HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Forum Arhiva

Forum Read-Only. NU pot fi trimise mesaje noi.

7 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sa Fie Escu, Sa Fie Tase?...
In noiembrie il veti vota pentru mandatul de presedinte pe:
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 78
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
jkd
mesaj 26 Nov 2004, 05:15 PM
Mesaj #106


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



QUOTE (Inorog @ 26 Nov 2004, 11:41 AM)
Doamnelor, domnisoarelor si domnilor !

Campania electorala se apropie incet, incet de final. Ma bucur ca v-am intalnit si mi-a facut placere sa discutam impreuna, indiferent daca avem sau nu aceeasi orientare politica.

Urmeaza sa ne intalnim duminica la vot ! biggrin.gif

Oricere, ar fi rezultatul, Dumnezeu sa ajute Romania thumb_yello.gif

Multa sanatate tuturor !

eu imi cer scuze ca nu am fst prezent pe durata campaniei...
- una pt ca dei doi "mari politicieni" si aparatele lor au monopolizat internetul... site-ul www.istorie.info a fost sters dupa ce a gazduit stenogramele...
2- pt ca micutul meu pertid avea nevoie de mine in alte domenii mai importante cred eu.
la final de campanie...
ma bucur ca am reusit sa aratam romanilor ca exsita intotdeauna si oa alta varianta... ca am zguduit cat de cat legea de fier a ologarhiei din pesede penele pede si pereme...
pt ca cei doai asa zisi candidati credibili sunt niste talhari... vadim e un clown...

in campania asta mi-au placut (incerc sa fiu echisdistant)

candidatul urr tudorici - pt tenacitatea cu care si-a promovat partidul
candidatul PNG - gigi becali pt ca in scurt timp a demonstrat ca poate sa faca fata unor discutii si pentru incapatanarea de a solicita mereu o dezbatere (neacordata de nici o televiziune cu cei din "prima liga");

si bineinteles marko bella si milut pt bunul simt de care au dat dovada.
restul... -in special - primii trei sunt doar produse al PR-ului si marketingului politic... ale unui sistem corupt inca din 1990.

NU mi-au plact asa zisii analisti politici care au aruncat pe piata conceptul votului util. le reamintesc ca in acesti 4 ani am fost unul din romanii care nu au avut reprezentare parlamentara... consider ca nici unul din partidele din parlamentul 2000-2004 nu au reprezentat interesele mele ca cetatean.

bafat tuturor, dumnezeu sa ne apere.. si sa dea romanului mintea cea de pe urma.

va astept sa ii urmarim deseara pe candidati...
se anunta o seara interesanta...


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Nov 2004, 05:32 PM
Mesaj #107


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (jkd @ 26 Nov 2004, 05:15 PM)
va astept sa ii urmarim deseara pe candidati...
se anunta o seara interesanta...

O sa fie o seara plictisitoare... Nu va mai fi nici o "bomba", cei 12 vor raspunde cuminti la intrebari anoste si atat.
QUOTE
bafat tuturor, dumnezeu sa ne apere..

Bafat si tie! laugh.gif

Acest topic a fost editat de abis: 26 Nov 2004, 05:32 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 26 Nov 2004, 05:43 PM
Mesaj #108


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



Pacat ca luni nu va voi vedea fetele !!! wink.gif


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Nov 2004, 05:43 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Eclectic
mesaj 26 Nov 2004, 05:49 PM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Pacat ca tu chiar crezi ce spui. Sau ai ceva informatii din interior despre fraudare ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 26 Nov 2004, 06:00 PM
Mesaj #110


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



si eu sunt convins ca pd-istii sunt la fel de hoti dar din pacate mult mai prosti decat psd-istii. daca erau un pic mai destepti si mai faceau cate ceva poate-i mai vota lumea o data...


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 26 Nov 2004, 06:06 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Tot e bine ca admiti ca sunteti niste hoti. Restul sunt niste opinii personale. Dar faptul ca spui ca sunteti hoti e important, deoarece vine de la cine din interior.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 26 Nov 2004, 06:14 PM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (caesar @ 26 Nov 2004, 06:00 PM)
daca erau un pic mai destepti si mai faceau cate ceva poate-i mai vota lumea o data...

Adica ce sa faca?

Ceausescu a tot facut canale si blocuri si fabrici si pana la urma l-au impuscat.

Ce au facut PSD-ii de ii votezi cu atata convingere in ultimii 4 ani dar si in perioada '90-'96?

Nu inteleg de ce PD-ul e scos vinovat pentru guvernarea 1996-2000, majoritar in CDR era PNTCD. Ciorbea si Radu Vasile au fost din PNTCD, PNTCD-ul avea cele mai multe ministere.

In alta ordine de idei nu avem doar PD ci PNL si PD. Ceea ce votez eu este cota unica de impozitare sustinuta de aceste partide, restul chiar nu conteaza. Eu zic ca asta este o masura concreta si radicala care ne va scoate din mocirla. Prin urmare ma astept ca alianta "sa faca ceva", sa implementeze proiectul cotei unice. Restul il vom face noi. Asta este tot.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oanadobre
mesaj 26 Nov 2004, 10:37 PM
Mesaj #113


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 6 October 04
Forumist Nr.: 4.613



mad.gif ohmy.gif Ce plictiseala sinistra e la TVR!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 29 Nov 2004, 11:24 AM
Mesaj #114


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Daca pana acum am sustinut ca nu conteaza cine iese presedinte daca Alianta are majoritatea, acum este obligatoriu sa iasa Escu pentru a avea un Guvern PNL - PD.
Pentru cei care nu stiu, atunci cand nici un partid sau alianta nu are majoritate absoluta in parlament, presedintele poate desemna orice formatiune politica sa faca guvernul chiar si pe acea formatiune cu cel mai mic scor (UDMR)
Tinand cont de obiectivele majore ale Romaniei - adica UE, PSD nu are nici un interes sa obstructioneze nici un guvern, indiferent de culoarea politica. Atunci Guvernul, desi minoritar, va avea sustinere cel putin urmatorii 2 ani.



--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 29 Nov 2004, 09:48 PM
Mesaj #115





Guests






Mda..Si ete ca trecu si asta...Ne-am "luptat" pe 9 pagini, ne-am "luptat" duminica la vot si pt ce? Pt alegeri masluite... Daca aveam bani de plimbare duminica, luam vreo cunostinta cu masina si umblam si noi din sat in sat sa votam, ca deh, abtibildu' e usor de dezlipit...Si serios ca as fi facut asta.. Desi nu ma puteam compara cu "hoardele" pesediste de-au colindat tara...

"Vivat Romania!", nu? Trist...Si dezgustator pe deasupra... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 29 Nov 2004, 10:41 PM
Mesaj #116


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE
Desi nu ma puteam compara cu "hoardele" pesediste de-au colindat tara...

Desi in mod sigur e condamnabila o asemenea activitate, nu cred sa fi contat foarte mult in rezultatele finale... Cel mult 1%.
Insa e inca multa lume ce crede ca PSD-ul este alegerea corecta... rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 30 Nov 2004, 10:06 AM
Mesaj #117


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Mihai @ 29 Nov 2004, 10:41 PM)
Insa e inca multa lume ce crede ca PSD-ul este alegerea corecta... rolleyes.gif

Problema este ca este mult mai multa lume care nu considera necesar sa se "oboseasca" sa opteze pentru macar una din formatiunile prezente. Sunt oameni care se plang ca le merge prost dar nu se duc sa voteze. Asta este cel mai trist.

L-am vazut aseara pe Nastase care spunea ca 5% inseamna vreo 500.000 voturi si ca ar fi foarte mult pentru a fi vorba de frauda. Dar daca este sa ne luam dupa cele spuse de Evenimentul Zilei, au fost se pare 30.000 de traseisti. Daca fiecare a votat de 10 ori asta inseamna 300.000 voturi adica 3%. Poate ca acesti 3% vor fi suficienti pentru a putea face alianta cu UDMR.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 30 Nov 2004, 01:53 PM
Mesaj #118


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



si ziua vorbeste despre retragerea Pro Democratia FURT PE FATA


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xsimonax
mesaj 30 Nov 2004, 02:13 PM
Mesaj #119


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 40
Inscris: 23 November 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.274



In Romania a devenit o obisnuinta sa acuzi pe alticineva cand tie nu-ti merge bine. A pierdut Alianta deoarce a fraudat PSD alegerile (ei saracii n-am nici o vina, altfel ar fi castigat automat.... thumb_yello.gif ), am pierdut calificarea la fotbal doar ne-a furat arbitrul, la Eurovision am pierdut ca nu le-a placut la turci de noi..... etc... Ne-am invatat sa dam vina pe altcineva sau altceva, dar nu putem sa facem nimic constructiv.

Normal ca au fost fraude sau neregularitati, asta sunt peste tot in lume. As fi curioasa sa aflu daca exista o singura tara in care totul s-a desfasurat perfect de alegeri.....

Problema cea mai mare a alegerilor a fost absenteismul, si in special absenteismul tinerilor, care se presupune ca sunt cei mai interesati de viitorul tarii..

Sa castige acela care ne va ajuta pe noi sa traim mai bine.... thumb_yello.gif


--------------------
"Intre lege si judecata unei minti echilibrate, o prefer intotdeauna pe cea din urma"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 30 Nov 2004, 02:20 PM
Mesaj #120


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



wink.gif astea nu sunt doar acuze, incep sa apara si primele dosare penale


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Nov 2004, 02:49 PM
Mesaj #121


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Stire de ultima ora: Basescu cere anularea alegerilor din cauza fraudelor comise.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 30 Nov 2004, 02:53 PM
Mesaj #122


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Am anuntat-o la fraude. wink.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 30 Nov 2004, 03:16 PM
Mesaj #123


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



Eu cred ca e doar praf in ochi. Mi se pare ca se incearca pe ultima suta de metri sa se castige voturi. Cum am ajuns el la acesta concluzie? La numaratoarea paralela. Deci cei care au numarat din partea tuturor partidelor au fost niste chiori si doar alianta pnl-pd reuseste sa numere asa bine voturile. Cica voturile nule au fost cele care s-au trecut la Nastase. Chiar nimeni nu a vazut acest lucru ci doar Basescu? Corecte nu vor fi niciodata alegerile, s-a intamplat mereu si la case mai mari. Insa cand PRM a reclamat la alegerile locale ca s-au facut fraude nu s-a zis nimic, ca cica asa zice Nebunu'. Eu va pot spune ca si alianta si uniunea si prm au facut matrapazlacuri la alegeri si acum si la fiecare tur de scrutin. Doar ca scandalul da bine la public. Nu degeaba cele mai vizionate au fost emisiunile TV cu scandaluri. Ne meritam si soarta si conducatorii...


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Nov 2004, 04:27 PM
Mesaj #124


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu e vorba de numaratoarea paralela, ci de cifrele oficiale anuntate de B.E.C.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 1 Dec 2004, 05:23 PM
Mesaj #125


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



Intr-un judet s-a intamplat ca reprezentantii pd sa organizeze o panda ptr ai prinde pe "traseistii de la psd". Din pacate autocarul oprit cu mare tam-tam, presa si politie s-a dovedit a avea in el membrii formatiunii PNL spoton.gif ohyeah.gif
Vb. sefului de campanie al PSD, "ce sa-i faci daca nu s-au vorbit intre ei dinainte"


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 1 Dec 2004, 05:26 PM
Mesaj #126


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (caesar @ 1 Dec 2004, 05:23 PM)
Intr-un judet s-a intamplat ca reprezentantii pd sa organizeze o panda ptr ai prinde pe "traseistii de la psd". Din pacate autocarul oprit cu mare tam-tam, presa si politie s-a dovedit a avea in el membrii formatiunii PNL spoton.gif ohyeah.gif
Vb. sefului de campanie al PSD, "ce sa-i faci daca nu s-au vorbit intre ei dinainte"

Si sunt convins ca sursa acestei "stiri" este PSD-ul. Ce altceva ti-a mai soptit Domul Nica.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Dec 2004, 05:39 PM
Mesaj #127


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cezar, da un link sa vedem unde s-a publicat chestia asta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gonen
mesaj 1 Dec 2004, 07:10 PM
Mesaj #128


ex-bogho
*****

Grup: Membri
Mesaje: 637
Inscris: 21 October 04
Forumist Nr.: 4.717



si ca sa raspund si eu la intrebarea de la acest topic

sa fie Escu, sa fie Tase?

sa fie Escu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 1 Dec 2004, 08:31 PM
Mesaj #129


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



Acum cand lucrurile s-au mai linistit, indiferent cu cine am votat, iata au iesit psdr+pur la parlamentare. La prezidentiale de la capat. Sunt curios ce alianta pentru guvernare se va forma. Chiar daca tin cu marinaru' sunt convins ca tam-tam-ul referitor la fraudare prinde bine la public, mai ales ca viitorul prim, in conferinta de presa de azi a dat dovada de o incultura politica crasa.
In 2000 nebunu' a fost fraudat de ambele parti, a urlat fara drept de apel si in final a iesit bunicuta. Mi-am facut deja o parere despre politicenii nostri, nu-i plang pe nici unii. In primul rand trebuiau sa vina tinerii la vot si nu mai era diferenta atat de mica incat sa conteze fraudele. De acum vom rabda din greu pana in 2008.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 2 Dec 2004, 08:06 AM
Mesaj #130


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



QUOTE (abis @ 1 Dec 2004, 05:39 PM)
Cezar, da un link sa vedem unde s-a publicat chestia asta.

A fost pe Realitatea TV, filmat tot. Dar ce mai spuneti de candidatul de PD care a votat de 7 ori, oare nu este un exemplu negativ pentru cei din organizatia de acolo si un exemplu concludent de frauda si rea vointa ? Si ptr asta va trebuie link ?

Acest topic a fost editat de caesar: 2 Dec 2004, 08:07 AM


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Dec 2004, 10:13 AM
Mesaj #131


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (caesar @ 2 Dec 2004, 08:06 AM)
A fost pe Realitatea TV, filmat tot.

Minciuni.
M-am uitat zilele astea numai pe Realitatea TV si nu am vazut nici un reportaj de genul asta. Daca era ceva serios nu il dadeau o singura data. Il reluau de mai multe ori la buletinele de stiri. Eu am urmarit zilnic cel putin 3 buletine de stiri pe Realitate si nu am vazut gogomania de care vorbesti. Nu mai intoxica publicul cu minciuni ca nu tine. Te-ai dat de gol PSD-istule.

Referitor la "Tractoras" clik aici si ai sa vezi ca e moarta si ingropata. Marea dezvaluire cu care a venit Dan Nica a fost rezolvata elegant de Basescu. L-au dat afara din partid pe Nichitean si l-au retras de pe liste.

Dar te anunt ca dupa calculele mele sunt alte 43.750 de persoane care au votat de mai multe ori. Despre acele persoane ce are de zis PSD-ul? De ce tace? De ce nu mai gaseste alti oameni ai Aliantei pe acolo?
Pentru ca nu sunt. Toti ceilalti care au votat de mai multe ori sunt ai PSD. Hotul striga hotii.
Asa ca las-o jos ca macane. PSD-ul are acum morcovu' de 2 m in pantaloni. Credea ca le merge cu frauda si uite ca acum ies la iveala toate aranjamentele.

Zicea cineva ca basescu nu e in stare sa starpeasca coruptia. Pai uite ca deja a inceput si o face cu succes. Ce mai aveti de zis domnilor?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 2 Dec 2004, 10:27 AM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Nu stiu cum este cu voturile anulate. S-a facut aici o manevra sau nu. Probabil vom afla zilele acestea.

Pe mine insa m-a ingrozit teribil cand am vazut formularele de la BEC. Erau facute parca de copii din clasa a V-a. Nu stiu daca s-a inscris sau nu gresit in ele, dar un lucru stiu sigur, formularele in felul in care au fost concepute "indeamna" la eroare.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Dec 2004, 10:31 AM
Mesaj #133


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (caesar @ 2 Dec 2004, 08:06 AM)
A fost pe Realitatea TV, filmat tot.

Cand a fost pe Realitatea asa ceva?! Minti. Imi pare rau ca trebuie sa o spun, dar asta este.
QUOTE
Dar ce mai spuneti de candidatul de PD care a votat de 7 ori

Spun ca Basescu nu a ezitat nici o clipa: l-a dat afara din partid, l-a scos de pe lista si a cerut public procuraturii sa-l ia la intrebari. Acum spune-mi tu care este reactia lui Nastase fata de membrii PSD care au votat de mai multe ori.

Tu, Cezar, de cate ori ai votat?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Dec 2004, 10:47 AM
Mesaj #134


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Inorog @ 2 Dec 2004, 10:27 AM)
Pe mine insa m-a ingrozit teribil cand am vazut formularele de la BEC. Erau facute parca de copii din clasa a V-a. Nu stiu daca s-a inscris sau nu gresit in ele, dar un lucru stiu sigur, formularele in felul in care au fost concepute "indeamna" la eroare.

Chestia asta mergea mai bine la topicul despre fraude, dar o postez si aici. Am vazut si eu in EvZ de azi cum arata un proces verbal mai de aproape. Acolo este o rubrica clara: voturi nule.
voruti nule + voturi valabile = voturi exprimate.
Scanarea proceselor verbale de catre calculator inseamna automat preluarea tuturor acelor cifre.
Orice programator, oricat de slab ar fi poate sa introduca o astfel de verificare in soft, tocmai pentru a evita introducerea eronata a datelor. Este totusi vorba de cifre. Orice introducere eronata, viciaza rezultatul. Deci in mod normal, procesele verbale cu probleme nu ar fi putut fi scanate. Si sunt convins ca nici nu au fost scanate pana nu s-a remediat eroarea.

Cum se puteau fura voturi? Pai e simplu.

Intentionat au fost completate gresit procesele verbale cu probleme.
Intentionat au fost anulate niste buletine de vot valabile.
La raportarea de la 17:00 s-au trnsformat voturile nule in voturi valabile in favoarea lui Nastase si PSD
Dupa ce Basescu s-a sesizat. Oamenii de la BEC au scos in fata procesele verbale cu probleme.

Atentie! Voturile furate nu sunt de pe procesele verbale cu probleme ci de pe alte procese verbale. Treaba cu eraoarea umana si procesele verbale cu probleme este praf in ochi si indreptarea catre o pista falsa. Nu acele procese verbale trebuie verificate ci toate celelalte. Daca vrei sa furi pe fata voturi nule atunci trebuie sa ai si o explicatie daca esti prins. PSD a avut aceata explicatie pregatita.

Nu vi se pare suspect faptul ca BEC doar a prezentat cateva procese verbale cu probleme, dar nu a facut nici o analiza. Nu a prezentat date concrete, ca de exemplu.
La ora 12:00 fussesera scanate xxx procese verbale cu probleme ceea ce a marit artificial numarul votantilor cu yyy.
Lista proceselor verbale cu probleme este urmatoarea si se poate verifica la... etc.

Stiti care a fost solutia lui Ponta in ceea ce priveste problemele aparute la BEC si sectiile de votare? A spus ca la turul 2, in comisia BEC trebuie un purtator de cuvant profesionist, un om care sa stie sa vorbeasca cu presa. Prin urmare ii intereseaza prea putin corectitudinea oamenilor de acolo si mai mult cum stiu sa infloreasca si sa musamalizeze situatiile.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tilincuta
mesaj 2 Dec 2004, 02:00 PM
Mesaj #135


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 17 November 04
Forumist Nr.: 4.929



QUOTE (Inorog @ 2 Dec 2004, 10:27 AM)
Nu stiu cum este cu voturile anulate. S-a facut aici o manevra sau nu. Probabil vom afla zilele acestea.

Pe mine insa m-a ingrozit teribil cand am vazut formularele de la BEC. Erau facute parca de copii din clasa a V-a. Nu stiu daca s-a inscris sau nu gresit in ele, dar un lucru stiu sigur, formularele in felul in care au fost concepute "indeamna" la eroare.

Uite aici cum e cu BEC si voturile anulate:

QUOTE
De ce explicatia BEC cu privire la diferentele intre voturile nule nu sta in picioare?

1. Nu au dat nici un comunicat in momentul in care au facut modificarea ca sa anunte acele modificari. Acel comunicat trebuia dat cel tarziu pe 29 noiembrie 0ra 17 cand au dat al 3-lea set de rezultate partiale, cel cu probleme.
2. Au mentionat ca sunt 400 de sectii de votare cu acea problema (greseala din procesul verbal) raspandite aleator in tara. Prin urmare, 400 de presedinti de sectii de votare si probabil inca vreo 1600 de observatori, deci in total 2000 ar fi trebuit sa faca aceeasi greseala.
3. Desi au fost sesizati privind anomalia inca din 29 noiembrie, nu au raspuns decat pe 30 ora 20.00 si numai dupa ce li s-au adus acuze grave. Timp suficiente zic eu pentru a fabrica o explicatie.
4. Explicatia lor nu a fost coerenta.
5. Semnaturile observatorilor pe procesul verbal sunt pe ultima pagina. Prin urmare prima pagina poate fi usor inlocuita. Modificarea s-a facutl la BEJ.
6. Ne-au prezentat doar cateva procese verbale. Celelalte 400 unde sunt?
7. Nu avem nici o garantie ca acele procese verbale cu probleme (daca ele exista) au fost centralizate inainte de ora 12:00. Mai ales ca majoritatea au venit din mediul rural.
8. Nu ne-au spus exact cate procese verbale cu probleme sunt, cate au fost centralizate cu tot cu erori si cate nu au fost centralizate. Imi este greu sa cred ca toate 400 au fost centralizate in primele 2 rezultate partiale si ca nu au mai existat si altele.
9. Voturile nule se trec separat pe procesul verbal.


si

QUOTE
Biroul sectiei de votare este alcatuit din presedinte,vicepresedinte si 7 reprezentanti de la partide politice.
Numaratoarea voturilor incepe la ora 21.00 si dupa incheierea numaratorii se trec rezultatele in procesul verbal (1)
Presedintele impreuna cu 2 de la partide ( stabiliti prin tragere la sorti ) pleaca circumscriptie cu un autobuz special, paza si evident cu sacii cu buletinele de vot si procesul verbal.

Depunerea buletinelor de vot si a proceselor verbale se face DUPA VERIFICAREA proceselor verbale si a cheilor din interiorul lor iar verificarea este facuta de membrii Biroului electoral de circumscriptie si de catre STATISTICIENII de acolo. Daca totul este in regula se predau buletinele si procesele verbale sunt introduse in calculator. Daca nu-i in regula, cei care au venit de la sectia de votare impreuna cu o persoana de la circumscriptie cauta erorile si, cand este cazul se renumara voturile.

Ceea ce a fost validat ca OK se trimite la BEC si acolo se fac centralizarile si se anunta rezultatele (2). Mai este ceva: voturile anulate nu rezulta prin diferenta ci sunt numarate efectiv si inregistrate ca atare in procesul verbal deci nu au cum sa scada. Adunate voturile nule plus cele exprimate trebuie sa rezulte numarul de persoane participante la vot ( cheia) .

Deci povestea bec-ului suna a mare minciuna si incercare disperata de fraudare. (1) este primul loc unde pot sa apara fraude, adica la sectiile de votare. (2) al doilea loc unde se pot manipula datele ( de data asta electronic) daca ai acces la soft-ul respectiv.


As mai adauga un fapt: ieri la conferinta de presa BEC o ziarista l-a intrebat pe Camenita cum este posibil ca un proces verbal trimis de o sectoie de votare sa fie diferit fata de "copia " procesului verbal existent la BEC, proces verbal pentru aceeasi sectie de votare! Evident nu a primit nici un raspuns blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 3 Dec 2004, 01:24 PM
Mesaj #136


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Ceea ce nu credeam ca se va intampa vrodata, s-a intamplat. Vadim Tudor il sustine pe Basescu pentru turul 2 din prezidentiale.

Aceasta plus scandalul fraudelor electorale va face aproape sigur ca noul presedinte al Romaniei sa se numeasca Traian Basescu.

Cum vedeti voi in acest caz noul guvern ?


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 3 Dec 2004, 01:29 PM
Mesaj #137


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



QUOTE (Inorog @ 3 Dec 2004, 02:24 PM)
Ceea ce nu credeam ca se va intampa vrodata, s-a intamplat. Vadim Tudor il sustine pe Basescu pentru turul 2 din prezidentiale.

E oficial, a declarat asta Vadim?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 3 Dec 2004, 01:32 PM
Mesaj #138


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Inorog @ 3 Dec 2004, 01:24 PM)
Ceea ce nu credeam ca se va intampa vrodata, s-a intamplat. Vadim Tudor il sustine pe Basescu pentru turul 2 din prezidentiale.

E cam nasol. Pentru ca asta s-ar putea sa alunge o parte din electoratul mai conservator care se gandeste ca daca Vadim il sustine pe Basescu, voturile peremistilor put si nu sunt binevenite.

Din nou va aparea armata de analisti si editorialisti proPSD care vor sustine ca imaginea Romaniei va fi afectata bla-bla, bla-bla.

Una peste alta s-ar putea ca si Ungurii sa fie impartiti.

UDMR a zis ca se aliaza doar cu formatiunea care va face guvernul si... ATentie, cu cei care vor accepta programul lor de guvernare.

Programul de guvernare al UDMR este mai apropiat de cel al Aliantei..

Daca iese Basescu eu prevad ca cea mai buna solutie un guvern tehnocrat-UDMR, sustinut tacit de DA si PSD fa fi un nou guvern de uniune nationala cum a fost pe la inceputul anilor '90.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Dec 2004, 02:14 PM
Mesaj #139


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Inorog @ 3 Dec 2004, 01:24 PM)
Ceea ce nu credeam ca se va intampa vrodata, s-a intamplat. Vadim Tudor il sustine pe Basescu pentru turul 2 din prezidentiale.

Aceasta plus scandalul fraudelor electorale va face aproape sigur ca noul presedinte al Romaniei sa se numeasca Traian Basescu.

Este doar un mar otravit, daca Vadim chiar a anuntat asta. Electoratul PRM este aproape identic cu cel al PSD: in general pensionari, oameni cu nivel scazut de educatie, lipsit de acces la sursele de informare etc. In mod sigur in turul doi majoritatea electoratului peremist va vota cu Nastase.
Sansa lui Basescu (si a noastra) este o mobilizare mai mare a electoratului urban.
Fara a fi in general adeptul teoriilor conspirationiste, cred ca sustinerea pe care Vadim i-ar acorda-o lui Basescu este pusa la cale in laboratorele de imagine ale PSD pentru a-l pune pe marinar intr-o pozitie delicata.


edit: Nu am gasit nicaieri stirea asta. De unde a aparut? Sa nu fie vreun zvon lansat de PSD...

Acest topic a fost editat de abis: 3 Dec 2004, 05:08 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 3 Dec 2004, 06:19 PM
Mesaj #140


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Nici eu nu am auzit sau citit despre asa ceva.
Dar l-am auzit pe Vadim la tv. acuzandu-l pe Nastase si Uniunea sa de furt si alte conspiratii si cerind votantilor sai sa nu se prezinte la vot in turul doi. Carui candidat va folosi aceasta neprezentare peremista la vot ? Comentariile sunt de prisos in privinta jocului "Latraului national" devil.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 7 May 2024 - 04:47 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman