecă pe nimeni, ci toată judecata a dat-o Fiului. (Ioan 5)
Deci daca taoistii si altii nu sunt cu Iisus, e clar ca sunt impotriva Lui, doar Iisus a spus-o foarte clar... Acum doar nu ai vrea sa-i cred pe taoisti in locul lui Iisus... Spune tu cu cine sunt taoistii daca nu sunt cu Iisus, sa vad daca ai inteles...
QUOTE
 
QUOTE
Eu nu pot accepta, nici macar principial, ca ar fi doua cai, una ortodoxa si alta budhista de ex..., care sa fie ambele valide si sa duca la Dumnezeu, caci daca ar fi asa, atunci ar fi totuna daca as parasi pe Iisus si sa ma inchin lui Budha, lucru evident gresit, chiar fatalmente gresit...

Nu ar fi totuna pentru tine. Ideea este sa mergi pe calea care iti este potrivita felului tau de a fi.

Serios?! Si care e calea aia cea mai potrivita? Cumva care iti satisface orgoliile? Poftele? Tantra yoga? Cum adica potrivita? Pai de cand omul isi alege Creatorul? Ok... Stapanul e bun, a dat liber arbitru... Ne lasa sa alegem daca vrem sa ne fie Stapan? Cine nu-L alege pe El ca Stapan, asa cum spune, este impotriva Lui, si cei ce sunt impotriva Lui este vrajmasul Lui caci e impotriva Lui... Vestea trista pentru adeptii religiilor orintale care pun la egalitate binele si raul (vezi simbolul tao) si sustin ca nu exista bine perfect si nici rau perfect ci fiecare bine are si un pic de rau si invers (reprezentat prin cercul mic), este ca nu exista cale de mijloc, caci nu poti sluji lui Dumnezeu si lui mamona...
Iar in Dumnezeu nu are cum sa fie rau...
Nimeni nu este bun decât numai Unul Dumnezeu (Matei 19,17)
QUOTE
Daca ne imaginam un cerc sau o sfera si Dumnezeu fiind centrul, iar noi la periferie, cate cai sunt de a ajunge acolo? Cam asa e cu caile astea....

Draga Gypsyhart, noi ne putem imagina multe, si sfere si paralelipipede si piramide si ce vrei tu... dar oare e si bine? e corect sa ne imaginam sfere si sa-L bagam pe Dumnezeu in mijloc? Pana acum spuneai ca nu poate fi cuprins, acum Il inchizi intr-o sfera si noi pe margine...
Iata ce spune Iisus:
23 Şi El le zicea: Voi sunteţi din cele de jos; Eu sunt din cele de sus. Voi sunteţi din lumea aceasta; Eu nu sunt din lumea aceasta. (Ioan 8)
Iti aduc in fata aceste citate ca sa citesti si sa intelegi... Daca spun de la mine, nu o sa ma crezi... Sa vad daca ce spune Dumnezeu crezi...
Iar Sfantul Apostol Pavel zice:
1 Aşadar, dacă aţi înviat împreună cu Hristos, căutaţi cele de sus, unde se află Hristos, şezând de-a dreapta lui Dumnezeu;
2 Cugetaţi cele de sus, nu cele de pe pământ;
(Cor 3)
Adica, dupa cum vezi, nu e vorba de nici o sfera, ci doar de sus si jos...

PS..
QUOTE
QUOTE
Lucruri pe care le face cu succes si un ateu...

Si bine face!
De acord ca bine face, dar ideea e sa faci diferenta intre ateu si taoist, si vezi bine ca nu e nici una... De aceea am si afirmat ca de fapt taoismul nu e religie...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 15 Jun 2006, 11:07 AM
Mesaj #474


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Clopotel
QUOTE
Asta de unde ai mai scos-o? ohmy.gif Teama? Ingrijorare?! Fuga?! De ce si de cine?

Ei, de unde am scos'o...Traiesc in Romania!
Oricum pana la urma vad ca imi dai dreptate :
QUOTE
Da, pana la urma, poti spune ca ortodoxul fuge de sex ca de necuratul, in fond chiar necuratu ii da gandurile si ii intarata poftele omului... Si acum ce-ai vrea: omul sa se lase prada instinctelor?Doamne fereste!

Da..necuratul....si instinctele sunt tot de la necuratu.....Chiar crezi in lucrurile astea?
Ideea e sa gasesti o cale de transformare a instinctului "grosier" in ceva superior. Nu sa spui ca "e doar pt procreere" si atat. La animale poate o fi asa, dar la oameni?

QUOTE
Pentru crestinii adevarati, sexul are valoare de procreere, altfel e pentru satifacerea poftelor, iar poftele trebuie infranate, nu satisfacute, caci poftele satisfacute devin patimi..., si patimle te tin elegat de pamant...

Exact la aceasta atitudine de "infranare" ma refer cand spun ca nu este privit cu relaxare si constienta. Poftele trebuie infranate....Si crezi ca vor dispare daca le "infranezi"? Cu cat te infranezi mai tare cu atat devin mai puternice. Si cu cat devin mai puternice, cu atat sansele sa le stapanesti sunt mai mici. Unde pui ca infranarea este o atitudine negativista....

QUOTE
Iisus, Dumnezeu Adevarat din Dumnezeu Adevarat spune ca cine nu e cu El, e impotriva Lui, nu eu spun asta, iar judecatorul este chiar Iisus: 22 Tatăl nu judecă pe nimeni, ci toată judecata a dat-o Fiului. (Ioan 5)
Deci daca taoistii si altii nu sunt cu Iisus, e clar ca sunt impotriva Lui, doar Iisus a spus-o foarte clar... Acum doar nu ai vrea sa-i cred pe taoisti in locul lui Iisus... Spune tu cu cine sunt taoistii daca nu sunt cu Iisus, sa vad daca ai inteles...

Deci "e clar ca taoistii sunt impotriva Lui", adica cu necuratu. A, tu spui "de fapt nu eu spun asta, ci Iisus". Iisus nu imi amintesc sa fi pomenit de taoisti.....Deci tu dai o anumita interpretare vorbelor lui si o prezinti ca si cum ar veni direct de la el. "Pui de la tine" cu alte cuvinte. Exact lucrul pe care spuneai ca vrei sa il eviti....

Ti'am mai spus...oricine promoveaza adevarul, pacea, blandetea, sinceritatea samd "este cu Iisus". Fie ca e ortodox, taoist, musulman, ateu....

QUOTE
Serios?! Si care e calea aia cea mai potrivita?

Am zis "cea mai potrivita pentru tine". Vrei sa aflu eu in locul tau?

QUOTE
Draga Gypsyhart, noi ne putem imagina multe, si sfere si paralelipipede si piramide si ce vrei tu... dar oare e si bine? e corect sa ne imaginam sfere si sa-L bagam pe Dumnezeu in mijloc? Pana acum spuneai ca nu poate fi cuprins, acum Il inchizi intr-o sfera si noi pe margine...

Discutam de cai, remember? Asa pot si eu sa spun: Cum sa cauti "ceva" care nu are margini?

QUOTE
Iar Sfantul Apostol Pavel zice:
1 Aşadar, dacă aţi înviat împreună cu Hristos, căutaţi cele de sus, unde se află Hristos, şezând de-a dreapta lui Dumnezeu;
2 Cugetaţi cele de sus, nu cele de pe pământ; (Cor 3)
Adica, dupa cum vezi, nu e vorba de nici o sfera, ci doar de sus si jos...

Aha, esti adeptul liniei, sau scarii....Ok. Totusi, cand spun "lume" imi vine in minte o sfera nu o linie. Ca de aici pornisem. Si daca sfera asta are un singur centru caile de ajunge la el sunt infinite, nu una.
QUOTE
(Clopotel)
QUOTE
(gypsyhart)
QUOTE
(Clopotel)
Lucruri pe care le face cu succes si un ateu...

Si bine face!
De acord ca bine face, dar ideea e sa faci diferenta intre ateu si taoist, si vezi bine ca nu e nici una... De aceea am si afirmat ca de fapt taoismul nu e religie...

Asa e, nu e religie...Dar este o cale spirituala. Si ce conteaza sunt faptele omului, nu ce se considera el ca ar fi...Asa cum se spune si in Biblie "Pomul bun se cunoaste dupa roade".

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 15 Jun 2006, 11:08 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 15 Jun 2006, 11:30 AM
Mesaj #475


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (gypsyhart @ 15 Jun 2006, 01:07 PM)
Poftele trebuie infranate....Si crezi ca vor dispare daca le "infranezi"? Cu cat te infranezi mai tare cu atat devin mai puternice. Si cu cat devin mai puternice, cu atat sansele sa le stapanesti sunt mai mici. Unde pui ca infranarea este o atitudine negativista....


Asta spui fiindca gandesti cu "ochi lumesti" . Nu este spus "Ceea ce este cu neputinta omului este cu putinta la Dumnezeu"? Omul lumesc nu poate invinge patima, insa omul induhovnicit, omul care primeste ajutorul Lui Dumnezeu, capata acest dar.
"Da vointa si primesti putere". Cum crezi ca ar fi putut sfinti trai fara femei in pustie? Lucrarea manturii este lucrarea omului desavarsita de Dumnezeu , dupa cum spune si la slujba "Cerceteaza Dumnezeule via Ta, pe care dreapta Ta a sadit-o, si desavarseste-o pe ea".

Aici nu intelege profanul esenta vietii crestinului, fiindca vazand doar cu "ochi lumesti" lucrarea lui ii pare o nebunie.
"Intelepciunea lumii este nebunie inaintea Lui Dumnezeu si intelepciunea Lui Dumnezeu e nebunie inaintea lumii".

Acest topic a fost editat de abureala: 15 Jun 2006, 11:31 AM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 15 Jun 2006, 01:05 PM
Mesaj #476


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Gypsyhart,
Diferenta intre credintele noastre este ca la tine Dumnezeu este egal, adica la fel de important ca satana, binele este egal cu raul, albul cu negru etc...
Tu spui ca patimile nu pot fi invinse, si atunci ati creat un sistem prin care sa convietuiti cu patimile... Asta arata clar orientarea primejdioasa in care va aflati... Ortodocsii din contra, stiu ca patimile pot fi biruite, omul se poate elibera de ele, doar sunt atatea exemple in jurul nostru si chiar in Biblie...
Iisus a biruit lumea... deci se poate... De aceea noi nu vrem sa avem nici o impartasire cu satana...
Abureala ti-a spus foarte bine cum privim lucrurile...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 15 Jun 2006, 02:36 PM
Mesaj #477


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Clopotel, exista bine si rau si cel care alege. Sunt 3 elemente, nu 2. Cel care alege (intre acestea doua) este adevaratul Stapan. Cel ce vede si binele si raul poate fi ispitit. Asa cum zice si Iisus "Daca erati orbi erati fara pacat, dar pentru ca spuneti "vedem", pacatul vostru ramane".
QUOTE
Tu spui ca patimile nu pot fi invinse, si atunci ati creat un sistem prin care sa convietuiti cu patimile...

Nu am spus asa ceva. Dar pentru ca privesti lucrurile doar in alb si negru tragi concluzii gresite.
Am spus ca infranarea nu este cea mai buna varianta de a stapani instinctul. Dar fiecare face cum crede ca e mai bine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 15 Jun 2006, 11:34 PM
Mesaj #478


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Gypsyhart,
Eu zis ca te mai gandesti....
QUOTE
Clopotel, exista bine si rau si cel care alege. Sunt 3 elemente, nu 2. Cel care alege (intre acestea doua) este adevaratul Stapan.

Pentru ortodocsi adevaratul Stapan este Dumnezeu, care este bun si in care nu exista stricaciune... Ideea contrara celei taoiste, unde se sustine ca nu exista bine perfect si nici rau perfect... Doar de aici si se vede ca suntem pe pozitii contrare...
Omul poate sa aleaga, e adevarat, dar ori pe Dumnezeu ca Stapan, ori satana ca stapan... Tu zici ca e bine sa-i alegem pe amandoi, devreme ce ei sunt egali ca valoare, chid ca de semne contrare... Ma rog, taoistii sustin ca se completeaza unul pe altul... Ori ortodocsii, sustin ca nu poti sluji la doi stapani, lui Dumnezeu si lui satana, caci :
24 Nimeni nu poate să slujească la doi domni, căci sau pe unul îl va urî şi pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va lipi şi pe celălalt îl va dispreţui; nu puteţi să slujiţi lui Dumnezeu şi lui mamona.(Matei 6)
QUOTE
Cel ce vede si binele si raul poate fi ispitit. Asa cum zice si Iisus "Daca erati orbi erati fara pacat, dar pentru ca spuneti "vedem", pacatul vostru ramane".
Pai vezi...iar pacatul este chiar acceptarea pacatului ca mod de viata...
QUOTE
QUOTE
Tu spui ca patimile nu pot fi invinse, si atunci ati creat un sistem prin care sa convietuiti cu patimile...

Nu am spus asa ceva.

Cum nu?! Pai asta nu ai spus tu?
QUOTE
Exact la aceasta atitudine de "infranare" ma refer cand spun ca nu este privit cu relaxare si constienta. Poftele trebuie infranate....Si crezi ca vor dispare daca le "infranezi"? Cu cat te infranezi mai tare cu atat devin mai puternice. Si cu cat devin mai puternice, cu atat sansele sa le stapanesti sunt mai mici. Unde pui ca infranarea este o atitudine negativista....
Ok... hai spune tu cum faci cu patimile sexuale, daca spui ca infranarea nu e buna... EU stiu perfect de bine ce spune tao in treaba asta, si acum nu sunt de acord cu ce spune, si am si explicatie de ce nu e bine ce sustine, dar hai intai sa vedem ce zici tu: deci: cum faci cu patimile sexuale?
QUOTE
Dar pentru ca privesti lucrurile doar in alb si negru tragi concluzii gresite.

Lucrurile sunt de fapt in alb si negru, chiar simbolul tao confirma asta, numai ca nu poti sa alegi si alb si negru...
QUOTE
Am spus ca infranarea nu este cea mai buna varianta de a stapani instinctul.

Ok... te ascult sa ne explici de ce desfranarea e cea mai buna varianta... Stiu ca vei incerca sa te eschivezi inainte de a spune ceva concret in privinta asta, ca-ti vei da chiar tu repede seama de ridicolul acestei filosofii...
Mentin notiunea de ridicol, caci daca te gandesti la transformarea energiei sexuale in energie vitala, pe care sa o dirijezi, vei vedea exact ce ti-am spus eu la inceput: confundarea de catre taoisti a energiilor materiale cu Duhul Sfant de la ortodocsi... Pai noi cand vorbim de Duhul Sfant nu ne referim la nici o energie din om... Nu are legatura si mai mult, e de cu totul alta natura...
De aceea, devreme ce taoistii (si nu numai ei) lucreaza numai cu energii materiale, nu se pot ridica deasupra materialului, desi mintea lor filosofeaza la energii astrale infinite si necuprinzatoare... Sa fiu clar inteles: nu neg existenta acestor energii materiale, nu neg nici forta lor si nici ca pot fi dirijate de catre om... Dar noi. ortodocsii, avem in vedere ceva mult mai inalt, deasupra acestor energii.... E vorba de Duhul Sfant...care nu este energie(in sensul dat de taoisti), ci este Duh... Nu neg valabilitatea simbolului tao cand ne referim la material... El este valabil, dar numai la material... , la energiile materiale, create, si nu necreate...
Dar astept cu interes expunerea ta..., poate gresesc eu in ceea ce vrei sa spui...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 16 Jun 2006, 11:04 AM
Mesaj #479


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Clopotel
QUOTE
Ok... hai spune tu cum faci cu patimile sexuale, daca spui ca infranarea nu e buna... EU stiu perfect de bine ce spune tao in treaba asta, si acum nu sunt de acord cu ce spune, si am si explicatie de ce nu e bine ce sustine, dar hai intai sa vedem ce zici tu: deci: cum faci cu patimile sexuale?

Caut armonia dintre trup (sex) si suflet (sentimente), prin constientizarea ambelor aspecte.
QUOTE
Ok... te ascult sa ne explici de ce desfranarea e cea mai buna varianta...

Iar privesti lucrurile in alb si negru....Nu "desfranarea" e cea mai buna varianta ci constientizarea! Prin constientizare te transformi....Poti sa faci sex cu cineva sau poti sa te abtii si sa fii inconstient (de ce se intampla cu tine in acele momente). Nu e mare diferenta...Pe mine ma intereseaza constienta. In toate "ale mele"....

PS. Te rog nu ma intreba pe mine despre practicile taoiste, pentru ca nu sunt persoana potrivita sa vorbesc despre ele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Jun 2006, 02:38 PM
Mesaj #480


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Gypsyhart,
QUOTE
QUOTE
Ok... te ascult sa ne explici de ce desfranarea e cea mai buna varianta...

Iar privesti lucrurile in alb si negru....Nu "desfranarea" e cea mai buna varianta ci constientizarea! Prin constientizare te transformi....

Tu nu esti de acord cu infranarea ai spus... Opusul infranarii este desfranarea, fie ea si constientizata...Iar daca exista desfranare constientizata, fii sigur ca exista si infranare constientizata, ba indraznesc sa spun ca infranarea este numai constientizata...
QUOTE

Poti sa faci sex cu cineva sau poti sa te abtii si sa fii inconstient (de ce se intampla cu tine in acele momente). Nu e mare diferenta...Pe mine ma intereseaza constienta. In toate "ale mele"....

Asa e, nu e mare diferenta intre acestea ce le-ai spus, dar daca spuneai si varianta buna: "poti sa te abtii si sa fii constient", vedeai cat de mare e diferenta...
Revin asupra unui lucru, deoarece vad ca insisti:
QUOTE
Iar privesti lucrurile in alb si negru....

Draga Gypsyhart, lucrurile aici de fapt sunt numai in alb si negru... Exista viata si exista moarte, nu e nimic altceva intre ele... Nu sunt nuante de gri... Nu poti sa fi mai putin mort decat mai mult viu... Aici ori e alba ori e neagra, si de aceea daca nu e ceva alb sigur e negru..., iar cine nu e cu Iisus sigur e impotriva Lui..., pentru ca El este Calea, Adevarul si Viata
Iar patimile sunt moartea sufletului si a trupului, fie ca le faci constient sau nu...
Si asta cu atat mai mult cand e vorba de sex... Dar nu este numai infranarea, constienta evident, de la sex, ci si de la mancare si de la anumite mancaruri, de la somn (adica privegherea trebuie facuta) si de la alte multe alte placeri ale vietii, care sunt desarte, dar care duc la lenevirea trupului si a sufletului...
Acum sper sa fiu bine inteles: toti stiti ca sunt pacatos fara doar si poate, de aceea eu am spus aici ce spune dogma ortodoxa, caci despre aceasta este vorba, ca trebuie sa urmam, si nu ma pot lauda ca eu as fi un bun practician ortodox pentru ca ... sunt pacatos... sad.gif mad.gif Iar faptul ca sunt pacatos este evident 100% vina mea si nu a Ortodoxiei, cuvantul lui Dumnezeu, care imi arata calea dreapta, iar eu neascultator si putin credincios fiind, ma abat tot timpul de la ea...sad.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 16 Jun 2006, 02:54 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 19 Jun 2006, 11:06 AM
Mesaj #481


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Clopotel
A fi constient e o stare, nu un comportament, sau o actiune. Un om constient nu este nici infranat nici desfranat.
Nu este de ajuns sa faci CEVA anume, mai conteaza si CUM il faci. In aceasta sfera a lui CUM, am putea spune ca nu exista cale de mijloc, pentru ca tine de fiinta, care este sau nu este. Daca iei un comportament si il bagi intr'o categorie binara (bun sau rau) ai mari sanse sa iti prinzi urechile, pentru ca "nu ai toate datele". Foarte probabil nu stii motivul real, poate nu iti poti da seama nici de starea interioara din momentul "faptuirii" samd...Dar e mai usor de facut o clasificare cu "ce e bun si ce e rau". Ai siguranta asa. Dar e o falsa siguranta....
Un om cu adevarat constient nu se abtine de la ceva, pentru ca inseamna ca acel ceva are o anumita putere asupra lui. Pur si simplu alege daca il face sau nu. Asta e cred eu criteriul fundamental ca sa iti dai seama daca esti constient: sa poti alege. Daca nu ai de ales, te afli in intuneric, in minciuna, in inconstienta.
Cam asta e ce am avut de spus.

S'auzim de bine smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 19 Jun 2006, 02:06 PM
Mesaj #482


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Gypsyhart,
Cum necum iata ca am vorbit amandoi aceeasi limba...smile.gif
Sunt perfect de acord cu ce ai spus in ultimul post... Constienta este o stare si nu un comportament in sine...
Aici am si vrut sa ajung... De fapt pe aici trebuie trecut...caci nici macar acesta nu e finalul... Dar merita punctat si bine ai facut ca ai punctat...
Putem vedea usor ca un comportament poate avea ca si cauza constienta sau inconstienta, in functie de starea de constientasau de inconstienta, pentru ca nu poti face ceva constient fiind inconstient...
Mi se pare interesant de analizat asta:
QUOTE
Un om cu adevarat constient nu se abtine de la ceva, pentru ca inseamna ca acel ceva are o anumita putere asupra lui. Pur si simplu alege daca il face sau nu. Asta e cred eu criteriul fundamental ca sa iti dai seama daca esti constient: sa poti alege.

Daca e sa filosofam pe marginea ei, putem spune urmatoarele:
1. Daca un om constient nu se abtine de la nimic, ci doar alege daca face ceva sau nu - este un lucru prea general, caci duce si spre "in jos"... Priveste partea a doua a frazei... A alege intre a face ceva, ...presupunem ceva bun sau ceva rau, a alege intre ceva bun sau rau, adica sa spunem, a merge la o prostituata (dupa ex. de unde am plecat), inseamna ca daca "constientul" are dorinta trupeasca, el nu se abtine, si deci da curs pornirii... - Sa nu-mi spui ca un om constient nu mai are porniri trupesti, sau ca mersul la prostituate ar avea si o parte buna...
2. Evident ca varianta 1 este sortita esecului, prin urmare trebuie putin reformulat ceva...Caci este clar ca orice pornire, in urma analizei daca o faci sau nu, iar daca alegi sa nu o faci, duce evident la infranare, la abtinere.... Daca spunem ca acel constient nu se abtine sub nici o forma, atunci evident ca ce-i vine sa faca, face, fara pic de analiza, caci dupa cum ai vazut analiza poate duce si la abtinere, iar a face totul dupa cum iti vine, este evident o cale a pierzaniei - deci trebuie eliminata
3. Parerea mea este urmatoare: Omul poate fi ispitit prin trup, pentru ca acesta este neputincios:
... duhul este osârduitor, dar trupul este neputincios. (MATEI 26,41)
Ba mai mult, la Ioan 6 zice:
63 Duhul este cel ce dă viaţă; trupul nu foloseşte la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt duh şi sunt viaţă.
Iar Sfantul Apostol Pavel la Romani 8 zice poate cel mai bine:
4 Pentru ca îndreptarea din Lege să se împlinească în noi, care nu umblăm după trup, ci după duh.
5 Căci cei ce sunt după trup cugetă cele ale trupului, iar cei ce sunt după Duh, cele ale Duhului.
6 Căci dorinţa cărnii este moarte dar dorinţa Duhului este viaţă şi pace;
7 Fiindcă dorinţa cărnii este vrăjmăşie împotriva lui Dumnezeu, căci nu se supune legii lui Dumnezeu, că nici nu poate.
8 Iar cei ce sunt în carne nu pot să placă lui Dumnezeu.
9 Dar voi nu sunteţi în carne, ci în Duh, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi. Iar dacă cineva nu are Duhul lui Hristos, acela nu este al Lui.
10 Iar dacă Hristos este în voi, trupul este mort pentru păcat; iar Duhul, viaţă pentru dreptate,
11 Iar dacă Duhul Celui ce a înviat pe Iisus din morţi locuieşte în voi, Cel ce a înviat pe Hristos Iisus din morţi va face vii şi trupurile voastre cele muritoare, prin Duhul Său care locuieşte în voi.
12 Drept aceea, fraţilor, nu suntem datori trupului, ca să vieţuim după trup.
13 Căci dacă vieţuiţi după trup, veţi muri, iar dacă ucideţi, cu Duhul, faptele trupului, veţi fi vii.

De aici, zic eu, se poate trage concluzia fireasca, ca omul induhovnicit, implicit este in stare de constienta, iar in el orice dorinta trupeasca este moarta, pentru ca, asa cum spune mai sus, dacă Hristos este în voi, trupul este mort pentru păcat, prin urmare alegerea nu mai are motiv sa existe, devreme ce omul induhovnicit, avand Duh Sfant, face voia lui Dumnezeu... Mai mult, omul induhovnicit, neavand dorinta trupeasca, pur si simplu nu mai este pus in situatia sa aleaga daca merge sau nu la prostituata, pentru ca nici macar nu mai are acest gand...
Iar daca e sa inaintam in discutie, trebuie sa vedem ca omul induhovnicit, are Duh Sfant, si aci este legat de discutia de inceput... Caci una e sa vorbim de Duh Sfant si alta e sa vorbim de nu stiu ce energii dezvoltate de diversi practicanti orientali...Dupa mine, aceea si-au dezvoltat propriile puteri, asa cum un karatist progreseaza pana ajunge sa sparga o caramida... Iar energia lor este o energie materiala pentru ca este data de material, iar aceasta energie poate fi evident controlata, tot prin exercitiu... Tot energie de acest fel, este si ceea ce creeaza "inaltarea" de la kama sutra... si despre care unii pretind ca ar fi iluminare,... dar eu ti-am spus, draga Gypsyhart, ca nu orice lumina sau luminita este Lumina cea Adevarata...
Pe cand la ortodocsi, Duhul Sfant nu este energie, ci este Duh... iar daca e sa vorbim de energie atunci aceasta este necreata, nu provinde din ceva creat, material in orice stare ar fi...caci Duhul Sfant este parte din Dumnezeu, Unul din Sfanta Treime...
Omul induhovnicit, prin ravna sa fata de Dumnezeu, devine vas ales al Duhului Sfant, iar odata Duhul Sfant pogorandu-Se peste om, acest om face voia lui Dumnezeu caci chiar Dumnezeu prin Duhul Lui cel Sfant lucreaza prin acel om... Biblia e plina de astfel de exemple... Iata unul din ele:
2 Şi pe când slujeau Domnului şi posteau, Duhul Sfânt a zis: Osebiţi-mi pe Barnaba şi pe Saul, pentru lucrul la care i-am chemat.
3 Atunci, postind şi rugându-se, şi-au pus mâinile peste ei şi i-au lăsat să plece.
4 Deci, ei, mânaţi de Duhul Sfânt, au coborât la Seleucia şi de acolo au plecat cu corabia la Cipru.
(Fapte 13)
Ba mai mult, chiar daca omul doreste altceva, chiar bine parandu-i-se lui, Duhul Sfant intervine, caci Dumnezeu stie cu adevarat ce e bine:
6 Şi ei au străbătut Frigia şi ţinutul Galatiei, opriţi fiind de Duhul Sfânt ca să propovăduiască cuvântul în Asia.
7 Venind la hotarele Misiei, încercau să meargă în Bitinia, dar Duhul lui Iisus nu i-a lăsat.
(Fapte 16)
Acum sper ca realizezi draga Gypsyhart, de ce ortodocsii nu au cum sa ia nimic de la religiile orientale, pentru ca nu au ce, Dumnezeu fiind deja marturist clar si complet in Ortodoxie... Omul nu trebuie decat sa se intareasca in credinta si sa-L urmeze pe Hristos ca sa devina vas ales al Duhului Sfant...

Sper ca, desi am scris in graba, se intelege cat de cat...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 22 Jun 2006, 09:56 PM
Mesaj #483


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dragii mei frati ortodocsi,
O sa readuc acum in atentie voastra un lucru despre care am mai pomenit si in acest mesaj

Am precizat si in alte dati, ca eu nu sunt nici preot, nici diacon, si nici scoala teologica nu am facut, si nu am pretentia ca sustin aici punctul de vedere al BOR... Chiar am facut rugamintea sa verificati tot ce zic eu daca vi se pare interesant subiectul, asa cum am facut si eu cu al altora...
Scriu acest mesaj, deoarece, senzatia mea, bazata pe anumite "miscari de trupe", este ca mai marii BOR, care au in mana toata partea administrativa, si deci fiecare Biserica in parte, incearca niste "manevre de invaluire" ca sa faca pe plac anumitor interese... Daca ar fi doar interese materiale, nu m-ar fi interesat atat de mult incat sa deschid vorba, dar e vorba de ceva mult mai grav, de a avea impartasire cu ereticii, de Adevarul Credintei noastre, pe care ei ar putea fi in stare sa-l schimbe de dragul intereselor lor... Daca vor veni timpurile, si eu cred ca deja au venit, incat sa aducem in Sfantul Altar preoti eretici, si sa facem slujbe si rugaciuni cu ei, atunci Biserica Ortodoxa, la nivel de conducere, are o mare problema... Daca in Sfantul Altar intra un preot eretic sa slujeasca ereziile lui, atunci noi cu ce ne Impartasim? Asta in primul rand...
Nu spun acum mai mult, ca sa nu devin cumva patimas, dar va atrag doar atentia ca trebuie sa priveghem şi să rugam, ca să nu intram în ispită. (Mt 26,41), caci mari ispite si sminteli ne asteapta...Numai sa ne ajute Dumnezeu sa nu ne smintim... Probabil ca vor fi miscari, dispute... Poate vor fi preoti ortodocsi alungati din Biserici ca nu vor dori sa slujeasca cu ereticii, dar care vor fi prezentati ei ca eretici, asa ca sa fim cu luare aminte, sa deosebim oile de lupii deghizati in oi...

Acum o sa scriu cateva lucruri din Canoanele si Hotararile Bisericii Ortodoxe:
"Pe ereticii cei nelegiuti, care nu se pocaiesc, afurisiti-i si-i lepadati de ceilalti credinciosi, aducand la cunostinta publica indepartarea lor din Biserica lui Dumnezeu si porunciti credinciosilor sa se fereasca cu desavarsire de ei, si sa nu se intovaraseasca cu ei nici l avorba, nici l arugaciune, caci ei sunt potrivnici si dusmani ai Bisericii, strica turma lui Hristos si batjocoresc mostenirea credintei" (Hotarare canonica, Const. Ap. VI,8, în Pravila Bisericească, editată de parohia Valea Plopului, 1999, p. 172).

"Dacă vreun cleric sau laic va intra în sinagoga iudeilor sau a ereticilor să se roage, să se caterisească şi afurisească."
(Hotărâre canonică, Apost. 64).

"Oricine va mânca cu ereticii, sau va bea, sau va face prieteşug şi dragoste şi adunare, ce se zice cu armenii (monofiziţi, n. n.) sau alţii ca dânşii, unii ca aceia anatema să fie."
(Hotărâre a Soborului Antiohiei, canonul 70, în Pravila Bisericesca, numită Cea Mică, tipărită mai întăiu la 1640, în Mănăstirea Govora, publicată acum în transcripţiune cu litere latine, Tipografia Academiei Române, 1884).

"Al 10-lea Canon al Sfinţilor Apostoli opreşte a ne ruga împreună cu ereticii şi schismaticii, măcar în casă de s-ar afla; se afuriseşte şi să nu fie primit la Sfintele Taine (adică să se împărtăşească)."

Canonul 45 al Sfinţilor Apostoli porunceşte: "Episcopul, preotul sau diaconul care numai s-ar ruga cu ereticii, să se afurisească şi dacă l-ar primi să slujească ca preot, să se caterisească".

La tâlcuirea Canonului 47 al Sfinţilor Apostoli, scrie Sfântul Nicodim Aghioritul că latinii (papistaşii, n.n.) sunt eretici şi nu au nici Botez, nici Preoţie, şi dacă vreun preot nu botează pe cei care se întorc la Ortodoxie se afuriseşte.
Şi canonul 33 din Laodiceea opreşte a te ruga cu eretici şi cu schismatici."
(Sfântul Ioan de la Neamţ Hozevitul, Hrană duhovnicească, Ed. Lumina din Lumină, Bucureşti, 2000, p. 541).

Doamne ajuta!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 22 Jun 2006, 11:45 PM
Mesaj #484


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Daca in Sfantul Altar intra un preot eretic sa slujeasca ereziile lui, atunci noi cu ce ne Impartasim?


Clopotel,

Cum definesti un "Preot Eretic"? Este un Ortodox ajuns raspopit? Este un Budist? Este un Mormon? etc. Sau este un simplu Pastor Penticostal? Incearca sa precizezi, altfel este greu de discutat la subiect... Are cumva de a face cu sfirsitul Ortodoxiei, de care iti tot spun?

Acum, despre slujirea "impreuna", tu stii parerea mea, Mireanul Ortodox nu are de pierdut nimica, fie ca Popa Ortodox este acolo sau nu... Spiritul lui Cristos nu sta in Cadelnita... nici in Popa Ortodox si nici in Popa Catolic... nici in Cuvintul Ritualistic... Ce vreau sa spun, ca este acolo un "eretic" sau nu, nu e nici o diferenta, ca de ar fi una, Mireanul s-ar "prinde" imediat... Deci, n-ai de ce te teme...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 23 Jun 2006, 07:58 AM
Mesaj #485


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
Se spune ca atunci cand leul e ranit hienele dau tarcoale... Asa ca nu e cazul sa te agiti...
QUOTE
Are cumva de a face cu sfirsitul Ortodoxiei, de care iti tot spun?

Stai tu linistit ca nu mor caii cand vor cainii...
QUOTE
Cum definesti un "Preot Eretic"? Este un Ortodox ajuns raspopit? Este un Budist? Este un Mormon? etc. Sau este un simplu Pastor Penticostal?
Orice preot eretic, popa cum ii spun ortodocsii, este unul care nu marturiseste Dreapta Credinta Ortodoxa si vin cu tot felul de erezii... Ei nu-L marturisesc corect pe Dumnezeu si interpreteaza haotic Sfanta Scriptura, si nu tin traditia de la Iisus, Sfintii Apostoli si Sfintii Parinti incoace... Ei nici macar nu recunosc Sfintele Taine, sau fac un simplu circ in jurul lor... Daca ereticii intra in Sfantul Altar, pangarind cele sfinte, ortodoxul nu are cum sa se Impartaseasca cu spurcaciunile lor ereticesti, iar acea Biserica trebuie resfintita...
QUOTE
Incearca sa precizezi, altfel este greu de discutat la subiect...

Tu nu ai ce sa discuti aici la subiect stiut fiind ca esti strain de cauza... Ba ai pune umarul cu placere la denigrarea ei, asa cum ai facut pana acum...
QUOTE
Acum, despre slujirea "impreuna", tu stii parerea mea, Mireanul Ortodox nu are de pierdut nimica, fie ca Popa Ortodox este acolo sau nu...

Fara preotii lui Hristos (lasati de El prin Sfintii Apostoli si ucenicii acestora), nu exista Sfintele Taine, nu exista Biserica... Sunt niste ziduri goale... Ortodocsii nu au nici un fel de Impartasire cu ereticii si paganii caci noi nu amestecam pe Dumnezeu cu satana, asa cum fac unii, de ex. asa zis yoghini crestini...

Problema Bisericii Ortodoxe nu este dinafara, ca nu au nici o putere ereticii sa o uzurpe, ci din interior, caci sunt multi Iuda in interiorul Bisericii Ortodoxe, care s-au facut masoni, si cocheteaza cu ereticii, si fac voile acestora pentru interese materiale si functii inalte... Nu are nimic a face cu dogma ortodoxa, care este acum in discutie... Nici un eretic sau sectar sau pagan nu poate combate cu argumente dogma ortodoxa, si tocamai asta ii intarata si atunci apeleaza la mijloace miselesti, cum este ecumenismul si altele de suprafata, ca sa ia ochii oamenilor... Dar cei ce privigheaza si se roaga asa cum a poruncit Mantuitorul chiar inainte de a fi tradat "din interior" de Iuda, asa se incearca si acum... Dar nu o sa reuseasca caci Dumnezeu este cu noi...


Oricum eu nu ma adresasem tie de nici un fel, ci doar fratilor mei ortodocsi, am precizat asta expres, asa ca nu vad de ce te bagi in vorba, mai ales ca ce spui tu nu are de-a face cu Ortodoxia...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 25 Jun 2006, 05:38 AM
Mesaj #486


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Orice preot eretic, popa cum ii spun ortodocsii, este unul care nu marturiseste Dreapta Credinta Ortodoxa si vin cu tot felul de erezii...


Eu cred ca tu vorbesti aici de abateri de la Dogma, si nu abateri de la Credinta, in sensul ca Erezia Dogmatica nu este neaparat si Erezie Crestina, decit presupunind Dogma ca fiind Adevarata, simpla presupunere... Ti-am mai spus undeva, ca "erezie" este ceea ce au sustinut cei invinsi pe Plan Politic, cei cistigatori pe Plan Politic, devenind Dogma. Prin urmare Dogma si Erezia sunt imagini simetrice in oglinda, una dintre ele devenind preponderenta prin Actiune Politica. Din faptul ca nici Dogma, dar nici Erezia, nu au convins inca pe nimeni, Dogma si Erezia in Ortodoxism sunt pe picior de Egalitate Religioasa (desi nu si Politica).

Ca vad eu ca se intimpla in Ortodoxism, Dogma de azi va deveni Erezia de miine si Erezia de azi va deveni Dogma de miine, Mireanul fiind tot ratacit, fie cu Dogma, fie cu Erezia.

Fie cauze interne, fie cauze externe, ti-am mai spus eu soarta Ortodoxiei... Daca n-a rezista in conditii de Monopol Religios de pina acum, nu va rezista la conditii de Libertate Religioasa. Factori interni sau externi, tot acelasi va fi rezultatul final...

QUOTE
Ei nu-L marturisesc corect pe Dumnezeu si interpreteaza haotic Sfanta Scriptura, si nu tin traditia de la Iisus, Sfintii Apostoli si Sfintii Parinti incoace...


Afirmatia corecta nu trebuie sa-i contina pe Sfintii Parinti, deoarece Sf. Parinti nu aveau menirea de a-L completa pe Isus, ci numai de a-L urma. Pentru ca tu faci greseala de a-i urma pe Sfinti, nu-L mai urmezi pe Isus. Concluzia, din definitia Ereziei ar trebuie exclusi Sf.Parinti, iar de-i incluzi, faci o alta Erezie numita Dogma Ortodoxa.

Isus si Apostolii sunt suficienti Omului pentru a urma Calea, fara de Dogma, si fara de Parinti, si fara Popime, si fara de Ritual, si fara de restul. Isus nu a venit pentru Popime, ci pentru Omul de rind, pentru ultimul dintre Mireni. De aceea, "Marturisirea Corecta" nu vine prin Popime sau Dogma, ci vine prin Inima Omului, scapata din gheara Popimii.

QUOTE
Ei nici macar nu recunosc Sfintele Taine, sau fac un simplu circ in jurul lor...


Cind o spun eu, Circul Popesc, te revolti. Cind o spui tu, este "adevar"...?! Sau esti de parere ca exista Circ Bun si apoi Circ Rau?! Eu zic ca Circul este Circ... Bun-Rau fiind o chestiune de gusturi...

QUOTE
Daca ereticii intra in Sfantul Altar, pangarind cele sfinte, ortodoxul nu are cum sa se Impartaseasca cu spurcaciunile lor ereticesti, iar acea Biserica trebuie resfintita...


Nu exista Altare "Sfinte"...!!! Sfint este numai Bunul D-zeu, si eventual, Sfintita de D-zeu, este numa Inima Omului. Altarul este Substanta, in care nu exista Sfintire!!! Leapada pe Parintii care au adus Sfintirea Substantei, si cauta pe Isus Cristos, care a adus Sfintirea Omului!

Nu Biserica Substantiala trebuie "sfintita", ci Inima Omului trebuie sa ajunga la Sfintire. Nu exista Sfintire in Zidurile Bisericesti, ci numai in Unitatea Spirituala a Mirenilor. Invata de la Isus, nu de la Popimea Decazuta.

QUOTE
Fara preotii lui Hristos (lasati de El prin Sfintii Apostoli si ucenicii acestora), nu exista Sfintele Taine, nu exista Biserica... Sunt niste ziduri goale...


Eroare fundamentala!!! Sfintirea nu vine prin Popa Ortodox, ci sfintirea vine prin Duhul Sfint. Biserica exista fara Popi, Popii nu exista fara Biserica... Sfinriea si Tainele nu sunt exterioare Omului, cum Erezia Dogmatica te invata, nu vin prin Popi, ci Sfintirea este Interioara Omului, si vine numai prin Duhul Sfint, cu sau fara Popa! Isus promite sa trimita pe Duhul Sfint, si nu mentioneaza pe Popa! Popii au incercat a insfaca pe Duhul Sfint in Dogma lor, si le-a mers o vreme, pina Omul s-a prins ca nu sunt decit niste Impostori Religioasi. Popii nu exista pe vremea lui Isus, si Popii nu sunt necesari nici azi.

"Preotii lui Hristos" este o Erezie Ortodoxa, nu Dogmatica, ci Erezie Crestina. Citeste pe Ioan, el vorbeste de Preotii lui D-zeu: "(Isus) a facut din noi o imparatie si preoti pentru Dumnezeu, Tatal Sau" Ce sustii tu, "Preotii lui Hristos" este Erezie Evanghelica, de care Dogma este plina. Preotii sunt numai ai lui D-zeu, si nu sint Popii, ci Preotii lui D-zeu sunt Mirenii care isi sfintesc Inima prin Isus Cristos.

QUOTE
Ortodocsii nu au nici un fel de Impartasire cu ereticii si paganii


Vorbesti de la tine, sau este un citat din vre-un Sinod Ortodox...?! Suna tipic sinodic, vorbe pline de Politica dar goale de Spiritualitate...

QUOTE
sunt multi Iuda in interiorul Bisericii Ortodoxe, care s-au facut masoni, si cocheteaza cu ereticii, si fac voile acestora pentru interese materiale si functii inalte...


Cine a inventat Functiile Inalte?! Ortodoxismul!!! Pe vremea lui Isus, nu exista nici o Functie Inalata: "voi sunteti Frati" Popii, au renuntat la Fratie, si au devenit "Domni", si "Parinti", si "Prea-Sfinti", si restul, de unde rezulta si... Functiile Inalte! Uite cum Ortodoxia se sapa pe sine insasi, lipsindu-i Spiritul Crestin...

QUOTE
Nici un eretic sau sectar sau pagan nu poate combate cu argumente dogma ortodoxa, si tocamai asta ii intarata si atunci apeleaza la mijloace miselesti, cum este ecumenismul si altele de suprafata, ca sa ia ochii oamenilor...


Duhovnicul tau ar trebui sa te indrume numai pe Calea Credintei si nu pe Calea Politicii... Daca Adevarul ar fi cu tine, ar invinge de la Sine, deoarece Adevarul este de Sus. Daca Ortodoxia pierde, lasa Ecumnismul sa cistige! Ce ai avut, si cei ai pierdut...?!

QUOTE
Dar cei ce privigheaza si se roaga asa cum a poruncit Mantuitorul chiar inainte de a fi tradat "din interior" de Iuda, asa se incearca si acum... Dar nu o sa reuseasca caci Dumnezeu este cu noi...


Cind Ortodoxia a cistigat Batalia Dogmatica, a fost ajutor de la Constantin si de la Teodosie si de la alti Regi Lumesti, asa ca acum, ca sa nu piarda, Ortodoxia ar trebui sa caute ajutor de la Sistemul Politic, nu de la D-zeu... Daca s-a infiintat prin Politica, cum astepti sa supravietuiasca prin D-zeu...?

Ecuatia este mult mai simpla: Ortodoxismul s-a ridica prin Politica, si va cadea tot prin Politica. Daca s-ar fi ridicat prin D-zeu, si ar fi stat cu D-zeu, nu ar fi acum subred din toate incheieturile... Ti-am spus mai demult soarta Ortodoxiei... pas cu pas, se confirma...

Eu zic sa nu te doara Inima pentru Ortodoxie, ci pentru Isus, si pentru D-zeu, pentru Calea Fiului catre Tatal Ceresc. Tu urmeaza Calea, si lasa Popii sa faca Politica: Popii au Pierdut, Popii au cistigat, Popii vor pierde din nou, si tot asa. Lasa Popimea sa-si dispute Cele Lumesti, tu cauta pe D-zeu, fii una cu Aproapele in Numele Fiului, restul vine de la sine.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 25 Jun 2006, 07:24 AM
Mesaj #487


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



@ edinide
Inteleg de ce te deranjeaza Sfintii Parinti si sfintii din biserica ortodoxa in general. Ei sunt o dovada vie ca ortodoxia e valabila si corecta. Ei o marturisesc fara rezerve chiar daca vad si nu sunt de acord cu lipsurile unor preoti sau slujitori ai ei. Ii scoatem intii pe ei afara ca sa golim ortodoxia de forta lor, nu? Ti-am spus de n ori ca responsabilitatea omului pt. mintuirea lui nu este diminuata ci accentuata in ortodoxie. Ca ea nu vine de la preoti ci prin tainele in care e prezent insusi Iisus Hristos, dupa cuvintul Lui. Insisti ignorind acestea ca si cum nu le-ai fi aflat, de parca vorbim degeaba de atita vreme.

Problema ta ramine Calea. O aduci in dicutie dar nu o cunosti. Parintii au avut grija ca in ortodoxie sa ramina vie posibilitata induhovnicirii (a dobindireii Duhului Sfint) si arata cum se lucreaza in acest sens. Tu vii si vrei sa introduci tehnici magice prin care fortele proprii sau cele identificate de alte credinte sa fie folosite, desi acestea abat omul de la intilnirea directa cu Duhul Dfint. Putin iti pasa insa tie de acestea! Important pt. tine e sa raspindesti "lumina" pe care crezi ca ai dobindit-o. Spun crezi pt. ca vorbesti de ciacre etc. desi spui ca nu ai facut yoga. Atunci care e cunoasterea ta si ce valoare are? Simple povesti, nu o experienta traita, nu o dobindire a Duhului Sfint. Nefiind in Duhul (adevarului) cind vorbesti, cuvintele tale nu au valoare.

Nu te acuz de rea vointa ci de superficialitate, asa se cheama faptul de a discuta despre ceva inainte de a studia temeinic, de a identifica corect duhul care sustine ceva. Tu te amagesti judecind faptele lumesti ale preotilor si ale bisericii dar nu vezi ceea ce se ascunde mult in spatele lor, duhovnicia autentica. Poate asa a lasat Dumnezeu ca unii sa nu poata trece de ceea ce pare a fi Biserica ortodoxa, la o privire superficiala si tendentioasa.

Acest topic a fost editat de IoanV: 25 Jun 2006, 07:25 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 25 Jun 2006, 03:01 PM
Mesaj #488


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
QUOTE
QUOTE
Orice preot eretic, popa cum ii spun ortodocsii, este unul care nu marturiseste Dreapta Credinta Ortodoxa si vin cu tot felul de erezii...

Eu cred ca tu vorbesti aici de abateri de la Dogma, si nu abateri de la Credinta, in sensul ca Erezia Dogmatica nu este neaparat si Erezie Crestina, decit presupunind Dogma ca fiind Adevarata, simpla presupunere...

Simpla presupunere?!!! S-a nascut vreodata vreun sectar eretic ca sa poata contrazice macar o fraza din Dreapta Credinta Ortodoxa? Nu vezi ca toti ereticii si paganii, si tu nu faci exceptie, se lega doar de chestiuni de forma, cum ar fi de pacatele oamenilor, dar cu privire la dogma - sunt muti...
Da, eu vorbesc de abaterile de la dogma, caci abaterile dogmatice, duc evident la abateri de la credinta... Caci nu poti sa ai credinta in Dumnezeu cel Adevarat, marturist de Sfanta Scriptura si sa te inchini lui Kali de ex. Si cei care se inchina lui Kali, si lui Satana au credinta in acestia, dar nu credinta in sine e buna, ci conteaza in cine crezi...Asta e primul pas... Iar acest prim pas il face si satana caci el stie sigur care este Dumnezeu cel Adevarat, doar Acela l-a izgonit din Cer...Asa ca satana, incearca acum tot felul de razboaie cu ortodocsii, caci stie ca acestia sunt in Adevarata Credinta... Nu vezi ca pe tine, si nu numai pe tine, te indeamna cu precadere sa batjocoresti credinta ortodoxa... E normal, doar nu o sa te duci la yoghini, la budhisti, la protestanti, la woodooisti.... caci satana nu are nici un interes acolo, e lesne de inteles de ce... Chiar faptul in sine ca satana lupta cu noi, ne intareste si mai mult si arata fatis ca suntem in Dreapta Credinta.... Mai departe depinde de noi sa o urmam cu evlavie...
QUOTE
Ca vad eu ca se intimpla in Ortodoxism, Dogma de azi va deveni Erezia de miine si Erezia de azi va deveni Dogma de miine, Mireanul fiind tot ratacit, fie cu Dogma, fie cu Erezia.

Nu, dogma de azi nu va deveni erezie maine... Asta se chinuie satana sa faca... si de aceea eu am intervenit cu acel mesaj... Si de aceea ai aparut tu ca hiena, crezand ca e ceva de ros pe placul tau... Nu e... este o incercare, dupa tactica lui Iuda, de a uzurpa ortodoxia din interior... Nu o sa mearga, cum nu a mers niciodata in 2000 de ani, doar Iisus Hristos a zis ca: Biserica Lui nici porţile iadului nu o vor birui.(Mt. 18,16)
Dar satana face ce stie el mai bine...
QUOTE
Fie cauze interne, fie cauze externe, ti-am mai spus eu soarta Ortodoxiei... Daca n-a rezista in conditii de Monopol Religios de pina acum, nu va rezista la conditii de Libertate Religioasa. Factori interni sau externi, tot acelasi va fi rezultatul final...
Cauze externe nu au nici o putere daca nu ar avea tradatori in interior... Tu nu ai putut spune niciodata care e soarta ortodoxiei, caci satana nu o stie, dar ii place sa se autoamageasca...
QUOTE
Afirmatia corecta nu trebuie sa-i contina pe Sfintii Parinti, deoarece Sf. Parinti nu aveau menirea de a-L completa pe Isus, ci numai de a-L urma.
Aceasta este iarasi una din tehnicile stananei, de a denigra pe Sfintii Parinti si a zice ca noi ii punem mai presus, sau la egalitate cu Iisus Hristos... In realitate, dogma ortodoxa nu sustine niciunde asa ceva, ba din contra, zice ca Sfintii Parinti au urmat Mantuitorului, nu L-au completat pe El, caci nu aveau ce sa completeze, ca de altfel nici Sfintii Apostoli... , nici acestia nu L-au completat pe Mantuitor... Dogma ortodoxa indeamna de a urma faptele Sfintilor Parinti, care i-au urmat pe Iisus, caci si aici au fost multi eretici care au sustinut ca pe Iisus Hristos nu-L poate urma nici un om, ca nimeni nu poate face minunile Lui, iar Sfintii Parinti, cu Harul lui Dumnezeu, au aratat ca se poate urma lui Iisus, chiar si in minuni, si ne-au aratat si cum... Noi de aceea ii urmam, ca s-au aratat bineplacuti lui Dumnezeu...
QUOTE
Pentru ca tu faci greseala de a-i urma pe Sfinti, nu-L mai urmezi pe Isus. Concluzia, din definitia Ereziei ar trebuie exclusi Sf.Parinti, iar de-i incluzi, faci o alta Erezie numita Dogma Ortodoxa.

Pai eu ce-ti zic: de 2000 de ani, satana prin diversi indivizi, despre care ei insisi zic ca au revelatii, incearca sa-i excluda pe Sfintii Parinti si sa-i denigreze... Pe care nu pot sa-i denigreze deloc, caci faptele lor se vede clar ca nu pot veni decat de la Dumnezeu, acesti slujitori satanici incearca sa-i compromita zicand ca de fapt au urmat ereziile lor... Iti aduci aminte ce spuneai acum catva timp ca Sfantul Serafim de Sarov ar fi sectar de-al tau yoghin crestin? Ei bine aceasta este tehnica satanista, care nu mai impresioneaza pe nici un ortodox...
QUOTE
Isus si Apostolii sunt suficienti Omului pentru a urma Calea, fara de Dogma, si fara de Parinti, si fara Popime, si fara de Ritual, si fara de restul. Isus nu a venit pentru Popime, ci pentru Omul de rind, pentru ultimul dintre Mireni. De aceea, "Marturisirea Corecta" nu vine prin Popime sau Dogma, ci vine prin Inima Omului, scapata din gheara Popimii.

Auzi ce te-nvata satana sa spui... Adica Iisus a venit si a lasat numai o generatie de ucenici? Pai si mai departe cine sa-i invete pe oameni? Daca se putea invata si fara ucenici atunci oricum nu mai avea nevoie nici El de ucenici...
Iata ce spune Scriptura, si voi aduce cateva citate din care se pot deduce multe (nu neaparat zic sa deduci tu, caci stiu ca nu poti, dar zic acestea sa vada fratii mei ortodocsi, cei care doresc, si sa poata explica si mai departe atunci cand vor intalni alt mesager al satanei:
2 Deşi Iisus nu boteza El, ci ucenicii Lui(Ioan 4, 2)
21 Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi.
22 Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt;
23 Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute.
(Ioan 20)
21 Şi binevestind cetăţii aceleia şi făcând ucenici mulţi, s-au înapoiat la Listra, la Iconiu şi la Antiohia,
22 Întărind sufletele ucenicilor, îndemnându-i să stăruie în credinţă şi (arătându-le) că prin multe suferinţe trebuie să intrăm în împărăţia lui Dumnezeu.
23 Şi hirotonindu-le preoţi în fiecare biserică, rugându-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în Care crezuseră
.(Fapte 14)
5 Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi preoţi prin cetăţi, precum ţi-am rânduit (Tit 1)
Iata asa cum Iisus a trimis pe Sfintii Apostoli, precum si El a fost trimis de Tatal, asa au trimis si acestia pe ucenicii lor, ca sa ne fie noua calauza astazi, si care sa slujeasca lui Iisus asa cum au slujit si Sfintii Apostoli...
De ex. Timotei este un mucenic al Sfantului Apostol Pavel...
5 Şi a plăcut cuvântul înaintea întregii mulţimi, şi au ales pe Ştefan, bărbat plin de credinţă şi de Duh Sfânt, şi pe Filip, şi pe Prohor, şi pe Nicanor, şi pe Timon, şi pe Parmena, şi pe Nicolae, prozelit din Antiohia,
6 Pe care i-au pus înaintea apostolilor, şi ei, rugându-se şi-au pus mâinile peste ei.

Iata dar ca asa cum Iisus a lasat ucenici in Sfinti Apostoli, tot asa si Sfintii Apostoli au lasat mai departe ucenici, pana in zilele noastre, caci Harul se Transmite prin punerea mainilor, prin hirotonie, asa cum a instituit Mantuitorul... Acelasi Har care era la Sfintii Apostoli este si astazi la episcopii si preotii ortodocsi, caci este Harul Duhului Sfant....

Ereticii, slujitori ai satanei, care contesta darul preotiei, al hirotoniei, cel dat de Mantuitorul Sfintilor Apostoli si acestia mai departe uncenicilor lor pana astazi, fac asta din doua motive:
1. ca ei fiind rupti de Sfanta Biserica a lui Hristos nu pot avea pe Duhul Sfant, caci nu are cine sa-i hirotoneasca
2. satana arunca minciuni si denigreaza slujitorii Domnului pentru a le uzurpa puterea, si de a darama Biserica lui Hristos...
QUOTE
QUOTE
Ei nici macar nu recunosc Sfintele Taine, sau fac un simplu circ in jurul lor...

Cind o spun eu, Circul Popesc, te revolti. Cind o spui tu, este "adevar"...?! Sau esti de parere ca exista Circ Bun si apoi Circ Rau?! Eu zic ca Circul este Circ... Bun-Rau fiind o chestiune de gusturi...

Bine zici circul popesc caci popii eretici cu adevarat fac circ... Probabil si tu esti un astfel de popa circar in yoga ta asa zis crestina... In ceea ce-i priveste pe preotii lui Hristos din Biserica Ortodoxa, ei nu au nici o impartasire cu popii eretici, iar eu de aceea m-am revoltat, cand am vazut ca preotii ortodocsi (unii dintre ei) doresc sa aduca in sfantul altar popii eretici...
QUOTE
QUOTE
Daca ereticii intra in Sfantul Altar, pangarind cele sfinte, ortodoxul nu are cum sa se Impartaseasca cu spurcaciunile lor ereticesti, iar acea Biserica trebuie resfintita...

Nu exista Altare "Sfinte"...!!! Sfint este numai Bunul D-zeu, si eventual, Sfintita de D-zeu, este numa Inima Omului. Altarul este Substanta, in care nu exista Sfintire!!! Leapada pe Parintii care au adus Sfintirea Substantei, si cauta pe Isus Cristos, care a adus Sfintirea Omului!

Sfantul Altar este sfintit prin Harul Duhului Sfant... El este cea mai sfanta parte a Bisericii si el este astfel intocmit incat sa raspunda la slujirea Sfintei si Infricosatei Jertfe fara de sange, ce se aduce aici ori de cate ori se savraseste Sfanta Liturghie...
QUOTE

QUOTE
Fara preotii lui Hristos (lasati de El prin Sfintii Apostoli si ucenicii acestora), nu exista Sfintele Taine, nu exista Biserica... Sunt niste ziduri goale...

Eroare fundamentala!!! Sfintirea nu vine prin Popa Ortodox, ci sfintirea vine prin Duhul Sfint.

Pai eu nu ti-am zis ca Duhul Sfant sfinteste? Nu ai inteles cum? Iata cum:
17 Atunci îşi puneau mâinile peste ei, şi ei luau Duhul Sfânt. (Fapte 8)
Tot asa se intampla si in Biserica Ortodoxa si numai in Biserica Ortodoxa, caci de exemplu secta ta, nu are nici o legatura cu Iisus Hristos si ci Sfintii Apostoli si cu nimeni altcineva care a fost hirotonit de acestia...
QUOTE
Biserica exista fara Popi, Popii nu exista fara Biserica... Sfinriea si Tainele nu sunt exterioare Omului,cum Erezia Dogmatica te invata, nu vin prin Popi, ci Sfintirea este Interioara Omuluisi vine numai prin Duhul Sfint, cu sau fara Popa! Isus promite sa trimita pe Duhul Sfint, si nu mentioneaza pe Popa!

Bisericile sectarilor, in speta a ta de yoga crestina, ori cu popi ori fara ei este egala tot cu zero, caci Duhul Sfant nu are nici o impartasire cu asemenea slujitori ai satanei care-i denigreaza Biserica...
In ceea ce priveste Biserica Ortodoxa, Duhul Sfant exista in ea tot atat de mult cat exista in Sfintii Apostoli si in urmasii acestora, caci prin punerea mainilor lor S-a pogorat Duhul Sfant...
QUOTE
Popii au incercat a insfaca pe Duhul Sfint in Dogma lor, si le-a mers o vreme, pina Omul s-a prins ca nu sunt decit niste Impostori Religioasi. Popii nu exista pe vremea lui Isus, si Popii nu sunt necesari nici azi.

Popii eretici au existat si inainte de Hristos si dupa... Insa in Biserica Ortodoxa nu exista decat preoti ai lui Hristos, care nu sunt decat niste umili slujitori ai Sai, si care au aceeasi menire cu cea a Sfintilor Apostoli... nici mai mult, nici mai putin...
QUOTE
QUOTE
Ortodocsii nu au nici un fel de Impartasire cu ereticii si paganii

Vorbesti de la tine, sau este un citat din vre-un Sinod Ortodox...?! Suna tipic sinodic, vorbe pline de Politica dar goale de Spiritualitate...

Vorbele mele sunt tot atat de goale si lipsite de spiritualitate ca ale Sfantului Apostol Pavel:
10 De omul eretic, după întâia şi a doua mustrare, depărtează-te,
11 Ştiind că unul ca acesta s-a abătut şi a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit.

(Tit 3)
QUOTE
Cine a inventat Functiile Inalte?! Ortodoxismul!!! Pe vremea lui Isus, nu exista nici o Functie Inalata: voi sunteti Frati

Vorbesti prostii ori din slaba ta cunoastere a Biblei ori din rautate, ori din amandoua... A existat o ierarhie chiar de atunci... Iata cateva dovezi in acest sens:
28 Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său. (Fapte 20)
Iar Sfantul Apostol Pavel zice si mai lamurit la 1 Timotei 3:
1 Vrednic de crezare, este cuvântul: de pofteşte cineva episcopie, bun lucru doreşte.
2 Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii,
....
8 Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât,

Asa ca nu mai spune tu cuvintele satanei ca nu a fost o ierarhie inca de la inceput, caci chiar Isus I-a facut pe Sfintii Apostoli mai deosebiti decat restul lumii, si doar pe ei I-a trimis in lume si nu tot poporul la gramada...
QUOTE
Popii, au renuntat la Fratie, si au devenit "Domni", si "Parinti", si "Prea-Sfinti", si restul, de unde rezulta si... Functiile Inalte! Uite cum Ortodoxia se sapa pe sine insasi, lipsindu-i Spiritul Crestin...

Popi da, asa au facut si fac si astazi... Dar preotii care slujesc cu credinta lui Hristos nu fac asta... Ei imi spun mie frate si oricarui alt ortodox si au smerenie multa, asa cum smerit este orice slujitor adevarat al lui Hristos... Dar am precizat ca eu cu acei lupi in piei de oi din BOR am treaba, cu cei ce urmaresc interese straine de Ortodoxie si de Hristos...
QUOTE
QUOTE
Nici un eretic sau sectar sau pagan nu poate combate cu argumente dogma ortodoxa, si tocamai asta ii intarata si atunci apeleaza la mijloace miselesti, cum este ecumenismul si altele de suprafata, ca sa ia ochii oamenilor...

Duhovnicul tau ar trebui sa te indrume numai pe Calea Credintei si nu pe Calea Politicii... Daca Adevarul ar fi cu tine, ar invinge de la Sine, deoarece Adevarul este de Sus. Daca Ortodoxia pierde, lasa Ecumnismul sa cistige! Ce ai avut, si cei ai pierdut...?!
He he he... cunosc si in aceste cuvinte viclesugul satanei... Ortodoxia, Dreapta Credinta in Dumnezeu nu piere cand vrea satana, si sa iasa ecumenismul satanic la suprafata... E adevarat ca satana lupta din rasputeri sa faca asta, dar nu va reusi caci Dumnezeu este cu noi...
Ma intrebi ce am de castigat sau de pierdut? Pai daca sunt indiferent la lucrarea satanei inseamna ca incuviintez lucrarea lui... Ecumenismul nu are alt scop decat smintirea oamenilor si indepartarea lor de Dumnezeu... Adica exact ce vrea satana, si acolitii sai...
QUOTE
QUOTE
Dar cei ce privigheaza si se roaga asa cum a poruncit Mantuitorul chiar inainte de a fi tradat "din interior" de Iuda, asa se incearca si acum... Dar nu o sa reuseasca caci Dumnezeu este cu noi...

Cind Ortodoxia a cistigat Batalia Dogmatica, a fost ajutor de la Constantin si de la Teodosie si de la alti Regi Lumesti, asa ca acum, ca sa nu piarda, Ortodoxia ar trebui sa caute ajutor de la Sistemul Politic, nu de la D-zeu... Daca s-a infiintat prin Politica, cum astepti sa supravietuiasca prin D-zeu...?
Dogma Ortodoxa a castigat toate bataliile nu prin ajutor omenesc, ci prin Duhul Sfant si Adevarul exprimat prin ea... Constantin nu a avut decat o oarecare contributie, cum au avut multi altii, dar contributia lor nu are nimic a face cu adevarul dogmei...
QUOTE
Ecuatia este mult mai simpla: Ortodoxismul s-a ridica prin Politica, si va cadea tot prin Politica. Daca s-ar fi ridicat prin D-zeu, si ar fi stat cu D-zeu, nu ar fi acum subred din toate incheieturile... Ti-am spus mai demult soarta Ortodoxiei... pas cu pas, se confirma...
Ortodoxismul s-a ridicat prin politica, tot asa de mult cum Iisus S-a ridicat prin politica, dar desi Iisus a fost rastignit si prin politica, totusi Biserica Sa Ortodoxa nu va pieri prin politica, oricat s-ar screme dusmanii lui Hristos, caci El va apara Biserica Sa si portile iadului nu o vor birui, si asta a marturisit-o chiar El, cu preasfanta Sa gura...
QUOTE
Eu zic sa nu te doara Inima pentru Ortodoxie, ci pentru Isus, si pentru D-zeu, pentru Calea Fiului catre Tatal Ceresc.
Satana a zis multe... I-a zis si Evei sa nu asculte de Dumnezeu, i-a zis si lui Iuda sa-L vanda pe Mantuitor iti zice acum si tie sa spui la altii sa nu asculte de Dumnezeu...
Dar pe credinciosul adevarat il doare inima tot atat de mult pentru Iisus si Dumnezeu cum si pentru cuvantul Lor din Dreapta Credinta Ortodoxa..., chit ca va crapa satana de ciuda...
QUOTE
Tu urmeaza Calea, si lasa Popii sa faca Politica: Popii au Pierdut, Popii au cistigat, Popii vor pierde din nou, si tot asa.
Asa este... popii vor pierde din nou, acei popi care fac jocuriel satanei dorind uzurparea Dreptei Credinte Ortodoxe...Dar exista in Sfanta Biserica preotii lui Hristos care au credinta si care ii vor invinge pe popii aia... Eu si multi alti crestini ortodocxi ne straduim intr-adevar sa urmam Calea Adevarata spre Dumnezeu martuirisita prin Credinta Ortodoxa..., lucru pe care ti-l recomand si tie, insa pentru asta ar trebui sa te dezici de satana, lucru de care ma tem ca nu ai sa reusesti... sad.gif

----------------------------------------------------------------------------------

Draga Ioan,
QUOTE
Nu te acuz de rea vointa ci de superficialitate

Eu il acuz pe fata de rea vointa si de rea credinta, caci el face ce face cu buna stiinta, iar atacurile lui concentrate numai asupra ortodoxiei spun multe... Asupra ortodoxiei este mult spus caci el habar neavand de dogma ortodoxa nu are nici cum sa o combata, dar el urmarand ca vrajmasul pacatele oamenilor, se face paras al lor si prin aceasta, zice el, uzurpa ortodoxia, adica este in stare sa-L huleasca si pe Iius ca a avut ucenic ca Iuda...
Mai mult, si poate recunoaste chiar el, am primit mesaj de la un coleg de forum care zice ca Edinide i-a spus ca daca vrea sa se roage pentru el sa intre pe un anumit site de-al lui... Colegul nostru zice ca la intrarea pe site-ul lui, ce crezi ca a pus: o icoana ortodoxa... Adica el huleste si denigreaza ortodoxia si pune la intrare icoane ortodoxe... Dar nu ar trebui sa ne mire, caci daca mergi la orice vrajitor si descantator vei gasi acolo, atat icoane ortodoxe cat si cruci si aghiasma si alte obiecte sfinte ortodoxe pe care diavolul incearca sa le batjocoreasca prin acestia...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 26 Jun 2006, 06:46 AM
Mesaj #489


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Tu te amagesti judecind faptele lumesti ale preotilor si ale bisericii dar nu vezi ceea ce se ascunde mult in spatele lor, duhovnicia autentica.


IoanV,

Sint aici doua aspecte distincte: 1) ridicarea Parintilor deasupra lui Isus (care nici nu mai este pomenit cind se vorbeste de Patriarhat, precum rezulta clar din Psihoterapia Ortodoxa) si 2) interfata Ortodoxa reprezentata de Popime.

1) nu sustin de fel lepadarea Parintilor, ci relationarea la ei prin prisma Evangeliei lui Isus, ca si opus la ignorarea Evangheliei lui Isus. Singurul Adevara este Cuvintul si Spiritul Lui, la care de renunti, bazat pe Parinti, ajungi rupt de Adevar. Deci, Parintii sa fie cinstiti, dar nu ca si sursa de Adevar, care este numai Cuvintul Tatalui, ci ca si Cautatori de Adevar, ceea ce este exact ce Parintii au fost. Deci, a nu se confunda Cautatorul Adevarului cu Adevarul... Daca faci o referire la Parinti, doresc sa vad in rindul urmator legatura Evanghelica. Daca nu exista, ce sustin Parintii (cit or fi de Sfinti), este desigur Interpretare Lumeasca a unui Adevar Spiritual. Nu se poate renunta la Isus pentru Inchipuiri Omenesti, oricit de bine intentionate.

2) Cind mergi la o Biserica Ortodoxa, nu vezi "duhovnicia autentica" ci mai degraba o masa de oameni dezordonata, ne-educata si increzatoare in Idolatrie, condusa de o Popime Lumeasca fara nimic Sfint in ei: simpli administratori religiosi. Acum, degeaba vii si tu si-mi spui ca Ortodoxia promoveaza cautatrea personala, vorbe goale, ca masa de Mireni asteapta totul de la Popa, si Popa lasa sa se inteleaga ca asa este si corect. Ca sustii tu altceva, teoretic, nu schimba situatia reala, a unei mase de Mireni pentru care Popa este Interfata Spirituala catre D-zeu! Ca-ti place sau nu, pentru Ortodoxul tipic, Popa este intermediarul catre D-zeu. Ca exista "ortodoxie autentica", chiar de ar exista, devine irelevant, deoarece ceea ce se ofera Ortodoxului este ceea ce eu afirm aici: vorbe goale, Idolatrie, Ritualism gol de orice Spirit, Lumesc Religios sub forma de Moralitate Crestina, descurajare de cautatre personala, Dogma rupta de Cristos prin Viziuni Lumesti de-a lungul timpului, etc.

Tu spui ca eu vorbesc de la suprafata, fara sa privesc in adincime. Sa stii ca privesc si in adincime, are locul ei, dar nu este relevant, deoarece Omului nu i se ofera din Adincime ci i se ofera din Suprafata. In acest punct, cred ca uneori discutam despre aspecte diferite ale Ortodoxiei: tu tii ochii pe locul unde mai exista o anumita Spiritualitate (si aceea diluata), pe cind eu iti atrag atentia despre Interfata Ortodoxa, corect descrisa de mine chiar daca te supara. Pentru cei multi, nu un calugar este relevant, cit o fi el de Sfint, ci Popa Lumesc, care-i aplica Botezul Idolatric, Euharistia Idolatrica si Casatoria Lumeasca din care Omul gusta numai dezamagire si amar, deoarece nici Popa Lumesc nu cunoaste altceva.

Tu cred ca vorbesti de trei calugari pe Calea Adevarului. Eu iti vorbesc de Ortodoxul de rind, numarind milioane, care nu vede in viata lui decit pe Popa Lumesc. Calugarul isi pierde relevanta. Prin urmare, nu este la mine rea-vointa si nici superficialitate, ci este o privire detasata asupra Ortodoxismului Cotidian: exact cum l-am descris!


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 26 Jun 2006, 07:55 AM
Mesaj #490


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
QUOTE
Nu te acuz de rea vointa ci de superficialitate

Eu il acuz pe fata de rea vointa si de rea credinta, caci el face ce face cu buna stiinta, iar atacurile lui concentrate numai asupra ortodoxiei spun multe...


Clopotel,

aici faci o presupunere gratuita, ti-am mai spus, daca vrei putem discuta despre Catolicism, in termeni cumva asemanatori... sau despre Baptisti si viziunea lor lumeasca asupra Crestinismului... sau despre Luterani, si viziunea lor din Sinul Pacatului... etc. Daca tu sustii Ortodoxismul, atunci ma refer si eu la Ortodoxism. Ca o diferenta fata de alte Dominatii, Ortodoxismul doare mai tare, prin Influenta Politica pe care o are si prin marea masa pe care o tina inca in Intuneric Spiritual. Altfel, sunt Frati cu Baptistii...

QUOTE
Asupra ortodoxiei este mult spus caci el habar neavand de dogma ortodoxa nu are nici cum sa o combata, dar el urmarand ca vrajmasul pacatele oamenilor, se face paras al lor si prin aceasta, zice el, uzurpa ortodoxia, adica este in stare sa-L huleasca si pe Iius ca a avut ucenic ca Iuda...


Daca-l pomenesti pe Isus, nu inseamna ca si-L urmezi... Despre Dogma, para nu exista inca, in 1500 de ani de Ortodoxism, un Manual de Dogma Ortodoxa deoarece nimeni nu s-a deranjat sa-l faca, deci este cam greu sa o sustii...

Despre Pacatul Omului nu am pomenit inca, despre Popimea Lumeasca, am facut-o... Nu sint pirisul nimanui, ci al unui Sistem Lumesc, care nu este un Om, asa ca poate fi pirit cum si merita: decadere si lumesc...

QUOTE
Colegul nostru zice ca la intrarea pe site-ul lui, ce crezi ca a pus: o icoana ortodoxa... Adica el huleste si denigreaza ortodoxia si pune la intrare icoane ortodoxe...


Nu-ti fa iluzii, nimeni nu se sustine Ortodox acolo... dimpotriva... mai uitat-te o data si vei vedea ca nu este o simpla Icoana... plus ca pentru tine, imaginea aceea nu are aceeasi semnificatie ca pentru mine... plus ca nu te preocupa de fel ce s-a vrut reprezentat prin acea imagine in prima instanta... ca dovada ca nu mai este Ortodoxa...

Daca ti se pare neclar, asi putea sugera acolo ceva de genul "orice asemanare cu Ortodoxia este intimplatoare"...

QUOTE
este o incercare, dupa tactica lui Iuda, de a uzurpa ortodoxia din interior... Nu o sa mearga, cum nu a mers niciodata in 2000 de ani, doar Iisus Hristos a zis ca: Biserica Lui nici porţile iadului nu o vor birui.(Mt. 18,16)


Isus nu vorbea de Ortodoxie... nu exista Popime... nu exista Ritual Pagin... nu existau icoane "sfinte"... nu exista Dogma Ortodoxa... nu existau Sinoade Inchizitionale... nu existau vesminte "sfinte"... nu exista apa "sfinta"... nu exista cultul Maicii Domnului... nu exista Euharistia Idolatrica... Clar, Isus nu se refera la Ortodoxie....

QUOTE
iar Sfintii Parinti, cu Harul lui Dumnezeu, au aratat ca se poate urma lui Iisus, chiar si in minuni, si ne-au aratat si cum...


ok, te rog evidentiaza CUM au ajuns acolo.

QUOTE
Adica Iisus a venit si a lasat numai o generatie de ucenici? Pai si mai departe cine sa-i invete pe oameni?


Ai atins punctul sensibil, Popimea nu invata pe nimeni nimic, ei fac un Ritual gol de la care Mireanul asteapta Mintuirea. In acest moment, Popime se confunda cu Satana. Mireanul nu invata nimic de la Popa Orotodox: Popa isi face Ritual neschimbat de multe secole, ce poti invata secolul acesta diferit de secolul trecut? Nu exista Dialog Spiritual, nu exista Educatie Spirituala, nu exista nimic in afara Ritualului!

Asta sustin si eu, Popimea Ortodoxa nu mai face ceea ce Isus a poruncit a se duce mai departe. Popimea l-a lepadat pe Isus, in favoarea Parintilor.

QUOTE
23 Şi hirotonindu-le preoţi în fiecare biserică, rugându-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în Care crezuseră.(Fapte 14)
5 Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi preoţi prin cetăţi, precum ţi-am rânduit (Tit 1)


Abuz semantic si lingvistic: in Evangelie nu exista cuvintul "Preot" cu referire la ce spui tu. Din nou, Faceri Popesti: pune mina pe Evanghelia Koine, si citeste acolo (pina cind Popimea nu a "retusat" prea mult): "pres-butereos", adica Presbiteri, adica Spre-Batrinete, adica "Cunoscatori", nu Preoti! Aici iar ai atins un punct sensibil: Popimea vine in existenta de la sine, nu de la Isus...

QUOTE
Acelasi Har care era la Sfintii Apostoli este si astazi la episcopii si preotii ortodocsi, caci este Harul Duhului Sfant....


Vorbe goale, demonstrate prin NIMIC, iar vorbe goale... pretentii gratuite...

QUOTE
QUOTE
QUOTE
Daca ereticii intra in Sfantul Altar, pangarind cele sfinte, ortodoxul nu are cum sa se Impartaseasca cu spurcaciunile lor ereticesti, iar acea Biserica trebuie resfintita... 

Nu exista Altare "Sfinte"...!!! Sfint este numai Bunul D-zeu, si eventual, Sfintita de D-zeu, este numa Inima Omului. Altarul este Substanta, in care nu exista Sfintire!!! Leapada pe Parintii care au adus Sfintirea Substantei, si cauta pe Isus Cristos, care a adus Sfintirea Omului!

Sfantul Altar este sfintit prin Harul Duhului Sfant... El este cea mai sfanta parte a Bisericii si el este astfel intocmit incat sa raspunda la slujirea Sfintei si Infricosatei Jertfe fara de sange, ce se aduce aici ori de cate ori se savraseste Sfanta Liturghie...


Vorbe goale... Faceri Popesti, care neavind Sfintenie, sustine "Locuri Sfinte"... fara nici o baza Evanghelica... daca "altarul Sfint" nu exista pe vremea lui Isus, cum se face ca exista azi?! Prin Faceri Popesti!

Harul Duhului Sfint nu vine la cimentul din Altar, ci vine in Inima Omului, daca vine. Nu exista Sfintenie in Substanta, fie aceasta Piine, Apa sau Vin, deoarece Substanta este Moarta! pe cind Duhul Sfint este Viu in veci. Ce spui tu este Idolatrie Ieftina, tot una cu inchinarea la Pietre din antichitate... Daca Popa are avea in el Sfintire, nu i-ar trebui un Altar "Sfint"... daca-i trebuie, nu stie ce este Sfintirea...

QUOTE
QUOTE
QUOTE
Fara preotii lui Hristos (lasati de El prin Sfintii Apostoli si ucenicii acestora), nu exista Sfintele Taine, nu exista Biserica... Sunt niste ziduri goale...

Eroare fundamentala!!! Sfintirea nu vine prin Popa Ortodox, ci sfintirea vine prin Duhul Sfint.

Pai eu nu ti-am zis ca Duhul Sfant sfinteste? Nu ai inteles cum? Iata cum: 17 Atunci îşi puneau mâinile peste ei, şi ei luau Duhul Sfânt. (Fapte 8) Tot asa se intampla si in Biserica Ortodoxa si numai in Biserica Ortodoxa,


Iarasi Vorbe Goale... stiu ce spune Evanghelia, stiu si ce inseamna... nici o legatura cu Popimea Lumeasca de azi...

Pentru tine, ce spui aici, este un Ritual Ocult, pe care nu-l intelegi, doar il sustii. In realitate, punerea miinilor este o Taina Spirituala prin care a) cel ce o face, stie in Sine ce se intimpla b) cel ce o primeste, iar cunoaste in Sine, instantaneu, ce se intimpla. Pentru Popii Ortodocsi, este precum scufia pe capul absolventilor de facultate: un gest simbolic. De n-ar fi simbolic, nu ar exista nici Popimea Lumeasca. Pentru ca exista, gestul este simbolic: cel de face Hirotonisera face un Gest Lumesc, peste un Popa Lumesc, de unde rezulta o Ortodoxie Lumeasca. Hirotonisirea exista, dar nu in Ritualul Ortodox...

QUOTE
QUOTE
QUOTE
Nici un eretic sau sectar sau pagan nu poate combate cu argumente dogma ortodoxa, si tocamai asta ii intarata si atunci apeleaza la mijloace miselesti, cum este ecumenismul si altele de suprafata, ca sa ia ochii oamenilor...

Duhovnicul tau ar trebui sa te indrume numai pe Calea Credintei si nu pe Calea Politicii...

Ortodoxia, Dreapta Credinta in Dumnezeu nu piere cand vrea satana, si sa iasa ecumenismul satanic la suprafata...


Poti sa-mi spui cine este Duhovnicul tau?

QUOTE
Dar exista in Sfanta Biserica preotii lui Hristos care au credinta si care ii vor invinge pe popii aia...


Ti-am mai spus, nu exista nici unde "Preoti ai lui Hristos", ci numai "Preoti ai lui D-zeu". S-ar putea sa aiba relevanta dincolo de cuvinte... (inchide Dogma ci deschide Evanghelia!)...

QUOTE
martuirisita prin Credinta Ortodoxa..., lucru pe care ti-l recomand si tie, insa pentru asta ar trebui sa te dezici de satana, lucru de care ma tem ca nu ai sa reusesti...


Cautam acelasi lucru... dar tu crezi ca l-ai gasit... eu stiu ca nu l-ai gasit, pentru ca exista acolo... Mai exista o varianta pe care nu o mentionezi: tu sa marturisesti Jugul Crestin, mai devreme sau mai tirziu, cum ti-am prezis!


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

24 Pagini V  « < 12 13 14 15 16 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 08:48 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman