HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

13 Pagini V  « < 8 9 10 11 12 > »   
Closed TopicStart new topic
> Crima Sau Legitima Aparare?, A ucide in legitima aparare este corect?
SORIN
mesaj 19 Oct 2005, 12:09 AM
Mesaj #306


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



N-am zis nicaieri ca omu nu are drept sa-si pazeasca proprietea! Din contra.....

Tot ce incerc sa zic, dar se pare la pereti, e faptul ca pt. un furt nu se plateste cu moartea. Ca unii pe aici tot incearca sa duca discutia in alte directii in lipsa de argumente, nu sint eu de vina.

Repet....a impusca un om in spate in timp ce fuge de tine e crima, indiferent daca e hot sau inamic pe front......vai de capul nostru daca fiecare isi ia legea in mana mai ales cand o intelege prost. Cred ca mie nimeni pe aici poate sa-mi dea lectii cum sa-mi protejez proprietatea sau oamenii din prejur...n-am tras in oameni care au comis lucruri mult mai grave decat prichindelul ala nefericit....am sa pastrez aceasta optie ca ultima instanta la care am sa apelez, chiar daca legea o sa-mi spuna clar ca am voie sa ucid.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 19 Oct 2005, 12:17 AM
Mesaj #307


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Pentru a evita discutiile off-topic, va invit sa discutati subiectul propus. Dezbateti tema, nu atacati persoana care sustine o anumita idee.

Va multumesc.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 19 Oct 2005, 12:38 AM
Mesaj #308


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Mihai......diferenta dintre a sustine o idee si a o pune in aplicare, e periculos de mica!! Mai ales unele idei sustinute pe acest topic.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Oct 2005, 12:38 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
SORIN
mesaj 19 Oct 2005, 02:20 AM
Mesaj #309


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (mutulica @ 18 Oct 2005, 06:10 PM)
ce parere aveti de asa o instiintare?

"Stimate domn, va instiintam ca peste 2 zile, in noaptea de joi spre vineri, in jurul orelor 02.30 a.m. intentionam sa va jefuim locuinta. Vom veni in grup de 3 persoane, inaltimea medie 1.70, greutatea medie 80 kg, nici unul nu a facut sport de performanta sau cursuri autoaparare in afara de bataile uzuale din inchisoare sau cu gastile de cartier . In afara de trusa obisnuita de scule vom avea in posesie 1 (una) bucata bata de baseball, L=1.20m , G=3kg, un cutit cu lama de L=20cm si un lant de bicicleta (model Ukraina, trebuie sa-l cunoasteti). Vom intra prin efractie in casa Dvs (geamul de la pivnita).

Va avertizam ca mentionam toate acestea in virtutea faptului ca si Dvs. sa fiti pregatit (in cazul nefericit in care ne surprindeti) sa NU utilizati impotriva noastra forta in mod excesiv (arme de foc, etc.) pentru a NU ne vedea nevoiti sa recurgem la masurile legale in vigoare (sa va intentam proces, despagubiri civile, etc.). De asemenea va informam ca actiunea noastra va fi atent monitorizata de cateva ONG-uri care au ca si scop apararea drepturilor omului iar in cazul in care Dvs. nu reusiti sa va incadrati in limitele unei actiuni de riposta cuviincioase, blande si temperate riscati ca numele Dvs. sa ajunga in dosarele acestora.

Dorim de asemenea sa va avertizam ca este de datoria Dvs. sa va temperati sotia si copii, actiunile acestora de tipul tipetelor sau acceselor de panica putand conduce la reactii nervoase din partea noastra care s-ar putea sa se soldeze cu consecinte -desi regretabile totusi perfect justificate - de genul spintecarii copiilor pe fondul panicii induse colegului Gaie (care e mai slab de inger dar tare in cutit).

In speranta unei bune colaborari pe perioada jafului,

Cu stima,

D-nii Gaie, Shtanga si Scurtu' (hoti) "

Da-le adresa mea Mutulica ohyeah.gif Inca n-am "gustat smecherasi de aia cu lanturi Made In Ucraina!!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 19 Oct 2005, 03:21 AM
Mesaj #310


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (MIA @ 18 Oct 2005, 09:01 AM)
QUOTE (axel @ 18 Oct 2005, 05:03 AM)
Si cei peste 3 milioane de detionatori de arme de foc din Canada, dupa cifrele oficiale, daca sunt membrii in Canadian Shooting Sports Association ce sunt? Extraterestii? Si in felul asta se considera ca nu-s canadieni, prin urmare poti spune tu cu mana pe inima: canadienii n-au arme?

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Adevărul e că nu cred că în afară de toxiculina reuşea cineva performanţa să se contrazică cu tine reproducând o statistică ce spune exact ce afirmai tu iniţial. tongue.gif

QUOTE

ghinion insa...vine Iovan cel nazdravan inarmat cu un shotgun ,si in spiritul traditiilor haiducesti romanesti pune capat situatiei


Tradiţia "haiducească" e taman pe dos. rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Mihai, am mai facut o reclamtie carte moderatorul de pe acest thread la adresa lui MIA. Cand o persoana nu are argumente si si recurge la jigniri , e josnic si de prost gust. MIA in mod sistematic incearca sa ma atace cu "toxiculina " . In plus , singurul lucru pe care il urmareste in converatiile cu mine ,e atacul la persoana si nu subiectul care se discuta .Te rog sa ii atragi atentia si poate ii dai si un ban la prima abatere. Multumesc smile.gif

Acest topic a fost editat de toxic: 19 Oct 2005, 03:22 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 19 Oct 2005, 05:16 AM
Mesaj #311


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (SORIN @ 19 Oct 2005, 02:09 AM)
n-am tras in oameni care au comis lucruri mult mai grave decat prichindelul ala nefericit....

Waw!!! Acum a ajuns prichindel nefericit...
Este edificator pentru cat de denaturat vezi tu realitatea, Sorin.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 19 Oct 2005, 05:47 AM
Mesaj #312


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Axel, sa stii ca de cand traiesc in Canada n-am auzit pe nimeni niciodata sa spuna ca e posesor de arma. Pe cand in SUA , am cativa prieteni care au arma si considera foarte normala treba asta .
Diferenta e ca in SUA sunt zone in care nu poti sa mergi nici ziua , si unori nici cu politia dupa tine nu esti in siguranta . iar in Toronto , ziua , eu ca femeie pot sa merg in absolut orice zona fara sa-mi fie frica .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 19 Oct 2005, 06:05 AM
Mesaj #313


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (toxic @ 19 Oct 2005, 07:47 AM)
Axel, sa stii ca de cand traiesc in Canada n-am auzit pe nimeni niciodata sa spuna ca e posesor de arma.

Lipsa ta de informare nu este relevanta in discutie. Decat eventual in a face afirmatiile tale lipsite de importanta/mai putin importante.

Acest topic a fost editat de axel: 19 Oct 2005, 06:06 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 19 Oct 2005, 06:16 AM
Mesaj #314


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (toxic @ 19 Oct 2005, 07:47 AM)
Axel, sa stii ca de cand traiesc in Canada n-am auzit pe nimeni niciodata sa spuna ca e posesor de arma. Pe cand in SUA , am cativa prieteni care au arma si considera foarte normala treba asta .
Diferenta e ca in SUA sunt zone in care nu poti sa mergi nici ziua , si unori nici cu politia dupa tine nu esti in siguranta . iar in Toronto , ziua , eu ca femeie pot sa merg in absolut orice zona fara sa-mi fie frica .

Dupa umila mea parere tu incerci sa ma contrazici dar de fapt intaresti spusele mele. rofl.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 19 Oct 2005, 06:29 AM
Mesaj #315


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



@Sorin
QUOTE
N-am zis nicaieri ca omu nu are drept sa-si pazeasca proprietea! Din contra.....

Si nimeni n-a zis ca trebuie sa omori neaparat pe cel care iti ataca proprietatea. Dar accidente se intampla.
Iar aia cu prichindelul... laugh.gif Ti-as mai spune eu niste povesti cu prichidei de-astia din Romania care ti-ar ridica tensiunea, dar am fi off-topic. devil.gif

@Toxic
QUOTE
in SUA sunt zone in care nu poti sa mergi nici ziua , si unori nici cu politia dupa tine nu esti in siguranta . iar in Toronto , ziua , eu ca femeie pot sa merg in absolut orice zona fara sa-mi fie frica .

In primul rand, iti reamintesc ca ai o imagine foarte denaturata a SUA, lucru care nu-l dovedesti pentru prima data. Nu spun ca nu exista zone periculoase (de obicei sunt supranumite Ghetto si au o atmosfera cam de Ferentari), dar ca femeie (sau barbat) care ai alte treburi decat cei ce-si fac veacul pe-acolo, n-ai ce sa cauti in zonele alea.

In al 2-lea rand, tu compari Toronto cu o tara (si de marimea Statelor Unite) intreaga??? Dar imi place ca specifici ca "ziua", e adevarat ca eu am vazut cardurile de drogati cersetori pe Queen St. (care e oarecum in centrul orasului, nu?) pe la 6 seara.

Cat despre cunostinte sa-ti spuna tie ca detin arma... de ce ti-ar spune? Sa se laude, sa te atentioneze, sau de ce? Iti spune cineva tot ce au in casa?


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 19 Oct 2005, 06:43 AM
Mesaj #316


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Mistinguett @ 19 Oct 2005, 07:29 AM)
In primul rand, iti reamintesc ca ai o imagine foarte denaturata a SUA, lucru care nu-l dovedesti pentru prima data. {...}

Hmmm ... şi asta doar de la câţiva zeci de kilometri distanţă ... rolleyes.gif

Apropo - în ţări cu criminalitate ştiută drept scăzută ( gen unele din insulele alea din Caraibe dacă nu mă înşel ) care e regimul armelor de foc ? unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 19 Oct 2005, 06:51 AM
Mesaj #317


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Insulele din Caraibe apartin de diverse guverne - SUA, Marea Britanie, Olanda etc etc - fiecare are legile proprii. Dar in cea mai mare parte, detinerea de arme e ilegala ceea ce nu inseamna ca nu exista arme ilegale, cu atat mai mult cu cat marea majoritate a Caraibelor sunt porturi uriase de schimburi de marfa.

In NY permisele de arma personala se obtin foarte greu si de obicei pentru cei care au slujbe periculoase/cara la purtator valori f. mari. Asta nu inseamna ca nu poti sa-ti cumperi arma oricand pe undeva prin Harlem, Bronx sau Brooklyn - la colt de strada.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 19 Oct 2005, 07:26 AM
Mesaj #318


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Mistinguett @ 19 Oct 2005, 07:51 AM)
In NY permisele de arma personala se obtin foarte greu si de obicei pentru cei care au slujbe periculoase/cara la purtator valori f. mari.

Ştiu asta. Şi nu numai acolo e aşa, numai că în multe cazuri imaginea promovată prin filmele de mâna a şaptea a substituit realitatea ... sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 19 Oct 2005, 09:03 AM
Mesaj #319


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Mistinguett @ 19 Oct 2005, 07:29 AM)
@Sorin
QUOTE
N-am zis nicaieri ca omu nu are drept sa-si pazeasca proprietea! Din contra.....

Si nimeni n-a zis ca trebuie sa omori neaparat pe cel care iti ataca proprietatea. Dar accidente se intampla.
Iar aia cu prichindelul... laugh.gif Ti-as mai spune eu niste povesti cu prichidei de-astia din Romania care ti-ar ridica tensiunea, dar am fi off-topic. devil.gif


Ia sa vedem Misti..................

1. Mia: Nu stiu altii cum sunt ... dar ca parere de-a mea personala, daca mi-ar intra un hot in casa si as avea "initiativa" si o arma de foc la indemina, rational judecind, as incerca in mod categoric sa-l impusc in cap ( sau orice alt organ vital ).

2. Mariusc2 : Eu as trage in cap fara remuscari!

3. Fitzcarraldo : Si eu l-as fi impuscat fara remuscari.

4. Contraste : Pentru mine importanta a fost reactia inarmatului. Din acest moment, totul nu mai are importanta...A primit ce-a meritat "invadatorul", ( pentru reactia prompta), sa faca mai multi asa si n-or sa mai fie prea multi "invadatori" si nici spagi la "rezolvari" de cazuri !


Mai sunt exemple, dar sigur ai sa zici ca s-au referit la altceva, asa nu mai are rost sa caut...le poti gasii singura.


QUOTE
Ti-as mai spune eu niste povesti cu prichidei de-astia din Romania care ti-ar ridica tensiunea, dar am fi off-topic.


Interesant ca in ROMANIA nu s-a dat nici un prichindel la mine...vrei sa-ti povestec eu de niste "prichindei" mult mai periculosi de care dau zi de zi?? Dar nici astia nu-mi ridica tensiunea, te asigur!

QUOTE

In NY permisele de arma personala se obtin foarte greu si de obicei pentru cei care au slujbe periculoase/cara la purtator valori f. mari. Asta nu inseamna ca nu poti sa-ti cumperi arma oricand pe undeva prin Harlem, Bronx sau Brooklyn - la colt de strada.



Misti In State, orice cetatean fara cazier sau dosar la psiholog poate sa-si cumpere arma...si acest drept e scris cu litere clare in constituia Americana...n-are legatura cu cu slujbele sau valorile. Oricine are dreptul sa-si cumpere arma, dar desigur nu la colt de strada....mai sunt multe de spus, dar am dechis un topic aparte unde daca esti interesata am sa-si explic toate nedumeririle!!

Sorin.

Acest topic a fost editat de SORIN: 19 Oct 2005, 09:07 AM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 19 Oct 2005, 09:09 AM
Mesaj #320


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (axel @ 19 Oct 2005, 06:16 AM)

Este edificator pentru cat de denaturat vezi tu realitatea, Sorin.

Eu o vad, tu o traiesti Axel!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 19 Oct 2005, 01:14 PM
Mesaj #321


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Poate chestia asta ar rezolva problema... ohyeah.gif
user posted image

Daca nenea Iovan ar fi avut chestia asta la poarta, atunci am fi avut un caz de sinucidere clar, si nu am mai avea ce dezbate...

smile.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Oct 2005, 01:23 PM
Mesaj #322


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Clopotel,
Asemenea avertismente ar trebui sa ne punem toti, preventiv, indiferent daca avem sau nu arme! spoton.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 19 Oct 2005, 01:32 PM
Mesaj #323


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Quote sad.gif SORIN @19 Oct 2005, 12:39 PM)

QUOTE
1. Mia: Nu stiu altii cum sunt ... dar ca parere de-a mea personala, daca mi-ar intra un hot in casa si as avea "initiativa" si o arma de foc la indemina, rational judecind, as incerca in mod categoric sa-l impusc in cap ( sau orice alt organ vital ).

2. Mariusc2 : Eu as trage in cap fara remuscari!

3. Fitzcarraldo : Si eu l-as fi impuscat fara remuscari.

4. Contraste : Pentru mine importanta a fost reactia inarmatului. Din acest moment, totul nu mai are importanta...A primit ce-a meritat "invadatorul", ( pentru reactia prompta), sa faca mai multi asa si n-or sa mai fie prea multi "invadatori" si nici spagi la "rezolvari" de cazuri !


Cei care au astfel de pareri sint in deplina concordanta cu codul de legi al lui Hammurabi (aprox 1727 IHr).

QUOTE
21. If any one break a hole into a house (break in to steal), he shall be put to death before that hole and be buried.

22. If any one is committing a robbery and is caught, then he shall be put to death.


Daca moartea este pedeapsa pentru furt sau violarea proprietatii private , atunci crimele de tot felul ,inclusiv cele de razboi cum ar trebui pedepsite?! devil.gif

exergy33



--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 19 Oct 2005, 01:38 PM
Mesaj #324


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Incearca si tu sa le explici...poate o sa ai mai mult succes decat mine!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Oct 2005, 01:43 PM
Mesaj #325


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (exergy33 @ 19 Oct 2005, 02:32 PM)
Daca moartea este pedeapsa pentru furt sau violarea proprietatii private...

Astea nu sunt pedepsite cu moartea, uita-te in codul penal. Pedeapsa cu moartea nu mai exista, cel putin in tarile civilizate.

Uciderea unui agresor in legitima aparare nu este pedeapsa. Pur si simplu legea nu o pedepseste.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 19 Oct 2005, 01:53 PM
Mesaj #326


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



exergy33

Ti-am spus...n-ai sa reusesti sa le explici hh.gif

QUOTE
Astea nu sunt pedepsite cu moartea, uita-te in codul penal. Pedeapsa cu moartea nu mai exista, cel putin in tarile civilizate.


abis

Dupa logica ta America e o tara din lumea a treia, iar Romania o tara super civilizata hh.gif

QUOTE
Uciderea unui agresor in legitima aparare nu este pedeapsa. Pur si simplu legea nu o pedepseste.


Unde ai vazut legitima aparare abis?? Oare crezi ca daca tot spui ca legea permite sa impusti pe la spate in cap pe unu care fuge de tine, ai si dreptate? Dreptate, nu, doar un argument ridicol!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 19 Oct 2005, 02:12 PM
Mesaj #327


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



SORIN

De vreo 2-3 zile urmaresc tot ce se posteaza aici.
Ceea ce ma surprinde este "suprerealismul irealist" (daca se poate spune asa ceva) wub.gif al unora dintre forumisti.

Posturile lui axel mi-au provocat dureri de cap. cry.gif

Daca vreun intrus ar fi intrat "prin efractie" in pestera omului de Neanthertal/Neandertal, nu cred ca acesta desi "in legitima aparare " i-ar fi dat cu maciuca sau cu bita drept in moalele capului. devil.gif
Presupun ca expresiile "a luat-o pe cocoasa" sau "l-a lovit la tzurloaie " sint ramasite ale codului de legi (mult mai uman) aplicat de omul pesterilor si al padurilor.

exergy33



--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 19 Oct 2005, 02:24 PM
Mesaj #328


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (Mistinguett @ 19 Oct 2005, 08:29 AM)

@Toxic
QUOTE
in SUA sunt zone in care nu poti sa mergi nici ziua , si unori nici cu politia dupa tine nu esti in siguranta . iar in Toronto , ziua , eu ca femeie pot sa merg in absolut orice zona fara sa-mi fie frica .

In primul rand, iti reamintesc ca ai o imagine foarte denaturata a SUA, lucru care nu-l dovedesti pentru prima data. Nu spun ca nu exista zone periculoase (de obicei sunt supranumite Ghetto si au o atmosfera cam de Ferentari), dar ca femeie (sau barbat) care ai alte treburi decat cei ce-si fac veacul pe-acolo, n-ai ce sa cauti in zonele alea.

In al 2-lea rand, tu compari Toronto cu o tara (si de marimea Statelor Unite) intreaga??? Dar imi place ca specifici ca "ziua", e adevarat ca eu am vazut cardurile de drogati cersetori pe Queen St. (care e oarecum in centrul orasului, nu?) pe la 6 seara.

Cat despre cunostinte sa-ti spuna tie ca detin arma... de ce ti-ar spune? Sa se laude, sa te atentioneze, sau de ce? Iti spune cineva tot ce au in casa?

Pai Misti, poate n-am atatea scoli ca tine si de aia am crezut ca Toronto e de marimea SUA si probabil mi-am imaginat prost un getto. Eu n-am stiut ca poti sa circuli pe acolo in voie , singura si neinsotita . Daca va baga si asigurare medicala gratuita , te rog sa ma anunti , ca vin si eu . smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Oct 2005, 02:28 PM
Mesaj #329


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (SORIN @ 19 Oct 2005, 02:53 PM)
Dupa logica ta America e o tara din lumea a treia, iar Romania o tara super civilizata

In privinta asta Europa este mai civilizata decat SUA. Sau tu crezi ca-i un semn de civilizatie pedeapsa cu moartea? Pentru ca in cazul asta nu inteleg de ce te-ar mai indigna cazul de fata...
QUOTE
Unde ai vazut legitima aparare abis??  Oare crezi ca daca tot spui ca legea permite sa impusti pe la spate in cap pe unu care fuge de tine, ai si dreptate?

O sa vedem daca justitia va spune ca mine sau nu. Putintica rabdare, stimabile...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 19 Oct 2005, 02:28 PM
Mesaj #330


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (exergy33 @ 19 Oct 2005, 03:18 PM)
Daca vreun intrus ar fi intrat "prin efractie" in pestera  omului de Neanthertal/Neandertal, nu cred ca acesta desi "in legitima aparare " i-ar fi dat cu maciuca sau cu bita drept in moalele capului. devil.gif
Presupun ca expresiile "a luat-o pe cocoasa" sau "l-a lovit la tzurloaie " sint ramasite ale codului de legi (mult mai uman) aplicat de omul pesterilor si al padurilor.

Pe ce te bazezi cind afirmi asa ceva ? hmm.gif

[Editat de calfa: atac la persoana]

QUOTE

Oare crezi ca daca tot spui ca legea permite sa impusti pe la spate in cap pe unu care fuge de tine, ai si dreptate?


De unde se stie asa de sigur ( de ex. ) ca impuscatura a fost "pe la spate" si hotul fugea ? blink.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 19 Oct 2005, 04:35 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 19 Oct 2005, 04:10 PM
Mesaj #331


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



MIA

QUOTE (MIA @ 19 Oct 2005, 05:58 PM)

QUOTE
QUOTE
QUOTE (exergy33 @ 19 Oct 2005, 03:18 PM)
Daca vreun intrus ar fi intrat "prin efractie" in pestera omului de Neanthertal/Neandertal, nu cred ca acesta desi "in legitima aparare " i-ar fi dat cu maciuca sau cu bita drept in moalele capului. 
Presupun ca expresiile "a luat-o pe cocoasa" sau "l-a lovit la tzurloaie " sint ramasite ale codului de legi (mult mai uman) aplicat de omul pesterilor si al padurilor.



QUOTE
Pe ce te bazezi cind afirmi asa ceva ?
[Editat de calfa: atac la persoana]


Deci asta ai inteles tu din parabola de mai sus ! unsure.gif
Vorba proverbului : unde dai si unde crapa!

Tin sa-ti atrag atentia ca nu am jignit pe nimeni de pe acest forum.
Am afirmat doar ca din punctul meu de vedere unii forumisti sint cuprinsi de un "suprarealism irealist".

SINGURA PROPRIETATE REALA PE CARE O ARE UN INDIVID ESTE PROPRIA LUI VIATA.

exergy33

Acest topic a fost editat de calfa: 19 Oct 2005, 04:36 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 19 Oct 2005, 04:41 PM
Mesaj #332


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



MIA, te rog sa incetezi cu atacurile la persoana. Multumesc. smile.gif

In ultimele zile discutia pe acest subiect "greu" s-a pastrat in limite rezonabile. thumb_yello.gif Haideti sa o pastram asa. smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Oct 2005, 04:46 PM
Mesaj #333


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (exergy33 @ 19 Oct 2005, 05:10 PM)
SINGURA PROPRIETATE REALA PE CARE O ARE UN INDIVID ESTE PROPRIA LUI VIATA

In cazul asta trebuie sa aiba grija de ea! Asta inseamna sa nu si-o riste aiurea intrand noaptea in casele altora...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 19 Oct 2005, 05:02 PM
Mesaj #334


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (exergy33 @ 19 Oct 2005, 05:10 PM)
SINGURA PROPRIETATE REALA PE CARE O ARE UN INDIVID ESTE PROPRIA LUI VIATA.

Exergy33, am o rugăminte: dat fiind că eu sunt om cinstit şi nu hoţ, aş vrea să-ţi cumpăr celelalte proprietăţi (alea ireale: casă, maşină, haine, mobilă etc.). Îţi voi da pe ele bani ireali. De Monopoly sunt buni? Numa' spune suma, te rog. Sau... ştii ce, ca să nu ne mai încurcăm: dă-le-ncoa' pe gratis. Dacă nu sunt reale, la ce-ţi trebuie? Şi-n fond, ce drept de proprietate ai tu asupra unor chestii ireale?

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 19 Oct 2005, 05:30 PM
Mesaj #335


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



A ucide in legitima aparare - corect ?
Pai dupa cum hotarasti. Sigur legile pe care le stii sau nu, starea emotionala variabila din momentul acela, vor face parte din "hotarare"
Dupa ce l-ai omorat pe bandit, sau nu, mai trece un timp si iti dai seama daca a fost bine sau rau. Dar asta e numai o concluzie personala

Acest topic a fost editat de jet li: 19 Oct 2005, 05:32 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 19 Oct 2005, 05:54 PM
Mesaj #336


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE (abis@19 Oct 2005, 08:16 PM )

QUOTE
QUOTE
QUOTE (exergy33 @ 19 Oct 2005, 05:10 PM)
SINGURA PROPRIETATE REALA PE CARE O ARE UN INDIVID ESTE PROPRIA LUI VIATA



QUOTE
In cazul asta trebuie sa aiba grija de ea! Asta inseamna sa nu si-o riste aiurea intrand noaptea in casele altora...


Relatia dintre cel jefuit si jefuitor nu se reduce la libertatea celui jefuit de a omori jefuitorul.
Jefuitorul in viata , poate inapoia celui jefuit lucrurile furate sau ii poate da echivalentul banesc al acestora.

Luind viata jefuitorului , persoana jefuita de fapt a luat singura proprietate reala a jefuitorului, proprietate pe care nu i-o va putea inapoia niciodata.

exergy33






--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 19 Oct 2005, 06:03 PM
Mesaj #337


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Proprietate pe care acesta si-a jucat-o la ruleta ruseasca !
Miza lui, si ghinionul !
Energy33


Si la multi ani de ziua ta !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 19 Oct 2005, 07:06 PM
Mesaj #338


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



QUOTE (toxic @ 19 Oct 2005, 09:24 AM)

Pai Misti, poate n-am atatea scoli ca tine si de aia am crezut ca Toronto e de marimea SUA si probabil mi-am imaginat prost un getto. Eu n-am stiut ca poti sa circuli pe acolo in voie , singura si neinsotita . Daca va baga si asigurare medicala gratuita , te rog sa ma anunti , ca vin si eu .  smile.gif

Avem si asigurare medicala gratuita pentru cei mai saraci, la fel de buna ca a voastra in Canada wink.gif , dar nu veni ca nu ti-ar placea aici. tongue.gif
Si vezi ca eu nu m-am luat de tine, doar ti-am combatut cele spuse, si vad ca te-ai ofticat peste masura (si asta vorbind de reactii...).

@Sorin, n-am spus ca nu ai voie sa cumperi arme, am spus ca e foarte greu sa obtii permis port-arma. Cunosc si legea si cunosc si cat e de greu in realitate sa obtii un permis (repet, in NY - pentru ca sunt state unde cumperi arme la superstore). Dar cum zici tu... Daca ar fi din partea mea, numai armata ar trebui sa aibe arme, nici macar politistilor nu le-as da arme de foc.

Si cu acestea va salut cu respect pe subiectul asta, unde vad ca s-au incins spiritele cam prea tare. Tot n-am inteles cum poti avea compasiune pentru un hot si nu pentru cel care se apara, deci mai bine ma retrag. Ne vedem prin alte colturi ale Hanului.

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 19 Oct 2005, 07:08 PM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 19 Oct 2005, 07:07 PM
Mesaj #339


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (exergy33 @ 19 Oct 2005, 05:10 PM)


Tin sa-ti atrag atentia ca nu am jignit pe nimeni de pe acest forum.
Am afirmat doar ca din punctul meu de vedere unii forumisti sint cuprinsi de un "suprarealism irealist".


exergy33

Cu adevarat n-a jicnit pe nimeni si in ciuda faptului ca am avut niste "dispute" mai la "sange" cu ea, a pastrat un ton civilizat.

Din acest punc de vedere, jos palaria exergy33 thumb_yello.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 19 Oct 2005, 07:11 PM
Mesaj #340


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (abis @ 19 Oct 2005, 03:28 PM)
QUOTE (SORIN @ 19 Oct 2005, 02:53 PM)
Dupa logica ta America e o tara din lumea a treia, iar Romania o tara super civilizata

In privinta asta Europa este mai civilizata decat SUA. Sau tu crezi ca-i un semn de civilizatie pedeapsa cu moartea? Pentru ca in cazul asta nu inteleg de ce te-ar mai indigna cazul de fata...

abis sincer si fara sa te superi...n-ai inteles la ce m-am referit, dar poate mai citesti odata!

Si daca tot nu intelegi, poate am sa-ti explic.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pagini V  « < 8 9 10 11 12 > » 
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 12:19 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman