HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Vaccinul Antigripal, Da ori ba?
abis
mesaj 25 Nov 2005, 02:21 PM
Mesaj #106


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (mărăcine @ 25 Nov 2005, 02:01 PM)
Astazi, din cauza vaccinarii, cea mai mare parte a femeilor nu vor avea niciodata imunitate naturala.

Daca ar fi foat atat de raspandita imunitatea naturala, nu ar fi existat decat cazuri rare de imbolnavire. Este ca si cum ai spune ca un eventual vaccin anti-SIDA este o pacoste, pentru ca oamenii nu isi mai dezvolta imunitatea naturala impotriva virusului HIV.

Poate ca exista un numar mic de cazuri in care apar complicatii in urma administrarii vaccinurilor. Insa prin vaccinare sunt salvate milioane de alte vieti. Nici un tratament, preventiv sau nu, nu este 100% sigur si presupune unele riscuri. Asta nu inseamna in nici un caz ca trebuie abandonate toate tratamentele.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 25 Nov 2005, 02:27 PM
Mesaj #107


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



QUOTE (Oiski-Poiski)
Ia sa calculam 2005-1983 = 22
22 de ani de medicina in care tu crezi ca nu s-a schimbat nimica.

Argument demagogic invalid.

Eu nu sustin ca s-a schimbat ceva sau nu, dar asta ne-o poate spune doar cineva de specialitate, in nici un caz nu putem sa stabilim noi cu de la sine putere. Eu personal inclin sa cred ca vaccinurile care se fac azi impotriva bolilor copilariei sunt in mare parte aceleasi care se faceau si acum doua decenii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Nov 2005, 02:30 PM
Mesaj #108


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (mărăcine @ 25 Nov 2005, 02:27 PM)
Eu personal inclin sa cred ca vaccinurile care se fac azi impotriva bolilor copilariei sunt in mare parte aceleasi care se faceau si acum doua decenii.

Si cam cate decese estimezi ca au avut loc din cauza lor?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Nov 2005, 02:30 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mărăcine
mesaj 25 Nov 2005, 02:44 PM
Mesaj #109


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Nu-nteleg relevanta intrebarii.

QUOTE (abis)
Daca ar fi foat atat de raspandita imunitatea naturala, nu ar fi existat decat cazuri rare de imbolnavire.

Cum adica? Era vorba de imunitate naturala dobandita in urma contractarii bolii in copilarie.

QUOTE (abis)
Este ca si cum ai spune ca un eventual vaccin anti-SIDA este o pacoste, pentru ca oamenii nu isi mai dezvolta imunitatea naturala impotriva virusului HIV.

Este ca si cum ai compara merele nu cu perele, ci cu dovlecii.

Ce legatura e intre imunitatea naturala pe care o capeti dupa o boala a copilariei, si o boala pentru care pana acum n-a fost gasit nici un remediu?

QUOTE (abis)
Poate ca exista un numar mic de cazuri in care apar complicatii in urma administrarii vaccinurilor. Insa prin vaccinare sunt salvate milioane de alte vieti.

Poate ca da, poate ca nu. Articolul dr. Mendelsohn tocmai asta incearca sa infirme, cu privire la bolile copilariei.

Cunosc doi copii care n-au fost vaccinati deloc de la nastere, in urma unor demersuri speciale ale tatalui. In schimb, s-a preocupat in permanenta de alimentatie, nu le-a dat deloc zahar, le-a cumparat paine speciala, etc. Si sunt bine si sanatosi amandoi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Nov 2005, 02:58 PM
Mesaj #110


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Inseamna ca sunt doi copii norocosi, pe care virusii i-au ocolit pana acum.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 25 Nov 2005, 03:00 PM
Mesaj #111


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (mărăcine @ 25 Nov 2005, 02:27 PM)
QUOTE (Oiski-Poiski)
Ia sa calculam 2005-1983 = 22
22 de ani de medicina in care tu crezi ca nu s-a schimbat nimica.

Argument demagogic invalid.

Eu nu sustin ca s-a schimbat ceva sau nu, dar asta ne-o poate spune doar cineva de specialitate, in nici un caz nu putem sa stabilim noi cu de la sine putere. Eu personal inclin sa cred ca vaccinurile care se fac azi impotriva bolilor copilariei sunt in mare parte aceleasi care se faceau si acum doua decenii.

Eu nu mai inteleg nimica.Nu tu spuneai ca :" Nu cred ca vaccinurile s-au modificat substantial de atunci " ??? Si dupa aia ti-am raspuns eu ca 22 de ani inseamna in domeniul medicinal enorm de mult.Si asta nu trebuie sa fiu doctor, doctor ca sa-mi dau cu parerea.
Deci tu sustii sa nu mai vaccinam copiii ci sa nu le mai dam zahar si sa le cumparam paine speciala ? De care sa-i cumpar daca nu te superi ?


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 25 Nov 2005, 03:17 PM
Mesaj #112


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



QUOTE (Oiski-Poiski)
Eu nu mai inteleg nimica.Nu tu spuneai ca :" Nu cred ca vaccinurile s-au modificat substantial de atunci " ??? Si dupa aia ti-am raspuns eu ca 22 de ani inseamna in domeniul medicinal enorm de mult.Si asta nu trebuie sa fiu doctor, doctor ca sa-mi dau cu parerea.

Nu, dar tre' sa lucrezi cu vaccinurile sau sa fi vorbit cu o astfel de persoana, ca sa stii sigur daca sunt sau nu aceleasi.

In plus, chiar daca ele ar fi suferit intr-adevar modificari importante, asta nu infirma cu nimic ideea de baza a articolului.

QUOTE (Oiski-Poiski)
Deci tu sustii sa nu mai vaccinam copiii ci sa nu le mai dam zahar si sa le cumparam paine speciala ? De care sa-i cumpar daca nu te superi ?

Uite, daca vrei intreb si vin cu mai multe detalii despre ce efecte concrete au fiecare din masurile de alimentatie, deocamdata pot sa-ti spun din cele ce stiu ca cea mai proasta paine posibila din punct de vedere nutritiv este cea simpla alba. Mult mai buna e cea neagra sau din faina de secara, mai ales daca are in compozitie si boabe nemacinate. In Romania aceste tipuri de paine au de obicei in compozitie coloranti si conservanti, asa ca nu e foarte usor sa gasesti paine intr-adevar buna. Dar cat am fost prin Germania am mancat numai paine din-asta.

Acest topic a fost editat de mărăcine: 25 Nov 2005, 03:24 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 25 Nov 2005, 03:25 PM
Mesaj #113


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (mărăcine @ 25 Nov 2005, 03:17 PM)

Nu, dar tre' sa lucrezi cu vaccinurile sau sa fi vorbit cu o astfel de persoana, ca sa stii sigur daca ele sunt sau nu aceleasi.


Ei, uite ca din intamplare lucrez direct la sursa.Aici deci nu ai nimerit-o.Si din ce am aflat s-au modificat majoritatea dintre ele. Si chiar foarte mult.
Asa ca nu mai insista la tema asta.
Cat despre alimentatie ar fi fals sa gandim ca daca mancam paine neagra toata ziua nu vom mai face varicela.
Putem printre altele merge la WC fara problema.Insa daca va depinde de acest lucru daca un copil va face sau nu o boala de copii lasa-ma te rog sa ma indoiesc.



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Nov 2005, 03:25 PM
Mesaj #114


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (mărăcine @ 25 Nov 2005, 03:17 PM)
cea mai proasta paine posibila din punct de vedere nutritiv este cea simpla alba. Mult mai buna e cea neagra sau din faina de secara, mai ales daca are in compozitie si boabe nemacinate

Cu asta ai dreptate, nimic de zis. Insa faptul ca painea neagra ori absenta zaharului din alimentatie te-ar tine departe de virusi este indoielnic.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 25 Nov 2005, 03:40 PM
Mesaj #115


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Oameni buni, n-ati inteles bine. Eu nu vorbeam de imbunatatirea alimentatiei ca mijloc de a evita bolile copilariei, ci ca modalitate de a intari organismul in asa fel incat aceste boli sa se manifeste in mod usor sau moderat. (Desi cu siguranta ca alimentatia are un rol foarte important in evitarea poliomielitei, dar aici ma refer in principal la bolile gen rubeola, pojar, varicela, etc. - de la care a plecat discutia.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 25 Nov 2005, 03:49 PM
Mesaj #116


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (mărăcine @ 25 Nov 2005, 03:40 PM)
Oameni buni, n-ati inteles bine. Eu nu vorbeam de imbunatatirea alimentatiei ca mijloc de a evita bolile copilariei, ci ca modalitate de a intari organismul in asa fel incat aceste boli sa se manifeste in mod usor sau moderat.

Arata-mi te rog macar un studiu in urma caruia s-a constatat ca datorita unei alimentatii deosebite copiii nu au mai facut varicela.Este putin probabil.
Pe langa asta ,cati parinti din Romania sunt dispusi sa ofere copiilor aceasta alimentatie ? Prin urmare tot vaccinul e baza.
Nu crezi ?



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 25 Nov 2005, 04:02 PM
Mesaj #117


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



QUOTE (Oiski-Poiski)
Arata-mi te rog macar un studiu in urma caruia s-a constatat ca datorita unei alimentatii deosebite copiii nu au mai facut varicela.Este putin probabil.

Hai ca m-am plictisit. Iar nu esti atenta la ce spun.

Si pana la urma, ce-are daca fac copiii varicela? Eu am facut varicela in copilarie si nu ma plang. Si rubeola, si (parca) oreion. Si cred ca am imunitate mult mai mare acum decat cineva care-a fost vaccinat.

A, ca sunt posibile complicatii... Pai si daca mergi pe langa un bloc e mult mai posibil sa-ti cada ceva in cap daca ferestrele n-au grilaj decat daca ar avea. Putem sa gasim persoane care au patit asta si au ramas cu infirmitati, si sa ne apucam sa le plangem de mila. Dar asta nu-nseamna ca trebuie sa punem grilaj la toate ferestrele, asa, preventiv.

Problema cu vaccinurile e ca majoritatea efectelor negative nu sunt pur si simplu cunoscute. De asta majoritatea oamenilor isi inchipuie ca e doar o problema de reducere a riscului de imbolnavire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 25 Nov 2005, 04:05 PM
Mesaj #118


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (mărăcine @ 25 Nov 2005, 04:02 PM)
Hai ca m-am plictisit.

E in ordine .Si eu cand nu stiu ce sa mai zic mai bine plec.Si acuma e unul din cazurile acestea smile.gif .



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 25 Nov 2005, 04:07 PM
Mesaj #119


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



oare va fi posibil sa vindecam canncerul si sida cu paine neagra? ca si asa impotentii de medici nu reusesc sa puna de vaccin


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 25 Nov 2005, 04:20 PM
Mesaj #120


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Spre surprinderea ta poate, painea sanatoasa chiar ar putea fi un factor in prevenirea cancerului. Nu stiu daca stii ca-n Statele Unite, unde o mare parte a granelor au suferit modificari genetice pentru a spori productia, rata persoanelor care fac cancer cel putin o data in viata este in jur de 40%, daca nu mai mult. E aproape sigur ca si calitatea painii are o anumita contributie la asta.

Acest topic a fost editat de mărăcine: 25 Nov 2005, 04:22 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Nov 2005, 04:34 PM
Mesaj #121


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu de cancer era vorba - aici bati la porti deschise. Este posibil ca mare parte din aditivii alimentari sa creasca riscul de aparitie a cancerului (unii au si fost interzisi din exact acest motiv). Este posibil ca o alimentatie nesanatoasa sa scada rezistenta organismului, dar de virusi nu te poti apara doar cu paine neagra si apa.

Faptul ca te imbolnavesti de "bolile copilariei" sau de alte boli vindecabile presupune unele riscuri (pot apare complicatii). Daca te vaccinezi, este posibil sa apara reactii adverse. Totul este o problema de decizie: care risc este mai mare si care este mai mic?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 25 Nov 2005, 05:18 PM
Mesaj #122


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Problema mai e si ca vaccinarea are efecte nocive ce nu sunt observabile nemijlocit in organismul fizic, dar care pun o mare piedica in dezvoltarea spirituala a omului. Dar nu vreau sa spun mai multe despre asta, pentru ca stiu cum ar fi primite...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Nov 2005, 05:29 PM
Mesaj #123


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



O decizie inteleapta din partea ta... Acum macar ne-ai spus care este adevaratul motiv pentru care te opui vaccinarii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 25 Nov 2005, 08:18 PM
Mesaj #124


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



maracine din cauza ca exista foarte multi care considera, ca si tine, ca e o prostie vaccinul, avem epidemie de rujeola in romania, in timp ce in restul lumii (normale) boala e ca si eradicata.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 26 Nov 2005, 11:05 AM
Mesaj #125


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



mariusc2 - sa-ti fie clar ca rujeola ce a aparut e din cauza ca s-au vaccinat, au mincat paine alba si ... pentru asta si alte pacate au fost pedepsiti


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Quasar
mesaj 26 Nov 2005, 12:10 PM
Mesaj #126


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 249
Inscris: 27 April 05
Forumist Nr.: 6.204



QUOTE (mărăcine @ 25 Nov 2005, 05:18 PM)
Problema mai e si ca vaccinarea are efecte nocive ce nu sunt observabile nemijlocit in organismul fizic, dar care pun o mare piedica in dezvoltarea spirituala a omului. Dar nu vreau sa spun mai multe despre asta, pentru ca stiu cum ar fi primite...

Uau !
Pai atunci nu mai lua nici antibiotice , nici analgezice si ai sa evoluiezi " spiritual " de nu te vezi , iar daca se poate si
"on - line" ar fi best , ca sa stim si noi cum este
rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 27 Nov 2005, 11:45 PM
Mesaj #127


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Mda... la ironie si cinism e cel mai usor sa apelezi.

Ce pot sa zic... imi pare rau ca luati lucrurile atat de simplist. Exista o intreaga latura a fenomenului pe care nu o luati deloc in considerare, pentru ca va lipsesc cele mai elementare notiuni cu privire la ea.

Sa fim intelesi: aici nu e vorba de idei gen Martorii lui Iehova, care refuza transfuziile de sange pe baza interpretarii pe care o dau Bibliei. Eu ma refeream la temeiuri foarte solide.

Cine stie cata vreme copiii vor mai avea de suferit, pentru ca oamenii isi inchipuie ca le fac un bine scapandu-i de bolile copilariei...


--------------------
Intregul Cosmos un mister urzeste
ce doar in OM raspunsul isi gaseste...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 28 Nov 2005, 08:18 AM
Mesaj #128


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (mărăcine @ 27 Nov 2005, 11:45 PM)
Mda... la ironie si cinism e cel mai usor sa apelezi.

Ce pot sa zic... imi pare rau ca luati lucrurile atat de simplist. Exista o intreaga latura a fenomenului pe care nu o luati deloc in considerare, pentru ca va lipsesc cele mai elementare notiuni cu privire la ea.

Sa fim intelesi: aici nu e vorba de idei gen Martorii lui Iehova, care refuza transfuziile de sange pe baza interpretarii pe care o dau Bibliei. Eu ma refeream la temeiuri foarte solide.

Cine stie cata vreme copiii vor mai avea de suferit, pentru ca oamenii isi inchipuie ca le fac un bine scapandu-i de bolile copilariei...

Maracine, nu trebuie sa te superi pe noi pentru ca vedem lumea cu ochi practici.
Eu consider ca daca l-am privat pe fiul meu de chinul si poate urmarile grave ale unor boli de copii i-am facut un bine.Acuma desigur ca poate daca s-ar fi chinuit ar fi ajuns la o forma spirituala deosebita.Ar fi invatat de mic ce inseamna durerea, rabdarea, solidaritatea cu altii in aceeasi situatie.Insa consider ca are vreme o viata intreaga sa le cunoasca si pe astea.Si cat pot am sa prelungesc aceasta "forma de dezvoltare spirituala".
Daca la asta te refereai cand ziceai ca-mi lipseste orice forma elementara a fenomenului.
Cat despre Martorii lui Iehova, din cate stiu eu si ei sunt convinsi ca noi toti ceilalti care nu credem ce cred ei suntem lipsiti de orice forma elementara de cunoastere a acestui fenomen la care va ajunge un pacient care moare pentru ca i s-a refuzat o transfuzie de sange.



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 28 Nov 2005, 08:37 AM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Oiski-Poiski @ 28 Nov 2005, 09:18 AM)
Eu consider ca daca l-am privat pe fiul meu de chinul si poate urmarile grave ale unor boli de copii i-am facut un bine.Acuma desigur ca poate daca s-ar fi chinuit ar fi ajuns la o forma spirituala deosebita.Ar fi invatat de mic ce inseamna durerea, rabdarea, solidaritatea cu altii in aceeasi situatie.

Stii ce te intrebi cand dai de unul dus (la bibilica): daca a fost traumatizat in copilarie. Sa inteleg ca traumatizatii sunt cei mai dezvoltati spirituali? rofl.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 28 Nov 2005, 09:29 AM
Mesaj #130


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (axel @ 28 Nov 2005, 08:37 AM)
Stii ce te intrebi cand dai de unul dus (la bibilica): daca a fost traumatizat in copilarie. Sa inteleg ca traumatizatii sunt cei mai dezvoltati spirituali? rofl.gif

Nu as crede.Se pare insa ca asta ar fi concluzia dupa parerea unora.Poate ne lamureste insa Maracine ce intelege el prin spiritualitatea asta .Ca eu una chiar sunt curioasa si asta fara ironie si cinism.


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Nov 2005, 09:31 AM
Mesaj #131


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Maracine,

Din cauza ca nu s-au vaccinat impotriva rujeolei, opt copii au murit de la inceputul anului si pana acum.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 28 Nov 2005, 09:34 AM
Mesaj #132


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (abis @ 28 Nov 2005, 09:31 AM)
Maracine,

Din cauza ca nu s-au vaccinat impotriva rujeolei, opt copii au murit de la inceputul anului si pana acum.

Uite o forma "deosebita" de atingere permanenta a unui grad absolut de spiritualizare cry.gif


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 28 Nov 2005, 04:33 PM
Mesaj #133


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



QUOTE (Oiski-Poiski)
Maracine, nu trebuie sa te superi pe noi pentru ca vedem lumea cu ochi practici.

Nu m-am suparat pe nimeni, atat doar ca nu pot sa accept cu bratele deschise un lucru pe care il consider deosebit de nociv. E doar o aparenta ca aceia care accepta vaccinarea impotriva bolilor copilariei pe baza cunostintelor obisnuite ar privi problema cu "ochi practici".

QUOTE (Oiski-Poiski)
Eu consider ca daca l-am privat pe fiul meu de chinul si poate urmarile grave ale unor boli de copii i-am facut un bine.Acuma desigur ca poate daca s-ar fi chinuit ar fi ajuns la o forma spirituala deosebita.Ar fi invatat de mic ce inseamna durerea, rabdarea, solidaritatea cu altii in aceeasi situatie.Insa consider ca are vreme o viata intreaga sa le cunoasca si pe astea.Si cat pot am sa prelungesc aceasta "forma de dezvoltare spirituala".
Daca la asta te refereai cand ziceai ca-mi lipseste orice forma elementara a fenomenului.

Nu, nu m-am referit la asta catusi de putin.

E vorba de ceva cat se poate de concret, de lucruri care sunt totusi necunoscute celei mai mari parti a oamenilor, credinciosi sau nu.

QUOTE (abis)
Din cauza ca nu s-au vaccinat impotriva rujeolei, opt copii au murit de la inceputul anului si pana acum.

Cred si sper ca fiecare dintre noi are in vedere binele copiilor. Depinde numai de cine are perspectiva mai larga asupra fenomenului...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Nov 2005, 04:38 PM
Mesaj #134


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (mărăcine @ 28 Nov 2005, 04:33 PM)
QUOTE (abis)
Din cauza ca nu s-au vaccinat impotriva rujeolei, opt copii au murit de la inceputul anului si pana acum.

Cred si sper ca fiecare dintre noi are in vedere binele copiilor. Depinde numai de cine are perspectiva mai larga asupra fenomenului...

Daca ai de gand sa argumentezi ca celor opt le este mai bine morti si nevaccinati decat in viata si vaccinati, iti sugerez sa renunti inainte de a incepe...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 28 Nov 2005, 05:06 PM
Mesaj #135


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Vad ca s-au exprimat unele pareri contra vaccinului. Si eu tind sa fiu contra. Nu am aceeasi motivatie ca antevorbitorii mei, dar sunt impotriva vaccinari si in special a vaccinarii excesive.
Nu cred in conspiratiile de care vorbea cineva pe aici, foarte pasionat de altfel de teoria conspiratiei.
Nu cred nici in efectele nocive asupra spiritului rolleyes.gif de care vorbea altcineva.
Sunt convins ca vaccinul are efecte benefice asupra individului care il face, asupra familiei lui si chiar asupra comunitatii, reducand riscul imbolnavirilor. Pe de alta parte sunt convins ca asupra speciei umane are un efect nociv. Un efect intarziat, un efect care probabil se va vedea peste cateva mii de ani. Cred ca vaccinarea excesiva "imbolnaveste genele". Va conduce la o degradare a genelor, vom avea o specie forte bolnavicioasa. Specia va supravietui dar va fi in permanenta dependenta de nascocirile stiintei medicale.
Medicina a avut un efect benefic in special asupra cresterii populatiei, dar in acelasi timp a slabit genele, a slabit sistemul imunitar. A intervenit asupra selectiei naturale, lasand oamenii bolnavi sa supravietuiasca permitandu-le sa isi transmita genela mai departe. Cam despre asta este vorba.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 28 Nov 2005, 07:44 PM
Mesaj #136


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Va legati atata de bolile copilariei cu mortalitate relativ scazuta.
Dar in privinta vaccinurilor, ce parere aveti de-acela antirabic? Si el te afecteaza la dezvoltarea spirituala si mai bine nu-l faci? rofl.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 28 Nov 2005, 08:31 PM
Mesaj #137


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Am sters mesajele off-topic.
@ducoro & axel: Va reamintesc faptul ca atacurile la persoana si ironiile gratuite sunt interzise la Han.

Acest topic a fost editat de Mihai: 28 Nov 2005, 08:32 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 28 Nov 2005, 08:41 PM
Mesaj #138


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (mărăcine @ 28 Nov 2005, 04:33 PM)
Nu, nu m-am referit la asta catusi de putin.

E vorba de ceva cat se poate de concret, de lucruri care sunt totusi necunoscute celei mai mari parti a oamenilor, credinciosi sau nu.


Habar nu am despre ce vorbesti


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ducoro
mesaj 28 Nov 2005, 08:42 PM
Mesaj #139


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 November 05
Forumist Nr.: 7.292



Aceste boli ale copilariei sunt o problema foarte grava intr-un stat in care asigurarile de stat,"la care avem dreptul cu totii"se crede ca au fost eradicate,poate doar controlate,iar cind scapa de sub control fac ceea ce fac.Romania mai are multe de recunoscut in ceea ce poate controla.Vaccinarile sunt chiar o problema chiar si cind subt gratis.


--------------------
Fiecare om este nebun in felul lui, iar cel care spune ca nu este nebun, este CEL MAI NEBUN.
HOTULUI II ESTE FRICA SA NU FIE FURAT!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 29 Nov 2005, 09:13 AM
Mesaj #140


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (axel @ 28 Nov 2005, 08:44 PM)
Dar in privinta vaccinurilor, ce parere aveti de-acela antirabic? Si el te afecteaza la dezvoltarea spirituala si mai bine nu-l faci? rofl.gif

hmmm... mda... oare ce o sa spuna grabillion si maracine despre vaccinul anti rabic?
deci ... este foarte probabil ca zona in care te afli sa fie populata cu animale afectate de rabie, ce faci? te vaccinezi sau nu?
cum tratezi muscatura de sarpe veninos? vaccin sau nu?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 13 May 2024 - 10:38 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman