HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

8 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Closed TopicStart new topic
> Problema cainilor maidanezi
nefertiti-old
mesaj 6 Feb 2006, 08:47 PM
Mesaj #106


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai, lasand la o parte unele glume, n-a zis nimeni ca acele animale trebuie batute sau omorate cu nu stiu ce metode... dar nu pricep de ce e asa greu de priceput ca nu pot fi lasate pe strada? frusty.gif frusty.gif frusty.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 6 Feb 2006, 09:02 PM
Mesaj #107


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



N-am zis niciodata ca trebuie lasate pe strada... dar nu omorate! Desi cred ca ar fi mai util un program de strangere al oamenilor fara adapost...


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 6 Feb 2006, 09:08 PM
Mesaj #108


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mai frate, da' nu mai amestecati lucrurile. Da, trebuie si un program social pentru oamenii strazii, la fel cum trebuie si pentru caini. Ce tot ii dati cu homleshii cand vine vorba de caini?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Feb 2006, 09:08 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Feb 2006, 10:56 PM
Mesaj #109


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Ahriman @ 6 Feb 2006, 09:02 PM)
N-am zis niciodata ca trebuie lasate pe strada... dar nu omorate! Desi cred ca ar fi mai util un program de strangere al oamenilor fara adapost...

Omule, ce alegi? Un program de ajutat oamenii sau un program de ajutat cainii? Suntem prea saraci pentru fite. noi de-abia ne taraim de pe o zi pe alta si dorim nu stiuce protectie la cainii fara stapan. Hai sa fim seriosi, astea nu sunt decat flatulatii 'telectuale.
BTW, eu am avut un huski superb si acum sunt posesorul unei pisicute salvate de la eutanasiere. Asta nu inseamna ca doresc ca, de fiecare data cand ma duc la pubela de gunoi sa dau proba de o suta metri garduri.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 7 Feb 2006, 12:08 AM
Mesaj #110


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (Ahriman @ 6 Feb 2006, 09:43 PM)
am vazut si caini batuti de oameni(corectie! de copii tembeli si cretini care au fost invatati de niste parinti si mai idioti sa dea in caini fara nici un motiv!). Sunt curios cati din astia care doriti exterminarea cainilor aveti animale de casa, in special caini, si daca acestea v-au fost vreodata agresate de oameni inconstienti si inculti,

eu am avut si am caine la curte.
am chiar 3 exemplare, stau cuminti in curte, au parte de medic si medicamente, plimbare, masa, casa
daca fac prostii iau nana la poponet, fara discutie

trebuie sa recunosc ca inca nu a muscat nici un copil cretin din cainii mei, si nici incultii nu au apucat sa o faca, asa ca inca nu inteleg asta...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fis_tic
mesaj 7 Feb 2006, 01:35 AM
Mesaj #111


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 324
Inscris: 3 December 05
Forumist Nr.: 7.389



Raman la parerea ca nimeni nu va putea scoate cainii din curtea omului. De acolo efectivul cainilor strazii se va reface rapid pentru ca exista toate conditiile: gunoaie alimentare la discretie, pensionari la datorie, paznici de noapte care le ofera un perimetru pe care sa-l apere; cei care au misiunea de a-i strange traiesc din aceasta activitate, deci vor pastra noua generatie tot acolo. Cainele de rasa isi ia gustarea in parc alaturi de prietenul de joaca, mereu vad stapani care ii hranesc pe amandoi, cu dragoste si mancare. Organizatiile de protectie a cainilor traiesc si ele din acest lucru, iar acum beneficiaza de publicitate, vor gasi alti sponsori pana la urmatoarea "intamplare". Cainii strazii se afla in mintea noastra de zeci de ani si nimeni nu-i va putea scoate de acolo pentru ca nu are cine. Nu exista metoda. Nu ai cu cine sa vorbesti. Poti sa arunci fonduri uriase pe propaganda, pe orice, pe sterilizare, greu... . Pe cine sa convingi ca trebuie ani la rand urmarit si aplicat un plan riguros doar cu speranta ca numarul lor va scadea, dar nu vor disparea, poti sa aduci armata britanica, sunt absolut convins ca vor pleca imediat ce-si vor da seama care este problema, oamenii sunt problema.
Oricum subiectul deja s-a stins in presa, mizeria este tot acolo, in cap.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 7 Feb 2006, 06:51 AM
Mesaj #112


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



mda... am vazut si eu pe altii hranind maidanezi cot la cot cu cainii pe care ii au in curte. personal nu sunt de acord cu idea, si nici ai mei.
eu sunt de parere ca daca vrei caine trebuie sa ai grija de el, sa faca parte din familie, desi... daca ma gindesc putin... cunosc destule familii care si-au lasat copii sa creasca pe strada... de ce nu ar face-o si cu cainii

revin cu un comentariu pe care l-am facut ceva mai devreme si care a fost ignorat. ce sa se intample unui sofer care loveste un maidanez pe un drum public ? afara ca trebuie sa isi repare masina indoita


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 7 Feb 2006, 08:33 AM
Mesaj #113


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (mutulica @ 7 Feb 2006, 06:51 AM)
ce sa se intample unui sofer care loveste un maidanez pe un drum public ? afara ca trebuie sa isi repare masina indoita

Din cate stiu eu, nimic.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 7 Feb 2006, 09:40 AM
Mesaj #114


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Probabil ca e socat psihologic cind vede corpul zdrobit al animalului, singe, etc. Eu nu as vrea sa vad asa ceva (nu am nici masina, nici permis).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 7 Feb 2006, 09:53 AM
Mesaj #115


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (MonicaV @ 7 Feb 2006, 10:40 AM)
Probabil ca e socat psihologic

probabil, stiu pe unul care a platit vreo 3000 de euro ca sa isi repare masina dupa o buseala cu o javra


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 7 Feb 2006, 12:14 PM
Mesaj #116


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



daca cainele nu are RCA, ce sa-i faci ramii cu paguba...ar mai fi si Casco dar au grija asigurarile sa te penalizeze si pentru asta
anyway, daca ne mai intrebam mult asta poate ii da vreunui cap destept de pe la finante ideea sa platim si amenda ca am lovit javra...Romania,tara tuturor posibilitatilor!


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 7 Feb 2006, 01:44 PM
Mesaj #117


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



daca lovesti javra pe trecere si e vreun politai mai "exigent" in zona, iti poti pierde carnetul de sofer

uite ca mi-ai dat o idee, sa faca polite rca la maidanezi, daca iese pe contrasens si iti loveste masina sa plateasca asociatiile de protectie a animalelor pentru reparatie


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 7 Feb 2006, 06:47 PM
Mesaj #118


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



da,cam asa,fiecare javra sa aiba numar de inmatriculare si rca platit ,daca nu sa fie radiata din circulatie si in caz de prea multe accidente generate din care scapa neeutanasiata sa faca pirnaie rofl.gif rofl.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Feb 2006, 07:41 PM
Mesaj #119


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



La cele cu comportament mai ciudat propun sa li se puna fiola.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 9 Feb 2006, 07:08 PM
Mesaj #120


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



QUOTE (fis_tic)
oamenii sunt problema


Mda, cam asta venisem sa spun si eu... tongue.gif

De cand ma stiu camionul hingherilor se plimba agale seara, joia, pe strada din spatele blocului meu, adunand toti "ghinionistii" (de eutanasire nu cred sa fi auzit vreunul din ei, pe vremea aia)... De cand ma stiu vecinii mei omoara puii pe care cateaua lor ii fata de doua ori pe an dar refuza cu indarjire sa-si castreze cainele... cica li se pare "inuman"... Oare e mai uman sa omori un pui decat un caine matur? Oricum ar fi, ideea e ca animalele sunt omorate... in numar la fel de mare.. doar ca nu in masa, si nu la televizor. Habar nu am care sunt procentele de locuitori ai mediului urban si rural in Romania, dar tind sa cred ca balanta e oarecum in echilibru.. O catea fata de doua ori pe an, in jur de 10 pui in total, sa zicem. Un taran omoara in 5 ani, aproximativ 50 de catei. Si nimeni nu pare sa fi avut sau sa aiba vreo problema cu asta....

Sa nu se inteleaga ca sunt pro eutanasiere. Asa cum spunea si fis_tic.. trebuie lucrat asupra cauzelor, mizeria bagata sub covor nu e o solutie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 9 Feb 2006, 07:12 PM
Mesaj #121


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



poate se da si vreo lege impotriva avortului la caini...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 11 Feb 2006, 11:47 AM
Mesaj #122


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Poate nu. Că al'fel dispar prezervativele/anticoncepţionalele dă pă piaţă şi īntr-o bună zi maidanezu' şef ar putea zice către confraţi: "Măi, jigodiile astea de oameni se īnmulţesc de la o vreme cam fără măsură! Treb'e luate măsuri că nici de lătrat nu mai putem de gura javrelor astea umane! Ce facem, īi băgăm la padoc sau aplicăm metoda... "la os"?"

So, īmpotriva avortului la cīini, nu, nu e bine! nonono.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 11 Feb 2006, 06:32 PM
Mesaj #123


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Se pare ca Bosquito,cainele presupus a-l fi muscat pe omul de afaceri japonez,va fi aparat in cadrul unui "proces la tribunal" de asociatia Cutu-Cutu care a angajat-o ca aparator pe faimoasa Paula Iacob hh.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 11 Feb 2006, 06:35 PM
Mesaj #124


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



S-a timpit lumea fratilor.....cretini cu prea mult timp liber .....n-au cu ce-si umple viata si atunci cad in extreme....
Eu ma intreb de ce toti iubitorii astia de animale nu aduna toate jigodiile sa le ia acasa, sa le ofere dragoste, afectiune si tot bla-bla-blaul de rigoare?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 11 Feb 2006, 07:42 PM
Mesaj #125


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Asta ma intreb si eu... mad.gif

Situatie concreta: acum vreo doua luni, intr-o pauza dintre cursuri, plimbandu-ma cu niste treburi prin complexul studentesc am gasit un catelus tremurand de frig langa unul din camine. Mi s-a rupt in asa hal sufletul incat nu l-am putut lasa acolo, asa ca l-am carat cu mine prin baruri si mai apoi la facultate. Multa lume s-a oprit pe strada si-am avut parte de multe reactii de genul "Vaaaai, cat e de scuuump... saracuuuuu, cred ca e bolnav!" in timp ce mie imi venea sa urlu' "Daca va e mila faceti ceva, fira-ti ai dracu!!!". Normal ca am intrebat in stanga si-n dreapta si mai mult de-o gramada s-au aratat maaari iubitori de caini si animale, dar ai naibii daca s-a oferit unul sa se intereseze pe la prieteni, darmite sa-l ia acasa 50.gif Ma rog.. nu intru in detalii, ideea e ca multi se declara iubitori de animale si militeaza puternic pentru protectia lor dar de multe ori chestia e doar de fatada.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 12 Feb 2006, 08:28 AM
Mesaj #126


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Sere ... daca nu ai observat ... asta e atitudinea generala la romani

la fel discuta si politica, si economie,....toti ar vrea sa se intample ceva, dar nici unul nu face nimic... asteapta sa vina din afara


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitty
mesaj 12 Feb 2006, 12:03 PM
Mesaj #127


Pisoiul Hanului
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.096
Inscris: 16 December 04
Din: Away...
Forumist Nr.: 5.205



QUOTE (Michelle @ 11 Feb 2006, 06:32 PM)
Se pare ca Bosquito,cainele presupus a-l fi muscat pe omul de afaceri japonez,va fi aparat in cadrul unui "proces la tribunal" de asociatia Cutu-Cutu care a angajat-o ca aparator pe faimoasa Paula Iacob hh.gif

Ca o iubitoare de ANIMALE, nu doar caini, ce sunt...NU sunt de acord cu asta. Mama zicea zilele recute ca multi americani sunt sufletisti si cu animalele de pe strada si salveaza caini vagabonzi din cine stie ce gauri si pisici de pe nu-sh ce stalpi, dar acolo sunt putini... De la americani vine si apararea asta Cutu-Cutu...o incercare de a ridica, cica, Romania la alte standarde, ceea ce e imposibil zic eu. Nu pot lua acasa orice caine vad pe strada, mai dau de mancare la cate unu cand il iau acasa, mai arun pe geam cate o bucata de salam cand vad o pisica, dar asta nu inseamna ca pot face ceva singura. E vina conducatorilor ca nu au facut ceva cand a fost cazul si ca acum s-au inmultit, dar nu sunt de acord cu eutanasierea sau chiar uciderea cu sange rece, cum spunea cineva mai sus. Daca n-au stiut sa faca ceva cand a trebuit ei trebuie sa plateasca pentru asta acum si sa investeasca mai multi bani decat ar fi investit atunci.

Nu-sh...eu zic ca nu mai vreau sa ma bag nici macar cu parerea in treaba asta, pentru ca sunt luata drept o iubitoare de catzei care nu face nimic decat vorbeste, nu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 12 Feb 2006, 12:42 PM
Mesaj #128


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



QUOTE
Daca n-au stiut sa faca ceva cand a trebuit ei trebuie sa plateasca pentru asta acum


... doar ca plateste cetateanu' care coboara sa ia o paine si e atacat de-o haita de caini in calduri. Mai marii statului circula cu fundul in vapor si nu se confrunta direct cu problema, asa ca de ce le-ar pasa? Asta ma face sa ma gandesc la declaratia membrilor CNA cum ca ei nu se uita la televizor. Si chiar in cazul in care, sa spunem, s-ar gasi fonduri pentru sterilizarea cainilor, etc., acestea ar fi luate din alta parte, in nici un caz din propriul buzunar. Asa ca oricum ai privi situatia, nu ei sunt cei care platesc. Doar daca nu s-o gasi cineva sa-l ia pe vreunu la bataie.. laugh.gif

QUOTE
si sa investeasca mai multi bani decat ar fi investit atunci.


Asta nu se va intampla niciodata, stii foarte bine. Cum spui si tu "o incercare de a ridica, cica, Romania la alte standarde, ceea ce e imposibil zic eu".

Singurul lucru pe care tu, ca iubitor de animale il poti face, e sa incerci din cand in cand sa gasesti un stapan pentru vreun animalut mai napastuit. Si sa iti castrezi propriul animal tongue.gif


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitty
mesaj 12 Feb 2006, 12:57 PM
Mesaj #129


Pisoiul Hanului
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.096
Inscris: 16 December 04
Din: Away...
Forumist Nr.: 5.205



QUOTE (Serenity @ 12 Feb 2006, 12:42 PM)
Si sa iti castrezi propriul animal tongue.gif

Propriul meu animal cred ca are o problema unsure.gif nu numai ca nu se da la catzele in calduri, dar daca incearca macar sa se joace cu ele il fugaresc alea de nu-l mai prind tongue.gif E bine asa...si prost si bland biggrin.gif

In rest sunt de acord cu tine...dar am voie sa-mi fie mila de animalele, ce sunt sigura ca vor fi eutanasiate, si sa-mi pese, si sa cred ca s-ar putea rezolva mai usor si pe o cale mai frumoasa, DACA cei de sus ar vrea asta. Pacat ca stiu ca nu le pasa, ciudat insa ca sunt asa optimista tongue.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 12 Feb 2006, 01:10 PM
Mesaj #130


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Multe ar fi altfel in Romania, daca s-ar vrea... unsure.gif Si bine-nteles ca ai tot dreptul din lume sa-ti pese, sa-i acuzi, sa le urezi de "sanatate" prin referire la organe de reproducere si-asa mai departe... e uman, pana la urma. Eu incerc sa-mi acopar mintea cu valul ignorantei si sa nu ma mai gandesc la tate mizeriile care se intampla in tara. Fac tot ce-mi sta mie in putere ca macar catorva animale sa le fie mai bine, si evit sa ma mai consum incercand sa gasesc rezolvari pentru o problema care nu are rezolvare si care oricum nu ar sta in puterea niciunuia dintre noi luat in parte. E mai sanatos.

Sincer, daca nu as fi citit despre asta pe han, probabil nu as fi stiut nici acum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 12 Feb 2006, 06:42 PM
Mesaj #131


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Tampitii aia de la Cutu-cutu, in loc sa ii dea zeci de milioane avocatei aleia mai bine ar da dracu' banii pt castrarea catorva sute de maidanezi. M-am saturat, peste tot in Romania numai circ. S-a umplut tara de circari si saltimbanci, rebuturi ale vestului care vin sa se produca la noi, ca Bardot, cutu-cutu, vier pfoten, si lista e enorm de lunga.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 13 Feb 2006, 03:28 PM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Aici, ca si in societate in general, se pare ca ne-am impartit in doua tabere:

-unii care sunt iubitori de animale si vor ca situatia sa ramana asa cum este, plus inmultirea corespunzatoare;
-si altii, care sunt mai pragmatici, si vor o rezolvare a situatiei, eventual rapid.
Primii nu vor sa faca ceva, ci "sa se faca", dar de catre altii... , "sa se dea fonduri", de unde?, etc.
Secunzii vor rezolvarea unei situatii in care nu se mai afla nici o tara civilizata pe lumea asta. (eu sunt de acord cu solutia asta).

Cum se poate rezolva situatia in mod realist in Romania de azi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 13 Feb 2006, 03:35 PM
Mesaj #133


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Pai nu am tot zis-o? Cu pusca...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 13 Feb 2006, 03:42 PM
Mesaj #134


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Ai creionat cam părtinitor cele 2 tabere Quantum... Şi cei din tabăra din care faci tu parte vor "să se facă ceva şi "să se dea fonduri", nu?

Păi e simplu ca rezolvare: se ia un model de "succes" de pe undeva din Vest şi se aplică şi la noi. Inclusiv metodele de finanţare folosite "la ei".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 13 Feb 2006, 03:51 PM
Mesaj #135


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE (Quantum @ 13 Feb 2006, 04:28 PM)
Aici, ca si in societate in general, se pare ca ne-am impartit in doua tabere:

-unii care sunt iubitori de animale si vor ca situatia sa ramana asa cum este, plus inmultirea corespunzatoare;
-si altii, care sunt mai pragmatici, si vor o rezolvare a situatiei, eventual rapid.
Primii nu vor sa faca ceva, ci "sa se faca", dar de catre altii... , "sa se dea fonduri", de unde?, etc.
Secunzii vor rezolvarea unei situatii in care nu se mai afla nici o tara civilizata pe lumea asta. (eu sunt de acord cu solutia asta).

Cum se poate rezolva situatia in mod realist in Romania de azi?

Eu cred că oamenii se īmpart īn două: cei care operează cu false dihotomii şi cei care nu wink.gif
Nu ştiu de unde ai tras confuzia că iubitorii de animale ar vrea ca situaţia să rămīnă aşa, cīnd īncă din postul iniţial eu, care sīnt un iubitor de animale, propun o soluţie pentru rezolvarea situaţiei. Mai mult, īn raţionamentul tău strīmb ai īncurcat termenii: īn realitate, iubitorii de animale sīnt cei care fac (măcar prin aceea că adoptă cīini şi propun soluţii), iar ceilalţi, să le zicem masacrofilii, vor să se facă ceva, pentru că mă īndoiesc că vreunul dintre voi s-ar duce personal la Chiajna să omoare animale pentru a-şi pune īn practică fanteziile bolnave. Īn al treilea rīnd, am arătat īntr-un mesaj anterior că soluţa castrării e de vreo cinci ori mai ieftină decīt soluţia omorīrii, aşadar şi argumentul ăsta cade.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 13 Feb 2006, 04:00 PM
Mesaj #136


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Daca faptul ca vreau sa traiesc intr-un oras civilizat, in care cainii nu bantuie pe bulevarde e 'fantezie bolnava'...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 13 Feb 2006, 04:10 PM
Mesaj #137


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE
Īn al treilea rīnd, am arătat īntr-un mesaj anterior că soluţa castrării e de vreo cinci ori mai ieftină decīt soluţia omorīrii
daca m-as apuca de castrat cotarle... s-ar putea sa fie definita ca o fantezie mai bolnava decit daca le-as eutanasia putin


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Feb 2006, 05:12 PM
Mesaj #138


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (mutulica @ 13 Feb 2006, 05:10 PM)
QUOTE
Īn al treilea rīnd, am arătat īntr-un mesaj anterior că soluţa castrării e de vreo cinci ori mai ieftină decīt soluţia omorīrii
daca m-as apuca de castrat cotarle... s-ar putea sa fie definita ca o fantezie mai bolnava decit daca le-as eutanasia putin

Cel putin "obiectele " castrate sa-l exporte ca delicatesa la asiatici ! laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 14 Feb 2006, 06:48 AM
Mesaj #139


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



poate redresam si economia nationala cu bilutele javrelor

later edit - tocmai am realizat ca in a noastra patrie am kilerit extrem de usor sburataceniile din curtile oamenilor, si asta in numele povestii cu drobul de sare, ca uite pandemia nu e pandemia, desi nu e mare lucru demonstrat.... in timp nu suntem in stare sa facem acelasi lucru cu o gaska mai mica de javre care ... pot raspandi turbare, febra tifoida si alte ghidusii

Acest topic a fost editat de mutulica: 14 Feb 2006, 07:02 AM


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 14 Feb 2006, 08:58 AM
Mesaj #140


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Pai e de ajuns sa apara zvon de febra canina ca o sa se si puna carantina pe Bucuresti de numai prin filmele cu americani si ebola vezi... cry.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 07:31 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman