HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

5 Pagini V  « < 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Baze Militare Americane In Ro
exergy33
mesaj 6 Feb 2006, 01:07 PM
Mesaj #121


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE (Achernar@6 Feb 2006, 01:28 PM)

QUOTE
Imi pare rau ca trebuie sa-ti spun dar nu cred ca e cazul sa te bucuri.

... vezi ca linga expresia in cauza am pus un 'plingaret' , adica cry.gif .


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 6 Feb 2006, 04:40 PM
Mesaj #122


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Justitia americana si resemnarea mioritica

Pentru prima data in Romania au izbucnit sentimente antiamericane sanatoase, ca urmare a sentintei Justitiei militare a SUA de a-l achita pe ucigasul cantaretului rock Teo Peter. In fata unei asemenea nedreptati, autoritatile romane, fie reprezentante ale puterii, fie ale opozitiei, au rezonat cu nemultumirea simplilor cetateni si au promis sprijin familiei artistului pentru inceperea unui proces civil in America. Achitarea puscasului marin a avut insa si alte efecte. Demnitatea romanilor ca natiune a fost readusa in atentia opiniei publice. Totodata, comentatorii politici, dintre care unii pana mai ieri proamericani convinsi, au facut un brusc viraj catre U.E. si valorile ei, exprimandu-si convingerea ca in nici o tara de pe batranul continent Justitia nu poate da asemenea sentinte nedrepte.

Adevarul este insa cu totul altul. Nu Justitia americana este nedreapta. Ceea ce nu s-a explicat pana in acest moment, insa, de catre autoritatile romane este daca institutiile romanesti s-au preocupat intr-adevar in toata aceasta perioada de administrarea probelor culese din Romania, in asa fel incat sa fie acceptabile in instantele americane. Pentru ca este foarte probabil ca procesul sa fie pierdut pe vicii de procedura, iar autoritatile romane ar fi trebuit sa se preocupe de acest fapt, in loc sa dea explicatii in acest moment si sa aleaga calea indignarii.


Este in logica mentalitatii romanesti sa dam vina pe altii si sa ne indignam pentru propriile esecuri. Este stilul mioritic de a juca totul pe factorii externi si noroc, in loc sa fim preocupati de a ne face treaba. Iar daca este sa gasim vinovati in personam trebuie sa ne uitam la institutiile noastre care trebuie sa-si apere finantatorii, cetatenii romani. Este cazul sa avem mandrie institutionala si nu puseuri de emotie la momente de cumpana.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 6 Feb 2006, 05:28 PM
Mesaj #123


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



March, ceea ce subliniezi tu aici e chiar infantilismul si lipsa de profunzime cu care a fost tratat acest caz de partea romana... nici un pic de proactivitate, nu se poate dovedi nici cea mai infima incercare de lobby sau de activitate in cazul respectiv, in schimb un grosolan apel al mandrie prosteasca in cazul unei cauze pierdute, si de ce nu... putina campanie electorala pe nenorocirea altuia


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Feb 2006, 05:28 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Michelle
mesaj 6 Feb 2006, 08:11 PM
Mesaj #124


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE (mutulica @ 6 Feb 2006, 02:01 PM)

puteau lua masina pe sus si o transportau la mama naibii pt cercetarea accidentului, cu tot cu georgel inauntru, puteau face o gramada de chestii daca vroiau, dar mai stiu ceva... nimeni nu a vrut sa supere pe americani

laugh.gif da si apareau oficialii americani apoi cu gura mare ca fost luat ostatic un "marine" cu masina cu tot (care era proprietatea ambasadei deci a statului american)...ceea ce probabil era mai grav decit daca ar fi fost retinut un cetatean american oarecare ...mai urma si o declaratie de razboi si nebunia era gata...am uitat sa spun :nu conteaza ca soldatul nu facea parte din personalul de functionari ai ambasadei,diplomati adica,orice soldat care se afla pe un teritoriu strain chiar si ca administrativ-tehnic stie ca e si e considerat in misiunedeci cu siguranta asa a fost prezentat profilul lui in fata instantei care l-a judecat penal...nu conteaza ca el a facut o victima care n-avea nici o treaba cu misiunea lui in RO ,el era in misiune si asta spune tot...


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 6 Feb 2006, 11:24 PM
Mesaj #125


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



A fost un accident. Inteleg ca in Romania nu e asa, din pacate, dar in Statele Unite, daca e intr-adevar un accident si vinovatul nu a facut in mod intentionat ceva grav (de exemplu sa bea mai mult decit e permis), nu e condamnat penal. In plus, la americani, ai voie sa ai o cantitate mica de alcool in singe. Daca nu depasesti nivelul prevazut de lege, nu e ilegal sa bei putin inainte sa te urci la volan. Eu cred ca americanii au fost corecti. Cit despre probele culese din Romania, nu va dati seama ca din punctul de vedere al americanilor, aproape ca nu merita, pentru ca e un caz minor? Accidente se intimpla tot timpul si daca nu e evident ca tipul era vinovat, aproape ca nu merita sa se ocupe. Pare sa fie un simplu accident, probele sint dintr-o tara indepartata cu metode diferite si care si sa aiba mijloace tehnice, poate ca nu sint foarte precise, OK, il lasa pe asta liber si cu asta basta. Sint atitia altii care au facut lucruri mai grave, puscariile sint pline si unele cazuri, din diverse motive, nici nu sint judecate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Feb 2006, 11:29 PM
Mesaj #126


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (MonicaV @ 6 Feb 2006, 11:24 PM)
A fost un accident. Inteleg ca in Romania nu e asa, din pacate, dar in Statele Unite, daca e intr-adevar un accident si vinovatul nu a facut in mod intentionat ceva grav (de exemplu sa bea mai mult decit e permis), nu e condamnat penal. In plus, la americani, ai voie sa ai o cantitate mica de alcool in singe. Daca nu depasesti nivelul prevazut de lege, nu e ilegal sa bei putin inainte sa te urci la volan. Eu cred ca americanii au fost corecti. Cit despre probele culese din Romania, nu va dati seama ca din punctul de vedere al americanilor, aproape ca nu merita, pentru ca e un caz minor? Accidente se intimpla tot timpul si daca nu e evident ca tipul era vinovat, aproape ca nu merita sa se ocupe. Pare sa fie un simplu accident, probele sint dintr-o tara indepartata cu metode diferite si care si sa aiba mijloace tehnice, poate ca nu sint foarte precise, OK, il lasa pe asta liber si cu asta basta. Sint atitia altii care au facut lucruri mai grave, puscariile sint pline si unele cazuri, din diverse motive, nici nu sint judecate.

Zi zau cu limba scoasa!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 6 Feb 2006, 11:31 PM
Mesaj #127


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Zau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 11 Feb 2006, 08:32 PM
Mesaj #128


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ambasada SUA este ingrijorata de respingerea de catre Senat a ordonantei de urgenta de modificare a competentelor PNA si de transformare a acestuia in DNA si cere Guvernului roman si Parlamentului sa ia toate masurile necesare pentru a continua lupta anticoruptie inclusiv, la cel mai inalt nivel.

Intr-un comunicat, misiunea diplomatica americana, sustine ca decizia Senatului "ar putea compromite capacitatea Departamentului National Anticoruptie de a-si desfasura importanta sarcina de investigare a cazurilor de coruptie la nivel inalt.

(...) Cerem Guvernului si Parlamentului Romaniei sa ia toate masurile necesare pentru a se asigura ca lupta impotriva coruptiei continua, inclusiv la cel mai inalt nivel".

Lupta anticoruptie ramane "un factor esential pentru viitorul Romaniei ca democratie in comunitatea euro-atlantica", precizeaza ambasada SUA in comunicat. (hotnews.ro)


Io n-am inteles de ce li s-o sculat la americani brusc, ca n-au nici o competenta in privinta asta. unsure.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 12 Feb 2006, 08:31 AM
Mesaj #129


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



la asta cu coruptia se uita toti la noi, mai ales daca se pune problema sa bage bani in tara asta...
daca e coruptie ii costa mai mult, in plus aminteste-ti ca sefa de la integrare europeana bagase cam 1 mil usd in pozonar... asa din condei

americanii au nevoie sa creeze si gestioneze infrastructura aferenta bazei militare, ori daca nievlul de coruptie si furt organizat depaseste un anume nivel, situatia costurilor lor devine incontrolabila


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 12 Feb 2006, 08:37 AM
Mesaj #130


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Stiu ca se uita toti la coruptia de la noi, da' e prima data cand ambasada SUA face chestia asta, cel putin intr-un stat european. Cum spuneam, ma refer la faptul ca nu au nici o competenta, nici o justificare oficiala sa iasa la rampa cu bullshituri din astea. Nici macar aia din UE nu apucasera sa zica ceva. Americanii au iesit cu acest comunicat inca in dupa-amiaza cand zilei cand a fost circul la noi in parlament, adica la cateva ore de la respingerea Ordonantei cu pricina. Tin minte ca eram inca la lucru cand a venit comunicatul si nimeni nu intelegea iesirea americanilor.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 12 Feb 2006, 11:25 AM
Mesaj #131


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



Pozitia ambasadei americane fata de respingerea ordonantei in Senat poate fi explicata printr-o posibila sustinere a SUA in favoarea primirii noastre in UE.
E posibil ca aceasta, cu toate ca geografic se afla destul de departe, politic sa-si impuna punctele de vedere in cadrul UE, mai ales dupa razboiul caricaturilor.
Prin respingerea aceasta ne-am abatut de la planul american de sustinere. Acum asteptam rezultatele convorbirilor de la Cotroceni cu liderii partidelor parlamentare.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 12 Feb 2006, 11:50 AM
Mesaj #132


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (bunicu'Gilbert @ 12 Feb 2006, 11:25 AM)

E posibil ca aceasta, cu toate ca geografic se afla destul de departe, politic sa-si impuna punctele de vedere in cadrul UE.

Eu una n-as vrea sa se ajunga la asa ceva.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Feb 2006, 12:09 PM
Mesaj #133


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



N-au facut-o numai americanii. Toti au avut de zis cate ceva si ambasadorul UK ( care a lasat la o parte limbajul diplomatic, spunandu-le pe sleau !) si inalti reprezentanti ai UE de la Bucuresti si Bruxelles. Toti vor sa traga un semnal de alarma : Treziti-va fratilor romani !
In orice caz comportamentul senatorilor rusinii ( senatorii puscariabili, dupa cum ii numea "Gandul" ! ) a facut sa creasca numarul euro-scepticilor in privinta aderarrii RO la 01/01/2007 !

Deci ar fi fost mai surprinzator ca americanii sa fi tacut !!

Acest topic a fost editat de March: 12 Feb 2006, 12:14 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 12 Feb 2006, 12:22 PM
Mesaj #134


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mey, aia din UE au sarit mai apoi si era normal.
Dar de americani mi se cam rupe. Daca incep sa faca legea si in UE.... incepe sa mi se aplece.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 12 Feb 2006, 02:40 PM
Mesaj #135


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



Referitor la verdictul justitiei americane in cazul accidentului auto in care a murit Teo Peter n-am avut decat o singura optiune:
am semnat o petitie http://www.PetitionOnline.com/00769200/
initiata de un forum de pe net.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 12 Feb 2006, 04:14 PM
Mesaj #136


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



USA sustine "puternic" si aderarea Turciei. care se va intimpla la calendele grecesti.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 12 Feb 2006, 07:38 PM
Mesaj #137


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (dead-cat @ 12 Feb 2006, 04:14 PM)
USA sustine "puternic" si aderarea Turciei. care se va intimpla la calendele grecesti.

Mai degrabă chiar datorită acestei "susţineri" are Turcia o parte din problemele şi reticenţele pe care le are. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Jun 2007, 03:11 PM
Mesaj #138


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Nici n-a sosit inca grosul trupei si au si inceput caftelile !! tongue.gif

Doi ofiteri americani, batuti intr-un club de noapte din Mamaia


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 24 Jun 2007, 06:21 PM
Mesaj #139


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (March @ 20 Jun 2007, 04:11 PM)
Nici n-a sosit inca grosul trupei si au si inceput caftelile !!  tongue.gif

Doi ofiteri americani, batuti intr-un club de noapte din Mamaia

Pai ei cu machitorii autohtoni se pun? Cand o pune rumanu mana pe o tambra si o incepe sa sa le-o invarta pe scafarlii, nici mama trainingului de trupete marin nu ii mai scapa de cafteala, ciapa mamii lor de merigani. laugh.gif


Acest topic a fost editat de mariusc2: 24 Jun 2007, 06:24 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Jan 2008, 02:18 PM
Mesaj #140


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(nefertiti-old @ 1 Feb 2006, 09:23 PM) *
Prietenii nostri americanii ne-au dat azi o m*** groasolana in cazul Teo Peter: l-au scos nevinovat pe puscasul marin care l-a omorat.

Inca un reprezentant al Marelui Licurici care scapa pe baza imunitatii diplomatice ! devil.gif

Agentul U.S. Secret Service din cadrul Ambasadei SUA, care pe 11 decembrie 2007 a produs un grav accident de circulatie in Capitala, a parasit ieri Romånia in jurul orei 9.00, de pe Aeroportul International Henri Coanda. Dosarul penal intocmit pe numele americanului pentru vatamare corporala din culpa si pentru refuzul recoltarii de probe biologice in vederea stabilirii alcoolemiei a fost trimis pe 17 decembrie 2007 la Parchetul de pe långa Judecatoria sectorului 1. Americanul beneficiaza de imunitate diplomatica (cont. )


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 25 Jun 2008, 04:23 PM
Mesaj #141


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE(nefertiti-old @ 16 Mar 2005, 12:28 PM) *
Propunerea initiala a fost sa le faca americanii cu banii lor, dupa care, ministrul Apararii de la noi a venit cu ideea sa le finantam noi si sa le inchiriem americanilor.

Si daca americanilor le vine sa plece anul asta, ce facem cu ele?
Le trecem la categoria altor inutilitati pe care le-am construit ... cred

Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 04:21 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman