HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

17 Pagini V  « < 13 14 15 16 17 >  
Reply to this topicStart new topic
> Islamul!, Discutie despre Islam
contraste
mesaj 28 Apr 2005, 05:00 PM
Mesaj #491


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Ma, katut, ma, eu INCA nu ma plang in domeniul barbatilor !
Dar nu asta-i baiul !
Aici suntem la... religioase, treci pe privat.

SORIN, m-am referit sa faca bors cu fatwa lor, iar cu iasmacul , burqua, sau cum i-o mai zice, asisderi.


Si ca sa revenim la oile noastre, exista un singur Dumnezeu. Indiferent ce denumire are. O forta divina careia ii aducem prinos multul sau putinul nostru. Pe acelasi altar "sacrific" si eu cateva versuri, ca sa acidulez un pic atmosfera unor exaltati cu tendinte habotnice, sau de propaganda. Extremele, exagerarile, duc la negarea in sine a insusi faptului in discutie : credinta. Prozelitismul nu este de dorit in nici o religie. Intr-o faza infantila, atrage rasete, luari peste picior. Dar cand se merge mai departe, treburile devin mult mai grave. Vedeti cate nu se fac in numele religiilor ! Inca ! In secolul XXI !

Acest topic a fost editat de contraste: 28 Apr 2005, 05:02 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Apr 2005, 05:04 PM
Mesaj #492


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (contraste @ 28 Apr 2005, 06:00 PM)
Prozelitismul nu este de dorit in nici o religie.

Senzatia mea este ca nici o religie nu se da inapoi de la prozelitism.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 28 Apr 2005, 05:09 PM
Mesaj #493


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Este adevarat, abis, si acesti prozeliti ferventi fac mai mult rau decat bine cu aceasta atitudine !
Consider ca o atitudine demna, este mult mai de folos in primul rand imaginii tale ca persoana, chiar daca esti sub ID, cat si divinitatii in sine.
Aceasta o afirm pentru ca nu cred ca vreo divinitate pozitiva sa fie ingamfata, infatuata, sau rea. Chiar daca aducem ofrande, pomeni, etc., etc., aceste sunt ritualuri. Eu personal nu percep divinitatea ca pe ceva care imi solicita mie exal-
tari prozelite sau altcuiva. De moment ce existam, existam cu vrerea acestei divinitati. Sa ne acceptam existenta, iar daca in viata noastra poarta si cararea a dus spre usa schimbarii credintei dintr-un motiv sau altul, fie, nu suntem nici primii, nu vom fi nici ultimii. Dar sa fim demni, sa nu ne batem cu caramida in piept si sa strigam ca asa este cel mai bine.
Ceea ce alibem a descoperit prin trecerea la noua credinta, eu am descoperit punand o prietena turcoaica sa-mi citeasca din Coran. Si, har celui de deasupra noastra - cum vreti sa-l numiti ca tot unul este - , nu m-am dat la temeneli, dar nici nu rad de ele...

Acest topic a fost editat de contraste: 28 Apr 2005, 05:17 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Apr 2005, 05:09 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
allibem
mesaj 28 Apr 2005, 05:11 PM
Mesaj #494


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 12 April 05
Forumist Nr.: 6.112






Islamul interzice casatoriile fortate , dar peste tot intilnim ca inca mai exista asa cava ;si la noi in tara exista . Pe vremea bunicilor chiar si a parintilor mei .


Saracii barbati europeni , care schimba femeia ca si camasa !!! Asta da ca e discriminare !!! As vrea eu sa vad citi dintre ei si-ar asuma responsabilitatea vizavi de o alta femeie , e mai usor pentru ei asa cum sint ,si ce e grav e ca se cred si cinstiti pe deasupra .... asa sint mai poligami ca in Islam ...


Oare chiar crezi ca pensia alimentara poate face minuni ??? citi dintre ei fac fata acestei obligatii de a-si creste copiii???
De sint pline orfelinatele ? De ce sint atitea avorturi ? De ce sint atitea boli incurabile ? PENTRU CA VOR AMINDOI ???

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Apr 2005, 05:12 PM
Mesaj #495


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Eu sunt de acord cu tine, dar mi-e teama ca nu sunt prea multi de aceeasi parere. Sau, de fapt, fiecare considera ca-i ok ca biserica din care face parte sa duca activitati de misionariat, dar altele nu au voie sa-si racoleze adepti...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 28 Apr 2005, 05:18 PM
Mesaj #496


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Saracii barbati europeni , care schimba femeia ca si camasa !!! Asta da ca e discriminare !!! As vrea eu sa vad citi dintre ei si-ar asuma responsabilitatea vizavi de o alta femeie , e mai usor pentru ei asa cum sint ,si ce e grav e ca se cred si cinstiti pe deasupra .... asa sint mai poligami ca in Islam ...

pai sa vedem, nu permite si islamul divortul?

"Divorce is in the hand of the man."

acu, cine mai ia, in islam, o femeie careia i s-a facut vint?


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 28 Apr 2005, 06:26 PM
Mesaj #497


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (Mundus @ 28 Apr 2005, 03:32 PM)
Dragii mei, intelegeti ca: FEMEIA NU E O MARFA!

am auzit ca daca vrei o nevasta beton pe la arabii islamici tre sa dai cam vreo 100 de camile pe ea...

QUOTE
De sint pline orfelinatele ? De ce sint atitea avorturi ? De ce sint atitea boli incurabile ? PENTRU CA VOR AMINDOI ???

si zici ca in tarile preponderent islamice nu sunt probleme de genul asta? no kidding? si daca barbatul nu-si mai poate intretine cele 5 femei, ce face cu ele?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allibem
mesaj 28 Apr 2005, 06:42 PM
Mesaj #498


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 12 April 05
Forumist Nr.: 6.112






mutulica _______4 femei nu 5 . Un musulman nu-si va lua a doua sotie daca crede ca o nu poate intretine , copii in orce caz nu gasesti abandonati ...


Si la noi in tara ca sa nu ne intindem mai pe departe ca nu are rost _______
" cine mai atinge o femeie careia i sa facut vint "?
Exista o diferenta ? NU este nici una , cine poate si cine vrea o tinge , si apoi ii face iar "vint ".....!!!!!!!!!!!!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Apr 2005, 06:51 PM
Mesaj #499


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (allibem @ 28 Apr 2005, 08:42 PM)
mutulica _______4 femei nu 5 .

Da' cate neveste au printii din casa domnitoare din Arabia Saudita ?! tongue.gif Si la cam cat timp le vine randul ? wink.gif laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 28 Apr 2005, 09:54 PM
Mesaj #500


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



On topic!

Sursa de inspiratie o Coranului a fost Biblia, dar exista o multime de erori...mai mult....Islamul zice ca Biblia e doar o eroare. Deci logic, o mare parte din Coran este si el o eroare!

Stau si ma gandesc stupefiat la controversele si contradictiile celor care au scris acest manual sad.gif


Vreti si exemple?? Cu placere si pt. inceput:

In Coran zilele creatiei au fost 8 ( Sura 41:9-12 ) si in alta parte doar 6 (Suras 7:51; 10:3 ), iar in Biblie scrie doar 6 (Genesis 1:31 ).

Cum se mananca asta??

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 28 Apr 2005, 10:18 PM
Mesaj #501


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



...Eu as dori sa iesim din spatiul poligamiei.

Nu vad pe cineva de pe threadul asta care sa fi protestat cu privire la poligamie... tongue.gif

Ca barbat crestin si fost ateu european insa, pot depune marturie ca nu toti barbatii europeni sunt porci, ci dimpotriva, majoritatea sunt cuminti si la casele lor. Ca se mai uita la un film, la o revista, la o femeie de pe strada.... Sa fim seriosi - de parca musulmanii n-ar face la fel!

Discutia era alta: ce anume ii ajuta pe musulmani sa nu devina fundamentalisti?

Mai precis: gruparile crestine, de exemplu, sunt destul de clar impartite: catolicism, ortodoxism, alte biserici traditionale, protestantism, neoprotestantism. Fanaticii religiosi se recruteaza in general din ultima ramura, si cea mai noua, precum si din sectele carismatice desprinse din primele. Nici una nu ajunge, in general, la a ucide pe altii pentru credinta ei, insa unele pun restrictii masive asupra libertatii personale.

Se poate face o distinctie la fel de clara in Islam? Intreb asta pentru ca avand in vedere evenimentele sunt destui care refuza sa faca vreo distinctie, si ii acuza pe toti musulmanii pentru faptele unora care se pretind a fi cei mai credinciosi dintre musulmani. Si care sunt neincrezatori cu privire la disculparile - timide, ce-i drept - musulmanilor de langa ei.
Cred ca o cale de a face o distinctie ar ajuta mult discutiei.

Si ar duce-o din zona misto-ului spre o zona in care poate si reusim sa intelegem anumite aspecte ale Islamului pe care putini le stiu.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Apr 2005, 09:04 AM
Mesaj #502


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



1,618033,
O singura corectie vreau sa mai fac, si lasam poligamia (sper!) si pentru alte chestiuni cel putin la fel de interesante.
QUOTE (allibem)
Si la noi in tara ca sa nu ne intindem mai pe departe ca nu are rost _______
" cine mai atinge o femeie careia i sa facut vint "?

Probabil ca ai plecat de foarte multa vreme din tara... Majoritatea femeilor isi incep viata sexuala acum inainte de casatorie (de buna-voie!), si foarte rar se casatoresc cu primul barbat din viata lor. Si, crede-ma, nu stiu cazuri de barbati care sa respinga o femeie doar pentru ca nu era virgina in noaptea nuntii.
La fel, multe femei divortate se recasatoresc fara nici o problema...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 29 Apr 2005, 09:27 AM
Mesaj #503


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



abis, "foarte multa vreme" ar insemna cam... 50 de ani?! tongue.gif

Romanii nu mai au demult complexe de genul asta. Poate undeva in satele uitate de lume... Dar cred ca nici acolo... tongue.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 29 Apr 2005, 10:02 AM
Mesaj #504


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



si totusi, islamul privit intr-un cotext laic, si incerc sa ma pun in papucii unui individ oarecare, care traieste intr-o tara islamica, nascut din parinti apartenenti credintei, dar care nu se omoara cine stie ce cu moscheea, adica nu intra prea adinc in detalii - cam cum fac eu cu biserica ortodoxa... afecteaza viata individului.

sa lasam la o parte poligamia, la care s-a ajuns in urma unei intrebari a mele legate de cu totul altceva. intrebarea mea, era legata de aplicabilitatea legii talionului in epoca moderna intr-un stat islamic. stim ca la hot se taia mina, adulterul se pedepsea cu moartea, etc.

deci, se mai practica asa ceva in tarile islamice? si in ce masura afecteaza asta viata laica?
sunt curios si zice Coranul, in privinta respectiva

as fi curios sa stiu si in ce masura Coranul obliga pe credincios la anumite restringeri (postul Pastelui la ortodocsi se respecta sau nu, dupa mintea si credinta fiecaruia, dar asta nu inseamna ca ma alunga popa de la biserica, pt ca am calcat pe linga)

daca tot e sa vorbim de religie, sa o facem prin prisma interactiunii ei cu socialul, cu mediul inconjurator


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 29 Apr 2005, 10:29 AM
Mesaj #505


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Mutulica, iti pot raspunde doar in parte la intrebarea ta, referindu-ma la Iran. In orasele mari, precum Teheranul, poti sa fi foarte bine un musulman moderat, ba poate chiar un ateu. Atat timp cat nu faci valuri.

Acuma insa, daca esti femeie si vrei sa te duci la spital sa-ti vezi o ruda, trebuie sa fii musai insotita, caci e rusinos sa intri singura acolo. Daca esti tanar si ti-a cazut cu tronc vecina Getah, o poti curta doar in spatii deschise, publice. Daca vrei sa o conduci cu masina acasa, singur, s-ar putea sa te opreasca politia islamica (imi scapa cum se numeste) - cea care vegheaza la moralitatea oamenilor. Si atunci va trebui sa dovedesti ca e sora ta, caci altfel trebuie sa se dea binisor jos si s-o ia la picior (cu toate ca aici am o dilema: merge singura pe strada!!?).

Cred ca sunt straturi si straturi de gri intre aceste restrictii. Cred ca depinde si de familie, si de orasul in care te afli, poate si de zona orasului in care te afli. La tara, sunt convins ca restrictiile sunt mult mai dure.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 29 Apr 2005, 10:40 AM
Mesaj #506


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

sa lasam la o parte poligamia, la care s-a ajuns in urma unei intrebari a mele legate de cu totul altceva. intrebarea mea, era legata de aplicabilitatea legii talionului in epoca moderna intr-un stat islamic. stim ca la hot se taia mina, adulterul se pedepsea cu moartea, etc.

deci, se mai practica asa ceva in tarile islamice? si in ce masura afecteaza asta viata laica?

vorba unui amic de-al meu din Pakistan: "depinde".

adica depinde de cine esti. daca esti fiu tzaranului Ali din Balochistan, fara indoiala da.
daca esti "cunoscut" si "din familie buna", nici vorba.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 29 Apr 2005, 11:19 AM
Mesaj #507


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



QUOTE
vorba unui amic de-al meu din Pakistan: "depinde".

Asa e ,"depinde" foarte tare. In orasele mari (cum e Tehranul) te poti misca mult mai lejer, chiar in relatia de cuplu (te poti tine de mana cu fata fara sa fii insurat, poti sa mergi cu ea la cafenea sau restaurant fara problema - adica fara sa ti se ceara sa arati certificatul de rudenie...). In alte orase insa, "mai de la tara", astfel de lucruri sunt privite foarte prost chiar de catre localnici. La fel se intampla cu tinuta vestimentara. E de mirare ce inventive pot fi tinerele iranience in a adopta o tinuta care sa le puna in valoare (la modul "occidental") frumusetea dar in acelasi timp sa respecte regulile vestimentare. In Balucistan insa poti vedea inca multe femei (din triburile nomade in general) acoperite pana si pe fata. Asta nu tine de legea tarii, ci de cutumele traditionale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 29 Apr 2005, 11:22 AM
Mesaj #508


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



de data asta vorbeam de gradul de implementare "sharia", care chiar tine de legea tarii.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 2 May 2005, 12:51 AM
Mesaj #509


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Sorin,

Daca nu poti sa intelegi un text nu mai comenta pe baza lui malitios. Mai bine ai intreba pe cineva care cunoaste problema si este capabil sa o explice.

sura 41
"9.Spune: <<Oare voi nu credeti in acela care a creat pamantul in doua zile si ii faceti lui semeni? Acesta este stapanul lumilor!
10.Si El a pus pe deasupra lui [a pamantului] munti neclintiti si l-a binecuvantat si a oranduit pe el toate cele necesare penrtu hrana, pana la patru zile egale. Acesta este un raspuns pentru aceia care intreaba.
11.Apoi s-a intors catre cer care era in fum- si i-a zis lui si pamantului: <<Veniti amandoua de voie sau fara de voie!>> Si au raspuns ele: <<Venim supunandu-ne de buna voie!>>
12.Si le-a hotarat El sa fie sapte ceruri, in doua zile, si a oranduit fiecarui cer menirea sa.(...)"

explicatie:
versetele 9 si 10 se refera la creearea pamantuli in 4 zile, in doua faze: In prima faza(care a durat 2 zile), Allah a creat pamantul in forma sa initiala, iar in cea de a doua faza, care a durat alte 2 zile a implamtat in pamant munti neclintiti, binecuvantandu-l si oranduind pe el cele necesare vietuirii, facand astfel pamantul sa fie apt de a da toate bunurile vegetale si minerale si a creat toate reactiile necesare pentru producerea sustantelor si semintelor necesare ivirii plantelor si toate acestea in cantitati bine stabilite, armonioase.
versetele 11 si 12 vorbesc despre transformarea atmosferei terestre dintr-una ostila vietii intr-una propice vietii(adica formarea cerului) in 2 zile.

sura10
"Domnul vostru este Allah care a creat cerurile si pamantul in sase zile, apoi s-a inaltat pe Tron. El oranduieste toate lucrurile si nu este mijlocitor in [Ziua de Apoi] decat cu voia Lui. Acesta este Allah, Stapanul vostru! Adorati-L pe El, asadar! Voi nu chibzuiti?"

explicatie:
Allah a creat in 4 zile pamantul, in 2 zile cerul, iar in a 7-a zi Allah s-a urcat pe Tron si vegheaza. Allah in ziua a 7-a nu se odihneste(Allah nu are nevoie de odihna, caci este atotputernic), ci stapaneste.

sura 7
50. "(..)
51.Aceia care au luat religia in deradere si in joaca si pe care i-a amagit viata lumeasca>> Astazi Noi noi ii uitam asa cum ei au uitat intalnirea cu Ziua lor si pentru pentru ca ei au tagaduit semnele noastre"



Asta este valabil si petru ceilalti participanti la discutie: Daca faceti afirmatii de genul "o mare parte din Coran este si el o eroare" va rog sa da-ti si citatele exacte din Coran sau din sursa pe care o aveti. Afirmatii atat de grave nu sunt altceva decat ofense directe si pe deasupra mai si vin in contradictie cu regulele forumurlui.
Sorin a dat exemple de citate la voia intamplarii pentru ca dupa cum se vede in sura 7, stihul 51 nu se vorbeste sub nici o forma despre facerea lumii.

Acum Sorin te rog sa imi explici de ce potrivit Bibliei Dumnezeu a facut in ziua a 3-a: "verdeata si iarba, cu samanta intr-insa, dupa tot felul si asemanarea ei, si pomi roditori, care sa dea rod cu samanta in sine, dupa fel, pe pamant!" si abia in ziua a patra au fost creati "cei doi luminatori mari: liminatorul cel mare pentru carm uirea zilei si luminatorul cel mic pentru carmuirea noptii". Daca plantele au nevoie de lumina solara penru procesul de fotosinteza, cum se face ca soarele a fost creat abia dupa crearea plantelor? Citatele sunt luate din Mica Biblie( editia a 5-a, Bucuresti-1990)



Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 2 May 2005, 04:22 PM
Mesaj #510


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Salut Mundus thumb_yello.gif

Dupa cum ai observat aici nu se dezbate Sfanta Biblie si nici nu suntem la cursuri de biologie.

Tu intelegi doar ce vrei sa intelegi, dar te miri cand altii nu sunt in stare....e dreptul tau si nimeni nu are nici un control asupra acestui fapt.

Oricat ai incerca sa explici poate doar musulmanii au alte haruri care probabil lipsesc celor ce nu cred in Coran.

Mai am o intrebare....Moses a murit cu o mie de ani inaintea lui Iisus.....dar Mohamad a vorbit cu cu Moses despre ce e scris in Injil.....Sura 7:157 ...poate explici, dar ca sa inteleg si eu.

Sau cum sta treaba ca in Sura 2:97 lui Mohamad ii s-a aratat Ingerul Gavriel, iar in Sura 16:102 ii s-a aratat Sfantul Duh??

Daca ma faci sa inteleg, ai de la mine o Cola...ca alcool desigur nu bei smile.gif

Sorin.

btw....ai zis sa dau citate...pai l-am dat...totul e scris in Coran!


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 2 May 2005, 07:16 PM
Mesaj #511


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ati ajuns sa va "duelati" in Bible si Coran. tongue.gif Pai si cel mai naiv invatacel in ale istoriei religiilor isi da seama ca (virgula) Coranul se inspira foarte mult din Biblie !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 3 May 2005, 08:58 AM
Mesaj #512


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Mundus, o interpretare a versetelor de care ai intrebat tu arata ca lumina se vedea difuz pe pamant in primele perioade de creare, iar apoi, pe masura ce atmosfera s-a descarcat de gazele initiale, s-au putut vedea in mod direct si stelele, inclusiv soarele si luna. Relatarea Genezei este facuta din punctul de vedere al unui observator de pe pamant. Pentru el, soarele si luna se puteau distinge doar in perioada a patra. Flora care a venit in existenta in perioada a treia s-a dezvoltat in conditii destul de diferite de cele pe care le cunoastem noi acum.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 6 Nov 2011, 08:41 AM
Mesaj #513


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Pelerinaj la Mecca in direct Video:
Duminica, milioane de persoane pot urmari si comenta evenimentul in baza unui acord incheiat intre platforma online si Ministerul Saudit al Culturii si Informatiilor: http://www.ziuaveche.ro/cultura-religie/re...ideo-58932.html .


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Nov 2011, 06:19 PM
Mesaj #514


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(andra_v @ 6 Nov 2011, 07:41 AM) *
Pelerinaj la Mecca in direct Video:
Duminica, milioane de persoane pot urmari si comenta evenimentul in baza unui acord incheiat intre platforma online si Ministerul Saudit al Culturii si Informatiilor: http://www.ziuaveche.ro/cultura-religie/re...ideo-58932.html .

Na si ce e în Vatican??


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 6 Nov 2011, 07:53 PM
Mesaj #515


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(1,618033 @ 29 Apr 2005, 11:29 AM) *
Acuma insa, daca esti femeie si vrei sa te duci la spital sa-ti vezi o ruda, trebuie sa fii musai insotita, caci e rusinos sa intri singura acolo.


rofl.gif

Cu parere de rau trebuie sa spun ca e cea mai mare tampenie citita pe tot parcursul anului 2011.
Minciuni din astea sunt multe.

In Iran nu numai ca o femeie poate intra intr-un spital la sectia de barbati, dar poate intra neinsotita oriunde vrea ea, cu exceptia seminarelor teologice in afara orelor speciale programate pentru 'vizite feminine'.

Nu poate intra sub nici o forma (insotita sau neinsotita) pe un stadion de fotbal, in salile de lupte, in saloanele traditionale Zur Khaneh, in anumite cafenele destinate special barbatilor ( se mai gasesc astfel de localuri prin cartierele marginase ale oraselor) si in unele locuri de adunare ale dervisilor.

... nu stiu cum sa zic dar in Iran marea parte a femeilor umbla neinsotite ( ce ma distreaza termenul !). E suficient sa monitorizezi o strada, un supermarket, o banca sau chiar un parc ca sa-ti dai seama din cine e constituita majoritatea trecatorilor.






--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Nov 2011, 12:59 PM
Mesaj #516


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



In Iran.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Nov 2011, 09:17 PM
Mesaj #517


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(exergy33 @ 6 Nov 2011, 08:53 PM) *
Nu poate intra sub nici o forma (insotita sau neinsotita) pe un stadion de fotbal, in salile de lupte, in saloanele traditionale Zur Khaneh, in anumite cafenele destinate special barbatilor ( se mai gasesc astfel de localuri prin cartierele marginase ale oraselor) si in unele locuri de adunare ale dervisilor.


Uite una pe care o bagi sub pres :

On a tourist trip to Iran in the summer of 2010 I decided to visit the famous “Big Bazaar” in Southern Tehran. On my way, I found myself in a men’s compartment of the metro. In Iran, the last two compartments of each metro tram are women-only sections, and the rest of the compartments are de facto male-dominated carts

Un alt fel de apartheid !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 8 Nov 2011, 12:58 PM
Mesaj #518


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(March @ 7 Nov 2011, 10:17 PM) *
Uite una pe care o bagi sub pres :

On a tourist trip to Iran in the summer of 2010 I decided to visit the famous "Big Bazaar" in Southern Tehran. On my way, I found myself in a men's compartment of the metro. In Iran, the last two compartments of each metro tram are women-only sections, and the rest of the compartments are de facto male-dominated carts

Un alt fel de apartheid !

Sursa ta de informare e partinitoare si da inforrmatii gresite. E vorba de primul si ultimul vagon, nu de ultimele doua.
QUOTE
On all Tehran metro trains, the first and last carriages are reserved for women who do not wish to ride with men in the same car. However, women can still ride other cars freely.

http://en.wikipedia.org/wiki/Tehran_Metro

Exista vagoaane doar pentru femei, si sub nici o forma barbatii nu intra acolo, celelalte vagoane sunt comune (mixed). Din cate stiu eu nu exista vagoane "men only". Deci barbatii sunt intr-un fel discriminati rolleyes.gif .

Poate ca e greu de crezut pentru noi dar sa stii ca exista femei care nici arse nu s-ar urca intr-un vagon mixt ... si exista femei care prefera sa circule cu vagoanele destinate exclusiv femeilor insa in caz de nevoie circula si cu vagoane mixte.
Cred ca majoritatea celor sub 40 de ani nu-si fac proobleme cu ce circula, mai ales ca in taxiurile ce fac trasee prestabilte, deseori, sunt nevoite sa stea intre calatori exclusiv barbati. Aceste diferente de la un mijloc de transport la altul ii socheaza pe turistii vestici.

Uite ca nu mi-a trecut prin cap sa fac fotografii in metrou smile.gif. Dar cu prima ocazie cand voi ajunge in Teheran sper sa nu uit sa realizez un fotomontaj.

Si pe mine m-a socat o pizzerie, mai jos de Piata Vali-e Asr, prin faptul ca avea toaleta comuna 'femei-barbati'. Doua cabine pentru femei, doua pentru barbati ... si o singura chiuveta pentru spalatul mainilor. dar avea trei oglinzi mari si late rofl.gif ... presupun ca pentru machiaj.
Neaparat trebuie sa o fotografiez caci pe cuvant slabe sanse sa ma creada cineva.


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Nov 2011, 02:23 PM
Mesaj #519


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Interesante informatiile postate de tine din Iran, dar trebuie sa ti cont ca aici se discuta despre islam in general. Daca in Iran lucrurile sunt asa cum le prezinti, afirmand ca stirile pe care le citim in media sunt partinitoare, ar trebui sa ne spui ceva despre sentintele si pedepsele anacronice din tarile islamice, iclusiv Iran.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Nov 2011, 05:30 PM
Mesaj #520


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ai facut o alegere inteleapta, o inteleg, o respect dar o regret. O regret pentru ca numai asa, presupunand ca esti obiectiva, am mai fi aflat cate ceva de la cineva care traieste sau cunoaste bine realitatea din Iran. Sa fi sanatoasa si fericita, oriunde te-ai afla, am sa urmaresc in continuare jurnalul tau.
Revenind la islam.
Din cate cunosc in Iran se aplica legea islamica, sharia, stiu ca pedepsele prevazute de aceasta lege sunt greu de acceptat de catre occidentali dar considerate perfecte de catre populatia din tarile islamice, gandesc asa pentru ca altfel ar fi revolutii peste tot, or nu este cazul, in Libia dupa ce democratia l-a rasturnat pe Gaddafi a fost instaurata legea sharia. Avand in vedere toate astea e greu de crezut ca in Iran ar fi altfel decat afirma exergy33, pe de alta parte trebuie sa ne amintim ca in Iran a avut loc o revolutie islamica, deci o transformare de la un sistem invechit la ceva nou cu toate ca baza acestei miscari era una religioasa. Ma intreb azi, dupa ce am citit postarea lui exegy33, cum este posibil intr-o tara in care actioneaza legea sharia, ca femeile sa sa se spele la toaleta in acelasi loc cu barbatii, e ceva care imi scapa or poate ca asa este, poate ca regimul ayatolahilor a pastrat strict doar o parte din legea de capatai a islamului si asta doar atunci cand poate fi dovedita cu probe. Poate de asta nu sunt atat de bine vazuti in lumea araba, de pilda in Arabia Saudita unde am vazut mai zilele trecute o decapitare in public. Islamul ramane o religie cu personalitate, penetranta, atractiva pentru multi occidentali, cred eu si prin locul atribuit femeii, al familiei al rolului acesteia in societate, valori pe care occidentalii le-au cam pierdut. Poate tocmai de aceea asistam in occident la promovarea unui curent din ce in ce mai puternic legat de rolul mamei, al femeii care redescopera rolul de casnica in detrimentul celei de manager de companie.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Nov 2011, 07:09 PM
Mesaj #521


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(exergy33 @ 8 Nov 2011, 01:58 PM) *
Sursa ta de informare e partinitoare si da inforrmatii gresite. E vorba de primul si ultimul vagon, nu de ultimele doua.

Ei, da. O corectie importanta . Care schimba fondul problemei. tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Nov 2011, 10:09 AM
Mesaj #522


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Te legi de un amanunt, "fondul" era:

Exista vagoaane doar pentru femei, si sub nici o forma barbatii nu intra acolo, celelalte vagoane sunt comune (mixed). Din cate stiu eu nu exista vagoane "men only". Deci barbatii sunt intr-un fel discriminati rolleyes.gif .

Poate ca e greu de crezut pentru noi dar sa stii ca exista femei care nici arse nu s-ar urca intr-un vagon mixt ... si exista femei care prefera sa circule cu vagoanele destinate exclusiv femeilor insa in caz de nevoie circula si cu vagoane mixte.


Deci exista acele vagoane, inteleg, pentru femeile care doresc sa mearga cu ele, Cele care nu vor, merg fara probleme cu cele mixte.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Nov 2011, 10:46 AM
Mesaj #523


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O marturie a unei romance care a ales sa traiasca alaturi de sotul ei intr-o tara islamica.

„Au fost nişte ani de coşmar, pe care aş vrea să-i pot da uitării. Părinţii şi fraţii lui nu mă suportau. Eram bătută pentru orice. Şi apoi, viaţa pe care o are o femeie în acea ţară este groaznică: nu aveam voie să merg înaintea bărbatului, să vorbesc neîntrebată şi nici să ies din casă neînsoţită. Stăteam toată ziua în gospodărie, făceam mâncare, curăţenie şi avem grijă de cei doi copii. A fost un chin pentru mine"


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Nov 2011, 02:07 PM
Mesaj #524


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 10 Nov 2011, 11:46 AM) *
O marturie a unei romance care a ales sa traiasca alaturi de sotul ei intr-o tara islamica.

[/b]

Vezi c-o superi pe doamna din Iran. Care o sa vina imediat sa-ti spuna , din nou ,ce frumos si bine e pe acolo.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Nov 2011, 02:16 PM
Mesaj #525


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Aia e o poveste din Irak, nu din Iran

Alta tara, alte obiceriuri, practic alta religie (sunni vs shia, sunt diferente mai mari decat intre catolici si ortodocsi).



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pagini V  « < 13 14 15 16 17 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 05:06 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman