HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

10 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Closed TopicStart new topic
> O:.M:.R:. - Ilustri Franc-Masoni
Mrs. Rogers
mesaj 30 Jun 2004, 07:23 PM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Hampu, hampu, hampu smile.gif

Cred ca nu stiu eu sa exprim exact ceea ce vreau sa aflu , dar mai incerc .

QUOTE
Nu trebuie sa cauti imediat avantaje....


Cum sa nu?Nu ma refer la avantaje materiale . Daca vreau sa ma inscriu intr-un partid , ma gandesc " tin la tara mea si ma simt dator sa fac ceva pentru ea . Deci ma inscriu in PNTCD , sa zicem " . Avantajul e ca inscrierea intr-un partid iti da posibilitatea sa actionezi si sa-ti exprimi opinia in llegatura cu chestiuni care tie iti sunt extrem de importante.

Daca aderi la o credinta ai nenumarate avantaje spirituale. Pe langa asta , cunosti si o multime de oameni care sunt tot "frati" si care se ajuta intre ei.

Deci cineva cand face un pas si anume sa adere la o organizatie, trebuie sa existe un motiv. Care este motivatia care va face pe voi sa intrati in masonerie?

QUOTE
Daca ai atunci sti ca intre frati exista o legatura tainica. Ca reusita fratelui tau te face sa te bucuri pe dinauntru fara un motiv real, dupa cum esecul lui poate sa iti strice toata buna dispozitie


Da sunt de acord. Dar nu e necesar sa devii mason ca sa simti asta. Cum ti-am mai spus , oemenii credinciosi au si ei "frati" care se sprijina unii pe altii. Deci nu vad ce are in plus masoneria.


QUOTE
Crezi ca e putin lucru sa devi peste noapte frate cu un Isarescu, cu un Horia Nestorescu Balcesti, cu un Emil Hurezeanu, cu un Stelian Tanase...si inca cu atati de multi altii



Aici mi se pare ca fraza asta ma duce cu gandul la snobism sau mai rau, la mercantilism. Este evident ce as avea de castigat daca as fi frate cu oameni politici importanti. Un castig material , bineinteles. Cat despre oamenii de cultura , da , evident mi-ar place sa am ocazia sa discut cu unii dintre ei. Dar nu cred ca as adera la o organiztaie numai ca sa ma pot numi " fartele " lui Hurezeanu . Sincer , nu cred ca Hurezeanu ar schimba multe cuvinte cu mine , doar fiindca sunt fratele lui.


Hampu, te rog explica-mi te rog ce te-a facut pe tine sa intri in masonerie ? Dupa ce ai intrat ai simtit ca ai primit ceea ce cautai?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 30 Jun 2004, 08:07 PM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Draga toxic, masoneria nu este un restaurant in care intri si comanzi un fel de mancare, dupa care te ridici si pleci mai departe. Nu se cauta avantaje superioare fata de ceilalti frati si, sub nici o forma, nu trebuie sa se imagineze ca un profan odata primind acceptul pentru initiere va putea vana liber si neconstrans avantaje materiale substantiale. Prin urmare, toti fratii sunt egali; gradele ierarhizate in continuarea celor clasice nu sunt superioare prin numarul afisat gradelor superioare ca atare ci prin obligatiile si indatoririle noi, un orizont spiritual aparte care i se deschide fratelui prin fiecare initiere. Gradele continuatoare au o profunzime si o simbolistica speciala ce poate fi castigata doar prin promovarea cu succes a testelor si ritualurilor specifice. Am sa ma opresc in acest punct cu detaliile. Cred ca explicatia este inteligibila.

In ceea ce priveste mentionarea de nume, rog pe aceasta cale ca sa se respecte dreptul la intimitate al persoanelor care nu doresc sa isi decline apartenenta la masonerie, din varii motive. In fond, prin declinari de nume, chiar fiind bine intentionat, se poate ca anumiti profani sa interpreteze eronat informatiile primite. Nu putem prezenta nume doar de dragul de a evidentia statutul anumitor oameni din sanul Fratiei. Trebuie sa avem rabdare si chibzuinta inainte de toate. Fireste, informatiile deja mentionate in presa au caracter public asadar simpla mentionare a acestora nu prezinta o incalcare.
Toate cele bune.

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 30 Jun 2004, 08:36 PM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Cred ca explicatia este inteligibila.


Da Minerval este inteligibila dar nu e la subiect . Eu vorbesc de una iar tu de alta. Pe mine ma intereseaza motivatia cuiva de a adera la masonerie si nu "avantaje superioare fata de ceilalti frati ".Sincer nici nu stiu de unde iti veni ideea asta rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de toxic: 30 Jun 2004, 08:37 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 30 Jun 2004, 08:38 PM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Fratii masoni sunt acei oameni care, prin intermediul asocierii lor, doresc sa imbunatateasca viata si stilul de viata al umanitatii, sa propuna idei si concepte in sprijinul evolutiei globale. De asemenea, masoneria reprezinta o cale pentru initiati de a-si educa mintea si gandurile, catre idealuri ce depasesc simpla ratiune profana ce rezida in intrebarea simplista "de ce?". Finalmente, masoneria este o scoala spirituala, in care membrii acesteia sunt in prezenta unor oameni pe care ii respecta si in compania carora se simt bine.
O seara buna.

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 30 Jun 2004, 08:45 PM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
doresc sa imbunatateasca viata si stilul de viata al umanitatii, sa propuna idei si concepte in sprijinul evolutiei globale


vag, vag , prea vag. Cum doresc sa imbunatateasca stilul de viata? Ce mijloace le stau la dispozitie ca doar nu sunt o organizatie de stat ? Sa propuna idei unde , cui, in ce cadru?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 30 Jun 2004, 08:59 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Hampule, eu sunt convins ca esti de buna credinta, dar esti f. naiv.
Vezi si faza cu Love2Fly. E clar ca desi cunosti f. multe despre masonerie, nu cunosti esenta ei.
Daca e o organizatie bine intentionata, nu s-ar conduce dupa regula conspiratiei, dupa dictatul celui superior in grad etc.
Ne-a adus comunismul si o gramada de dictatori, ca sa nu mai vorbesc de un anumit segment din masonerie care se ocupa cu magia neagra, cu crimele ritualice.
Vei spune ca aceeai nu sunt adevarati francmasoni, ca au tradat idealurile ei etc.
Totusi, pana nu cu mult timp in urma, masoneria s-a manifestat la varf ca o unitate. Doar de cand cu Iraqul a intrat zazania in ea.
Am cunoscut masoni, chiar lideri. Sunt foarte saraci spiritual, se tem pt bani lor, pt privilegiile lor, pt. viata lor desi au ajuns la varste foarte inaintate (cei pe care i-am cunoscut). Sunt chiar opusul spiritualitatii, sunt extrem de egoisti.
Nu au seninatate intelepciunii pe care ti-o da varsta, experienta si activitatea spirituala. Din contra chiar.
Am avut un amic la care am tinut foarte mult, in trecut a fost timp de multi ani marele maestru al unei loji din capitala tarii sale, o tara mica, paradis fiscal si turistic. In momentele lui de criza pot spune ca a fost mult sub ceea ce este un om obisnuit.
Tu n-ai decat sa crezi ce vrei dar eu nu voi perimte ca o societate secreta, care una spune si alta face, sa se erijeze in conducatoarea umanitatii prin mijloace politice si financiare, prin scoaterea la vedere a anumitor indivizi pe care-i imping prin mass-media spre viata politica boicotand pe cei care nu fac parte din masonerie sau chiar si mai rau, eliminandu-i.
Asta nu e dreptate, e minciuna si manipulare a maselor ignorante.

Edit: Ceea ce-i atrage pe unii in masonerie sunt avantajele materiale, mirajul puterii. Nu faptul ca vor avea multi "frati". Decat asemena frati, mai bine lipsa.
Frati sunt si crestini, si musulmai, si hindusi etc.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 30 Jun 2004, 09:11 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Jun 2004, 09:09 PM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Gio,
Dar Maestrul Chirovici afirma ca nu sunt o societate secreta ci una discreta. Si care va fi chiar finantata de guvern 43.gif Si apoi pesedeii sa faca parte dintr-o societate criminala, dupa cum o numesti...


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 30 Jun 2004, 09:13 PM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (gio19ro @ 30 Jun 2004, 09:01 PM)
(...)eu nu voi perimte ca o societate secreta, care una spune si alta face, sa se erijeze in conducatoarea umanitatii prin mijloace politice si financiare, prin scoaterea la vedere a anumitor indivizi pe care-i imping prin mass-media spre viata politica boicotand pe cei care nu fac parte din masonerie sau chiar si mai rau, eliminandu-i.
Asta nu e dreptate, e minciuna si manipulare a maselor ignorante.

Draga Toxic, vom discuta pe pm.
Domnule Gio, sunteti liber sa boicotati orice aveti in minte, suntem doar intr-un stat democratic. Fireste, boicotul dvs. este inutil si fara temei, insa nu voi mai puncta asupra acestei chestiuni. Va las in dilema dvs. existentiala. wink.gif

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 30 Jun 2004, 09:14 PM
Mesaj #114


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



March, secret nu inseamna ca neaga complet ca ar exista ci faptul ca se organizeaza si se conduc dupa regula secretului, dupa reguli conspirative etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 30 Jun 2004, 09:18 PM
Mesaj #115


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Minerval @ 30 Jun 2004, 10:15 PM)
Domnule Gio, sunteti liber sa boicotati orice aveti in minte, suntem doar intr-un stat democratic. Fireste, boicotul dvs. este inutil si fara temei, insa nu voi mai puncta asupra acestei chestiuni. Va las in dilema dvs. existentiala. wink.gif


Draga Minerval, nu boicotez nimic, pt ca nu fac parte din masonerie.
Demersul meu nu este inutil, asta pt ca sunt convins ca cei asemeni mie vor invinge, ca masele ignorante devin tot mai treze si ca masoneria sau se va transforma sau se va prabusi la un moment dat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 1 Jul 2004, 02:09 AM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Hampu The Great @ 29 Jun 2004, 04:23 PM)
La una din ele s-a ales Venerabil  dl. Savancea George-Viorel, fiul fostului pro Mare Maestru, si totodata primul contracandidat al lui Chirovici de la alegerile de anul trecut Ion Savancea.

- interesant de observat "democratia" din rindul masonilor.

- nu este pus cel mai bun, cel mai intelept, cel mai inspirat de dumnezeu (marele arhitect zic ei), ci pe cel care are mai multe voturi, care, "intimplator" este si fiul celui vechi. Ai putea spune ca e o chestie de linie regala sau cel putin linia nepotismelor precum la comunistii, "copii mai mici ai masoneriei".

QUOTE
Savancea George Viorel a avut nunta pe 12.06.2004, e un bun prieten de al meu si un important camarad de vanatoare


- off topic. Ca si ceausescu, nastase si alti "sarmani" frati ai romanilor, dornici de a ucide, de a scoate singele si viata din alte fiinte cu mina (arma) lor, iata vedem alti masoni dornici de singe si crima.

QUOTE
In prezent se afla in luna de miere in Turcia.


- iti multumim pt. aceste informatii "fierbinti", dar cred ca era mai bine ca romanul (care nu isi poate pemite nici macar un cocediu, daramite o "luna de miere" la marea Neagra) sa nu stie ca e la fel de liber, frate si egal cu acest "sarman frate" mason al lui, care nu conteneste sa spuna aceste lozinci poporului, fratilor lui de loja si oamenilor profani ca cel mai important pt. el si toti ceilalti oameni este: "egalitate, fraternitate, libertate".

QUOTE
Nu tu cauti Masoneria. Masoneria te va gasi pe tine atunci cand ii vei putea fi de folos.


- iti multumim din nou hampu. Informatiile tale sint valoroase, chiar daca intelegem printre cuvinte anumite adevaruri si nu in mod direct.

- masoneria te cauta cind esti bun de folosit, adica sa fii unealta ei.

Acest topic a fost editat de thunder: 1 Jul 2004, 01:18 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 1 Jul 2004, 02:56 AM
Mesaj #117


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Eu observ ca topicul asta sunt pareri pro si contra msoneriei care intra in detalii care pe cineva neutru ca si mine ma depasesc . Totusi v-as ruga sa nu uitati sa -mi raspundeti si mie la intrebari . Cum pot sa-mi formez o parere despre ceva daca nu am raspunsuri la niste intrebari de baza?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 1 Jul 2004, 12:47 PM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (toxic @ 1 Jul 2004, 04:58 AM)
Eu observ ca topicul asta sunt pareri pro si contra  msoneriei care intra in detalii care pe cineva neutru ca si mine ma depasesc . Totusi v-as ruga sa nu uitati sa -mi raspundeti si mie la intrebari . Cum pot sa-mi formez o parere despre ceva daca nu am raspunsuri la niste intrebari de baza?

- sincer sa fiu, nici nu stiu cum ai putea sa-ti faci o parere obiectiva despre subiect.

- nici cei pro (masonii), nici cei contra (ideii de grupare oculta malefica) nu pot fi priviti ca fiind in mod absolut impartiali si obiectivi, 100%.

- sa incercam un exercitiu de gindire si insiruire logica de evenimente

- ca sa poti stii cu adevarat ce este intr-un asemenea grup, hai sa-i zicem "ocult", ezoteric, trebuie sa intri in interior si sa studiezi fenomenul din interior, nu din afara. Toate bune si frumoase, pina aici, dar ce te faci ca in masonerie nu poti intra cind vrei tu, cu atit mai putin "de proba". La astia daca intri, nu mai iesi decit mort. Si, dupa cum ai vazut, daca nu respecti asa zisele juraminte (promisiuni) ale lor, te sanctioneaza.

- ca sa te iei numai dupa ce zic membri ei, sau numai dupa ce zic cei care fac tot felul de demascari nu e total ok. Nici unii si nici ceilalti nu au o totala obiectivitate si cunoastere a fenomenului. Cei din afara nu cunosc toate mismasurile care se fac acolo, asa zisele initieri si actiuni, cu atit mai mult cu cit asa zisele initieri se fac in trepte, pe grade, deci nu poti stii prea multe despre asa zise initieri din grade superioare. Deci nici macar ei, masonii de grade inferioare, sau asa zisii masoni de fatada, nu stiu ce e mai sus, in gradele superioare. Din acest motiv ei nu cunosc adevarata orientare si esenta a masoneriei, ci doar ce li s-a oferit la nivelul si gradul lor de mason. Informatile care au rasuflat in afara sint destul de putine, dar unele suficient pt. a ne forma o idee asupra orientarii esentiale a masoneriei, la virful si originea ei. Doar acesti masoni de fatada ies in fata, si ii vezi vorbind, dar ei saracii nu stiu ce se ascunde la virful piramidei masonice. Ei au luat de buna ce le-au zis "marii marii frati initiati", iar daca vin altii cu alte informatii s-a vazut cum reactioneaza.

- oricum ar fi insa, masoneria nu poate fi numita o grupare spirituala, intrucit ea nu are o invatatura spirituala de sine statatoare si nu are nici rezultate in acest sens. NU EXISTA nici un mason care sa fi atins starea de intelepciune, de mintuire, de eliberare spirituala, si e normal sa fie asa, din moment ce in cadrul ei exista numai oameni bogati, instariti. Sa ne amintim ce spunea Iisus:

QUOTE
Mt 19:24  Vă mai spun iarăş că este mai uşor să treacă o cămilă prin urechea acului, decît să intre un bogat în împărăţia lui Dumnezeu.``
Lu 18:25  Fiindcă mai lesne este să treacă o cămilă prin urechea acului, decît să intre un om bogat în Împărăţia lui Dumnezeu.``


- din aceasta perspectiva e chiar jenant ca acesti oameni (masoni) sa ne vorbesca noua despre Dumnezeu sau cum sa ajungem la El.

Acest topic a fost editat de thunder: 1 Jul 2004, 12:49 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 1 Jul 2004, 01:28 PM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



toxic:

Masoneria nu este nici ce crezi, nici ce iti inchipui tu....Ai facut o abordare gresita a problemei...
Minerval ti-a explicat destul de limpede..
Cred ca e foarte clar pentru oricine, care din sustinatorii uneia sau alteia din opinii abunda in acuze jigniri si fanatism.

Pune-mi intrebari directe, concret si la obiect. Ai sa primesti rasunsurile exact la fel.

Ma intrebi inca odata cum am ajuns sa ader la Ordin.
Imi completez raspusul dupa cum urmeaza.
Mason=zidar, in sensul figurat ziditor, constructor. Este profesia mea si este una din cele mai vechi meserii din lume. Aveam ca sa zic asa samanta sadita in mine deja, in cel mai direct sens.

Apoi am citit multe despre masoni, nu am gasit nimic gresit in ce am citit si nici in ce am aflat ulterior.
Nu cred ca e vorba de snobism daca aleg sa am ca partener de conversatie un Hurezeanu in locul unui thunder de exemplu. Cred insa ca e important sa pot avea acceasta optiune.

gio:

OK am fost naiv...
OK este posibil sa fiu naiv incontinuare....este chiar posibil sa fiu manipulat. Totusi nimeni nu mi-a furat lucrurile din casa, nimeni nu mi-a cerut sa fac ceva impotriva constintei mele, nimeni nu mi-a propus: "haida ba sa impartim lumea diseara" sau "hai ma sa ii tavalim pe aia din Iraq".
Dimpotriva, de cand sunt Francmason am gasit un fel de liniste sufleteasca, am capatat abilitatea de a vedea lumea dintr-o alta perspectiva, si de a intelege altfel anumite gesturi, discursuri sau atitudini ale unui anumit nivel (mult superior) al creatiei.

Am luat nota de decizia ta de a lupta si de a demasca Masoneria in cel mai dezonorant mod si ma gandesc sa o aduc la cunostiinta si celorlati frati de indata ce are sa mi se ofere un prilej. Pana atunci tremur singur de frica....

Minerval:

Mustrarea ta privind felul in care am discutat pana acum despre unii frati este justificata. Pentru ca e prea tarziu sa mai pot corecta ceva, voi tine seama pe viitor ca asa ceva sa nu se mai repete. Te imbratisez !

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 1 Jul 2004, 01:30 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 1 Jul 2004, 01:53 PM
Mesaj #120


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (March @ 30 Jun 2004, 11:11 PM)
Gio,
Dar Maestrul Chirovici afirma ca nu sunt o societate secreta ci una discreta. Si care va fi chiar finantata de guvern  43.gif Si apoi pesedeii sa faca parte dintr-o societate criminala, dupa cum o numesti...

- de guvern sau de oameni ca ... raposatul Ierbasu ?

PS. Off topic. A vazut cineva aseara la OTV emisiunea cu Ierbasu ? O spiritista a luat legatura cu spiritul lui Ierbasu Mihai si l-a intrebat daca s-a sinucis sau a fost omorit. El a spus ca a fost omorit de doi insi. Nu avea voie sa dea nume, din acea lume in care se afla acum, dar a spus ca in altercatia care s-a facut intre el si cei doi l-a taiat pe unul dintre ei la mina si ca a fost omorit inainte de a fi aruncat corpul de pe balustrada.

Asa zisa inscenare cu fringhia si spinzurarea din beci nu este sau nu pare decit o moarte ritualica de tip mason, asa cum s-a petrecut si cu bancherul lojei P2, Licio Gelli in Italia. Alte surse Licio Gelli era si mason, si mafiot.

Deasemenea, cascadorul Sobi Chec, in direct, a aratat si demonstrat ca a fost o crima si nu o sinucidere, o aruncare voita de la balustrada, ci o aruncare cu "ajutor".

Lipsa de singe din piscina arata si faptul ca murise cu mult inainte de cadere.

Scuze pt. off topic, dar putin putin se cam leaga cu anumite dedesubturi ale masoneriei, cu crime ritualice ale lor. sad.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 1 Jul 2004, 01:53 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 1 Jul 2004, 01:55 PM
Mesaj #121


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Masoneria nu este nici ce crezi, nici ce iti inchipui tu....Ai facut o abordare gresita a problemei...


da , cu asta m-ai ajutat enorm ca sa inteleg wink.gif

QUOTE
Minerval ti-a explicat destul de limpede


Minerval a fost extrem de vag. Stiu ca a avut intentii bune dar explicatia lui e tipic iliesciana.


Hampu, de ce nu citesti mesajul meu de la inceputul paginii, acolo am toate intrebarile. Nu-i nimic ca le mai scriu o data aici si intrebarile sunt in albastru:

Care este motivatia care va face pe voi sa intrati in masonerie?



QUOTE
Daca ai atunci sti ca intre frati exista o legatura tainica. Ca reusita fratelui tau te face sa te bucuri pe dinauntru fara un motiv real, dupa cum esecul lui poate sa iti strice toata buna dispozitie




Da sunt de acord. Dar nu e necesar sa devii mason ca sa simti asta. Cum ti-am mai spus , oemenii credinciosi au si ei "frati" care se sprijina unii pe altii. Deci nu vad ce are in plus masoneria.???


Hampu, te rog explica-mi te rog ce te-a facut pe tine sa intri in masonerie ?

tu poate crezi ca mi-ai raspuns la intrebarea asta, dar simplul fapt ca tu esti constructor nu raspunde la intrebare smile.gif

Acest topic a fost editat de toxic: 1 Jul 2004, 02:02 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 1 Jul 2004, 02:32 PM
Mesaj #122


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Hampu The Great @ 1 Jul 2004, 03:30 PM)
Mason=zidar, in sensul figurat ziditor, constructor. Este profesia mea si este una din cele mai vechi meserii din lume.

- si Mihail Ierbasu era constructor si mai era si unul dintre mari bogatasi ai Romaniei.

- cineva spune ieri seara la OTV, ca marile lui afaceri au inceput sa fie facute de prin 2001, deci dupa ce au venit la putere PSD-ul. Se stie ca el si firmele lui au cistigat majoritatea "licitatiilor" de constructii in Bucuresti si chiar si in tara, ori asta nu se petrece decit daca ai acordul "mai marilor masoneriei" sau esti devotat lor, sau le promiti ca le dai partea.

- stim ca masoneria coopteaza in rindurile ei pe mari marii bogatasi ai lumii. Oare l-au cooptat si pe Ierbasu sau au vrut si el nu a vrut ? Sa fie oare acestea parti din misterul care aplaneaza in jurul mortii lui Ierbasu ? Nu a mai vrut Ierbasu sa faca parte din masonerie, nu a mai vrut sa le dea bani, nu a vrut sa faca parte din masonerie ??? Care dintre aceste motive sa fie oare cel pt. care el (constructor si el) a fost ucis ?

- faptul ca politia si mass media (mai putin OTV) incearca sa musamalizeze acesta crima si ne baga pe git cu obstinatie varianta "sinuciderii" ne arata si faptul ca este tot o crima cu comanda politica, si ca datorita neplatii pt. campania politica a "doua partide politice", prin care zic ei ca ar fi pierdut alegerile, apoi s-au razbunat pe Ierbasu si in acelasi timp le-a si dat o lectie celor care ar fi facut ca el, sa nu le dea bani. Inca odata se veda ca politia si justitia este mina in mina cu politica si ne calca in picioare din ce in ce mai pe fata, in vazul tuturor, fara cea mai mica rusine. Si cum noi stim ca in spatele poticii romanesti si mondiale se ascunde masoneria si stapinii din umbra, incelegem cine, daca nu si de ce a fost ucis "constructorul liber" Mihail Ierbasu.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 1 Jul 2004, 03:39 PM
Mesaj #123


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



toxic

OK, am sa incerc altfel.

"Oamenii credinciosi au si ei fratii in care se sprijina unii pe altii."

--Prima ca sunt surogate..Ideea de fratie a fost patent masonic. Daca ai sa intrebi DEX-ul ai sa afli ca Francmasoneria este o asociatie secreata raspandita in diverse tari, ai carei membrii, organizati in loji, sunt adeptii princiupiului fraternitatii, si se recunosc intre ei prin semne si embleme. rolleyes.gif
--A doua, toate celelalte fratii pe care le cunosc sunt asociate cu alte forme de organizare care impun restrictii, norme, reguli.
Tu ai dat un exemplu nu mai imi amintesc acum care, de adventisti, sau de baptisti... Da de baptisti (scuze daca fac confuzie)...Pai baptistii imi cer ca sa devin frate cu ei sa ma caiesc, si sa imi pun tarana in cap pentru pacatul original. sad.gif
Au reguli foarte stricte privind cine , cum si de ce, legate de botez.
Baptismul este considerat secta pentru ca propune o supunere oarba si un adevar absolut. ph34r.gif
Ia toate fratiile la rand si nu ai sa gasesti nici una atat de liberala ca Masoneria. smile.gif
-- A treia, in mai toate ordinele fraterne fratii sunt obligati sa isi ajute fratii. Masoneria nu cere nimanui asa ceva. Ea doar impune relatia fraterna, nu si felul in care ea urmeaza sa se deruleze. thumb_yello.gif
Toate aberatiile alea insirate mai sus de catre observatorii de pe margine sunt simple povesti.
Sau poate si tu crezi ca pe Ierbasu l-au gajbit masonii pentru ca nu i-a primit si pe ei la el la piscina ???
--A patra, a cincea si a sasea....Daca pana acum nu ai reusit sa intelegi nimic din ce ti s-a explicat inseamna ca ai deja o parere formata si nu are nici un rost sa mai continui.
Atentie sa intelegi nu inseamna sa si aprobi !! Asta e problema ta.

"Care este motivatia care va face pe voi sa intrati in masonerie?"

Nu stiu ce varsta ai, dar am motive sa cred ca esti destul de tanara. Poate ai observat deja la persoanele ajunse pe la varsta medie din anturajul tau, sau de prin filme, ca intre transformarile care apar, dominanta este una catre reconciliere.
E mult mai lesne de observat asta la cei care au reusit, si care se vad dintr-o data eliberati de grija zilei de maine.
Foarte multi din ei nici nu stiu ce sa faca. rolleyes.gif
Unii sunt atat de speriati de succes incat nu pot continua in lipsa esecului (Kurt Cobain de ex.)
Altii se simt vinovati pentru succesul lor si incearca sa isi rascumpere vina de a fi devenit bogat prin tot felul de acte de caritate.
Sunt doar putini aceia care atunci cand s-au eliberat de griji isi spun: "....acu, ca pot sa fac imi trag si eu sufletul nitel, ia stai frate sa vad si eu mai bine despre ce e vorba pe planeta !!" sau care isi zic: " ei bine acum ca viata mi-a dat de toate, corect si normal este sa ii inapoiez si eu atat cat pot !!" wink.gif

Numai ca chestia cu inapoiatul nu e deloc usoara. Cineva intr-adevar naiv, chiar de pe acest site, propunea ca imediat toti bogatii sa isi imparta toti banii cu toti saracii.
Este insa sracul pregatit pentru asa ceva ?? Ce are sa faca el in secunda a doua in care si-a primit portia lui de avere ??
Pai nu-i un secret pentru nimeni. Are sa o transforme imediat in vodca...asa stie el sa faca...asta si-a dorit el tot timpul cat a fost in foame...Asta au facut si minerii cu salariile compensatorii, persoanele care au luat credite impresionante de la banci, si asta face tot nevolnicul cand se vede cu o pleasca pe cap. Sigur cred ca ai de unde pune de la tine in locul cuvantului vodca, cuvinte ca televizor, masina, DVD, piscina, parabolica sau mai stiu eu ce... spoton.gif

Asta face in prezent si Banca Mondiala. Incearca sa gaseasca o metoda de a investi bani in Romania, nu cu gandul de a o cumpara, ci cu gandul mult mai elaborat de a o face productiva, nu din altruism sau din generozitate, ci pentru a scapa de grija cersetorului care ii tot bate la usa, si care maine impins de nevoie, poate sa ii sparga casa.

Omul scapat peste noapte de nevoi, dar si cel care si-a cheltuit intreaga tinerete prin sali de cursuri si biblioteci incercand sa inteleaga ce nu e in regula, ce nu functioneaza cum trebuie de lumea da numai rateuri...Oamenii astia si toti ceilalti, care intr-un fel sau altul ajung sa vada lumea ca pe un intreg, nu ca pe o puzderie de fragmente, nu au decat o singura alternativa reala: aceea de a se asocia imediat Ordinului Masonic.
Ei cauta fara sa stie ce cauta, iar Masoneria ii gaseste si ii adopta...
Are foarte putina treaba cu ei...atat cat sa le arate calea. Ea stie ca pentru cei pe care i-a ales nu e nevoie de mai mult.

Toti masonii de care istoria si aminteste au realizat lucruri marete, chiar daca nu intotdeauna au urmat calea indicata de Ordin, chiar daca au savarsit compromisuri grave, crime condamnabile, gesturi extreme...in final actiunile lor au condus la pasi mari facuti de omenire spre inainte.
Masoneria i-a condamnat insa si i-a expuzat, pentru ca ea nu cunoaste decat o singura cale, un singur mod de a actiona si anume acela al fraternitatii universale ce interzice orice exces fata de aproapele tau, indiferent cat de adanc ratacit in eroare ar fi acesta.

De ce intram noi in Masonerie ? Pentru ca ne-am saturat sa ramanem pasivi fata de ordinea gresita a lucrurilor. Pentru ca refuzam sa credem ca razboaiele, razmeritele, forta mai pot rezolva ceva pe planeta. Pentru ca credem cu tarie ca toti oamenii sunt frati intre ei si ca nu au nici un motiv intemeiat pentra a se confrunta incontinuare unii cu altii.
Pentru ca stim si credm ca lumea este una singura.

Acum eu chiar cred ca ti-am raspuns la toate intrebarile. Daca nici acum nu esti multumita de raspunsuri, o sa trebuiasca sa le cauti in alta parte, eu despre asta nu mai am nimic de adaugat. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 1 Jul 2004, 03:49 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 1 Jul 2004, 04:00 PM
Mesaj #124


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Hampu The Great @ 1 Jul 2004, 02:30 PM)

gio:


Am luat nota de decizia ta de a lupta si de a demasca Masoneria in cel mai dezonorant mod

De ce crezi ca demersul meu e dezonorant? Unde anume dau dovada de lipsa de onoare?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 1 Jul 2004, 04:24 PM
Mesaj #125


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Este insa sracul pregatit pentru asa ceva ?? Ce are sa faca el in secunda a doua in care si-a primit portia lui de avere ??
Pai nu-i un secret pentru nimeni. Are sa o transforme imediat in vodca...asa stie el sa faca...asta si-a dorit el tot timpul cat a fost in foame.


exista si moduri mai inteligente de binefacere , unde nu trebuie sa-ti pui problema daca saracul va cheltui banii pe votca sau pe salam.Daca doresti sa iti imparti averea , poti la le cresti salariile angajatilor tai, poti infia copii, poti dona banii la un spital , la o casa de batrani etc...


QUOTE
De ce intram noi in Masonerie ? Pentru ca ne-am saturat sa ramanem pasivi fata de ordinea gresita a lucrurilor. Pentru ca refuzam sa credem ca razboaiele, razmeritele, forta mai pot rezolva ceva pe planeta. Pentru ca credem cu tarie ca toti oamenii sunt frati intre ei si ca nu au nici un motiv intemeiat pentra a se confrunta incontinuare unii cu altii.


Hampu, pai spune o data cum rezolvati voi toate astea ? Pana acuma n-am auzit nimic concret . Parca citesc jurnalui lui adolescent care zice " ma-m saturat de rautate, de nedreptate. Am sa schimb lumea" . Aha, bun. Dar cum ? Ce mijloace iti stua la dispozitie????


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 1 Jul 2004, 04:35 PM
Mesaj #126


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



gio:

Nu gio m-ai inteles gresit....Am vrut sa spun doar ca tu, in lupta pe care ai pornit-o, si pe care fara indoiala ai sa o castigi, vei tranti Masoneria in dezonoare si rusine. Imi cer scuze pentru ambiguitatea care a starnit confuzia


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 1 Jul 2004, 04:56 PM
Mesaj #127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Hampu The Great @ 1 Jul 2004, 05:37 PM)
gio:

Nu gio m-ai inteles gresit....Am vrut sa spun doar ca tu, in lupta pe care ai pornit-o, si pe care fara indoiala ai sa o castigi, vei tranti Masoneria in dezonoare si rusine.

N-am spus asta. Daca vei reciti postul meu te vei convinge. N-am pretentia de a o tranti eu personal sau ca se va intampla asta in timpul vietii mele, cu toate ca este posibil, avand in vedere ca sunt tanar si probabil mai am ceva timp de trait .
Sunt convins insa ca aceasta cauza pe care o sustin, va castiga, masele devenind tot mai greu de manipulat. Asta pt ca oamenii nu mai sunt dispusi sa inchida ochii la minciuna. Iar masoneria nu poate fi catalogata decat mincinoasa atunci cand impinge in fata un politician sau altul, fara sa arate explicit ca acesta este francmason si ca masoneria are anumite planuri cu umanitatea. Oamenii au dreptul sa stie, au dreptul la adevar. Cu atat mai mult cu cat aceste planuri ii privesc in mod direct!

Acest topic a fost editat de gio19ro: 1 Jul 2004, 04:57 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 1 Jul 2004, 05:26 PM
Mesaj #128


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



ohyeah.gif Frati si surori,

In 1939, Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane a condamnat Francmasoneria pentru cea mai grava dintre erezii: nerecunoasterea Sfintei Treimi. (Va reamintesc ca principiul trinitar al Divinitatii este comun marilor religii ale lumii).

In prezent, actualii PreaFericiti si InaltPreaSfintiti merg pe burta in aceasta chestiune. Semn ca ori miky si-a bagat codita printre "pastorii" nostri, ori ca BOR se uzeaza moral din aceeasi directie in care un peste se uzeaza fizic.

Dezonorante pentru inteligenta celor care citesc sunt doar discutiile care evita sa puna punctul pe rana si degetul pe i.

Cica parerea mea. tongue.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 1 Jul 2004, 05:30 PM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Toxic:

Nu exista un plan concret, dupa cum nu exista o strategie.
Masoneria isi alege oamenii si le indica apoi o directie si un scop. E la latitudinea fiecaruia in parte sa isi aleaga modul de a actiona pentru atingera acestuia, care mod pana la urma poate sa fie si unul pur cotemplativ.
Masoneria nu are tinte precise dupa cum ea nu cotroleaza prin parghii bine determinate indivizi si situatii.
Ea doar conteaza pe buna credinta a fiecaruia din membrii ei.

gio:

Masele sunt extrem de simplu de manipulat. Masoneria lupta impotriva acestor tehnici cu toata forta de care e ea capabila, insa la fel ca toate celelate forte angrenate in aceasta lupta are rezultate la fel de proaste.

Gresesti mult de tot (aproape ca imi e mila de tine...fara nici un misto !)..nimic nu le place mai mult oamenilor decat sa inchida ochii in fata minciunii...Altfel cum iti explici ca un Adrian Nastase are asemenea sondaje ??
Sa sti ca si cel mai simplu cioban din Piatra Craiului stie cam ce fel de panglicar e Nastase, dar ar vota cu el pentru ca e mult mai simplu asa..

Oamenii au dreptul sa stie, au dreptul la adevar !!

In toata istoria ei Masoneria nu a facut decat sa ii ajute pe oameni sa stie, sa afle, sa recunoasca...
I-a scos din intuneric spre lumina atunci cand a maturat Europa de feudalism, atunci cand a jutat la realizarea valului de revolutii...Cine au fost cei mai mari beneficiari ai acestora ??

Trebuie sa plec....Stiti pisoiul...

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 1 Jul 2004, 05:32 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 1 Jul 2004, 05:41 PM
Mesaj #130


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



"Pentru ca unul din raspunsuri imi pare prea ambiguu revin cu precizari. In tinutele masonice au loc ritualuri prestabilite. Daca vrei ele se desfasoara precum o mesa la o biserica: in prima faza canta corul, apoi se tine o predica, apoi au loc discutii.
La Masoni ritualul este foarte precis (cineva l-ar putea cataloga copilaresc si hazliu avand in vedere ca oameni in toata firea sunt pusi in diverse situatii; asta mai ales la initiere), dupa ritual se citesc Plansele Arhitectonice adica scurte prezentari ale unor teme filozofice vazute si comentate de unul sau de altul din frati. Sedinta se inchie cu ceva discutii administrative in care se expune de regula situatia financiara a lojei si eventualele propuneri pentru viitoarele acte de caritate.
Totul dureaza cam o ora si jumatate, iar sedintele se repeta odata la doua saptamani, in aceiasi zi de joi.
Masoneria exista doar in Templu, si in Templu nu se discuta nici politica nici valoarea unor curente religioase...de fapt nu se face altceva decat ce am spus mai sus. Fiecare tinuta (sedinta) se termina insa printr-un Punct Geometric (o agapa) care are loc in afara Templului, si unde se poate discuta practic orice subiect."

Un post mai vechi, dar care se potriveste al naibii de bine unei intrebari mai recente...

Gata....


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 1 Jul 2004, 05:49 PM
Mesaj #131


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Hampu, te rog explica-mi concret

QUOTE
Nu exista un plan concret, dupa cum nu exista o strategie.Masoneria isi alege oamenii si le indica apoi o directie si un scop


Deci nu aveti nici un plan is nici o strategie ? Dar aveti directie si scop? Mai ambiguu nu puteai sa fii . Care este scopul atunci?

QUOTE
Masoneria nu are tinte precise


Si asta e tare.

Dar te rog spune ceva ce are . Spune ceva concret despre masonerie. Ceva de genul "facem asta si asta , avem ritualuri, astea sunt obligatiile, astea sunt beneficiile morale sau de alta natura'

QUOTE
E la latitudinea fiecaruia in parte sa isi aleaga modul de a actiona
QUOTE
Ea doar conteaza pe buna credinta a fiecaruia din membrii ei.



adica voi functionati dupa principiul sopul scuza mijloacele? Si cum verificati voi daca unii membri nu se abat de la reguli , daca nu va fac de ras?


Incearca sa faci un pas in spate si sa privesti la ce ai scris ca si cineva care n-ar sti nimic despre masonerie. Crezi c-ai intelege ceva?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 1 Jul 2004, 07:26 PM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (thunder @ 1 Jul 2004, 01:55 PM)
QUOTE (March @ 30 Jun 2004, 11:11 PM)
Gio,
Dar Maestrul Chirovici afirma ca nu sunt o societate secreta ci una discreta. Si care va fi chiar finantata de guvern  43.gif Si apoi pesedeii sa faca parte dintr-o societate criminala, dupa cum o numesti...

- de guvern sau de oameni ca ... raposatul Ierbasu ?

PS. Off topic. A vazut cineva aseara la OTV emisiunea cu Ierbasu ? O spiritista a luat legatura cu spiritul lui Ierbasu Mihai si l-a intrebat daca s-a sinucis sau a fost omorit. El a spus ca a fost omorit de doi insi. Nu avea voie sa dea nume, din acea lume in care se afla acum, dar a spus ca in altercatia care s-a facut intre el si cei doi l-a taiat pe unul dintre ei la mina si ca a fost omorit inainte de a fi aruncat corpul de pe balustrada.

Asa zisa inscenare cu fringhia si spinzurarea din beci nu este sau nu pare decit o moarte ritualica de tip mason, asa cum s-a petrecut si cu bancherul lojei P2, Licio Gelli in Italia. Alte surse Licio Gelli era si mason, si mafiot.

Deasemenea, cascadorul Sobi Chec, in direct, a aratat si demonstrat ca a fost o crima si nu o sinucidere, o aruncare voita de la balustrada, ci o aruncare cu "ajutor".

Lipsa de singe din piscina arata si faptul ca murise cu mult inainte de cadere.

Scuze pt. off topic, dar putin putin se cam leaga cu anumite dedesubturi ale masoneriei, cu crime ritualice ale lor. sad.gif

Scuzati-mi off-ul, dar omul din mine rade la ce aberatii scorneste, in ultima perioada, gurul thunder... rofl.gif
Va imbratisez si toate cele bune!

ps: apropos, draga thunder, "spiritele" nu s-au incins odata cu aflarea vestii ca Romania va avea de infruntat in preliminarii Cehia? wink.gif Sau e o mana diabolica, de sorginte masonica, cea care a tras la sorti aceasta chestiune? Sau poate pentru cutremure tot Ordinul masonic e de vina, ori vizavi de faptul ca exista un rocvaiv limitat de culori? Sa fie de vina tot membrii masoneriei pentru modul stresant in care se schimba anotimpurile? Sau poate exista pe undeva fabrici imense al caror singur scop este de a creste temperatura la nivel global pentru "apocalipsa" cuceririlor extraterestre de mai tarziu? No comment. thumb_yello.gif

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 1 Jul 2004, 07:28 PM
Mesaj #133


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Hampu, in sfarsit am scos ceva concret de la tine rolleyes.gif , dar din pacate mesajul de mai sus l-am trimis cam in acelasi timp cu tine si n-am apucat sa-l citesc. Totusi te rog sa-mi mai raspunzi la intrebarile care au mai ramas in mesajul precedent.

dar mai am si altele smile.gif


Voi credeti in Dumnezeu?
Discutiile din Punct Geometric sunt discutii seriase , structurate , fiecare ia cuvantul , sau sunt un fel de " hai sa discutam cev ala o cafeluta"


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 1 Jul 2004, 07:35 PM
Mesaj #134


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Draga toxic, intrebarile dvs. tintesc catre raspunsuri al caror inteles nu il veti putea pricepe. Fapt care reiese dintr-o citire sumara a redactarilor. S-au adus explicatii destul de limpezi pe marginea Ordinului masonic, dar nici acestea nu sunt de ajuns. Nu cumva doriti sa va impartasim si ce anume discutam in cadrul tinutelor? Va rog incercati sa ne intelegeti si pe noi. Puneti-va in pozitia noastra si poate veti intrezari o mica imagine din marele tablou pe care vi-l infatisam.

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 1 Jul 2004, 08:17 PM
Mesaj #135


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Minerval, te rog relaxeaza-te si spune-mi tu smile.gif

Stii eu sunt o persoana directa si nu-mi place cand sunt aburita si imbarligata biggrin.gif Pun si eu ca tot omul niste intrebari si tu-mi spui ca " intrebarile dvs. tintesc catre raspunsuri al caror inteles nu il veti putea pricepe" . Ti-am lasat eu impresia cum c-as fi retardata? wink.gif
Daca nu vrei sa spui , spune direct " toxic, e secret, nu mai ne innebuni cu intrebarile tale ca si asa nu-ti zicem nimic . Sic " . Dar te rog nu -mi arunca de sus texte de genul " explicatii limpezi " cand de fapt absolut tot de spui tu e super vag. De aceea am si preferat sa-l intreb pe Hamptu ca mi se pare ca totusi el e mai la obiect .

ok? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 1 Jul 2004, 08:19 PM
Mesaj #136


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Hampu The Great @ 1 Jul 2004, 06:32 PM)
[gio:

Gresesti mult de tot (aproape ca imi e mila de tine...fara nici un misto !)..nimic nu le place mai mult oamenilor decat sa inchida ochii in fata minciunii...Altfel cum iti explici ca un Adrian Nastase are asemenea sondaje ??
Sa sti ca si cel mai simplu cioban din Piatra Craiului stie cam ce fel de panglicar e Nastase, dar ar vota cu el pentru ca e mult mai simplu asa..


Foarte simplu, tara asta are multi tarani care nu stiu la fel de bine ca ciobanul din Piatra Craiului ce hram poarta Adrian.
Apoi daca e sa fim corecti, Adrian Nastase e sustinut chiar de masonerie, a declarat-o organizarie de interes public, o sa primeasca bani de la buget, tot romanu o sa cotizeze cu ceva, bani care altfel s-ar folosi pt cu totul altceva decat pt sedille lojelor.
Si imi mai aduc aminte si de unu' Chirovici, sfetnic (prost) al domnului Nastase, Chirovici pe care l-am auzit prin noiembrie-decembrie ca cerea ca un posedat imobilele UCECOM, ceea ce ar fi insemnat un act incredibil de nationalizare. De ce vroia imobilele UCECOM? Pt ca vroia sa se faleasca si sa arate cum a facut el rost de spatii centrale pt "Fratie" in toate orasele Romaniei!

Hampule, eu nu te contest pe tine sau buna ta intentie, eu contest masoneria. Si cand ma gandesc la indivizi ca Petre Roman sau Gelu Voican Voiculescu chiar ma indispun. Nu tare, dar asa putintel!

Acest topic a fost editat de gio19ro: 1 Jul 2004, 08:23 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 1 Jul 2004, 08:28 PM
Mesaj #137


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Draga toxic, eu sunt de partea ta. Iar daca acest lucru nu s-a evidentiat deja ma indeamna sa imi dau silinta mai mult. Eu sunt de partea tuturor celor care vor sa afle, sa fie comunicativi. Daca afirmatiile mele au fost vagi este pentru ca eu am moderat cuantumul de informatii, astfel incat doar cei care chiar doresc sa patrunda spusele mele pot fi linistiti. Ceilalti inca se mai zbat. "Realitatea e complexa", iar eu nu vreau, sub nici o forma, sa o adancesc si mai mult. Insa vreau sa vad daca peste un anume prag cei care ma interpeleaza pot trece.

In atentia domnului thunder: defintiile thunderiene, vocabularul si arienii; balada apocrifa a schivnicului Fulgerescu. (n.a. -intotdeauna exista un 'escu'). wink.gif

O seara buna.
F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 1 Jul 2004, 08:31 PM
Mesaj #138


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Domnule gio, ceea ce spun este valabil atat pentru dvs. cat si pentru ceilalti care inca mai lovesc gratuit si nefondat: aveti mare atentie pe cine criticati ori asupra caror personalitati aruncati calomniile dvs. grobiene!

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 1 Jul 2004, 08:42 PM
Mesaj #139


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Minerval, plimba ursul.
Mai bine du-te si mai deschide pe undeva (preferabil pe alt forum, nu aici) un subiect in care sa faci din nou apologia explicita a lui Lucifer si satanismului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 1 Jul 2004, 08:46 PM
Mesaj #140


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (gio19ro @ 1 Jul 2004, 08:44 PM)
Minerval, plimba ursul.

Domnule gio observ ca sunteti impertinent pana la capat. Pana una alta, eu mi-am facut datoria de a va avertiza asupra consecintelor actiunilor dvs. Fac acest lucru ca, mai tarziu, sa nu motivati cu scuza de necunoastere a legii.
O seara buna.

ps: mintea dvs. nu este indeajuns de coapta sa inteleaga mesajul real din spatele ideilor ce vizau Luciferul ratiunii, al cautarii spirituale, si nu al unei imagini demonice, malefice; ma intreb cum va suporta murdariile colectivul de juristi din care, banuiesc, faceti parte?!

F.'.

Acest topic a fost editat de Minerval: 1 Jul 2004, 08:49 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 11:39 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman