HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

10 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Closed TopicStart new topic
> O:.M:.R:. - Ilustri Franc-Masoni
Hampu The Great
mesaj 29 Jun 2004, 03:05 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



"...intr-adevar nici unul din ei nu isi ea femeie, fiinca femeia este ascunsa, peste masura
de geloasa, mestera in a pune piedici vietii inalte a sotului si in a-l ispiti spre
netrebnicii desarte. Femeia isi da toata silinta sa gaseasca cuvinte amagitoare si sub tot
felul de masti, sa ademenasca, asa cum fac actorii pe scena. Apoi cind a incantat ochii
barbatului si i-a captivat urechile, adica i-a aprins simturile, ii rataceste mintea.
..dupa ce naste copii, plina de orgoliu si de trufia pe care mai inainte se multumise numai
sa le insinueze sotului, prefacuta, acum ea le pretinde cu cu o indrazneala fara de rusine
..ea foloseste pina si violenta pentru ca sotul sa comita acte impotriva binelui vietii de
obste.
Sotul inlantuit de sotia lui, nu mai este acelasi pentru aproapele lui, ci devine
fara sa vrea un alt om, rob in loc de om liber."

Cam din astfel de motive.
E rudimentar expus aici dar textul asta are cam 2300 de ani. Eu personal consider acest punct un anacronism, un loc in care Masoneria a ramas in urma. Pe de alta parte nu stiu ce farmec ar mai avea punctele geometrice si chiar relatia fraterna atunci cand la ele (la ea) ar lua parte si femei.
Cum poti fi frate cu o femeie, sau mai rau cum poate ea fi frate cu tine ???


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 29 Jun 2004, 03:13 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Daca te va cauta CAND LE VEI FI UTIL probabil ca se si ofera ceva CONCRET in schimb, altfel cred ca eventualii clienti ar fi mult prea putin la "sedintele lor de spiritism"... tongue.gif Cu atat mai mult cu cat mi se pare ca oligofreni nu accepta...
Cat despre mine, pot sa ma caute mult si bine, nu am timp de cioace, asta admitind, evident, ca asi putea sa le fiu potential profitabil...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 29 Jun 2004, 03:23 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Poti sa ramaii linistit, nu au sa te caute (...nu pricepi ca nu primesc femei ? ohyeah.gif )...
Esti opus in esenta unei astfel de intreprinderi.

Nu se ofera nimic concret in schimb. Poate doar faptul ca initiatul se trezeste peste noapte cu cateva milioane de frati buni si indatoritori in cele mai neasteptae colturi ale planetei (...si nu numai)


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 29 Jun 2004, 03:33 PM
Mesaj #74


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



"In interiorul Templului masonic nu se poarta discutii de factura politica ori religioasa"

Atunci de ce se numeste "templu", si de ce unii au grade de "preoti".

Si daca nu se poarta discutii de natura politica ori religioasa...atunci ce fel de discutii se poarta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 29 Jun 2004, 03:34 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Multumesc pentru lamuriri, HTG. smile.gif
Ar fi de inteles excluderea femeilor daca masonii ar avea un juramant de castitate. Parerea despre femei care reiese din textul citat de tine e cam misogina... si in deplina concordanta cu gandirea barbatilor de acum 2300 de ani. Ce bine totusi ca acum 2000 de ani a existat un Barbat care a redat femeii locul pe care il merita... de egala in drepturi a barbatului. Ma intreb de ce masoneria nu Il urmeaza? rolleyes.gif
PS: Ai dreptate intr-o privinta. Sora nu e frate.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 29 Jun 2004, 03:45 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



noi:
Cred ca ti-am mai spus deja sunt doar titluri onorifice.
In templu in cadrul unei tinute are loc un ritual (cam anost) care se reia mereu dupa aceleasi regulii.
Sunt patru sau cinci feluri de ritual, dupa cum sunt tot atatea feluri de tinute: tinuta de gradul 1, gradul 2, gradul 3, tinuta alba, tinuta de omagiere.
Ritualul are loc cam ca la biserica...Unul citeste (la masoni mai multi, si pe rand), ceilalti asculta...Ma rog asta e o explicatie foarte simplista.

RZA:

Ai fost bestial la faza asta: Sora nu e frate ...Nu vreau sa te jignesc si daca suna a jignire imi cer de pe acuma scuze, dar formularea suna destul de hazlliu (si aminteste de Basescu).
Ce vroiam eu sa spun, e ca la un punct geometric (un fel de petrecere de dupa fiecare tinuta), daca as avea o sora pe aproape...adica o sora buna rau , nu stiu ce s-ar mai alege de relatia fraterna..


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 29 Jun 2004, 04:43 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Hampu The Great, am inteles ca esti mason. Ti s-a spus pe ce criteriu ai fost selectat?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 29 Jun 2004, 04:59 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



toxic:

Nimeni nu mi-a spus ceva anume. Eram in anturajul istoricului Horia Nestorescu Balcesti atunci cand prin 1993 el impreuna cu alti cativa se straduiau sa reaprinda luminile pentru ca Masoneria intrase in adormire (isi incetase activitatea) odata cu inceputul dictaturii comuniste.
Am cochetat cu Ordinul timp de vreo doi ani; eram la curent cu tot ce se intampla dar nu am facut nici un demers concret pentru a fi primit.
Pe urma a venit Mare Maestru Dl. Nicu Filip un om de o calitate extraordinara...Avea sa devina una din cele patru mari cupole ale Masoneriei Romane. Horia mi-a spus sa fac o petitiune...si cam asta a fost.

Eu sunt un caz mai aparte din motivele de mai sus, in sensul ca am prins un moment deosebit, dar de regula se intampla cam asa: un prieten bun, sau cineva in care ai mare incredere, sau cineva de o moralitate deosebita vine intr-o zi si iti face o propunere din asta ...ii poti da curs sau poti sa o ignori .....it's up to you !! Eu am ajuns la concluzia ca alegerile se desfasuara defapt in alta parte in sfere situate undeva mult peste intelegerea noastra (iti par plecat cu sorcova nu-i asa ??...ce e foarte grav e ca sunt perfect lucid si in deplinatatea....)


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 29 Jun 2004, 05:06 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



mersi Hampu. smile.gif

Am inteles ca sunteti multi frati si va cunosteti intre voi. Va ajutati unii pe altii in viata de zi cu zi?

Acest topic a fost editat de toxic: 29 Jun 2004, 05:07 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 29 Jun 2004, 05:08 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Ori de cate ori avem prilejul...

Acum tu sti ca intr-o familie sunt tot felul de frati...unii sunt totusi de evitat la inceput. Incet incet ei se adapteaza sau parasesc Ordinul


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 29 Jun 2004, 05:15 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Si o ultima intrebare, daca mai ai chef sa raspunzi rolleyes.gif

Daca ai fi pus in situatia sa convingi pe cineva sa accepte o invitatie de a intra in masonerie, ce i-ai spune? ce avantaje ar avea?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 29 Jun 2004, 05:19 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Am mai spus s-ar trezi peste noapte cu cateva milioane de frati in toate colturile lumii....
Apoi Masoneria face o schimbare in tine ...nu stiu cum Dumnezeu de reuseste asta... dar te face responsabil, te face indatoritor si in final te face sa fi mai bun.


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 29 Jun 2004, 05:27 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Sa presupunem ca tu ai incerca pe mine sa ma convingi sa intru in masonerie. Si eu as n-as fi foarte convinsa cool.gif

La ceea ce ai scris tu mai sus eu ti-as raspunde ca " din cate imi explici tu masoneria e foarte asemanatoare cu religia baptista. Ai milioane de frati care se ajuta intre ei la nevoie, te ridici din punct devedere spiritual, etc. Atunci de ce sa nu intru la baptisti mai degraba , ca la ei nu trebuie sa platesc taxa anuala"


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 29 Jun 2004, 08:23 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Poate este o intrebare inoportuna ori puerila, dar nu erau mai multe mesaje la finalul acestui topic? unsure.gif Conspiratii cumva printre membrii ascunsi? wink.gif

F.'.

Editat. Mesaje Off-Topic. brow.gif

Acest topic a fost editat de Mihai: 29 Jun 2004, 08:35 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Liceanu18
mesaj 29 Jun 2004, 10:41 PM
Mesaj #85


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 13
Inscris: 29 June 04
Forumist Nr.: 3.960



Va salut cu respect pe toti care din intamplare sau nu va aflati pe acest forum si discutati, tot probabil, cel mai mai controversat subiect din zilele noastre.
Ce sa zic..daca ar fi sa imi dau cu parerea despre FRANCMASONERIE nu as avea ce sa scriu mare lucru..mai ales ca doar de vreo 3-4 zile urmaresc pas cu pas toate postarile unora dintre voi..si aflu amanunte si lucruri despre care nu aveam habar..
Desi sunt in febra bacalaureatului..mi-am facut timp cateva ore pe zi..sa citesc fiecare amanunt despre masoni..istorie..visuri..simboluri.."religie"...pana si link-urile pe care le-ati pus pe forumul asta..si nu ma refer numai la acest topic sau cum s-o numi..prima data am citit din zona politic..unde tot thunder si Hampu the Great si-au expus ideile..
Ce am invatzat??..asta ma intreb si eu..probabil mi s-au deschis ochii..probabil mi s-au inchis si mai mult..dar un lucru este clar..decat sa invatz despre Ion de Liviu Rebreanu am citit despre o grupare cu ganduri bune/rele cu oameni de respectat dar care ascund multe lucruri(cel putin asa am inteles)..anyway..cred ca Hampu e capabil sa convinga jumatate din romani ca francmasoneria are ganduri bune..la fel cu Thunder reuseste sa convinga cealalta jumatate..asa ca o asemenea disputa nu poate decat sa atraga interesul profanului de rand ca sa folosesc si eu cuvinte de-ale voastre smile.gif
Intrebare Daca se spune ca francmasoneria are ca membri pe toti mari inteligenti si bogati ai lumii..este si Bill Gates unul din acesti membri/frati???..daca da..sa inteleg ca Hampu are multe informatii despre Thunder...si poate sa ii faca rau daca vrea..ca din cate am inteles..masonii sunt peste tot..sper ca nu am pus paie pe foc..nu asta e intentia mea..dar curiozitatea mea este imensa..intrebarile vor continua smile.gif)


--------------------
Atat timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina; sub pasii tai care urca, ele se vor inmulti la nesfarsit. - Franz Kafka
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 29 Jun 2004, 10:45 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
cred ca Hampu e capabil sa convinga jumatate din romani ca francmasoneria are ganduri bune..la fel cu Thunder reuseste sa convinga cealalta jumatate..


Eu nu sper sa aflu atat de mult de aici de pe forum. Ce e bun pentru unii poate fi rau pentru altii . Eu tot ce sper este sa gasesc intrebari la niste intrebari simple ca sa reusesc sa-mi fac o ide ede baza. Daca imi raspunde Hampu la m,esajul pecedent rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Liceanu18
mesaj 29 Jun 2004, 10:51 PM
Mesaj #87


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 13
Inscris: 29 June 04
Forumist Nr.: 3.960



Azi dupa ce am citit ce a zis unul din membri acestui forum cum ca Iliescu a fost ajutat de masoni parca, sa ajunga presedintele Romaniei in 2000..m-am intrebat daca nebunu` de Vadim nu are si el putina dreptate..si ma gandeam ca nu prea e o lupta corecta intre cei doi..sau ma rog intre pds si prm..ca psd e ajutat si ajuta masoneria..si prm e un partid pus numai pe declaratii bomba..parerea mea


--------------------
Atat timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina; sub pasii tai care urca, ele se vor inmulti la nesfarsit. - Franz Kafka
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 30 Jun 2004, 07:24 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



toxic:

Masoneria nu are legatura cu baptismul pentru ca ea nu propune o supunere oarba, si nici un Dumnezeu unic.
Pentru masoni divinitatea suprema este Marele Arhitect al Universului. Fiecare mason are libertatea sa vada in acest parinte divin pe cel in care credinta lui il indeamna. Crestinul il va vedea pe Dumnezeu, musulmanul pe Allah, budistul pe Buda...
Principiul fraternitaii a fost propus de Masonerie cu mult timp inainte ca alte miscari sa il preia. El are la baza logica simpla ca toti oamenii sunt frati intre ei devreme ce toti sunt fii aceluiasi parinte divin.

Liceanu:

Masoneria este o organizatie care functioneaza dupa reguli foarte simple si foarte directe. Ea nu este o organizatie secreta ci una discreta. De-a lungul timpului (ca si chiar acum, in zilele astea in Romania) Masoneria a fost obiectul unor manipulari, a cunoscut laturi extreme, a avut manifestari reprobabile si/sau condamnabile.
Masoneria nu urmareste sa preia conducerea lumii. Ea doreste sa reuseasca sa impuna un cod de principii universal acceptate care sa poata oferi lumii intregi un punct de plecare spre o reconciliere irevocabila.
Ea doreste ca lumea sa devina una singura.

Masonii nu fac politica. Totusi Masoneria trebuie privita ca o scoala de studii superioare. Termini liceul, sau poate termini facultatea si abia dupa niste ani iti dai seama ce modificari importante au facut ele in tine. La fel si Masoneria, ea iti ofera noi perspective de a privi si de a cunoaste lucrurile.
Oameni politici (cu inalta constinta masonica) au stabilit ca pentru stadiul de dezvoltare al Romaniei din anul 2000 Iliescu era cea mai buna solutie


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 30 Jun 2004, 08:24 AM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Hampu The Great @ 30 Jun 2004, 08:26 AM)
Oameni politici (cu inalta constinta masonica) au stabilit ca pentru stadiul de dezvoltare al Romaniei din anul 2000 Iliescu era cea mai buna solutie

No more comment ... blink.gif
Doar o curiozitate : au hotărât asta strict între cele două tururi de scrutin, adică în cele doar 2 săptămâni ? tongue.gif

P.S. : Oricum observaţi cum se extinde spaţiul de raportare ... de la cea mai bună soluţie dintre cei doi, la cea mai bună soluţie la nivelul anului 2000 ... şi să nu-i înjuri ( şi pe ) masonei atunci ??? mad.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 30 Jun 2004, 08:27 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Liceanu18
mesaj 30 Jun 2004, 11:43 AM
Mesaj #90


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 13
Inscris: 29 June 04
Forumist Nr.: 3.960



Si pana la urma exista vreo dovada pro/contra ca Bill Gates e mason??..nu de alta dar vreau sa stiu daca masoneria este peste tot..ceea ce mi s-ar parea destul de normal..mai ales dupa ce am citit atatea lucruri despre masonerie..apropo am venit de la bac`..si iau peste 9.50 la Geografie smile.gif)
Oricum mersi de raspuns Hampu..
Pot sa zic ca am ramas un pic mirat la o atitudine a ta (Hampu the Great)..ca te-am gasit pe un alt forum..si tocmai vroiai sa bagi pe cineva in masonerie..chiar daca nu il cunosteai..desi acea persoana chiar stiam multe lucruri despre masonerie..dar cam multa incredere..parerea mea


--------------------
Atat timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina; sub pasii tai care urca, ele se vor inmulti la nesfarsit. - Franz Kafka
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 30 Jun 2004, 11:59 AM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Minerval @ 29 Jun 2004, 02:53 PM)
Exista un juramant peste care nu se poate trece, fara sanctiunile de rigoare.

- trecind peste minciuna cu "nu se discuta politica si religie in loje", nu se poate sa nu remarcam modul "liber" in care este siluita constiinta si libertatea umana in ridul masoneriei.

- exista un juramint peste care nu se poate trece (eu zic ca exista mai multe)

- pe care daca nu il respecti primesti sanctiunile de rigoare. In cazul lui ceausescu s-a vazut, sanctiunea a fost moartea, la fel si in cazul altor masoni "liberi".


PS. Gura pacatosului ...


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 30 Jun 2004, 12:01 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (sorin666 @ 29 Jun 2004, 02:57 PM)
Na, a trebuit sa citesc mult si bine pana sa aflu ca pe Eminescu l-a doborat ura masonilor, nu boala aia luata de la Veronica...

- exact, nu boala ia inventata de ucigasii sai, ci ura si razbunarea lor.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Jun 2004, 12:50 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



O intrebare de la un profan pentru masoni. Care a fost legatura ( daca exista vreuna) dintre Cizmarul "genial" si masonerie ? As dori nu supozitii ci ceva "palpabil" ca sa spun asa. wink.gif smile.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 30 Jun 2004, 01:06 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



"Oameni politici (cu inalta constinta masonica) au stabilit ca pentru stadiul de dezvoltare al Romaniei din anul 1965 Ceausescu era cea mai buna solutie " cry.gif cry.gif cry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Jun 2004, 01:09 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (sorin666 @ 30 Jun 2004, 03:08 PM)
"Oameni politici (cu inalta constinta masonica) au stabilit ca pentru stadiul de dezvoltare al Romaniei din anul 1965 Ceausescu era cea mai buna solutie " cry.gif cry.gif cry.gif

Sursa va rog !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 30 Jun 2004, 01:12 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Volumul 6 al scrierilor complete ale Marelui H. pagina 256, Aliniat 3 rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 30 Jun 2004, 01:30 PM
Mesaj #97


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Sorine, pare exagerata parafraza ta si ideea in sine, dar totusi nu ar fi obligatoriu deplasata. Chiar daca ascensiunea lui Ceausescu se aseamana oarecum cu cea a lui Stalin ("locotenenti" mandri si voluntari amandoi cu tendinte dominator-agresive, care au stiut sa calce si pe cadavre si sa dea la o parte pe unii sau altii pentru a ajunge la putere), climatul politic din primii ani ai "domniei" lui Ceausescu era foarte diferit de ceea ce urma sa devina. Initiativele economice si politice dinaintea si din preajma "primaverii" cehoslovace ar fi putut sa schimbe nu numai fata Romaniei dar si fata lumii intregi. Ceausescu era atunci tanar, mandru si curajos si aceste aspecte constituiau un atu important. Pana la urma s-a dovedit repede ca nu e chiar atat de curajos si trecerea anilor (alaturi de vizitele pe la tovarasii coreeni si prostia Leanei tongue.gif ) i-au luat mintile, ramanand numai cu mandria.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Jun 2004, 01:50 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (sorin666 @ 30 Jun 2004, 03:14 PM)
Volumul 6 al scrierilor complete ale Marelui H. pagina 256, Aliniat 3 rofl.gif

Nu-i asa ca Ceasca se tragea din Hiram 43.gif Mai Sorine eu te stiu de forumist serios...


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 30 Jun 2004, 02:22 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Cine isi mai aminteste de semnul "am bani dar nu va dau"?
Acest gest de loc firesc si natural era foarte la moda printre politicienii francmasoni ai anilor '60-'80 impinsi sub lumina reflectoarelor de catre criminala fratie. Este un gest simbolic folosit atat in cadrul ritualuriolr masonice cat si in public pt. a transmite un anumit mesaj, si anume legatura lantului masonic, recunoasterea si sustinerea de care se bucura respectivul politician din partea "marii familii politice mondiale".
Francmasoneria e de fapt o mafie a politicii si finantelor.
Poporul roman, intrigat de acest gest de care francmasonul Ceausescu abuza la toate baile lui de multime, la "botezat" "Am bani dar nu va dau!".

Acest topic a fost editat de gio19ro: 30 Jun 2004, 02:25 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 30 Jun 2004, 02:22 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Scuze, dar nu m-am putut abtine, atit de martiala si pretentioasa mi s-a parut fraza... cool.gif
Si de altfel, era in paranteze, din motive de copyright...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 30 Jun 2004, 03:02 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



MIA,

Momentul ala de care am vorbit eu nu s-a petrecut "intre doua tururi de scrutin".
Multi dintre observatorii implicati in propunerea unei solutii ar fi mers bucurosi pe mana unui Stolojan, sau a unui Isarescu, sau cine stie poate pe mana unui Basescu, numai ca lucrul asta nu era posibil.
Daca s-ar fi oferit o astfel de sustinere s-ar fi creat sanse foarte mari pentru ascensiunea lui Vadim, pentru ca nici unul din candidatii enumerati mai sus nu aveau pozitii nici macar bune in sondaje.

Daca esti de acord sa privesti lucrurile obiectiv, trebuie sa recunosti ca la acel moment Iliescu era cel mai mic rau dintre toate cate erau posibile.

Liceanul18,

Felicitari pentru rezultatul obtinut.
Nu e foarte frumos ce faci amintind de chestia aia de pe celalalt forum.
A fost una din cele mai regretabile greseli pe care le-am comis vreodata (fara nici o exagerare).
Am avut impreuna cu acel user un dialog intens si pe PM.
In plus foarte multe posturi au disparut de acolo, asa ca acum nu poti reconstitui decat un adevar trunchiat.
Am gresit mult in evaluarea lui Love2Fly. In ciuda tuturor semnalelor pe care le primeam, m-am incapatanat sa cred ca el este un tanar entuziast care ar fi putut sa relanseze spiritual lojile pe care le cunosteam, si de ce nu masoneria romana in general, prin revigorarea cutumelor si reiterarea landmark-urilor clasice.

A fost, asa cum iti repet cea mai mare greseala a mea fata de Ordin. Dincolo de asta eu mi-am luat seama, si de atunci in colo nu am mai propus pe nimeni. Nici nu am de gand sa mai propun curand pe cineva.
Toata isprava mi-a dezvaluit insa un alt mare mister al Masoneriei, si anume ca nu noi suntem cei care intregim Ordinul, ci ca Ordinul se intregeste singur.
Ca Masoneria isi alege singura si in mod nestiut viitorii adepti.

Cineva aici, imi pare ca tot MIA, a dat odata un link catre o pagina in care nu mai stiu cine, dar un mare demnitar nazist din cel de al-II-lea Mondial relata ca nu a devenit frate mason pentru simplul motiv ca in ziua in care urma sa fie initiat a intervenit ceva neasteptat.
Si ofiterul nazist, si userul ala de l-am propus eu nu au ajuns sa fie initiati pentru ca altcineva, sau altceva, s-a opus acestei actiuni.
In ambele situatii alegerea oamenilor s-a dovedit ulterior gresita pentru ca fiecare din cei doi s-au dovedit ulterior, prin actiunile lor, nevrednici de sansa pe care au avut-o de a se altura Ordinului (treci te rog peste disproportia care exista intre cele doua exemple...E tot ce am avut la indemana).


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 30 Jun 2004, 03:57 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Masoneria nu are legatura cu baptismul


Hampu, bineinteles ca nu are legatura. Intrebarea este ce alte avantaje are sa fii mason comparativ cu a fi pocait/ baptist? Tu ziceai ca daca intri in masonerie castigi 2 lucruri 1. ai o multime de frati pretutindeni si 2. te inalti spiritual, sau ma rog ceva in legatura cu asta.Mie ( mi se pare ca ai exact aceleasi avantaje daca devii baptist , sau daca devii mason.

Insa sunt sigura ca trebuie sa fie si altceva, doar inca nu stiu eu . Daca e doar atat , atunci as fi cam dezamagita.
Hampu, sa nu ma intelegi gresit, eu sincer vreau doar sa ma lamuresc. ok?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Liceanu18
mesaj 30 Jun 2004, 04:27 PM
Mesaj #103


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 13
Inscris: 29 June 04
Forumist Nr.: 3.960



Hampu imi cer scuze ca ti-am amintit de acea intamplare..crede-ma ca nu am citit decat un sfert din poveste...si nu stiam daca a reusit ceva tipul ala sau nu..oricum ma bucur ca am ocazia sa vorbesc direct cu un mason si pot sa-l intreb nelamuririle mele cu privire la masonerie..si cred ca toti suntem bucurosi sa te avem printre noi..FELICITARI ca faci fatza la toate intrebarile noastre...cu Bill Gates cum ramane? tongue.gif scuza-mi incapatznarea thumb_yello.gif


--------------------
Atat timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina; sub pasii tai care urca, ele se vor inmulti la nesfarsit. - Franz Kafka
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 30 Jun 2004, 05:25 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Hampu The Great @ 30 Jun 2004, 04:04 PM)
Daca esti de acord sa privesti lucrurile obiectiv, trebuie sa recunosti ca la acel moment Iliescu era cel mai mic rau dintre toate cate erau posibile.

Îmi cer scuze că par încăpăţânat ... dar nu sunt absolut deloc de acord.
Mai degrabă înclin să cred că greşeala ( majoră ) de apreciere nu este legată de Ion Iliescu, despre care cu greu cred că s-ar fi putut face aprecieri deformate - fiind ci de ... Adrian Năstase. wink.gif

Ţin minte şi acuma cvasi-exhuberanţa unui domn de aici din Timişoara, pe care îl bănuiesc de a fi tot mason, când îmi vorbea, la investirea guvernului Năstase, de faptul că în sfârşit şi PSD-ul are un om/premier reformist etc, etc ... şi când mă gândesc la faţa lui de acum câteva lui când i-am reamintit acestea !!! laugh.gif laugh.gif
În treacăt fie spus şi acesta e unul din motivele pentru care masoneria mi-e suspectă ... blink.gif

Dar revenind la Ion Iliescu, în situaţia anului 2000 - era clar că nu atât el, cât partidul e principala problemă. Pentru că PSD-ul a revenit după 4 ani de opoziţie aproape deloc reformat/îmbunătăţit ş.a.m.d., eventual cu unele poliţe de plătit. ph34r.gif
Iar în conjunctura anului 2000 - simpla unire/numire doar a unuia din cei doi candidaţi Isărescu/Stolojan e foarte posibil să fi blocat ascensiunea lui Vadim Tudor în turul al II-lea ... wink.gif ... aşa încât, mă repet, nu sunt deloc convins de varianta răului cel mai mic. smile.gif

Toate cele bune
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 30 Jun 2004, 06:33 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



toxic:

Nu trebuie sa cauti imediat avantaje.... Ca sa parafrazez un mare mason as spune "nu te gandi la ce ar putea Masoneria sa iti aduca tie, gandeste-te mai degraba ce ai tu sa ii darui Masoneriei".

Sincer nu prea ma descurc in comparatia asta propusa de tine, pentru ca ii cunosc prea putin pe baptisti.
Stiu ca atunci cand eu am m-am alaturat Ordinului am fost informat in repetate randuri (practic la fiecare tinuta) in legatura cu codul moral si etic impus de Masonerie. Nimeni nu mi-a cerut insa niciodata sa dau seama de faptele mele, nimeni nu mi-a cerut vreun raport exact al faptelor bune savarsite, nimeni nu m-a intrebat cocret ce am facut alataieri sau ieri pentru binele tarii mele....dupa cum nimeni nu m-a intrebat macar o singura data daca am mai calcat stramb, daca am mai incastat vreun ciubuc sau daca mi-am mai inselat seful.

Tot timpul nu am avut de dat seama decat in fata oglinzii si a noii mele calitati de mason.
Si sti ceva. oglinda este cel mai exigent critic atunci cand te bagi in seama cu ea.
Nimeni nu ii poate sta in fata fara sa fie curat ca lacrima...Poate ca sentimentul asta de inaltare tocmai de aici vine, de la puterea de a te privii direct in ochi.

Dar hai sa revenim putin la fraternitate, pentru ca mie imi pare ca tu treci prea usor peste ea.
Tu ai frati, sau surori ??
Daca ai atunci sti ca intre frati exista o legatura tainica. Ca reusita fratelui tau te face sa te bucuri pe dinauntru fara un motiv real, dupa cum esecul lui poate sa iti strice toata buna dispozitie.
Crezi ca e putin lucru sa devi peste noapte frate cu un Isarescu, cu un Horia Nestorescu Balcesti, cu un Emil Hurezeanu, cu un Stelian Tanase...si inca cu atati de multi altii.
La tinute noi nu avem voie sa ne adresam unul altuia altfel decat prin apelativul frate....Odata am stat la masa cu un om care ocupa pe atunci a patra functie in stat, si a trebuit sa ii spun frate..(mi se opreau cuvintele in gat..)
(raspund aici si la intrebarea cu Bill Gates...eu am voie sa ma declar mason daca doresc lucrul asta. Pot sa si comentez calitatile de mason ale fratilor care s-au decalarat deja public ca apartinand Ordinului, sau ale celor care au trecut la Orientul Etern-au decedat. Nu am insa voie sa deconspir pe acei masoni care din varii motive doresc sa ramana discreti in legatura cu optiunea lor)
In alta ordine de ideei iti multumesc de aprecieri Liceeanu.


MIA

Nici o loja Masonica, si in nici un caz nu Marea Loja Nationala nici macar o miscare centrifuga de orientare promasonica nu ar fi putut falsifica alegerile din 2000.
Este impotriva principiilor fundamentale ale Ordinului.
Oameni politici cu constinta masonica au incercat doar sa influenteze lucrurile in aceiasi masura in care toate celelate grupari au incercat sa o faca.
Alianta de care vorbesti nu putea fi impusa de nimeni. Ea a fost sugerata de o gramada de lume ca fiind singura solutie logica de supravietuire (la putere ) a opozitiei.
Uite-te in jurul tau si acuma...crezi ca Romania asa cum arata ea merita ceva mai mult decat un Iliescu ??
Domnul Nastase a devenit mason in afara tarii.
Dupa moartea Marelui Maestru Sever Frentiu, si inlaturarea din MLNR a lui Radu Filip, Ordinul a decazut intr-o confuzie si o dezorientare de care cei puternici au incercat mereu sa profite in cautarea legitimitatii si a sprijinului din afara.

Masoneria Romana a avut o influenta prea mica in evenimentele de dupa 1998, si chiar contradictorie.
Loja Mama (din Anglia) care ar fi oferit deplina legitimitate MLNR prin recunoastera oficiala ce ar fi urmat sa aiba loc sub Dl. Frentiu, si-a intors insa brusc fata dupa moartea acestuia si dupa degringolada care i-a urmat.....

In general in lume Masoneria nu are puterea de care este mereu acuzata. Prin insasi faptul ca ea lasa libertate deplina de actiune fiecarui membru al ei, fara sa impuna un plan unitar coerent, au loc mereu tot felul de desincronizari, tot felul de esecuri, tot felu de greseli...


Trebuie sa plec acum...Pisoiul meu e nemancat de azi de dimineata si e extrem de gurmand.



--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 05:24 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman