Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Baze Militare Americane In Ro
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3
nefertiti-old
SUA ar putea instala baze militare in Romania

SUA si Romania ar putea incepe in curind discutiile cu privire la amplasarea de baze militare americane la Constanta. Acesta a fost unul dintre scopurile nedeclarate ale vizitei presedintelui Traian Basescu in Statele Unite.

In paralel cu declaratiile oficiale ale secretarului american al Apararii, Donald Rumsfeld, si comandantul fortelor SUA in Europa, James Jones, afirma in fata unei comisii a Camerei Reprezentantilor importanta amplasarii unor baze in Romania si Bulgaria.

Statele unite sint dispuse sa inceapa discutiile privind amplasarea unor baze militare operationale pe teritoriul Romaniei. Seful statului roman se intoarce astazi in tara cu declaratii incurajatoare din partea oficialilor americani. „Planificam sa incepem discutiile cu anumite tari europene pentru a detine locatii operationale, in colaborare cu tarile respective.

I-am spus astazi presedintelui ca noi sintem pregatiti sa incepem discutiile cu Romania pentru a vedea la ce fel de intelegere putem ajunge. Acest lucru ar fi atit in interesul Romaniei, cit si intr-al nostru", a spus secretarul american al Apararii, Donald Rumsfeld, dupa intilnirea cu presedintele Traian Basescu.

Seful Pentagonului a precizat ca nu a fost stabilit inca un termen pentru amplasarea acestor baze, iar discutiile concrete vor incepe „intr-un interval rezonabil de timp". Bazele operationale sint baze militare cu echipament putin si efectiv militar redus, care pot fi ridicate si mutate in orice moment.

Seful Pentagonului a declarat ca nu poate fi vorba despre instalarea unor baze permanente in Romania, SUA fiind decise sa le mentina in continuare pe cele existente.

Brigada est-europeana a SUA

Rumsfeld este in aceasta privinta la unison cu comandantul fortelor SUA in Europa, generalul James Jones, care a declarat in fata unei comisii a Camerei Reprezentantilor ca a venit momentul ca SUA sa inceapa tratativele oficiale cu privire la instalarea de trupe atit cu Romania, cit si cu Bulgaria.

„Sintem foarte interesati sa cream, in cadrul procesului de transformare a fortelor SUA din Europa, o brigada est-europeana, o brigada de rotatie, in Bulgaria si Romania, impreuna cu facilitatile aeriene si logistice necesare", a explicat Jones.

Acest demers s-ar inscrie in planurile SUA de indepartare a bazelor mari din zonele de potential conflict, in favoarea unora de dimensiuni mai mici, apropiate de locurile unde ar putea fi folosite fortele.

Unele state care gazduiesc forte americane au refuzat sa permita desfasurarea acestora direct in zone de conflict sau folosirea bazelor in operatiuni militare cu care tara-gazda nu este de acord, cum a fost cazul Turciei la izbucnirea razboiului din Irak.

Generalul Jones a declarat insa ca Bulgaria si Romania par foarte interesate sa gazduiasca fortele americane si ca nu se asteapta sa aiba acest gen de probleme.
(Cotidianul)

Va invit sa discutam pe tema asta aici, deoarece am vazut ca deja faceti asta pe un alt topic, 'dedicat' exclusiv lui Basescu. biggrin.gif
Cucu Mucu
Eu subscriu la ideea lui Mutulica de pe topicul "dedicat exclusiv lui Basescu biggrin.gif ". Daca macar 10 romani au ceva de castigat din asta, lasa-i sa vina, ca nu avem nimic de pierdut. In caz de razboi oricum e vai de mama noastra, avem noi coase, furci, si alte asemenea arme, numai ca Stefan cel Mare (si Sfant!?) e demult sub glia stramoseasca pe care am aparato cu singele atator stramosi eroici. Asa, cu aia la noi in curte nu mai intra toti marlanii sa ne fure blidul cu fasole, ca aia au avioane de-alea , care zboara de-adevaratelea, si minune, navele lor chiar plutesc, hmm. Si vin si cu "avioane Hercules, stimati telespectatori, care sunt avioane Hercules, daca stiti ce sunt avioanele Hercules", cum ar spune un cunoscut stirist apocaliptic.
MIA
Inainte de toate : stie careva care ar fi schema/metoda de finantare propusa in cazul instalarii respectivelor baze si cam la cit s-ar ridica necesarele cheltuieli ? unsure.gif
nefertiti-old
Propunerea initiala a fost sa le faca americanii cu banii lor, dupa care, ministrul Apararii de la noi a venit cu ideea sa le finantam noi si sa le inchiriem americanilor.
MIA
QUOTE (nefertiti @ 16 Mar 2005, 11:28 AM)
Propunerea initiala a fost sa le faca americanii cu banii lor, dupa care, ministrul Apararii de la noi a venit cu ideea sa le finantam noi si sa le inchiriem americanilor.

Aha - deci intr-o prima faza clar se vor pierde bani ( pina se amortizeaza din chirii investitia ). ohmy.gif

Cine si de ce a venit cu ideea schimbarii ? unsure.gif
nefertiti-old
Al nostru ministru a scos-o pe gura, dar a cui o fi fost nu mai stiu.
MIA
QUOTE (nefertiti @ 16 Mar 2005, 11:38 AM)
Al nostru ministru a scos-o pe gura, dar a cui o fi fost nu mai stiu.

Cind si care ministru ? unsure.gif

A fost cumva o cale de a-i indupleca pe americani sa nu se razgindeasca ( cum pareau aproape sigur ca o fac la un moment dat ) ? blink.gif
nefertiti-old
Mey, tu citesti ce scriu sau ce faci? laugh.gif Am zis: ministrul APARARII. tongue.gif
MIA
QUOTE (nefertiti @ 16 Mar 2005, 11:47 AM)
Mey, tu citesti ce scriu sau ce faci? laugh.gif Am zis: ministrul APARARII. tongue.gif

Am citit, dar care din ei : actualul sau ala din guvernul Nastase ( ca de atunci se vorbea despre asta ) ?
nefertiti-old
Mai, ma exasperezi! rofl.gif Asta de acu', ca a fost cu Basescu in vizita din State.
MIA
QUOTE (nefertiti @ 16 Mar 2005, 11:53 AM)
Mai, ma exasperezi! rofl.gif Asta de acu', ca a fost cu Basescu in vizita din State.

Mea culpa ... sorry.gif

Deci - e cit se poate de rational sa credem ca pentru o perioada ( cel putin citiva ani ) Romania va cheltui de fapt de la buget ( semnificativ ) mai mult decit va incasa - nu ? blink.gif

P.S. : Tipul e un dobitoc ... cu propunerea ... sau poate cine stie ce presiuni s-au facut asupra-i. rolleyes.gif
March
Se pare ca prima " locatie" va fi aerodromul din Fetesti. Ministerul Apararii il va moderniza ,conform solicitarilor americane ,dupa care il va da in concesiune pe o perioada de 10 ani .
MIA
QUOTE (March @ 16 Mar 2005, 12:48 PM)
Se pare ca prima " locatie" va fi aerodromul din Fetesti. Ministerul Apararii il va moderniza ,conform solicitarilor americane ,dupa care il va da in concesiune pe o perioada de 10 ani .

La ce costuri ? Cu ce chirie ? Cit de transparent va fi procesul ?
March
Precis ne fura... Fa rapid o sesizare la Curtea de Conturi laugh.gif
MIA
QUOTE (March @ 16 Mar 2005, 12:53 PM)
Precis ne fura... Fa rapid o sesizare la Curtea de Conturi laugh.gif

In ce calitate ? tongue.gif
March
In calitate de simplu cetatean , dar patriot vanjos ohyeah.gif
MIA
QUOTE (March @ 16 Mar 2005, 01:02 PM)
In calitate de simplu cetatean , dar patriot vanjos ohyeah.gif

Mai degraba ca si contribuabil interesat de unde naiba se duc banii lui. wink.gif

Stiu - o sa-mi spui probabil ca aia e nesemnificativ fata de cit au furat pesedeii ( si asa e - cel putin deocamdata ), dar ca idee/contraargument la "enormul avantaj economic ce-l face SUA Romaniei prin instalarea de baze americane" ... smile.gif
March
QUOTE (MIA @ 16 Mar 2005, 02:06 PM)
QUOTE (March @ 16 Mar 2005, 01:02 PM)
In calitate de simplu cetatean , dar patriot vanjos  ohyeah.gif

Mai degraba ca si contribuabil interesat de unde naiba se duc banii lui. wink.gif


Asta-i durerea ta mare acum. Contributia ta la buget merge in buzunarul americanilor... Nu faptul ca noi contribuim din greu la plata politistilor( unii inca militieni) , a magistratilor, vamesilor, functionarilor publici dar in foarte multe cazuri contributia noastra e pe degeaba... sau primim inapoi bataie de joc ! mad.gif

Da' cand vine vorba de yankees , harst cu caramida in piept ! tongue.gif
MIA
QUOTE (March @ 16 Mar 2005, 02:28 PM)
QUOTE (MIA @ 16 Mar 2005, 02:06 PM)
QUOTE (March @ 16 Mar 2005, 01:02 PM)
In calitate de simplu cetatean , dar patriot vanjos  ohyeah.gif

Mai degraba ca si contribuabil interesat de unde naiba se duc banii lui. wink.gif


Asta-i durerea ta mare acum. Contributia ta la buget merge in buzunarul americanilor...

La subiectul acesta, cu titlul de mai sus aceasta e intr-adevar problema mea cea mai mare. smile.gif

Nu ti se pare si normal ? wink.gif
March
Nu mi se pare ! Si asta ptr. ca nu te-am vazut , la celelalte subiecte, sa combati cu atata energie si patima felul cum sunt cheltuiti banii contribuabililor tongue.gif
MIA
QUOTE (March @ 16 Mar 2005, 03:38 PM)
Nu mi se pare ! Si asta ptr. ca nu te-am vazut , la celelalte subiecte, sa combati cu atata energie si patima felul cum sunt cheltuiti banii contribuabililor tongue.gif

Nici nu prea au fost astfel de subiecte in ultima vreme ... unsure.gif

Se pare ca inca se acorda perioada de gratie noului guvern inclusiv pe forum. rolleyes.gif
Sau putem banui ca e de fapt o malefica oculta ce actioneaza aici !! devil.gif
mutulica
QUOTE (MIA @ 16 Mar 2005, 01:51 PM)
QUOTE (March @ 16 Mar 2005, 12:48 PM)
Se pare ca prima " locatie" va fi aerodromul din Fetesti. Ministerul Apararii il va moderniza ,conform solicitarilor americane ,dupa care il va da in concesiune pe o perioada de 10 ani .

La ce costuri ? Cu ce chirie ? Cit de transparent va fi procesul ?

MIA - pune-te in papucii americanilor. ai veni pe un teren viran?
au muscat-o odata cu kogalniceanu, unde s-au pus pe asfaltat si bagat infrastructura

si apoi, daca facem baza cum trebuie, chiar daca nu o mai vor astia ne ramine pt soldatii nostrii. sau mioriticii nu au fata de tratament uman? tre sa ramina in cazarmele de tip armata rosie model '42?

daca ma gindesc bine cu banii bagati de mitrea in cantina cfr iesea super modernizare la un aeroport


daca vrei comparatie, cauta info despre ce a insemnat pentru filipine sa ramina fara o baza militara americana. dupa ce s-au bucurat ca prostii ca au scapat de americani s-au trezit ca dau faliment, pentru ca nu mai avea nimeni nevoie de serviciile lor in zona

si eu m-as bucura sa isi permita romania baze militare pe alti coclauri si noi sa dictam, dar pina acolo... lasa-i pe astia sa vina, ca sunt destui pe aici care se pricep sa ii jumuleasca
sa vezi dupa ce incep sa se marite fetele noastre cu americani ce ne creste si diaspora tongue.gif
MIA
QUOTE (mutulica @ 16 Mar 2005, 04:46 PM)
daca vrei comparatie, cauta info despre ce a insemnat pentru filipine sa ramina fara o baza militara americana. dupa ce s-au bucurat ca prostii ca au scapat de americani s-au trezit ca dau faliment, pentru ca nu mai avea nimeni nevoie de serviciile lor in zona

Stai o clipa ca nu pricep ... statul Filipine in ansamblu a dat faliment sau unele firme ? blink.gif

Mie de fapt mi se-nrupe de bazele alea strict. Dar ele pot reprezenta/indica ( cu o probabilitate foarte mare deja sorry.gif ) o implicare a Romaniei intr-un conflict lung si de uzura, cu o legitimitate hiper-discutabila, fara garantii serioase si consfintite in vreun tratat special ( suntem membri NATO sau avem vreun tratat de parteneriat aparte cu SUA ? unsure.gif de ce nu baze NATO ? ) - ORI PERSPECTIVA ASTA MI SE PARE ABSOLUT INFIORATOARE !! cry.gif

Sper ca am fost mai clar acuma. smile.gif
March
Ei, aici nu merge chiar asa : Banii inainte ca la madame. tongue.gif Dupa care ,ti-a placut sau nu , adio parai ... tongue.gif
abis
QUOTE (MIA @ 16 Mar 2005, 04:54 PM)
Mie de fapt mi se-nrupe de bazele alea strict. Dar ele pot reprezenta/indica ( cu o probabilitate foarte mare deja ) o implicare a Romaniei intr-un conflict lung si de uzura

Bazele respective nu sunt o garantie pentru nimic. Putem sa nu avem baze si sa luam totusi parte la aventurile americane din Orient ori din alta parti, asa cum facem acum. Sau putem sa avem baze, dar sa stam in banca noastra (cum face Germania).

Mare avantaj financiar nu va fi, pentru ca vor fi baze mici, care nu vor necesita din partea americanilor cine stie ce mari cheltuieli. Asa ca nu vad motive nici pentru entuziasm ca "vin americanii", nici pentru spaime ca cine stie ce vom pati din cauza lor.
mutulica
QUOTE (MIA @ 16 Mar 2005, 05:54 PM)
Stai o clipa ca nu pricep ... statul Filipine in ansamblu a dat faliment sau unele firme ? blink.gif

si ti se pare ok ca unii si-au schimbat nivelul de trai din bun sau decent intr-unul sub limita?

pina una alta, stiu ce vorbesc ca noi suntem sub linia de plutire in ceea ce priveste dotarea armatei, si daca avem un punct de referinta la care sa se compare armata noastra nu ar strica. dupa ce au luptat umar la umar, cu americanii britanicii s-au simtit inferiori tehnic...

in fine, daca tu te simti bine, sa nu se puna baza americanii, sa faca iar rusii cazarme
March
Mutulica ! jamie.gif
Nu permitem asa ceva. biggrin.gif Noi aici de vreo 2050 de ani fix n-avem nevoie... stii povestea aia cu " mi-e frate numai codrul, etc" biggrin.gif
Superunknown
Oho, ce de beneficii o sa avem de pe urma prezentei yankeilor in Romania! Pacat ca Teo Peter nu mai e pe-aici sa confirme...
mutulica
superunknown - ai mare dreptate. pe criteriul asta ar trebui expulzata toata diaspora romaneasca din US si Canada. Mai ales dupa atacurile armate din banci si frauda cu carduri care pare a fi cea mai mare din lume pina la ora asta.

sunt super de acord cu tine
March
QUOTE (Superunknown @ 16 Mar 2005, 11:48 PM)
Oho, ce de beneficii o sa avem de pe urma prezentei yankeilor in Romania!

Io zic mai intai sa-i intrebi pe bunicul sau taticul tau cum s-au comportat la noi ,vreo 14 ani , trupele "fratiesti" sovietice devil.gif Io i-am intrebat. Si nu-i vorba de accidente de masina. Ci de glont in cap la betie !

Deocamdata despre felul cum se vor comporta americanii sunt numai speculatii !
Superunknown
QUOTE
superunknown - ai mare dreptate. pe criteriul asta ar trebui expulzata toata diaspora romaneasca din US si Canada. Mai ales dupa atacurile armate din banci si frauda cu carduri care pare a fi cea mai mare din lume pina la ora asta.


Mutulica, si tu ai mare dreptate, dar uite ca una n-are legatura cu alta. In timp ce diaspora romaneasca din US si Canada se supune legilor din US si Canada (si fiecare plateste daca greseste), soldatii americani beneficiaza de imunitate in fata legii romanesti. Iar in fata legii americane, ei sint nevinovati din oficiu.

QUOTE
Io zic mai intai sa-i intrebi pe bunicul sau taticul tau cum s-au comportat la noi ,vreo 14 ani , trupele "fratiesti" sovietice  Io i-am intrebat. Si nu-i vorba de accidente de masina. Ci de glont in cap la betie !


Sint impotriva prezentei trupelor americane in RO tocmai pentru ca stiu cum s-au comportat trupele sovietice aici si stiu ca intre cele doua forte de ocupatie nu exista diferente esentiale. Iar daca vrei sa vezi cu ce oameni civilizati vei avea de-a face, mai uita-te o data pe pozele de la Abu Ghraib.
March
He-he-he. Forte de ocupatie,ai ? Vezi ca ai confundat tarile si trupele ! Ai dreaqu' yankees astia : In Germania au forte de ocupatie , la fel in Italia prin baza navala de la Napoli , in Turcia prin baza aeriana de la Incirlik, si ma opresc aici.

Cat despre Abu Ghraib, pai n-ai sesizat ( sau nu vrei) diferenta dintre americani si sovietici. Primii ii judeca si ii baga la parnaie pe vinovati pe cand cei din urma le dadea, in secret, o "mustrare" pe linie de partid ! tongue.gif
Cla
Nimic mai fain pentru ei decat sa aiba controlul asupra Dunarii si Marii Negre whistling.gif
Lasati-i sa-si faca baze in RO si nu mai scapati de ei. Dar atunci macar pe banii lor, ca ARMY are destui... jamie.gif

Fetele o sa fuga dupa GI's in speranta ca vor ajunge asa in State.
Se va naste invidie si ura impotriva lor in randurile baietilor (bietilor) romani... wink.gif

Alea cateva locuri de munca pt romani pe care le creeaza pe la vreun Supermarket, nu cred ca prea conteaza...

Test it and you'll see... bafta! ohyeah.gif
MIA
QUOTE (Cla @ 18 Mar 2005, 12:09 PM)
Alea cateva locuri de munca pt romani pe care le creeaza pe la vreun Supermarket, nu cred ca prea conteaza...

Cam asa ceva. thumb_yello.gif

Dar na ... iluziile moare greu ... tongue.gif
MIA
QUOTE (abis @ 16 Mar 2005, 05:45 PM)
QUOTE (MIA @ 16 Mar 2005, 04:54 PM)
Mie de fapt mi se-nrupe de bazele alea strict. Dar ele pot reprezenta/indica ( cu o probabilitate foarte mare deja ) o implicare a Romaniei intr-un conflict lung si de uzura

Bazele respective nu sunt o garantie pentru nimic. Putem sa nu avem baze si sa luam totusi parte la aventurile americane din Orient ori din alta parti, asa cum facem acum. Sau putem sa avem baze, dar sa stam in banca noastra (cum face Germania).

Corect, dar atunci sa o spunem pina la capat - am putea fi chiar stat comunist ( din nou cry.gif ) cu o baza militara americana pe teritoriul nostru : a se vedea cazul Cubei cu baza de la Guantanamo. tongue.gif

Dar totusi, ca idee, ce scop crezi ca are ( si inclusiv ce impact de imagine ) mutarea acuma a unor baze americane in Romania ? unsure.gif
abis
QUOTE (MIA @ 21 Mar 2005, 10:02 AM)
Dar totusi, ca idee, ce scop crezi ca are ( si inclusiv ce impact de imagine ) mutarea acuma a unor baze americane in Romania ?

Pentru noi sau pentru ei?

Pentru ei: baze mai ieftine decat cele din Germania si mai aproape de Orientul Mijlociu. Pentru noi: castig material din chiria bazelor (o suma totusi insignifianta), plus castigul de imagine pe care cred unii politicieni ca-l vor avea - "Noi i-am adus pe americani!!!"
Impactul prezentei americane in Romania pentru relatiile noastre internationale cred ca va fi minor sau inexistent.
March
Dupa ce vreo 50 de ani ne-am perpelit tot intreband unde sunt americanii, acum cand sunt aproape aici, nuuu... spun patrrrrriotii ... sa nu vina, ca vor fi trupe de ocupatie... ca ne fura tarisoara... ca ne vor trimite sa murim pentru ei...
abis
Din partea mea, nu au decat sa vina. Nu ma deranjeaza absolut deloc, ca doar nu vin rusii...

Insa nici nu-mi fac iluzii ca venirea lor va schimba prea multe.
MIA
QUOTE (abis @ 21 Mar 2005, 10:13 AM)
Pentru ei: baze mai ieftine decat cele din Germania si mai aproape de Orientul Mijlociu.

Insist : si de ce le trebuie baze mai aproape de Orientul Mijlociu ? rolleyes.gif

QUOTE

Pentru noi: castig material din chiria bazelor (o suma totusi insignifianta),


Daca initial o sa trebuiasca investit serios in respectivele baze nu se va putea vorbi destul de mult timp de asa ceva. wink.gif
Deci asta nu tine ... plus ca - o baza astfel modernizata si concesionata americanilor va diminua eventualele fonduri pentru modernizarea/refacerea unei baze pentru armata romana ( ceea ce nu va face decit sa adinceasca/evidentieze decalajul existent ). sorry.gif

QUOTE

Din partea mea, nu au decat sa vina. Nu ma deranjeaza absolut deloc, ca doar nu vin rusii...

Insa nici nu-mi fac iluzii ca venirea lor va schimba prea multe.


Adica dupa tine unul instalarea asta ar fi un fel asa ... de "apa sfiintita", dar care poate fi benefica pe post de amintire ca am scapat de trupele ruse ( desi asta s-a intimplat din '58, dar sa trecem peste asta ) ? tongue.gif
abis
QUOTE (MIA @ 21 Mar 2005, 12:29 PM)
Insist : si de ce le trebuie baze mai aproape de Orientul Mijlociu ?

Probabil ca vor sa-si deplaseze mai rapid trupele din Europa in zone fierbinti... Treaba lor!
Oricum, bazele de aici nu vor fi de dimensiunea celor din Germania, vor fi mult mai mici, si am impresia ca nu vor fi militari prea multi stationati pe termen lung aici, ci vor fi rotiti pentru antrenament.
QUOTE
Daca initial o sa trebuiasca investit serios in respectivele baze nu se va putea vorbi destul de mult timp de asa ceva

Cat timp? Din nici o investitie nu prea te astepti sa castigi din primul an...
QUOTE
Adica dupa tine unul instalarea asta ar fi un fel asa ... de "apa sfiintita", dar care poate fi benefica pe post de amintire ca am scapat de trupele ruse

De rusi putini isi mai aduc aminte...
Eu am zis ca daca ar fi vorba de baze pentru Armata Rosie sau cum s-o chema acum, as fi ingrijorat. Cu americanii nu imi fac griji, asa cum nu imi fac nici iluzii.
MIA
QUOTE (abis @ 21 Mar 2005, 12:42 PM)
QUOTE (MIA @ 21 Mar 2005, 12:29 PM)
Insist : si de ce le trebuie baze mai aproape de Orientul Mijlociu ?

Probabil ca vor sa-si deplaseze mai rapid trupele din Europa in zone fierbinti... Treaba lor!



Treaba lor ??? unsure.gif
Interesant punct de vedere ... si daca de ex. o sa transforme o astfel de baza intr-un centru de detentie, interogare si ( desi neoficial ) cvasi-tortura pentru ... "suspectii de terorism", ca la Guantanamo ?

QUOTE

QUOTE
Adica dupa tine unul instalarea asta ar fi un fel asa ... de "apa sfiintita", dar care poate fi benefica pe post de amintire ca am scapat de trupele ruse

De rusi putini isi mai aduc aminte...
Eu am zis ca daca ar fi vorba de baze pentru Armata Rosie sau cum s-o chema acum, as fi ingrijorat. Cu americanii nu imi fac griji, asa cum nu imi fac nici iluzii.


Cum indraznesti sa afirmi asa ceva ??? ohmy.gif

Asa e o teribila DISCRIMINARE !! tongue.gif
abis
QUOTE (MIA @ 21 Mar 2005, 12:50 PM)
Interesant punct de vedere ... si daca de ex. o sa transforme o astfel de baza intr-un centru de detentie, interogare si ( desi neoficial ) cvasi-tortura pentru ... "suspectii de terorism", ca la Guantanamo ?

Asta fac la bazele din Germania, Italia ori Marea Britanie?
QUOTE
Asa e o teribila DISCRIMINARE !!

Da, este! laugh.gif
March
QUOTE (MIA @ 21 Mar 2005, 01:29 PM)
QUOTE (abis @ 21 Mar 2005, 10:13 AM)
Pentru ei: baze mai ieftine decat cele din Germania si mai aproape de Orientul Mijlociu.

Insist : si de ce le trebuie baze mai aproape de Orientul Mijlociu ? rolleyes.gif

Foarte simplu. Ca sa le fure petrolul rofl.gif
March
QUOTE (MIA @ 21 Mar 2005, 01:50 PM)

Treaba lor ??? unsure.gif
Interesant punct de vedere ... si daca de ex. o sa transforme o astfel de baza intr-un centru de detentie, interogare si ( desi neoficial ) cvasi-tortura pentru ... "suspectii de terorism", ca la Guantanamo ?

Pai chestia asta daca s-ar intimpla, ar da de "mancare" moore-istilor, pacifistilor, anti-globalistilor, trotkistilor, etcaetera., de la noi.
Toata lumea trebuie sa-si castige existenta in vreun fel. Iar finantari externe pentru cei enumarati sunt o gramada. !
Cucu Mucu
De cand ne stim noi, toti ne-au scuipat seminte in cap si ne-au dat palme peste ochi. Acum, cu bazele astea 'merigane pe pamantul nostru stramosesc poate nu ne vor mai lua toti la suturi. Si oricum, or sa reuseasca ceea ce politia romana nu a reusit de cand e ea militie: sa adune prostituatele de pe strada rofl.gif . Lasati-i mai oameni buni sa vina. Imunitate au cu si fara bazele de la noi(sa-l pupe pe bombo pt asta). Nu le dam noi voie, se duc la bulgari, si banii tot ii cheltuiesc undeva.
mutulica
pin auna alta lumea se schimba si se re-aseaja. mai devreme sau mai tirziu va fi si conflictul ala major. intrebare: in ce tabara vrem sa fim, ca neutri ma indoiesc sa putem ramine?
atunci ce vrem baze amricane sau ocupatie de alta natura?
nefertiti-old
Imediat dupa vizita secretarului de stat american in Romania, autoritatile de la Moscova s-au aratat interesate de numarul bazelor ce vor fi amplasate in Romania, dar si a efectivelor pe care acestea le vor gazdui. Ministrul rus al Apararii, Serghei Ivanov
nefertiti-old
Romanii vor fi comandantii bazelor americane, prevede Acordul semnat marti si consultat de „Cotidianul”. 1.000 de militari americani vor fiincartiruiti, pentru inceput, in Romania. „Acordul de Acces” stipuleaza doua tipuri de locatii

Cucu Mucu
Ai idee unde pot citi acordul, in forma pura, fara adaugiri? Ca la presidency.ro nu este.
nefertiti-old
Nu cred sa-l gasesti undeva online. Incerc sa aflu.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.