HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

17 Pagini V  « < 11 12 13 14 15 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Islamul!, Discutie despre Islam
carpatic
mesaj 21 Apr 2005, 05:42 PM
Mesaj #421


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Asa e, fiecare are povestea lui si ai dreptate, important e sa gasim ceea ce cautam.
De felul meu eu imi pun MULTE intrebari, dar asta e o alegere personala si nicidecum nu imi arog dreptul de a supune pe cineva la chestionare. Fiecare are drumul lui si alege ceea ce crede ca i se potriveste. Ma bucur pentru tine ca ti-ai gasit calea spirituala si te felicit pentru entuziasm.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allibem
mesaj 21 Apr 2005, 06:37 PM
Mesaj #422


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 12 April 05
Forumist Nr.: 6.112



carpatic___
Viata este scurta , nu este timp de pierdut , acela care este determinat ajunge prin a gasi ceea ce doreste .

Putem dori sa fim bogati, sa avem sub stapinire o mare intreprindere , sa fim primii la o facultate , sa avem tot ce vrem dar in armonie cu dragostea noastra pentru Allah (Dumnezeu) .
Unul dintre frumusetile Islamului este acela de a imbratisa toate domeniile acestei vieti individuale in aceasta lume .

Iti doresc mult curaj si buna continuare . INCHAALLAH
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 24 Apr 2005, 05:32 PM
Mesaj #423


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Organizatia Conferintelor Islamice ( 57 de natiuni) intentioneaza sa lanseze un satelit cu ajutorul caruia sa determine cu precizie datele sarbatorilor islamice pe baza unor fotografii de inalta rezolutie a fazelor Lunii .



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Apr 2005, 05:32 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mundus
mesaj 25 Apr 2005, 10:17 PM
Mesaj #424


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



assalamu alaykum, allibem!!!

"I'm back!" si imi cer scuze pentru absenteismul meu.

allibem, te felicit pentru dawah-ul tau. e un gest frumos si ma bucur ca e cineva pe han care sa duca mai departe flamura islamului. thumb_yello.gif

pentru cei curiosi despre ceea ce inseamna wahabismul exista un site: www.mosque.com

Ii salut pe toti ceilalti vizitatori ai topicului si promit ca voi posta ceva mai mult pe topicul acesta intr-un viitor apropiat.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Salman_Rushdie
mesaj 26 Apr 2005, 04:22 AM
Mesaj #425


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 24 April 05
Forumist Nr.: 6.184



allibem, poti sa-ti pun si eu o intrebare? Cum vezi tu casatoria lui Mohammed la 50 ani cu Aisha, o fetita de numai 6 ani?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 26 Apr 2005, 09:18 AM
Mesaj #426


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



Ali mergea la mare distanta in spatele nevestei prin desert. Il vede Profetul Mahomed din ceruri si-l mustra:

"Ali, cum de indraznesti sa incalci legile pe care chiar eu le-am dat. Se cade ca femeia sa merga mereu in spatele barbatului, la tine vad ca se intampla invers!"

"Ehe, Luminate Mahomed, - raspunde Ali - , pe vremea cand ai dat tu acele legi sfinte, nu existau mine si tot felul de bombe plantate prin desert!"


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Apr 2005, 12:40 PM
Mesaj #427


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Acuzat de blasfemie si ucis

Un barbat pakistanez acuzat de blasfemie la adresa Coranului (cartea sfânta a musulmanilor) a fost impuscat, dupa ce a fost urmarit de o multime furioasa, dornica sa-l linseze, consemneaza Reuteres, citat de Rompres. Ashiq Nabi (30 de ani) se ascundea pentru a scapa de furia multimii, a precizat Mazahar ul Haq (seful politiei din localitatea Nowshera, situata la aproximativ 100 de kilometri vest de Islamabad): “a fost reperat de un grup de oameni care il cautau si a fost impuscat”. Conform martorilor, barbatul a fost alergat pe un câmp, de aproximativ 500 de pakistanezi dornici sa-si faca singuri dreptate pentru profanarea Coranului. Incercând sa scape, tânarul s-a urcat intr-un copac de unde a refuzat sa coboare, iar cineva din multime l-a impuscat.( continuarea tragediei aici...)

Ca pe vremurile lui Torquemada !



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
allibem
mesaj 26 Apr 2005, 02:07 PM
Mesaj #428


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 12 April 05
Forumist Nr.: 6.112






"O , voi cei care credeti ! Nu urmati pasii lui Seitan !
Aceluia care urmaeza pasii lui Seitan el ii porunceste ticalosia si lucrul oprit. Si de nu ar fi gratia lui Allah
asupra voastra si mila Sa , nici unul dintre voi nu ar fi curat nicicind . Insa Allah curateste pe cine voieste
El. Iar Allah este Cel care Aude Totul si Binestiutor. "

Surat An-Nur - versetul 21


ALLAHU AKBAR
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 26 Apr 2005, 02:18 PM
Mesaj #429


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
Conform martorilor, barbatul a fost alergat pe un câmp, de aproximativ 500 de pakistanezi dornici sa-si faca singuri dreptate pentru profanarea Coranului. Incercând sa scape, tânarul s-a urcat intr-un copac de unde a refuzat sa coboare, iar cineva din multime l-a impuscat.


Halal "religie" sad.gif Asta au facut cu unu de al lor...oare va imaginati ce au sa pateasca paganii de crestini si evrei daca au sa cada pe mana lor?

allibem fatza de tine doar o profunda mila...

Cica Allahu Akkbar sad.gif

Sorin.

Acest topic a fost editat de 1,618033: 27 Apr 2005, 03:29 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 26 Apr 2005, 02:43 PM
Mesaj #430


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Mie-mi place sa urmaresc pe site-urile de prima mana cum reactioneaza opinia publica din tarile respective la diverse evenimente..

De exemplu aici:
http://www.aljazeera.com/cgi-bin/review/ar...service_ID=7838
Un profil al unuia dintre liderii Hamas, decedat intre timp din cauza curentului.

Am citit de curiozitate si comentariile aflate sub articol. Si apoi am luat la citit si rascitit o serie intreaga de articole de pe site-ul aljazeera, principalul canal de comunicare in lumea musulmana. Am ramas socat (de ce oare??) de ce permite aljazeera sa apara pe site-ul sau!

Nu m-am putut stapani sa-mi aduc aminte de nivelul subuman al comentariilor de pe site-urile de stanga sau de dreapta din SUA...

Ca o parere proprie: cele doua extreme care ni se propun (din fericire, nu ni se impun) sunt detestabile. Din fericire, aici in Romania am invatat sa ne intelegem si sa ne toleram unii pe altii. Din nefericire, unii vor sa profite de toleranta noastra. Nu comunitatea musulmana veche de secole in tara noastra este problema, ci islamul "de import", in formele sale fanatice. Si cum nu dorim sa ne reintoarcem in Evul Mediu, dar cu imami in loc de inchizitori, avem aceasta reactie vehementa atunci cand vedem o lipsa totala de compasiune la uciderea unui om pentru credinta sa care contravine celei a majoritatii.

Daca asta propune islamul in acele tari, si este acceptabil acolo, oare ce propune in Occident de ce este diferit? Daca este bine ca un om sa fie omorit in Pakistan pentru ca a "profanat" Coranul, sau ca o femeie sa fie omorita pentru ca a mers de mana cu un baiat pe strada, sau pentru ca a fost violata (cum s-a intamplat si se intampla in partea estica a Turciei, unde femeile violate sunt ucise de tatii lor pentru ca au "adus rusine" familiilor lor!!), oare de ce acest "bine" nu se aplica si in Occident, in comunitatile musulmane?

Am o mirare aici. Si o intrebare adresata voua: este bine, sau este rau ceea ce au facut acei pakistanezi? Si daca este bine, de ce nu fac la fel comunitatile musulmane din Occident? De ce exista aceasta diferenta? Este ea de natura religioasa (interpretarea dogmei), sau tine de considerente de alta natura? Daca este rau, doriti sa denuntati acea reactie oribila? Sunt chiar curios...


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 26 Apr 2005, 05:11 PM
Mesaj #431


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Bine ai revenit Sorine.
Foarte corect ai pus ghilimelele. Uciderile "de onoare" sunt legate de religie doar in masura in care cei care le fac vor sa gaseasca o justificare transcedentala si in masura in care nestiutorii occidentali profeseaza gestul de aratat cu degetul acuzator pentru a-si sustine orbirea cu care spun -"v-am zis eu, ASTIA (musulmanii) is toti (sau aproape toti) niste animale !". M-am cam saturat sa-mi racesc gura (se pare ca de pomana) repetand ca traditia "honour killing"-ului nu are de-a face cu religia, ci cu cutumele tribale. Nu mai vreau sa repet inca o data (dar iata, o fac one last time) ca asta se intampla si acum in unele regiuni din .... EUROPA crestina ! Albania si Georgia sunt exemple in acest sens. In Albania acum 2 ani erau pe rol peste 5000 (studiu oficial) de "fire" de razbunare rituale (gjamargja), conform cu Kanunul traditional (revigorat dupa debandada de la inceputul anilor '90). In Georgia si nord-estul Turciei in satele populate de lazi inca se vaneaza unul pe altul pe strada pe motiv de "razbunare a onoarei".
Afghanistanul si Pakistanul sunt exemple excelente pt cutumele tribale violente. De Karo-Kari ati auzit ? E groaznic, intr-adevar. Am citit si eu o serie de "povesti adevarate" cutremuratoare.
QUOTE
Am o mirare aici. Si o intrebare adresata voua: este bine, sau este rau ceea ce au facut acei pakistanezi? Daca este rau, doriti sa denuntati acea reactie oribila?

Stiu ca astepti un raspuns de la un musulman, si ar fi bine sa-l primesti. Ar fi bine sa primesti un raspuns de la un musulman nascut si crescut intr-un spatiu islamic, pentru ca un discurs despre toleranta dupa litera Coranului poate suna neadecvat in gura unui proaspat convertit.
In aceste cazuri de "spalare a onoarei" se pune problema obligatiei, nu a moralei. LEGEA OBLIGA. Intamplator, si subliniez intamplator si conjunctural legea e o interpretare a Shariei. O interpretare radicala, in concordanta cu cutumele tribale peste care se suprapune.
QUOTE
Si daca este bine, de ce nu fac la fel comunitatile musulmane din Occident?

Ba tocmai ca FAC. De exemplu unul care de mic invata intai Pashtuntali si abia apoi alte invataturi, ajuns in Occident va face exact asta, desi (si asta e de subliniat) STIE ca legea (laica) tarii in care traieste il va pedepsi aspru.
In general cei care se razbuna din onoare STIU ca resopectiva crima (a lor) e pasibila a fi razbunata prin crima. Adica le vine si lor randul.
QUOTE
Daca este rau, doriti sa denuntati acea reactie oribila?

Te indoiesti ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Apr 2005, 05:13 PM
Mesaj #432


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (carpatic @ 26 Apr 2005, 06:11 PM)
Albania si Georgia sunt exemple in acest sens.

Si Grecia. Vezi numai in Zorba moartea vaduvei...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Apr 2005, 05:24 PM
Mesaj #433


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ei, ca sa fie Carpatic fericit putem include aici si unele sate din Romania. Daca e diversiune, sa contribuim la ea intr-o veselie laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 26 Apr 2005, 05:34 PM
Mesaj #434


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



adica sa fie adevarat ca la islam se respecta legea talionului, inca?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allibem
mesaj 26 Apr 2005, 05:50 PM
Mesaj #435


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 12 April 05
Forumist Nr.: 6.112







SORIN - chiar crezi ca am nevoie de mila ta ???????????????????????????????

E usor de facut comentarii numai din auzite , si mai ales ce comentarii!!!!!!!!!!!!



ALLAHU AKBAR
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 26 Apr 2005, 06:05 PM
Mesaj #436


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Uite un raspuns glumit de-al meu pentru tine alibem, aici.
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...ndpost&p=309241


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 26 Apr 2005, 06:30 PM
Mesaj #437


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (allibem @ 26 Apr 2005, 05:50 PM)
SORIN - chiar crezi ca am nevoie de mila ta ???????????????????????????????

E usor de facut comentarii numai din auzite , si mai ales ce comentarii!!!!!!!!!!!!



ALLAHU AKBAR

io am indoieli ca sorin vorbeste din auzite...
iar io am avut ceva vreme o prietena irakiana, crescuta in kuwait, maroc si london.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Apr 2005, 06:54 PM
Mesaj #438


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (contraste @ 26 Apr 2005, 08:05 PM)
Uite un raspuns glumit de-al meu pentru tine alibem, aici.
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...ndpost&p=309241

Contraste , bravos thumb_yello.gif Da' cand mergi pe strada uita-te pe mereu peste umar .... wink.gif biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 26 Apr 2005, 06:59 PM
Mesaj #439


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Desigur nu de mila mea....doar de mila Dumnezeului!! Si sigur in ajunul Invierii, sper sa mai gandesti putin...oricum aici in sanul nostru ai loc mereu smile.gif

Iisus a fost mai Rahman uaRahim!

Maasalame...

Sorin.

ps. esti primu om care s-a convertit la o alta religie si doar apoi intra pe un furum si intrebat ce a facut sad.gif

Acest topic a fost editat de SORIN: 26 Apr 2005, 07:01 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Apr 2005, 07:00 PM
Mesaj #440


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Apropos de titlul acestui topic. Io am crezut ca este unul pentru informatii si clarificari cu privire la religia islamica , sau privind asemanari si deosebiri fata de celelalte religii monoteiste . Dar nu unul pentru propaganda in favoarea Islamului ! Cum fac unii pe aici !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 26 Apr 2005, 07:03 PM
Mesaj #441


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Shoaie Shoaie ia zalame.....ca ne inchid moderatoru locu thumb_yello.gif

Nu uita March kulo Dunia zeil hiara............. rofl.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 26 Apr 2005, 07:19 PM
Mesaj #442


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



hai mai nu fiti rai cu fata. uite ce incintata este de ceea ce traieste.
am auzit si eu de un caz asemanator.

in fond, fiecare isi traieste viata cum vrea.

si apoi, daca citesc ce se scrie pe aici, rezulta ca irakienii nici macar nu au treaba cu islamul.


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Apr 2005, 07:41 PM
Mesaj #443


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (SORIN @ 26 Apr 2005, 09:03 PM)

Nu uita March  kulo Dunia zeil hiara............. rofl.gif

Sorin.

Allibem,

Ce vrea sa zica Domnu' asta ? Nu inteleg nimic. N-ai vrea sa traduci matali ce vrea sa zica el acolo in araba ?

Shuukran.


pese : terminatia nick-ului ala al tau s-ar putea sa "zgaraie" urechile musulmanilor care stiu limba romana!

Acest topic a fost editat de March: 26 Apr 2005, 07:45 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
allibem
mesaj 26 Apr 2005, 08:04 PM
Mesaj #444


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 12 April 05
Forumist Nr.: 6.112







" Domnul " in primul rind este foarte inventiv , personal il inteleg , atita poate el , fiecare cu ce ne-a lasat bunul Dumnezeu . Dunia - viata , nu este pentru fiecare aceeasi , azi ai totul miine nu , toate sint in miinile lui Dumnezeu.


Va transmit la toti cei care sarbatoriti Pastele "Sarbatori fericite de Pasti " INCHAALA

Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 26 Apr 2005, 08:11 PM
Mesaj #445


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



sa ne rezumam la discutia despre islam.

vad ca toate religiile dau un singur Dumnezeu, atit ca reprezentatul lui printre "enoriasi" difera...
pare ca daca evreii inca asteapta pe Mesia, la crestini a fost Isus, iar la musulmani profetul Mohamed

daca in Coran se pomeneste de Biblia, inseamna ca islamul e mai nou (scuze pt ignoranta celor ce chiar se pricep)
sunt curios cum a definit islamul notiunea de casatorie, pt ca stiu ca accepta poligamia. poate cineva sa explice?
ce e interesant e ca (din ce stiu din istorie) la musulmani, sotia infidela era putin omorita. se mai practica si azi chestia asta? ca daca tipa arata bine e chiar pacat de asa un tratament, dar daca e nasoala, atunci... nu mai e chiar asa de dureros


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 26 Apr 2005, 08:28 PM
Mesaj #446


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



mutulica.... rofl.gif

...Cred ca spiritele de pe acest topic se vor incinge binisor in cazul unui deznodamant nefericit al cazului ziaristilor si ghidului rapiti de islamistii fundamentalisti, deci va voi ruga sa va abtineti de la atacuri personale. Tratati-o pe allibem cu simpatia pe care o merita oricare nou membru al forumului.

Iarasi va rog sa scrieti si traducerea textelor din limbile care nu sunt de circulatie internationala. Daca maine le gasesc tot netraduse, le sterg...

Nu in ultimul rand, o rog pe allibem sa-mi raspunda la intrebarea pe care am pus-o mai devreme (si ii multumesc pe aceasta cale lui carpatic, caruia ii si spun ca eu unul NU ma indoiesc de rautatea teribila a omorurilor de onoare): este bine sau rau sa omori pe cineva care "a profanat" Coranul? Daca este rau, rog sa denuntati aici fapta. Daca este bine, rog sa explicati de ce nu au loc pe scara larga aceste lucruri si in Occident. Sunt musulmanii de acolo mai 'luminati' decat cei de acasa, sau mai corupti?

Este o intrebare de raspunsul careia atarna si modul in care vor fi privite interventiile de aici asupra subiectului. Cineva spunea mai sus de propaganda. Eu nu cred ca pe acest thread s-a facut propaganda islamica. Este normal ca cineva sa-si apere religia. Totusi, in cazul in care se prezinta pe acest forum o vedere fundamentalist islamica, aici intervine si datoria moderatorului de a taia si spanzura. Din fericire, doar virtual.... *


*si asta pentru ca, spre deosebire de fundamentalismul crestin, si el daunator, fundamentalismul islamic omoara oameni in fiecare zi in cele mai ingrozitoare feluri!


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 26 Apr 2005, 11:50 PM
Mesaj #447


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (March @ 26 Apr 2005, 08:41 PM)
QUOTE (SORIN @ 26 Apr 2005, 09:03 PM)

Nu uita March  kulo Dunia zeil hiara............. rofl.gif

Sorin.

Allibem,

Ce vrea sa zica Domnu' asta ? Nu inteleg nimic. N-ai vrea sa traduci matali ce vrea sa zica el acolo in araba ?

Shuukran.


pese : terminatia nick-ului ala al tau s-ar putea sa "zgaraie" urechile musulmanilor care stiu limba romana!

Cum doresti sa-ti traduca, daca pt. dansa Dunia inseamna viata hh.gif

Probabil ca Hiara inseamna matura sau ceva de genu asta rofl.gif rofl.gif


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 27 Apr 2005, 12:01 AM
Mesaj #448


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
Cred ca spiritele de pe acest topic se vor incinge binisor in cazul unui deznodamant nefericit al cazului ziaristilor si ghidului rapiti de islamistii fundamentalisti, deci va voi ruga sa va abtineti de la atacuri personale.


Sa dea Domnu sa nu fie nevoie de asa!!

QUOTE
Tratati-o pe allibem cu simpatia pe care o merita oricare nou membru al forumului.
O tratam dupa ideile expuse pe aici si nimic personal thumb_yello.gif

QUOTE
Iarasi va rog sa scrieti si traducerea textelor din limbile care nu sunt de circulatie internationala. Daca maine le gasesc tot netraduse, le sterg...
Pai tocmai March a rugat-o pe allebim sa traduca...e cea mai in masura!!

QUOTE
Nu in ultimul rand, o rog pe allibem sa-mi raspunda la intrebarea pe care am pus-o mai devreme (si ii multumesc pe aceasta cale lui carpatic, caruia ii si spun ca eu unul NU ma indoiesc de rautatea teribila a omorurilor de onoare): este bine sau rau sa omori pe cineva care "a profanat" Coranul? Daca este rau, rog sa denuntati aici fapta. Daca este bine, rog sa explicati de ce nu au loc pe scara larga aceste lucruri si in Occident. Sunt musulmanii de acolo mai 'luminati' decat cei de acasa, sau mai corupti?


Am eu raspunsul potrivit...e mult mai simplu decat crezi...dar nu ma bag ca n-am fost intrebat blink.gif

QUOTE
*si asta pentru ca, spre deosebire de fundamentalismul crestin, si el daunator, fundamentalismul islamic omoara oameni in fiecare zi in cele mai ingrozitoare feluri!


Nu-i adevarat............Totu-i doar o fantazie a Amerlocilor condusi de adevaratii demoni, Evreii sad.gif

Regards....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 27 Apr 2005, 10:01 AM
Mesaj #449


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (1 @ 618033,26 Apr 2005, 10:28 PM)

Nu in ultimul rand, o rog pe allibem sa-mi raspunda la intrebarea pe care am pus-o mai devreme (si ii multumesc pe aceasta cale lui carpatic, caruia ii si spun ca eu unul NU ma indoiesc de rautatea teribila a omorurilor de onoare): este bine sau rau sa omori pe cineva care "a profanat" Coranul?

Aici nu-i loc de interpretari. Deci vrem ca Allibem sa ne spuna care Surah propavaduieste uciderea unei fiinte umane in numele lui Allah ?!!


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 27 Apr 2005, 10:09 AM
Mesaj #450


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



si m-ar interesa doctrina Islamului in cazul in care un musulman se hotaraste sa-si "dea demisia" devil.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 27 Apr 2005, 11:24 AM
Mesaj #451


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



si totusi ce se intimpla cu nevestele alea? alea de calca strimb...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Apr 2005, 11:33 AM
Mesaj #452


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (mutulica @ 27 Apr 2005, 12:24 PM)
si totusi ce se intimpla cu nevestele alea? alea de calca strimb...

Porunca din Coran este probabil comparabila cu cea din biblie:
QUOTE (Deuteronom 22:22-24)
Daca se va gasi un barbat culcat cu o femeie maritata, sa moara amindoi: si barbatul care s'a culcat cu femeia, si femeia[...] sa-i aduceti pe amindoi la poarta cetatii, sa-i ucideti cu pietre

Cred ca un musulman obisnuit din ziua de azi iti va explica la fel ca un crestin ca cei de pe forum de ce respectiva porunca trebuie interpretata alegoric...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 27 Apr 2005, 11:34 AM
Mesaj #453


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



hmm, io-mi amintesc ca Iisus a invalidat chestia de mai sus. hmm.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 27 Apr 2005, 11:42 AM
Mesaj #454


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (abis @ 27 Apr 2005, 01:33 PM)
QUOTE (mutulica @ 27 Apr 2005, 12:24 PM)
si totusi ce se intimpla cu nevestele alea? alea de calca strimb...

Porunca din Coran este probabil comparabila cu cea din biblie:
QUOTE (Deuteronom 22:22-24)
Daca se va gasi un barbat culcat cu o femeie maritata, sa moara amindoi: si barbatul care s'a culcat cu femeia, si femeia[...] sa-i aduceti pe amindoi la poarta cetatii, sa-i ucideti cu pietre

Cred ca un musulman obisnuit din ziua de azi iti va explica la fel ca un crestin ca cei de pe forum de ce respectiva porunca trebuie interpretata alegoric...

Nu ma prea pricep. Chestia asta se gaseste in Noul Testament ? Sau Sfintele Evanghelii ? N-am auzit ca Iisus, Domnul nostru , sa propavaduiasca asa ceva. !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Apr 2005, 12:09 PM
Mesaj #455


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (dead-cat @ 27 Apr 2005, 12:34 PM)
hmm, io-mi amintesc ca Iisus a invalidat chestia de mai sus.

Cum adica a "invalidat"? A spus ca este o lege gresita, ori mult prea aspra? Nu.
QUOTE (Matei 5:17)
Sa nu credeti ca am venit sa stric Legea sau Proorocii; am venit nu sa stric, ci sa implinesc.

Daca te referi cumva la episodul din Ioan 8:1-11, Isus nu a spus nimic de genul asta.
QUOTE
"Cine dintre voi este fara pacat, sa arunce cel dintai cu piatra In ea"

Deci este clar ca interdictia se refera doar la cine trebuie sa puna pedeapsa in practica.
Sa vedem daca exista cineva fara pacat, indreptatit sa arunce cu pietre: ei bine, da, exista asemenea persoane.

Sa explic.
Intai, crestinii sunt fii lui Dumnezeu (toti crestinii):
QUOTE (Epistola 1 a lui Ioan 5:1)
Oricine crede ca Isus este Hristosul, este nascut din Dumnezeu

QUOTE (Epistola 1 a lui Ioan 3:1)
sa ne numim copii ai lui Dumnezeu! Si suntem

QUOTE (Epistola 1 a lui Ioan 4:7)
oricine iubeste, este nascut din Dumnezeu si cunoaste pe Dumnezeu

Ei bine, cine este "nascut din Dumnezeu" (deci adevaratii crestini) nu pot pacatui:
QUOTE (Epistola 1 a lui Ioan 3:9)
Oricine este nascut din Dumnezeu, nu pacatuieste, pentru ca samanta Lui ramane in el; si nu poate pacatui, fiindca este nascut din Dumnezeu

Asta inseamna ca un crestin adevarat (fiind cum spuneam lipsit de pacate) poate executa sentinta. Singura problema a linsajului potential din Ioan 11:1 era faptul ca nu a fost pus in practica de cine trebuie.

Asa ca, va rog, nu o mai luati pe Allibem la rost degeaba... Apropo de paiul din ochiul altuia... Nu stiu sa existe vreo religie care sa nu aiba norme morale aberante. Islamul nu este o problema mai mare decat crestinismul sau orice alta religie, ci modul in care il aplica unii musulmani. La fel cum era in lumea crestina in urma cu cateva sute de ani.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pagini V  « < 11 12 13 14 15 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 09:16 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman