HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dieta Si Grupele Sanguine, Informatii, baze stiintifice, sfaturi...
LigiaB
mesaj 20 Sep 2004, 03:35 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Va salut pe toti, smile.gif

Deschid acest topic separat, ca sa fie mai organizat subforumul "Sanatate si Mister". rolleyes.gif Dezbatind aici intens despre dieta, cumva discutia a alunecat subtil la de la" cum ne pastram sanatatea" / "dieta" la legatura acesteia (dietei) si grupele sanguine.

Din acest motiv, in continuare, voi incerca sa prezint in termeni cit de simpli, cool.gif legatura intima dintre hrana si singe, si cum unele alimente ne fac bine si altele "rau". Inteleg ca informatia data poate fi total neinteresanta ptr unii, rolleyes.gif asa ca nu condamn pe nimeni daca trece mai departe... tongue.gif

Se stie ca proteinele din singe mor zilnic si tot la 4 luni, avem un "singe nou" format din hrana consumata. Dar inainte de a spune caracteristicile fiecarei grupe in parte, voi prezenta o scurta istorie a "studiului singelui" a hematologiei cum o numim azi. (pe mine m-a fascinat cind am citit)

Here I go... rolleyes.gif

Idea ca singele circula prin organism, yikes.gif a fost observata ptr prima data, de un doctor englez Dr. William Harvey prin 1628, el studiase medicina in Italia. Inca de pe-atunci el si doctorii din spitale si de pe cimpul de lupta, incercau sa inlocuiasca singele pierdut de bolnavi si respectiv raniti, cu singe de la un donor sanatos. Ce a bulversat total doctorii din acele vremuri, era faptul ca atunci cind se faceau aceste tranfuzii, unele reuseau perfect pe cind altele produceau moartea bolnavului. Ca sa experimenteze, au mers atit de departe, incit au folosit singe de la animale ca: porci, pasari, iepuri pina si apa cu sare. Totul in zadar. Cam pina in 1900 motivul nr. 1 a deceselor, era "pierderea de singe" dintr-un motiv sau altul...

In 1888, un doctor care se pregatea ptr teza finala facind experience in laborator, a descoperit, ca atunci cind amesteca un extract toxic din ceva seminte cu singe unor animale, singele se aglutina--coagula pe cind singele altor animale nu se coagula (un proces care in engleza se numeste "agglutianation") El a fost primul care a observat ca unele animale erau rezistente acestei toxine pe cind altele nu.

Un alt doctor neamt, dupa 1892, a continuat acesta lucrare stabilind primele principii ale imunologiei.

In 1900, un doctor austriac-american Karl Landsteiner, a observat ca atunci cind "amesteca" singele unor persoane (tranfuzii), celulele rosii se coagulau in unele cazuri, dar nu in altele. Si-a dat seama, (in sfirsit!) ca din acest motiv, unele tranfuzii reuseau si altele nu. El a fost acela care a descoperit ca exista mai multe tipuri de singe si ca unele sint compatibile intre ele si altele nu. Ptr prima data in istoria omenirii, datorita acestei descoperiri, transfuziile de singe reuseau. Tot datorita acestei realizari fenomenale, Dr. Landsteiner a cistigat Premiul Nobel in 1930. spoton.gif Impreuna cu alti 2 doctori, tot el, a descoperit si factorul Rheuss, Rh a singelui...astfel punind capat altui fenomen care bulversa doctorii din vremea acea.

Dr. Landsteiner impins de curiozitate, a inceput sa studieze interactiunea celulelor rosii cu extracte din plante (care le voi numii agglutins). A observat ca aceste agglutins (retineti termenul acesta) din fasolea Lima, (intr-unul din experimentele lui) coaguleaza singele iepurilor dar nu a unui soi de pasari-pigeons. Din nefericire Dr. nu a reusit sa publice descoperirile datorita razboiului.

In 1945, un doctor american din Boston, Dr. Boyd, a descoperit ca aceste "agglutins" a plantelor, interactioneaza diferit cu diferitele grupe de singe, cu alte cuvinte, pe unele (tipuri de singe) le coaguleaza pe altele nu. A continuat studiul Dr. Landsteiner, (care nu s-a axat pe studierea amanuntita a grupelor in relatia lor cu aglutinele) si a observat ca, agglutins din fasolea lima, coagulau celulele rosii din grupa A, dar nu pe cele din grupa O sau B. ohmy.gif
Dr. Boyd a fost acela care a "inventat" cuvintul "lectin" cuvint care isi are radacina din limba latina si insemana "a alege", sau in engleza" to pick, to choose". Deci cuvintul agglutins a fost inlocuit de cuvintul lectin. Lectinele, fiind acele substante din plante care fac ca celulele rosii sa se coaguleze. (retineti asta)


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 20 Sep 2004, 03:52 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Dr. James D'adamo, a fost primul care prin anii '60, dupa studii intense, a gasit o corelatie puternica intre hrana si tipurile de singe. Fiul lui, Dr. Peter D'Adamo, unul dintre cei mai cunoscuti medici naturisti din SUA, a continuat studiile tatalui sau si a descoperit interdependenta intima dintre unele boli si tipurile de singe. Asa s-a ajuns la concluzia, ca cei cu grupa 0-1 sint susceptibili unui tip de ulcer, numit ulcer peptic (si eu am avut). Este vorba despre ulcerele in care sucul gastric actioneaza asupra mucoasei stomacale. Cei cu grupa 0-1 au excess de acid clorhidric in stomac, fapt ptr care pot digera carnea cu mai multa usurinta. Cei cu grupa A-2, s-a descoperit ca au sint susceptibili unui fel de cancer stomacal si o anemie pernicioasa. Ei au o cantitate mult mai redusa de acid gastric, fapt ptr care nu pot digera carnea bine. Din acest motiv, nici vitamina B12 nu este absorbita bine, vitamina care este vitala, ptr ca ajuta celulelor rosii sa se maturizeze.

Concluziile care as putea sa vi le dau pe scurt sint urmatoarele:

1. Persoanele cu grupa 0-1 (carnivori) sint cele ptr care carnea este alimentul esential (eu). Aceste persoane trebuie sa evite consumul de griu si lactate, griul ptr ca nu tolereaza bine glutenul. (Imi amintesc cind am citit asta prima data in '98 si cind am aruncat cartea imediat laugh.gif )

2. Cei cu grupa A-2 (vegetarieni) ar trebui sa consume proteina vegetala in loc de cea animala, (sa elimine obligatoriu carnea de pui) deasemeni trebuie sa evite lactatele deoarece acestea le cresc productia de mucus din cavitatea sinusurilor sau din bronhii. (alergii)

3. Cei cu grupa B-3 (omnivori) pot consuma toate genurile de alimente si lor le prieste f bine si lactatele. mad.gif (cea mai versatila) As fii vrut sa am B3... rolleyes.gif

4. Cei cu AB-4 pot minca orice dar au un tract digestiv f. sensibil si trebuie sa aiba grija. (5% din populatia lumii au acesta grupa)

(Ultimile 2 fiind grupele sanguine cele mai noi)

Pe baza cercetarilor facute, medicii au reusit sa puna la punct un program nutritional, care sa corespunda exact din punct de vedere genetic, imunologic si biochimic tuturor particularitatilor pe care le reprezinta grupele sanguiene, care am vazut cu totii ca au o structura chimica diferita.

Trebuie neaparat sa adaug un lucru f important:
In timpul cercetarilor, Dr. D'Ajamo a observat f clar, ca acelasi aliment consumat de persoane diferite, avea reactii f diverite din punct de vedere a aglutinarii de care am vorbit mai sus, si anume, singele unora se aglutina (coagula) iar al altora nu. Asa s-a ajuns la un rezultat uimitor: motivul acestor reactii, il constituie existenta anumitor substante proteice in alimente--lectinele (mentionate mai sus), care sint extrem de asemanatoare cu substantele sistemului imunitar specific fiecarei grupe. Ceea ce inseamna ca, imediat dupa ce consumam un aliment care nu corespunde grupei noastre sanguine, sistemul nostru imunitar intra in alerta, fiind gata sa atace" intrusul". Deci pe scurt, lectinele din alimente pot aglutina (ataca, distrug) globulele rosii din singe.



--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 20 Sep 2004, 04:11 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Aceste lectine sint f asemanatoare cu "antigenele" care sint tot substante proteice, dar care le gasim in structura chimica a singele nostru. De ex. grupa A-1 poseda antigene de tip A, grupa B, antigene de tip B, grupa AB-4 antigene de tip A si B. Numai grupa 0-1 nu poseda nici un tip de antigen, din acest motiv, singele 0-1 este donator universal. In ziua de azi, "medicina moderna", face transfuzii numai cu acelasi tip de singe.

Acum ca am spus ce inseamna antigene, pot spune ca aceste subtante proteice-antigenele, interactioneaza intre ele, ele fac ca globulele rosii sa se lipeasca, coaguleze (explic acum ce are loc intre 2 tipuri de singe care nu sint compatibile), singele gazda sa spun asa, incearca sa anihileze antigenii din singele nou provenit, creind anticorpi impotriva lui, asta e procesul care are loc care duce la moartea individului.

Ca sa dau acum un ex. in care o lectina dintr-un aliment actioneaza asupra unui antigen aglutinind singele, voi lua laptele. Cind o persoana cu grupa A indigera lapte, imediat, sau la scurta vreme se declanseaza procesul de aglutinare. Organismul incearca sa respinga laptele. Lectinele din lapte, pot trece f usor de stomacul unei persoane cu grupa A-2 datorita faptului ca nu contine suc gastric destul. Prin intermediul mucoasei stomacale si apoi a mucoasei intestinale, aceste lectine ajung in singe unde are loc aglutinarea. Astfel scade imunitatea. Din acest motiv persoanele cu grupa A-2, sint predispuse bolilor autoimune (autoimune diseases) in care sistemul imun ataca organismul, acestea fiind reumatism, fibromyalgia, etc. Toxic, cam asta e explicatia cu doamna care urma dieta ptr reumatism ...etc.

Tu cu grupa AB-4, ai un sistem imunitar deosebit. Sistemul tau este capabil sa produca anticorpi speciali care fac ca bolile autoimune sa nu aiba efect asupra ta, spoton.gif dar... tu esti mai predispusa unor tipuri de cancer + ca sistemul tau digestiv e mai sensibil. Acum ti-am raspuns la intrebarea de la celalat topic smile.gif.

Cam asta ar fi informatia care am studiat-o si care ptr mine a facut sens. rolleyes.gif Ptr mine a fost logic. laugh.gif Nu odata m-am razvratit si am spus ca e prea de tot. 50.gif Eu datorita faptului ca am grupa 0-1, nu am voie, piine de nici un fel (deloc) nici lactate, si nici unele fructe si vegetale acide ca si vinete, capsuni, portocale...etc. Vinete????? no way ca ascult! Capsuni??? pai eu le iau de la colt, o familie din Laos are plantatie, sint atit de dulci si aromate, maninci un cosulet deodata....

De-a lungul anilor, am incercat sa mentin o balanta si sa evit cit de mult alimentele care imi coaguleaza singele laugh.gif insa, imi aduc aminte ca anul trecut prin iunie, m-am pus pe o dieta de detoxificare si am slabit 3,5kg in 9 zile. rolleyes.gif M-am simtit superb si in ciuda faptului ca am mincat relativ putin + ca am avut o energie nemaipomenita. Pielea era sanatoasa si intinsa si roza spre deosebire de alte diete care mi-au lasat-o flasca si galbena, unghiile imi erau tari. Numai mai tirziu am observat, ca de fapt, scaderea rapida in greutate, s-a datorat exact faptului ca am mincat alimente care aveau lectine compatibile cu singele meu. cool.gif
Si la faza asta, trebuie sa adaug, ca cei care au urmat dieta Dr. Peter D'Ajamo care a prezentat-o intr-o carte "Eat right for your blood type" au slabit f usor si relativ repede, si-au marit imunitatea, au experimentat energie sustinuta si au dormit mult mai bine.

Deci in concluzie, studiile sint facute, bazele stiintice sint reale, evidenta e clara...nu putem spune ca nu exista, ramine sa punem in practica, si ptr ca e vorba de hrana, capitol la care nu ne place ca nimeni sa se bage rofl.gif de multe ori devenim ignoranti si vrem sa fim lasati in pace...stiu prea bine...prea bine! rolleyes.gif

***

Jazz, ce zici... e logic ce am scris?


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Sep 2004, 04:11 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Catalin
mesaj 20 Sep 2004, 06:45 AM
Mesaj #4


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Pe doctor in cheama Peter D'Adamo, nu D'Ajamo.

Am si eu o intrebare, daca mi se permite. Vorbeai de baze stiintifice reale. Unde sunt studiile stiintifice care justifica afirmatiile? sunt in cartea aia? sau niste fotografii de tip "before and after" cum avea, de exemplu, Dean Ornish atunci cand prezenta regimul propus de el...

Acest topic a fost editat de Catalin: 20 Sep 2004, 07:01 AM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 20 Sep 2004, 10:35 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Ligia draga, mi-ai stricat cheful pe ziua de azi. Cum adica io cu grupa 0-1 sa nu beau lapte, sa nu mai mananc branza si paine, salata de vinete? De capsuni nici nu mai vorbesc cry.gif
Acuma serios vorbind despre ce ai zis tu aici, sa stii ca mie mi se potriveste. Asa cum am mai zis, am grupa de sange 0-1 si am avut probleme cu stomacul din cauza ca aveam la acid cat toata familia la un loc. Cred ca eram in stare sa diger si bucati de fier. Acuma nu stiu daca era din cauza alimentatiei, dar din cauza stresului sigur era. Intre timp a disparut.
Apoi laptele. Imi place la nebunie tot ce inseamna lactate, dar ma cam agita! Am observat ca dupa ce beau lapte de ex. nu ma simt prea bine, am asa o usoara stare de discomfort. Sa fie oare in legatura cu ce ziceai tu? Probabil...
Ce nu mi se potriveste insa este greutatea. Ziceai pe undeva ca astia cu 0-1 nu slabesc. Ei uite ca eu sunt exceptia! Nu ma ingras nici daca manac 10 kg pe zi. Dar nici de slabit nu ma plang pentru ca nu slabesc la cel mai mic stres.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 22 Sep 2004, 03:32 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Foarte frumos si logic explicat , Ligia. Explicatia e mult mai plauzibila decat cea pe care am citit-o eu incartea de care ziceam .
Catalin , pe buna dreptate tu vrei ca Ligia sa -ti dea un "meta analysis" care sa-ti spuna ca din 10 clinical trials-uri pe X pacienti fiecare, si cu indicele p de 0.5 , cu significanta statistica de 25% si significanta clinica de 50% a rezultat ca teoria de mai sus functioneaza. Ai toata dreptatea sa ceri asta cand vorbim despre medicina sau alte stiinte exacte . Nu stiu insa daca medicina alternativa e un subiect care poate sa-ti ofere asta. Cate studii exista care sa confirme ca ceiul de cozi de cirese e bun pentru infectii urinare, sau ca frunzele de varza sunt bune pentru varice? Nu stiu, dar stiu ca functioneza smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 22 Sep 2004, 06:48 AM
Mesaj #7


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Foarte frumos si logic explicat , Ligia. Explicatia e mult mai plauzibila decat cea pe care am citit-o eu incartea de care ziceam .


Da, foarte frumos! Aproape o poezie!

QUOTE

Catalin , pe buna dreptate tu vrei ca Ligia sa -ti dea un "meta analysis" care sa-ti spuna ca din 10 clinical trials-uri pe X pacienti fiecare, si cu indicele p de 0.5 , cu significanta statistica de 25% si significanta clinica de 50% a rezultat ca teoria de mai sus functioneaza.


Pai stai putin, nu-i cer asta decit pentru ca a afirmat, ba chiar a pus cu "bold" faptul ca ce a scris ea are baze stiintifice reale. Stii si tu ca baze stiintifice reale inseamna ce am cerut eu! Din moment ce a afirma existenta acestor baze, eram si eu curios care sunt ele... e vreo problema? Si n-am cerut o "meta analysis" ci macar niste date de genul: "pacientul X cu grupa sanguina cutare avea nu-stiu-ce inainte de a bea laptele si altceva dupa!". Cred ca am fost perfect rezonabil!

QUOTE

Ai toata dreptatea sa ceri asta cand vorbim despre medicina sau alte stiinte exacte .


Adica despre ceva cu baze stiintifice reale? rolleyes.gif

QUOTE

Nu stiu insa daca medicina alternativa e un subiect care poate sa-ti ofere asta.


Daca nu poate, atunci sa nu se mai afirme ca poate! Plus ca, dupa cum am dat exemplul lui Dean Ornish, se poate...

QUOTE

Cate studii exista care sa confirme ca ceiul de cozi de cirese e bun pentru infectii urinare, sau ca frunzele de varza sunt bune pentru varice? Nu stiu, dar stiu ca functioneza


Poate functioneaza, poate nu. Poate functioneaza petntru tine si pentru altii nu. Dar nu se poate afirma ca tratamentul are baze stiintifice reale.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 20 Feb 2005, 11:40 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Draga Ligia este f.interesant ceea ce scrii, sint convinsa ca ai dreptate deoarece si eu si sotul meu avem grupa sanguina 01.
Amindoi avem zile cind ne chinuie dureri groaznice de stomac si stim ca e din cauza unor alimente pe care n-ar trebui sa le consumam. In ultimul timp am inceput sa luam binisor in greutate ( cred ca si din cauza virstei dar si din cauza alimentatiei ). Toate alimentele pe care le-ai enumerat tu sint favoritele noastre si ne-ar fi greu sa renuntam la ele dar cred ca a venit timpul sa facem un efort de vointa. Pentru el nu va fi asa greu daca nu i se interzice carnea!
Te rog mult daca se poate sa-mi scrii o lista cu ce este permis si si ce nu e permis si daca se poate si modul in care ai reusit sa slabesti 3.5 Kg pe saptamina. Ce si cit ar trebui sa mincam in acea saptamina sintem decisi sa incercam dieta ta! Multumim anticipat!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 20 Feb 2005, 11:50 PM
Mesaj #9


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Flori, listele sunt pe grupe de mancare si sunt extensive. Carnuri, peste, lactate, legume, fructe, mirodenii, ceaiuri, ierburi - toate au liste de ce e bun, neutru sau nu e bun pentru fiecare grupa sanguina in parte. Daca nu reusesti sa dai de carte, incearca site-ul oficial - www.dadamo.com


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 20 Feb 2005, 11:59 PM
Mesaj #10


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Flori,
3.5 kg/saptamana suna frumos dar nu este sanatos. Cel mai indicat este sa pierzi juma de kil pe saptamana, in felul asta nu iti supui organismul unui stres inutil si nici nu ai sa pui din nou pe tine kilele pierdute.
Sincer? Dupa o anumita varsta cred ca moderatia si miscarea sunt extrem de importante. "Dietele" astea gen South Beach si "Eat Right for your Blood Type" nu fac decat sa te puna in ceata.

PS: Si cu cat mai putine grasimi de origine animala... tongue.gif spoton.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 21 Feb 2005, 12:34 AM
Mesaj #11


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



1. Persoanele cu grupa 0-1 (carnivori) sint cele ptr care carnea este alimentul esential (eu). Aceste persoane trebuie sa evite consumul de griu si lactate, griul ptr ca nu tolereaza bine glutenul. (Imi amintesc cind am citit asta prima data in '98 si cind am aruncat cartea imediat )

Ei bine, eu am 0-1 si maninc piine de ma sparg.......si in general maninc tot ce imi face cu ochiul .......sint cam mofturos la mincare, e ad4evarat....iar arsuri nu am decit daca maninc ceva preparat cu rintas sau ceva stricat.....in rest, si pietre.....
Am vazut o carte , nu stiu daca e exact aia de care vorbeste Ligia, exact pe tema asta..... spun am vazut-o pt ca efectiv nu ma intereseaza s-o citesc....Stiu ca exista cercetari facute in domeniul asta si sint data niste "reguli generale", fiecare grupa sanguina cu ce se impaca mai bine.....dar sint mai mult niste statistici....nu trebuie intelese in sensul ca un 01 nu va tolera piinea bine niciodata sau in nici un caz....Nu e gresit ceea ce explica Ligia, dar nu trebuie luat ca litera de lege.....si sint sigur ca fiecare a observat ce mincare ii prieste cel mai bine si ce nu....
Si brinza maninc zilnic.....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 21 Feb 2005, 12:41 AM
Mesaj #12


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Tu esti oltean, mai draga, la tine nu-s valabile regulile si chestiile astea. rofl.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 21 Feb 2005, 01:31 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Eu am AB 4, Rh negativ. Ce alimente imi recomandati?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 21 Feb 2005, 02:25 AM
Mesaj #14


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Mult ceai de sculatoare...... spoton.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 22 Feb 2005, 10:28 AM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



O Corectie mica daca-mi permiteti dna Ligia la textul dvs:
QUOTE
In 1900, un doctor austriac-american Karl Landsteiner, a observat ca atunci cind "amesteca" singele unor persoane (tranfuzii), celulele rosii se coagulau in unele cazuri, dar nu in altele. Si-a dat seama, (in sfirsit!) ca din acest motiv, unele tranfuzii reuseau si altele nu. El a fost acela care a descoperit ca exista mai multe tipuri de singe si ca unele sint compatibile intre ele si altele nu. Ptr prima data in istoria omenirii, datorita acestei descoperiri, transfuziile de singe reuseau. Tot datorita acestei realizari fenomenale, Dr. Landsteiner a cistigat Premiul Nobel in 1930. spoton.gif Impreuna cu alti 2 doctori, tot el, a descoperit si factorul Rheuss, Rh a singelui...astfel punind capat altui fenomen care bulversa doctorii din vremea acea.


Factorul Rh vine de la Rhesus adica de la maccacus rhesus adica maimuta pe care s-au studiat aceste antigene eritrocitare si se pare ca Dr Phillip Levine i se atribuie mai mult aceasta descoperire:
Entering a new area of interest, Dr. Levine moved to the University of Wisconsin in 1932 to concentrate on bacteriophage, publishing over 20 reports on the subject. He became a bacteriologist and serologist at the Newark Beth Israel Hospital in New Jersey in 1935, where his greatest work - the discovery of human Rh blood factors - was accomplished. In 1939, Dr. Levine observed a woman who hemorrhaged after delivering a stillborn child with erythroblastosis fetalis. When transfused with her husband's blood, the mother experienced a severe hemolytic reaction. Dr. Levine wondered, could a genetic difference between mother and child have caused maternal antibodies to attack the baby's erythrocytes transplacentally? Could the infant have inherited this genetic difference from the father?

In a landmark study, Dr. Levine found that the woman's serum agglutinated red cells in group O blood samples in a pattern different from those of A, B, M, N, or P antisera. The serum was also exceptional in that it reacted best at 37°C, rather than at colder temperatures. Dr. Levine demonstrated a link between the newfound blood factor, dubbed the Rhesus or Rh factor, and erythroblastosis fetalis. These findings unlocked the mystery of erythroblastosis fetalis and many other transfusion reactions, and set the stage for today's successful organ transplantations.

sursa:internet


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Octavi
mesaj 27 Feb 2005, 11:49 PM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 698
Inscris: 27 February 05
Forumist Nr.: 5.805



QUOTE
Se stie ca proteinele din singe mor zilnic si tot la 4 luni, avem un "singe nou" format din hrana consumata. Dar inainte de a spune caracteristicile fiecarei grupe in parte, voi prezenta o scurta istorie a "studiului singelui" a hematologiei cum o numim azi. (pe mine m-a fascinat cind am citit


Stimata Ligia, care proteine???
Caci intregul nosatru organism este construit din compusi ai proteinelor, zaharurilor (glucide) si grasimilor (acizi grasi)!
In sange circula proteine diverse, ca globulinele (lipoproteinele, seroglobulinele, fibrinogenul) dar si albumina; mai circula tot felul de hormoni, unii dintre acestia avand in structura si proteine sau fiind chiar proteine: insulina este o mica proteina (peptida); dar insusi sangele este constituit din copmusi proteici: celule sanguine rosii sau albe, contin in structura lor proteine (hemoglobina celulelor rosii este un exemplu mai cunoscut).
Cat despre teoria cu grupele sanguine si dieta . . . din ce ai reprodus acolo, aceasta nu este sustinuta de nimic credibil. sad.gif

Acest topic a fost editat de Octavi: 27 Feb 2005, 11:49 PM


--------------------
"Daca a nascut, atunci s-a culcat cu un barbat"
("Si peperit, cum viro concubit" - "De inventione rhetorica, Cicero, exemplu de propozitie irecuzabila)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 23 Mar 2005, 12:43 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Am o nedumerire .
Mie nu-mi placeau rosiile de nici o culoare . Mancam rosii rareori si numai in anumite combinatii ( cu salata de vinete sau cu telemea).
De vreo 2 saptamani manc rosii in fiecare zi . Ce se intampla cu mine ? rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 23 Mar 2005, 12:49 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Ai facut vreun test de sarcina? rolleyes.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 23 Mar 2005, 01:06 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Nu stiam ca esti specialist in grupe de sange si dieta biggrin.gif
Chiar si acum manac o rosie mare ( a doua pe ziua de azi ) ohmy.gif

Acest topic a fost editat de toxic: 23 Mar 2005, 01:07 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 23 Mar 2005, 02:29 AM
Mesaj #20


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Esti pe ciclu? wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 23 Mar 2005, 02:37 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Nu . dance.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 23 Mar 2005, 12:18 PM
Mesaj #22


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Tomatele asigura pe langa beta caroten, pigmentul carotenoidic rosu-licopen ca sursa unica pentru acesta din urma. Tomatele proaspete contin o cantitate considerabila de apa si antioxidanti solubili in apa cum ar fi: vitamina C, polifenoli si flavonoide.

Poate ca iti lipseste din organism unul din elementele de mai sus .Sau pur si simplu organismul tau e deshidratat si ai o carenta de minerale.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
framboise
mesaj 9 Apr 2005, 03:13 AM
Mesaj #23


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 5 February 05
Din: Canada
Forumist Nr.: 5.639



QUOTE (LigiaB @ 20 Sep 2004, 03:52 AM)

1. Persoanele cu grupa 0-1 (carnivori) sint cele ptr care carnea este alimentul esential (eu). Aceste persoane trebuie sa evite consumul de griu si lactate, griul ptr ca nu tolereaza bine glutenul.

Pai eu chiar ca nu inteleg nimic, sau sunt eu exceptia care confirma regula?!
Am grupa de sange 0-1. Nu-mi place carnea deloc. Din partea mea, poate sa nici nu existe, nu-i duc dorul si nu simt niciodata nevoia unei bucatele de pui, peste, porc, vita! In schimb, nu pot trai fara legume si fructe, mai ales fructe, cat de multe tongue.gif (singurele fructe care le evit sunt bananele!). Laptele imi place si chiar simt nevoia unei cani de lapte din cand in cand, branza la fel... rolleyes.gif


--------------------
Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 11 Apr 2005, 10:13 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Pai eu chiar ca nu inteleg nimic, sau sunt eu exceptia care confirma regula?!

Si mie mi s-a parut ciudat cand am citit ce-a spus LigiaB. La fel ca tine, pot trai si fara carne, imi plac la nebunie fructele, laptele, branza... (am grupa de sange O1)


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitty
mesaj 21 Apr 2005, 11:17 AM
Mesaj #25


Pisoiul Hanului
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.096
Inscris: 16 December 04
Din: Away...
Forumist Nr.: 5.205



Ok am inteles in mare ce e cu grupele de sange si dieta...m-ar interesa mai multe despre RH-ul ala...cum pot afla de care am si care e diferenta dintre negativ si pozitiv? sau nu exista sau nu-sh...habar n-am! Va multumesc!

Am grupa 01, nu pot spune ca sunt moarta dupa carne, prefer fructe si mancaruri gen spanac, urzici, mancare de cartofi....so... iar paine nu mananc daca am o garnitura, si nu prea mananc daca e o mancare gatita.... Din vinete pot sa spun ca gust numa', iar capsuni? hm...prefer piersicile...Iar lactatele? hm....foarte rar...Cu toate astea , ma cantaresc zilnic, si am observat ca pot intr-o saptamana sa slabesc 3-4 kg, daca vreau si respect ora 18.00, nimic mai mult nu tre' sa fac, dar pun la fel de repede inapoi, poate un pic mai incet decat dau jos.

O zi buna! Astept si eu lamurirea, daca se poate tongue.gif
Cu drag, pisicul hug.gif

Acest topic a fost editat de Kitty: 21 Apr 2005, 11:18 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucifer
mesaj 1 May 2005, 04:35 PM
Mesaj #26


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 253
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.492



QUOTE (LigiaB @ 20 Sep 2004, 04:35 AM)
Dr. Landsteiner impins de curiozitate, a inceput sa studieze interactiunea celulelor rosii cu extracte din plante (care le voi numii agglutins). A observat ca aceste agglutins (retineti termenul acesta) din fasolea Lima, (intr-unul din experimentele lui) coaguleaza singele iepurilor dar nu a unui soi de pasari-pigeons. Din nefericire Dr. nu a reusit sa publice descoperirile datorita razboiului.

In 1945, un doctor american din Boston, Dr. Boyd, a descoperit ca aceste "agglutins" a plantelor, interactioneaza diferit cu diferitele grupe de singe, cu alte cuvinte, pe unele (tipuri de singe) le coaguleaza pe altele nu. A continuat studiul Dr. Landsteiner, (care nu s-a axat pe studierea amanuntita a grupelor in relatia lor cu aglutinele) si a observat ca, agglutins din fasolea lima, coagulau celulele rosii din grupa A, dar nu pe cele din grupa O sau B. ohmy.gif
Dr. Boyd a fost acela care a "inventat" cuvintul "lectin" cuvint care isi are radacina din limba latina si insemana "a alege", sau in engleza" to pick, to choose". Deci cuvintul agglutins a fost inlocuit de cuvintul lectin. Lectinele, fiind acele substante din plante care fac ca celulele rosii sa se coaguleze. (retineti asta)

Nu ne-ai explicat cum se face ca acesti oameni ce consuma aceste alimente "incompatibile" cu grupa lor de singe nu mor atunci cind li se "coaguleaza" singele cum se intimpla in cazul unei transfuzii cu singe incompatibil.


--------------------
Toate ale mele le port cu mine.

Nu cunosc alte merite, decit cele personale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 13 Feb 2006, 09:03 AM
Mesaj #27


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (Kitty @ 21 Apr 2005, 11:17 AM)
m-ar interesa mai multe despre RH-ul ala...cum pot afla de care am si care e diferenta dintre negativ si pozitiv?

Pai afli dintr-o analiza banala de sange si e foarte important sa stii de care e. wink.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 13 Feb 2006, 11:38 AM
Mesaj #28


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Mie mi se pare o aberatie dieta asta,mai ales cind apar tot felul de atotstiitori pe la zero tv care-si fac reclama ce mari dieteteticieni sunt ei si sa mergi la el sa-ti prescrie ce poti minca...bineinteles contra cost! jamie.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 20 Feb 2006, 06:26 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Pare sa aiba un sens dieta asta...
Am cititi cartea (este in limba romana), acolo spune ca dietele respective au in spate o experienta practica de 40-50 de ani, la care se adauga date luate de pe toate continentele.
Cred ca o sa incerc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
enigma
mesaj 21 Feb 2006, 12:53 AM
Mesaj #30


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 12 February 06
Forumist Nr.: 7.851



grupa sanguina existenta nu implica,in mod obligatoriu atractia catre un anumit aliment.deci,daca am grupa sanguina O nu inseamna ca imi place neaparat carnea.insa,pentru o sanatate buna este recomandabil sa mancam conform grupei sanguine.rezultatul va fi vizibil in timp.cel ce va manca conform grupei sale,va avea un risc mai redus de a contracta boli printr-o imunitate intarita de aportul alimentar si o digestie usurata de corespondenta aliment-grupa sanguina.cel ce va face abuz de alimentatie necorespunzatoare grupei sale va observa o avansata stare de oboseala la o varsta mai tanara,aparitia unor boli(in general cu predispozitie genetica)inca din tinerete.de asemenea,mamele trebuie sa aiba multa grija ce,cum si cat invata copii sa manance.daca invatam copii sa manance sanatos,atunci toata viata copii vor trai sanatos.
de asemenea,doresc sa spun ca studii in privinta alimentatiei conform grupei sanguine si asupra terapiilor naturiste exista pe indelete.din pacate, faptul ca regimul alimentar este destul de greu(renuntarea la gustul tentant)si ca tratamentul cu plante necesita cel putin 3 luni de terapie(concentratia nu corespunde chimicalelor alopate)sperie,pacientul renunta,dar nu recunoaste lipsa vointei si,vinovat este...regimul naturist.la aceasta contribuie si medicii care,din ignoranta,neincredere sau din dorinta de a fi singurul terapeut al pacientului nu vor sa recunoasca meritul medicinii naturiste de a AJUTA la vindecarea bolii.in cazul bolilor grave,dar si ca sunt boli ce chiar pot fi vindecate doar cu plante,regim alimentar strict,aport hidric adecvat si sport.de asemenea,exista aparatura care poate ajuta in acest sens.la noi scepticismul omoara,pe cand in afara toate acestea sunt de mult acceptate si de mult ajutor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
enigma
mesaj 21 Feb 2006, 01:00 AM
Mesaj #31


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 12 February 06
Forumist Nr.: 7.851



Michelle!cand te duci sa iei margarina...platesti!omul ala iti prescrie in anume mod ceea ce mananci!crezi ca se face ceva pe gratis in ziua de azi?cumva te duci la medicul tau de familie pe gratis?in spital,pe gratis?sau la sanatate platesti cu...zambete si ironie?nimic nu s-a facut vreodata ceva pe gratis!tu ai ceva de dat....gratis?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 21 Feb 2006, 01:39 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Dar in momentul in care platesti un lucru degeaba, se numeste inselatorie wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 21 Feb 2006, 07:53 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Are cineva in format electronic alimentele recomandate pe grupe grupe sanguine?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 21 Feb 2006, 07:59 AM
Mesaj #34


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Unele chestii sunt aici.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 21 Feb 2006, 09:20 AM
Mesaj #35


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Sigur,platesti dar individul din fata ta sa-ti dovedeasca cu argumente solide ,stiintifice de ce trebuie sa maninci cutare leguma si nu cealalta ,de ce carnea de pui nu e buna in schimb e buna aia de miel...ceea ce sustinatorii acestui tip de dieta nu prea fac wink.gif de regula ei citesc dintr-un caietel...adica nici nu sunt in stare sa retina pe de rost aceste lucruri,pentru ca intr-adevar n-au nici o noima insiruirile lor...Daca ma ia cu teorii d-astea de genul ca cei cu grupa 0 ar fi descendentii omului vanator...dar de unde stiu ei ca stramosul vanator minca numai carne,si de care carne?poate minca de dinozaur si iaca nu mai avem dinozaur; poate stramosul nostru minca structuri proteice pe care animalele din ziua de azi nu le mai au in tesuturile lor,aminoacizi care au disparut sau au suferit transformari...ca si animalele astea pe care le creste astazi omul pentru hrana,sau cele salbatice au suferit demult niste transformari genetice. Omul modern cu siguranta a suferit niste transformari si adaptari in structura enzimelor lui de-a lungul timpului..asa ca teoria asta e din pacate o mare inselatorie de facut bani...


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 6 May 2024 - 06:28 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman