HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

20 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum Va Poate Vorbi Dumnezeu, Stiu ca Dumnezeu imi vorbeste,voi stiti?
zexelica
mesaj 18 Sep 2006, 01:55 PM
Mesaj #141


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Draci sunt aia care vin cu mesajul Evangheliei schimbat. (2Cor. 11:13, 14, 15)
Apoc. 13:11
"Apoi am văzut ridicīndu-se din pămīnt o altă fiară, care avea două coarne ca ale unui miel, şi vorbea ca un balaur."
Nu mai are rost sa-ti raspund la modul la care esti dispus sa comunici.
Te dai mare pe forumul cu "...Pascal" cu cei care nu stiu Biblia.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 18 Sep 2006, 02:00 PM
Mesaj #142


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Sa nu imi spui ca ai inteles Apocalipsa. M-as da mare cu ceva care am descoperit eu despre teologie. Ori am spus-o de n ori ca ceea ce cunosc am luat de la sfinti. E lucru de lauda sa spui ce auzi de la altii, intr-adevar.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 19 Sep 2006, 02:43 PM
Mesaj #143


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abureala

QUOTE
Sa nu imi spui ca ai inteles Apocalipsa

Astea's vorbe de student al Bibliei?
Apocalipsa, asa, in general, nu?
Asa studiezi, tu si asa-zisii sfinti? Cite o carte intreaga dintr-una! Ce sa ne mai incurcam cu studiul vers cu vers, cuvint cu cuvint nu?
Bravo, tati!
Da-i inainte cu filozofia, ca macar nu faci blasfemie.

QUOTE
Ori am spus-o de n ori ca ceea ce cunosc am luat de la sfinti.

Daca de la "sfinti" ai luat ca salvarea se pierde, atunci e clar de la ce "sfinti" ai luat-o.
Probabil tot de la aia care te-au invatat cum sa treci pe sub masa de Pasti, nu?
Sau de la aia care te-au invatat cum sa-ti faci cruce numai cu dreapta? Ca daca-ti faci cruce cu stinga e pacat, nu?
Unde scrie in Biblie de asa ceva? Sau de cite luminari sa aprinzi la morti?
Hai, fii baiat serios, ca nu tine!
Te tot certi cu baietii aceia care nu cred ca Biblia este cuvintul lui Dumnezeu, iar tu la rindul tau nu stii nimic. Ca daca ai stii, ti-ai pune intrebari despre doctrina gresita.

Acest topic a fost editat de zexelica: 19 Sep 2006, 02:44 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Sep 2006, 02:43 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abureala
mesaj 19 Sep 2006, 04:05 PM
Mesaj #144


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 19 Sep 2006, 04:43 PM)
Abureala

QUOTE
Sa nu imi spui ca ai inteles Apocalipsa

Astea's vorbe de student al Bibliei?
Apocalipsa, asa, in general, nu?
Asa studiezi, tu si asa-zisii sfinti? Cite o carte intreaga dintr-una! Ce sa ne mai incurcam cu studiul vers cu vers, cuvint cu cuvint nu?


Sau de cite luminari sa aprinzi la morti?

Nu sunt un student al Bibliei, sunt doar un ortodox care a citit Scriptura. Daca tu ai inteles Apocalipsa nu pot decat sa te felicit. Insa la felul cum vorbesti despre sfinti si alte lucruri care chiar sunt sfinte, personal, cred ca nu ai inteles nimic din ea.

Stii, as fi vrut sa iti raspund la mai multe, dar e inutil. Insa daca ai pomenit de morti am sa iti povestesc ceva. De fiecare data cand ma duceam la biserica aprindeam lumanari pentru cei morti. Aprindeam pentru cei mai apropiati, sau care credeam eu ca trebuie sa aprind. Intr-o seara l-am visat pe bunicul meu foarte suparat care mi-a spus "Bai dar asta e chiar nerusinare. Chiar asa o lumanare nu poti sa imi aprinzi?" M-am trezit. Intr-adevar lui nu ii aprindeam lumanare. Poate a fost doar un simplu vis, insa iti spun ca de atunci ii aprind lumanare. Te-as ruga sa lasi mortii in pace, fiindca ceea ce ai spus este oarecum jignitor. Daca ai ceva cu mine, ia-te de mine nu ce rudele mele decedate.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 19 Sep 2006, 04:17 PM
Mesaj #145


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abureala.

QUOTE
Poate a fost doar un simplu vis, insa iti spun ca de atunci ii aprind lumanare. Te-as ruga sa lasi mortii in pace, fiindca ceea ce ai spus este oarecum jignitor. Daca ai ceva cu mine, ia-te de mine nu ce rudele mele decedate.

Nu ma iau de nimeni.
Dar in Biblie nu scrie sa aprinzi nimic pentru nimeni. Daca nu scrie sa aprinzi, tu de ce o faci?
Iar de cei morti sunt doua posibilitati: ori sunt cu Hristos, daca au fost salvati, ori sunt intr'un loc unde nu este NICIO COMUNICARE (sheol).
Asta zice Scriptura.
Asa ca n-ai cum sa vezi sau sa vorbesti cu cineva de acolo sau din imparatia lui Hristos.
Mintea ne joaca feste daca nu ne tinem ochii atintiti spre Hristos (Biblia).




--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 19 Sep 2006, 04:23 PM
Mesaj #146


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 19 Sep 2006, 06:17 PM)
Abureala.

QUOTE
Poate a fost doar un simplu vis, insa iti spun ca de atunci ii aprind lumanare. Te-as ruga sa lasi mortii in pace, fiindca ceea ce ai spus este oarecum jignitor. Daca ai ceva cu mine, ia-te de mine nu ce rudele mele decedate.

Nu ma iau de nimeni.
Dar in Biblie nu scrie sa aprinzi nimic pentru nimeni. Daca nu scrie sa aprinzi, tu de ce o faci?
Iar de cei morti sunt doua posibilitati: ori sunt cu Hristos, daca au fost salvati, ori sunt intr'un loc unde nu este NICIO COMUNICARE (sheol).
Asta zice Scriptura.
Asa ca n-ai cum sa vezi sau sa vorbesti cu cineva de acolo sau din imparatia lui Hristos.
Mintea ne joaca feste daca nu ne tinem ochii atintiti spre Hristos (Biblia).

"Sunt multe lucruri intre cer si pamant pe care nici macar nu si le inchipuie filosofia" spune Shakespeare.
Sunt multe lucruri aici si dincolo pentru care suntem orbi. Asa ca lasa lucrurile asa cum sunt.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 19 Sep 2006, 05:04 PM
Mesaj #147


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abureala

QUOTE
"Sunt multe lucruri intre cer si pamant pe care nici macar nu si le inchipuie filosofia" spune Shakespeare.

Atunci comenteaza-l pe Shakespeare, lasa Biblia.

Cind o sa studiezi versurile pe care le citezi (daca, eventual le citezi...) cuvint cu cuvint in limba originala ca sa fii sigur ca nu sunt greseli, interdependenta lor cu restul Bibliei, atunci poate merita sa te arunci la afirmatii.
Dar asa, PASTE si COPY cite un citat din mai stiu eu ce scriere........


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 19 Sep 2006, 05:13 PM
Mesaj #148


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 19 Sep 2006, 07:04 PM)
Cind o sa studiezi versurile pe care le citezi (daca, eventual le citezi...) cuvint cu cuvint in limba originala ca sa fii sigur ca nu sunt greseli, interdependenta lor cu restul Bibliei, atunci poate merita sa te arunci la afirmatii.
Dar asa, PASTE  si COPY cite un citat din mai stiu eu ce scriere........

Cand am sa stiu acele limbi poate ca am sa studiez. Insa daca tu crezi ca le-ai studiat, crezi ca le-ai si inteles? Scriptura s-a predicat tuturor in limba materna, (vezi tot Scriptura, pogorarea Sfantului Duh). Asa ca cine a inteles-o , a inteles-o. Daca ar fi dupa ratiunea ta, intelegerea Scripturii se adreseaza unui cerc exclusivist. Ori mesajul Scripturii se adreseaza inca de la inceputul Scripturii tuturor .
QUOTE

Cuvantul era Lumina cea adevarata care lumineaza pe tot omul, care vine in lume.


Ioan 1.9

Si de ce sa nu dau copy and paste. Nu e nici o rusine in a invata de la altii. Rusine sa imi fi daca m-as crede atat de intelept ca sa nu invat de la altii.
Intelegerea Scripturii doar de un cerc de "capabili" tine de invatatura altcuiva, nu a Lui Dumnezeu, daca stii la cine ma refer ...

Acest topic a fost editat de abureala: 19 Sep 2006, 05:13 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 19 Sep 2006, 09:27 PM
Mesaj #149


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Iar de cei morti sunt doua posibilitati: ori sunt cu Hristos, daca au fost salvati, ori sunt intr'un loc unde nu este NICIO COMUNICARE (sheol).
Asta zice Scriptura.
Asa ca n-ai cum sa vezi sau sa vorbesti cu cineva de acolo sau din imparatia lui Hristos.
La schimbarea la fata, Moise si Ilie de unde au aparut? Daca ar fi corecte afirmatiile tale, atunci ei nu ar fi trebuit sa se mai arate.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 20 Sep 2006, 09:25 AM
Mesaj #150


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
La schimbarea la fata, Moise si Ilie de unde au aparut?

Ai dreptate. Asta este un pasaj dificil. Pare sa contrazica restul Bibliei.

1 Ioan 3:2"2Prea iubiţilor, acum sīntem copii ai lui Dumnezeu. Şi ce vom fi, nu s'a arătat īncă. Dar ştim că atunci cīnd Se va arăta El, vom fi ca El; pentrucă Īl vom vedea aşa cum este."

Stim ca "sufletele" celor salvati se duc in imparatia lui Hristos IN MOMENTUL SALVARII: Coloseni 1:13 "El ne -a izbăvit de supt puterea īntunerecului, şi ne -a strămutat īn Īmpărăţia Fiului dragostei Lui,".
Moise si Ilie s-au aratat dar nu scrie ca in trup s-au aratat, altfel ar contrazice 1 Ioan 3:2.

De retinut este faptul ca Dumnezeu a pus deoparte de citeva ori Legile care guverneaza universul, ca sa ne invete un adevar spiritual: vindecarile miraculoase, invierile, a dat timpul inapoi cu doua ore (VT), etc...
Sau, chiar in a pus o lege temporara (Deut. 24:1) asupra careia a revenit in NT.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 20 Sep 2006, 09:41 AM
Mesaj #151


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abureala

QUOTE
Insa daca tu crezi ca le-ai studiat, crezi ca le-ai si inteles?

Nu sunt expert in ebraica sau greaca veche.

QUOTE
Daca ar fi dupa ratiunea ta, intelegerea Scripturii se adreseaza unui cerc exclusivist.

Asa este.
1 Cor. 2:14, 15
"Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci, pentru el, sīnt o nebunie; şi nici nu le poate īnţelege, pentrucă trebuiesc judecate duhovniceşte. Omul duhovnicesc, dimpotrivă, poate să judece totul, şi el īnsuş nu poate fi judecat de nimeni."

NUMAI cei salvati inteleg, ceilalti nu.

1 Corinteni 2:"6Totuş ceeace propovăduim noi printre cei desăvīrşiţi, este o īnţelepciune; dar nu a veacului acestuia, nici a fruntaşilor veacului acestuia, cari vor fi nimiciţi.

7Noi propovăduim īnţelepciunea lui Dumnezeu, cea tainică şi ţinută ascunsă, pe care o rīnduise Dumnezeu, spre slava noastră, mai īnainte de veci,

8şi pe care n'a cunoscut -o niciunul din fruntaşii veacului acestuia; căci, dacă ar fi cunoscut -o, n-ar fi răstignit pe Domnul slavei.

QUOTE
Ori mesajul Scripturii se adreseaza inca de la inceputul Scripturii tuturor .

Da, dar nu intelesul Scripturilor.
Mesajul este ca TOTI sunt pacatosi si pe drept trebuiesc trimisi in iad ca sa plateasca pentru pacat, dar Dumnezeu in Bunatatea Sa a hotarit ca sa aiba un popor pentru El, pentru care El a trebuit sa le plateasca pacatele.
Asta nu este ascunsa. Toata lumea poate intelege asta.
Dar cind ajungem la calendar ("vremi si an" Fapte 1:7) asta este alceva.






--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 20 Sep 2006, 12:40 PM
Mesaj #152


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Nu prea imi place sa -ti spun abureala pentru ca in spaniola inseamna plictisire(estoy aburrido=sunt plictisit ).Deci, am inteles prea bine ce a sustinut zexelica dar nu este nici un motiv de suparare.Pentru ca dincolo de ce inveti citind Cuvantul lui Dumnezeu si traind acest Cuvant exista dorinta omului de a crede in minuni dumnezeiesti pe care nu o poti impiedica cu toata invatatura pe care ai primit-o sau ti-ai insusit-o ,buna sau rea.Omul nu poate sa creada ca Dumnezeu nu mai comunica cu el,ca totul a fost inchis ,daca ar fi asa rugaciunile nu si-ar mai avea rostul-. Dumnezeu mai face minuni.Ca nu se va schimba nici o iota din ce s-a spus pana acum este cu totul altceva,ca nu se va mai adauga nimic nou iar este altceva.Totul va decurge asa cum a fost scris,in acest sens nu cred ca mai este cu putinta vreo revelatie,dar numai in acest sens.Si certurile de partide isi au rostul lor -altfel unde s-ar decoperi adevarul?-dar uite ce vreau si eu sa adaug.In noaptea in care mi-a perforat stomacul am visat ca tatal meu care este mort de mult timp a venit acasa la mine mai repede decat fusese pravazut.Eu inchisesem geamurile,trasesem draperiile,facusem intuneric in camera si atunci a venit el,zicandu-mi ca a primit un bilet de la cineva ca sa ajunga mai repede acasa.Apoi imediat am simtit o durere infioratoare care m-a lasat fara suflare.Asta cam ce ar trebui sa insemne? si mai vreau sa spun ca totdeauna inaintea unei situatii de criza imi apare tatal meu in vis.Ori el a fost cel care ne-a interzis sa discutam despre Dumnezeu la noi in casa.Acum pot sa-ti spun ca atunci cand a murit avea o lacrima in coltul ochilor-un accidenat de masina-si cand l-au ingropat s-a rupt o franghie si s-a deschis sicriul si el a tasnit din el direct in picioare,de parca nu ar fi vrut sa fie ingropat.Sunteti chiat atat de siguri ca nu exista comunicare cu aceia care au murit-doar scrie ca s-au chemat spiritele mortilor intodeauna,si acestea au venit-Samuel-,insa ma refer la faptul ca aceste spirtite pot veni si fara sa fie chemate de catre cineva anume.Dar daca vin, atunci va intreb: De cine sunt trimise? Si de unde vin?
Dumnezeu sa ne dea lumina si pace!
sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 22 Sep 2006, 01:08 PM
Mesaj #153


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Sanja,

poti sa imi spui abureala fara probleme. Credinta, in ochii celor care nu cred, este abureala. Deci, considera ca spui cum trebuie. smile.gif Daca Dumnezeu nu ar comunica cu noi, e adevarat de putine ori, ar fi zadarnica credinta noastra. Ar insemna ca noi credem intr-un Dumnezeu inchipuit si nu unul real, si ne-am imagina multe neadevaruri despre Cel care este Neschimbat de la Inceput. Sfanta Scriptura ne invata sa nu credem in orice aratare, ci "cercetati duhurile", adica sa avem mare grija ca diavolul sa nu ne insele. Insa in cazul tau este clar cine te-a salvat. Nu te-ar fi salvat diavolul, ca tu sa Il preamaresti pe Dumnezeu. Nu asa spuneau si iudeii de Iisus? Si ce le-a spus Iisus? "

QUOTE

24.Dacă o īmpărăţie se va dezbina īn sine, acea īmpărăţie nu mai poate dăinui. 
25. Şi dacă o casă se va dezbina īn sine, casa aceea nu va mai putea să se ţină.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 22 Sep 2006, 01:13 PM
Mesaj #154


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 20 Sep 2006, 11:41 AM)

QUOTE
Ori mesajul Scripturii se adreseaza inca de la inceputul Scripturii tuturor .


Da, dar nu intelesul Scripturilor.

Si aici te inseli. Fiindca ORICINE CARE VREA, poate intelege Scriptura, fiindca daca va depune eforturi, din ateu poate deveni credincios, si poate intelege Scriptura. INSA NU VOR , FIINDCA NU IUBESC LUMINA, cum spune tot Scriptura. Ei si-au inchis taina Scripturii, nu Dumnezeu. Dumnezeu este Lumina, iar cine refuza sa vada Lumina face o alegere proprie. Dumnezeu vrea sa se descopere tuturor si drepti si pacatosi. Insa fiecare alege. Nu iti trebuie nici un upgrade la cerebel sa pricepi Scriptura. Te-a inzestrat Dumnezeu cu tot ce trebuie. Insa unii NU VOR. Asta e altceva. Nu ca NU POT.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 22 Sep 2006, 03:57 PM
Mesaj #155


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Sanja

QUOTE
Sunteti chiat atat de siguri ca nu exista comunicare cu aceia care au murit

Psalm114:17"Nu morţii laudă pe Domnul, şi nici vreunul din cei ce se pogoară īn locul tăcerii,"

QUOTE
Dumnezeu mai face minuni

Corect.
Salvarea este o minune. Binecuvintarile sunt minuni, pentru ca nu le meritam.

QUOTE
Dar daca vin, atunci va intreb: De cine sunt trimise? Si de unde vin?

De diavol.
2 Tes.2:9Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne şi puteri mincinoase,

10şi cu toate amăgirile nelegiuirii pentru ceice sīnt pe calea pierzării, pentrucă n'au primit dragostea adevărului ca să fie mīntuiţi.

11Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:

12pentruca toţi cei ce n'au crezut adevărul, ci au găsit plăcere īn nelegiuire, să fie osīndiţi.





--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 24 Sep 2006, 01:32 PM
Mesaj #156


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



probabil ca nu m-am exprimat eu bine,zexelica,eu ma refeream daca este cu putinta ca cei de dincolo sa comunice cu noi,sa ne vesteasca anumite evenimente.Vezi tu,ma gandeam la Saul caruia daca nu-i raspunsese Dumnezeu in nici nu fel a ales sa intrebe mortii si in special ma gandeam la Samuel,la aparitia lui si la ceea ce i-a spus lui Saul,ca va muri a doua zi si vor fi langa el ,el si fiul lui.I-a spus adevarul,nu-i asa?Ce vreau eu sa spun este ca este posibil ca sa fim instiintati.Si nu intotdeauna se va face prin aratarea satanei.Eu nu cred ca se poate face ceva fara voia lui Dumnezeu ..Ilie si Moise sunt un exemplu,chiar daca Ilie nu a cunoscut moartea despre Moise stim ca a fost adaugat la stramosii lui.Ceea ce inseamna ca murit.Totul trebuie sa aiba o explicatie ,nu se poate altfel.Si iar ma duc la bogatul si Lazar .Cel bogat se ruga sa fie trimis Lazar in casa tatalui sau ca sa spuna-Luca 16-27 si sa-i instiinteze despre cum este in locul in care a ajuns.Si nu i s-a spus ca nu se poate ci ca nu vor crede.si mai spune mai inainte ca intre cele doua locuri (locul in care era el si sanul lui Avraam) exista o prapastie care nu poate fi trecuta ,dar nu se referea la cei de pe pamant.La aceasta m-am referit.
Domnul sa fie cu noi si sa ne dea lumina!
Sanja Adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 25 Sep 2006, 12:42 PM
Mesaj #157


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Sanja

QUOTE
eu ma refeream daca este cu putinta ca cei de dincolo sa comunice cu noi,sa ne vesteasca anumite evenimente.

Ti-am dat Ps. 114 in care zice ca cei morti (nesalvati) merg intr-un loc al tacerii.

QUOTE
I-a spus adevarul,nu-i asa?Ce vreau eu sa spun este ca este posibil ca sa fim instiintati.

Daca citesti atenta in original in evreieste vei vedea ca este o "aparitie" a lui Saul, iar Saul=bucurie, veselie.
Iar Satan vine "ca" un inger al luminii (2Cor. 11:13-15), cu o fata de miel, dar o voce de balaur (Apoc. 13:11).
Mai este si slujnica din Fapte care era foarte apreciata, stia despre Pavel ca este trimisul Domnului, etc... Spunea adevarul, nu mintea. Dar Dumnezeu ne spune 100% ca era de la diavol.
Biblia nu se ocupa de prezicerea viitorului sau de sanatatea oamenilor, ci de salvare. Asta este pericolul cel mai mare care paste pe oricine nu este salvat: infernul, o eternitate sub minia lui Dumnezeu.

QUOTE
..Ilie si Moise sunt un exemplu,chiar daca Ilie nu a cunoscut moartea despre Moise stim ca a fost adaugat la stramosii lui.Ceea ce inseamna ca murit.Totul trebuie sa aiba o explicatie ,nu se poate

La aparitia lui Ilie si Moise nu se spune cum s-au aratat ei.
Stim din 1 Tesaloniceni 5:23 "Dumnezeul păcii să vă sfinţească El īnsuş pe deplin; şi: duhul vostru, sufletul vostru şi trupul vostru, să fie păzite īntregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos." ca noi suntem trup, suflet si spirit, suntem creati in IMAGINEA lui Dumnezeu care este Tata, Fiu si Duh Sfint.
Ce a vazut Petre este ceea ce a vrut Dumnezeu sa-i arate. De unde stia Petre ca ala era Moise? Tu l-ai cunoaste pe Petre? Sau pe Avram?
Atunci intelegem ca Dumnezeu i-a descoperit ca erau Moise si Ilie. Sub ce forma erau nu scrie.
Apoc. 6:9 "Cīnd a rupt Mielul pecetea a cincea, am văzut supt altar sufletele celor ce fuseseră junghiaţi din pricina Cuvīntului lui Dumnezeu, şi din pricina mărturisirii, pe care o ţinuseră."
Cum a vazut Ioan "sufletele"?

QUOTE
Cel bogat se ruga sa fie trimis Lazar in casa tatalui sau ca sa spuna-Luca 16-27 si sa-i instiinteze despre cum este in locul in care a ajuns.

Citeste incepind cu capitolul 15 si o sa realizezi ca sunt povestiri ipotetice.






--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 12 Oct 2006, 03:37 PM
Mesaj #158


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



nu este chiar ce am asteptat,zexelica,dar acum vreau sa va spun altceva.V-am spus ca ma ocup de copii,ii ajut la lectii ,dar ce este mai interesant dincolo de asta este ca Dumnezeu imi scoate in cale tot felul de cazuri ,eu le-as zice disperate dar prin care El isi arata puterea.Intotdeauna am avut de-a face cu copii care au avut mari probleme in sensul ca au trecut de la clase mai mici la altele superioare cu cel putin doi ani,dar nu numai atat ci am si intalnit oameni prin care Dumnezeu a vorbit,mi-a atras atentia asupra unor lucruri pe care ,poate ca altfel nu le-as fi bagat in seama.Am un elev care este in clasa a cincea si care in Romania nici nu a facut tabla inmultirii.(abia clasa a doua)este mult de recuperat dar cu ajutorul lui Dumnezeu se poate,stiu sigur pentru ca am mai vazut un caz si mai greu (tot mie mi s-a intamplat)Dar acum este vorba despre ce mi-a spus unul dintre parinti.Mama lui fusese cantareata de muzica populara si murise.Dar inainte de a muri ea spusese: Daca scap de asta ma voi pocai:-Si... nu a scapat.Ce credeti' nu i-a vorbit oare Dumnezeu inainte?eu cred ca da altfel nu ar fi putut spune cuvintele acestea.de unde a stiut ea de pocainta sau de ce tocmai atunci i-a venit in cap acest gand?Si cu toata promisiunea facuta Dumnezeu a luat-o de pe pamant.Sunt convinsa ca Dumnezeu i-a vorbit si inainte dar ea nu a vrut sa asculte.Totusi Dumnezeu zice ca nu vrea moartea pacatosului,dar de asemenea stim ca nimic fara voia lui Dumnezeu nu se intampla.Cat asteapta Dumnezeu ca omul sa se intoarca de pe drumul lui gresit?-Concluzia o trageti singuri-a fost un turn al Siloamului odata si mai este si acum.
sanja adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Oct 2006, 06:55 PM
Mesaj #159


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



SANJA,



QUOTE
Daca scap de asta ma voi pocai:-Si... nu a scapat.Ce credeti' nu i-a vorbit oare Dumnezeu inainte

"..Dumnezeu a vorbit inainte in multe feluri parintilor nostri.."

Dumnezeu cind vorbeste, tot ce spune este CUVINTUL Sau, care in Biblie mai este numit si Hristos, Adevarul si LEGEA.
Daca Dumnezeu inca ar mai vorbi, TOT ceea ce ar spune ar avea caracter de LEGE. Fara a putea fi pusa la indoiala sau discutie, nefiind OPTIONALA.

Dumnezeu a INCHEIAT scrierea LEGII in Apocalipsa 22:18, 19.

Precum in lume exista UN SINGUR COD PENAL pentru fiecare tara, in urma caruia actiunile oamenilor sunt cintarite si apreciate ca LEGAL sau ILEGAL, tot asa si cu LEGEA SPIRITUALA.

Precum in lume nu putem folosi parerea unui avocat despre CODUL PENAL ca LEGE, nici NU POATE MODIFICA LEGEA, tot asa, cei mandatati de Dumnezeu sa propovaduiasca Evanghelia trebuie sa foloseasca NUMAI Biblia.

Un avocat nu foloseste la tribunal la un proces de crima poezia "Mai am un singur dor". Foloseste CODUL PENAL ca sa demonstreze ceea ce vrea. La fel si cu Cuvintul lui Dumnezeu.

S-a completat LEGEA si acum lucram pe baza ei cu siguranta.
Daca Dumnezeu INCA ar mai vorbi, inseamna ca LEGEA nu este completa.

De unde stim ca nu s-a abolit adulterul?
Caci in VT s-a dat verde la divort (Deut. 24:1) ca apoi sa se revina. (Romani 7:2"Căci femeia măritată este legată prin Lege de bărbatul ei cītă vreme trăieşte el; dar dacă -i moare bărbatul, este deslegată de legea bărbatului).

Daca EL INCA vorbeste de unde stim ca nu s-au abrogat si alte legi?

Toata lumea cauta o manifestare externa a dumnezeirii, ceea ce este gresit.

24Căci īn nădejdea aceasta am fost mīntuiţi. Dar o nădejde care se vede, nu mai este nădejde: pentrucă ce se vede, se mai poate nădăjdui?
25Pe cīnd, dacă nădăjduim ce nu vedem, aşteptăm cu răbdare.

Este o discutie interesanta, pentru ca Dumnezeu, care incearca inima oamenilor, a pus destule versuri si intimplari in Biblie, pe care daca nu le intelegi in contextul INTREGII Biblii esti pus in situatia sa faci idolatrie.
Ex.: "vorbirea in limbi" a fost un fenomen extraordinar prin care Duhul Sfint aducea revelatii sfintilor, INAINTE ca EL sa termine de completat Biblia.
Dar ne atrage atentia: "Prin urmare, limbile sīnt un semn nu pentru cei credincioşi, ci pentru cei necredincioşi. Proorocia, dimpotrivă, este un semn nu pentru cei necredincioşi, ci pentru cei credincioşi."
Este un SEMN. Umbra, nu copacul.
Nu are rost sa-ti spun cite doctrine false sunt in lume care spun ca daca vorbesti in limbi, ai Duhul, este DOVADA Duhului.
Si asta pentru ca Biblia permite formularea ORICAREI DOCTRINE si pt. ca Dumnezeu nu a scris Biblia ca sa fie lesne de inteles.
Cel care profita de asta este, evident, ADVERSARUL, satan care
"13Oamenii aceştia sīnt nişte apostoli mincinoşi, nişte lucrători īnşelători, cari se prefac īn apostoli ai lui Hristos.

14Şi nu este de mirare, căci chiar Satana se preface īntr-un īnger de lumină.

15Nu este mare lucru dar, dacă şi slujitorii lui se prefac īn slujitori ai neprihănirii. Sfīrşitul lor va fi după faptele lor.

9Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne şi puteri mincinoase,

10şi cu toate amăgirile nelegiuirii pentru ceice sīnt pe calea pierzării, pentrucă n'au primit dragostea adevărului ca să fie mīntuiţi.

11Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:

11Apoi am văzut ridicīndu-se din pămīnt o altă fiară, care avea două coarne ca ale unui miel, şi vorbea ca un balaur.

12Ea lucra cu toată puterea fiarei dintīi īnaintea ei; şi făcea ca pămīntul şi locuitorii lui să se īnchine fiarei dintīi, a cărei rană de moarte fusese vindecată.

13Săvīrşea [COLOR=red]semne mari
, pīnă acolo că făcea chiar să se pogoare foc din cer pe pămīnt, īn faţa oamenilor.

QUOTE
Dar inainte de a muri ea spusese: Daca scap de asta ma voi pocai:-Si... nu a scapa

Poate a spus ea, saraca, da' nu depinde de ea:
13născuţi nu din sīnge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu
15Căci El a zis lui Moise: ,,Voi avea milă de oricine-Mi va plăcea să am milă; şi Mă voi īndura de oricine-Mi va plăcea să Mă īndur.``
16Aşa dar, nu atīrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.
44Nimeni nu poate veni la Mine, dacă nu -l atrage Tatăl, care M'a trimes; şi Eu īl voi īnvia īn ziua de apoi.

QUOTE
Totusi Dumnezeu zice ca nu vrea moartea pacatosului

Nu vrea dar este OBLIGAT sa aplice LEGEA: "plata pacatului este moartea".
Nu are "placere in moartea pacatosului".

QUOTE
Cat asteapta Dumnezeu ca omul sa se intoarca de pe drumul lui gresit?

26Bine este să aştepţi īn tăcere ajutorul Domnului
Asteptarea este din sensul opus: noi trebuie sa asteptam salvarea. Pt. ca NU PUTEM plati pacatele. NUMAI Dumnezeu a putut.

Eu te sfatuiesc sa nu-ti mai faci probleme din viata curenta, ci sa te preocupi de salvarea ta: citeste Biblia si NU CREDE PE NIMENI:Nicidecum! Dimpotrivă, Dumnezeu să fie găsit adevărat şi toţi oamenii să fie găsiţi mincinoşi, după cum este scris: ,,Ca să fii găsit neprihănit īn cuvintele Tale, şi să ieşi biruitor cīnd vei fi judecat.``
"Cauta INTII imparatia lui Dumnezeu si toate acestea sevor adauga tie".

Satan este foarte inselator: apostolii nici nu banuiau ca tovarasul lor de 3 ani este cu satan... Vine cu versuri din Biblie, lucruri care la suprafata par nevinovate.
Adu-ti aminte de Eva: nu i-a zis "manica fructul ca te bat de te omor", nu? I-a zis ",,Oare a zis Dumnezeu cu adevărat: ,,Să nu mīncaţi din toţi pomii din grădină?``
4Atunci şarpele a zis femeii: ,,Hotărīt, că nu veţi muri:
5dar Dumnezeu ştie că, īn ziua cīnd veţi mīnca din el, vi se vor deschide ochii, şi veţi fi ca Dumnezeu, cunoscīnd binele şi răul``.
Satan vine cu Cuvintul lui Dumnezeu pe care-l rastalmaceste... Grija mare!
Citeste Biblia si roaga-te.

Re. copii: e o chestie foarte interesanta sa lucrezi cu copii, sa-i inveti. Ai grija ce-i inveti.

Acest topic a fost editat de zexelica: 12 Oct 2006, 07:02 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 12 Oct 2006, 09:40 PM
Mesaj #160


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Eu te sfatuiesc sa nu-ti mai faci probleme din viata curenta, ci sa te preocupi de salvarea ta: citeste Biblia si NU CREDE PE NIMENI:Nicidecum! Dimpotrivă, Dumnezeu să fie găsit adevărat şi toţi oamenii să fie găsiţi mincinoşi, după cum este scris: ,,Ca să fii găsit neprihănit īn cuvintele Tale, şi să ieşi biruitor cīnd vei fi judecat.``
"Cauta INTII imparatia lui Dumnezeu si toate acestea sevor adauga tie".
Sanja, zexelica te minte. El te invata sa faci anumite lucruri dar crede in doctrina predestinarii. Adica Dumnezeu ne-a ales inca dinaite de a ne naste si nu conteaza faptele noastre. Deci te invata sa faci unele, dar nu conteaza ce faci!
De aceea nu lua prea in serios sfaturile si observatiile lui, una crede, alta cere!

Oare Dumnezeu poate vorbi prin oameni care cred una si spun alta?


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Oct 2006, 09:49 PM
Mesaj #161


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Sanja,
Eu nu sunt de acord cu Ioan (scuze Ioan) care zice:
QUOTE
Sanja, zexelica te minte
.
Eu zic sa-l crezi pe Zexelica, care zice:
QUOTE
NU CREDE PE NIMENI:Nicidecum!

Prin urmare incepe cu el, cu Zexelica spoton.gif ...
O seara buna! wub.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 13 Oct 2006, 01:40 PM
Mesaj #162


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Va multumesc,Clopotel si Ioan .
acum,Zexelica,vreau sa-ti spun ca inca nu am ajuns la Apocalipsa 22,ete o vreme pe care o traim si care inca va fi traita.Mai este loc pentru cuvintele lui Dumnezeu,altfel nu s-ar spune ca Dumnezeu ne vorbeste cand intr-un chip cand in altul.daca te referi la Cuvantul-cu "C "mare-da ,ai dreptate s-a spus ce era de spus,dar eu vorbesc despre cuvintele cu "c "micutdin care mai incap inca destule de a fi scrise.este adevarat ca Dumnezeu stie mai de dinainte ca vei alege intr-un fel sau altul,dar asta nu inseamna ca tu nu poti sa alegi,pentru ca tu nu stii ce stie El si Alegerea este a ta.Dumnezeu te lasa sa alegi,nu poti sa spui ca a hotarat de dinainte pana cand nu stii ce a hotarat.Si cine cunoaste gandul Domnului in ce te priveste'poti sa spui tu ca ,da,esti ales,sau poti sa spui ca un altul nu este?Intr-o clipita oricine poate avea hainle albe ca zapada-de vor fi pacatele voastre negre cum e carmazul...-Crezi tu ca daca vei zice Da .Dumnezeu va zice Nu?
iar in ce priveste legea stii si tu ca orice lege este adaptata la cerintele actuale,asta nu inseamna insa ca este schimbata,chiar Dumnezeu a recunoscut ca trebuie un alt legamant,mai bun si l-a facut.A fost imbunatatit cel vechi si pus altul mai bun dar fara a fi omise cele principale din cel de dinainte.
Acum insa sa-ti spun despre femeia care este legata de barbat cat timp traieste el,asta o zice Pavel,nu-i asa?Dar eu vreau sa te intreb daca aceasta mai este legata de acest barbat si cand el o nauceste in batai,cand o calca in picioare si o lasa in sange zi de zi,si ii distruge trupul ,invinetind-o,rupandu-i o mana sau un picior,spargandu-i nasul- -asta in cazuri mai fericite-si atunci noi care stim ca trupul nostru este templul Duhului sfant suntem obligate sa rabdam cu buna stiina siluirea lui in virtutea unei astfel de legi.Mai este valabil legamantul,zexelica,spune,tu?adica trebuie sa te rogi,nu-i asa,rupta in bataie,dar sa te rogi ca il vei mantui ,nu? si maine sa o iei de la capat.Si asta pentru ca asa zice legea,nu?Dar de cand mantuirea se capata prin lege?Sau prin fapte?Daca era asa nu mai era nevoie de Isus.Tot o lege este si aici,nu,dar daca unul dintre ei a incalcat cu buna stiinta intelegerea avuta,lucrand inspre moartea celuilalt,mai este valabila intelegerea sau cade de la sine?cand una din parti nu respecta contractul ,mai este obligata cealalta parte sa-l repecte?
si acum in ce ii priveste pe copii-sa stii ca invat copii intre 6 ani si 16 ani,ii invat materia in limba spaniola desigur-cunosc manualele lor foarte bine,matematica,naturale,istoria,chimia .limba spaniola, ma rog tot ce se preda ,dar de invatat cu adevarat ii invat ca sunt responsabili pentru ceeea ce arata in locul in care traiesc.Ei trebuie sa fie un exemplu,sa stie toti ca sunt chipul lui Dumnezeu in scolile la care invata si in primul rand ii invat se se iubeasca unul pe altul ,ca acesta este semnul dupa care vor fi cunoscuti ca apartinand lui Isus-dupa dragostea pe care si-o poarta unii altora,nu dupa batic,nici dupa fuste lungi.

sanja adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 13 Oct 2006, 05:53 PM
Mesaj #163


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Sanja,

Merci pt. reply.

QUOTE
femeia care este legata de barbat cat timp traieste el,asta o zice Pavel,nu-i asa?

21Căci nici o proorocie n'a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, mīnaţi de Duhul Sfīnt.
16Toată Scriptura este īnsuflată de Dumnezeu şi de folos ca să īnveţe, să mustre, să īndrepte, să dea īnţelepciune īn neprihănire,
Nu este niciun cuvint fara voia lui Dumnezeu.

QUOTE
Zexelica,vreau sa-ti spun ca inca nu am ajuns la Apocalipsa 22

Biblia nu este ca o carte scrisa de om ca sa fie in ordine cronologica neaparat, pt. ca profetii despre sfirsit s-au facut inca de la inceput.

QUOTE
Mai este loc pentru cuvintele lui Dumnezeu,

Asta inseamna ca EL INCA mai COMPLETEAZA LEGEA.
Cuvintul Sau este LEGE. N-am niciun vers sa spuna "c" mic. Asta-i haios rau...

QUOTE
.Dumnezeu te lasa sa alegi

16Aşa dar, nu atīrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.
13născuţi nu din sīnge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.
23,,Ştiu, Doamne, că soarta omului nu este īn puterea lui; nici nu stă īn puterea omului, cīnd umblă, să-şi īndrepte paşii spre ţintă.
Nu voi M'aţi ales pe Mine; ci Eu v'am ales pe voi; şi v'am rīnduit să mergeţi şi să aduceţi roadă, şi roada voastră să rămīnă, pentru ca orice veţi cere dela Tatăl, īn Numele Meu, să vă dea.

QUOTE
Dar eu vreau sa te intreb daca aceasta mai este legata de acest barbat si cand el o nauceste in batai,cand o calca in picioare si o lasa in sange zi de zi,si ii distruge trupul ,invinetind-o,rupandu-i o mana sau un picior,spargandu-i nasul-

Acestea se intimpla TOT pentru ca la casatorie nu se respecta LEGEA. Ce zice LEGEA?
14 Nu vă īnjugaţi la un jug străin cu cei necredincioşi. Căci ce legătură este īntre neprihănire şi fărădelege? Sau cum poate sta īmpreună lumina cu īntunerecul?

Calci LEGEA, platesti. Daca esti salvata si te mariti cu un nesalvat, treaba ta... Dumnezeu iti spune ca va iesi prost, 100%.
Un om salvat te-ar trata ca la LEGE:
21Supuneţi-vă unii altora īn frica lui Hristos.

22Nevestelor, fiţi supuse bărbaţilor voştri ca Domnului;

23căci bărbatul este capul nevestei, după cum şi Hristos este capul Bisericii, El, Mīntuitorul trupului.

24Şi după cum Biserica este supusă lui Hristos, tot aşa şi nevestele să fie supuse bărbaţilor lor īn toate lucrurile.

25Bărbaţilor, iubiţi-vă nevestele cum a iubit şi Hristos Biserica şi S'a dat pe Sine pentru ea,

28Tot aşa trebuie să-şi iubească şi bărbaţii nevestele, ca pe trupurile lor. Cine īşi iubeşte nevasta, se iubeşte pe sine īnsuş.

29Căci nimeni nu şi -a urīt vreodată trupul lui, ci īl hrăneşte, īl īngrijeşte cu drag, ca şi Hristos Biserica;

31De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mamă-sa, şi se va lipi de nevastă-sa, şi cei doi vor fi un singur trup``.

33Īncolo fiecare din voi să-şi iubească nevasta ca pe sine; şi nevasta să se teamă de bărbat.

Un salvat asa gindeste. Daca sotul te bate, ai gresit la alegere!!! Si vei plati, 100%.




--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 14 Oct 2006, 05:06 PM
Mesaj #164


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



popate ca in biblia ta este altfel scris dar in a mea eu am gasit cuvantul cu "C"mare -Ioan :1-1 si tot la el dar mai incolo am gasit si cu "c" micut.de asemenea am gasit si depre "sine" ca se poate scrie cu S sau cu s(S-a infiorat in Sine,si "sa se lepede de sine".sa -ti mai dau si alte exemple?
si acum la nevestele care s-au inhamat la un jug nepotrivit,zexelica,si care dupa tine ar trebui sa-l poarte toata viata pe umeri ca doar ele l-au ales.Dar daca pe cand au ales nu-L cunosteau pe Dumnezeu,nu-l cunosteau pe Isus care zice sa luam jugul Lui pe umeri si nu sa purtam inca unul ?.Probabil ca pentru tine functioneaza doar: Asa ai facut ,asa iti trebuie.acum stai si inghite si ineaca-te si mori in pacatul necunostintei tale si nechibziuntei tale.Nu exista mila ,exista doar jertfa de sine in folosul,cui,te intreb?La ce foloseste o mama batuta ,sau cum se ocupa ea de copii ei?dar hai ca mergem prea departe .Eu vreau sa-ti zic ca am intalnit in lunga mea umblare prin relele acestei lumi multe familii in care unul sau chiar amandoi au fost odata casatoriti cu altcineva si au DIVORTAT.Si inchipuieste-ti ca sunt tare fericiti si au si copii ,si si-au dus si copiii la binecuvantare si traiesc in armonie si Dumnezeu este cu ei.Tu zici ,si zice Cuvantul ca omul sa nu desfaca ce a unit Dumnezeu.Sunt multi cei care se duc la biserica,cand se casatoresc,din obligatie,din obicei,din incredintare ,dar tu esti sigur ca Dumnezeu este Cel care ii uneste sau se unesc ei intre ei si il iau ca martor pe Dumnezeu crezand ca El este cel care uneste cand de fapt ei fac ceea ce fac si nu Dumnezeu.Tare ne mai jucam noi cu intelesul cuvintelor,tare ne mai place sa-i punem in carca lui Dumnezeu lucruri si fapte care Ii sunt straine si sa-l luam pe El ca scut in spatale caruia sa ne ascundem cand nu ne convine ceva .Vai ce mai susotesc fratii,sau surorile,si-au pierdut mantuirea ,stii ca a mai fost casatorit inainte,nu va fi iertat ca a pacatuit impotriva legii lui Dumnezeu.Tu stii bine ca in Israel femeile nici nu erau puse la numaratoare,darmite sa mai aiba dreptul la impotrivire.Oare nu ar putea si femeia sa dea o carte de despartire barbatului care nu se supune datoriei sfinte pe care i-a dat-o Dumnezeu?Sau numai femeia este obligata sa slujeasca mai departe raului ,ca barbatul ei care nu este in Domnul nu poate fi decat un slujitor al celui rau-si atunci te intreb eu cum vine asta?Adica eu slujesc diavolului slujind in acelasi timp si lui Dumnezeu care imi interzice sa ma duc cat vad cu ochii si sa incerc sa scap , pentru ca asa poate-POATE-il voi mantui si pe el.Si daca nu il mantuiesc? pot eu sa mantuiesc pe cineva,te intreb eu,zexelica?De la mine vine mantuirea?
sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 16 Oct 2006, 12:57 PM
Mesaj #165


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Salut, Sanja!

QUOTE
popate ca in biblia ta este altfel scris dar in a mea eu am gasit cuvantul cu "C"mare -Ioan :1-1

In manuscrisu' grecesc nu este asa.
Asta scrie, asta spun. Oricum, ideea era ca TOT ce spune Dumnezeu ESTE LEGE. Daca EL inca ar aduce revelatii, inseamna ca INCA (,) completeaza LEGEA.
Si atunci, daca vine nea' Gogu si spune ca a avut un vis in care Dumnezeu i-a vorbit, trebuie sa-l credem? Daca vine si spune ca vocea sau aparitia i-a spus ca a fi homosexual nu mai este pacat, ca aparitia considera ca omenirea a evoluat destul ca sa treaca la o noua faza? Il crezi? Dupa capul unor teologi trebuie sa-l crezi!
De aceea, cind EL a incheiat completarea Bibliei, asta este! Legea este completa si nu se adauga NIMIC.

QUOTE
si acum la nevestele care s-au inhamat la un jug nepotrivit,zexelica,si care dupa tine ar trebui sa-l poarte toata viata pe umeri ca doar ele l-au ales.Dar daca pe cand au ales nu-L cunosteau pe Dumnezeu,nu-l cunosteau pe Isus care zice sa luam jugul Lui pe umeri si nu sa purtam inca unul ?.

Daca INAINTE de salvare un homosexual a luat SIDA din cauza pacatului sau, nu sufera consecintele pacatului sau? Ce are salvarea cu suferinta fizica? Salvarea inseamna ca Dumnezeu ti-a platit TOATE pacatele si ca ai viata eterna. D.p.d.v. fizic nu se intimpla nimic. Carnea moare, se degradeaza.
Nevestele care nu si-au ales barbatii dupa LEGE, mai devreme sau mai tirziu vor avea probleme. Ca stiau sau nu LEGEA n-are importanta.
Casatoria este pe viata. Pt. ca FEMEIA reprezinta spiritual BISERICA, iar BARBATUL pe Hristos (Ef. 5:23, Apoc. 19:7, Gal. 4:20-29), relatia dintre cei 2 SIMBOLIZEAZA relatia dintre BISERICA si DUMNEZEU, in care BISERICA este ascultatoare fata de BARBAT (Hristos=Cuvintul=Biblia), iar BARBATUL o iubeste ca pe Sine insusi, pt. ca Si-a dat viata pt. ea.
Asta este casatoria ideala, in care DUMNEZEU este garantul succesului. De aceea EL ne si invatacum sa nealegem partenerii.
Putem sa aratam cu pumnul si sa nu ne convina, da' asta e adevarul.
Toata lumea este cu Dumnezeu pe buze, da' cind gasesc o lege care nu le convine, gata... D-aia sunt atitea dogme. Ca noi vrem o relatie cu Dumnezeu, numai ca o vrem IN CONDITIILE NOASTRE.

QUOTE
Vai ce mai susotesc fratii,sau surorile,si-au pierdut mantuirea ,stii ca a mai fost casatorit inainte,nu va fi iertat ca a pacatuit impotriva legii lui Dumnezeu.

Pai daca Dumnezeu a iertat TOATE greselile, cum poti pierde mintuirea? N-ai fost salvat, nu ca ai pierdut mintuirea. Ce, Dumnezeu se joaca: iti platesc TOATE pacatele, da' daca mai gresesti te trimit in iad? Este cineva care poate tine porunca "fiti perfecti precum Tatal vostru in ceruri este perfect"? Si daca nu poate tine porunca asta NIMENI, ce facem? Nu mai exista MINTUIRE! Pai cum vine asta? Ori Ti-a platit ori nu Ti-a platit.

QUOTE
Sau numai femeia este obligata sa slujeasca mai departe raului ,ca barbatul ei care nu este in Domnul nu poate fi decat un slujitor al celui rau-si atunci te intreb eu cum vine asta?Adica eu slujesc diavolului slujind in acelasi timp si lui Dumnezeu care imi interzice sa ma duc cat vad cu ochii si sa incerc sa scap , pentru ca asa poate-POATE-il voi mantui si pe el.Si daca nu il mantuiesc?

In primul rind, cum ai ajuns sa fii cu un nesalvat? Ai calcat porunca. PLATESTE! Te-a fortat cineva sa-l iei? Sau poftele tale te-au sfatuit? Nu ale tale, ma rog... Ale cuiva in cauza. Dumnezeu iti spuneca TOATE binecuvintarile si lucrurile bunevin de la EL (Iacov 1:17). Si-ti mai spune ca daca faci cum zice EL, iti va da 100%, iar daca (,) calci poruncile lui te va BLESTEMA 100% (Deutoronom 28). Pacatul, oricit de mic si neinsemnat este pt. noi, pt. Dumnezeu este teribil de grav.

QUOTE
POATE-il voi mantui si pe el.Si daca nu il mantuiesc? pot eu sa mantuiesc pe cineva,te intreb eu,zexelica?De la mine vine mantuirea?

E o intrebare retorica.
NIMENI nu POATE mintui pe NIMENI.
NUMAI Dumnezeu poate. De ce?
Care este plata pacatului? Moartea cea de-a doua. Adica o ETERNITATE in iad.
Cine este SINGURA fiinta infinita? NUMAI Dumnezeu!!
Deci, SINGURUL CAPABIL sa mintuiasca este NUMAI Dumnezeu.

Acest topic a fost editat de zexelica: 16 Oct 2006, 01:01 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 16 Oct 2006, 10:52 PM
Mesaj #166


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



zexelica,iti multumesc,este cea mai frumoasa pledoarie pentru supunere pe care am citit-o pana acum.Pur si simplu m-a incantat.Chiar daca este un caz ideal.Dar tot nu pot fi de acord cu suportarea consecintelor unui fapt facut de oricare dintre parteneri si facut inainte de a-L cunoaste pe Dumnezeu.Astept .Salutari
sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 17 Oct 2006, 12:33 PM
Mesaj #167


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Sanja

Dumnezeu este GARANTUL. EL ne informeaza cum actioneaza. Daca ne convine, credem sau acceptam LEGEA SA, este irelevant.
Referitor la o relatie de casatorie BINECUVINTATA, citeste mai jos:

22Cine găseşte o nevastă bună, găseşte fericirea; este un har pe care -l capătă dela Domnul. -
14Casa şi averea le moştenim dela părinţi, dar o nevastă pricepută este un dar dela Domnul. -
10Cine poate găsi o femeie cinstită? Ea este mai de preţ decīt mărgăritarele
30Desmerdările sīnt īnşelătoare, şi frumuseţa este deşartă, dar femeia care se teme de Domnul va fi lăudată.
căci El īnsuş a zis: ,,Nicidecum n'am să te las, cu nici un chip nu te voi părăsi.``

Citeste si CINTAREA CINTARILOR.
Ai sa vezi ca atunci cind te casatoresti in conditiile LEGII lui Dumnezeu ai NUMAI binecuvintari.

Daca te-ai casatorit contrar LEGII, este un PACAT, iar pacatul are CONSECINTE. Mici sau mari, nu mai conteaza.
Dumnezeu spune ca BLESTEAMA calcarea LEGII si o va face 100%, garantat!
Nicaieri nu zice EL ca daca n-ai stiut se iarta sau NU SE PUNE.
Asta e! E greu, nu zic nu.
La fel si pentru barbati: iti iei o nevasta si se culca (,) cu toti prietenii tai si tu n-ai voie sa te desparti!!!!!
Trebuie s-o ierti de FIECARE DATA!!!!!!!!!!!!!!!
Sunt consecinte TERIBILE!!
Asta e pacatul: este grav! Are consecinte.
Citeste in continuare.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 17 Oct 2006, 01:50 PM
Mesaj #168


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Poate ca ar trebui deschis un topic despre casatorie... In sfarsit, doresc sa fac o remarca:
Zexelica:
QUOTE
La fel si pentru barbati: iti iei o nevasta si se culca (,) cu toti prietenii tai si tu n-ai voie sa te desparti!!!!!
Trebuie s-o ierti de FIECARE DATA!!!!!!!!!!!!!!!

Dar Iisus zice in Biblie:
32 Eu īnsă vă spun vouă: Că oricine va lăsa pe femeia sa, īn afară de pricină de desfrānare, o face să săvārşească adulter, şi cine va lua pe cea lăsată săvārşeşte adulter. (Matei 5) si la fel si la Matei 19,9

Eu de aici, inteleg, ca totusi, daca unul din soti este desfranat, celalalt poate sa-l lase... Evident ca trebuie iertat acela...Si cu toate acestea, conform Bibliei (Matei 5,32), ar putea sa se desparta...
Insa, dupa aceea, nici unul nu ar mai trebui sa se recasatoreasca...
Poate ca un topic, cu o discutie pe tema asta ar fi interesant...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 17 Oct 2006, 01:56 PM
Mesaj #169


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopo

QUOTE
Poate ca ar trebui deschis un topic despre casatorie...


Cred ca ar fi o idee extraordinara, pentru ca multe greseli s-au facut in legatura cu acest subiect.
Doar citind cu atentie se poate gasi raspunsul la aceasta intrebare grea: este sau nu DIVORTUL permis de Dumnezeu.
Deschide un nou topic si poate lamurim problema.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 21 Oct 2006, 07:32 PM
Mesaj #170


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



uite, zexelica ,eu am inteles ca Dumnezeu a unit de la inceput barbatul cu femeia -cei doi au fost un trup-si la asta se refera cand citim "ceea ce a unit Dumnezeu omul sa nu desparta" dar iar daca citesc bine in Matei 19-10 acolo scrie ca ucenicii i-au spus lui Isus:Daca astfel sta lucrul cu barbatul si nevasta lui,nu este de folos sa se insoare.Si ce raspunde Isus?Si uite ce mai vreau sa te intreb,pentru ca esti atat de categoric...de ce numai barbatul poate avea pricina de curvie?oare femeia nu poate avea la fel?adica barbatul sa se duca la altele.si acum, uite, vine in discutie templul Duhului Sfant.Daca barbatul il intineaza in felul acesta este datoare femeia sa mai fie un trup cu barbatul ei sau nu?
Domnul sa ne lumineze!
sanja adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 22 Oct 2006, 05:58 AM
Mesaj #171


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Atunci de ce a facut rima?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 22 Oct 2006, 02:56 PM
Mesaj #172


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



hola, Sanja! que transa, uapa? que vola?

QUOTE
Si uite ce mai vreau sa te intreb,pentru ca esti atat de categoric...de ce numai barbatul poate avea pricina de curvie?


Pt. ca este o parabola: OMUL reprezinta pe HRISTOS iar femeia BISERICA.( Efeseni 5:23, Apoc. 19:7)
"Dumnezeu NU POATE sa pacatuiasca" "18pentruca, prin două lucruri cari nu se pot schimba, şi īn cari este cu neputinţă ca Dumnezeu să mintă", deci de aceea numai barbatul poate avea pricina de curvie:11Femeia să īnveţe īn tăcere, cu toată supunerea.

12Femeii nu -i dau voie să īnveţe pe alţii, nici să se ridice mai pe sus de bărbat, ci să stea īn tăcere.

13Căci īntīi a fost īntocmit Adam, şi apoi Eva.

14Şi nu Adam a fost amăgit; ci femeia, fiind amăgită, s'a făcut vinovată de călcarea poruncii.

Dumnezeu INTII a pus LEGEA si DUPA ACEEA a creeat femeia. De ce? De ce n-a creeat femeia ODATA cu barbatul?


QUOTE
adica barbatul sa se duca la altele.si acum, uite, vine in discutie templul Duhului Sfant.Daca barbatul il intineaza in felul acesta este datoare femeia sa mai fie un trup cu barbatul ei sau nu?


Barbatul N-ARE VOIE sa comita ADULTER: 16Nu ştiţi că cine se lipeşte de o curvă, este un singur trup cu ea? Căci este zis: ,,Cei doi se vor face un singur trup``.

17Dar cine se lipeşte de Domnul, este un singur duh cu El.

18Fugiţi de curvie! Orice alt păcat, pe care -l face omul, este un păcat săvīrşit afară din trup; dar cine curveşte, păcătuieşte īmpotriva trupului său.

19Nu ştiţi că trupul vostru este Templul Duhului Sfīnt, care locuieşte īn voi, şi pe care L-aţi primit dela Dumnezeu? Şi că voi nu sīnteţi ai voştri?

20Căci aţi fost cumpăraţi cu un preţ. Proslăviţi dar pe Dumnezeu īn trupul şi īn duhul vostru, cari sīnt ale lui Dumnezeu.

Dar adulterul fizic SIMBOLIZEAZA adulterul spiritual pe care-l comite Israel si biserica: idolatrie, cinstirea lui Dumnezeu SI a lui baal.
De aceea Dumnezeu a permis divortul PINA la cruce: EL s-a considerat INSURAT cu Israel, pe care cf. Deut 22:22 trebuia sa-i distruga pt. idolatria lor. Dar NU PUTEA pt. ca Hristos trebuia sa iasa din Israel. Asa ca a pus o LEGE TEMPORARA in Deut. 24:1, pina cind a venit El.
Poti vedea principiul aici:
Isaia 50:"1,,Aşa vorbeşte Domnul: ,Unde este cartea de despărţire, prin care am izgonit pe mama voastră? Sau, căruia dintre ceice M'au īmprumutat v'am vīndut? Vedeţi, din pricina fărădelegilor voastre aţi fost vīnduţi, şi din pricina păcatelor voastre a fost izgonită mama voastră."

Asta NU INSEAMNA ca barbatul poate sa comita adulter.

25Bărbaţilor, iubiţi-vă nevestele cum a iubit şi Hristos Biserica şi S'a dat pe Sine pentru ea,
28Tot aşa trebuie să-şi iubească şi bărbaţii nevestele, ca pe trupurile lor. Cine īşi iubeşte nevasta, se iubeşte pe sine īnsuş.

29Căci nimeni nu şi -a urīt vreodată trupul lui, ci īl hrăneşte, īl īngrijeşte cu drag, ca şi Hristos Biserica;

33Īncolo fiecare din voi [B]să-şi iubească nevasta ca pe sine
; şi nevasta să se teamă de bărbat[/B].

Acest topic a fost editat de zexelica: 22 Oct 2006, 02:58 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 26 Oct 2006, 11:13 AM
Mesaj #173


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (zexelica @ 17 Oct 2006, 01:33 PM)
La fel si pentru barbati: iti iei o nevasta si se culca (,) cu toti prietenii tai si tu n-ai voie sa te desparti!!!!!
Trebuie s-o ierti de FIECARE DATA!!!!!!!!!!!!!!!

Nu. Eu unul nu pot proceda aşa. De ce? Pentru că nevasta care se culcă cu toţi prietenii mei (noroc că nu am aşa mulţi smile.gif ) e clar că face ceva īmpotriva voii lui Dumnezeu. Nu prea am...dispoziţie să stau la un loc (şi toată viaţa) cu duşmanii lui Dumnezeu. Asta e una la mīnă. A doua (mai importantă decīt prima) e că această "activitate" a consoartei (care de fapt este īn acest moment inamicul meu) dăunează propriei mele zidiri sufleteşti, fisurează tot ce am reuşit eu să construiesc pīnă la acel moment īn domeniul credinţei. Isus spune că să mă feresc de cei care īmi lovesc sufletul (mai mult decīt de cei ce īmi lovesc trupul...). Şi va trebui să aleg: fie Isus, fie ea...

Oricum eu unul nu am "stofă" de martir, nu mi-e ruşine să constat, să recunosc. Aşa că... o iert, dar... o las īn plata Domnului! smile.gif

ps1: zexelica, aşa, de-o curiozitate, aflat īn ipotetica situaţie creionată de tine, tu aşa procedezi, cum ai scris?
ps2: de ce pui aşa de multe semne ale mirării la sfīrşit? Īnţeleg că e normal să se īntīmple ceea ce spui; so...?

Acest topic a fost editat de caa: 26 Oct 2006, 03:31 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 26 Oct 2006, 02:35 PM
Mesaj #174


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



CAA

QUOTE
Isus spune că să mă feresc de cei care īmi lovesc sufletul (mai mult decīt de cei ce īmi lovesc trupul...).


28Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, dar cari nu pot ucide sufletul; ci temeţi-vă mai degrabă de Celce poate să piardă şi sufletul şi trupul īn gheenă.
Dumnezeu este singurul de care trebuie sa te temi.

QUOTE
fisurează tot ce am reuşit eu să construiesc pīnă la acel moment īn domeniul credinţei.


27Drept răspuns, Ioan i -a zis: ,,Omul nu poate primi decīt ce -i este dat din cer.

8Căci prin har aţi fost mīntuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.
9Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.

QUOTE
Şi va trebui să aleg: fie Isus, fie ea...


16Nu voi M'aţi ales pe Mine; ci Eu v'am ales pe voi; şi v'am rīnduit să mergeţi şi să aduceţi roadă, şi roada voastră să rămīnă, pentru ca orice veţi cere dela Tatăl, īn Numele Meu, să vă dea.

QUOTE
ps1: zexelica, aşa, de-o curiozitate, aflat īn ipotetica situaţie creionată de tine, tu aşa procedezi, cum ai scris?

Nu m-am prins la ce te refereai. Referitor la femei, da, eu fac numai cum scrie la Biblie. Sau, poate te referi la altceva...

QUOTE
ps2: de ce pui aşa de multe semne ale mirării la sfīrşit? Īnţeleg că e o normal să se īntīmple ceea ce spui; so...?

Semne ale mirarii pun cind e vorba de ceva de mirat rau sau de accentuat ceva. Daca gresesc, argumenteaza, te rog.





--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 26 Oct 2006, 03:25 PM
Mesaj #175


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Acum nu īnţeleg eu ce vrei să spui cu citatele alea hh.gif Că omul nu trebuie să lucreze la credinţa şi pentru mīntuirea lui? Omul nu alege, nu are de ales?

Go to the top of the page
 
+Quote Post

20 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 09:39 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman