HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

17 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Islamul!, Discutie despre Islam
contraste
mesaj 14 Apr 2005, 05:50 PM
Mesaj #386


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Bine ai venit la han alibem ! Numai ca te rog sa ne precizezi si sexul, din formular , da ?


welcome.gif han.gif


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allibem
mesaj 14 Apr 2005, 07:11 PM
Mesaj #387


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 12 April 05
Forumist Nr.: 6.112





Bine v-am gasit ! iata printre voi si o musulmana , deci sexul-feminin ; sper ca nu sinteti dezamagiti?????
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 14 Apr 2005, 07:43 PM
Mesaj #388


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Nu, nu suntem deloc dezamagiti wink.gif

Ma bucur ca ai gasit acest thread.

Sper sa nu te dezamageasca faptul ca pe parcursul lui Islamul este neinteles si uneori atacat. De asemenea, sper sa nu te sperii de criticile aduse modului in care este pus in practica, precum si celelalte lucruri mai deschise scrise pe parcursul discutiei (vezi paginile de pana acum).


O intrebare: este adevarat ca o femeie musulmana trebuie sa mearga in spatele sotului ei? Sunt curios daca este adevarat sau nu. Sau doar in anumite tari?


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Apr 2005, 07:43 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
allibem
mesaj 15 Apr 2005, 01:28 PM
Mesaj #389


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 12 April 05
Forumist Nr.: 6.112




"Sa stiti ca viata aceasta este doar o joaca ,o gluma,o podoaba,goana dupa lauda intre voi si dupa inmultirea averilor si a copiilor. (Aceasta) este asemenea unei ploi,a carei vegetatie ii incinta pe lucratorii pamintului,dar apoi ea se vestejeste si o vezi ingalbenita si apoi se preschimba in niste farime. Iar in Viata de Apoi se afla pedeapsa aspra si iertare de la Allah si multumire. Si nu este aceasta viata decit o placere inselatoare. " Surat Al-Hadid: 20 (Sura fierului)


Parerea mea personala este ca e normal ca islamul sa nu fie inteles, - atacat- insa va spun sincer ca-mi face mult rau ,dar in acelasi timp si- mila- fata de acele persoane .

Cind ma vazut lumea din "satucul" meu , au ris de mine ; cind le-am spus despre islam au intrebat ce este aceea islam , este o secta ? Va spun drept nici nu am stiut cu ce sa incep , pentru-ca era foarte dificil si fragil acest subiect ;


O sa revin indata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allibem
mesaj 15 Apr 2005, 03:14 PM
Mesaj #390


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 12 April 05
Forumist Nr.: 6.112





Cit despre relatia dintre barbat si femeie ea se bazeaza pe cuviinta si echitate ; e prima data cind aud ca femeia trebuie sa mearga in spatele sotului , eu nu am vazut asta scris nicaeri , am intrebat chiar azi pe cineva din Algeria , dar nici ea nu a auzit asa ceva ... . In timpul rugaciunii femeia trebuie sa stea in spatele barbatului cu citva centimetri , doar atit .

Nu de mult , o doamna romànca a intrat la mine aici unde lucrez , prima reactie a ei a fost :-dar ce, voi femeile nu sinteti tinute sub papuc ??? Era foarte mirata cind m-a vazut ca lucrez , cred ca ea stia ca noi femeile musulmane nu avem nici dreptul de a lucra ???????????????
Din expresia" tinute sub papuc " putem intelege multe , fiecare isi face un punct de vedere al lui , sper ca aceea doamna sa-si schimbe felul de a gindi , in orce caz era tare socata , am simtit ca nu i-a facut placere ...



Stiati ca in Franta a doua religie e islamul si ca sint in total 1500 de Moscheei ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 15 Apr 2005, 04:54 PM
Mesaj #391


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Astfel dupa cum in crestinism s-au petrecut Cruciadele si tot in numele domnului a lucrat Inchizitia, tot astfel in randul islamicilor sunt diverse practici.
Depinde de locul - adica tara unde esti.
In unele tari sunt musulmance cu fata acoperita, in altele nu.
Si, tot asa cu exemplele...


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 15 Apr 2005, 05:30 PM
Mesaj #392


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



user posted image
allibem
so...
personal am prieteni evrei, catolici, protestanti, ordodocsi si musulmani bineinteles.
religia zicea marx ca este un drog al popoarelor. avand in vedere crimele infaptuite fie in numele lui Alah fie in numele lui Christos inclin sa fie de acord cu nenea ala...
second.
nu ma regasesc in nici una din religiile mai sus amintite dar asta nu inseamna ca sunt un ATEU EXTREMIST (am vazut ca daca esti atau esti automat extremist...)
am impresia de multe ori ca undeva acolo sus exista cineva/ceva.
am ajuns la concluzia ca nu e o pb cu care sa imi bat eu capul.
daca exista nu e marfa sa ma iau cu el in gura.
daca nu exista nu stiu dc mi-as pierde timpul...
daca exista e bine sa il las in pace ca are sarcu destul probleme cu SIDA, foamete si alle chestii nasoale care se intampla pe lume.
daca nu exista sunt prea neansemnat pt a schimba ceva in societata asta.
deci...
poate sa fie dumnezeu sau dc nu niste extrateresti.

ce am observat. aici. intoleranta.
daca mundus este musulman so what?
iar daca altii sunt crestini la fel.
alta observatie: superficialitatea si faptul ca il judecam pe celalalt nu dyupa propriile pareri ci dupa sabloane.
femeile toate sunt sclave , cu chador pe fatza...
vorbind de islam pt ca in cazul de fata se afla in inferioritate...
eh, acu' a venbit si randul meu sa dau unora de aici un sfat: daca piesa aia cu " citeste o carte" nu aprins la voi, macar pe la TV sa va uitati dar nu la crimele de la ora 5 ... masi schimbati butonu' de la telecomanda... ca exisita un canal numit "discovery".
asa mai auziti de sure, de faptul ca mult hulitul Coranb este scris doar in araba...
de toleranta ...
crestinii au crestinat cu forta prin misionarii lor popoareleaborigene din africa noua zeelanda etc.
la islam te convertesti doar daca il acepti, il asumi.... prin rostirea shadei.
Allah Il Allahu Mha'mad rassul allah (parca asa era sper ca memoria nu imi joaca inca feste...)
nu mai insist acuma...
dar nu aruncati cu piatra in toti musulmanii pt ca sunteti crestini... si la voi spune, sa arunce cu piatra ala fara pacat .
ohyeah.gif
gata... Hough! (asa cum ziceau apashii ) tongue.gif




--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 15 Apr 2005, 06:26 PM
Mesaj #393


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Allibem han.gif ,
QUOTE

Nu de mult , o doamna romànca a intrat la mine aici unde lucrez , prima reactie a ei a fost :-dar ce, voi femeile nu sinteti tinute sub papuc ???

Banuiesc ca ai trait in Romania si cunosti optica romanilor in ceea ce priveste islamul... (cand spun asta am un ton neutru smile.gif )
De fapt romanii nu prea stiu nimic despre islam, si nu este neaparat de condamnat acest lucru. De condamnat este doar daca li se atribuie fapte/obiceiuri pe care nu le au... Din ce am observat, exista oarece respingere pentru islam in Romania, poate din cauza razboaielor purtate in trecut. Mai degraba un roman (care eu zic ca nu este ortodox) se poate indrepta spre budhism sau spre orice altceva decat spre islam, desi islamul e mult mai apropiat de crestinism...

Draga Jkd,
QUOTE
crestinii au crestinat cu forta prin misionarii lor popoareleaborigene din africa noua zeelanda etc.
la islam te convertesti doar daca il acepti, il asumi.... prin rostirea shadei.
....
dar nu aruncati cu piatra in toti musulmanii pt ca sunteti crestini... si la voi spune, sa arunce cu piatra ala fara pacat .

Nu cred ca arunca cineva cu pietre in musulmani.... Daca totusi este cineva, acela cu siguranta nu este crestin....sau ma rog crestin ortodox cu adevarat... De asemenea, multi au fost indusi in eroare de asa zisul "crestinism fortat" pe care l-au aplicat la greu europenii in diferite parti ale lumii, pe asa zisele popoare "primitive". Am pus primitive in ghilimele pentru ca unele din ele aveau o cultura foarte avansata, dar nu aveau pusti si pistoale... Inutil sa-ti spun ca s-au facut crime in numele lui Hristos, dar este lesne de inteles ca aia nu aveau nimic in comun cu Hristos, dar l-au folosit ca pretext.... Si astazi se foloseste din plin chestia asta... nu-i asa? Si oricum, e la mintea gainii ca nu poti "crestina fortat" pe cineva.... Sau cum a facut Inchizitia ca a omorat atatia oameni ca nu le impartaseau ideile... Crede oare cineva ca aceia erau crestini cu adevarat? Pai sa ne gandim putin: dimineata si seara faci rugaciuni catre Iisus ca sa-ti ierte pacatele si sa te mantuiasca, si te mai rogi sa-ti dea credinta si iubire de aproapele si la praz iei oamenii in varful sulitei.... ohmy.gif Ar fi prea mare contradictia in capul uni om ca sa faca asa ceva... poate numai daca este stapanit de diavol...

PS... am si eu prieteni musulmani, chiar irakieni... sunt niste oameni deosebiti si le apreciez si stimez credinta si onestitatea de care dau dovada...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allibem
mesaj 15 Apr 2005, 07:01 PM
Mesaj #394


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 12 April 05
Forumist Nr.: 6.112





Islamul a considerat trupul femeii oprit. El nu poate fi vazut de orice barbat .
A purta voalul , in islam e o obligatie , dar nu toata lumea face la fel de asta eu nu cred ca depinde de tara unde practici islamul , depinde de tine ca persoana si de credinta pe care o ai .



jkd- bine te-am gasit ; " Allah nu impune nici unui suflet decit ceea ce este in putinta lui"
Obligatiile impuse de Islam sunt pe masura capacitatii oamenilor de a le indeplini.
Problemele cu sida , foametea si alte chestii nasoale cum spui tu , cred ca sint cauzate de noi si sint in primul rind problemele noastre; Putem alege intre bine si rau ...
InchaALLAH (cu voia lui Dumnezeu ) sa fim toti bine calauziti , cu atitea tentatii in jurul nostru , nu e asa usor sa urmam si nici sa gasim ____vad din pacate____ drumul cel bun .


ALLAHU AKBAR (DUMNEZEU E MARE )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allibem
mesaj 15 Apr 2005, 07:18 PM
Mesaj #395


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 12 April 05
Forumist Nr.: 6.112






Draga CLOPOTEL , multumesc pentru intelegere , pe miine InchaALLAH
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 15 Apr 2005, 07:22 PM
Mesaj #396


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



QUOTE
Daca totusi este cineva, acela cu siguranta nu este crestin....sau ma rog crestin ortodox cu adevarat...

asa putem sa spunem si despre teroristi... nu sunt musulmani adevrati...
dc? islamul este tolerant in primul rand religios.
o dovada in acest sens: tarile romane, serbia, bulgaria, grecia, ungaria au fost ocupate de imperiul otoman dar ISLAMUL nu a fost impus.
din divanul sultanului faceau parte alaturi de Muftiu si ceilalti mai mari lideri religiosi patriahul crestinilor ortodocsi, si rabinul evreilor...

QUOTE
"Islamul a considerat trupul femeii oprit. El nu poate fi vazut de orice barbat .

pai ori e oprit ori nu e! unsure.gif de ce ar fi??? blink.gif
am inteles. glumeam.
nu sunt capabil sa judec daca e bine sau rau. sunt prea mic in universul asta astfel incat sa judec pe cineva sau ceva.

QUOTE
Putem alege intre bine si rau ...

Toma d'Aquino ... (sfant in calendarul catolic) el vb de Liberul arbitru.

btw, stiati ca scrierile lui Aristotel, Platon si alti filosofi greci si romani au revenit in Europa pe filiera araba (pe la anul 900 en.) dupa ce religia crestina ii renegase? si ii interzisese? pt ca erau "pagani"...?
tolaranti mai sunt crestinii... zau asha!
de fapt, cred ca radacinile acestei intolerante se gasesc in Talmud. (dinte pot dinte).
si... pt faptul ca unii musulmani sunt la fel de intoleranti tot acest Talmud ar putea fi de vina.
in fond .... exceptand iranienii care sunt arieni celelate popoare din orientul mijlociu sunt tot de origine semita (urmasi ai lui Sem).
in alta ordine de idei, a fost Gelner spune in lucrarea "Natiuni si nationalism" ca Nationalismul european are drept corespondent fundamentalismul islamic...
interesanta teorie si inclin sa fie de acord cu ea specificand doar ca e vb de nationalisml exacerbat, ce a degenrat in rasism, fascism, nazism si dc sa nu recunoastem in legionarismul nostru autohton.
gata pe ziua de azi.
c ya.
jkd





--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 15 Apr 2005, 11:09 PM
Mesaj #397


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



jkd, sunt putin surprins...

Mare parte dintre apologeti (sec. II e.n.) abunda de idei provenind de la Platon si Aristotel...
Origene si Tertulian au incorporat ideile neo-platonice in chiar miezul doctrinei crestine...

Da, apoi a urmat o perioada in care scrierile filozofilor greci au cazut in dizgratie, insa crestinismul primului mileniu apucase deja sa imprumute masiv din ideile acestora.

Sa inteleg din spusele tale ca iudaismul este agresiv, ca crestinismul este agresiv, si ca doar islamul este pasnic? tongue.gif

allibem, te intrebasem despre femei si atitudinea lor fata de barbati in Islam pentru ca aici oamenii chiar fac glume pe seama asta : "Ce, esti musulmana de mergi in spatele meu?" smile.gif
Deci este o idee profund inradacinata. De altfel, tratamentul aplicat femeilor este cel care repugna in primul rand europenilor.

Chiar, doream sa te intreb: femeile din Afganistan care au renuntat la burqa (sau cum se scrie - acel val care le acopera in intregime) - sunt considerate a avea mai putina credinta, sau?... Caci nu imi dau seama de reperele valorice din viata unei femei musulmane. Noi consideram ele au tot dreptul sa renunte la a se acoperi. Dar voi cum le priviti (in comunitate, evident)?


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 15 Apr 2005, 11:45 PM
Mesaj #398


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



QUOTE]Sa inteleg din spusele tale ca iudaismul este agresiv, ca crestinismul este agresiv, si ca doar islamul este pasnic? [/QUOTE][
nu .
sau poti sa intelegi ce vrei daca vrei sa fi subiectiv sau daca incer ci sa insinuezi ceva...
singurl dusma al individului e DOGMA religioasa...
nu religia in sine...
preotii, btw... molahul nu este reprezentantul lui allah pe paman.
la crestini - mai exact la catolici si la ordodocsi, preotul intermediaza discutiile dintre individ si dumnezeu... e purtator de cuvant.
Luther a schimbat treba asta, si protestanii se realtioneaza altfel in raportul cu dumnezeu.... si asta pt ca pleaca de la o alta premisa: omul d=nu stie daca este damnat sau mantuit... va afla dujpa moarte treaba asta... pana atunci datoria lui este sa se apropie de dumnezeu prin "creatie" btw, tarlie protestante sunte cele in care capitalismul a aparut si s-a dezvoltat.

catolilcii si ortodocsii spun ca ne nastem cu pacat... si suntem niste pacatosi...de accea este envoie de botez si mai apoi de spovedanie. spovedanie care duce la stergerea pacatelor... mamaaaa ma duc ii dau lu; nastase douajde gloantze in...ochi si dupa aia ma spovedesc si gata! cel de sus ma iarta... marfa nu?
sa fim seriosi...
islamul... e mai complicat dar promit sa imi fac timp si sa incerc sa expun in detaliu relatia individului cu dumnezeu in islam (asa cum am inteles eu... un agnostic sau ateu cum vreti voi sa ma etichetati)


QUOTE
Mare parte dintre apologeti (sec. II e.n.) abunda de idei provenind de la Platon si Aristotel...
Origene si Tertulian au incorporat ideile neo-platonice in chiar miezul doctrinei crestine...

Da, apoi a urmat o perioada in care scrierile filozofilor greci au cazut in dizgratie, insa crestinismul primului mileniu apucase deja sa imprumute masiv din ideile acestora.

scolasticii au interzis filosofii greci... din cate imi amintesc...
dar si despre asta mai incolo. am sa caut - cand am sa im i recuperez cartile- si am sa iti dau exact sursele bibliografice, inclusiv paginile respective.
c ya...

jkd



--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Apr 2005, 09:13 AM
Mesaj #399


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Jkd,
QUOTE
 
QUOTE
Daca totusi este cineva, acela cu siguranta nu este crestin....sau ma rog crestin ortodox cu adevarat...
asa putem sa spunem si despre teroristi... nu sunt musulmani adevrati...

Asa este... teroristii nu sunt musulmani adevarati.... si oricine poate sa-si dea seama de asta daca studiaza putin dogmele...
O sa vezi ca nu pot exista crime care sa se faca in numele lui Dumnezeu.... Religia este doar un pretext.... La fel si teroristii, sunt un pretext pentru a ocupa Irakul, tiinta fiind petrolul evident.... Politicul se foloseste de religie ca sa dea bine la popor...
QUOTE
la crestini - mai exact la catolici si la ordodocsi, preotul intermediaza discutiile dintre individ si dumnezeu... e purtator de cuvant.
Desi e topicul de islam as dori tosusi sa incerc sa lamuresc un pic aceasta problema caci se face des confuzie: la ortodocsi preotul nu este intermediar in sensul comun inteles, ci este, hai sa-i spunem, un "frate mai mare", care este si el robul lui Dumnezeu ca noi toti... Preotul se roaga pentru noi cum si noi ne rugam pentru el si pentru altii, ne indruma spiritual, si are caderea de a tine slujbe.
QUOTE
catolilcii si ortodocsii spun ca ne nastem cu pacat... si suntem niste pacatosi...de accea este envoie de botez si mai apoi de spovedanie. spovedanie care duce la stergerea pacatelor... mamaaaa ma duc ii dau lu; nastase douajde gloantze in...ochi si dupa aia ma spovedesc si gata! cel de sus ma iarta... marfa nu?
Aici constat ca ai inteles gresit ortodoxia sad.gif, desi banuiesc ca te declari ortodox.... sper sa nu mai spui la altii chestia asta, caci ii dezinformezi....
Spovedania nu duce automat la stergerea pacatelor... Nu poti sa faci pacate cu gandul ca te duci la preot si i le spui si gata, ti-au fost iertate.... Este o mare neintelegere aici... Nu este deloc asa.... Tu la spovedanie iti marturisesti sincer pacatele in fata Lui Dzeu. iar preotul te ajuta, prin sfaturi si rugaciuni ca sa regreti cu adevarat faptele comise si sa nu le mai repeti... Pacatele facute cu buna stiinta sunt pacate impotriva Duhului Sfant si nu sunt iertate...

Draga 1,61...
QUOTE
allibem, te intrebasem despre femei si atitudinea lor fata de barbati in Islam pentru ca aici oamenii chiar fac glume pe seama asta : "Ce, esti musulmana de mergi in spatele meu?"
Din ce am observat eu, arabii respecta foarte mult femeia... Faptul ca unele femei isi tin fata si corpul acoperit vine dintr-o pudoare veche.... Si la noi femeile umblau acoperite pana nu de mult si nu cu fundul si sanii goi ca acum...
Iar prin Oltenia era obiceiul ca femeia sa mearga in spatele barbatului, sau ma rog, barbatul in fata femeii smile.gif Dar acum noi observam asta la musulmani caci ei sunt un pic mai conservatoristi, si eu nu vad nimic rau in asta, caci eu cred, ca mai devreme sau mai tarziu, decaderea asta morala a civilizatiei occidentale, careia noi ii spunem de fapt progres sau modernism, o sa ne coste...



--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allibem
mesaj 16 Apr 2005, 12:23 PM
Mesaj #400


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 12 April 05
Forumist Nr.: 6.112





Dragii mei , in primul rind tin sa va felicit pentru faptul ca sinteti buni in istorie , stiti o multime de lucruri -bravo la toti.

De aici la unii vin complicatiile , poate ar fi mai bine sa fim putin mai simpli si cred ca am intelege mai multe ...

Cred ca barbatii din tara nu tare respecta in general femeia , si fac multe replici la adresa ei , mai ales ca habar nu au despre femeia musulmana , nici nu ma mira faptul ... in primul rind asta nici nu conteaza , e greu sa schimbi opiniile romànilor . ISLAMUL este total opus occidentului .

In islam este obligatoriu ca o femeie sa se acopere , sa poarte voalul ; sint unele care se acopera peste toata fata altele nu ; sint si acele care nu-l poarta deloc . Omul are o fire slaba , este influientat din toate partile , tot ceea ce facem aici in aceasta lume este ca un examen , o proba , zi de zi sintem pusi fata in fata cu tot felul de probleme .
Aici intervine credinta , ma refer la femeile musulmane , care stiu de mici ce este islamul , pentru-ca vezi o mama musulmana purtind voalul si fiica ei la ultima moda . .. . Nu poti obliga pe nimeni , ma refer intr-o tara din occident , sa faca ca tine sau nu , aici intervine capacitatea omului de a intelege , pentru-ca e mai usor sa fii la moda mai ales in ziua de azi , decit sa fii INAPOIAT cum te-ar considera anturajul tau ...
Aseara la tele. in emisiunea Thalasa , a fost un reportaj din Arabia Saudita , ei incearca sa protejeze islamul adevaratul islam, dar incet occidentul isi face aparitia ___ si ce aduce bun cu el ??? Tot ceea ce este contrar islamului !!! tot ceea ce este contrar celor 10 porunci !!!


Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 16 Apr 2005, 01:11 PM
Mesaj #401


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



[/QUOTE]
QUOTE
Aseara la tele. in emisiunea Thalasa , a fost un reportaj din Arabia Saudita , ei incearca sa protejeze islamul adevaratul islam, dar incet occidentul isi face aparitia ___ si ce aduce bun cu el ??? Tot ceea ce este contrar islamului !!! tot ceea ce este contrar celor 10 porunci !!!

ce nu inteleg oamenii...
asta cred eu... globalizarea (nu globalismul pt ca exista dioferente majore intre cei doi termeni) este un produs in primul ramd al exploziei informationale: internet, tv cablu etc.
in cadrul globalizarii are loc fenomen numit multicuilturalism.
adica se schimba impresii, pareri, aflam unii de altii, se schimba obiceiuri...
lumea e intyr-o continua schimbare.
dogmele religioase nu se schimba si vor ramana ichistate si conservatoarte
din cate stiu doar biserica catolica si-a revizuit dogma (conciliul vatican 2).
dar si ea se opune unor schimbari precum avortul femeilor, folosirea prezervativelor etc...
nu spun ca face bine sau rau... ca o religie este mai buna ca alta. fiecare a aprut si s-a dezvoltat intr-un anumit spatiu si timp.
dar vremurile s-au schimbat ...

[QUOTE]Aici constat ca ai inteles gresit ortodoxia , desi banuiesc ca te declari ortodox.... sper sa nu mai spui la altii chestia asta, caci ii dezinformezi....


1 nu ma declar ordodox nu tin enaprat la eticheta asta...
nu dezinformez. eu redan din Max Weber - sociolog germa de la inceputul sec 20 si din amintirile despre Martin Luther (nu king)
lutheranismul a aprut ca reactie a individului care nu intelegea de ce preotii (catolitici ce e drept) joaca acest rol de intermediar intre om si cel de sus.
iar intre preotul catolic si cel ortodox nu sunt mari diferente (atata ca unii raman burlaci iar altii se inspoara si toarna 1000 de copii... desi acu' nu mai e asha.. si ma intreb cum face coana preoteasa moderna sa nu ramana insarcinata decat de 2-3 ori... rofl.gif dar asta e inca o dovada ca vremurile se schimba si ca dogma religioasa a fost depasita... in sensul ca nu mai este respencata nici de cei care o provaduiesc...)
ma intorc la islam...
a ramane in izolare ... asa a facut in 79 iranul... a creat primul stat islamic din lume... si din pacate ceea ce a inceput Reza Sah a fost arncat la gunoi ca fiind lucruri ale satanei...

la chesita ca petrolul, si irakul prefer sa nu raspound decat duypa c voi ajunge consilier al lui G Bush... nu am acum un raspun cert. e posibil sa fie adevarat sau nu...
e doar o teorie.



--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allibem
mesaj 17 Apr 2005, 12:09 PM
Mesaj #402


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 12 April 05
Forumist Nr.: 6.112





As Salàmu 'Alaykum

Nu din curiozitate , din contra as vrea sa fiti sinceri cu voi insivà :
- citi dintre voi ati fost azi intr-o casa de rugaciune(biserica...) ?
- va-ti simtit aproape de Dumnezeu ?
- ati facut o fapta buna azi ?
- sinteti multumiti de voi , de ceea ce faceti pentru viata de apoi ? ( cine crede ... )

Cum va comportati cu parintii vostri ?
INCHA ALLAH sa nu fiti tare dezamagiti , dar incercati zi de zi sa raspundeti la asemenea intrebari .

Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Apr 2005, 12:11 PM
Mesaj #403


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



e adevarat ca nu am voie sa duc biblia cu mine intr-o tara islamica?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allibem
mesaj 17 Apr 2005, 12:18 PM
Mesaj #404


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 12 April 05
Forumist Nr.: 6.112





Din cite stiu eu nu e interzis , dar o sa mai intreb si pe altii. unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Apr 2005, 12:22 PM
Mesaj #405


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



allibem vad ca te pricepi, nu imi spui si mie ce diferenta este intre suniti si siiti?
e interesant cum desi apartin aceleiasi religii sunt ca soarecele si pisica.
cam asa erau si crestinii intr-o vreme dar s-au mai relaxat intre timp


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allibem
mesaj 17 Apr 2005, 01:53 PM
Mesaj #406


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 12 April 05
Forumist Nr.: 6.112





Iti raspund numai din ceea ce am inteles eu dintr-un reportaj din Karbala :

in primul rind daca ar apartine unei singure religii -Islam , s-ar numi toti musulmani ,deci ei se conduc dupa alte legi si principii ; ei urmeaza un fel de datina din timpul lui ALI , fiul Profetului Mohamed( pacea lui Allah sa fie cu el) , acesta la rindul lui avind ca fiu pe Hussein . In fiecare an sarbatoresc moartea acestuia care a fost decapitat iar familia lui a fost luati prizonieri si ei singuri isi fac rau , adica se lovesc pe spate cu un fel de bici provocindu-si rani pina la singe ...

In islam si in Coran nu gasesti asa ceva . Au deformat un pic mai mult religia , e si normal ca intre ei nu se aranjeaza lucrurile , cred ca nu se vor aranja niciodata.

Aceasta am inteles eu , sint multe lucruri de spus despre ei dar din pacate nu stiu mai multe si nici nu ma intereseaza , imi ajunge sa stiu ca in orce caz nu sint pe calea cea buna .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Apr 2005, 02:39 PM
Mesaj #407


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



allibem - ce despre care vorbesti sunt suniti sau siiti?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 17 Apr 2005, 02:53 PM
Mesaj #408


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



QUOTE
As Salàmu 'Alaykum

Nu din curiozitate , din contra as vrea sa fiti sinceri cu voi insivà :
- citi dintre voi ati fost azi intr-o casa de rugaciune(biserica...) ?
- va-ti simtit aproape de Dumnezeu ?
- ati facut o fapta buna azi ?
- sinteti multumiti de voi , de ceea ce faceti pentru viata de apoi ? ( cine crede ... )

Cum va comportati cu parintii vostri ?
INCHA ALLAH sa nu fiti tare dezamagiti , dar incercati zi de zi sa raspundeti la asemenea intrebari .

- nu am fost azi...
ma duc cateodata sa aprin o lumanare pt cei morti, si plec rpd.
- aproape de dumnezeu... nu m-am simntit niciodata nici aproape nici departe.
- fapte bune fac zilnic. nu de teama. sau ca as astepta ceva de le cineva - nici de la oameni nici de la draq.
- viata de apoi nu ma interseaza. nu sunt multumit de mine. pt ca ar insemna sa astept totul din cer, si eu sa nu fac nimic. acesta permanenta stare de nemoltumire a ajuta omul sa iasa din pesteri si sa inventeze roata, locomotiva, telefonul mobil etc.
din cate vad nici tu nu cunosti prea multe despre islam. cum ai putu sa accepti o religie despre care cunosti f putine???

Acest topic a fost editat de jkd: 17 Apr 2005, 02:56 PM


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allibem
mesaj 17 Apr 2005, 05:54 PM
Mesaj #409


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 12 April 05
Forumist Nr.: 6.112




Cred ca sint suniti , si de ce nu stiu mai multe pentru-ca asta nu este religia mea , ca sa intelegeti mai bine , cum sint la noi sectele , care vin toti cu aceeasi Biblie si de acolo aleg ce le convine lor , celelalte nu sint bune .......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Cit cunosc despre ISLAM imi ajunge . In 2 ani , sigur ca nu pot sa stiu multe dar ca sa fac diferenta intre celelalte religii si Islam mie mi-a fost necesar o luna de zile . Poate acum 2ani si eu raspundeam ca tine , si de aceea multumesc la Dumnezeu ca am ajuns sa fac aceasta diferenta . Mai multe oricum nu are rost sa-ti mai scriu pentru-ca vad ca nu intelegi multe . Sa dea Dumnezeu ca intr-o zi sa ajungi si tu la un numitor comun cum s-ar zice . INCHA ALLAH
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Apr 2005, 08:38 PM
Mesaj #410


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



allibem - nu te supara, dar eu am auzit de suniti si de siiti din cauza razboiului din Irak, in ziarele noastre sunt prezentati ca si apartenenti la islam (siiti chiar fiind considerati radicali). nu prea pare sa aibe treaba cu Biblia...

si cum adica sa ajung la un numitor comun... blink.gif ?

sorry, nu am vrut sa te supar, eram curios. tre sa recunosc ca nu stiu prea multe


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allibem
mesaj 17 Apr 2005, 09:03 PM
Mesaj #411


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 12 April 05
Forumist Nr.: 6.112






mutulica acuma chiar ca o sa ma interesez ca sa-ti pot raspunde mai bine , pentru-ca se vede bine ca nu stiu aproape nimic .


cit despre numitorul comun ma refeream la _________jkd_____________ wink.gif


Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 17 Apr 2005, 09:14 PM
Mesaj #412


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



mutulica iti recomand istoria reigiilor - eliade, sau dictionar al religiilor: culianu, sau dictionarul religiilor scor de ed univers encicopedic.
pt ca mie imi e lene acum sa iti explic.
anyway siitii au fost persecutati secole intregi, odata cu invazia israelului in liban, a aprut Hezbolah sau Hizballah - partidul lui dumnezeu, format din siiti sigurii care opun o rezitenta armata ocupanilor israelieni. cu timpul hizballah.
datorita postului Al Manar TV - "televiziunea de gherila" a Hezbollah siiti se impun in orientul mijlociu iar hesbollah capata o inflenta importanta.
mai mult atat siiti si sunti dar cea ce este interesant au sprijinit financiar Hezbollah. poturi de radio, Al manar au mediatizat campania " inarmati un soldat al hezbollah pt lupta impotriva evreilor". o campanie reusita care a facut dintr=o grupare terorista -cum era catalogata pana atunci Hezbollah, un partener de dialog, legitima si cu o autoritate din ce in ce mai mare ra randul populatiei.

astazi, minoritatea siita are un cuvant greu de spus in politica statului Libanez. seful camerei deputatilor este siiti, cel al senatului sunit iar seful guvernului este crestin (nu garantez ca aceasta este exact repatitia dar ceva de genul asta).
imi cer scuze despre divagatia mea de la ISLAM - subiectul asupra caruia trbyuia sa ne oprim.

QUOTE
Poate acum 2ani si eu raspundeam ca tine , si de aceea multumesc la Dumnezeu ca am ajuns sa fac aceasta diferenta . Mai multe oricum nu are rost sa-ti mai scriu pentru-ca vad ca nu intelegi multe . Sa dea Dumnezeu ca intr-o zi sa ajungi si tu la un numitor comun cum s-ar zice . INCHA ALLAH


aceste afirmatii imi suna a "fanaticism religios" si sincer nu agreez (a se citi URASC ) nici un fel de fanaticism indiferent de forma lui. fanaticismul nu duce la nimic bun.
bazat pe acel stupit " crede si nu cerceta" nu face decat sa mentin la inapoiere si implicit la indoctrinare.... pardon indobitocire ca sa fiu mai exact... a individului.
urasc fascistii, comunistii, fanaticii relgiosi (si slava domnului nici una din religiile principale nu duce lipsa de asa ceva).
exista o exceptie: budismul...
stiu pot fi contrazis cu argumentul "au existat kamikaze".
wrong. kamikaze nu au aparut din neant ci din istoria milenara a japoniei.
cu mult mai lunga si mai solida decat a oricarui stat crestin sau musulman.
c ya...




--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Apr 2005, 10:21 PM
Mesaj #413


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



jkd - intrebarea mea era legata de diferenta religioasa, si strict legata de coran si de islam, fara sa ma bag in conflictele dintre ei.
era o intrebare adresata mai ales ca parea a fi cineva care se pricepe aici... si mi se parea mai simplu sa primesc raspuns la o curiozitate a mea

iar... urasc pe fanatici... suna deja radical, poate la fel de radical ca si parerea lor




--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 18 Apr 2005, 11:27 AM
Mesaj #414


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



@allibem
QUOTE
a fost un reportaj din Arabia Saudita , ei incearca sa protejeze islamul adevaratul islam

Wahhabbismul este "Islamul adevarat" dupa parerea ta ?????
@mutulica
QUOTE
e adevarat ca nu am voie sa duc biblia cu mine intr-o tara islamica?

In Arabia Saudita nu ai voie, alte religii nu sunt deloc tolerate. Acolo sunt reglementarile cele mai dure cu privire la alte religii (in care se includ chiar si alte ramuri ale Islamului) in afara de Wahhabbism. In rest, poti, dar te poti astepta la foarte mari neplaceri daca incerci sa faci prozelitism. De asemenea, in unele state e interzis sa vinzi Biblia.
Majoritatea statelor majoritar islamice sustin, cel putin la nivel declarativ oficial, libertatea credintei si a practicarii ei.


Allibem, parerea mea e ca tu stii foarte putine despre Islam, ca stii mai mult din auzite. Ai trait efectiv mai mult timp intr-o tara islamica ? Cum te-ai convertit la Islam ?
QUOTE
Cit cunosc despre ISLAM imi ajunge

Allibem, iarta-ma, pentru un musulman o astfel de afirmatie e grava. Tocmai pentru ca Islamul nu permite "preotia" in sensul cunoscut in crestinism, credinciosul musulman are obligatia individuala de a cauta cunoasterea, de a fi constient pe deplin de obligatiile pe care le are fata de societate si fata de Allah. Asadar urmarirea cunoasterii este o obligatie personala si sociala in Islam. Problema a fost tratata pe larg de marii filozofi ai Islamului, de Arabi, Ghazali, ibn Khaldun si altii.
Cunoasterea superficiala dauneaza tuturor, cunoasterea superficiala a Islamului dauneaza pe de o parte respectivilor musulmani, care sunt usor amagiti sa isi formeze o impresie deformata despre ce este "adevaratul Islam" dar si pentru ceilalti, in special pt occidentul crestin, care nestiind mare lucru despre Islam il anatemizeaza apriori fara sa aiba macar curiozitatea sa afle mai mult si sa incerce sa inteleaga.

Mutulica, ruptura Islamului intre sunna si shi'ia isi are originea de la mostenirea spirituala si politica a lui Mohammad, la moartea sa. Linia califilor (constituita apoi in ramura sunnita) afirma ca Quran-ul cel revelat e suficient ca ghid moral al comunitatii, ulemalele fiind doar garanti ai legii (shariah), iar califul fiind garant politic al unitatii (teritoriale mai degraba) a Islamului. Partida lui Ali, varul si ginerele profetului, sustinea ca musulmanii au in continuare nevoie de ghidare spirituala si morala, prin linia directa a succesiunii lui Modammad. Acestia sunt shiitii. Shhismul la randul sau s-a impartit in 2 ramuri principale - shiitii septimani si cei duodecimani (majoritari).










Go to the top of the page
 
+Quote Post
runik88
mesaj 20 Apr 2005, 01:22 PM
Mesaj #415


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 74
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.249





Salut,foarte interesant topicul,din pacate nu am apucat sa-l citesc pe tot.Am si eu o rugaminte,Mundus,daca mai esti pe acolo da-mi si mie un mesaj privat te rog,sunt tare interesat de treaba asta si as vrea sa stiu mai multe despre cum te-ai convertit,ce trebuie sa citesti si am si intrebari.Mersi si PM me pls...


--------------------
When the world is viewed with no set reality, the lies of society are revealed and the bonds of slavery, broken
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 20 Apr 2005, 08:30 PM
Mesaj #416


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (allibem @ 17 Apr 2005, 05:54 PM)
Cred ca sint suniti , si de ce nu stiu mai multe pentru-ca asta nu este religia mea , ca sa intelegeti mai bine , cum sint la noi sectele , care vin toti cu aceeasi Biblie si de acolo aleg ce le convine lor , celelalte nu sint bune .......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



sunt shiiti.
ziua commemorarii e 10 Muharrem si se celebreaza in orasele Kerbela si Najaf Ali.

QUOTE

ei urmeaza un fel de datina din timpul lui ALI , fiul Profetului Mohamed( pacea lui Allah sa fie cu el) , acesta la rindul lui avind ca fiu pe Hussein . In fiecare an sarbatoresc moartea acestuia care a fost decapitat iar familia lui a fost luati prizonieri si ei singuri isi fac rau , adica se lovesc pe spate cu un fel de bici provocindu-si rani pina la singe ...


ermm... Ali a fost ginere (si var) al lui Mohammed, nu fiul lui. fii lui Ali erau Hassan (otravit) si Hussein, omorit in batalia de la Kerbela cu armata usurpatorului Yazid.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 21 Apr 2005, 08:09 AM
Mesaj #417


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



QUOTE
sarbatoresc moartea acestuia care a fost decapitat iar familia lui a fost luati prizonieri si ei singuri isi fac rau

Din cate se vede mai sus Allibem nu e romanca. Din cate se vede din contextul in care era plasat fragmentul nici la Islam n-a trecut demult, sau daca a trecut nu stie mare lucru in afara catorva notiuni minimale pentru incadrarea in comunitate. Eu sper ca reactia noastra critica sa nu o sperie si sa stea in continuare cu noi la povesti. Din pacate nu avem pe forum musulmani invatati care sa poata dezbate competent doctrina, ar fi fost un lucru bun si epntru cei proaspat convertiti dar si pentru noi ceilalti.

@Runik, de ce ? tongue.gif
Acuma, serios, la orice djamie (moschee) din tara (si sunt cam in toate orasele mari) vei fi indrumat cu entuziasm. Poti tot de acolo primi si carti in limba romana, traduse si publicate special in vederea propagandei islamice. Nu e un secret ca multe state islamice cotizeaza din greu pentru raspandirea islamului in lume, printre altele si in tarile europene. Arabia Saudita e principalul sponsor al acestei miscari, chiar daca imamii sunniti care conduc moscheele din Europa nu sunt presati sa adopte o viziune pro-wahhabbista.
Pentru documentare personala poti sa te adresezi bibliotecilor din orasul tau, carti despre civilizatia islamica si filozofia islamica s-au publicat, studii de religie comparata gasesti, iar mai nou gasesti din ce in ce mai multe traduceri (in general prin filiera traducerilor din franceza si engleza) ale filozofilor importanit ai Islamului din perioada clasica.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
allibem
mesaj 21 Apr 2005, 02:31 PM
Mesaj #418


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 12 April 05
Forumist Nr.: 6.112





in primul rind tin sa-i multumesc lui -carpatic- pentru explicatiile facute , era normal ca eu sa stiu mai multe despre acest subiect , cred ca sinteti satisfacuti acum .

E adevarat ca notiunile mele de islam nu sint multe dar din moment ce eu sint convinsa ca ceea ce fac e bine , ma refer la felul de-a vedea altfel viata din toate punctele de vedere , nu vad de ce ar fi grav cind am spus ca imi sint suficiente notiunile pe care le am _deocamdata_ . Poate pentru voi este mai complicat sa intelegeti islamul , eu sint multumita ca Allah m-a calauzit spre islam si de aceea nu am cautat sa vad ce si cum, toate sau intimplat foarte repede .




Am fost placut surprinsa cind am vazut topicul acesta , , sper ca sa continuati sa va inmultiti mai mult cunostintele , poate ca mundus o sa revina inchaAllah , eu binenteles ca o sa ramin in continuare cu voi asa o sa invat si eu mai multe ...inchaAllah.

La Islam m-am convertit in Franta , unde sint si acum , lucrez la o mica societate din Paris , asta datorita specializarii mele din Romània ( deci sint de origine romànca ) , nu am mult timp pentru a studia , am Coranul tradus in limba romàna , si restul de carti le i-au de aici in franceza .
Tot ceea ce stiu despre Islam le stiu din --auzite-- e adevarat si din casetele lui Ahmed Deedat un mare intelept musulman .

Dupa o luna de zile , timp in care am vazut cum se roaga in islam , cum barbatii neavind loc in moschee ies in strada direct si Vinerea circulatia este oprita pe aceea straduta , fiind ploaie sau soare puternic vin la rugaciune fac plecaciunile pe micile bucati de cartoon , si vezi bucuria din inimile lor , vezi simplitatea din ei , nu este oare acesta un scop ,un eveniment care apare pe neasteptate in viata ta si sa nu-ti pui siste intrebari si sa nu faci nici o ___(mare) ___ diferenta ?

Cu ce am acumulat intr-o luna de zile am fost capabila sa ies cu voalul pe cap intr-o dimineata din casa si asta nu regret toata viata mea , sint in contact in fiecare zi cu poate zeci de musulmani si va spun sincer ca vad tot felul de "musulmani", si acum sint sigura ca in primul rind nu e usor sa practici islamul intr-o tara occidentala sa ai in fiecare zi acea putere de a pasi cu capul sus ca esti musulmana , sa nu-ti pese cind romànii pe care i-ai cunoscut si care ai crezut ca sint prietenii tai de la o zi la alta nu te mai cunosc si vorbesc si pe la spatele tau , cind vezi ca esti considerat ca un terorist- automat - asta simti cind esti pe strada cind simti privirile unor persoane atintite asupra ta ... eu una sincera va repet ca ceea ce stiu despre ISLAM mi-a fost suficient sa -l accept si inchaALLAH CU AJUTORUL LUI ALLAH SA RAMIN IN CONTINUARE MUSULMANA .

Acum fiecare cum vede lucrurile din punctul lui de vedere , am intilnit o romànca care e casatorita de 10 ani cu un marocan musulman care practica islamul si ea face numai _deocamdata _ luna lui Ramadam ... este inca in faza de studiu a islamului!!! Allah sa o calauzeasca inchaALLAH .

Sper ca sa intelegeti situatia mea si o sa incerc sa mai si studiez INCHAALLAH ... thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 21 Apr 2005, 02:46 PM
Mesaj #419


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Allibem, DE CE si CUM te-ai convertit la Islam ? Esti casatorita cu un musulman ?


Go to the top of the page
 
+Quote Post
allibem
mesaj 21 Apr 2005, 05:22 PM
Mesaj #420


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 12 April 05
Forumist Nr.: 6.112






carpatic tu crezi in destin ? SINT CASATORITA CU UN MASULMAN - HAMDULILAAH

eram deja convertita la islam dupa aceea m-am casatorit , am gasit ceea ce cautam si sint foarte bine asa cum sint , niciodata nu m-as intoarce la viata de dinainte , fiecare are o poveste a lui despre cum s-a convertit pentru mine a fost totul simplu si repede .Nu are rost cred sa-mi pun multe intrebari in legatura cu asta daca ALLAH a vrut asta nu ne putem pune nici unul contra soartei eu asa vad lucrurile . smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 10 May 2024 - 09:06 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman