HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  « < 3 4 5  
Reply to this topicStart new topic
> Vaccinul Antigripal, Da ori ba?
Oiski-Poiski
mesaj 29 Nov 2005, 09:34 AM
Mesaj #141


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (mutulica @ 29 Nov 2005, 09:13 AM)
cum tratezi muscatura de sarpe veninos? vaccin sau nu?

il musti si tu pe el inapoi , asa macar te-ai razbunat daca nu vrei vaccin


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 29 Nov 2005, 10:18 AM
Mesaj #142


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



oiski - sarpele despre care vorbesti tu e la alt topic. pe la dragoste si sex


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 29 Nov 2005, 10:57 AM
Mesaj #143


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Mutulicaaaaaa , ai grija ca mis furioasa 50.gif
Desi unul zicea o data ca atunci sunt eu mai draguta cand ma infurii.Ce prostie !


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Nov 2005, 10:57 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mărăcine
mesaj 29 Nov 2005, 01:23 PM
Mesaj #144


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



QUOTE (actionmedia)
Nu cred nici in efectele nocive asupra spiritului  rolleyes.gif  de care vorbea altcineva.

N-am zis ca ar fi asupra spiritului, nu-mi pune vorbe in gura.

Oricum, am senzatia ca e necesara o precizare, pentru ca vad ca s-au tot facut asocieri intre expresia folosita de mine, "dezvoltare spirituala", si o sintagma foarte curenta in ziua de azi, "evolutie spirituala". Poate ar fi trebuit eu sa folosesc alte cuvinte ca sa evit confuzia. Prin dezvoltare spirituala intelegeam un proces prin care trece fiecare om in viata, si care conduce la posibilitatea de a se manifesta in cat mai mare masura ca individualitate, odata cu maturizarea. Faptul ca unui copil nu i se da posibilitatea sa treaca prin bolile copilariei impiedica acest proces, prin consecintele asupra organismului sau, mai putin sesizabile insa in corpul fizic (faptul ca pentru multi el este singura parte a organismului uman luata in considerare, nu-l discut aici).

QUOTE (actionmedia)
Sunt convins ca vaccinul are efecte benefice asupra individului care il face, asupra familiei lui si chiar asupra comunitatii, reducand riscul imbolnavirilor. Pe de alta parte sunt convins ca asupra speciei umane are un efect nociv. Un efect intarziat, un efect care probabil se va vedea peste cateva mii de ani. Cred ca vaccinarea excesiva "imbolnaveste genele". Va conduce la o degradare a genelor, vom avea o specie forte bolnavicioasa. Specia va supravietui dar va fi in permanenta dependenta de nascocirile stiintei medicale.

Sa stii ca de multe ori chiar imi place cum gandesti, pentru ca esti mult mai consecvent decat cel care afirma una si alta doar pe baza parerilor care circula-n mediul social. Pot sa fiu de acord cu tot ce ai spus mai sus, in afara de continuarea cu "selectia naturala", fata de care am destul de multe rezerve.

In orice caz, strict din punct de vedere exterior, mi se pare o analiza cat se poate de realista. As sublinia chiar ultima idee, ca daca se va urma tendinta actuala, medicina va fi din ce in ce mai mult solicitata sa vindece efectele pe care ea insasi le-a produs. E o situatie asemanatoare cu aceea dintr-o anecdota - cu bolnavul care merge la medic ca sa primeasca un remediu pentru boala pe care-a capatat-o, din pricina poluarii de la fabrica de curand construita-n oras, unde se produceau chiar medicamentele pe care i le prescrie doctorul.

Acest topic a fost editat de mărăcine: 29 Nov 2005, 01:26 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 29 Nov 2005, 03:08 PM
Mesaj #145


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



maracine - ramine totusi intrebarea legata de vaccinul impotriva muscaturii de sarpe sau a animalelor infestate cu rabie...
ramine intrebarea legata de vaccinul antitetanos...

esti sigur ca e de preferat sa risti o infectie in loc de un vaccin?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 29 Nov 2005, 03:27 PM
Mesaj #146


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Asta-i alta problema. In primul rand, in cazul asta vaccinul nu mai are rol de prevenire, ci deja de potential remediu. In al doilea rand, astea sunt afectiuni cu mult mai grave decat cele care se manifesta de obicei prin boli ale copilariei. Si mai ales, bolile copilariei au o importanta foarte mare pentru dezvoltarea omului, in schimb in cazul turbarii discutam de cu totul altceva. Nu asocia probleme distincte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 29 Nov 2005, 07:53 PM
Mesaj #147


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



vorbim de vaccin-uri in general, iar daca e sa particularizam... discutia a plecat de la vaccinul antigripal... pe care anul asta am omis sa il fac, din care cauza sufar ca un idiot acuma ... stau cu ceaiul si cu pastilele dupa mine, in loc sa ma doara in paishpe ca anul trecut

deci... de ce ar trebui sa evitam vaccinul? ca sa luam concediu medical, sa expectoram ca fraierii? si asta ca sa nu faca vreo fabrica de medicamente profit?
pe ideea asta sa nu mai cumparam nici haine, si nici televizoare, si nimic altceva... ca sa nu mai faca aia profit. ce conteaza ca o sa ne fie frig, si ca nu ne mai distram seara la tv...

si daca ma gindesc un pic... sa renuntam si la calculatoare ca si astia cam fac profit


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 29 Nov 2005, 09:19 PM
Mesaj #148


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Ce pot sa-ti zic... sanatate! smile.gif

Eu unul nu am facut in viata mea vaccin antigripal, si nu-mi aduc aminte de cand n-am mai avut gripa. Racesc o data - de doua ori pe an (cum am patit zilele-astea), ma doare gatul cateva zile, beau ceai si imi trece repede. Dar de luat gripa, nu prea iau. Inclin sa cred ca vaccinul asta slabeste imunitatea organismului dupa o anumita perioada, in asa fel incat daca nu-l faci apoi an de an iei gripa foarte usor.

Cat despre profit: nu profitul in sine e problema, ci cazul in care e realizat fara consideratie pentru sanatatea oamenilor. Iti dai seama ca vaccinurile sunt probabil cea mai mare sursa de castig din domeniul farmaceutic-medical, cu milioande de doze vandute anual numai in Romania? Crezi tu ca producatorii sunt atat de dispusi sa dea numai informatii veritabile, fara sa omita nimic? Eu nu sunt prea sigur.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 30 Nov 2005, 01:26 AM
Mesaj #149


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (mărăcine @ 29 Nov 2005, 10:19 PM)
Iti dai seama ca vaccinurile sunt probabil cea mai mare sursa de castig din domeniul farmaceutic-medical, cu milioande de doze vandute anual numai in Romania?

Nu-mi dai seama. Poate ma lamuresti tu cu o statistica, cu un articol...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 30 Nov 2005, 09:39 AM
Mesaj #150


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (mărăcine @ 29 Nov 2005, 10:19 PM)
Iti dai seama ca vaccinurile sunt probabil cea mai mare sursa de castig din domeniul farmaceutic-medical, cu milioande de doze vandute anual numai in Romania?

cred ca daca ar fi cum spui tu... cu vaccinurile ar darima profiturile celor ce vand paracetamol si alte medicamente care se dau la gripa
daca as urmari profitul si numai profitul, nu m-as hazarda sa dau vaccin (adica profilaxie) la oameni, pt ca as putea face mult mai multe parale din vanzarea medicamentelor care sa vindece raceala/gripa


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Nov 2005, 10:02 AM
Mesaj #151


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (mărăcine @ 29 Nov 2005, 09:19 PM)
Inclin sa cred ca vaccinul asta slabeste imunitatea organismului dupa o anumita perioada, in asa fel incat daca nu-l faci apoi an de an iei gripa foarte usor.

Cum asa? Explica-mi si mie fenomenul...

Prin vaccin organismul tau este pus in contact cu virusul (bineinteles, cu virusul anihilat pentru a nu te imbolnavi). Organismul este stimulat astfel sa produca anticorpii necesari, astfel incat atunci cand vei contacta virusul activ anticorpii sunt deja prezenti si il elimina inainte de a produce boala. Cum anume slabeste imunitatea?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 3 4 5
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 11:11 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman