HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Baze Militare Americane In Ro
MIA
mesaj 3 Feb 2006, 07:11 AM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (dead-cat @ 2 Feb 2006, 10:30 AM)
daca oastea americana, care pina una alta e de voluntari si in momentul de fata are probleme mari sa gaseasca suficienta carne de tun, incepe sa-si urce in streang "baetii" care vor si ei sa se distreze (dupa deviza, "join the army! travell worldwide, meet intresting people and shoot them), le strica habitantiilor downtownului plus restul the black&white trash, din care e formata si de unde-si aduna grosul, tot cheful de a mai mere la oaste si atunci sa vad pe cine mai trimite in iraq. hmm.gif

spoton.gif

Bine punctat dead-cat. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 3 Feb 2006, 03:49 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Blakut @ 2 Feb 2006, 04:08 PM)
Un accident te-a facut sa te razgandesti intr-o chestiune asa de importanta? Adica erai pentru si dupa accident esti contra bazelor? De unde si pana unde afecteaza un accident de masina politica mondiala?

QUOTE
Vor face tot felul de marsavii soldatii beti, si nu vor pati nimic.


Zice un om a carui tara inca nu a pedepsit-o pe Pauneasca....

I-am primit cu bratele deschise, au venit la noi , ne-au omorat, au fugit ca niste lasi, si apoi spun ca nu au facut nimic. Asta e onoarea militara? Astia sunt eroii americani? Si ne mai tin si lectii de democratie? Asta e democratia americana? Asta e exemplu?

Cine vrei sa o judece pe Pauneasca, cand toti au dosare pe rol? Are vreunul curaj?


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 3 Feb 2006, 03:53 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nu au venit, a venit unul. Are si un nume:Christopher VanGoethem. Incearca sa nu-i pui pe toti in aceeasi oala, nu de alta, dar nici mie nu-mi place sa fiu numit hot de catre austrieci sau nemti.

Nu se ajungea la asa ceva daca autoritatile romane actionau promt, corect si cu tupeul necesar situatiei.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Feb 2006, 03:53 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 3 Feb 2006, 03:58 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



A scapat puscasul marin de pedeapsa si cu ajutorul unui roman ?!?

Marian Chiru, taximetristul care conducea masina in care a murit Peter, a refuzat sa mearga in SUA pentru marturie, a dezvaluit ieri ziarul „Adevarul”.

Sa fie oare vorba de zicala aia : paraii sunt ochiul devil.gif ?!?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 3 Feb 2006, 04:24 PM
Mesaj #90


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



good point Blakut!

e mai usor sa vedem paiul la aia in ochi, decit birna din ochii nostri... cu autoritati care nu fac nimic pt protectia cetatenilor proprii


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 3 Feb 2006, 04:58 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (mutulica @ 3 Feb 2006, 05:24 PM)
good point Blakut!

e mai usor sa vedem paiul la aia in ochi, decit birna din ochii nostri... cu autoritati care nu fac nimic pt protectia cetatenilor proprii

Cred ca nu ai inteles ca aici e este vorba de dreptate, nu de altceva.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 3 Feb 2006, 05:02 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (March @ 3 Feb 2006, 04:58 PM)
A scapat puscasul marin de pedeapsa si cu ajutorul unui roman ?!?

Marian Chiru, taximetristul care conducea masina in care a murit Peter, a refuzat sa mearga in SUA pentru marturie, a dezvaluit ieri ziarul „Adevarul”.

Sa fie oare vorba de zicala aia : paraii sunt ochiul devil.gif ?!?

Acuzarea nici macar nu a chemat taximetristul, politistul si alti martori. Nu e vorba doar de taximetrist. Nu aveau nici un interes. Aceasta democratie americana, seamna foarte bine cu comunismul . Doar ei faceau simulacre de procese. Se pare ca a reinviat peste ocean.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 3 Feb 2006, 05:04 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Blakut @ 3 Feb 2006, 04:53 PM)
Nu au venit, a venit unul. Are si un nume:Christopher VanGoethem. Incearca sa nu-i pui pe toti in aceeasi oala, nu de alta, dar nici mie nu-mi place sa fiu numit hot de catre austrieci sau nemti.

Nu se ajungea la asa ceva daca autoritatile romane actionau promt, corect si cu tupeul necesar situatiei.

Foarte corect, numai ca tu daca furi in Germania si Austria sigur ajungi la bulau. Pe cand un soldat american, daca omoara si apoi fuge ca un soldat adevarat ce este, scapa. E o mica diferenta, poate insesizabila...


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 3 Feb 2006, 05:18 PM
Mesaj #94


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE (March @ 3 Feb 2006, 04:58 PM)
A scapat puscasul marin de pedeapsa si cu ajutorul unui roman ?!?

Marian Chiru, taximetristul care conducea masina in care a murit Peter, a refuzat sa mearga in SUA pentru marturie, a dezvaluit ieri ziarul „Adevarul”.

Sa fie oare vorba de zicala aia : paraii sunt ochiul devil.gif ?!?

... sau poate că omul (taximetristul) a vrut să evite să fie victima vreunui accident nefericit rolleyes.gif cîtă vreme se afla pe teritoriul american pentru a depune mărturie ... [citat din Teoria Conspiraţiei]



--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 3 Feb 2006, 05:39 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (abureala @ 3 Feb 2006, 06:02 PM)
...acuzarea nici macar nu a chemat taximetristul,...

Informeaza-te inainte de a pune ceva pe hartie !

Iata ce a aparut in ziarul "Adevarul" de ieri :

Declaraţie în exclusivitate pentru Adevărul
şoferul lui Peter a refuzat să depună mărturie

"Am refuzat să mă duc la proces pentru că trebuie să muncesc, să-mi întreţin familia, să plătesc curentul şi telefonul"
Marian Chiru

Ziarul Adevărul are o declaraţie-şoc legată de întorsătura pe care a luat-o procesul ucigaşului lui Teo Peter. Cristopher VanGoethem a scăpat de închisoare şi din cauza unui român.

Marian Chiru, şoferul taxiului zdrobit de ucigaşul lui Teo Peter, a refuzat să se deplaseze în Statele Unite pentru a depune mărturie la Curtea Marţială. "Teo Peter a fost în maşina mea, a declarat pentru Adevărul taximetristul. Nişte procurori americani au venit la mine şi mi-au spus să merg să depun mărturie în proces. Mi-au spus că-mi plătesc biletul de avion, cazarea şi masa şi că îmi dau o diurnă de 40 de dolari pe zi". Marian Chiru a motivat absenţa de la proces prin faptul că trebuia să muncească în România să-şi plătească telefonul şi curentul.


Ai inteles acum ?!?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 3 Feb 2006, 06:10 PM
Mesaj #96


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Procesul trebuia sa fie intr-o tara neutra , sunt sigur ca procesul avea alt deznodamant . Logic trebuie sa gandim , justia americana nu-l putea acuza pe VanGoethem la pedeapsa cu moartea . Martorii care au fost de partea lui Teo Peter nu au fost luati in seama deoarece ei au fost de decor in acest proces din care vinovatul a iesit cu fata curata . Mai poate oare pune capul pe perna noaptea VanGoethem , sau pentru el uciderea unei persoane e un mizilic , ma-ntreb retoric si multe raspunsuri vor fi in suspensie pentru ca inca odata s-a adeverit zicala :America tara tuturor posibilitatiilor


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 3 Feb 2006, 06:20 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (March @ 3 Feb 2006, 06:39 PM)
QUOTE (abureala @ 3 Feb 2006, 06:02 PM)
...acuzarea nici macar nu a chemat taximetristul,...

Informeaza-te inainte de a pune ceva pe hartie !

Iata ce a aparut in ziarul "Adevarul" de ieri :

Declaraţie în exclusivitate pentru Adevărul
şoferul lui Peter a refuzat să depună mărturie

"Am refuzat să mă duc la proces pentru că trebuie să muncesc, să-mi întreţin familia, să plătesc curentul şi telefonul"
Marian Chiru

Ziarul Adevărul are o declaraţie-şoc legată de întorsătura pe care a luat-o procesul ucigaşului lui Teo Peter. Cristopher VanGoethem a scăpat de închisoare şi din cauza unui român.

Marian Chiru, şoferul taxiului zdrobit de ucigaşul lui Teo Peter, a refuzat să se deplaseze în Statele Unite pentru a depune mărturie la Curtea Marţială. "Teo Peter a fost în maşina mea, a declarat pentru Adevărul taximetristul. Nişte procurori americani au venit la mine şi mi-au spus să merg să depun mărturie în proces. Mi-au spus că-mi plătesc biletul de avion, cazarea şi masa şi că îmi dau o diurnă de 40 de dolari pe zi". Marian Chiru a motivat absenţa de la proces prin faptul că trebuia să muncească în România să-şi plătească telefonul şi curentul.


Ai inteles acum ?!?

March,

acuzarea nu statea doar in marturia taximetristului, o stii prea bine. A fost o facatura de proces asa cum a fost si cu Carmen Paunescu, cine are bani scapa de dreptate. Ceea ce m-a deranjat a fost atitudinea ambasadei americane, care desi oamenii au potestat , au lasat acest process de izbeliste. Ne-am pus sperante intr-o democratie , am crezut ca acolo cum spune cantecul "outside it's America", e alta lume, mai buna decat cea de aici. Dar si acolo ca si aici aceleasi nedreptati, aceeasi atitudine sfidatoare in fata celor neputinciosi. Ce sistem juridc ar fi pana la urma cel american de poate naste asemenea hotarari monstruoase, caci altfel nu le poti numi. E clar ca e unul nedrept. Dreptatea e doar un slogan , un paravan electoral. Doar atat.
Eu unul am fost dezamagit, si poate multi l-au iubit pe Teo Peter si poate au fost mai afectati. Insa daca era un biet muritor de rand, nici nu vreau sa ma gandesc. Cainii lui Basescu, sau acele victime nevinovate s-ar fi stins in aceeasi tacere. Poate nu are nici o legatura cu bazele americane, dar poate a fost singura forma de protest. E greu sa stai cu cineva in aceeasi casa, care te dispretuieste din temelie.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 3 Feb 2006, 06:21 PM
Mesaj #98


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE
Cred ca nu ai inteles ca aici e este vorba de dreptate, nu de altceva.

care dreptate? a cui?
vorbim aici de imunicate diplomatica si de tratate acceptate si semnate de ai nostri ca brazii

ca justitia americana are unele scapari... hmmm... la fel a fost si procesul lui oj simson, care a scapat desi omaorise pe nevasta si pe amantul acesteia aproape sub ochii politiei

pe de alta parte e bine ca te enervezi si ca dai vina pe americani. am si eu citiva cunoscuti pe acolo, iti dau adresa lor daca vrei. poti sa ii injuri in fata pentru ce au votat. o sa iti dea cu tifla, pt ca tara lor se baga pentru ei, in timp ce tara noastra nu se baga pentru noi. si stii de ce? pentru ca noi am votat impotenti

nu exista dreptate pe lume, exista interese. pina una alta ministerul afacerilor interne si cel al externelor din romania nu au avut nici un interes. poate sa iasa ceva acuma ca base isi poate slefui putin imaginea ... adica ... tot doar din interes


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 3 Feb 2006, 06:30 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE (March @ 3 Feb 2006, 05:39 PM)
Informeaza-te inainte de a pune ceva pe hartie !

Iata ce a aparut in ziarul "Adevarul" de ieri :

Declaraţie în exclusivitate pentru Adevărul
şoferul lui Peter a refuzat să depună mărturie

"Am refuzat să mă duc la proces pentru că trebuie să muncesc, să-mi întreţin familia, să plătesc curentul şi telefonul"
Marian Chiru

Ziarul Adevărul are o declaraţie-şoc legată de întorsătura pe care a luat-o procesul ucigaşului lui Teo Peter. Cristopher VanGoethem a scăpat de închisoare şi din cauza unui român.

Marian Chiru, şoferul taxiului zdrobit de ucigaşul lui Teo Peter, a refuzat să se deplaseze în Statele Unite pentru a depune mărturie la Curtea Marţială. "Teo Peter a fost în maşina mea, a declarat pentru Adevărul taximetristul. Nişte procurori americani au venit la mine şi mi-au spus să merg să depun mărturie în proces. Mi-au spus că-mi plătesc biletul de avion, cazarea şi masa şi că îmi dau o diurnă de 40 de dolari pe zi". Marian Chiru a motivat absenţa de la proces prin faptul că trebuia să muncească în România să-şi plătească telefonul şi curentul.


Ai inteles acum ?!?

In acest caz se putea obtine derogare si avocatul apararii cred ca putea obtine sa fie luata in considerare o marturie scrisa depusa si trimisa prin Ambasada SUA la Bucuresti. Ca sa nu mai spun ca in opinia mea acest sofer face parte din cei 0,001% dintre romani care ar refuza asemenea oferta nesperata. 40 de euro pe zi cred ca ii compensau pierderile de la munca si avea sansa unica sa viziteze SUA pe banii lor. Cineva cred ca l-a miluit cu ceva ca sa spuna asta.
Pacepa nu s-a prezentat la procesul din Romania si totusi a castigat. Nici macar nu se stie clar ca e el sau altcineva. Mai mult, i-au fost evaluate daunele luand in considerare fotografii inclusiv cu stocul de whisky si cartuse de Kent.

Acest topic a fost editat de Leonardo: 3 Feb 2006, 06:32 PM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 3 Feb 2006, 06:42 PM
Mesaj #100


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



daca stau sa ma gindesc putin, o instanta de genul celei care l-a judecat pe respectivul puscas marin vede lucrurile putin diferit ata de noi, daca noi avem un puternic avant emotional, pt ca persoana decedata in accident a fost o persoana oarecum publica, in viziunea instantei era procesul unui soldat trimis la datorie peste mari si tari, care dupa legile de acasa nu gresise prea mult (semnul de circulatie nu era tocmai vizibil, pt ca era in pom si frunze, alcoolemia soldatului a devenit discutabila dupa ce ai nostri au zbircit putin probele, soferul de taxi a baiguit ca el nu se baga - si parerea mea e ca s-a scapat pe el de frica, nu ca la mituit cineva)

mai mult, genul asta de instante sunt puternic influentate de consecintele deciziilor lor, si de lobby-ul ce se face in favoarea unei decizii sau alteia, ori... atit timp cit nimeni de pe la noi nu s-a interesat de caz, vecinii de bloc ai lu christofer s-au gindit ca nu e mare scofala, si ca il pot scoate basma curata (care nu e chiar curata, pt ca asta si-a f*t*t cariera fie vorba)



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Feb 2006, 06:51 PM
Mesaj #101


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (Leonardo @ 3 Feb 2006, 06:30 PM)
Cineva cred ca l-a miluit cu ceva ca sa spuna asta.

Mie mi-e clar ca asa s-a intamplat.


Si nu e vorba de cine era victima, in locul lui Peter putea fi oricare dintre noi, nu? Mutu, erai la fel de intelegator daca era vreo ruda a ta? E vorba de principiu...


Eh, acum vad la stiri despre un alt caz, un batran din Constanta lovit pe trecerea de pietoni anul trecut, tot de un soldatzel american, venit la nu'sh ce exercitiu la bazele de acolo. Moshu e mort, soldatul bine merci.

Acest topic a fost editat de nefertiti: 3 Feb 2006, 07:20 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 3 Feb 2006, 09:40 PM
Mesaj #102


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE (mutulica @ 3 Feb 2006, 07:42 PM)
alcoolemia soldatului a devenit discutabila dupa ce ai nostri au zbircit putin probele,

eu stiu ca IML nici n-a fost lasat sa-i ia probe de sange ca cica i-ar fi facut ei prelevarile la ambasada... hh.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 4 Feb 2006, 04:39 AM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Ce inseamna "lasat"? Ca doar soldatul cu pricina nu era sub imunitate diplomatica!


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 4 Feb 2006, 01:21 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (axel @ 4 Feb 2006, 05:39 AM)
Ce inseamna "lasat"? Ca doar soldatul cu pricina nu era sub imunitate diplomatica!

Ba avea imunitate diplomatica. Era seful sistemul de securitate si paza de la Ambasada. Pe baza imunitatii ambasada la scos imediat din tara.
Chestia asta a fost mentionata clar in toate discutiile ce au avut loc la tv


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 4 Feb 2006, 06:38 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



scuze, eu nu urmaresc ce e la tv biggrin.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cato Uticensis
mesaj 4 Feb 2006, 08:13 PM
Mesaj #106


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 14 December 05
Forumist Nr.: 7.474



Oricat ar fi de aparte sistemul cu jurati, respectiv cel <martial>, dupa mine e limpede ca acuzarea a facut blat... puteau fi chemati pompieri etc. nu doar un sofer de taxi. Statul roman nu trebuia sa se implice tocmai plecand de la premisa unui proces corect altminteri trebuia sa il tina ostatic. America a pierdut intr-o zi simpatia unui popor. In curand o sa se alieze cu luna si soarele...Cat de indepartati sunt anii cand America era farul libertatii...Daca drepti nu mai pot fi macar prudenti: puteau sa condamne puscasul parca mai verifica cineva daca executa pedeapsa...il bagau intr-un program secret si trimiteau la inchisoare e unul cu infractiuni mai grave in locul lui...Pur si simplu sunt cinici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 4 Feb 2006, 08:30 PM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



A se citi mai intai chestia asta.

Treaba s-a intamplat in 1998. Un pilot militar american a ucis 20 de cetateni italieni, germani si belgieni. Si fost ACHITAT de justita militara americana.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 4 Feb 2006, 08:38 PM
Mesaj #108


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE (axel @ 4 Feb 2006, 05:39 AM)
Ce inseamna "lasat"? Ca doar soldatul cu pricina nu era sub imunitate diplomatica!

inseamna ca organele de ancheta romane nu au putut face altceva decit sa descarcereze, sa constate ...(dar nimeni nu a luat in seama constatarile lor )si sa autopsieze...restul au facut procurorii americani,probe de sange i s-au luat la ambasada...


dupa parerea mea soferul de taxi n-are nici un drept sa spuna astazi pe canalele media
ca nimeni din autoritatile romane nu l-a sunat sa-i spuna cit de importanta marturia lui in proces pentru ca el in primul rand avea o datorie morala fata de omul ala care a avut nenorocul sa se suie la el in masina ,indiferent cine-ar fi fost,cine sofeaza prin Bucuresti stie ce spun...intersectia era cu lumina galbena intermitenta,taxiul avea prioritate,dar scuzati-ma daca intra mai incet in intersectie ar fi vazut ca din dreapta vine un nebun si poate i-ar fi facut loc sa treaca...acum bun s-a-ntamplat, tu ai scapat ,ok! dar fiinta aia a murit in masina ta ,imposibil sa nu te intereseze macar o reparatie morala...nu stiu sincer in ce hal ar ajunge lumea asta daca toti ar gandi ca el ca vezi Doamne nu-i ajungeau cei 40 de dolari diurna sa-si acopere pierderile...hai sa fim seriosi! mad.gif mai si minte dupa toate astea si cu nerusinare invinuieste pe nustiu care ca nu l-a sunat devil.gif da' constiinta lui de om unde mama zmeilor era?? adica rezidenta care a asistat la autopsie a putut sa se duca la proces si el nu...


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 5 Feb 2006, 09:24 AM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 3 Feb 2006, 05:39 PM)
Ai inteles acum ?!?

Ce să înţeleagă ? Că "Adevărul" nu s-a informat bine ? tongue.gif

Şoferul taximetrului nu a fost citat oficial niciodată la proces. devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Feb 2006, 12:17 PM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 5 Feb 2006, 10:24 AM)
QUOTE (March @ 3 Feb 2006, 05:39 PM)
Ai inteles acum ?!?

Ce să înţeleagă ? Că "Adevărul" nu s-a informat bine ? tongue.gif

Şoferul taximetrului nu a fost citat oficial niciodată la proces. devil.gif

Simtindu-se incoltit acum, o da la intors ! Ce e aia n-a fost citat "oficial" ? Cand recunoaste ca a fost contactat de oficialitati din ambasada ! Si n-a informat nici o oficialitate romana despre asta ! Daca zicea da, fii sigur ca se intocmeau si documente oficiale, cu citatie oficiala cu tot !

Acest topic a fost editat de March: 5 Feb 2006, 12:25 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 5 Feb 2006, 04:35 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 5 Feb 2006, 12:17 PM)
Cand recunoaste ca a fost contactat de oficialitati din ambasada ! Si n-a informat nici o oficialitate romana despre asta ! Daca zicea da, fii sigur ca se intocmeau si documente oficiale, cu citatie oficiala cu tot !

Fii serios March - nici nu trebuiau să vină funcţionari de la ambasadă sau, dacă tot au venit, puteau aduce şi ei un act oficial ceva acolo. wink.gif Ce spui e o aiureală - că dacă zicea ăla "Da" şi scoteau o citaţie oficială ... nu prea văd ce sistem juridic funcţionează cum zici tu ... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 5 Feb 2006, 05:04 PM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



N-am vazut de mult atata invarteala in jurul cozii. Ca soferul, ca nu mai stiu ce martori ... Pe dracu. Puscasul ala n-ar fi fost condamnat nici daca Dumnezeu din cer depunea marturie ca martor al acuzarii. Pentru ca asta-i o politica a americanilor. Nu-i legata nici de faptul ca victima era roman si nici de faptul ca evenimentul a avut loc in timpul administratiei Bush. Si cred ca de-aia autoritatile romane nu s-au agitat. Stiau inca inainte de a incepe procesul care va fi verdictul. Si mai stiau ca verdictul va fi exact acelasi indiferent daca ii pupa in kur pe americani sau declara razboi Americii. La ce foloseste tot circul care s-a creat ? Si cui ?

p.s : atunci cand tot boborul 'vroia in NATO' de ce nu li s-a spus romanilor si ca americanii isi protejeaza militarii in acest mod ? Ca nu le-au spus autoritatile, e de inteles. Dar jde miile de ziaristi detinatori ai adevarului de ce-au tacut ? E, dac-au tacut atunci sa taca si acum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 6 Feb 2006, 09:28 AM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Achernar
QUOTE
Puscasul ala n-ar fi fost condamnat nici daca Dumnezeu din cer depunea marturie ca martor al acuzarii. Pentru ca asta-i o politica a americanilor. Nu-i legata nici de faptul ca victima era roman si nici de faptul ca evenimentul a avut loc in timpul administratiei Bush. Si cred ca de-aia autoritatile romane nu s-au agitat. Stiau inca inainte de a incepe procesul care va fi verdictul.


....TRAGIC dar ADEVARAT. cry.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 6 Feb 2006, 09:55 AM
Mesaj #114


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



mda, dar daca il legau ai nostri si il bagau la zdup dupa accident... era mai dificil pt americani sa il ascunda


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 6 Feb 2006, 10:58 AM
Mesaj #115


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (exergy33 @ 6 Feb 2006, 09:28 AM)

....TRAGIC dar ADEVARAT. cry.gif

Imi pare rau ca trebuie sa-ti spun dar nu cred ca e cazul sa te bucuri. Faptul ca SUA aplica o astfel de politica nu inseamna ca cei aflati momentan in conflict - declarat sau nu - cu americanii ar fi cumva niste copilasi nevinovati.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 6 Feb 2006, 11:15 AM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (mutulica @ 6 Feb 2006, 09:55 AM)
mda, dar daca il legau ai nostri si il bagau la zdup dupa accident... era mai dificil pt americani sa il ascunda

Nu aveau voie legal sa faca asta - si nici nu cred ca are ceva chestia asta cu viitoarele baze americane din Romania. unsure.gif Tipul oricum avea imunitate diplomatica suficienta ca responsabil cu securitatea la ambasada. hmm.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 6 Feb 2006, 12:07 PM
Mesaj #117


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



daca politistul facea pe ignorantul, si lega pe ala, il ducea la toate probele pe loc si automat, si apoi verifica ce zice procedura despre imunitatea diplomatica...
ca veneau americanii si spuneau ca il vor, ca imunitate, ca alea, alea... no problemo, luati-va baiatul, si astea sunt probele impotriva lui, i le-am pus in plic de git, vrem explicatii despre ce o sa urmeze, am fi bucurosi daca ne-ati tine la curent in informari saptaminale, uite l-am desemnat pe gigel sa tina legatura cu voi

macar ii hartuiau putin si nu adoptau atitudinea umila si servila pe care am perceput-o eu de la stiri


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 6 Feb 2006, 12:23 PM
Mesaj #118


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE (mutulica @ 6 Feb 2006, 01:07 PM)
daca politistul facea pe ignorantul, si lega pe ala, il ducea la toate probele pe loc si automat, si apoi verifica ce zice procedura despre imunitatea diplomatica...
ca veneau americanii si spuneau ca il vor, ca imunitate, ca alea, alea... no problemo, luati-va baiatul, si astea sunt probele impotriva lui, i le-am pus in plic de git, vrem explicatii despre ce o sa urmeze, am fi bucurosi daca ne-ati tine la curent in informari saptaminale, uite l-am desemnat pe gigel sa tina legatura cu voi

macar ii hartuiau putin si nu adoptau atitudinea umila si servila pe care am perceput-o eu de la stiri

poate n-ai auzit cum procedeaza toti americanii cu statut mai mult sau mai putin diplomatic cind sunt implicati in accidente...stau in masina si blocheaza usile pina vine un reprezentant al ambasadei sa-i preia...cum vroiai sa-l aresteze p-ala daca nici n-a coborit din masina??

Acest topic a fost editat de Michelle: 6 Feb 2006, 12:24 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 6 Feb 2006, 12:52 PM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (mutulica @ 6 Feb 2006, 01:07 PM)
daca politistul facea pe ignorantul, si lega pe ala,

Si militienii cunosteau faptul ca nu puteau sa-l scoata cu forta pe unul dintr-o masina diplomatica si sa-i mai puna si catuse ! Si cum acum politistii au ceva mai multa carte....


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 6 Feb 2006, 01:01 PM
Mesaj #120


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



parerea mea e ca daca vrei sa faci cuiva zile fripte, poti
puteau lua masina pe sus si o transportau la mama naibii pt cercetarea accidentului, cu tot cu georgel inauntru, puteau face o gramada de chestii daca vroiau, dar mai stiu ceva... nimeni nu a vrut sa supere pe americani
si mai stiu ca daca in taxi era un nobody, si nu un tip cunoscut, probabil ca nici nu am fi aflat despre cazul asta

mai stiu ca atit timp cit nu avem curaj sa mai dam cite una peste bot aliatilor, ei nu vor trata ca pe aliati ci ca pe servitori


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 7 May 2024 - 01:14 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman