HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

20 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum Va Poate Vorbi Dumnezeu, Stiu ca Dumnezeu imi vorbeste,voi stiti?
zexelica
mesaj 26 Oct 2006, 03:46 PM
Mesaj #176


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



CAA

QUOTE
Acum nu īnţeleg eu ce vrei să spui cu citatele alea  Că omul nu trebuie să lucreze la credinţa şi pentru mīntuirea lui? Omul nu alege, nu are de ales
?

Eu nu spun nimic.

44Nimeni nu poate veni la Mine, dacă nu -l atrage Tatăl, care M'a trimes; şi Eu īl voi īnvia īn ziua de apoi.
13născuţi nu din sīnge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.
15Căci El a zis lui Moise: ,,Voi avea milă de oricine-Mi va plăcea să am milă; şi Mă voi īndura de oricine-Mi va plăcea să Mă īndur.``
16Aşa dar, nu atīrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

De ce sa spun eu ceva?
Dar daca nu iti convine, gasesti doctrina Salvarea=Voia lui Dumnezeu+voia omului in TOATE BISERICILE.
De aceea Dumnezeu spune despre ele:

17 Caci suntem in clipa cind judecata trebuie sa inceapa de la casa lui Dumnezeu. Si daca incepe cu noi, care va fi sfirsitul celor ce nu asculta de Evanghelia lui Dumnezeu?

4protivnicul, care se īnalţă mai pe sus de tot ce se numeşte ,,Dumnezeu``, sau de ce este vrednic de īnchinare. Aşa că se va aşeza īn Templul lui Dumnezeu, dīndu-se drept Dumnezeu.

7Căci taina fărădelegii a şi īnceput să lucreze; trebuie numai ca cel ce o opreşte acum, să fie luat din mijloc.

9Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne şi puteri mincinoase,

10şi cu toate amăgirile nelegiuirii pentru ceice sīnt pe calea pierzării, pentrucă n'au primit dragostea adevărului ca să fie mīntuiţi.

11Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:

12pentruca toţi cei ce n'au crezut adevărul, ci au găsit plăcere īn nelegiuire, să fie osīndiţi.

15De aceea, cīnd veţi vedea ,urīciunea pustiirii`, despre care a vorbit proorocul Daniel, ,aşezată īn locul sfīnt` -cine citeşte să īnţeleagă! -










--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 26 Oct 2006, 04:08 PM
Mesaj #177


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Nu spui nimic? smile.gif Păi atunci ce se īntīmplă? Spunem ce avem de spus citīnd versete? Ok, de data asta (dar numai acum) mă conformez regulii jocului:

QUOTE
Atunci Iisus a zis ucenicilor Săi: Dacă vrea cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-Mi urmeze Mie.


E versetul meu favorit! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 26 Oct 2006, 04:18 PM
Mesaj #178


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



CAA

43Dupăce a zis aceste vorbe, a strigat cu glas tare: ,,Lazăre, vino afară!``

44Şi mortul a ieşit cu mīnile şi picioarele legate cu făşii de pīnză, şi cu faţa īnfăşurată cu un ştergar. Isus le -a zis: ,,Deslegaţi -l, şi lăsaţi -l să meargă.``

Lazar era mort. Ca sa POATA da ascultare poruncii "iesi afara", care este echivalenta cu "Dacă vrea cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-Mi urmeze Mie. " pt. ca este tot porunca, CUM A FACUT LAZAR, DE LA EL PUTERE, SA IASA DIN MORMINT?
Nu cumva DUMNEZEU a trebuit sa-l califice (prin inviere) sa poata auzi si da ascultare?

De ce spune ca trebuie sa ne NASTEM de sus? Compara Dumnezeu nasterea fizica (,) cu cea spirituala, si atunci ce ai facut tu ca sa te nasti? Ai luat vreo decizie cind, cum, daca vrei sa te nasti?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Oct 2006, 04:18 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
milimetru
mesaj 26 Oct 2006, 04:42 PM
Mesaj #179


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



De acord cu tine īn ceea ce priveşte "naşterea de Sus". Nu am făcut nimic īn direcţia asta. Īnsă nu e suficient doar să te "naşti". Trebuie să şi "creşti".

Vedem lucrurile diferit īn ceea ce priveşte versetul meu favorit: pentru tine este poruncă, pentru mine este invitaţie, propunere. Īmi spune dacă vreau, nu īmi porunceşte. Iar dacă vreau, trebuie să fac ceea ce se spune mai departe... Să fac eu, nu altcineva (sau Altcineva)...

Eu aş dori să-mi răspunzi scurt şi clar, cu cuvintele tale (de fapt ajunge un "da" sau un "nu"), la īntrebarea care ţi-am pus-o adineauri: "Omul nu trebuie să lucreze la credinţa şi pentru mīntuirea lui? Omul nu alege, nu are de ales?". E o dorinţă a mea. Nu e nici o problemă dacă nu vrei să mi-o īndeplineşti. smile.gif

Acest topic a fost editat de caa: 26 Oct 2006, 04:47 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 26 Oct 2006, 05:00 PM
Mesaj #180


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



CAA

QUOTE
De acord cu tine īn ceea ce priveşte "naşterea de Sus". Nu am făcut nimic īn direcţia asta. Īnsă nu e suficient doar să te "naşti". Trebuie să şi "creşti".


5Nu că noi prin noi īnşine sīntem īn stare să gīndim ceva ca venind dela noi. Destoinicia noastră, dimpotrivă, vine dela Dumnezeu,
13Căci Dumnezeu este Acela care lucrează īn voi, şi vă dă, după plăcerea Lui, şi voinţa şi īnfăptuirea.
6Sīnt īncredinţat că Acela care a īnceput īn voi această bună lucrare, o va isprăvi pīnă īn ziua lui Isus Hristos.

QUOTE
"Omul nu trebuie să lucreze la credinţa şi pentru mīntuirea lui?

29Isus le -a răspuns: ,,Lucrarea pe care o face Dumnezeu este aceasta: să credeţi īn Acela, pe care L -a trimes El.``

16Totuş, fiindcă ştim că omul nu este socotit neprihănit, prin faptele Legii, ci numai prin credinţa lui Isus Hristos, am crezut şi noi īn Hristos Isus, ca să fim socotiţi neprihăniţi prin credinţa lui Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentrucă nimeni nu va fi socotit neprihănit prin faptele Legii.

QUOTE
Omul nu alege, nu are de ales?". E o dorinţă a mea.

Nu.
Inainte de a pacatui Adam, da, a putut. Dupa, nu mai este posibil, desi Dumnezeu iti porunceste sa-L alegi.
10după cum este scris: ,,Nu este nici un om neprihănit, niciunul măcar.

11Nu este nici unul care să aibă pricepere. Nu este nici unul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.

12Toţi s'au abătut, şi au ajuns nişte netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele, niciunul măcar.



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 26 Oct 2006, 07:04 PM
Mesaj #181


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Mulţumesc că mi-ai răspuns la īntrebare! Am insistat pentru că bănuiam că vei răspunde "nu" la chestiunea dacă omul trebuie să lucreze sau nu pentru mīntuirea sufletului său (să nu repeţi că tu nu spui nimic; citatele alese sīnt mai mult decīt sugestive). Eh, aici e "punctul" īn care ne separăm, fundamental: eu văd viaţa īntru Cristos ca o muncă, ca o luptă, ca un război chiar. Toate foarte grele. Foarte foarte grele... Cu realizări, cu victorii, cu bucurii. Cu dezamăgiri, căderi, īnfrīngeri. Fenomene dinamice, pulsīnd de seva credinţei, toate sub sceptrul lui Isus Cristos, Regele Universului.

Pentru că eu am ales (EU am ales...) să-L urmez, drept pentru care EU trebuie să mă lepăd de mine (prin muncă grea dar plină de satisfacţii), EU trebuie să-mi iau crucea şi s-o port, de bună voie şi nesilit de nimeni (toate aceste făcute evident cu ajutorul Celui de Sus, fără de care nu iese nimic...). Şi ştii de ce toate astea, zexelica? Pentru că vreau (neah, chiar mă consider a fi...) să fiu un tip responsabil smile.gif

Ei, nu e nici o tragedie dacă "ne despărţim" şi īncă la o "treabă" de esenţă a credinţei. Putem să convieţuim şi alături, nu neapărat īmpreună, 'şai?

No', acu' cred că o să recitesc cīteva pasaje din Iacob. Cred că am să īncep de la acesta: "Aşa să grăiţi şi aşa să lucraţi, ca unii care veţi fi judecaţi prin legea libertăţii."

Dumnezeu să ne ajute pe toţi, zexelica! thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 27 Oct 2006, 12:40 AM
Mesaj #182


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



CAA
QUOTE
Eh, aici e "punctul" īn care ne separăm, fundamental: eu văd viaţa īntru Cristos ca o muncă, ca o luptă, ca un război chiar.

Crezi ce vrei.
Eu nu te sfatuiesc sa crezi pe nimeni, decit Biblia si NUMAI Biblia
Citeste, studiaza, roaga-te sa-ti deschida Dumnezeu ochii si urechile sufletesti.
Ce cred eu sau X, sau o gasca de barbosi cu farfurii in cap egal 0. Ce scrie, chiar daca nu intelegi, este 100% adevarat.

Treaba cu femeile e grea rau de tot. N-am timp acum sa-ti pregatesc toate versurile, dar cind am studiat subiectul cu casatoria si femeile, mi-a cam trecut de multe.
De ce a Facut Dumnezeu INTII pe Adam si DUPA aceea pe Eva? De ce din Adam si nu din tarina? Complicat, dar e scris.

Acest topic a fost editat de zexelica: 27 Oct 2006, 12:42 AM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 27 Oct 2006, 07:25 AM
Mesaj #183


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Ce scrie, chiar daca nu intelegi, este 100% adevarat.

Daca nu intelegi, degeaba ce scrie acolo este 100% adevarat, caci ajungi sa-l incurci pe Iisus cu satana, asa cum ai facut, sau ca omul e gata mantuit si nu mai trebuie sa faca nimic, si multe altele, care din neintelegere, le interpretezi gresit, si atunci in loc de Dumnezeu ajungi sa slujesti satanei, si desi si satana e 100% adevarat, totusi nu cred ca iti e totuna cui slujesti... Asa ca eu sustin ca cel mai important este sa intelegi, si daca intelegi, chiar daca vei da peste vreun text care nu este 100% adevarat vei intelege aceasta, si vei renunta la el...
Ce te faci insa, cand nu intelegi, te apuci tu sa interpretezi lucrurile dupa capul tau, crezand ca le-ai inteles?... Cazul tau concret... Ori mergi mai departe in greseala, ori zici stop si cauti un reper?
Din vechime ni s-a spus ca cel ce nu intelege si lucrurile adevarate le vede stramb, adica pentru el, degeaba sunt adevarate daca nu le pricepe...
9 Aşa zice Domnul: Nu vă īnşelaţi pe voi īnşivă,(Ier 37)
14 Ci fiecare este ispitit cānd este tras şi momit de īnsăşi pofta sa.
15 Apoi pofta, zămislind, naşte păcat, iar păcatul, odată săvārşit, aduce moarte.
16 Nu vă īnşelaţi, fraţii mei prea iubiţi:
(Iacov 1)
Daca intelegi ce spun aceste versuri bine, daca nu, asta e...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 27 Oct 2006, 10:18 AM
Mesaj #184


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 27 Oct 2006, 02:40 AM)
Eu nu te sfatuiesc sa crezi pe nimeni, decit Biblia si NUMAI Biblia

Biblia spune :
QUOTE

34. Atunci va zice Imparatul celor de-a dreapta Lui: Veniti, binecuvantatii Tatalui Meu, mosteniti imparatia cea pregatita voua de la intemeierea lumii. 
35. Caci flamand am fost si Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost si Mi-ati dat sa beau; strain am fost si M-ati primit; 
36. Gol am fost si M-ati imbracat; bolnav am fost si M-ati cercetat; in temnita am fost si ati venit la Mine. 
37. Atunci dreptii Ii vor raspunde, zicand: Doamne, cand Te-am vazut flamand si Te-am hranit? Sau insetat si Ti-am dat sa bei? 
38. Sau cand Te-am vazut strain si Te-am primit, sau gol si Te-am imbracat? 
39. Sau cand Te-am vazut bolnav sau in temnita si am venit la Tine? 
40. Iar Imparatul, raspunzand, va zice catre ei: Adevarat zic voua, intrucat ati facut unuia dintr-acesti frati ai Mei, prea mici, Mie Mi-ati facut. 
41. Atunci va zice si celor de-a stanga: Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic, care este gatit diavolului si ingerilor lui. 
42. Caci flamand am fost si nu Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost si nu Mi-ati dat sa beau; 
43. Strain am fost si nu M-ati primit; gol, si nu M-ati imbracat; bolnav si in temnita, si nu M-ati cercetat. 
44. Atunci vor raspunde si ei, zicand: Doamne, cand Te-am vazut flamand, sau insetat, sau strain, sau gol, sau bolnav, sau in temnita si nu Ti-am slujit? 
45. El insa le va raspunde, zicand: Adevarat zic voua: Intrucat nu ati facut unuia dintre acesti prea mici, nici Mie nu Mi-ati facut. 
46. Si vor merge acestia la osanda vesnica, iar dreptii la viata vesnica. 


Deci Biblia spune sa lucrez pentru mantuirea mea. In acest caz ori tu ori Scriptura spune o minciuna. Cine spune?


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 27 Oct 2006, 11:22 AM
Mesaj #185


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abu

Orice scrie in Biblie ESTE parte a Cuvintului lui Dumnezeu si deci LEGE.
Daca scrie sa lucrezi mintuirea ta, in Filipeni 2:12
" Astfel dar, prea iubiţilor, după cum totdeauna aţi fost ascultători, duceţi pīnă la capăt mīntuirea voastră, cu frică şi cutremur, nu numai cīnd sīnt eu de faţă, ci cu mult mai mult acum, īn lipsa mea. ",
asta nu este optional, este PORUNCA.
Dar, in versul urmator, Dumnezeu lamureste felul in care lucrezi: 13Căci Dumnezeu este Acela care lucrează īn voi, şi vă dă, după plăcerea Lui, şi voinţa şi īnfăptuirea.

Ai exemplul in parabola cu Lazar din Ioan 11: Isus ii porunceste: "Lazare, iesi afara", dar Lazar era mort. De la el insusi nu putea sa faca fapta ceruta de LEGE, sa iasa afara, ci Dumnezeu l-a facut sa POATA asculta porunca "iesi afara": l-a inviat, i-a refacut carnea putrezita, etc...
La fel si noi, inainte de salvare suntem MORTI, ca Lazar fizic, numai ca spiritual. Legea porunceste, insa noi NU PUTEM da ascultare Legii.

"1Voi eraţi morţi īn greşelile şi īn păcatele voastre,
5măcar că eram morţi īn greşelile noastre, ne -a adus la viaţă īmpreună cu Hristos (prin har sīnteţi mīntuiţi)."

Dar, Biblia nu se poate intelege d.p.d.v. literal-istoric, ci spiritual.

Si ca sa-ti dai seama care este intelesul spiritual, cauta de exemplu intelesul urmatorului vers:Lev. 2:13 " Toate darurile tale de mīncare să le sărezi cu sare; să nu laşi să lipsească niciodată de pe darurile tale de mīncare sarea, care este semnul legămīntului Dumnezeului tău; la toate darurile tale de mīncare să aduci sare."
Stim, si bisericile sustin ca legea ceremoniala este UMBRA a implinirii in Hristos.
OK.
Daca Lev. 2:13 este UMBRA, care este intelesul SPIRITUAL. Care sunt versurile care dovedesc "tupos"?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 27 Oct 2006, 02:50 PM
Mesaj #186


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 27 Oct 2006, 01:22 PM)
Dar, in versul urmator, Dumnezeu lamureste felul in care lucrezi: 13Căci Dumnezeu este Acela care lucrează īn voi, şi vă dă, după plăcerea Lui, şi voinţa şi īnfăptuirea.

Ai exemplul in parabola cu Lazar din Ioan 11: Isus ii porunceste: "Lazare, iesi afara", dar Lazar era mort.
Dar, Biblia nu se poate intelege d.p.d.v. literal-istoric, ci spiritual.


E bine ca esti de acord ca trebuie sa lucram pentru mantuirea noastra, fiindca porunca Lui Dumnezeu este infricosatoarea si suna inspaimantator tocmai spusa in Ziua Judecatii.

Insa acea intrepretare pe care ai dat-o cu privire la cum trebuie sa lucram are alt sens. Nu se refera la faptul ca Dumnezeu lucreaza in locul nostru. Ci in noi. Prin harul Lui Dumnezeu , si cu ajutorul Lui ajungem sa facem fapte bune , implinind cuvintele Scripturii care spun "bun este Numai Unul, Dumnezeu". Fiindca faptele bune se fac prin harul Lui Dumnezeu, si chiar daca un ateu spune ca el fac bine ca asa vrea el, tot prin Dumnezeu face acele fapte, desi el crede ca de la sine. Iar unele din acele fapte sunt si bineplacute in fata Lui Dumnezeu. Dupa cum si unele rugaciuni sunt sau nu sunt bine placute.

Cea mai potrivita pilda cu renasterea nu este cea cu Lazar, care in principal are alt sens, ci cea din discutia cu Nicodim.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 27 Oct 2006, 03:08 PM
Mesaj #187


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Salut, Abu.

Ma bucur ca ai revenit pe forum.

QUOTE
E bine ca esti de acord ca trebuie sa lucram pentru mantuirea noastra,

La fel cum a muncit si Lazar, da, muncim si noi.

Daca tu faci fapte, Dumnezeu care este in tine, le face. Deci creditul pt. fapte: Abu=0, Dumnezeu=100%.

QUOTE
Cea mai potrivita pilda cu renasterea nu este cea cu Lazar, care in principal are alt sens,

Adica?
Ce versuri ai ca proba? Hai sa vedem.

QUOTE
ci cea din discutia cu Nicodim.

Pai normal. Cum te-ai nascut? Ai hotarit tu sa faci treaba asta? Ti-ai dat acordul sa te nasti sau nu? Cine a luat decizia sa te nasti? Poti refuza sa te nasti?
Nasterea fizica descrie nasterea spirituala. Este un simbol. Poveste fizica (,) cu inteles ceresc.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 27 Oct 2006, 03:53 PM
Mesaj #188


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 27 Oct 2006, 05:08 PM)
La fel cum a muncit si Lazar, da, muncim si noi.

Daca tu faci fapte, Dumnezeu care este in tine, le face. Deci creditul pt. fapte: Abu=0, Dumnezeu=100%.

Adica?
Ce versuri ai ca proba? Hai sa vedem.


Ai spus bine creditul. Fiindca IZVORUL faptelor bune este Dumnezeu. Insa izvorul faptelor rele este Diavolul. Si daca ai facut o fapta rea cine este vinovat? Tu sau diavolul? Bineinteles ca tu. Fiindca tu ai ales sa faci raul. Asa cum capeti o virtute cand alegi sa faci o fapta buna. Liberul arbitru nu ti-l ia Dumnezeu. Din ceea ce spui tu, rezulta ca noi nu mai avem liberul arbitru. Ca suntem niste roboti gata programati.

Referitor la Lazar este spus chiar in pilda :

QUOTE

23. Iisus i-a zis: Fratele tau va invia. 
24. Marta i-a zis: Stiu ca va invia la inviere, in ziua cea de apoi. 
25. Si Iisus i-a zis: Eu sunt invierea si viata; cel ce crede in Mine, chiar daca va muri, va trai.
26. Si oricine traieste si crede in Mine nu va muri in veac. Crezi tu aceasta? 

41. Au ridicat deci piatra, iar Iisus Si-a ridicat ochii in sus si a zis: Parinte, Iti multumesc ca M-ai ascultat. 
42. Eu stiam ca intotdeauna Ma asculti, dar pentru multimea care sta imprejur am zis, ca sa creada ca Tu M-ai trimis.
43. Si zicand acestea, a strigat cu glas mare: Lazare, vino afara! 


Ca sa arate ca vine de la Dumnezeu si ca este Calea Adevarul si Viata, dupa cum a spus. Acesta este principalul sens al invierii lui lazar.



--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 27 Oct 2006, 03:56 PM
Mesaj #189


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abu

Hai sa continuam la subforumul cu doctrine.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 29 Oct 2006, 03:52 PM
Mesaj #190


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Zexelica,abureala,clopotel ,m-am bucurat mult sa va citesc,cine vrea sa invete are de la cine.Acum pentru tine,zexelica ...spune-mi te rog tot ce ai deslusit tu din Cartea Sfanta despre femeie si barbat ca de pomenit ai pomenit dar de detaliat ...nada,cum zice spaniolul.Spune-mi de ce barbatul a fost facut din pamant -si-n pamant se va intoarce- si de ce femeia din coasta baratului a fost luata ,ceea ce nu este chiar acelasi lucru...citeam undeva despre o vale plina cu oase care au capatat viata.
Astept si binecuvantarea Domnului sa fie cu noi toti cei care Il iubim.
sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 29 Oct 2006, 05:59 PM
Mesaj #191


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abu

QUOTE
Insa izvorul faptelor rele este Diavolul


13Nimeni, cīnd este ispitit, să nu zică: ,,Sīnt ispitit de Dumnezeu``. Căci Dumnezeu nu poate fi ispitit ca să facă rău, şi El īnsuş nu ispiteşte pe nimeni.
14Ci fiecare este ispitit, cīnd este atras de pofta lui īnsuş şi momit.
15Apoi pofta, cīnd a zămislit, dă naştere păcatului; şi păcatul odată făptuit, aduce moartea.

Eu n-am citit nicaieri ca diavolul este IZVORUL faptelor rele. Ori nu inteleg eu exact sensul la care te referi ori ai vrut sa zici altceva.

QUOTE

Ca sa arate ca vine de la Dumnezeu si ca este Calea Adevarul si Viata, dupa cum a spus. Acesta este principalul sens al invierii lui lazar.


Da, corect. Este insa intelesul moral. Pt. intelesul SPIRITUAL trebuie sa comparam lucruri spirituale cu spirituale.(1Cor. 2:13)








--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 29 Oct 2006, 06:02 PM
Mesaj #192


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Sanja

QUOTE
...spune-mi te rog tot ce ai deslusit tu din Cartea Sfanta despre femeie si barbat ca de pomenit ai pomenit dar de detaliat ...nada

Bravo, Sanja thumb_yello.gif Ia-ma tare, ca asa trebuie: "show me the money".

Efeseni 5:
22Nevestelor, fiţi supuse bărbaţilor voştri ca Domnului;

23căci bărbatul este capul nevestei, după cum şi Hristos este capul Bisericii, El, Mīntuitorul trupului.

24Şi după cum Biserica este supusă lui Hristos, tot aşa şi nevestele să fie supuse bărbaţilor lor īn toate lucrurile.

25Bărbaţilor, iubiţi-vă nevestele cum a iubit şi Hristos Biserica şi S'a dat pe Sine pentru ea,

26ca s'o sfinţească, după ce a curăţit -o prin botezul cu apă prin Cuvīnt,

Apocalipsa 19:7
7Să ne bucurăm, să ne veselim, şi să -I dăm slavă! Căci a venit nunta Mielului; soţia Lui s'a pregătit
sotia=gr. "gune"=femeia
Miel=barbat=Hristos
Biserica=femeia, barbatul=Hristos

Femeia este o "ALEGORIE"-Gal. 4:

22Căci este scris că Avraam a avut doi fii: unul din roabă, şi unul din femeia slobodă.

23Dar cel din roabă s'anăscut īn chip firesc, iar cel din femeia slobodă s'a născut prin făgăduinţă.

24Lucrurile acestea trebuiesc luate īntr'alt īnţeles: acestea sīnt două legăminte: unul depe muntele Sinai naşte pentru robie şi este Agar, - (nota: "intr-un alt inteles" in textul grecesc este cuvintul "ALEGORIA")

25căci Agar este muntele Sinai din Arabia; -şi răspunde Ierusalimului de acum, care este īn robie īmpreună cu copiii săi.

26Dar Ierusalimul cel de sus este slobod, şi el este mama noastră.

27Fiindcă este scris: ,,Bucură-te, stearpo, care nu naşti de loc! Izbucneşte de bucurie şi strigă, tu, care nu eşti īn durerile naşterii! Căci copiii celei părăsite vor fi īn număr mai mare decīt copiii celei cu bărbat.``

28Şi voi, fraţilor, ca şi Isaac, voi sīnteţi copii ai făgăduinţei
Este o alegorie: femeia=biserica=Ierusalim

Asta-i intelesul spiritual. Cine nu intelege ca Biblia este scrisa asa, pierde din vedere intelesul spiritual.

QUOTE
Spune-mi de ce barbatul a fost facut din pamant -si-n pamant se va intoarce-

Nu pot raspunde aici. Poate pe subforumul despre doctrine, cind o sa-mi revad notitele.

QUOTE

si de ce femeia din coasta baratului a fost luata ,ceea ce nu este chiar acelasi lucru...


Cuvintul tradus de biserica (,) "coasta" (nu le imput greseala|) este cuvintul evreiesc "tselah" inseamna "parte laterala" si este folosit in VT in asociere cu "partea laterala" a altarului pe care se aducea sacrificiul anual, etc... Sacrificiul mielului reprezinta spiritual sacrificiul lui Hristos pt. biserica eterna, cei alesi carora le-a platit pacatele.
Aceeasi treaba si in Facerea 2:21, 22:21
"Atunci Domnul Dumnezeu a trimes un somn adīnc peste om, şi omul a adormit; Domnul Dumnezeu a luat una din coastele lui şi a īnchis carnea la locul ei.
Din coasta pe care o luase din om, Domnul Dumnezeu a făcut o femeie şi a adus -o la om."
Dumnezeu prin sacrificiul lui Hristos a facut biserica, cei alesi. Prin plata pacatelor.
25Bărbaţilor, iubiţi-vă nevestele cum a iubit şi Hristos Biserica şi S'a dat pe Sine pentru ea,

26ca s'o sfinţească, după ce a curăţit -o prin botezul cu apă prin Cuvīnt,

27ca să īnfăţişeze īnaintea Lui această Biserică, slăvită, fără pată fără sbīrcitură sau altceva de felul acesta, ci sfīntă şi fără prihană.

Aceasta interpretare spirituala este total neinteleasa de catre cei care interpreteaza Biblia literal-istoric-moral.
De aceea pt. ei ORICE vers in care scrie "cine are INTELEPCIUNE va intelege" sau asemanator, nu vor stii.




Acest topic a fost editat de zexelica: 29 Oct 2006, 06:42 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 31 Oct 2006, 09:29 PM
Mesaj #193


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



este foarte frumos ce ai scris zexelica si asa este dar ce te-am intrebat eu nu si-a primit raspunsul.Ati zis sau ati propus ceva de genul daca este sau nu ingaduit divortul ...eu am inteles bine ce sustii tu si inteleg de asemenea ca barbatul nu poate pacatui ,spiritual vorbind pentru ca el Il reprezinta pe Isus .dar asta este idealul din Biblie nu cea ce se intampla astazi si ce se vede aici in lumea asta acum.Femeia sau si barbatul care s-au castorit din nestiinta , neintelegere, nechibzuinta pe cand nu Il cunosteau pe Isus ,mai sunt ei datori sa poarte un jug strain pe umeri?Daca bine imi aduc aminte din pricina de curvie se poate lasa femeia,dar daca barbatul curveste?Nu va inhamati la un jug nepotrivit ,este clar,dar daca tu nu cunosteai ca este un jug nepotrivit inseamna asta ca vei duce in spate acest jug pana la moarte?Daca barbatul isi necinsteste chipul,daca ajunge slujitorul celui rau mai poti tu sa asculti in Domnul de el?Care domn,zexelica?si te rog explica cu cuvintele tale ,daca nu-ti este prea greu,ca de multe ori am impresia ca vorbesc doar de dragul de a mai citi versete si nu cu cineva care are liber arbitru,are punctul lui de vedere asupra a ceea ce este scris in Biblie pentru ca noi toti avem putinta de a alege,doar nu crezi ca Dumnezeu ne-a facut marionete care sa execute ce vrea El si ele sa nu mai aiba nimic de facut decat sa urmeze un drum prestabilit,in sensul ca Dumnezeu sau diavolul face totul.Pe langa ei mai este si omul care alege,ca ,daca noi am fi fost niste papusi de ce s-ar mai fi cait Dumnezeu cand a vazut ce a iesit din ce a facut El cu atata dragoste?Ne-ar fi distrus de la inceput sau si mai exact nici nu ne-ar mai fi facut, doar El ne programase,nu?ca nici diavolul nu poate face nimic fara stiinta lui Dumnezeu.Deci,ce imi spui,TU,zexelica?O lege trebuie respectata pana cand este buna ,cand nu mai este se face alta noua.Legamantul vechi nu a mai fost bun si a fost inlocuit,nimic nu este definitv,totul este supus schimbarii,asta se refera desigur la viata pe pamant ca despre asta este vorba acum nu de cele ceresti.Aici trebuie rezolvata problema ca sa nu se rasfranga in chip nepotrivit asupra relatiei pe care o ai cu Dumnezeu,pentru ca iar iti zic ,Dumnezeu nu ne-a creat pentru durere ci pentru slava Lui .si daca aceasta sufera din pricina relei intocmiri a unui lucru sau fapt oricare ar fi acesta se cuvine inlaturat raul ca slava sa fie deplina.
Domnul sa fie cu tine si cu noi si sa ne lumineze!
cu pretuire sincera
sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 31 Oct 2006, 10:29 PM
Mesaj #194


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



hola Sanja
QUOTE
eu am inteles bine ce sustii tu si inteleg de asemenea ca barbatul nu poate pacatui ,spiritual vorbind pentru ca el Il reprezinta pe Isus

Barbatul poate pacatui, caci este om. Literal, vorbesc. Adulterul este valabil de ambele parti.
Daca divortul ar fi permis prin Matei 19, atunci ar contrazice alte versuri, ceea ce nu este posibil:
2Căci femeia măritată este legată prin Lege de bărbatul ei cītă vreme trăieşte el; dar dacă -i moare bărbatul, este deslegată de legea bărbatului ei.

3Dacă deci, cīnd īi trăieşte bărbatul, ea se mărită după altul, se va chema preacurvă; dar dacă -i moare bărbatul, este deslegată de Lege, aşa că nu mai este preacurvă, dacă se mărită după altul.

10Celor căsătoriţi, le poruncesc nu eu, ci Domnul, ca nevasta să nu se despartă de bărbat.

11(Dacă este despărţită, să rămīnă nemăritată, sau să se īmpace cu bărbatul ei.) Şi nici bărbatul să nu-şi lase nevasta.

De aceea cum am demonstrat eu interpretarea versului din Matei 19 face sens cu restul Bibliei. Alfel, am avea contradictie cu versurile directe de mai sus.

QUOTE
Femeia sau si barbatul care s-au castorit din nestiinta , neintelegere, nechibzuinta pe cand nu Il cunosteau pe Isus ,mai sunt ei datori sa poarte un jug strain pe umeri?

Necunoasterea LEGII nu presupune exonerare de la pedeapsa:
18Mīnia lui Dumnezeu se descopere din cer īmpotriva oricărei necinstiri a lui Dumnezeu şi īmpotriva oricărei nelegiuri a oamenilor, cari īnăduşe adevărul īn nelegiuirea lor.

19Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu, le este descoperit īn ei, căci le -a fost arătat de Dumnezeu.

20Īn adevăr, īnsuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui vecinică şi dumnezeirea Lui, se văd lămurit, dela facerea lumii, cīnd te uiţi cu băgare de seamă la ele īn lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot desvinovăţi;

21fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţămit; ci s'au dedat la gīndiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s'a īntunecat.

22S'au fălit că sīnt īnţelepţi, şi au īnebunit;

23şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor īntr'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tīrītoare.

QUOTE
O lege trebuie respectata pana cand este buna ,cand nu mai este se face alta noua.Legamantul vechi nu a mai fost bun si a fost inlocuit,nimic nu este definitv,totul este supus schimbarii,asta se refera desigur la viata pe pamant ca despre asta este vorba acum nu de cele ceresti

Legea a fost schimbata nu in NT, ci in VT.
Legea buna, la care s-a revenit in NT este cea initiala, in Deut. 22:22:
" 22Dacă se va găsi un bărbat culcat cu o femeie măritată, să moară amīndoi: şi bărbatul care s'a culcat cu femeia, şi femeia. Să curăţi astfel răul din mijlocul lui Israel."

Dumnezeu NU PUTEA sa omoare pe Israel, cu care se considera insurat, pt. ca Hristos trebuia sa iasa din Israel.
Atunci, a pus o lege TEMPORARA, pina la cruce, dupa care a divortat de Israel si a revenit la cea initiala: sin divortio.
Acum, femeia adultera (biserica vazuta) este judecata ("17 Caci suntem in clipa cind judecata trebuie sa inceapa de la casa lui Dumnezeu. Si daca incepe cu noi, care va fi sfirsitul celor ce nu asculta de Evanghelia lui Dumnezeu?") si va fi trimisa in iad.
Femeia adultera=biserica vazuta se vede in Apocalipsa 17 4Femeia aceasta era īmbrăcată cu purpură şi stacojiu; era īmpodobită cu aur, cu pietre scumpe şi cu mărgăritare. Ţinea īn mīnă un potir de aur, plin de spurcăciuni şi de necurăţiile curviei ei.
5Pe frunte purta scris un nume, o taină: ,,Babilonul cel mare, mama curvelor şi spurcăciunilor pămīntului.``
4Apoi am auzit din cer un alt glas, care zicea: ,,Ieşiţi din mijlocul ei, poporul Meu, ca să nu fiţi părtaşi la păcatele ei, şi să nu fiţi loviţi cu urgiile ei!
QUOTE

Daca barbatul isi necinsteste chipul,daca ajunge slujitorul celui rau mai poti tu sa asculti in Domnul de el?

Atita timp cit nu-ti cere sa calci Legea lui Dumnezeu, da.
Unde scrie ca trebuie sa fii fericita? Nu scrie. Asta vrem noi, pacatosii. Scrie ca vom avea probleme (Gen. 3) si suntem blestemati de fiecare data cind calcam Legea (Deut. 28)

QUOTE
Dumnezeu nu ne-a creat pentru durere ci pentru slava Lui

Nu zic nu, ci incomplet. Arata-mi si mie, te rog unde scrie ce spui tu.

Acest topic a fost editat de zexelica: 1 Nov 2006, 09:02 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 2 Nov 2006, 02:21 PM
Mesaj #195


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



zexelica,cum poti sa zici asa ceva? Blestemati ,noi, care suntem copii lui Dumnezeu nascuti in noul legamant?arata-mi si mie unde se spune asa ceva .Cei care s-au nascut din nou spune chiar Ioan in a lui epistola nu pot pacatui .1 Ioan 3:9.Si iar daca ne recunoastem pacatul vom fi iertati,nu blestemati.1 Ioan 1:9 .Pai unde ne aflam ,zexelica?mergem dupa cuvantul care ne spune ca pedeapsa care va cadea asupra copiilor pana la al saptelea neam si chiar mai mult? Pai atunci care este rostul Noului Testament?
Sanja-Adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 3 Nov 2006, 04:54 PM
Mesaj #196


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Sanja

QUOTE
cum poti sa zici asa ceva? Blestemati ,noi, care suntem copii lui Dumnezeu nascuti in noul legamant?

31,,Iată, vin zile, zice Domnul, cīnd voi face cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda un legămīnt nou.

32Nu ca legămīntul, pe care l-am īncheiat cu părinţii lor, īn ziua cīnd i-am apucat de mīnă, să -i scot din ţara Egiptului, legămīnt, pe care l-au călcat, măcarcă aveam drepturi de soţ asupra lor, zice Domnul.``

33,,Ci iată legămīntul, pe care -l voi face cu casa lui Israel, după zilele acelea, zice Domnul: Voi pune Legea Mea īnlăuntrul lor, o voi scrie īn inima lor; şi Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu.

Din restul Bibliei, intelegem ca Noul Legamint este SALVAREA. Iar casa lui Israel gasim definitia in Galateni 3:29: " 29Şi dacă sīnteţi ai lui Hristos, sīnteţi ,,sămīnţa`` lui Avraam, moştenitori prin făgăduinţă."

Cine este SALVAT nu mai este sub blestem. Care blestem? Citeste Geneza 3. Dar restul?
Retine ca Hristos nu a platit pt. TOATA lumea, ci DOAR pt. ai Sai, alesii.
21Ea va naşte un Fiu, şi -i vei pune numele Isus, pentru că El va mīntui pe poporul Lui de păcatele sale.``

Dar trebuie definit biblic (,) cuvintul "noi".
Doctrina "Free will" sustine ca Isus a platit pt. TOTI OAMENII, neintelegind ce este salvarea. Daca aici ne aflam, trebuie lamurit. Eventual pe sub-forumul DOCTRINE.

Acest topic a fost editat de zexelica: 3 Nov 2006, 04:56 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 3 Nov 2006, 10:38 PM
Mesaj #197


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



zexelica,tu zici ca in NT s-a revenit la legea buna din Deuteronom 22 in care asa cum ai aratat femeia si barbatul trebuie sa fie omorati in cazul in care au fost prinsi curvind.Dar eu iti aduc aminte ca Isus i-a zis femeii care i-a fost adusa inainte fiind prinsa curvind ca poate sa mearga acasa si sa nu mai pacatuiasca .Pai cum?S-a ridicat Isus impotriva legii sau a desfiintat legea veche?Pentru ca ,,din cate am citit toti au iesit afara si nici unul nu a ridicat piatra pentru a omori Acum in ce priveste faptul ca Isus a venit pentru a-i mantui pe ai Lui este adevarat ,dar tot atat de adevarat este ca ai Lui nu L-au primit si in felul acesta am fost altoiti noi cei care am primit credinta,cu alte cuvinte l-am primit pe El si asa am fost si noi cuprinsi in planul de mantuire,deci jertfa Lui a trecut asupra noastra.Nu esti de acord? Uite ce scrie in Romani 5:16 "Astfel dar ,dupa cum printr-o singura greseala a venit o osanda care a lovit pe toti oamenii,tot asa printr-o singura hotarare de iertare a venit pentru TOTI oamenii o hotarare de neprihanire care da viata." si mai fii atent tot in Romani,referitor la nevasta legata de lege.Citeste cu atentie versetul 4 din capitolul 7 care uite ce zice:Tot asa ,fratii mei,prin trupul lui Cristos,si voi ati murit in ce priveste Legea,ca sa fiti ai altuia,adica ai Celui ce a inviat din morti;si aceasta ca sa aducem roada pentru Dumnezeu."si du-te mai departe in versetul 6 care spune: "Dar acum am fost izbaviti de Lege,si suntem morti fata de Legea aceasta,care ne tinea ROBI,pentru ca sa slujim lui Dumnezeu intr-un duh nou,iar NU DUPA VECHEA SLOVA."
toata cele bune si Domnul sa fie cu noi!
sanja-adriana

Va multumesc ca m-ati trecut in randurile haiducilor ! La noi, in Maramures ,unde am copilarit ,balada lui Pintea o canta si astazi toti copacii si frunzele padurilor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 6 Nov 2006, 02:16 PM
Mesaj #198


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Sanja
QUOTE
Dar eu iti aduc aminte ca Isus i-a zis femeii care i-a fost adusa inainte fiind prinsa curvind ca poate sa mearga acasa si sa nu mai pacatuiasca .Pai cum?S-a ridicat Isus impotriva legii sau a desfiintat legea veche?Pentru ca ,,din cate am citit toti au iesit afara si nici unul nu a ridicat piatra pentru a omori

Pai nu ai citit sau nu ai inteles.
Iti mai explic odata. De ce s-a pus legea TEMPORARA din Deut. 24:1? Pt. ca (,) cf. Deut. 22:22 Dumnezeu era OBLIGAT sa-si omoare nevasta (Israel). In felul acesta Mesia nu se mai putea naste din Israel. De aceea EL a pus legea Temporara din Deut. 24:1.
In momentul in care tu zici ca Isus a zis sa se duca acasa, implica faptul ca Mesia deja venise, deci legea din Deut. 24:1 nu mai avea necesitate. Q.E.D.

QUOTE
Pentru ca ,,din cate am citit toti au iesit afara si nici unul nu a ridicat piatra pentru a omori

10Căci, cine păzeşte toată Legea, şi greşeşte īntr'o singură poruncă, se face vinovat de toate.
De aceea le-a zis Isus ca cine este fara pacat sa arunce primul piatra. Adulter, minciuna, crima, pedofilie, furt, idolatrie, etc.., au TOATE o SINGURA PEDEAPSA: eternitate in iad.
Numai noi, oamenii, datorita ipocriziei noastre, spunem ca un pacat este mai grav decit altul.

Acum in ce priveste faptul ca Isus a venit pentru a-i mantui pe ai Lui este adevarat ,dar tot atat de adevarat este ca[B] ai Lui nu L-au primit [/B]
Trebuie definit "ai Lui" conform Bibliei, nu cum pare la prima citire. Cel mai bun exemplu este in 1Cor. 15:22: " 22Şi după cum toţi mor īn Adam, tot aşa, toţi vor īnvia īn Hristos;"
TOTI care? Toti mor si toti merg in paradis? Imposibil. Si atunci RESTUL BIBLIEI devine dictionarul cu care putem gasi raspunul care nu contrazice Biblia: "TOTI (care nu au pacatele platite) mor in Adam si TOTI (cei salvati) vor invia"

Deci, ai Lui, conform Bibliei pot fi de doua feluri: biserica vazuta (1 Cor. 3, Gal. 4) si nevazuta (Evrei 12:22, 23, Gal. 4).
Acum, cind spune ca ai Lui nu l-au primit, trebuie luat in consideratie Romani 3:10-12, ca niciunul nu merita, niciunul nu cauta pe Dumnezeu, deci cine il primeste este pt. ca a fost deja salvat (Ioan 6:44, 1:13, Romani 9:15, 16, 11).
In biserica vazuta, si ea templu al Sfintului Duh (care locuieste in cei salvati care erau printre oamenii din biserica) oamenii se inchina la Dumnezeu SI lui Baal, ca si Israel. Inchinarea la Baal este reprezentata prin acceptarea dogmelor biserici, traditii, scrieri, orice altceva care nu este cuvintul lui Dumnezeu.
Cum s-a intimplat cu Israel, caruia Dumnezeu i-a luat binecuvintarea Sfintului Duh ca detinatori ai Bibliei (Rom. 3:2, Mat. 27:51) tot asa spune despre biserici, care sunt poporul Sau:
30Căci ştim cine este Cel ce a zis: ,,A Mea este răzbunarea, Eu voi răsplăti!`` Şi īn altă parte: ,,Domnul va judeca pe poporul Său.``
17 Caci suntem in clipa cind judecata trebuie sa inceapa de la casa lui Dumnezeu. Si daca incepe cu noi, care va fi sfirsitul celor ce nu asculta de Evanghelia lui Dumnezeu?

9,,Ştiu necazul tău şi sărăcia ta (dar eşti bogat), şi batjocurile, din partea celor ce zic că sīnt Iudei şi nu sīnt, ci sīnt o sinagogă a Satanei. (Gal. 3:29:" 29Şi dacă sīnteţi ai lui Hristos, sīnteţi ,,sămīnţa`` lui Avraam, moştenitori prin făgăduinţă." iudeu simbolizeaza salvat)


2El a strigat cu glas tare, şi a zis: ,,A căzut, a căzut, Babilonul cel mare! A ajuns un locaş al dracilor, o īnchisoare a oricărui duh necurat, o īnchisoare a oricărei păsări necurate şi urīte;

3pentrucă toate neamurile au băut din vinul mīniei curviei ei, şi īmpăraţii pămīntului au curvit cu ea, şi negustorii pămīntului s'au īmbogăţit prin risipa desfătării ei.``

4Apoi am auzit din cer un alt glas, care zicea: ,,Ieşiţi din mijlocul ei, poporul Meu, ca să nu fiţi părtaşi la păcatele ei, şi să nu fiţi loviţi cu urgiile ei!

5Pentrucă păcatele ei s'au īngrămădit, şi au ajuns pīnă īn cer; şi Dumnezeu Şi -a adus aminte de nelegiuirile ei.

4protivnicul, care se īnalţă mai pe sus de tot ce se numeşte ,,Dumnezeu``, sau de ce este vrednic de īnchinare. Aşa că se va aşeza īn Templul lui Dumnezeu, dīndu-se drept Dumnezeu.

15De aceea, cīnd veţi vedea ,urīciunea pustiirii`, despre care a vorbit proorocul Daniel, ,aşezată īn locul sfīnt` -cine citeşte să īnţeleagă! -

Prezenta dogmelor false in biserici sunt motivul pt. care ele sunt judecate. O singura Biblie si 100 de dogme, toate spun ca au dreptate. La fel ca Israel: se-nchinau Domnului SI lui Baal.
Deci AI LUI care nu L-au primit nu pot fi decit reprezentarea externa a imparatiei lui Dumnezeu, cei nesalvati din biserici=Israel. Si din Israel, care a reprezentat imparatie lui Dumnezeu, citi erau Israelul din cer? Citiva, care erau omoriti de cei care aveau doctrina falsa.
Si astazi, incearca sa-i spui unui adventist ca simbata este UN SEMN. Sare la tine. Si unde greseste? Are ca AUTORITATE Biblia+viziunile lui Ellen G. White. Deci Dumnezeu+doctrina bisericii.
Aici e problema, de aceea spune ca NU L-AU PRIMIT. Asculta ei de Biblie? Atunci de ce fiecare interpreteaza diferit? Asta-i rebeliune care are un pret: JUDECATA.

QUOTE

Uite ce scrie in Romani 5:16 "Astfel dar ,dupa cum printr-o singura greseala a venit o osanda care a lovit pe toti oamenii,tot asa printr-o singura hotarare de iertare a venit pentru TOTI oamenii o hotarare de neprihanire care da viata."

Cred ca ti-am raspuns cu 1 Cor 15:22. Ar mai fi un exemplu cu TOTI:Luca 2:1"1Īn vremea aceea a ieşit o poruncă de la Cezar August să se īnscrie toată lumea."
Care TOATA? Columbia, Australia, America?
Pai daca TOATA, TOTI nu sunt intotdeauna TOTI, sa lasam Biblia sa defineasca termenii.
TOATA lumea de sub autoritatea lui Cezar.
Deci si in Rom 5 este la fel, altfel avem contradictii cu alte versuri.

QUOTE
Citeste cu atentie versetul 4 din capitolul 7 care uite ce zice:Tot asa ,fratii mei,prin trupul lui Cristos,si voi ati murit in ce priveste Legea,ca sa fiti ai altuia,adica ai Celui ce a inviat din morti;si aceasta ca sa aducem roada pentru Dumnezeu."si du-te mai departe in versetul 6 care spune: "Dar acum am fost izbaviti de Lege,si suntem morti fata de Legea aceasta,care ne tinea ROBI,pentru ca sa slujim lui Dumnezeu intr-un duh nou,iar NU DUPA VECHEA SLOVA."


Fermeia=biserica. Noi suntem casatoriti cu Legea si numai moartea ne desparte (cind platim pt. greseli). Am revenit la Deut. 22:22: daca pacatuiesti vei fi omorit (iad) - pt. nevasta adultera. Pt. nevasta credincioasa (cu TOATE pacatele platite) Legea ce sa mai zica? Ca a pacatuit? Daca are TOATE pacatele platite cum sa mai pacatuiasca? Si atunci putem fi mireasa Mielului pe vecie "I will never leave you, nor forsake you".


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 6 Nov 2006, 02:31 PM
Mesaj #199


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Prezenta dogmelor false in biserici sunt motivul pt. care ele sunt judecate. O singura Biblie si 100 de dogme, toate spun ca au dreptate.
Cu a ta 101, sau e una dintre cele 100.
Remarca, te rog, si faptul ca una singura este "orto-doxa", daca zici ca stii greca. Dumnezeu a lasat sa se intrevada ceva aici, pt. cine are ochi de vazut.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 6 Nov 2006, 02:43 PM
Mesaj #200


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

Si daca adventistii si-ar intitula dogma "super-ortodoxa" inseamna ca (,) chiar este? Cum o verifici? Eu cu Biblia:

" 8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.

9Să nu te īnchini īnaintea lor, şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sīnt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc fărădelegea părinţilor īn copii pīnă la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc;"

Daca scrie sa nu-ti faci, tu de ce iti faci?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Nov 2006, 05:54 PM
Mesaj #201


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
" 8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Daca scrie sa nu-ti faci, tu de ce iti faci?

Iata ce inseamna sa nu intelegi adevaratul cuvant al Bibliei, si sa iei totul mot a mot...
Dumnezeu a vorbit oamenilor si le-a spus si ce sa faca:
18 Apoi să faci doi heruvimi de aur; şi să-i faci ca dintr-o bucată, ca şi cum ar răsări din cele două capete ale capacului;
19 Să pui un heruvim la un capăt şi un heruvim la celălalt capăt al capacului.
20 Şi heruvimii să-i faci ca şi cum ar ieşi din capac. Heruvimii aceştia să fie cu aripile īntinse pe deasupra capacului, acoperind cu aripile lor capacul, iar feţele să şi le aibă unul spre altul; spre capac să fie feţele heruvimilor.
21 Apoi să pui acest capac deasupra la chivot, iar īn chivot să pui legea ce īţi voi da.
22 Acolo, īntre cei doi heruvimi de deasupra chivotului legii, Mă voi descoperi ţie şi īţi voi grăi de toate, cāte am a porunci prin tine fiilor lui Israel.
(Iesirea 25)
Dupa tine acei heruvimi erau idoli, pentru ca erau chipuri cioplite ale celor ce sunt in cer, insa te inseli, nu erau idoli...cum nici Sfintele Icoane nu sunt idoli, caci noi nici macar nu dam cinstire materialului din care sunt facute, ci numai celui reprezentat de icoana, spre slava lui Dumnezeu... Nici macar vreo cinstire nu se face fara a fi spre slava lui Dumnezeu... mai mult, decat acei heruvimi sculptati, icoana nici nu este materiala, daca poti sa intelegi asta, dar ma indoiesc...
Iata ce mai spune in Iesirea 27:
19 Toate lucrurile, toate uneltele şi toţi ţăruşii curţii să fie de aramă.
20 Să porunceşti fiilor lui Israel să-ţi aducă untdelemn curat pentru luminat, stors din măsline, ca să ardă sfeşnicul īn toată vremea, īn cortul adunării, īn faţa perdelei celei de dinaintea chivotului legii.
21 Sfeşnicul īl va aprinde Aaron şi fiii lui, de seara pānă dimineaţa, īnaintea Domnului. Aceasta e lege veşnică pentru fiii lui Israel din neam īn neam".

Oricum, asa cum Dumnezeu a pedepsit pe cei ce huleau cele poruncite de El, tot asa ii pedepseste si pe cei ce hulesc cele facute spre slava Lui...

Oricum eu nu am auzit de idoli facuti spre slava lui Dumnezeu...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 6 Nov 2006, 06:19 PM
Mesaj #202


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel

QUOTE
Dumnezeu a vorbit oamenilor si le-a spus si ce sa faca:
18 Apoi să faci doi heruvimi de aur; şi să-i faci ca dintr-o bucată, ca şi cum ar răsări din cele două capete ale capacului

5Ei fac o slujbă, care este chipul şi umbra lucrurilor cereşti, după poruncile primite de Moise dela Dumnezeu, cīnd avea să facă cortul: ,,Ia seama``, i s'a zis, ,,să faci totul după chipul care ţi -a fost arătat pe munte``.
Am aici proba biblica (,) ca heruvimii sunt "chipul" si "umbra" celor ceresti.

Ce cuvinte grecesti sunt folosite la "chip" si "umbra"? Studiaza cum le-a folosit Dumnezeu in restul Bibliei si o sa vezi ca heruvimii "reprezinta" pe Dumnezeu ca judecator al tuturor.

24Astfel a izgonit El pe Adam; şi la răsăritul grădinii Edenului a pus nişte heruvimi, cari să īnvīrtească o sabie īnvăpăiată, ca să păzească drumul care duce la pomul vieţii.
12Căci Cuvīntul lui Dumnezeu este viu şi lucrător, mai tăietor decīt orice sabie cu două tăişuri: pătrunde pīnă acolo că desparte sufletul şi duhul, īncheieturile şi măduva, judecă simţirile şi gīndurile inimii.

Cine ne opreste sa intram in rai? "1Nu ştiţi, fraţilor, -căci vorbesc unor oameni cari cunosc Legea-că Legea are stăpīnire asupra omului cītă vreme trăieşte el?"
Legea=Cuvintul lui Dumnezeu=Dumnezeu care ne opreste sa intram in rai daca avem pacat.
Heruvimul cu sabie SIMBOLIZEAZA pe Dumnezeu ca judecator. Heruvimul nu este o fiinta fizica. Este o "umbra". Deci poti sa-i faci.
Dar Hristos este si era Dumnezeu Atotputernic in carne si oase. Daca-i faci imagine asemanatoare, faci idolatrie.

Daca Evrei 8 ne spune ca acelea erau "umbre", stii tu echivalentul lor spiritual? Umbre ale cui? Poti produce versuri? Ca zici ca folosesti hermenuticul spiritual, care compara "spiritual cu spiritual". Tarusul, cortul, altarul, care sunt echivalentele lor spirituale? Cu versuri.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 6 Nov 2006, 07:43 PM
Mesaj #203


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



zexelica,
Dogma crestina a fost denumita ortodoxa inca inaintea intocmirii Bibliei. Dupa schisma catolica ea a ramas cu aceasta denumire.
Oricare ar fi poate doritori sa isi schimbe astfel numele dar duhul in care sunt adunati are "numele" lui.
Ti-am mai spus sa nu confuzi lucrurile cu fiintele, iar eu nu slujesc icoanelor, pt. ele nu exista slujbe, doar rugaciuni sfintilor reprezentati in ele.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 6 Nov 2006, 07:59 PM
Mesaj #204


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Dogma crestina a fost denumita ortodoxa inca inaintea intocmirii Bibliei. Dupa schisma catolica ea a ramas cu aceasta denumire

Ce legatura are asta cu biblia? Tu ai incredere in lucruri fizice: cine a spus primu' ortodox. So what? Dar eu stiu ca tu spui asta pt. ca (,) credinta si speranta ta nu este 100% in Cuvintul lui Dumnezeu, ci in Cuvintul lui Dumnezeu+ritualuri, scrieri diverse, etc...
QUOTE

iar eu nu slujesc icoanelor, pt. ele nu exista sluj

Exact ca Israelul: se-nchinau la Dumnezeu SI lui Baal. Orice nu este cuprins in Biblie si este privit ca (,) revelatie a lui Dumnezeu este minciuna si idol.
Scrie sa nu-ti faci chip cioplit si nici imagini asemanatoare. De ce-ti faci?

QUOTE
doar rugaciuni sfintilor reprezentati in ele.

Unde scrie in Biblie sa te rogi la morti? Sfintii vii pot mijloci pt. "aproapele" lor, cei morti nu. Unde scrie ca te rogi la morti?

Nici la cei vii n-ai voie sa te rogi.

10Şi m'am aruncat la picioarele lui ca să mă īnchin lui Dar el mi -a zis: ,,Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sīnt un īmpreună slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, cari păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu īnchină-te! (Căci mărturia lui Isus este duhul proorociei.``)


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 6 Nov 2006, 08:17 PM
Mesaj #205


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Ce legatura are asta cu biblia?
Chiar nu stii? Spune-mi tu daca stii. Daca nu stii etc, etc. (citate din tine...)
QUOTE
Sfintii vii pot mijloci pt. "aproapele" lor, cei morti nu
Credinta mea imi spune ca sunt vii, eu sunt convins de asta. In necredinta ta nu mai poti recunoaste pe nici unul dintre cei salvati.
QUOTE
Nici la cei vii n-ai voie sa te rogi.

10Şi m'am aruncat la picioarele lui ca să mă īnchin lui
Sfintilor ma rog ca sa se roage si ei lui Dumnezeu pentru mine, dar nu ma inchin lor ca unui Dumnezeu. Ei imi sunt frati, dragi mie, nu idoli. Tu confunzi inchinarea cu rugaciunea.
Speranta mea e 100% in Cuvintul lui Dumnezeu, tocmai de aceea mai cred ca a salvat si pe altii.
Pt. tine credinta in Cuvintul lui Dumnezeu e inutila, oricum Dumnezeu face ce vrea cu noi, indiferent de credinta noastra.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Nov 2006, 08:19 PM
Mesaj #206


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Deoarece discutia s-a indepartat de la subiect, ti-am raspuns aici... Sa incercam sa fim cat de cat pe subiectul topicului, altfel ma vad nevoit sa mut mesajele mai reprezentative la topicul Discutii despre Doctrine...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 6 Nov 2006, 09:12 PM
Mesaj #207


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel
De ce ma iei asa? Eu am inceput discutia aici?
Tu ai venit cu chipurile tale, nu eu.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 11 Nov 2006, 04:15 PM
Mesaj #208


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



zexelica,am stat mult sa ma gandesc si am citit inca o data ce mi-ai scris dar raspuns tot nu am gasit .Eu te-am intrebat in ce masura se poate face vinovat de un pacat de moarte-deci care sa te faca sa-ti pierzi mantuirea-un barbat sau femeie care divorteaza si alege sa nu mai slujeasca celui rau de langa el in virtutea unor citate prost inteles din Biblie.Sa nu uitam ca in cer nu vor fi nici casatoriti nici necasatoriti,vor fi doar ingerii lui Dumnezeu.Mantuirea mea nu depinde de purtarea in continuare a unui jug nepotrivit pe care din nestiinta l-am luat pe umeri.Isus imi spune sa-l leapad .Si tot asa in Isus este Iertare si nu Osanda vesnica.Casatoria pe pamantul acesta ramane pentru pamant, iar,in cer nu va intra nimic pamantesc.Cand se zice :Ce a unit Dumnezeu omul sa nu desparta se refera la faptul ca Dumnezeu a unit barabtul cu femeia nu un anume barbat cu o anume femeie.Pe aia sau ala ti-l alegi dar se poate sa si alegi gresit.Si daca se intampla asta eu cred ca poti repara aceasta greseala.Esti liber sa alegi cui vei sluji in continuare,unui om inchinat diavolului sau lui Dumnezeu .
Domnul cu tine!
sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 13 Nov 2006, 03:20 PM
Mesaj #209


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Sanja

QUOTE
Eu te-am intrebat in ce masura se poate face vinovat de un pacat de moarte-deci care sa te faca sa-ti pierzi mantuirea-un barbat sau femeie care divorteaza si alege sa nu mai slujeasca celui rau de langa el in virtutea unor citate prost inteles din Biblie


Asta este pina la urma problema: intelegerea mintuirii.
Mintuirea NU SE POATE PIERDE.
Psa. 37:2; 51:9, 10, 11, 12: Isa. 1:18; 38:16, 17; 43:13, 25; 44:22; Jer. 31:34; 32:40; 33:8; Eze. 33:16; Lk. 12:33; Jo. 5:24; 6:37, 39, 40; 10:28, 29; 14:17, 20, 23; 16:22; 17:12; Acts 13:39 ;Rom. 6:7, 10; 8:1, 10, 28, 29, 30, 33, 35, 39; 9:23, 24; 11:29; 1Cor. 2:15; 2Cor. 1:22; 5:19, 21; Gal. 4:6, 7, 6, 31; Eph. 1:13; 2:6,19; 4:30, 32; Phil. 1:16; Col. 1:13, 29; 2:10, 13; 1Thes. 1:10; Titus 2:14; Heb. 9:12, 13, 14, 15; 10:10, 14, 17, 18; 12:2; 13:5; 1Jo. 1:7; 3:3, 9, 14, 24; 5:11, 18; 4:17

De ce? Pt. ca Dumnezeu a platit pt. TOATE pacatele. Deci Legea, acuzatorul, nu mai are de ce sa te acuze la Judecata, ca nu mai ai pacat.
Acum, mintuirea are rezultate: devii o noua personalitate in care vrei sa faci NUMAI voia lui Dumnezeu, dupa omul interior care este o noua creatura.
In aceasta noua personalitate NU MAI POTI fii cel dinainte.
Divortul nu este o actiune care o faci la repezeala, intr-o secunda. Este o actiune care o iei in timp, te gindesti. Un copil al lui Dumnezeu, desi se poate gasi intr-o situatie grea, niciodata nu poate gindi divortul, pt. ca este impotriva Legii.
Deci, cine divorteaza, denota un caracter rebelios fata de Lege, deci rezultatele salvarii nu sunt. Ca rezultat al salvarii ajungi sa ai fapte: sa asculti TOATE poruncile Legii.

Daca totusi divortezi, este un pacat ca oricare altul, daca esti predestinat la salvare, Hristos ti-a platit deja pt. el, iar cind o sa devii salvat si o sa contemplezi retroactiv faptele tale o sa constientizezi ca ai pacatuit. Dupa salvare nu ai mai putea sa faci asa ceva. Punct.
Multi se cred salvati, avind increderea intr-o anumita doctrina. Dar asta se verifica, nu poate ramine asa, la ghiceala.

QUOTE
Cand se zice :Ce a unit Dumnezeu omul sa nu desparta se refera la faptul ca Dumnezeu a unit barabtul cu femeia nu un anume barbat cu o anume femeie.

Cum ai ajuns la concluzia ca "se refera"la faptul acela?

QUOTE

Pe aia sau ala ti-l alegi dar se poate sa si alegi gresit.Si daca se intampla asta eu cred ca poti repara aceasta greseala.Esti liber sa alegi cui vei sluji in continuare,unui om inchinat diavolului sau lui

In sfirsit ai spus o vorba mare: eu cred.
Asa se respunde la intrebarea: unde este sotia ta? "Acasa, IMI PLACE MIE SA CRED". Da' nu intotdeauna este cum vrem noi. Mai sunt si ele pe la altii pe-acasa cind ne place noua sa credem ca ele sunt cuminti.

Iti place tie sa crezi ca poti repara greseala. Da, DACA el moare esti libera sa te recasatoresti, altfel nu.

Iar cu libertatea de a alege cui servesti, nu ai NICIODATA posibilitatea sa ALEGI pe Dumnezeu.
Toate binecuvintarile, inclusiv o femeie sau barbat, vin de la Dumnezeu. El decide daca iti da sau nu ceva.
22Cine găseşte o nevastă bună, găseşte fericirea; este un dar pe care -l capătă dela Domnul. -
14Casa şi averea le moştenim dela părinţi, dar o nevastă pricepută este un dar dela Domnul. -
21De Domnul sunt hotărīţi paşii omului, căci cum ar pute omul să priceapă calea lui?
17 orice ni se dă bun şi orice dar desăvīrşit este de sus, pogorīndu-se dela Tatăl luminilor, īn care nu este nici schimbare, nici umbră de mutare.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 17 Nov 2006, 10:47 PM
Mesaj #210


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



zexelica ,cand am initiat acest subiect am facut-o in credinta ca multi din cei care vor citi vor intelege cat de minunat si ,de multe ori, cat de neasteptat ne vorbeste Dumnezeu si uneori prin oameni pe care nici macar nu-i cunoastem .Asa este cazul si aici,sunt convinsa ca Dumnezeu a vorbit si nu o data tuturor celor ce au citit ce s-a scris pana acum.Iti multumesc si tie,le multumesc si lui Ioan V si lui Clopotel si lui Flori si lui Gerri si lui Gabrillon si Cinderellei si lui Liviu si tuturor care ati participat la aceste discutii.
acum insa revenim la subiectul tratat anterior.daca zici ca mantuirea nu se pierde de ce ii era frica lui Pavel ca ar putea fi LEPADAT dupa ce a propovaduit Evanghelia in felul in care a facut-o ,luptandu-se lupta cea buna? .Ca isi va pirde rasplata sau ca isi va pierde mantuirea?eu stiu ca sunt si din cei care au marturisit ca Isus este Domnul si apoi au cazut si chiar Pavel spune ca pentru ei nu mai este cu putinta ,ca ar insemna sa Il mai rastigneasca o data pentru ei pe Isus.Si cand Isus le inchide usa celor cinci fecioare care erau si ele curate si il asteptau pe mire despre ce crezi ca este vorba?si-au pierdut rasplata sau pur si simplu nu au intrat in imparatie unde zici tu ca toti vom ajunge numai pentru ca am spus" Isus este Domn"si apoi am facut ce am vrut-ca sunt si din astia destui.Si inca ceva mai vreu sa te intreb,daca eu sunt predestinata la salvare inseamna ca Isus mi-a platit pentru orice pacat ,chiar si viitor,nu,cam asa ar suna ce spui tu sau vrei sa spui ca noi fiind salvati nu vom mai putea pacatui-vezi 1 Ioan-Dar totusi eu stiu ca tot Ioan zice ca acel care zice ca nu are pacat este mincinos si adevarul nu locuieste in el,deci avem pacat in continuare,dar acest pacat este platit mai de dinainte.Nu crezi ca asta ar duce pe multi in ratacire,adica sa isi permita sa faca multe si poate rele zicand ca ei nu pot pacatui sau ca sunt iertati?
Pe curand-stiu ca nu iti place sa intarzii cu raspunsul -si Domnul sa fie cu noi toti cei care Il iubim!
sanja -adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post

20 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 12:08 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman