HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Rugaminte

Toate cāte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie.
Va multumesc pentru intelegere. (Figaro)

10 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Rugaciunea, cea mai draga sufletului vostru
Cipri
mesaj 18 May 2004, 12:06 PM
Mesaj #106


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Cred ca si traducerea rugaciunilor principale in limba romana ar trebuie sa unifice.De exemplu catolicii si ortodocsii ar trebui sa incerce sa aiba aceiasi versiune de "Tatal nostru" si chiar sa faca o traducere comuna a Bibliei in romana aprobata de Conferinta episcopilor catolici si de Sinodul ortodox.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 19 May 2004, 10:11 AM
Mesaj #107


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (TriRegnum @ 14 May 2004, 04:52 PM)
Inca de la trezire, inainte ca grijile zilei sa ma copleseasca, gandul meu se intreapta catre Tine, Dumnezeul meu. Iti incredintez toate actiunile acestei zile, iti incredintez pe aceia pe care ii iubesc, pe aceia pe care ii voi intalni, pe aceia pentru care poate voi suferi. Fereste-i de orice rau.

Toată natura ne īndeamnă să spunem astfel de cuvinte, să gīndim īn acest mod. Soarele care răsare, lumina care īnfrumuseţează totul, aerul limpede şi īnmiresmat de arome inimitabile, totul, totul...



Şi atunci: DE CE?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 19 May 2004, 10:47 AM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



DE CE ce?


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 May 2004, 10:47 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Inorog
mesaj 19 May 2004, 11:40 AM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



"Bucura-te Marie, cea plina de har ! Domnul este cu tine.
Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul trupului tau, Isus !

Sfanta Marie, mama lui Dumnezeu, roaga-te pentru noi pacatosii,
Acum si-n ora mortii noastre. Amin."


Mult timp (in tinerete) nu am inteles cum sta treaba cu ora mortii noastre.
Acum stiu ca este un moment deosebit pentru noi toti. In putinele cuvinte ale
rugaciunii de mai sus stau de fapt marile adevaruri. Toate sunt puse la locul lor.
Atat primele doua versuri, care sunt spuse de inger, cat si ultimele doua, care
sunt spuse de om. E o rugaciune mare !


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 19 May 2004, 12:46 PM
Mesaj #110


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (RZA @ 19 May 2004, 11:49 AM)
DE CE ce?

..de ce este atīt de mult rău īn lume, īn general şi īn cea creştină īn special? De ce unde te uiţi īn jur, cīnd te uiţi la tine, şi īn tine chiar, este atīt de mult rău. De ce nu se duce lumea la biserică, de ce nu face bine, de ce este atīta jale peste tot...

RZA, ar trebui făcut un topic separat intitulat "DE CE", unde īn explicaţia din primul post sa fie scrise v'o două'j de pagini ca să se termine de enumerat tot ce-ar trebui să spun eu acum drool.gif .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 19 May 2004, 02:13 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Multi isi pun intrebarea "De ce?".
Un raspuns ar fi deoarece prin acest rau vrea sa ne incerce credinta, prin raul pe care il acceptam ne exersam vointa, credinta, speranta si iubirea. Tot raul e spre un bine, diavolul e ca un pedagog fara de care nu s-ar putea face selectia intre oamenii buni si cei rai.
Poate ca daca Dumnezeu il fereste pe om de un rau, acesta va da de unul si mai mare.
Totul e spre mantuire si nu trebuie privit ca o tortura, ci ca un test care trebuie sa-l promovezi pentru a ajunge la desavarsire.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 19 May 2004, 03:18 PM
Mesaj #112


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (TriRegnum @ 19 May 2004, 03:15 PM)
Poate ca daca Dumnezeu il fereste pe om de un rau, acesta va da de unul si mai mare.

Este luat de undeva (de unde?) citatul ăsta sau e "producţie proprie"? O chestie interesantă aici...

Cu "de ce" am vrut şi să subliniez contrastul dintre ceea ce ni se oferă şi răspunsul nostru la această ofertă. De multe ori "uit" anumite realităţi şi-mi zic că nu se poate ca noi să răspundem atīt de puţin chemării lui Isus...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 19 May 2004, 03:28 PM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



E greu sa explicam aceste lucruri deoarece nu-L putem intelege in totalitate pe Dumnezeu.
Citatul era personal, desi multi preoti sunt de-acrod cu el; eu tind sa cred ca raul il atragem noi prin neascultarea noastra, fiecare om e pacatos si pentru pacatele noastre ne primim pedeapsa vremelnica pe pamant sau in Purgator.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 19 May 2004, 03:35 PM
Mesaj #114


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Rugaciunea

Rugaciunile mele sunt simple, cred ca Dumnezeu le aude si le-ntelege si pe acestea.
Nu-mi place sa recit texte(rugaciuni in acest caz) invatate pe de rost, desi trebuie sa recunosc ca unele sunt creatii de exceptie.


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 19 May 2004, 03:57 PM
Mesaj #115


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (Cipri @ 2 May 2004, 01:26 PM)
Important este SA NE RUGAM , metodele fiind diverse...

Aşa este Flower, cum zici tu. Citez mai sus o vorbă mai veche a lui Cipri, īn care sintetizează foarte bine cum stau lucrurile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 23 May 2004, 12:52 PM
Mesaj #116


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dragii mei, o sa scriu o rugaciune tare frumoasa si tare puternica. Imi cer scuze ca este prea lunga rugaciunea, dar si pacatele noastre sunt multe sad.gif . Va rog deci sa o cititi cu luare aminte..... Doamne ajuta!

RUGĂCIUNE CĂTRE DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS, CU MULTĂ UMILINŢĂ ŞI CERERE
A SFĀNTULUI IOAN DAMASCHIN
Īndurate şi mult milostive Doamne, lisuse Hristoase, Dumnezeul meu, Cel ce ai venit īn lume să māntuieşti pe cei păcătoşi, dintre care cel dintāi sunt eu, miluieşte-mă īnainte de sfārşitul meu, căci ştiu că īnfricoşată şi straşnică judecată mă aşteaptă īn faţa īntregii zidiri, cānd toate faptele mele cele necurate şi spurcate vor fi descoperite, pentru că sunt de neiertat şi nevrednice de iertare, covārşind cu mulţimea lor nisipul mării, de aceea nici nu īndrăznesc, Stăpāne, să cer iertarea lor.
Mai mult decāt toţi oamenii Ti-am greşit Ţie. Mai mult decāt curvarul am vieţuit. Mai mult decāt cel dator cu zece mii de talanţi m-am făcut dator Ţie. Mai mult decāt vameşul rău am vămuit.
Mai mult decāt tālharul pe sine-mi m-am omorāt. Mai mult decāt curva eu, iubitorul de curvie, am curvit. Mai mult decāt ninivitenii fără de pocăinţă am greşit. Mai mult decāt Manase „fărădelegiie mele au covārşit capul meu şi ca o sarcină grea s-au īngreuiat peste mine" şi m-am chinuit şi m-am gārbovit pānă īn sfārşit. Pe Duhul Tău cel Sfānt L-am māniat. Poruncile Tale nu le-am ascultat. Avuţia Ta am risipit-o. Harul Tău l-am īntinat. Arvuna pe care mi-ai dat-o mie īntru fărădelegi am cheltuit-o. Sufletul meu, cel făcut cu cinste după chipul Tău, l-am spurcat. Vremea pe care mi-ai dat-o mie spre pocăinţă cu vrăjmaşii Tăi am vieţuit-o. Nici o poruncă a Ta nu am păzit. Haina cu care m-ai īmbrăcat cu totul am īntinat-o. Făclia cugetării drepte am stins-o. Faţa mea pe care ai strălucit-o, eu am netrebnicit-o īntru păcate. Ochii mei pe care i-ai luminat de bunăvoie i-am orbit. Buzele pe care de multe ori le-ai sfinţit cu dumnezeieştile Tale Taine, cu cuvinte de ruşine le-am spurcat.
Ştiu că voi sta īnaintea īnfricoşatului Tău scaun ca un osāndit eu, preaspurcatul. Ştiu că atunci toate cele făptuite de mine vor fi vădite şi nimic nu se va ascunde īnaintea Ta. De aceea mă rog Ţie, preaīndurate şi multmilostive, iubitorule de oameni, Doamne, „nu cu mānia Ta să mă mustri pe mine". Nu zic şi „să nu mă cerţi", căci cu neputinţă este faţă de faptele mele, ci doar „nu cu mānia Ta să mă mustri pe mine". Voi dobāndi aceasta de la Tine dacă nu mă vei certa cu mānia Ta, nici cu iuţimea Ta şi nu vei arăta mānie şi iuţime īnaintea īngerilor şi a oamenilor, spre ruşinarea şi ocara mea. Doamne, „nu cu māina Ta să mă mustri pe mine". Dacă mānia unui īmpărat trecător nu o poate nimeni suferi, cu cāt mai mult nu voi suferi eu, ticălosul, mānia Ta, a Domnului meu. Doamne, „nu cu mānia Ta să mă mustri pe mine, nici cu iuţimea Ta să mă cerţi". Ştiu că tālharul a cerut si īndată a dobāndit iertarea. Ştiu că desfrānata din tot sufletul s-a apropiat de Tine şi a fost iertată. Ştiu că vameşul din adānc a suspinat şi s-a īndreptat. Iar eu, preaticălosul, pe toţi covārşindu-i cu păcatele, nu voiesc să le urmez lor cu pocăinţă. Pentru că nu am lacrimi neīncetate, nici mărturisire curată şi adevărată. Nu am suspin din adāncul inimii. Nu am suflet curat. Nu am dragoste după Dumnezeu. Nu am sărăcie duhovnicească. Nu am rugăciune neīncetată. Nu am īnfrānare de patimi īn trup. Nu am c*răţenie a gāndurilor. Nu am voinţa plecată lui Dumnezeu. Deci cu ce chip sau cu ce īndrăzneală voi cere iertare? Doamne, „nu cu mānia Ta să mă mustri pe mine". De multe ori, īn biserică umilindu-mă, cad la Tine, dar ieşind afară, īndată mă poticnesc īn păcate. De cāte ori m-ai miluit, iar eu Te-am māniat. De cāte ori īndelung ai răbdat, iar eu nu m-am īntors de la păcat. De cāte ori m-ai ridicat, iar eu, poticnindu-mă, iar am căzut. De cāte ori m-ai ascultat, dar eu nu Te-am ascultat. De cāte ori m-ai chemat, iar eu nu Ţi-am slujit Ţie. De cāte ori m-ai cinstit, iar eu nu Ţi-am mulţumit. De cāte ori, cānd păcătuiam, m-ai rugat ca un bun Părinte şi ca pe un fiu m-ai sărutat şi braţele deschizāndu-mi-le, mi-ai strigat: "Scoală-te, nu te teme, stai, vino īnapoi, nu te cert, nu mă scārbesc de tine, nu te lepăd, nici nu mă īmpietresc faţă de zidirea Mea, fiul Meu, chipul Meu, omul pe care l-am zidit cu māinile Mele şi īntru care M-am īmbrăcat", pentru care Mi-am vărsat sāngele. Nu Mă īntorc dinspre oaia Mea cea cuvāntătoare care s-a pierdut, dacă vine la Mine. Nu pot să nu-i dau vrednicia dintāi. Nu pot să nu o număr cu cele nouăzeci şi nouă de oi, căci numai pentru ea M-am pogorāt pe pămānt şi am aprins făclia, adică trupul Meu, şi am măturat casa, si am chemat puterile cereşti prietene să ne veselim pentru găsirea ei".
Deci toate acestea, ca un bun şi iubitor de oameni, mi le-ai dăruit mie, Stăpāne, dar eu, ticălosul, pe toate defăimāndu-le, īn ţara străină şi depărtată a pierzării m-am dus. Ci Tu, Preabunule, īntoarce-mă iar şi nu Te iuţi asupra mea, ticălosul, Doamne, nici cu mānia Ta să nu mă mustri, Milostive, ci mai rabdă-mă. Nu Te grăbi să mă tai ca pe smochinul cel neroditor, nici cu porunci să fiu secerat mai īnainte de vreme din viaţa aceasta, ci dă-mi viaţa rānduită mai dinainte şi călăuzeşte-mă către pocăinţă, Doamne.
Deci „nu cu mānia Ta să mă mustri pe mine, Stăpāne, nici cu iuţimea ta să mă cerţi. Miluieşte-mă, Doamne, căci neputincios sunt" cu sufletul, neputincios cu gāndul, neputincios cu mintea, neputincios cu voinţa. Căci iată mi s-a dus puterea, mi s-a dus vremea, „īntru deşertăciune s-au isprăvitzilele mele toate şi sfārşitul a sosit." Ci deschide, deschide, deschide mie, Doamne, cel ce cu nevrednicie bat, şi nu-mi īnchide uşa milostivirii Tale. Căci dacă vei īnchide Tu, cine īmi va deschide? Dacă nu mă vei milui Tu, cine īmi va ajuta? Nimeni altul, nimeni, ci numai Tu, Cel din fire milostiv şi īndurător. „Miluieşte-mă, Doamne, că neputincios sunt", pentru că m-a slăbănogit vrăjmaşul şi neputincios şi zdrobit m-a făcut. Iar cel neputincios şi zdrobit nu poate să se vindece singur. Cel zdrobit nu poate să se vindece singur. Cel zdrobit nu poate să-şi ajute lui īnsuşi. Deci „mi-luieşte-mă, Doamne, că neputincios sunt".
„Vindecă-mă, Doamne, că s-au tulburat oasele mele, s-a tulburat şi s-a zdrobit sufletul meu." Dar cel cu oasele zdrobite nu poate să se scoale şi să caute doctor, nu poate să alerge şi să scape de vrăjmaş. Tu, deci, mă caută, Stăpāne, Cel ce ai venit să cauţi oaia cea pierdută, Tu cercetează-mă pe mine, cel ce am căzut īntre tālhari. Căci nu numai mort, ci cu totul mort m-au lăsat. Deci, „vindecă-mă, Doamne, că neputincios sunt" şi putred m-a făcut vrăjmaşul. Iar cel neputincios şi putred este cu totul doborāt, este aruncat cu totul, ca un stārv ticălos. El doar cheamă pe doctor, strigă după ajutor, caută īmprejur cu ochii, cānd va veni şi-l va cerceta „Cel ce vindecă pe cei zdrobiţi cu inima" şi „īndreptează pe cei surpaţi" şi „māntuieşte pe cei deznădăjduiţi".
„Vindecă-mă, Doamne, că s-au tulburat oasele mele şi sufletul meu s-a tulburat foarte." Tulburare trupească şi sufletească m-a cuprins, Stăpāne, căci īn patimi trupeşti am căzut, trupul si sufletul batjocută dracilor le-am făcut. „Vindecă-mă, Doamne, că s-au tulburat oasele mele", cele ce susţin pe omul cel dinlăuntru, adică: credinţa, īnţelepciunea, nădejdea, dreptatea, īnfrānarea, evlavia, blāndeţea, smerita cugetare şi milostivirea. Aceste oase s-au zdrobit, Stăpāne. Deci „vindecă-mă, Doamne, că s-au tulburat oasele mele şi sufletul meu s-a tulburat foarte". Căci, iată, văd că a sosit ceasul vieţii mele „şi sufletul meu s-a tulburat foarte". Văd calea cea lungă şi grea către cele de dincolo şi că nu sunt pregătit pentru dānsele, „şi sufletul meu s-a tulburat foarte". Văd pe cămătar că īmi cere datoria şi nu-i pot plăti „şi sufletul meu s-a tulburat foarte". Văd pe diac arătāndu-mi zapisul şi pe gealaţi că scrāşnesc asupra mea „şi sufletul meu s-a tulburat foarte". Văd mulţi paraşi, iar părtinitori nici unul „şi sufletul meu s-a tulburat foarte". Că m-am umplut cu totul de tulburare şi de īntunecare, mă īnfiorez şi mă cutremur, mă īnfricoşez şi mi se rup cele dinlăuntru şi nu ştiu ce să fac sau cu ce chip să mă arăt Judecătorului meu. Mă īntunec, mă tulbur, mă necăjesc, nu mă pricep şi de aceea „sufletul meu s-a tulburat foarte".
„Miluieşte-mă, Doamne, că s-au tulburat oasele mele şi sufletul meu s-a tulburat foarte." Vicleanul nu īncetează să mă supere, vrăjmaşii nu se opresc luptāndu-mă, războiul din trup mă īmboldeşte necontenit, gāndurile viclene nicidecum nu se astāmpără.
„Şi Tu, Doamne, pānă cānd?" Iată, vezi, Doamne, că toate cele ale mele sunt īncurcate şi ticăloase. Iată, vezi īmpotrivirea asupra mea, războiul trupului, cuptorul patimilor şi slăbiciunea puterii sufletului meu. De aceea, Doamne, pānă cānd nu Te milostiveşti, pānă cānd nu aperi, pānă cānd nuTe grăbeşti, pānă cānd nu vezi, pānă cānd treci cu vederea? Doamne, īntru mila Ta māntuieşte-mă. Nu mă trece cu vederea pe mine, nevrednicul, pentru mila Ta. Căci nebăgarea Ta de seamă se face cădere a mea, Stăpāne.
Pentru aceasta „Īntoarce-Te, Doamne, izbăveşte sufletul meu şi mă māntuieşte pentru mila Ta". Ca un īndurător miluieşte-mă. Ca un milostiv īndură-Te. Ca un iubitor de oameni „māntuieşte-mă pentru mila Ta", iar nu pentru faptele mele, căci sunt rele, nu pentru ostenelile mele, căci sunt neputincios, nu pentru gāndurile sau cuvintele mele, căci sunt spurcate şi necurate, ci numai pentru mila Ta, mult milostive Doamne, māntuieşte-mă. Iar dacă voieşti să mă judeci, Stăpāne, iată, eu rostesc cel dintāi osānda mea, eu mărturisesc că sunt vrednic de moarte. Deci „māntuieşte-mă pentru mila Ta". La iubirea Ta de oameni scap, Preabunule. Nu am ceva vrednic să-Ti arăt. Milostenie cer, dar să nu-mi ceri preţul ei. Adu-Ti aminte de cuvintele Tale, Doamne, cum „că se pleacă gāndul omului cu dinadinsul spre cele rele din tinereţea lui". Si „omul deşertăciunii s-a asemănat si zilelelui ca umbra trec". Şi „nimeni nu este curat de īntinăciune". Şi „iată că īntru fărădelegi m-am zămislit şi īn păcate m-a născut maica mea". Căci „de vei lua aminte la fărădelegile noastre, nimeni nu va putea suferi, Doamne". Pentru aceea, māntuieşte-mă pe mine, nevrednicul robului Tău, pentru mila Ta, iar nu pentru lucrările mele.
Căci de vei milui pe cel vrednic, nimic nu este de mirare. De vei māntui pe cel drept, nu este ceva deosebit „Māntuieşte-mă pe mine pentru mila Ta". Fă asupra mea minunată mila Ta, Doamne. Arată īntru mine milostivirea Ta, Stăpāne. Măreşte spre mine iubirea Ta de oameni, Sfinte. Arată peste mine milele Tale cele dintru īnceput, Doamne. „Şi să nu intri la judecată cu robul Tău." Căci de vei voi să te judeci cu mine, se va astupa gura mea, neavānd eu ce să grăiesc sau ce să răspund. De aceea, „să nu intri la judecată cu robul Tău", şi să nu cāntăreşti păcatele mele cu măsura Ta cumplit㠄ci īntoarce faţa Ta de către păcatele mele şi toate fărădelegile mele şterge-le" şi „māntuieşte-mă pentru mila Ta, Doamne". Şi „mila Ta să-mi urmeze īn toate zilele vieţii mele". Să-mi urmeze mila Ta, Doamne, mie, celui ce rău m-am abătut de la Tine, celui ce de-a pururea fug de Tine şi către păcat de-a pururea rău alerg.
Aceasta numai cer, mă rog şi mă cerşesc: „Māntuieşte-mă pentru mila Ta". Māntuieşte-mă mai īnainte de a merge la judecăţile cele de dincolo sau, mai adevărat zicānd, la chinurile cele de dincolo, unde nu este pocăinţă, nici mărturisire. „Căci zice: īn iad cine se va mărturisi Ţie?" Pentru aceea, „māntuieşte-mă pentru mila Ta, că nu este īntru moarte cel ce Te pomeneşte pe Tine, nici īn iad cel ce se mărturiseşte Ţie". Că acolo nu este pocăinţă, nu este iertare celor ce nu se pocăiesc şi nu se mărturisesc aici. De aceea, māntuieşte-mă pe mine, nevrednicul robul Tău, care mă pocăiesc Ţie şi mă mărturisesc pentru mila Ta, Doamne, şi nu pentru faptele mele. Căci Tu ai zis, Doamne: „Căutaţi şi veţi afla, bateţi şi se va deschide vouă şi oricāte veţi cere, crezānd, veţi lua". De aceea, „miluieşte-mă pentru mila Ta", lubitorule de oameni, Stăpāne, ca şi īntru mine să se slăvească numele Tău cel preasfānt şi preaproslăvit, DoamneDumnezeul meu, Cel ce pentru mine Te-ai făcut ca mine. Ca şi eu īmpreună cu toţi sfinţii numărāndu-mă, să Te slăvesc pe Tine, lisuse Hristoase, preabunule şi iubitorule de oameni Dumnezeul meu, īmpreună cu Părintele Tău Cel fără de īnceput şi cu preasfāntul şi bunul şi de viaţă făcătorul Tău Duh, acum şi pururea şi īn vecii vecilor. Amin.

(Cel care rosteşte această rugăciune īn fiecare seară cu umilinţă, dacă ar veni asupra lui īnfricoşatul ceas al morţii īn noaptea aceea, cu mila lui Dumnezeu se izbăveşte de muncă.)


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 23 May 2004, 03:04 PM
Mesaj #117


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Omul e om, nu e perfect si din pacate mai uita cate ceva; din cate tin eu minte am uitat sa specific ceva la rugaciunea "Tatal nostru", adica nu stiam cuvantul atunci:
Painea noastra cea de toate zilele = Painea noastra pentru eternitate, pentru a intra in vesnicie, pentru a trai vesnic - nu stiu cum mi-a scapat, ieri mi-am adus aminte la ora de cateheza cand am vorbit putin de acest lucru.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cinderella
mesaj 23 May 2004, 03:56 PM
Mesaj #118


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 81
Inscris: 26 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.757



As vrea sa va impartasesc si eu o rugaciune sub forma de poezie :


Spala-mi Doamne, gandul
Spala-mi Doamne, viata
Vreau sa fiu curat
Si placut in fata Ta
Numai Tu urci zorii
Si imprastii ceata
Numai Tu esti scutul
Si rasplata mea

Spala-mi Doamne, gandul
Spala-mi Doamne, viata
Ia din mintea mea
Orice gand al celui rau
Fa sa fiu ca Tine
Sa-ti ascult povata
Fa sa pot privi
Mereu in ochii Tai

Spala-mi Doamne, gandul
Spala-mi Doamne, viata
Cand troiene reci
Fac sa-mi para clipa grea
Adu primavara
Si topeste gheata
Ca sa merg mereu
Doar pe calea Ta



--------------------
"Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara."
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cinderella
mesaj 23 May 2004, 03:59 PM
Mesaj #119


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 81
Inscris: 26 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.757



Si inca una :

L-am rugat pe Dumnezeu
Sa-mi dea putere,
Dar el m-a facut slab
Ca eu sa invat simplitatea si smerenia.
L-am rugat sa ma ajute
Sa fac fapte mari,
Dar El m-a micsorat
Ca eu sa fac fapte bune.
L-am rugat sa-mi dea bogatia
Ca eu sa fiu fericit,
Dar El m-a facut sarac
Ca eu sa devin intelept.
L-am rugat sa-mi dea toate lucrurile
Ca eu sa pot gusta viata,
Dar El mi-a dat viata
Ca eu sa pot gusta lucrurile.
Nu am primit nimic
Din ce am cerut,
Dar am primit tot
Ce a fost bun pentru mine.
Impotriva vointei mele
Au fost ascultate rugamintile mele.
Sunt printre oameni
Un om binecuvantat.


--------------------
"Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara."
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 24 May 2004, 09:19 AM
Mesaj #120


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



>Painea noastra cea de toate zilele = Painea noastra pentru eternitate, pentru a intra in vesnicie, pentru a trai vesnic
>- nu stiu cum mi-a scapat, ieri mi-am adus aminte la ora de cateheza cand am vorbit putin de acest lucru.
________________________________________________

Adevarat. Aceasta este in spiritul invataturii crestine. Asemanator
cu ceea ce a spus Isus samaritencei: "Cine va bea de la mine nu va
inseta in veci"
__________________________________

>Si inca una :

>L-am rugat pe Dumnezeu
>Sa-mi dea putere,
>Dar el m-a facut slab
>Ca eu sa invat simplitatea si smerenia.
>L-am rugat sa ma ajute
>Sa fac fapte mari,
>Dar El m-a micsorat
>Ca eu sa fac fapte bune.
>L-am rugat sa-mi dea bogatia
>Ca eu sa fiu fericit,
>Dar El m-a facut sarac
>Ca eu sa devin intelept.
>L-am rugat sa-mi dea toate lucrurile
>Ca eu sa pot gusta viata,
>Dar El mi-a dat viata
>Ca eu sa pot gusta lucrurile.
>Nu am primit nimic
>Din ce am cerut,
>Dar am primit tot
>Ce a fost bun pentru mine.
>Impotriva vointei mele
>Au fost ascultate rugamintile mele.
>Sunt printre oameni
>Un om binecuvantat.
_____________________________________________

Foarte frumos, Cinderella !

Cine a scris-o ?


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 24 May 2004, 11:43 AM
Mesaj #121


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Si eu as vrea sa stiu de unde provin rugaciunile citate de Cinderella.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 24 May 2004, 11:57 AM
Mesaj #122


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Rugaciunile Sf.Ioan Damaschinul sunt prezente si in Orologhionul/Breviarul greco-catolic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cinderella
mesaj 24 May 2004, 10:29 PM
Mesaj #123


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 81
Inscris: 26 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.757



Inorog si Cipri,

Ma bucur ca v-au placut poeziile ! din pacate, nici eu nu stiu cine sunt autorii. Poeziile le-am primit la randul meu de la doua prietene.


--------------------
"Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara."
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 26 May 2004, 09:53 PM
Mesaj #124


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Iata cateva ganduri despre rugaciune, asternute pe hartie in cartea "Veniti de luati bucurie" de parintele Teofil Paraian capitolul - Rugaciunea

"Sfantul Maxim Marturisitorul de pilda, in dialogul intre un batran si un frate, a raspuns la intrebarea cum Sfantul Apostol Pavel care avea atatea griji pentru a propovadui si pentru a ajuta Bisericile spune totusi "neincetat sa va rugati", cum se ruga el neincetat? Si Sfantul Maxim Marturisitorul, raspunzind la aceasta intrebare, nu spune ca Sfantul Apostol Pavel zicea mereu: "Doamne, Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul", ci spune altceva. Zice ca: "Rugaciunea neincetata este sa ai mintea pururea lipita de Dumnezeu cu multa dragoste si cu dor, sa atarni cu nadejdea de Dumnezeu si sa te increzi in El in orice ai face si ti s-ar intampla". Acesta este raspunsul Sfantului Maxim Marturisitorul din care intelegem ca de fapt rugaciunea nu e de fapt o simpla repetare a unei formule de rugaciune, ci este o atitudine de rugaciune, o angajare spre slujirea lui Dumnezeu, sa simti ca esti lipit de Dumnezeu cu gandurile tale, sa simti ca atirni de El si sa ai nadejde in El si sa te increzi in Dumnezeu in orice ai face si ti s-ar intampla, si atunci aceasta stare sufleteasca ti se primeste de Dumnezeu ca o rugaciune"


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 27 May 2004, 07:07 AM
Mesaj #125


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Craiasa alegāndu-te
Ingenunchem rugāndu-te,
Inalta-ne, ne māntuie
Din valul ce ne bāntuie;
Fii scut de īntarire
Si zid de māntuire,
Privirea-ti adorata
Asupra-ne coboara,
O, maica prea curata
Si pururea fecioara,
Marie!

Noi, ce din mila sfāntului
Umbra facem pamāntului,
Rugamu-ne-ndurarilor
Luceafarului marilor;
Asculta-a noastre plāngeri,
Regina peste īngeri,
Din neguri te arata,
Lumina dulce clara,
O, maica prea curata
Si pururea fecioara,
Marie!

(Rugaciune - Mihai Eminescu)


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 27 May 2004, 10:08 AM
Mesaj #126


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



S-ar putea spune pe buna dreptate ca Eminescu nu era catusi de putin departe de cultul marian.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 27 May 2004, 12:10 PM
Mesaj #127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Inca una:
______________________________

Rasai asupra mea, lumina lina,
Ca-n visul meu ceresc d-odinioara ;
O, maica sfānta, pururea fecioara,
Īn noaptea gāndurilor mele vina.

Speranta mea tu n-o lasa sa moara
Desi al meu e un noian de vina ;
Privirea ta de mila calda, plina,
Īnduratoare - asupra mea coboara.

Strain de toti, pierdut īn suferinta
adānca a nemicniciei mele,
Eu nu mai cred nimic si n-am tarie.

Da-mi tineretea mea, reda-mi credinta
Si reapari din cerul tau de stele :
Ca sa te-ador de-acum pe veci, Marie !

(Rasai asupra mea - Mihai Eminescu)



--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 29 May 2004, 12:56 PM
Mesaj #128


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Parintele Cleopa - Treptele Rugaciunii (Fisier MP3) - click pentru download
Parintele Cleopa - Diverse Sfaturi despre Rugaciune (Fisier MP3) - click pentru download


Rugaciune a Sfantului Isaac Sirul

Doamne Iisus Hristoase, Dumnezeul nostru, Carele ai plans pentru Lazar si lacrimi de intristare si de milostivire ai varsat pentru dansul, primeste lacrimile mele. Cu patimile Tale vindeca patimile mele, cu ranile Tale tamaduieste ranile mele, cu sangele Tau curateste sangele meu si patrunde-mi trupul cu misreasma trupului Tau, celui de viata facator. Fierea cu care vrajmasii Te-au adapat sa indulceasca amaraciunea cu care potrivnicul ma adapa. Trupul Tau intins pe cruce sa intinda catre Tine mintea mea cea trasa-n jos de catre diavoli. Capul Tau, pe care L-ai aplecat pe cruce, sa inalte capul meu palmuit de potrivnici. Preasfintele Tale maini, pironite de necredinciosi pe cruce, sa ma traga spre Tine din prapastia pierzarii, precum preasfanta gura Ta a fagaduit. Fata Ta, cea batjocorita cu palmuiri si scuipari, sa umple de stralucire fata mea cea intinata in faradelegi. Sufletul Tau, pe care L-ai dat Tatalui cand erai pe cruce, sa ma povatuiasca spre Tine prin darul Tau.

Nu am inima indurerata ca sa Te caut, nu am pocainta si nici umilinta care-i intoarce pe fii la mostenirea lor, nu am lacrimi mangaietoare, Stapane. Intunecatu-s-a mintea mea cu cele lumesti si nu poate sa caute spre Tine cu durere. Racitu-s-a inima mea de-atatea ispite si nu poate sa se-nfierbante cu lacrimile dragostei de Tine. Ci Tu, Doamne Iisus Hristoase Dumnezeule, vistierul bunatatilor, daruieste-mi pocainta nestirbita si inima indurerata ca sa pornesc cu tot sufletul in cautarea Ta; caci fara de Tine ma voi instraina de tot binele. Da-mi asadar, Bunule, darul Tau. Tatal, Carele mai inainte de veci Te-a nascut din sanurile Sale cele mai presus de timp, sa innoiasca in mine inchipuirea icoanei Tale. Te-am parasit, nu ma parasi; am iesti de la Tine, iesi in cautarea mea. Du-ma la pasunea Ta. Numara-ma intre oile turmei Tale celei preaalese. Hraneste-ma impreuna cu ele, din verdeata dumnezeiestilor Tale Taine. Caci inima lor curata este salasul Tau si intr-ansa se vede stralucirea descoperirilor Tale. Stralucirea Ta este mangaierea si odihna celor ce S-au ostenit pentru Tine in necazuri si in tot felul de chinuri. Acestei straluciri ma invredniceste si pe mine, nevrednicul, cu darul si cu iubirea Ta de oameni, in vecii vecilor. Amin


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 30 May 2004, 02:49 PM
Mesaj #129


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Efrem si Isac Sirul sunt din ce in ce mai cunoscuti in ultima vreme...Trebuie sa.i multumim profesorului Brock( anglican), comunitatii din Bosč si Institutului Pontifical oriental din Roma...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 31 May 2004, 12:29 PM
Mesaj #130


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Vreau să vă īntreb ceva: aţi avut vreodată ocazia ca, īn cadrul liturghiei, să vă rugaţi Tatăl Nostru ţinīndu-vă de mīnă cu vecinul din dreapta şi cu cel din stīnga (mişcare care, repetată de toţi, duce la formarea unui lanţ uman īntre toţi cei din biserică)?

Dacă nu, vă urez din tot sufletul ca să aveţi (şi voi) parte de o asemenea binecuvīntare!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 31 May 2004, 12:45 PM
Mesaj #131


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Desigur ca am avut ocazia..E superb...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 2 Jun 2004, 09:56 AM
Mesaj #132


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Era odată un rege obsedat de faptul că toată lumea nu doreşte altceva decīt să-i ia puterea. Profitīnd de aceasta, sfetnicul lui, care nu-i suferea pe creştini, i-a indus ideea că aceştia sīnt de vină pt. toate relele din regat. Turbat de mīnie regele a īnceput să-i omoare pe toţi creştinii care-l īnconjurau. Īntr-un tīrziu a ajuns şi la corpul său de paji, la care ţinea mult. I-a chemat la el pe toţi şi a zis: "Cine dintre voi se roagă să treacă īn dreapta, līngă gīde". Īntr-o atmosferă de groază, se desprinde şeful pajilor, care se duce cu pas ferm şi liniştit īn... dreapta. Apoi, unul cīte unul, se mai duc şi alţii, inclusiv fiul gīdelui! "Deci voi sīnteţi cei care vă rugaţi. Aveţi de gīnd să o ţineţi tot aşa?", zice satrapul. Răspunde şeful corpului de paji: "Da stăpīne, şi ne vom ruga pīnă la moarte!". A urmat imediat... execuţia.

Rugaţi-vă neīncetat!

ps: faptele sīnt cīt se poate de reale; "acţiunea" s-a petrecut undeva īn Uganda de azi, īn anul 1886(!!). Şeful corpului de paji, un tīnăr care nu avea nici 20 de ani, Carol Lwanga pe numele său, īmpreună cu ceilalţi colegi ai săi, este pomenit mīine, 3 iunie, de biserica romano-catolică...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 4 Jun 2004, 08:43 AM
Mesaj #133


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Pentru că am hotărīt să fac o pauză de han, pentru că aici am "deschis ochii", vreau să īnchei tot aici:

Doamne, Dumnezeule, īţi mulţumesc că m-ai creat,
M-ai făcut creştin şi m-ai ocrotit pīnă īn această clipă.
Īţi ofer lucrările mele īn această viaţă.
Fă ca ele să rămīnă după Sfīnta Ta Voinţă
Şi spre mai marea Ta Slavă.
Fereşte-mă de păcat şi de tot răul.
Harul Tău să rămīnă īntotdeauna
cu mine şi cu toţi cei dragi mie.


Amin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 17 Jun 2004, 10:55 PM
Mesaj #134


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modl...order=0&thold=0
De cativa ani, intr-un satuc de pe malurile Tarnavei se produce o mare minune: Fecioara Maria coboara timp de cateva minute intre oameni pentru a-i indemna la dragoste si intelegere. Vorbele Sfintei ajung la credinciosi prin vocea maicutei Rozalia Marian.


Fecioara Maria vorbeste Rozaliei
De cativa ani, intr-un satuc de pe malurile Tarnavei se produce o mare minune: Fecioara Maria coboara timp de cateva minute intre oameni pentru a-i indemna la dragoste si intelegere. Vorbele ei sunt rostite prin maica Rozalia Marian, care mai apoi le transmite semenilor cuvintele Fecioarei Maria.


Localnicii spun ca Fecioara si-a indreptat atentia asupra lor in ultimii anii, de cand maica Rozalia, care este oarba, a inceput sa se roage tot mai des si mai puternic pentru semenii ei.


Satul binecuvantat
La Seuca se ajunge pe un drum care leaga Targu-Muresul de Tarnaveni. Imediat la intrarea in localitate, pe un deal mic, sta asezata biserica romano-catolica, masiva si de neclintit. O ulita mica si plina de noroi care duce la casa maicii Rozalia sta sa se rupa sub zecile de masini venite de prin tara si strainatate. Oamenii discuta, pun intrebari, explica, unii in limba romana, altii in limba maghiara sau germana. Toti sunt veniti sa vada miracolul care se savarseste periodic, an de an: aparitia Fecioarei Maria prin vocea si sufletul maicii Rozalia. Cei care au mai fost la Seuca spun ca Dumnezeu a inceput sa faca minuni dupa primele intalniri ale maicii Rozalia cu Fecioara Maria. Maria Tit, din satul Deag, s-a vindecat de cataracta dupa ce s-a spalat pe ochi cu apa sfintita din fantana. Istvan, un baietel din Miercurea Ciuc, s-a pus pe picioare dupa ce suferise ani de zile de o boala ciudata, care nu-l lasa sa se hraneasca decat cu suc de morcovi si legume. In urma cu un an, un taran din satul vecin, Mica, a fost dus pe brate de catre rude, el fiind paralizat. Spre seara, el a plecat pe picioare, bucurandu-se de binefacerile Domnului. “Noi am fost la inceput mai sceptici. Dar ne-am convins ca e adevarat dupa ce Seuca a fost protejata de grindina si inundatii, care s-au abatut asupra satelor vecine“, spune un localnic rusinat oarecum de necredinta.


Lumina lui Dumnezeu
Maica Rozalia sade in casa, cu mainile impreunate pentru rugaciune. O camera mica, vopsita in alb, cu un crucifix pe perete care sta alaturi de o icoana. Un pat, un scaun si cel mai de pret obiect din camaruta: sculptura Fecioarei Maria invesmantata in alb, cu diadema celor 12 stele deasupra capului. Asa a vazut-o maica Rozalia pe Fecioara Maria la prima viziune. Maica Rozalia este nevazatoare, a orbit in urma cu noua ani din cauza diabetului. Incet, ea incearca sa povesteasca cum a inceput totul: “Am orbit in urma cu mai multi ani. Mi-am luat copilul, l-am adormit, iar dimineata, cand m-am desteptat, aveam un val negru peste ochi. M-am speriat foarte tare, insa mai apoi am invatat sa traiesc asa. Am asteptat timp de trei ani, trei ani plini de rugaciuni fierbinti. Dar intr-o noapte am auzit o voce: “Fiica mea, de ce esti trista?”. Prima data am crezut ca este vreo vecina. Mai apoi, ascultand glasul cald si vazand lumina puternica, nepamanteana, am inteles ce se intampla. Nerabdatoare, am intrebat-o cand am sa ma fac bine, cand am sa imi recapat vederea. Mi-a raspuns la fel de cald: “Toate la timpul potrivit, fiica mea”“. Maica Rozalia si-a dat seama mai tarziu ce insemna sa vada din nou. Era vorba de vederea duhovniceasca, de lumina lui Dumnezeu. “Acum, cand am aflat ce inseamna lumina lui Dumnezeu, nu vreau sa renunt la ea. Asa oarba cum sunt ma simt cel mai fericit om de pe pamant. Nu pot sa va descriu ce frumusete vad cateodata, cand ma rog pentru oameni si pentru sanatatea lor. Vad o lumina ovala, plina de culori si stele suprapuse, nuante de curcubeu care parca imi vorbesc despre cel care sta in fata mea.


Mesajul Fecioarei Maria
Pana acum, Fecioara Maria s-a aratat maicii Rozalia de sapte ori, langa fantana sau in biserica catolica. Si, chiar daca se arata credinciosilor maghiari, ea vorbeste intotdeauna in limba romana. Maica Rozalia crede ca si acesta este un semn de dragoste si pretuire pentru semeni. Cu apa sfintita de la fantana s-au vindecat multi oameni de diferite boli: paralizii, cancer, boli de piele, dar si cele ale sufletului. “Totusi, nimic nu se compara cu intamplarea care s-a petrecut acum un an in fata bisericii. Doua femei, una romanca si cealalta unguroaica discutau despre Dumnezeu intr-o a treia limba, amestecata. Ei bine, femeile se intelegeau si chiar se imbratisau, asa cum e firesc sa se intample cand traiesti intru Hristos“, povesteste maica Rozalia.

La Seuca, oamenii vin si din curiozitate sau pentru a afla viitorul ce li se va intampla. Dar maica Rozalia se explica ca nu aceasta este dorinta Fecioarei Maria. Ea nu proroceste viitorul, ci vorbeste despre prezent, despre dragostea intre oameni si cea fata de Dumnezeu. “In loc de a anunta despre catastrofe, Fecioara ne-a dat porunca sa umplem bisericile si sa formam un grup de rugaciune, format din sapte catolici si sapte ortodocsi, pentru a ne fi iertate pacatele si a-i intoarce la credinta pe cei rataciti“, spune maica Rozalia. Parintele Gyorgy Istvan, cel care slujeste biserica romano-catolica din Seuca, e de parere ca trebuie cercetata indelung orice aparitie miraculosa.


Vestea aparitiilor miraculoase a ajuns si la Vatican
“Cutuma noastra este sa cercetam orice aparitie miraculoasa. Oricum, viata si trairile ei m-au convins. La inceput am cerut un semn ceresc, asa cum scrie in carti. Nu a venit, insa am simtit in adancul sufletului ca Rozalia se afla in slujba adevarului. Ea este de nerecunoscut cand vorbeste cu Fecioara Maria. E plina de bucurie, de lumina, de intelepciune. Este limpede ca nu vorbeste de la ea“, povesteste preotul. Trebuie spus ca vestea aparitiilor miraculoase de la Seuca a ajuns si la Vatican, acolo unde cardinalul Ratzinger s-a interesat personal de Rozalia.

http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modl...order=0&thold=0

AM editat numele Cardinalului Joseph Ratzinger (cu R la sfarsit,era cu N)

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 17 Jun 2004, 11:09 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 17 Jun 2004, 11:12 PM
Mesaj #135


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Si eu sunt sceptic in rice aparitie miraculoasa; o femeie din parohie de aici de unde sunt eu, a fost la Seuca atunci cand a avut loc aparitia si mi-a spus ca a fost o atmosfera minunata, intr-adevar plina de Duh Sfant, iar soarele nu mai era orbitor, ci da o "lumina sfanta, binecuvantata, astfel cate puteai uita la el fara sa te doara ochii, se invartea si in jurul lui erau culor ca ale curcubeului" imi spune ea la intoarcere.

Asteptam verdictul Bisericii, a Sfantului Scaun Apostolic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 18 Jun 2004, 12:46 AM
Mesaj #136


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Pe mine nu ma intereseaza verdictul Bisericii. Biserica a facut o imensitate de prostii in trecut, asa ca e f probabil sa mai faca si alte greseli.
Dumnezeu nu este circumscris Bisericii, indiferent de "verdict".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 18 Jun 2004, 10:51 AM
Mesaj #137


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Care este legătura dintre acest topic şi relatarea despre maica Rozalia nu a fost subliniată īndeajuns de bine īn aşa fel īncīt să ajungă şi la īnţelegerea celor mai greoi la minte, ca mine de exemplu... unsure.gif

Sorry...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 18 Jun 2004, 11:11 AM
Mesaj #138


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



"Incet, ea incearca sa povesteasca cum a inceput totul: “Am orbit in urma cu mai multi ani. Mi-am luat copilul, l-am adormit, iar dimineata, cand m-am desteptat, aveam un val negru peste ochi. M-am speriat foarte tare, insa mai apoi am invatat sa traiesc asa. Am asteptat timp de trei ani, trei ani plini de rugaciuni fierbinti. Dar intr-o noapte am auzit o voce: “Fiica mea, de ce esti trista?”. Prima data am crezut ca este vreo vecina. "

Pricipit?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
barbi
mesaj 18 Jun 2004, 12:35 PM
Mesaj #139


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 70
Inscris: 30 April 04
Din: constanta
Forumist Nr.: 3.312



o poezie in forma de rugaciune scrisa de profu` meu de limba si literatura romana

In locul tau la judecata
Sa fiu,pacatele ma latra..
Si toti cu mana ma arata,
Hulit mereu..Batut cu piatra

Si ranile ce le-ai avut
Cand rastingitu-te-au pe cruce,
Sa mi le dai cu imprumut -
Macar acum sa le pot duce..


--------------------
Zambeste! Maine va fi mai rau! :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 2 Jul 2004, 05:51 PM
Mesaj #140


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Doamne, da-mi cuget bun. Doamne, da-mi lacrimi si aducere aminte de moarte si umilinta. Doamne, da-mi cuget sa-mi marturisesc toate pacatele mele.
Doamne, da-mi smerenie si curatie si ascultare. Doamne, da-mi rabdare, voie nebiruita si blandete. Doamne, sadeste intru mine radacina bunatatilor si frica Ta in inima mea.
Doamne, invredniceste-ma sa Te iubesc cu tot sufletul si gandul meu si sa fac in toate voia Ta. Doamne, apara-ma de oamenii galcevitori, de diavoli si de patimile trupesti si toate celelalte lucruri necuvioase. Doamne, stiu ca faci precum vrei Tu, deci sa fie si intru mine, pacatosul, voia Ta; ca binecuvantat esti in veci. Amin!
Doamne, eu ca un om am gresit, iar tu ca un Dumnezeu indurator, ma miluieste, vazand neputinta sufletului meu. Doamne, trimite mila Ta in ajutorul meu, ca sa proslavesc Preasfant Numele Tau. Doamne Iisuse Hristoase, scrie-ma pe mine, robul Tau in Cartea Vietii si-mi daruieste sfarsit bun.


Mi se intampla uneori ca anumite rugaciuni, sa-mi vina asa deodata in minte. Nu pot sa spun ca din prea multe repetari ale lor, dar simt nevoia sa le rostesc in gand. Cele de mai sus sunt o parte din ele.

Doamne ajuta!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 07:47 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman