HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

26 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> BOR - probleme de administrare si organizare, Controversa noii mitropolii
dead-cat
mesaj 28 Jun 2006, 11:41 PM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Nu este un paradox, totul se reduce la Limba Unica Europeana, concentrata geografic in jurul Marii Negre, relativ recent, aproximativ 10-15.000 de ani in urma, pe vremea ultimei (mini) Ere Glaciare, cind numai sud-estul Europei nu era cuprins de ghetari. Apoi, pe masura incalzirii vremii, a avut loc raspindirea Europenilor in toate directiile geografice, rezultind "neamuri" Europene, adica variatiuni ale Fondului Original. De aici rezulta fondul comun Teutono-Slavo-Romanic, avind centrul geografic, lingvistic si cultural in spatiul Carpato-Dunarean.

no, am auzit-o si pa asta hh.gif
Napoleon Savescu tine chef. hh.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 29 Jun 2006, 03:44 AM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Cheful Academiei Romane, "Dacii si-au uitat limba...", s-a cam incheiat de acum...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Jun 2006, 04:52 PM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Apropos de "talibanii" pe care-i mentionam ieri undeva pe aici, iata un editorial incitant !

Legea cultelor. Talibani din toate tarile, uniti-va!

Va sugerez sa cititi comentariile pe marginea acestui editorial a unui anume "Toni" de acolo . Nu-i cunoscut limbajul oare ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Jun 2006, 04:52 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abureala
mesaj 29 Jun 2006, 06:01 PM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (March @ 29 Jun 2006, 06:52 PM)
Apropos de "talibanii" pe care-i mentionam ieri undeva pe aici, iata un editorial incitant !

Legea cultelor. Talibani din toate tarile, uniti-va!

Va sugerez sa cititi comentariile pe marginea acestui editorial  a unui anume "Toni" de acolo . Nu-i  cunoscut limbajul oare ? unsure.gif


March,

altceva nu faci decat sa aduci link-uri complet pe din afara fenomenului religios. Sincer, repet inca odata topicul lansat de tine nu isi are locul aici, fiindca inca odata tu aduci in discutie probleme civice in cadrul unui subforum care se doreste a discuta probleme religioase. Acea lege pe care ai adus-o in discutie nu arata decat incapacitatea actualilor guvernanti care nu fac decat sa ingradeasca libertatea de exprimare atat a persoanelor care cred, cat si acelor care nu cred. A interzice unui crestin sa vorbeasca despre Dumnezeu inseamna a-i ciunti credinta dupa cum este spus "sa nu va rusinati de Mine inaintea oamenilor" , fapte specifice comunismului. A-i interzice unui ateu sa vada Codul daVinci sau alte lucruri ce defaimeaza credinta ii interzici dreptul la libera exprimare, fiindca el poate crede ceea ce spune.

Ca sa nu mai spun de sensul "taliban" , de altfel atribuit si lui Teodosie Snagoveanu, sau altor parinti duhovnici. Arata "profunda" cunoastere a fenomenului religios. March, toti sfintii sunt "talibani" . Azi de ziua sfintilor Petru si Pavel ei ar fi primit o condamnare chiar de ziua lor. Nu i-a judecat lumea 2000 de ani, si s-au nascut unii destepti acum. Europeni. Sunteti penibili, ati ajuns sa condamnati sfintii din calendar.

Acest topic a fost editat de abureala: 29 Jun 2006, 06:03 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Aug 2006, 10:08 AM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Alo ! Puneti-va centurile de siguranta ! tongue.gif

Basescu da verde la desecretizarea dosarelor preotilor

CSAT a aprobat ieri, la propunerea presedintelui Traian Basescu, sa desecretizeze dosarele care ii vizeaza pe inaltii ierarhi si sefii cultelor religioase care erau incluse in categoria dosarelor de siguranta nationala(...)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 29 Aug 2006, 05:13 PM
Mesaj #111


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Hmmm, pai s-ar putea ca "Privighetoarea" sa zboare de la sefia BORului daca se dau pe bune dosarele. Eu cred ca vor face presiuni si ori nu se deconspira dosarele ori la public ajunge apa de ploaie, ca la dosarul lui Baselu'.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Oct 2006, 07:03 PM
Mesaj #112


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



15.000 Euro pentru o parorhie:

QUOTE
Meseria lor este una sfinta, dar practicile la care recurg pentru a o putea practica nu sint intotdeauna ortodoxe.

Pentru un tinar preot, intrarea intr-o parohie reprezinta scopul carierei sale, dar este destul de greu de obtinut. El trebuie mai intii sa aiba binecuvintarea episcopului din zona in care este parohia. Episcop care are o intreaga cohorta de consilieri ce fac recomandari. Pozitive sau negative. „Daca nu il cunosti pe episcop si nu poti sa intervii direct la el, trebuie sa te ajute consilierii“, spune un preot tinar, fara parohie. La mina consilierilor eparhiali, sumele care s-ar practica sint in jur de 3.000-5.000 de euro pentru o parohie nu prea instarita. Daca biserica este intr-un oras mare, ele pot sari pina la 15.000 de euro. Cind banii ajung la episcop, ei se transforma in sponsorizari pentru deplasari, pentru catedrale sau alte lucrari trebuincioase Domnului.

„Intr-o parohie buna, un preot isi scoate banii in maximum doi ani. Daca a dat spaga, este lasat in pace citiva ani, ca sa faca banii la loc“, ne avertizeaza aceeasi sursa din cadrul clerului. Metodele folosite variaza. Colectarea banilor pentru acatiste in timpul liturghiei de duminica poate ajunge si la trei milioane intr-o zi. Vizitele pe care preotii le fac enoriasilor cu prilejul sarbatorilor religiose sint si ele o sursa de bani. In plus, exista nunti, botezuri, inmormintari. „N-ati remarcat ca unde vine un preot nou, biserica intra in reconsolidare sau se mai cladeste ceva pe linga? De obicei, paralel se ridica si casa preotului. Mai ales la tara“


user posted image


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 3 Oct 2006, 11:16 PM
Mesaj #113


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



intrebari: acatiste, liturghii,pomeni, etc. nu pot fi incadrate la evaziune fiscala? si nu e pedepsita cu inchisoarea? Garda de ce nu s-o fi ducand peste ei?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 6 Oct 2006, 02:30 PM
Mesaj #114


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



2 Tesaloniceni 2:
"4 potrivnicul, care se înalţă mai pe sus de tot ce se numeşte ,,Dumnezeu``, sau de ce este vrednic de închinare. Aşa că se va aşeza în Templul lui Dumnezeu, dîndu-se drept Dumnezeu"

Matei 24:
15 De aceea, cînd veţi vedea ,urîciunea pustiirii`, despre care a vorbit proorocul Daniel, ,aşezată în locul sfînt` -cine citeşte să înţeleagă! -
16 atunci, cei ce vor fi în Iudea, să fugă la munţi;
1 Petre 4:17:
" Caci suntem in clipa cind judecata trebuie sa inceapa de la casa lui Dumnezeu. Si daca incepe cu noi, care va fi sfirsitul celor ce nu asculta de Evanghelia lui Dumnezeu?"

S-a dus timpul lor.
Dumnezeu a fost cu ei 1955 de ani. Gata...

Mariusc2
Exista posibilitatea creearii unui premiu pe care sa ti-l oferim noi on-line? Ma mir ca nu te-a TAIAT Clopotel...
Daca il dovedeai cu citate din Biblie, te taia 100%.

Acest topic a fost editat de zexelica: 6 Oct 2006, 02:31 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Oct 2006, 07:25 PM
Mesaj #115


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
Banuiesc ca obiectiv fiind ai vorbit si despre spagile medicilor care depun juramantul lui Hipocrate, care desi se jurau in fata unor zei, si ortodocsii nu pot face asta, totusi era un juramant...
Apoi cel al notarilor si avocatilor...
Articolul acela vorbeste despre toti...Preotii erau ultimii... Sau tu incepi de la sfarsit?? Sau la medici e normala treaba cu spaga? Sau la notari etc etc...

Draga Mariusc2,
QUOTE
intrebari: acatiste, liturghii,pomeni, etc. nu pot fi incadrate la evaziune fiscala? si nu e pedepsita cu inchisoarea? Garda de ce nu s-o fi ducand peste ei?
Nu pot fi incadrate la evaziune fiscala pentru acestea sunt gratuite...
8 Tămăduiţi pe cei neputincioşi, înviaţi pe cei morţi, curăţiţi pe cei leproşi, pe demoni scoateţi-i; în dar aţi luat, în dar să daţi. (Matei 10)
Acum ca institutia administrativa si birocratica si-o fi pus niste taxe, aceasta nu are nici o legatura nici cu credinta in sine si nici cu dogma... Dar omul, da bani ca asa doreste el, ca o ofranda... In orice caz la spovedanie, la impartasanie, la liturghie, la sfestanie etc stiu cu siguranta ca este interzis a se cere bani...

In fapt, problema este de alta natura...
Acum cateva zile la radio s-a anuntat arestarea unui fals preot care percepea diferite taxe...
Preotii sau episcopii pe care i-ai postat tu Abis, in acele poze, eu personal nu prea-i recunosc, caci nu seamana deloc cu ceea ce a poruncit Mantuitorul apostolilor si ucenicilor Lui:
9 Să nu aveţi nici aur, nici arginţi, nici bani în cingătorile voastre;
10 Nici traistă pe drum, nici două haine, nici încălţăminte, nici toiag; că vrednic este lucrătorul de hrana sa.
(Matei 10) Ori luxul si huzureala, nu este ceea ce a poruncit Mantuitorul, prin urmare, acestia pozati, nu par a fi ucenicii Lui... Dar ma stii??!!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Oct 2006, 07:59 PM
Mesaj #116


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 6 Oct 2006, 08:25 PM)
Sau la medici e normala treaba cu spaga? Sau la notari etc etc...

Normala nu-i la nimeni... Diferenta este ca notarii si medicii nu pozeaza in campionii moralei...
QUOTE
Nu pot fi incadrate la evaziune fiscala pentru acestea sunt gratuite...

Ai fost la nunti ori la botezuri? Ai vazut vreodata sa se dea chitanta pentru serviciile prestate de preot (care sunt intotdeuna platite)? Eu nu. Cand m-am insurat (caci am fost si la biserica, sotia fiind crestina) nasul a negociat cu preotul tariful "prestatiei". Vrei sa-ti spun si suma ceruta? Iti dai, cred, seama ca nu sunt omul care sa dea bani la biserica decat daca nu are de ales... Si de data asta nu am avut de ales...

QUOTE
luxul si huzureala, nu este ceea ce a poruncit Mantuitorul, prin urmare, acestia pozati, nu par a fi ucenicii Lui...

Ori fi atei, te pomenesti...
Ei sunt cei care reprezinta Biserica Ortodoxa, cei care iau decizii majore, interpreteaza Scriptura si ofera decoratii... Cata increde poti sa ai, Clopotel, in ceea ce te invata oamenii astia? De unde stii ca interpretarile lor sunt cele corecte si nu cele care le convin lor mai mult?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Oct 2006, 09:03 PM
Mesaj #117


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
Ori fi atei, te pomenesti...

Eu nu-i cunosc, dupa haine par a fi calugari, episcopi, dupa masini par a fi nababi... Dumnezeu stie ce-or fi...
QUOTE
Ei sunt cei care reprezinta Biserica Ortodoxa, cei care iau decizii majore, interpreteaza Scriptura si ofera decoratii...

Eu, ca ortodox, nu ma simt reprezentat de ei...Nu ei interpreteaza Scriptura ci Sfintii Parinti
QUOTE
Cata increde poti sa ai, Clopotel, in ceea ce te invata oamenii astia? De unde stii ca interpretarile lor sunt cele corecte si nu cele care le convin lor mai mult?
Eu cu acestia nu am treaba... Scriptura o am deja talmacita de la Sfintii Parinti, care prin viata austera pe care au dus-o par a fi exact opusul acestora... Eu nu vreau sa-i judec, ma straduiesc doar sa nu ma las smintit de ei... Pentru mine ei nu conteaza... Eu am in minte pe Iisus, Sfintii Apostoli si Sfintii Parinti, nu cei ce huzuresc, in timp ce exista oameni care mor de foame si de frig... Oare nu acestia s-au lepadat de cele lumesti ca sa-L urmeze pe Hristos, si au ajuns sa nu-i mai incapa cureaua? Zic si eu, nu stiu... Poate ca nu am inteles eu bine... Am spus doar ca sunt pacatos...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 11 Oct 2006, 12:54 AM
Mesaj #118


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Clopotel @ 6 Oct 2006, 08:25 PM)
Draga Mariusc2,
QUOTE
intrebari: acatiste, liturghii,pomeni, etc. nu pot fi incadrate la evaziune fiscala? si nu e pedepsita cu inchisoarea? Garda de ce nu s-o fi ducand peste ei?
Nu pot fi incadrate la evaziune fiscala pentru acestea sunt gratuite...

Asta e cea mai mare ineptie pe care ai debitat-o pe aici...mai draga. rofl.gif rofl.gif rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 11 Oct 2006, 06:33 AM
Mesaj #119


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Nu stiu daca tine de "administrativ" da merita mentionata.... jamie.gif
http://www.youtube.com/watch?v=1zAIEm8N6Us...related&search=

http://www.youtube.com/watch?v=cYddydbYkJI...related&search=

Acest topic a fost editat de bdl: 11 Oct 2006, 06:35 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Oct 2006, 07:29 AM
Mesaj #120


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Mariusc2.
Tu ce intelegi prin: în dar aţi luat, în dar să daţi. (Matei 10) ? Hai sa o luam babeste...

Draga Bdl,
QUOTE
Nu stiu daca tine de "administrativ"

Tine de administrativ, pentru ca administrativul ii mentine acolo... Ca acel "preot", de fapt popa, sunt mult mai multi si fac si mai mari vrajitorii si faradelegi, culmea in Casa Domnului...
Administrativul este partas la aceste faradelegi, conform Sfintei Scripturi:
20 Pe cei ce păcătuiesc mustră-i de faţă cu toţi, ca şi ceilalţi să aibă teamă.
21 Te îndemn stăruitor înaintea lui Dumnezeu şi a lui Iisus Hristos şi a îngerilor aleşi, ca să păzeşti acestea, fără a lua o hotărâre dinainte, nefăcând nimic cu părtinire.
22 Nu-ţi pune mâinile degrabă pe nimeni, nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat.
(1 Timotei 5)


8 Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât,
9 Păstrând taina credinţei în cuget curat.
10 Dar şi aceştia să fie mai întâi puşi la încercare, apoi, dacă se dovedesc fără prihană, să fie diaconiţi.
(1 Timotei 3)
sad.gif mad.gif cry.gif hh.gif
Dar pentru credinciosii ortodocsi acestia sunt incercarile satanei, de aceea trebuie sa nu se lase smintiti de ei, de acesti lupi in piei de oaie... De aceea e bine sa cunoasca dogma, sa staruiasca in credinta, sa demaste satana chiar de-i imbracata in hainele cinstite ale preotiei... Sa se stranga mai multi credinciosi, si sa mearga cu acel preot la episcop,
{19 Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau trei martori. (1 Timotei 5) }
si daca episcopul nu-l da afara din Sfanta Biserica, dupa mine, nu vad nici o problema daca drept credinciosii, iau tapul de barba si-l azvarle in gheena... mad.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 11 Oct 2006, 04:11 PM
Mesaj #121


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Am auzit la radio o stire. Anumiti preoti sau ma rog, cei cu rang inalt , vor avea scutire de la declararea averilor, ceva de genul. E adevarat?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Oct 2006, 08:25 AM
Mesaj #122


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (bdl @ 11 Oct 2006, 05:11 PM)
E adevarat?

Da.

Uite alta stire interesanta, despre un preot-turnator, care si-a turnat colegul.

Victima povesteste:
QUOTE
Preotul Maftei a relatat cum, intr-una din zile, a fost chemat la Patriarhie: "Nici nu am intrat practic in cladire. La usa m-au intampinat unii membri ai Sinodului, care m-au luat la bataie. Tin minte si in prezent cum strigau la mine: "Vrei biserica? Potoleste-te, vezi-ti de treaba ta! Stai la locul tau!" Era iarna. M-am trezit cu un pumn in cap si alte lovituri de picioare.
Am cazut la pamant. Am fugit ca sa scap de lovituri, nu mi-am putut recupera nici caciula care cazuse pe jos".



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 9 Nov 2006, 08:52 AM
Mesaj #123


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



rofl.gif Mitropolia l-a premiat pe Vlad Craioveanu pt serviciile prestate! rofl.gif roflmao.gif De toata jena!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 Nov 2006, 10:09 AM
Mesaj #124


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



In timp ce IPF Teoctist serbeaza 20 de ani de la intronarea sa de catre comunisti ( cititi aici o oda dedicata lui) , "Preotii fug de CNSAS ca dracu de tamaie" !!


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 5 Dec 2006, 08:23 PM
Mesaj #125


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Vazui ca mai toate bisericile care se respecta au afaceri banoase in spate...avand in vedere ca banul e ochiul dracului, popii aia care fac afaceri sunt sfinti sau... blink.gif

Peseu: tiii, uitasi sa ii urez la multi ani "privighetoarei" (traiasca originalitatea securistilor) wink.gif . Oare el cum s-o fi simtind cand aude de cnsas? rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TheK
mesaj 12 Dec 2006, 11:49 PM
Mesaj #126


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 527
Inscris: 18 December 05
Din: Constanta
Forumist Nr.: 7.493



user posted image


spoton.gif

Acest topic a fost editat de TheK: 12 Dec 2006, 11:50 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 13 Dec 2006, 07:35 PM
Mesaj #127


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Thek,
Eu am vazut o faza si mai de pomina: cineva a cumparat niste lumanari de la biserica, dar a cumparat mai multe... Si s-a dus sa le aprinda afara la locul pentru vii si morti... Acolo era un individ care se ingrijea de acele lumanari, adica sa curete locul cand se stingeau... Iti dai seama ca acel individ nu a vrut sa lase omul sa-si puna lumanarile acolo, pe motiv ca sunt prea multe si i-a zis sa se duca in alta parte, la alta Biserica sa si le aprinda?! ohmy.gif mad.gif
Eu personal nu mai ma mir de asemenea ciudatenii... Cand satana isi baga coada, ca in cazul lui Iuda, ce sa te mai miri, ca omul o ia razna...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Dec 2006, 09:34 AM
Mesaj #128


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Trecutul comunist al patriarhului:

Implicat in alegerile din 1946, Patriarhul Teoctist a avut in timpul regimului comunist „o proasta reputatie de politruc” si a ajuns in fruntea Bisericii Ortodoxe Romane „datorita loialitatii dovedite fata de conducerea Partidului Comunist”. O spune fara echivoc Raportul Final al Comisiei „Tismaneanu”, pe baza documentelor inca existente in arhive si a marturiilor preotilor



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 21 Dec 2006, 09:50 AM
Mesaj #129


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Din cate stiu eu, are si dosar de gurist la secu, avea nume de cod "privighetoarea".


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Dec 2006, 12:14 PM
Mesaj #130


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Blasfemieeee ! Sariti fratilor in apararea IPF-ului !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 21 Dec 2006, 01:16 PM
Mesaj #131


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (March @ 21 Dec 2006, 12:06 PM)
Sariti fratilor in apararea IPF-ului !

Mai degraba iubitilor... wink.gif Pretenii stiu de ce!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 22 Dec 2006, 11:08 AM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (March @ 21 Dec 2006, 01:06 PM)
Blasfemieeee ! Sariti fratilor in apararea IPF-ului !

"Nu mor caii cand vor cainii" . Cine stie , cunoaste. A vazut ca nu merge cu icoanele si au cotit-o la atac la persoana. "Bate-voi pastorul si vor risipi turma", spune tot Scriptura. Turma nu se risipeste cu diversiuni politicianiste . Turma are temelia pe cealalta lume , frate.
Cunoastem judecata adanca si patrunzatoare a acestei lumi , care pe Dumnezeu l-a facut blasfemiator. "Nimic nou sub soare" . (Tot din Scriptura)

Raportul Tismaneanu - Un produs mistificator al unui grup de interese anti-ortodox

Acest topic a fost editat de abureala: 22 Dec 2006, 11:23 AM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Jan 2007, 01:48 PM
Mesaj #133


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Un semn rau pentru ca a spart Mitropolia Ardealului ? unsure.gif

IPS Bartolomeu, fractura de bazin!

Mitropolitul Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului, IPS Bartolomeu, se afla internat la Clinica de Ortopedie din Cluj-Napoca, fiind diagnosticat cu fractura de bazin. El s-a accidentat si a cazut chiar inainte de Anul Nou, la Manastirea Nicula, unde se afla pentru a sarbatori trecerea dintre ani.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 10 Jan 2007, 09:39 AM
Mesaj #134


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (abureala @ 22 Dec 2006, 10:08 AM)
"Bate-voi pastorul si vor risipi turma", spune tot Scriptura.

Cu asa pastor, mai aburica, vai de turma...


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Jan 2007, 06:48 PM
Mesaj #135


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Autobuzele din Piteşti vor fi sfinţite ca să nu mai fie vandalizate

Un preot va merge în parcul auto din Piteşti să stropească cu agheasmă autobuzele, în speranţa că Sfântul Duh se va pogorî asupra acestora şi le va păzi de vandali! Autobuzele din Piteşti sunt devastate de ani buni de puştanii teribilişti, de rromi sau de cei care vor să se răzbune pentru amenzile primite.
Conducerea Publitrans, societatea care se ocupă de transportul local în comun, spune că este neputincioasă în faţa acestei situaţii. Pentru că de ani întregi merge în pierderi, societatea nu-şi permite achiziţionarea de camere de luat vederi pentru monitorizarea celor care vandalizează autobuzele.
Câţiva controlori cu frica lui Dumnezeu au venit însă cu "soluţia" salvatoare, de antivandalizat autobuze: sfinţirea acestora. Directorul Publitrans, Aurelian Roman, a declarat pentru Adevărul că nu a stabilit încă data la care preoţii vor stropi cu agheasmă întregul parc auto, dar că iniţiativa, deşi este una... inedită, nu este tocmai originală: "În cazul vapoarelor, spre exemplu, se ciocneşte o sticlă cu şampanie atunci când li se dă drumul la apă. Am mai chemat preoţi pentru sfinţire şi atunci când am achiziţionat autobuze noi, aşa că nu văd de ce nu am face-o şi acum. Rămâne să hotărâm o dată în acest sens".

[Adevarul, Luni, 8 Ianuarie 2007]

Ramane sa vedem efectul masurii...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Jan 2007, 07:45 PM
Mesaj #136


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Editat: offtopic

Acest topic a fost editat de Clopotel: 12 Jan 2007, 07:46 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Jan 2007, 12:07 AM
Mesaj #137


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Chestia cu sfintirea autobuzelor nu trebuie sa ne prea mire daca ne gandim ca presa a semnalat acum cativa ani sfintirea de catre un preot a unui ... bordel ! hh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Jan 2007, 09:44 AM
Mesaj #138


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Alta popa care vine cu o nazdravanie sataniceasca !

BOTEZ CU BLESTEME DE POPA

Daca nasii nu stiu Crezul sau nu aduc la biserica prosoape de calitate si ulei de masline, "copilul botezat va fi prost, bolnav, betiv, curvar si drogat". Previziunile nu sunt blesteme ale vreunei vrajitoare, ci "avertismente" ale unui preot din sectorul 3 al Capitalei. Pentru vorbele de duh trecute meticulos intr-un indrumar crestin-ortodox printat pe o coala A4, parintele Daniel Goga, din cartierul bucurestean Titan, va fi anchetat de Arhiepiscopie.



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 16 Jan 2007, 03:25 PM
Mesaj #139


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Daca unu ca asta sau ca cel cu intrebarile despre sex la spovedanie vor ajunge sa predea in scoli sint sigur ca vor avea numai rezultate deosebite in educarea copiilor... tongue.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Jan 2007, 05:17 PM
Mesaj #140


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Bre, am eu un cd cu botezul finei unui prieten de-al meu, si in timp ce canta popa acolo, "sa fii frumoasa ca Sara... poate repara si tactu gardul ala...binecuvantata ca Rebeca...ca io am facut gaaard de beton...", popa fiind vecin cu tatal fetitei. roflmao.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post

26 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 07:57 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman