HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

13 Pagini V  « < 7 8 9 10 11 > »   
Closed TopicStart new topic
> Crima Sau Legitima Aparare?, A ucide in legitima aparare este corect?
SORIN
mesaj 18 Oct 2005, 12:34 AM
Mesaj #271


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Tanti Toxic nu observi ca aberezi la greu pe aici, exact ca si Denise, Mihai, si inca cativa pe aici hh.gif

Ce nedreptate?? Cine accepta asa ceva?? Adica cum sa accept ca cineva sa-mi fure portofelul, sa fuga, sa cada si sa-si rupa un picior...iar eu ajuns din urma cand l-am prins, vrei sa-i cer potofelul inapoi?? Nu tanti, legea spune ca am voie sa scot pistolul si sa-l impusc in cap...e greu de priceput?? Iar eu ca cetatean fidel constitutiei si legii il achit si asa am redus criminalitatea in tara. Iar ca sa fie un exemplu pt. ceilalti hoti, am sa-i trag una in cap cu un Remington de 8 mm'...ca sa fiu sigur ca nici la morga nu-l mai recunoaste nimeni...mai stii ca poate ma dau aia din familionul lui in judecata??

Acum pe bune... smile.gif si pe mine ma deranjeaza enorm realitatea din tara sad.gif Eu la viata mea am vazut real, mai multa violenta decat au vazut pe aici forumistii in filme si riposta a fost proportionala cu atacul, chiar daca nu odata imi venea sa mai trag una celui care era inofensiv deja. Dar asta e diferenta dintre om si animal...animalul ataca pana la sfarsit, iar omul ar trebuie sa stie sa se abtina!

Din pacate pe la noi multi reactioneaza ca si animalele si si mai multi le dau si dreptate sad.gif Asta e si mai dureros.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 18 Oct 2005, 12:49 AM
Mesaj #272


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Aia cu tanti Toxic e tare rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Si daca stau sa ma gandesc ca in unele tari daca pica un pui de cioara din cuib , chemi asociatia animalelor sau mai stiu eu ce asociatie si vine si o pune innapoi, sa nu moara . Dar in Romania viata unui om valoreaza mult mai putin decat niste bunuri materiale. Chiar si sora hotului a avut o reactie atat de penibila la inceput . A spus depre fratele ei " va plati pentru ce a facut ". Adica furtul era mult mai grav decat crima sotului marii si inestimabilei creatoare de moda ... O reactie de om traumatizat si fricos , ca o frunza in vant .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 18 Oct 2005, 01:02 AM
Mesaj #273


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Si daca stau sa ma gandesc ca in unele tari daca pica un pui de cioara din cuib , chemi asociatia animalelor sau mai stiu eu ce asociatie si vine si o pune innapoi, sa nu moara .

Lasa-ne cu tarile alea inapoiate din lumea a treia...sa vina sa invete de la politicienii nostrii cum sa faca maceluri de vanatoare si ai sa vezi cum se umfla muschii pe ei!!

QUOTE
Dar in Romania viata unui om valoreaza mult mai putin decat niste bunuri materiale.


Iar dai in bara cu cica bunuri materiale...tu chiar nu intelegi ca l-a impuscat pt. ca asa spune legea?? Conform legii junglei!!

QUOTE
Adica furtul era mult mai grav decat crima sotului marii si inestimabilei creatoare de moda ...


Mai greu, dar vad ca ai inceput sa intelegi cum stau treburile pe plaiurile mioritice..... devil.gif devil.gif Ucis conform legii!!


Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Oct 2005, 01:02 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bdl
mesaj 18 Oct 2005, 01:32 AM
Mesaj #274


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



E gresit daca spun ca cei care il gasesc vinovat pe Iovan incurajeaza de fapt hotia? spoton.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 18 Oct 2005, 01:34 AM
Mesaj #275


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (toxic @ 18 Oct 2005, 01:51 AM)
QUOTE (axel @ 17 Oct 2005, 11:06 PM)

O tara cu foarte multe arme pe cap de locuitor este Canada. Criminalitatea este foarte mica.

Nu stiu de unde ai scos tu statistica asta dubioasa , dar chiar ma disteaza . thumb_yello.gif

Populatie: 32.8 milioane locuitori (sursa: wikipedia)
Numar de arme: 7.2 - 11 milioane (arme)
Numar de detinatori de arme: 2.4 - 3.1 milioane (oameni)
Sursa: http://www.garrybreitkreuz.com/publications/GunsinCanada.htm

Adica aproape 1 din 10 oameni are cel putin o arma.

QUOTE
N-avem  dreptul la arma nici macar la banalul pepper spray .

Asta e problema ta. Pare-se ca multi canadieni nu ti-o impartasesc.

QUOTE
Daca te prinde cu pepper spray , ai incurcat-o  smile.gif Si aici regula e regula, nu exista targuiala.
Si poate chiar din cauza asta , e o tara cu criminalitatea foarte mica .  smile.gif
N-as zice...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 18 Oct 2005, 01:37 AM
Mesaj #276


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (bdl @ 18 Oct 2005, 03:32 AM)
E gresit daca spun ca cei care il gasesc vinovat pe Iovan incurajeaza de fapt hotia? spoton.gif

Catusi de putin biggrin.gif Vezi si articolul din Jurnalul National wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 18 Oct 2005, 02:00 AM
Mesaj #277


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (bdl @ 18 Oct 2005, 02:32 AM)
E gresit daca spun ca cei care il gasesc vinovat pe Iovan incurajeaza de fapt hotia? spoton.gif

E gresit daca spun ca cei ce-i dau dreptate lui Iovan incurajeaza de fapt vanatoarea de oameni?? ohyeah.gif


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 18 Oct 2005, 03:04 AM
Mesaj #278


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (axel @ 18 Oct 2005, 03:34 AM)
QUOTE (toxic @ 18 Oct 2005, 01:51 AM)
QUOTE (axel @ 17 Oct 2005, 11:06 PM)

O tara cu foarte multe arme pe cap de locuitor este Canada. Criminalitatea este foarte mica.

Nu stiu de unde ai scos tu statistica asta dubioasa , dar chiar ma disteaza . thumb_yello.gif

Populatie: 32.8 milioane locuitori (sursa: wikipedia)
Numar de arme: 7.2 - 11 milioane (arme)
Numar de detinatori de arme: 2.4 - 3.1 milioane (oameni)
Sursa: http://www.garrybreitkreuz.com/publications/GunsinCanada.htm

Adica aproape 1 din 10 oameni are cel putin o arma.

QUOTE
N-avem  dreptul la arma nici macar la banalul pepper spray .

Asta e problema ta. Pare-se ca multi canadieni nu ti-o impartasesc.

QUOTE
Daca te prinde cu pepper spray , ai incurcat-o  smile.gif Si aici regula e regula, nu exista targuiala.
Si poate chiar din cauza asta , e o tara cu criminalitatea foarte mica .  smile.gif
N-as zice...

Hai mai termina cu prostiile. De unde naiba sa se stie cate arme sunt , daca armele sunt ilegale? Nu e ca in SUA ca ai evidenta celor acre cumpara arme. Chiar si pentru port ilegal de arma esti pedepsit.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 18 Oct 2005, 03:07 AM
Mesaj #279


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (bdl @ 18 Oct 2005, 03:32 AM)
E gresit daca spun ca cei care il gasesc vinovat pe Iovan incurajeaza de fapt hotia? spoton.gif

BDL si tu esti de parere ca , crima e o modaliate foarte buna si corecta de a disciplina hotii ? ohmy.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 18 Oct 2005, 03:12 AM
Mesaj #280


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (toxic @ 18 Oct 2005, 05:04 AM)
Hai mai termina cu prostiile. De unde naiba sa se stie cate arme sunt , daca armele sunt ilegale? Nu e ca in SUA ca ai evidenta celor acre cumpara arme. Chiar si pentru port ilegal de arma esti pedepsit.

Eu ti-am dat o informatie. Guvernul canadian afirma ca sunt in jur de 7 milioane de arme. Daca nu esti de acord cu informatia, argumenteaza. Si nu copilareste ("hai mai termina cu prostiile"), ca nu suntem la grupa a 2-a.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 18 Oct 2005, 03:17 AM
Mesaj #281


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (toxic @ 18 Oct 2005, 05:07 AM)
QUOTE (bdl @ 18 Oct 2005, 03:32 AM)
E gresit daca spun ca cei care il gasesc vinovat pe Iovan  incurajeaza de fapt hotia? spoton.gif

BDL si tu esti de parere ca , crima e o modaliate foarte buna si corecta de a disciplina hotii ? ohmy.gif

Crima? De ce nu lasi judecatorul sa decida asta?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 18 Oct 2005, 03:25 AM
Mesaj #282


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (axel @ 18 Oct 2005, 05:12 AM)
QUOTE (toxic @ 18 Oct 2005, 05:04 AM)
Hai mai termina cu prostiile. De unde naiba sa se stie cate arme sunt , daca armele sunt ilegale? Nu e ca in SUA ca ai evidenta celor acre cumpara arme. Chiar si pentru port ilegal de arma esti pedepsit.

Eu ti-am dat o informatie. Guvernul canadian afirma ca sunt in jur de 7 milioane de arme. Daca nu esti de acord cu informatia, argumenteaza. Si nu copilareste ("hai mai termina cu prostiile"), ca nu suntem la grupa a 2-a.

Arata-mi site-ul guvernamental care spune asta


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 18 Oct 2005, 03:27 AM
Mesaj #283


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



@Toxic:
Nu cred ca e cazul... eu ti-am aratat un site care vine cu niste argumente in a ajunge la acele numere (7.2-11 milioane arme). Incearca sa aduci un singur argument cum ca n-ar fi nici macar 7 milioane si atunci da, voi cauta mai multa informatie.

Edit: n-am postat suficient de repede. Sunt unii mai repede de mana wink.gif

Acest topic a fost editat de axel: 18 Oct 2005, 03:28 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 18 Oct 2005, 03:28 AM
Mesaj #284


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (axel @ 18 Oct 2005, 05:17 AM)
QUOTE (toxic @ 18 Oct 2005, 05:07 AM)
QUOTE (bdl @ 18 Oct 2005, 03:32 AM)
E gresit daca spun ca cei care il gasesc vinovat pe Iovan   incurajeaza de fapt hotia? spoton.gif

BDL si tu esti de parere ca , crima e o modaliate foarte buna si corecta de a disciplina hotii ? ohmy.gif

Crima? De ce nu lasi judecatorul sa decida asta?

Cand omori un om e crima . Ce spune legea , depinde de la caz la caz . Ce spune un judecator roman in general, e alta crima rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 18 Oct 2005, 03:28 AM
Mesaj #285


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (axel @ 18 Oct 2005, 05:27 AM)
Nu cred ca e cazul... eu ti-am aratat un site care vine cu niste argumente in a ajunge la acele numere (7.2-11 milioane arme). Incearca sa aduci un singur argument cum ca n-ar fi nici macar 7 milioane si atunci da, voi cauta mai multa informatie.

Nu ai pus link la nici un site .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 18 Oct 2005, 03:32 AM
Mesaj #286


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (toxic @ 18 Oct 2005, 05:28 AM)
Cand omori un om e crima . Ce spune legea , depinde de la caz la caz . Ce spune un judecator roman in general, e alta crima  rofl.gif

Cand omori un om este omor. Daca este in legitima aparare, nu e crima. Conceptul de crima se leaga de cel de incalcare a legii.
Asa ca lasa pe judecator/juriu sa decida daca este sau nu legitima aparare, fie el judecator roman sau canadian sau cilian. Nu-ti mai asuma o calitatate cu care n-ai fost inzestrata. Aceea de a decide ce se incadreaza in litera legii si ce nu.

Acest topic a fost editat de axel: 18 Oct 2005, 03:34 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 18 Oct 2005, 03:33 AM
Mesaj #287


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (toxic @ 18 Oct 2005, 05:28 AM)
QUOTE (axel @ 18 Oct 2005, 05:27 AM)
Nu cred ca e cazul... eu ti-am aratat un site care vine cu niste argumente in a ajunge la acele numere (7.2-11 milioane arme). Incearca sa aduci un singur argument cum ca n-ar fi nici macar 7 milioane si atunci da, voi cauta mai multa informatie.

Nu ai pus link la nici un site .

Iti recomand sa-ti faci programare la oftalmolog. wink.gif

Acest topic a fost editat de axel: 18 Oct 2005, 03:35 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 18 Oct 2005, 03:39 AM
Mesaj #288


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Bai , ce ma enervezi AXEL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Asta se refera la arme ale politiei , la arme pentru tir , la arme de vanatoare, Canadian Shooting Sports Associationetc ...

Listed below is the best data available with respect to the number of firearms in Canada.

1945 – 2 MILLION GUNS REGISTERED BY RCMP
“The records in this Section now show that 1,727,868 rifles and shotguns have been registered since the requirements of the Defence of Canada Regulations made this necessary. In the Revolvers and Pistols Unit a total of 222,053 weapons have been similarly recorded.” [Page 40]

Total Number of Registered Firearms in 1945 = 1,949,921

SOURCE: RCMP COMMISSIONER’S ANNUAL REPORT – March 31, 1945
MILLIONS OF GUNS MANUFACTURED IN CANADA UNACCOUNTED FOR
(1) One company alone, Cooey Firearms reportedly manufactured about 6 million guns in Canada between the 1920s and the 1970s. In the December 1922 issue of Rod and Gun in Canada, a Cooey ad stated, “Over 6,000 Canadians purchased Cooey Canucks during the past twelve months.” In John Belton’s book, Cooey Firearms Made in Canada 1999-1979 [Page 4] calculated: “Simple mathematics provides us with a production figure of about 20 arms per diem.” Mr. Belton goes on to write: “In April 1961, H.W. Cooey Machine and Arms Company Limited was sold to the Olin-Mathieson Ltd. of St. Laurent, Quebec and became a division of Winchester-Western (Canada) Ltd.” As a result of the take over of Cooey by Winchester-Western, “…new production lines were equipped with the most up-to-date automated German equipment which was to provide for some 2,000 guns per day” Mr. Belton reported. [Page 6] NOTE: The above production figures were confirmed by Mr. Ernie Barriage, Sales Manager, for Savage Arms (Canada) Inc. in Lakefield, Ontario who worked with a number of former Cooey employees.

(2) Statistics Canada has no records on the number of firearms manufactured in Canada – only the number of firearms imported and exported after 1962.

SOURCE: (1) Personal communications with Canadian Shooting Sports Association, Savage Arms (Canada) Inc. and Statistics Canada, and (2) Cooey Firearms Made In Canada 1919-1979 by John A. Belton published in 1992.

5 MILLION GUNS IMPORTED BETWEEN 1970-1998 – JUSTICE DEPT.
Table 7. Import and Export of Non-Military Firearms, 1970-1998 – Number (by type)

Total Firearms Imports 1970-1998 = 4,974,028

Total Firearms Exports 1970-1998 = 1,668,506

SOURCE: Firearms Statistics (Updated Tables) Prepared by Kwing Hung, Ph. D., Senior Statistician, Research and Statistics Division, Department of Justice, March 2000

8 MILLION GUNS IMPORTED BETWEEN 1945-2000 – CSSA
“If we use a base import $ value of about $42 per gun, applied to import $ value between 1945 and 1962 (extrapolated from the period between 1962 and 1971 when import values and quantities were extremely stable), then I calculate that about 7.9 million guns entered the country between 1945 and 2000. This does not include the amount added by domestic manufacturers, such as Cooey, who reportedly produced about six million guns between the 1920s and 1970s.

There were 1.95 million firearms registered by the RCMP at the end of 1945. Adding the non-military gun imports from 1945 to 2000 to this figure yields an estimate of approx. 9.9 million guns in civilian hands. This is probably conservative since noncompliance with registration in WWII appears to have been widespread.”

SOURCE: Al Smithies, Research Director, Canadian Shooting Sports Association, November 20, 2001

1978-2000 – 287,052 REGISTERED FIREARMS REPORTED DEACTIVATED,
DESTROYED OR EXPORTED BY THE RCMP REGISTRAR
Note: The number includes a few firearms removed due to reclassification as antiques and due to rebarreling.

SOURCE: Annual Firearms Reports to the Solicitor General by the RCMP Registrar of Firearms – 1978 to 2000.

1974 – 10 MILLION FIREARMS IN CANADA WITH ¼ MILLION GUNS
ADDED TO THE STOCK EVERY YEAR – JUSTICE MINISTER
(1) “At the same time, there has been a steady increase in the number of firearms in Canada. Estimates place the number at over ten million in 1974, with almost one-quarter million added to the stock every year. Most of these firearms are long guns (rifles and shotguns).” [Page 41]

(2) “Finally, registration of each individual long gun was considered as well, and it appeared to be impractical as well as unduly expensive.” [Page 44]

10 million firearms + 6,500,000 (250,000/year x 26 years) = 16,500,000 firearms in Canada in 2001.

SOURCE: Justice Minister, Ron Basford’s report on firearms proposals in Bill C-83 – Explanatory Notes, Gun Control - May 1976
1974 – 11,186,000 FIREARMS IN CANADA – STATISTICS CANADA
TABLE 1 – FIREARMS STOCK

Table 1(a) Proportional Breakdown of Estimated Total Firearms Stock, 1974

Comment: there are approximately 11 million firearms in Canada. This total is broken down as follows:

Handguns = 717,000 6%

Rifles = 6,652,000 60%

Shotguns = 3,817,000 34%

Total = 11,186,000
SOURCE: Special Bulletin, Statistics of Estimated Gun Ownership and Use in Canada - Statistics Canada, Justice Statistics Division, May 1977

1976 – 10 MILLION GUNS – 5 MILLION GUN OWNERS – CHIEFS OF POLICE

Tuesday, May 18, 1976 - Testimony of Chief Harold J. Adamson, President, Canadian Association of Chiefs of Police [Page 50:34]

Chief Adamson: I would say there are 10 million guns.

Mr. Korchinski: Yes, but how many gun owners?

Chief Adamson: It would only be a guesstimate but I would say 5 million gun owners.

SOURCE: Minutes of the Proceedings and Evidence of the Standing Committee on Justice and Legal Affairs. Respecting Bill C-83, Criminal Law Amendment Act (no.1), 1976.

1995 – 3 MILLION GUN OWNERS – 7 MILLION GUNS – JUSTICE MINISTER

(1) “We assume, for example, as fact, in terms of firearm licences, that the number of current firearm owners to be licensed is 3 million. We know that there are 1 million firearms acquisition certificates in place at present. There are approximately 2 million owners without firearms acquisition certificates in Canada.” [Justice Minister Allan Rock testifying before the Standing Committee on Justice and Legal Affairs, April 24, 1995]

(2) “With respect to registration certificates, we assume that the number of currently owned firearms pre-registered is about 7 million, of which 1.2 million are restricted firearms, mostly handguns, and 5.8 million are non-restricted, the long arms.” [Justice Minister Allan Rock testifying before the Standing Committee on Justice and Legal Affairs, April 24, 1995]

(3) “Last year approximately 375,000 firearms came into Canada. Almost all guns sold here are imported. We do not know where they are or how they got here. There is no control once they arrive. Registration will enable us to record what arrives and track it to the point of sale into the hands of a lawful owner. Registration will enable us to stop the kind of leakage that now occurs, to reduce the incidence of people illegally selling that which is legally imported.” [Justice Minister Allan Rock, February 16, 1995 - Hansard Page 9707]

1994 –3 MILLION OWNERS - 7 MILLION GUNS – JUSTICE DEPT.

Acest topic a fost editat de toxic: 18 Oct 2005, 03:44 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 18 Oct 2005, 03:50 AM
Mesaj #289


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (toxic @ 18 Oct 2005, 05:39 AM)
Bai , ce ma enervezi AXEL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Asta se refera la arme ale politiei , la arme pentru tir , la arme de vanatoare, Canadian Shooting Sports Associationetc ...

A comentat cineva despre ce tip de arme este vorba?
Cu ce a fost impuscat bietul hot din Ferentari in casa lui Iovan? Cu o arma de vanatoare.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 18 Oct 2005, 03:53 AM
Mesaj #290


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Apropos, daca ai probleme cu intelegerea documentului, sa-ti arat cum se citeste:

QUOTE
1995 – 3 MILLION GUN OWNERS – 7 MILLION GUNS – JUSTICE MINISTER

Se citeste: In anul 1995, ministrul justitiei a afirmat ca in Canada sunt 3 milioane de detinatori de arme si 7 milioane de arme.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 18 Oct 2005, 03:59 AM
Mesaj #291


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



bine, daca ii bagi si pe cei de la Canadian Shooting Sports Associationetc , sau asociatiile de vanatoare , nici nu te mira ca avem atatea arme si suntem asa pacifisti .. spoton.gif rofl.gif rofl.gif




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 18 Oct 2005, 04:03 AM
Mesaj #292


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Si cei peste 3 milioane de detionatori de arme de foc din Canada, dupa cifrele oficiale, daca sunt membrii in Canadian Shooting Sports Association ce sunt? Extraterestii? Si in felul asta se considera ca nu-s canadieni, prin urmare poti spune tu cu mana pe inima: canadienii n-au arme?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 18 Oct 2005, 05:05 AM
Mesaj #293


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE (axel @ 18 Oct 2005, 12:46 AM)
QUOTE (exergy33 @ 17 Oct 2005, 05:34 PM)
Ieri dupa-amiaza, in timp ce sotii Adrian si Romanita Iovan sarbatoreau ziua de nastere a modistei de lux prin prezentarea de moda de la Clubul Diplomatilor, denumita "Rouge", intr-un bloc din Ferentari, familia hotului impuscat in Primaverii se pregatea de inmormantare. Desi sarace, sora si mama lui Bogdan Florin Iancu nu vor bani pentru viata pierduta. Vor doar ca acela care l-a impuscat sa plateasca! Penal.

Cititi tot articolul la:

http://www.jurnalul.ro/articol_38103/nu_vr..._razbunare_html

FARA COMENTARII

exergy33


axel

QUOTE
Slava hotilor!!!
Vai, bietul de el, vroia si el sa puna pe masa o paine muncita, si uite, s-a intamplat un accident de munca si familia lui nu mai are din ce trai! Pedepsiti pe cei care previn hotia!!!


Deci sa propunem ca tot romanul sa cumpere o arma (daca se poate letala) si de aici inainte sa-si faca singur dreptate. wub.gif
Aceasta metoda ar duce in mod sigur la scaderea infractionalitatii!!! rofl.gif

Ceea ce ma intriga pe mine in acest caz :
-hotul era sub influenta alcoolului, oare un om baut si pe deasupra recidivist pleaca la furat intr-o asemenea stare?...inseamna ca avea IQ-ul scazut.

-bijuteriile Romanitzei presupun ca nu erau citeva piese de aur simplu.
In mod sigur era vorba de briliante,...
Asemenea bijuterii in asemenea vile in care locuiesc sotii Iovan se pastreaza in locuri sigure si camuflate (gen seif/safe)

-deci hotul patrunde in vila , merge la loc fix , ia bijuteriile care cica se aflau in dormitor devil.gif , si apoi da sa plece unsure.gif

- ghinion insa...vine Iovan cel nazdravan inarmat cu un shotgun ,si in spiritul traditiilor haiducesti romanesti pune capat situatiei

-legea prevede ca armele sa fie pastrate intr-un rastel special,si sa fie descarcate. De ce Iovan si-a incarcat arma cu alice de calibru mare (folosite la vinatoarea de ursi ) si nu a folosit alicele de calibru mic?
Oare chiar nu stia ce face...? unsure.gif

-de ce alarma locuintei sotilor Iovan a fost decuplata in acea noapte?
(Las la o parte faptul ca hotul cica a spart un bec crezind probabil ca acolo se afla camuflat un sistem de alarma)

-mai este si un telefon celular pierdut de hot ...despre care nu se prea mai pomeneste in presa (cea de pe Internet cel putin)

-de ce toata povestea asta se aseamana cu un scenariu tipic de film american?

exergy33


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 18 Oct 2005, 05:42 AM
Mesaj #294


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (exergy33 @ 18 Oct 2005, 07:05 AM)
Deci sa propunem ca tot romanul sa cumpere o arma (daca se poate letala) si de aici inainte sa-si faca singur dreptate. wub.gif

Nu. Eu propun doar ca tot romanul sa-si cumpere o arma de foc si sa o tina in locuinta. Pentru orice eventualitate.


Iar restul mesajului il consider offtopic, tinand cont de specificul topicului pe care il percep eu. Parerea mea e ca aici nu se discuta cazul Iovan in particular - daca a fost [tentativa de] furt sau altceva - ci ideea de a folosi arme de foc pentru apararea proprietatii sau ceva asemanator. Asa ca daca se dovedeste ca Iovan l-ar fi impuscat pe individ din alte motive, toata discutia despre Iovan din acel moment ar fi offtopic.

Acest topic a fost editat de axel: 18 Oct 2005, 05:45 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 18 Oct 2005, 05:58 AM
Mesaj #295


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (axel @ 18 Oct 2005, 07:42 AM)
QUOTE (exergy33 @ 18 Oct 2005, 07:05 AM)
Deci sa propunem ca tot romanul sa cumpere o arma (daca se poate letala) si de aici inainte sa-si faca singur dreptate. wub.gif

Nu. Eu propun doar ca tot romanul sa-si cumpere o arma de foc si sa o tina in locuinta. Pentru orice eventualitate.



Da si mie imi place ideea . In special pentru cei care au copii, e foarte impotant sa ai arma in casa , ca sa aibe copiii cu ce se juca cand se plictisesc . Si apoi cand ajung la liceu , sa ia exemplul amricanilor si sa se impuste intre ei . Doar asa , sa le dam o lectie buna hotilor si copiilor nostri.
Tu-ti dai seama ce invata un copil care stie ca taica-sau a fugit dupa un hot si l-a impuscat in cap , fara sa fie nevoie sa o fac ? doar pentru ca i-a furat nsite bunuri? Era alta situatia daca taica-sau isi apara integritatea fizica si nu bunurile materiale....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 18 Oct 2005, 06:23 AM
Mesaj #296


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (toxic @ 18 Oct 2005, 07:58 AM)
QUOTE (axel @ 18 Oct 2005, 07:42 AM)
QUOTE (exergy33 @ 18 Oct 2005, 07:05 AM)
Deci sa propunem ca tot romanul sa cumpere o arma (daca se poate letala) si de aici inainte sa-si faca singur dreptate. wub.gif

Nu. Eu propun doar ca tot romanul sa-si cumpere o arma de foc si sa o tina in locuinta. Pentru orice eventualitate.



Da si mie imi place ideea . In special pentru cei care au copii, e foarte impotant sa ai arma in casa , ca sa aibe copiii cu ce se juca cand se plictisesc .

De asta se tin armele in casa in seif cu cifru. Dar probabil ca tu n-ai auzit de asta pana acum...

QUOTE
Si apoi cand ajung la liceu , sa ia exemplul amricanilor si sa se impuste intre ei .

Dar explica-mi te rog de ce copii canadienilor nu se impusca intre ei.

QUOTE
Doar asa , sa le dam o lectie buna hotilor si copiilor nostri.

Tot nu mi-ai explicat cum de-au canadienii criminalitate asa de mica desi au atat de multe arme. Doar traiesti printre ei... Poate ne expui si noua niste inside information wink.gif

QUOTE
Tu-ti dai seama ce invata un copil care stie ca taica-sau a fugit dupa un hot si l-a impuscat in cap , fara sa fie nevoie sa o fac ?

Eu imi dau seama ce invata. Dar tu?
Invata ca n-are ce cauta in casa altuia la furat. Invata ca asta l-ar putea costa viata.

QUOTE
doar pentru  ca i-a furat nsite bunuri? Era alta situatia daca taica-sau isi apara integritatea fizica si nu bunurile materiale....
Vad ca-ti lipseste mult comunismul...
Vezi ca dadea mai devreme BDL niste exemple cu masina aia "imprumutata". Poate ar fi cazul sa le citesti...

Acest topic a fost editat de axel: 18 Oct 2005, 06:26 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Oct 2005, 07:57 AM
Mesaj #297


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (exergy33 @ 18 Oct 2005, 06:05 AM)
-hotul era sub influenta alcoolului, oare un om baut si pe deasupra recidivist pleaca la furat intr-o asemenea stare?...inseamna ca avea IQ-ul scazut

L-o fi avut. Ce inseamna "sub influenta alcoolului"? Una e sa fi baut doua-trei beri, alta e sa nu se poata tine pe picioare de beat.
QUOTE
De ce Iovan si-a incarcat arma cu alice de calibru mare (folosite la vinatoarea de ursi ) si nu a folosit alicele de calibru mic?

La vanatoarea de urs, din firavele mele cunostinte, se foloseste cartus cu glont, nu cu alice.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fitzcarraldo
mesaj 18 Oct 2005, 03:53 PM
Mesaj #298


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 515
Inscris: 28 June 05
Din: Columbia
Forumist Nr.: 6.518



QUOTE (toxic @ 18 Oct 2005, 06:58 AM)
QUOTE (exergy33 @ 18 Oct 2005, 07:05 AM)
Deci sa propunem ca tot romanul sa cumpere o arma


Eu deja fac demersuri. wink.gif Daca nu-mi aproba imi iau pe gaz, cu toate ca vreau cu glont, ca sa fiu sigur.


--------------------
In a society that is drug - infested, violence - wracked and polluted by chemical greed, no one has ever died from a overdose of pornography.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 18 Oct 2005, 03:55 PM
Mesaj #299


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



axel

QUOTE
Nu. Eu propun doar ca tot romanul sa-si cumpere o arma de foc si sa o tina in locuinta. Pentru orice eventualitate.

cry.gif cry.gif cry.gif

Intrebarea pe care i-ai pus-o lui toxic a fost pusa inainte si de un american , devenit intre timp celebru.

QUOTE
@axel 18 Oct 2005 09.53AM

Dar explica-mi te rog de ce copii canadienilor nu se impusca intre ei.


Michael Moore in filmul Bowling for Columbine a incercat sa explice de ce au loc crime in scolile americane in timp ce in cele canadiene aceste incidente sint total necunoscute.
El pune accentul ca in ciuda numarului mare de arme de vinatoare detinute de canadieni (legal sau ilegal ) , rata criminalitatii in Canada este atit de scazuta.
Cu riscul de a fi off-topic dau urmatorul link :

http://actionmedia.about.com/library/weekl...2/aa102902a.htm
Aici apar si unele critici la adresa lui Moore.


QUOTE
Iar restul mesajului il consider offtopic, tinand cont de specificul topicului pe care il percep eu. Parerea mea e ca aici nu se discuta cazul Iovan in particular - daca a fost [tentativa de] furt sau altceva - ci ideea de a folosi arme de Iar restul mesajului il consider offtopic, tinand cont de specificul topicului pe care il percep eu. Parerea mea e ca aici nu se discuta cazul Iovan in particular - daca a fost [tentativa de] furt sau altceva - ci ideea de a folosi arme de foc pentru apararea proprietatii sau ceva asemanator.


Corect, dar cine a adus discutia in acest punct?
Marea parte acelor ce au postat pe acest forum s-au legat in primul rind de cazul Iovan.
Si ca sa raspund la obiect : nu cred ca posesia unei arme de foc ar fi o idee bine inspirata si nu cred ca prin aceste metode s-ar putea reduce infractionalitatea .(furt in primul rind) wub.gif

Ma gindesc la America.
Oare posesia armelor de foc de catre americani a facut sa scada numarul de furturi (reportat la 1000 de locuitori ) ? unsure.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 18 Oct 2005, 04:00 PM
Mesaj #300


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (abis @ 18 Oct 2005, 08:57 AM)

La vanatoarea de urs, din firavele mele cunostinte, se foloseste cartus cu glont, nu cu alice.

Deci alte arme...cele cu alice nu trag gloante...dar exista alt topic la Han, legat de aceasta tema.

Si ce conteaza cu ce i-a tras in cap?? Cu 0.22 sau cu 0.5, tot la vanatoare a fost celebrul pilot sad.gif

Sorin.

next.............


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 18 Oct 2005, 05:10 PM
Mesaj #301


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ce parere aveti de asa o instiintare?

"Stimate domn, va instiintam ca peste 2 zile, in noaptea de joi spre vineri, in jurul orelor 02.30 a.m. intentionam sa va jefuim locuinta. Vom veni in grup de 3 persoane, inaltimea medie 1.70, greutatea medie 80 kg, nici unul nu a facut sport de performanta sau cursuri autoaparare in afara de bataile uzuale din inchisoare sau cu gastile de cartier . In afara de trusa obisnuita de scule vom avea in posesie 1 (una) bucata bata de baseball, L=1.20m , G=3kg, un cutit cu lama de L=20cm si un lant de bicicleta (model Ukraina, trebuie sa-l cunoasteti). Vom intra prin efractie in casa Dvs (geamul de la pivnita).

Va avertizam ca mentionam toate acestea in virtutea faptului ca si Dvs. sa fiti pregatit (in cazul nefericit in care ne surprindeti) sa NU utilizati impotriva noastra forta in mod excesiv (arme de foc, etc.) pentru a NU ne vedea nevoiti sa recurgem la masurile legale in vigoare (sa va intentam proces, despagubiri civile, etc.). De asemenea va informam ca actiunea noastra va fi atent monitorizata de cateva ONG-uri care au ca si scop apararea drepturilor omului iar in cazul in care Dvs. nu reusiti sa va incadrati in limitele unei actiuni de riposta cuviincioase, blande si temperate riscati ca numele Dvs. sa ajunga in dosarele acestora.

Dorim de asemenea sa va avertizam ca este de datoria Dvs. sa va temperati sotia si copii, actiunile acestora de tipul tipetelor sau acceselor de panica putand conduce la reactii nervoase din partea noastra care s-ar putea sa se soldeze cu consecinte -desi regretabile totusi perfect justificate - de genul spintecarii copiilor pe fondul panicii induse colegului Gaie (care e mai slab de inger dar tare in cutit).

In speranta unei bune colaborari pe perioada jafului,

Cu stima,

D-nii Gaie, Shtanga si Scurtu' (hoti) "


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 18 Oct 2005, 05:57 PM
Mesaj #302


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



thumb_yello.gif

Dar scrisoarea mi se pare incompletă.

Ar trebui să-i roage să lase în hol actele de proprietate ale casei şi terenului (plus dovada plăţii impozitului la zi), în original şi două copii legalizate -- ca să fie clar la ce alineat din Codul Penal s-ar putea încadra eventuala legitimă apărare. Că dacă stau cu chirie sau casa e pe numele bunicii, atunci nu e proprietatea lor şi toată treaba se schimbă.

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 18 Oct 2005, 10:38 PM
Mesaj #303


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (exergy33 @ 18 Oct 2005, 05:55 PM)
Intrebarea pe care i-ai pus-o lui toxic a fost pusa inainte si de un american , devenit intre timp celebru.

Asa, si?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 18 Oct 2005, 10:44 PM
Mesaj #304


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (exergy33 @ 18 Oct 2005, 05:55 PM)
Ma gindesc la America.
Oare posesia armelor de foc de catre americani a facut sa scada numarul de furturi (reportat la 1000 de locuitori ) ? unsure.gif

Mai mult ca sigur.

Gandeste-te mai bine la Romania de-acum.
Este sinucidere sa ai masina in Bucuresti si sa n-ai alarma pe ea. Chiar daca e o amarata de dacie.
Daca ai ceva prin apartament (daca bunurile mobile valoreaza cel putin 2-3000$/euro), pai pune-ti alarma si usa super-groasa, ca altfel sigur vor incerca hotii sa-ti faca o vizita, macar o data.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 18 Oct 2005, 11:46 PM
Mesaj #305


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Sorin
E gresit daca spun ca cei ce-i dau dreptate lui Iovan incurajeaza de fapt vanatoarea de oameni??
Da, e gresit pt ca ai denaturat problema dintr-un condei.....vorbim despre un hot care a patruns pe o proprietate privata cu scopul de a fura....daca nu era hot, suna la usa.... wink.gif Sint oameni si oameni, si aia care violeaza sau ucid sint tot oameni....

Toxic
BDL si tu esti de parere ca , crima e o modaliate foarte buna si corecta de a disciplina hotii ?
Nu, sint de parere ca in unele cazuri se poate ajunge si la asta....am mai spus, un hot pe o proprietate privata isi asuma riscuri...de data asta a iesit nasol rau pt hot, de cele mai multe ori nu iese asa...dar mi se pare corect ca un om sa-si apere proprietatea....

Cand omori un om e crima . Ce spune legea , depinde de la caz la caz . Ce spune un judecator roman in general, e alta crima
De acord cu tine in principiu in primele doua puncte ...nu ma intereseaza al treilea...Dar admiti ca autoapararea e un motiv care justifica crima ? Raspunde prin da sau nu te rog, nu vreau explicatii...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pagini V  « < 7 8 9 10 11 > » 
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 June 2024 - 03:54 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman