HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Forum Arhiva

Forum Read-Only. NU pot fi trimise mesaje noi.

7 Pagini V  « < 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sa Fie Escu, Sa Fie Tase?...
In noiembrie il veti vota pentru mandatul de presedinte pe:
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 78
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
caesar
mesaj 7 Dec 2004, 01:08 PM
Mesaj #176


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



Alte basme !
Doamne fereste sa ajunga Basescu presedinte si sa apara o alianta parlamentara pd-pnl-udmr-pur. Distrugerile cdr-iste vor parea copilarii.
Basescu e printre cei mai instabili oameni politici pe care i-am vazut si ia-m ascultat. Nu mai credeti povestile cu feti frumosi si analizati discursul.
O tara saracita, cu o inflatie cat casa, datorii externe, privatizari 0, capitole incheiate-doar 5, economie subterana la greu, vize, granite nesigure, ministere care se certau de la cajcaval si banii Bancii Mondiale se intorceau nefolositi, fara proiecte in cooperare cu UE, mai mult pe langa NATO decat in ....., cam asta era situatia in 2000.
Judecati ce s-a facut, cate capitole de negociere s-au incheiat, cate proiecte s-au finalizat, stabilitatea leului, inflatia, capitalul strain atras in investitii..... si veti vedea ca desi nu suntem la capatul drumului au fost facute progrese bunicele.
In 1996-2000 nu a fost privatizat nici un combinat sau interprindere cu probleme, nu s-a construit nici o autostrada, inflatia era in floare, leul se deprecia la ora....


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2004, 01:08 PM
Mesaj #177


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (ypsilonalpha @ 7 Dec 2004, 01:03 PM)
Sint curios ce rating o sa aiba dezbaterea televizata, la concurenta directa cu Bayer Leverkusen - Dinamo Kiev pe Pro TV rolleyes.gif

Nu stiam eu de ce insista atat Nastase ca dezbaterea sa aiba loc tocmai miercuri...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2004, 01:23 PM
Mesaj #178


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (caesar @ 7 Dec 2004, 01:08 PM)
O tara saracita, cu o inflatie cat casa, datorii externe, privatizari 0, capitole incheiate-doar 5

Esti amuzant...
Tara fusese saracita in timpul guvernarii Vacaroiu. CDR-ul a trebuit sa plateasca toate oalele sparte pe vremea "patrulaterului rosu" (cand PRM-ul cu care guvernati nu era extremist, nu-i asa?). In 1997 a venit varful de plata al datoriei externe (facuta de Vacaroiu), moment care a gasit tara cu visteria aproape goala. Din motive electorale cursul valutar a fost tinut fortat de acelasi Vacaroiu la valori aberante, astfel ca liberalizarea din 1997 a dus automat la explozia ratei de schimb.
Privatizari au avut loc, cea mai de succes fiind Dacia Pitesti. Unul dintre reprosurile pe care si eu le fac guvernarii CDR este ca nu a privatizat mult mai mult decat a reusit sa faca. Insa pentru greselile facute in 1997-2000 taranistii nici acum nu au intrat in parlament...
Uiti ca orice masura iei in domeniul economic, efectele apar nu imediat, ci peste o anumita perioada de timp. Efectul guvernarii dintre 1992-1996 a fost criza economica din 1997... Iar efectul reformelor economice din 1997-2000 s-a vazut in cresterea economica din ultimii ani (nu uita ca primul an de crestere economica a fost ultimul an de guvernare CDR).
Capitolele de negociere incheiate au fost doar cinci pentru ca abia in 1999 au inceput negocierile de aderare... Iar in NATO nu am intrat in 1997 numai pentru ca trecuse prea putina vreme de la guvernarea de trista amintire Vacaroiu...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Dec 2004, 01:23 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 7 Dec 2004, 01:48 PM
Mesaj #179


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Mai Abis,
Iti bati gura degeaba cu Cezarica. Poti sa-l si tai si el nu deraiaza de la directivele trasate de cosmancii devil.gif lui. Adica , dezgropati morti de acum 4-5 ani si... chitic despre jafurile guvernarii bombonelo-pesediste cu recentul super-tun : RAFO mad.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 7 Dec 2004, 01:48 PM
Mesaj #180


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



E un punct de vedere... biggrin.gif


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Dec 2004, 04:07 PM
Mesaj #181


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Este ciudat sa sustii acel punct de vedere privind o guvernare dezastruoasa in 1997-2000 si in acelasi timp sa sustii sau simpatizezi cu o alianta care sa ii aduca inapoi pe o parte din ministrii CDR.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2004, 04:16 PM
Mesaj #182


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Stai sa vezi cand incepe "algortimul"... devil.gif
UDMR-ul este deja harsait la negocierile dintr-o coalitie, PUR-ul stie si el sa-si joace cartea, se pare ca PSD-ul va fi minoritar in propriul guvern. Sa vezi circ ce iese...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Dec 2004, 05:54 PM
Mesaj #183


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Rumani, pregati-va pentru meciul de maine seara : Bombonela v Chelbosu de pe TVR la ora 22:00. O sa avem ce vedea. Le recomand pesedeilor sa aiba ceva valeriana la indemina biggrin.gif ( rudotel, nu, ca-i din chimicale tongue.gif )


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 8 Dec 2004, 09:19 AM
Mesaj #184


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Rumani, pregati-va pentru meciul de maine seara : Bombonela v Chelbosu de pe TVR la ora 22:00


Octavian Paler spunea despre Pesedei ca s-au transformat intr-un partid agrar. Atunci oare de ce nu-si respecta sustinatorii si dau intalnirea la ora asta dubioasa cand lumea de la tara are somnul cel mai dulce ?

Sau o fi emisiune cu bulina rosie ? tongue.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 8 Dec 2004, 09:25 AM
Mesaj #185


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Pai alegatorii de la tara au decis deja cu cine sa voteze. Ar fi pacat sa risti sa le schimbi opinia. devil.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 8 Dec 2004, 12:20 PM
Mesaj #186


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



Cateodata intuitia taraneasca bate aroganta prostului de la oras, stiti cum e cu zicala:prostie-fudulie.

Acest topic a fost editat de caesar: 8 Dec 2004, 12:21 PM


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Dec 2004, 12:20 PM
Mesaj #187


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cititi aici ce format a pregatit TVR ( TeleViziunea Rusinii) pentru intilnirea din aceasta seara dintre Nastase si Basescu ! mad.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 8 Dec 2004, 12:22 PM
Mesaj #188


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (caesar @ 8 Dec 2004, 12:20 PM)
Cateodata intuitia taraneasca bate aroganta prostului de la oras.

Aia nu se cheama intuitie ci manipulare dragul meu. PSD a manipulat oamenii de la tara. PSD a cumparat voturile din mediul rural pe banii fraierilor din oras care nu s-au dus la vot.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 8 Dec 2004, 12:22 PM
Mesaj #189


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (caesar @ 8 Dec 2004, 01:20 PM)
Cateodata intuitia taraneasca bate aroganta prostului de la oras, stiti cum e cu zicala:prostie-fudulie.

Mai ales cand voteaza cu cine zice primarul, ca el (primarul) stie mai bine rofl.gif rofl.gif rofl.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Dec 2004, 12:24 PM
Mesaj #190


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (caesar @ 8 Dec 2004, 01:20 PM)
Cateodata intuitia taraneasca bate aroganta prostului de la oras.

N-ai vazut ce intuitie au cei apar in emisiunea " D-ale lui Mitica" 43.gif Aia sunt intr-adevar alegatorii lui Bombonel. Cu care el intra in Europa. Tropa-tropa ... tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 8 Dec 2004, 12:25 PM
Mesaj #191


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



Sursa asta parca e Alternativa, un ziar scos de PSD la Galati. E la fel de profesionist scrisa cu mentiunea ca trag in directii diferite.


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 8 Dec 2004, 12:27 PM
Mesaj #192


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (March @ 8 Dec 2004, 12:24 PM)
QUOTE (caesar @ 8 Dec 2004, 01:20 PM)
Cateodata intuitia taraneasca bate aroganta prostului de la oras.

N-ai vazut ce intuitie au cei apar in emisiunea " D-ale lui Mitica" 43.gif Aia sunt intr-adevar alegatorii lui Bombonel. Cu care el intra in Europa. Tropa-tropa ... tongue.gif

Si inainte sa mai vorbeasca domul cezar ar trebui sa mai vada niste emisiuni facute de Mircea Dinescu pe la tara. Erau toti bosorogii cu tuica in nas si asteptau sa li se spuna cu cine sa voteze. La-s ca stim noi cum merge intuitia taranului.

De fapt care taran? Paler zicea ca nu mai exista tarani in Romania. Cel mult agricultori, fosti someri de CAP.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Dec 2004, 12:49 PM
Mesaj #193


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Apropo, emisiunea lui Dinescu nu mai exista la Realitatea. Cezar stie de ce... wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 8 Dec 2004, 03:08 PM
Mesaj #194


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



caesar:
QUOTE
Cateodata intuitia taraneasca bate aroganta prostului de la oras, stiti cum e cu zicala:prostie-fudulie.


Atunci domnilor din PSD, lasati intuitia taraneasca sa actioneze. Duceti ziare la tara si dati emisiuni de stiri pe posturile nationale (nu cele cu violuri) la ore decente.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gonen
mesaj 8 Dec 2004, 03:11 PM
Mesaj #195


ex-bogho
*****

Grup: Membri
Mesaje: 637
Inscris: 21 October 04
Forumist Nr.: 4.717



Pentru a se evita aglomeratia, la centrele de votare, cei care voteaza cu Basescu sunt rugati sa mearga la vot duminica, iar cei care voteaza cu Nastase sa mearga luni !
Va multumim
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gonen
mesaj 8 Dec 2004, 03:49 PM
Mesaj #196


ex-bogho
*****

Grup: Membri
Mesaje: 637
Inscris: 21 October 04
Forumist Nr.: 4.717



Adrian Nastase intilneste un grup de studenti, carora le spune:
-Mai baieti, am auzit ca majoritatea bancurilor voi le faceti!!! Uite,
faceti unul acuma scurt, dar: nu cu mine.
-OK! zice unul..... Asaaa, Dana Nastase are 3 copii.
-Ba, v-am zis "NU CU MINEEEEE" !?!?!?!
-Bineinteles ca nu cu tine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 9 Dec 2004, 08:38 AM
Mesaj #197


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Am si eu o intrebare, de ce era atat de crispat Nastase la intrevederea de ieri ? smile.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Dec 2004, 08:45 AM
Mesaj #198


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Din cauza morcovului... cry.gif

A fost interesanta si dezbaterea de pe Realitatea TV de dupa intalnirea candidatilor... A vazut-o cineva?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 9 Dec 2004, 09:11 AM
Mesaj #199


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
A fost interesanta si dezbaterea de pe Realitatea TV de dupa intalnirea candidatilor... A vazut-o cineva?


M-am uitat doar 20 de minute ca mi-a fost cam somn yawn.gif Destul ca sa-mi dau seama ca Nastase a primit per ansamblu o nota mai mica decat Basescu. Surprinzator, cel care a fost prim-ministru ultimii 4 ani in Romania a luat nota mica si la apropierea fata de electorat. Cu alte cuvinte Nastase a fost mai distant fata de romani, decat Basescu. Iar in ceea ce priveste partea de discurs, al lui Nastase a fost mai formal.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 9 Dec 2004, 09:40 AM
Mesaj #200


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Inorog @ 9 Dec 2004, 09:11 AM)
QUOTE
A fost interesanta si dezbaterea de pe Realitatea TV de dupa intalnirea candidatilor... A vazut-o cineva?


M-am uitat doar 20 de minute ca mi-a fost cam somn yawn.gif

Nu ai pierdut mare lucru. Emisiunea lui Gheoarghe a fost destul de slaba si de scurta. Argumentele pentru notele respective au fost putine.
Notele au fost. 6 pe linie pentru Nastase si un 9 si trei de 8 pentru Basescu.

Eu am deschis un subiect de discutie pe tema dezbaterii de aseara aici


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Dec 2004, 11:17 AM
Mesaj #201


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



He-he-he ! "Regele" a ramas aseara in pielea goala. Livid, cadaveric, rigid... Bombonel a dat-o de multe ori in balba... De asta se ferea el de o dezbatere televizata cu "Chelbosul marinar" . Care a fost spontan, direct, la obiect, pe intelesul tuturor... Sper ca dupa dezbaterea de aseara Basescu a convins cel putin 10 % din nehotaritii de la orase sa se prezinte la vot. Asta ca sa contrabalanseze ceva din "prostimea" de la sate ,care chiar daca aseara au cascat gura la tv n-au inteles nimic din dezbatere ... au admirat numai cat de "frumos" este Bombonela.
Rumanilor, daca nu se fura, sau nu se fura atat de mult, Traian Basescu iese presedinte ! Doamane ajuta !

Si inca ceva ... imi pare bine ca "Chelbosul marinar" i-a tras una buna in bot "Chelbosului fioros" care i s-a urcat rau la cap ... a inceput sa creada ca el este alfa si omega ziaristicii romanesti.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 9 Dec 2004, 11:47 AM
Mesaj #202


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



De fapt care era rolul chelbosului fioros ? Cumva de intimidare a adversarului ? Trebuia o persoana incruntata, imbracata in haine inchise la culoare, cu bratele incrucisate si care sa gandeasca in "alb si negru" ? Daca asta a fost testul, Traian Basescu l-a trecut cu brio thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Inorog: 9 Dec 2004, 11:49 AM


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 9 Dec 2004, 12:41 PM
Mesaj #203


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



Da' ce i-a zis base lu chelbosu propagandist psd?


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Dec 2004, 10:35 AM
Mesaj #204


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



De ce trebuie sa fie Escu: http://www.ziua.ro/display.php?id=34515&data=2004-12-10


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lordhunter
mesaj 10 Dec 2004, 02:49 PM
Mesaj #205


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 29
Inscris: 27 October 04
Forumist Nr.: 4.762



Abis, ca sa parafrazez electoratul PSD: faceti ce spune tipa care a scris articolul ala, ca mai si arata bine pe deasupra ohyeah.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Dec 2004, 02:56 PM
Mesaj #206


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Si frumoasa, si desteapta... O combinatie super!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Dec 2004, 04:12 PM
Mesaj #207


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Mesaj URR:

QUOTE
Dragi simpatizanţi,

duminică 12 decembrie, va avea loc turul al doilea al alegerilor prezidenţiale, în care vom avea de ales între Traian Băsescu şi Adrian Năstase. Într-un fel nefiresc, pentru funcţia supremă în stat sunt în competiţie preşedintele unui partid de stânga ca reprezentant politic al stângii şi tot preşedintele unui partid de stânga ca reprezentant politic al dreptei din România.

Suntem iarăşi, ca şi acum patru ani, în postura de a alege între variante care nu ne reprezintă aşa cum ne-am dori. Suntem din nou obligaţi să votăm pragmatic, acceptând compromisul răului mai mic. Ne-am fi dorit să putem vota pentru un candidat autentic de dreapta, dar clasa politică românească nu a fost în stare să promoveze aşa ceva.

Aşa stând lucrurile, sprijinul politic al URR pentru votul din turul doi, nu se poate îndrepta decât către candidatul Alianţei D.A. - Traian Băsescu.

Mergeţi duminică la vot şi împiedicaţi continuarea abuzurilor şi a dispreţului pe care liderii PSD le exercită de patru ani asupra noastră, a tuturor!
Fiecare vot contează!

Cosmin Alexandru, Preşedinte

Uniunea pentru Reconstrucţia României - URR


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 12 Dec 2004, 11:53 AM
Mesaj #208





Guests






Mai, sincera sa fiu nu inteleg de ce va doare ca ne conduce un partid de stanga sau ca e unu' de dreapta...Din partea mea poa' sa fie si un partid minoritar, atata timp cat duce tara spre bine si ridica nivelul de trai tot aia e....Iar daca pe URR-isti nu ii "reprezinta" Basescu, oarecum mi se pare normal...Caci fiecare partid are modul lui de-a vedea lucrurile...Vorba aia, cate bordeie , atatea obicee.... Poate pt mine Basescu nu reprezinta neaparat un rau mai mic...Poate pt altii Nastase nu e un rau mai mic... Ideea e sa ne uitam in urma la cei 4 ani in care au fost pesedistii la putere(nu vreau sa mai pun la socoteala alti ani) si sa vedem daca noi, fiecare persoana a acestui popor, am dus-o mai bine....
Eu una pot sa zic ca Nastase si psd-ul au furat mult prea mult...Mie nu mi s-a usurat traiul datorita lor, din contra...Asa ca e clar cu cine am sa votez,nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 13 Dec 2004, 07:04 AM
Mesaj #209


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Asta-i una din pareri...

România, de azi…
Aseară, cucuveaua fredona stingheră la Palat. La Cotroceni. Iliescu, legendarul, tătucul românilor, nu mai e primul om din stat. Din cele două mandate constitutionale la care avea dreptul, l-a finalizat, ieri, pe al treilea. Si a intrat în istorie. Nimeni nu va sti, ca el, să rostească atât de ferm, de patern: „Măi, animalule”! Nimeni nu va mai organiza mineriade atât de reusite ca ale sale si nu îi va înfiera cu atâta naturalete, simplitate, pe „golanii” de intelectuali...
Indiferent câte lacune ar avea, cine ce spune despre el, domnul Iliescu este totusi un politician sclipitor si a fost un presedinte potrivit pentru această tară atipică, locuită de multi oameni comozi, dar sfătosi, învătati cu faptul că statul le dă posmagi, însă nu oricum, ci înmuiati si gata mestecati, să trebuiască domniile lor să se ostenească doar atât cât deschid gura, îngăduitor, să fie îndopati. Lansat în carieră din praful Oltenitei, călit în cosmopolitanismul moscovit, a mirosit nevoia de pâine si foamea de circ a românului, si le-a alternat cu o dexteritate de scamator, scotând din joben când câte un scandal interetnic, când câte o restitutie aproape in integrum a bunurilor nationalizate pe alte vremuri, când dânsul era tot la putere. Imaginea sa de om lipsit de avutie, dar onest, a făcut carieră; a reusit, timp de 15 ani, să picure în constiinta românilor, cum picură glucoza din perfuzie la căpătâiul pacientului lihnit, ideea că bogătia este sinonimă cu necinstea, iar sărăcia cu virtutea.

Două au fost sloganele sub care s-au derulat mandatele domnului Iliescu: „Asta este” si „Mai rău să nu fie”; expresii care caracterizează si dinamismul, si ambitia, si vointa pe care presedintele a stiut să le insufle populatiei. Sub semnul acestor lait-motive ale vietii românesti (de fapt, adevărate sentinte sub imperiul cărora am trăit în ultimii 15 ani), societatea s-a dezvoltat asa cum prevăzuse Silviu Brucan: copăcel, copăcel, în 20 de ani.

Acestea sunt însă, de ieri seara, amintire. Sau cel putin asa ar trebui să fie. Indiferent cui îi va da întâietate numărătoarea voturilor, vom avea un presedinte nou, de o cu totul altă factură decât cei de până acum. Fie unul cu alură occidentală, cu tinută si prestantă, care are experienta a patru ani de guvernare dusi la bun sfârsit din cea mai incomodă pozitie (aceea de premier) fie un om din… topor, care (cel putin) lasă impresia că spune ceea ce gândeste si este adeptul solutiilor radicale, promite că va da de pământ cu coruptia si va stârpi hotia.

Oricare dintre ei câstigă, va impune tării un alt ritm; unul mai alert, mai determinat, centrat mai mult pe interesul national decât pe cel particular. Dar în primul rând va avea sarcina grea de a schimba mentalitatea românilor – fiindcă numai asa, cu o gândire nouă, avem sansa să ajungem acolo unde ne dorim, dar nu mai apucăm să ajungem; va trebui să scoată lenea din noi, să ne scuture de comoditate, să ne lecuiască de duplicitate… Noul presedinte va fi un fel de diriginte căruia i se încredintează o clasă de copii plictisiti si egoisti, pe care trebuie să îi transforme în premianti disciplinati, cu mare caracter…

Sperantele celor care au votat pentru schimbare se leagă de faptul că, din această dimineată, cu domnul Iliescu pe picior de plecare, România va începe să renască putin. Că ne-am trezit în zorii unei perioade noi, care poate reprezenta o cotitură către democratia reală, iar capitalismul, lepădându-se de fata umană si basca de activist de partid, poate depăsi faza de simulare.

Vom trăi o nouă tranzitie. Si nu va fi usor. Este evident că Ion Iliescu va face totul să îsi mentină puterea, să aibă posibilitatea de a controla râul, ramul, tot ce miscă-n tara asta, folosind în continuare potentialul structurilor care l-au mentinut timp de zece ani în fruntea României. Nu va fi dispus să cedeze rolul de lider, nici în situatia în care PSD va fi la putere, nici dacă ajunge în opozitie.

Istoria s-a scris ieri cu milioane de mâini. Si milioane de stampile. Pac – o stampilă împotriva „sistemului ticălosit”. Pac – alta pentru „credibilitate si elegantă”. Toate au tăcănit pe hârtie pentru o Românie nouă, credibilă, curată. O tară nu se poate da însă de trei ori peste cap, ca să se transforme, peste noapte, într-una mai frumoasă. Schimbarea va implica suferintă si dispute dese. Viata politică se va agita, iar această agitatie va impieta si asupra economicului, si asupra socialului; vor fi maturi politicienii cât să gestioneze momentul tensionat care se prefigurează odată cu anuntarea oficială a rezultatelor?! Cine va forma majoritatea în parlament, cine va fi liderul opozitiei, ce se întâmplă cu Năstase dacă nu câstigă alegerile si se întoarce într-un PSD pe care si domnul Iliescu se pregăteste să îl strângă în pumn?!

Fiecare vot care s-a numărat în noaptea aceasta a contat; este un firicel din pânza care imortalizează imaginea noii Românii. O Românie în care trebuie, în sfârsit, să ne simtim ca acasă, pe care o respectăm si care să ne respecte.



--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 13 Dec 2004, 10:00 AM
Mesaj #210


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Inca putin sa strangeti pumnii, inca putin ! Se contureaza o frumoasa victorie !

Sa traiti bine !


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  « < 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 04:37 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman