HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Alegeri Mlnr 2010
Minerval
mesaj 24 Sep 2010, 09:57 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Draga Erwin, nu am avut si nu imi doresc asemenea persoane (e.g. laudatorii), din cate retin eu. Ce fac eu prin fortele mele proprii ajuta comunitatea, si pentru mine acest lucru este esential. Nu cred intr-o falsa modestie; atunci cand ai realizat ceva de ce sa nu te afirmi? Poate fi considerat un stimul si pentru alte persoane.

Acest topic a fost editat de Minerval: 24 Sep 2010, 09:58 AM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 25 Sep 2010, 10:28 AM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(cocosel @ 23 Sep 2010, 07:33 PM) *
Dude!! Apoi pot pricepe indeajuns de mult si atat de putin incat sa imi exprim o idee.



Nu, nu indeajuns. Dar pentru ca ne-ai condus pe taramul basmelor si al pildelor sa iti zic si eu o poveste.

Vine din budismul Zen.

Cica un mare maestru Zen statea odata sub un copac si medita. La un moment dat un gand l-a surprins in modul cel mai violent si maestrul a inceput sa scruteze orizonturile cautand cu neliniste si disperare ceva anume, din priviri...A descoperit repede o fata tanara ce isi umplea la un izvor ulciorul cu apa. Fara nicio ezitare, maestrul Zen a tabarat pe ea si a incercat sa o violeze...

Pentru ca nu era un barbat puternic fata a scapat si a alergat plangand la mama sa unde i-a povestit cu lacrimi in ochi cele petrecute.

Mama fetei, la randul ei inteleapta, nu a stat decat o clipa pe ganduri si si-a indemnat fata sa mearga la maestru Zen si sa se supuna dorintelor lui...Pentru ca, daca un maestru Zen face un asemenea gest extrem e pentru ca el are un motiv foarte bine intemeiat sa faca asta.

Asadar, mama si fata au plecat la maestru..pe care l-au gasit trist si abatut. Nu il mai interesa fata, nu l-a interesat niciodata...insa in mintea lui a simtit o tulburare mare si a stiut ca in chiar aceea clipa, un alt mare maestru murea. S-a grabit sa coopuleze cu fata pentru ca in acest fel spiritul maetrului mort sa se poata intrupa tot intr-o fiinta umana la viitoarea renastere. Dar nu a reusit...si cat timp fata a fost plecata, acolo, sus pe un deal, doi magari s-au impreunat in mai multe randuri...Marele maestru mort, va fi in noua lui viata un magar..."


Adevarul este subiectiv si are tot atat de multe interpretari cate fiinte incearca sa il inteleaga.

Pentru fata abuzata povestea de mai sus nu e decat povestea unei tentative nereusite de viol...pentru maestrul Zen, cel initiat in altfel de intelegerea si de perceptie, este povestea sublima a unui esec. Pentru mama inteleapta povestea e confuza si neclara..


Adevarul e ca un puzzle uriasi...fiecare din noi detinem parti ale puzzle-lului, insa imaginea de ansamblu nu ne e accesibila niciunuia dintre noi.
Numai divinitatea o poate admira si intelege.

Am zis,

Acest topic a fost editat de The Dude: 25 Sep 2010, 10:32 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 25 Sep 2010, 02:20 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Dude...

Sa inteleg ca nu am voie sa imi exprim o idee sau un ideal si nici sa invoc sarpele cel batran...asta doar pentru ca sunt profan.(ce intelegere a fraternitatii... blink.gif )Bine atunci va las sa continuati campania...(daca nu sunt dorit ma retrag) pentru ca se pare ca incep sa se aprinda si apele in presa scrisa.Se apropie ziua votului.
Dragul de Roncea a publicat o lista...333 de venerabili maestri din tot atatea loji... rofl.gif blink.gif Si incercai sa ma induci in marja de eroare pentru acele calculele ca ar fi false...George oare pe cine sustine?... (sa fie Cornel prin apartenenta) thumb_yello.gif

Mi-as dori sa cred ca lucrurile nu sunt asa cum le intitulam...pentru ca a avea o unealta(informatie) si a sti sa o manuiesti, inseamna ca esti capabil si demn sa te integrezi...depinde unde cum si alaturi de cine.Acum mult timp o parte din "tunuri" au parasit Fratia pentru ca cele noi au mostenit unelte pe care nu intotdeauna au stiut sa le inteleaga si sa le foloseasca in scopurile care necesitau.Nimic mai mult dar nici mai putin...raul in exces isi cere leacul.

QUOTE
Adevarul este subiectiv si are tot atat de multe interpretari cate fiinte incearca sa il inteleaga.


Atunci in orice opinie este o urma de adevar.Nimeni nu se poate fali ca stie tot adevarul.Nu cer nimanui sa priveasca lucrurile asa cum le privesc.Dar nepasarea fata de soarta altora(Romania) inseamna ruperea legaturilor de solidaritate care unesc pe toti membrii familiei umane.Indivizii isi datoreaza oare puterea colectivitatii din care fac parte?A te desprinde de ceea ce te include inseamna a te da mortii.

Vina nu apartine simbolului (uneltei), ci aceluia care nu stie sa vada nimic in el.Inteligentele seci nu pot produce nimic.

Vazui o scara ce urca atare/Ce nu da pas spre varf privirii mele/Si stralucea ca aurul in soare/In jos pe trepte coborau betele/Atatea incat parea ca ceru-si strange/Deodata tot prisosul lui de stele....

Ps: cavalerism si onoare alta data pe un topic dedicat thumb_yello.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Sep 2010, 04:19 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(cocosel @ 25 Sep 2010, 03:20 PM) *
Dragul de Roncea a publicat o lista...333 de venerabili maestri din tot atatea loji...

Ce somitate ai ajuns sa invoci ! tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 25 Sep 2010, 04:58 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(cocosel @ 25 Sep 2010, 02:20 PM) *
Dude...Sa inteleg ca nu am voie sa imi exprim o idee


Aparent, da.
Aici nu ai acest drept. Nu in felul in care il intelegi tu.
Deti o serie din informatiile ce tin de intimitatea Ordinului. Nefiind in interiorul lui nu ai cheia unei interpretari corecte si coerente. In lipsa ei brodezi..
Ai deturnat si sensul si scopul topicului, iar multe din subiectele invocate de tine in aceasta discutie nu pot fi comentate in profan. Nu de mine....

Ti-as explica cu mare placere o serie de lucruri ca si motivatiile lor, insa vorba lui Eco: "nu toate adevarurile sunt pentru toate urechile, pentru ca nu toate minciunile pot fi recunoscute ca atare de catre un dreptcredincios".

Poti continua insa comentariile pe marginea celor ce si-au depus candidatura si care si-au prezentat programul. Despre asta vorbim..
Poti face asta intr-un mod mai direct, adica mai putin aluziv, pentru ca este evident ca tu utilizezi aluzia pentru a sugera chestiuni pe care le banuiesti, sperand prin asta sa provoci o discutie din care sa iti poti completa informatiile..nice try...

Dincolo de toate astea eu te consider ca intotdeauna un partener bun de dialog si interesant..
Nu insa si cand incerci sa manipulezi, sa induci si sa provoci..




--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 4 Oct 2010, 02:05 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114




QUOTE
Nu insa si cand incerci sa manipulezi, sa induci si sa provoci..


Iata manipularea draga Dude!!

Absurdităţile protocroniste în Istorie/Societate au prins, omul de rând refugiindu-se cu frenezie, fără să-şi dea seama că face jocul Marelui frate de la Răsărit...din realitatea tot mai greu de suportat, într-un trecut himeric, în care ar fi fost... CINEVA.”..

QUOTE
Nu toate adevarurile sunt pentru toate urechile, pentru ca nu toate minciunile pot fi recunoscute ca atare de catre un dreptcredincios

Dar fiecare este... nu liber, ci de-a dreptul stimulat sa viseze si sa-si exprime cu violenta visul care-l indeparteaza de realitatea cotidiana. Pana la totala macinare reciproca si la dezintegrarea realitatii, în scopul construirii uneia noi, contrafacute, exprimata prin topirea tuturor “ismelor” în cea finala, globalizanta, a tuturor etniilor într-o singura natiune, cea “europeana” de “consumatori” şi a tuturor religiilor într-una singura, doar aparent crestina, de “ascultatori”! mwah1.gif

Ne-am dezvoltat o mentalitate de indolenti, iar delatiunea, frivolitatea, grobianismul si mediocritatea le-am ridicat la rang de virtuti. Hotul este prezentat drept negustor cinstit, tradatorul drept erou, agresorul drept luptator pentru pace, patriotul drept terorist.Suntem prea mici intr-un razboi atat de mare?..Traim o drama...devenind mana de lucru si masa de manevra.Intr-un razboi psihologic si de imagine in doar 20 de ani am reusit performanta sa ne distrugem valorile şi principiile definitorii. Am promovat cu nonsalanta si aproape inconstient kitsch-ul, grotescul şi promiscuitatea... astfel incat conceptul de „ţară” s-a distrus.Este aceea putere a banului care dizolva tot pentru ca nu-i asa „tot ce este mic, este minunat.” Criza?..ce fel de criza? poate de nervi pentru ca asemenea celorlalte state invecinate ne-am distrus singuri....ajutati de lacomia, vanitatea, prostia si setea de putere.Cu o istorie de aproape 2000 de ani ne lasam calcati in picioare de bipolaritate in loc sa cautam acel echilibru si aceea armonie.Am uitat de descendenta folosind formule invatate... Unde sunt cei mai viteji si mai drepti dintre traci?
In primul rand Burebista a fost al nostru..regele tracilor...domnind peste Tracia nord si sud-dunareana nu doar ceea ce numim acum Dacia...apropiindu-ne de Alexandru Macedon..Priam si Spartacus (eroiii!!)...Apoi Maiorul Valeriu Carp.. aflat în ariergarda, a lasat regimentul sa-si continue rusinoasa retragere si, cu de la sine putere, a ordonat ofiterilor batalionului sau: “De aici nu ne mai retragem! Peste Putna nu se trece! Mergeţi la unităţi, organizaţi-vă poziţii de apărare şi, dacă ruşii mai înaintează un pas, DIN ORDINUL MEU ŞI PE A MEA RĂSPUNDERE, deschide-ţi focul!” Astfel, “mareea rosie” a fost oprita cu foc pe aliniamentul care a devenit, în Nord, granita României, aliniamentul Valeriu Carp. Un ofiter oarecare, un comandant de batalion, a decis astfel, în locul politicienilor si capilor armatei, oferindu-ne o frontiera si scapandu-ne de rusinea de a vizita astazi, cu pasaport, mormantul lui Ştefan cel Mare! Exonerat de raspundere si recomandat înca memoriei colective drept “fascist” si “criminal de razboi”, pentru vina de a fi încercat sa ne apere “saracia si nevoile si neamul”, maiorul Valeriu Carp a avut sansa pe care o au numai eroii autentici - aceea de a cadea în lupta pentru patria sa, în iulie 1944, la Paşcani. Vlad Ţepeş a executat 341 de catolici si a ramas pana astazi simbolul Satanei.Nimic nou sub soare!
Istoria îsi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se... jamie.gif

Acum fiecare dintre noi e liber sa îsi gaseasca propriul Adevar trecand toate incercarile care ne asteapta dar cei care au venit doar sa ne tulbure linistea sa ia aminte:
Ca să fii rege peste animale nu-i cine ştie cât. Trebuie doar să fii mai puternic decât ele, şi-atât.Ca să fii rege peste păsări … este puţin mai greu, dar mai fumos. Trebuie să zbori mereu mai înalt decât ele şi niciodată mai jos.Ca să fii rege peste flori trebuie să suporţi la hotare mărăcinii şi spinii; şi, mai ales, trebuie să-nmiresmezi către lume mai mult decât crinii.Ca să fii rege peste înstelare trebuie să te-aşezi printre luceferi, călător spre Orion, şi, reprivindu-te de jos, să fii mai luminos decât oricare.Si fără tron.Ca să fii rege peste ape şi vânt trebuie să-nveţi osanale ca îngerii şi să le aduci pe pământ..alinare pentru lacrima corbilor din Valea Plângerii.Ca să fii rege peste oameni este, mai decât toate, altceva.Trebuie să trăieşti şi să mori pentru ei, învăţându-i ce înseamnă a iubi, a ierta…Dar cel mai minunat este să poţi fi rege peste tine însuţi, atunci când alegi binele fie din bucuria altuia, fie din plânsul tău …


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 4 Oct 2010, 03:12 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



@ Cocosele,
Baga si tu o poza cu... sort. wink.gif Ca sa vedem daca e lung sau scurt .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 6 Oct 2010, 09:54 AM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(cocosel @ 4 Oct 2010, 02:05 PM) *
Dar fiecare este... nu liber, ci de-a dreptul stimulat sa viseze si sa-si exprime cu violenta visul care-l indeparteaza de realitatea cotidiana.



..desigur...fiecare...."de la fiecare dupa posibilitati"....care in acest caz particular lipsesc de prin cele mai multe intelecte, nu din lipsa inteligentei ci din cauza calitatii informatiilor ce trebuiesc prelucrate si a algoritmelor dupa care ele ar trebui rulate. Altfel spus, individul emblematic la care faci tu aluzie ramane "fericit in neantul lui, scutit de cea mai mare parte a universului" si abandontat in toatalitate grijilor casnice si cotidiene.

Despre restul: numai tacere !!

Acest topic a fost editat de The Dude: 6 Oct 2010, 09:56 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 Oct 2010, 08:03 AM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Fierbere mare in lumea masonica regulara a Romaniei in aceste zile...

Intrigi, rasturnari spectaculoase, sondaje neoficiale, masinaria raspandaca si zvonerii..
In ciuda tuturor ultimelor derulari profetia mea merge catre Mircea Gheordunescu


PS. Revazand multe din postarile despre Ordin de pe acest site, este spre binele meu sa admit ca in cele mai multe randuri m-am inselat.
Sper ca prin adevarul acestei profetii sa ma rascumpar in ochii celor care m-au urmarit

Acest topic a fost editat de The Dude: 7 Oct 2010, 06:52 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 12 Oct 2010, 12:58 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
PS. Revazand multe din postarile despre Ordin de pe acest site, este spre binele meu sa admit ca in cele mai multe randuri m-am inselat.
Sper ca prin adevarul acestei profetii sa ma rascumpar in ochii celor care m-au urmarit


Sa intelegem din aceasta fraza Dude ca de fapt ne-ai manipulat!! mwah1.gif rofl.gif

March sortul meu nu poate fi decat cel purtat in bucatarie. thumb_yello.gif

Desi paradoxal incepand cu data de 15 octombrie vom avea o mare si grandioasa conventie a Comisiei Trilaterale aici la Bucuresti, in cadrul atelierului furtuna atinge cote maxime.Profetia ca Mircea ar ajunge Mare Maestru este sustinuta de ultimele fapte dar sa nu ne grabim.Un nor de intrigi strabate ca o avalansa coloanele unui veritabil razboi psihologic.Se spune ca a inceput o campanie agresiva de informare a acestora ca se vor acorda beneficii de mii de euro lojilor pentru tot felul de achizitii in schimbul sustinerii.In acelasi timp coroborata de acordare de titluri si diplome.Interesant pentru unii tragic pentru altii!!Este intr-adevar o miza pe care cei din actuala si "urmatoarea" conducere nu vor sa o piarda...cei drept un secretar MLNR ajunge sa castige un salariu net pe luna de 1500 de caramazi europene(euro) pentru un program mai mult lejer.Dar dupa cum stim nu despre partea financiara este vorba ci doar de influenta pe care o pot exercita fara prea mare efort (intelectual).

Acum nu ne ramane decat sa stabilim daca cele doua tabere pentru ca despre asta vorbim acum merg din mana in mana si duc o lupta la limitele bunului simt.Desi se incearca inducerea ca nu ar fi asa ceva...ultimele reprezentatii lasa mult de dorit...pentru un templu de asa zisa elita.
Pentru un constructor uneltele erau o chestiune de mandrie si onoare, constituiau o dovada, daca mai era de nevoie de asa ceva, a apartenentei sale la Meserie.Fiind fabricate de el, uneltele erau in proprietatea sa si nimeni nu ar fi putut sa le imprumute fara sa-i ceara permisiunea.Uneltele nefiind alese la intamplare pentru ca nu-i asa ele masoara si transforma ego-ul!!
Dupa cum unii stiu lucrarea cu echerul reprezinta de sine Masoneria. Atunci cel de-al treilea punct sa nu furi niciodata pentru a nu face de rusine Echerul oare se mai respecta?Sau ne-am pierdut in scara gradata de 24 de degete si am uitat semnificatia celor 3 rigle?

Ciocanul nu si-a schimbat forma, numai fierul trebuie prelucrat cu mai multa finete!! mwah1.gif



--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 12 Oct 2010, 02:25 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(cocosel @ 12 Oct 2010, 12:58 PM) *
Sa intelegem din aceasta fraza Dude ca de fapt ne-ai manipulat!! mwah1.gif rofl.gif


Nicidecum, e recunoasterea tardiva a unor prognosticuri gresite. Pe cin' sa manipulez aici si mai ales in ce scop ???

QUOTE
Se spune ca a inceput o campanie agresiva de informare a acestora ca se vor acorda beneficii de mii de euro lojilor pentru tot felul de achizitii in schimbul sustinerii.


Nu "se spune" ci se insaileaza, brodeaza, fabuleaza...Lojile nu primesc alocatii de la MLNR ci este exact invers MLNR primeste bani de la loji.
Lojile sunt perfect autonome si cheltuiesc dupa bunul plac fondurile pe care le-au acumulat din taxe si pasaje.

QUOTE
Acum nu ne ramane decat sa stabilim daca cele doua tabere pentru ca despre asta vorbim acum merg din mana in mana si duc o lupta la limitele bunului simt.Desi se incearca inducerea ca nu ar fi asa ceva...ultimele reprezentatii lasa mult de dorit...pentru un templu de asa zisa elita.


Cele doua tabere sunt de fapt trei. Dar s-ar putea ca tu sa vorbesti despre altceva.
Reprezentatii in sensul strict al cuvantului nu au avut loc si nici confruntari deschise, ci doar o lupta sustinuta pentru influenta si pentru obtinerea de asigurari, ce se poarta acum in planul secundar fara prea mari asteptari. In speta orice venerabil te poate convinge in legatura cu o persoana sau cu alta, dar ce va face acel venerabil la vot...in acest moment nu stie nici el.


QUOTE
Pentru un constructor uneltele erau o chestiune de mandrie si onoare,


Ma indoiesc cu seriozitate ca lucrurile ar fi stat vreodata asa....

QUOTE
Ciocanul nu si-a schimbat forma, numai fierul trebuie prelucrat cu mai multa finete!! mwah1.gif


...si observatia asta e falsa, desi s-ar fi cuvenit sa pui niste ghilimele. Ciocanului ii prieste fierul brut. Forta lui nu este in finete ci in taria loviturii pe care o poate aplica.


ultimele stiri din lumea masonica reala continua sa il dea favorit pe Mircea Gheordunescu, desi Balanescu si Caramarian au recuperat cate ceva din terenul nimanui


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 12 Oct 2010, 03:27 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Nicidecum, e recunoasterea tardiva a unor prognosticuri gresite. Pe cin' sa manipulez aici si mai ales in ce scop ???


Exact in scopul in care ma acuzai pe mine ca as face asa ceva."Ce tie nu-ti place altuia nu-i face!!"

QUOTE
Nu "se spune" ci se insaileaza, brodeaza, fabuleaza...Lojile nu primesc alocatii de la MLNR ci este exact invers MLNR primeste bani de la loji.Lojile sunt perfect autonome si cheltuiesc dupa bunul plac fondurile pe care le-au acumulat din taxe si pasaje.


Gresit pentru a nu folosi fals.Nu tine ceea ce spui... si tu o stii la fel de bine ca si mine ce inseamna beneficii.Pentru ca nu este prima oara si nu va fi nici ultima...dar cum nu exista probe suficiente...ca in orice domeniu al acestei minunate tari...lucrarea va fi ascunsa sub pres.

QUOTE
In speta orice venerabil te poate convinge in legatura cu o persoana sau cu alta, dar ce va face acel venerabil la vot...in acest moment nu stie nici el.


Sunt absolut sigur ca va vota doar cum constiinta ii va dicta...constiinta ritului si a delegarilor.Dintr-o delegare se va face o inmultire cu 10 si vor fi exact acele voturi pentru a castiga cine merita cu prisosinta. ohyeah.gif

QUOTE
Ma indoiesc cu seriozitate ca lucrurile ar fi stat vreodata asa....


Intotdeauna au stat asa...si nu pot sa fie percepute in acest fel decat in sfera operativa.Ceea ce majoritatea stiu este mai mult o insinuare..o modificare voita pentru a distruge intelesul real.Progresul acela sustinut nu putea fi obtinut doar daca in timp anumite acceptiuni erau mistificate.Efectele cotidiene generate si amplificate de valorile pe care le pun in prim plan nu puteau renaste decat din forta pe care onoarea si intelegerea lor le-au creat.Ele nu au fost alese la intamplare nu sunt doar instrumente de lucru (asa cum mojoritatea le percep) ele sunt de fapt Meseria, emblema ei. thumb_yello.gif

QUOTE
...si observatia asta e falsa, desi s-ar fi cuvenit sa pui niste ghilimele. Ciocanului ii prieste fierul brut. Forta lui nu este in finete ci in taria loviturii pe care o poate aplica.


As fi pus daca nu as fi ciuntit in totalitate citatul...Sa nu confundam ciocanul vechi care dispare in sec XVIII cu ciocanul de astazi...Spiritul uman in stare bruta este ca un diamant imprejmuit de asperitati compacte care nu ne ingaduie sa ii vedem stralucirea...nici puterea (fortele) atata timp cat invelisul nu a fost dat la o parte.Educatia aduce omului ceea ce Dalta veche (acel Ciocan de lemn) da pietrei sau fierului: nu numai o politete si blandete de suprafata, ci punerea in evidenta a frumusetilor ce pot acoperi aparente dezagreabile....
Nu este prima oara cand anumite intelesuri se pierd in negura vremurilor...si in cazul celor 13 noduri ale sforii...reprezentate acum ca fiind lantul de unire...ciucurele dantelat, cand de fapt aceasta (Funia) deseneaza cadrul vietii fiind un instrument absolut necesar pentru orice constructie.Exista linii peste care nu trebuie sa se paseasca pentru a nu-ti trada semenii.

QUOTE
ultimele stiri din lumea masonica reala continua sa il dea favorit pe Mircea Gheordunescu, desi Balanescu si Caramarian au recuperat cate ceva din terenul nimanui


Sa nu gresim haina galbena si azurie merita parca ceva mai mult...dar intotdeauna o putere genereaza alta.

Acest topic a fost editat de cocosel: 12 Oct 2010, 03:34 PM


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 12 Oct 2010, 07:37 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE
Exact in scopul in care ma acuzai pe mine ca as face asa ceva."Ce tie nu-ti place altuia nu-i face!!"


Nope. Pe tine te acuzam ca faci asa ceva pentru ca aia faceai: manipulai.
In aceasta discutie virtuala tu ti-ai asumat rolul profanului, eu pe cel al initiatului.
Nu conteaza cat de mult suntem ceea ce pretindem fiecare ca suntem.
Conteaza ca, de pe aceste pozitii, din capul locului tu nu poti aduce in discutie decat pareri, supozitii, ori speculatii, iar eu puncte de vedere, atitudini, informatii concrete.
Deocamdata nu vorbesc despre cel care se afla mai aproape de adevar, ci numai de felul in care noi doi ne-am pozitionat in acest dialog.
Care din cele doua roluri iti pare mai aproape de intoxicator ??
Care dintre cele doua personaje pe care le propunem iti pare mai predispus sa induca in eroare pe eventualul cititor ratacit prin aceste locuri ???


QUOTE
Gresit pentru a nu folosi fals.Nu tine ceea ce spui... si tu o stii la fel de bine ca si mine ce inseamna beneficii


Nu. Sincer, chiar nu stiu. Habar nu am cum ar putea MLNR momi o loja catre ceva, sau inca si mai greu de imaginat: cum ar putea un MM sa aduca beneficii unei loji sau alteia. MLNR este o supra structura privita de toata lumea ca pe o entitate care absoarbe fonduri si beneficii si din acest motiv nimeni nu o iubeste prea tare.
Din cate cunosc ea nu a dat niciodata nimic nimanui pentru ca nu are cum si pentru ca ii este imposibil sa faca asa ceva.

Un MM poate cel mult sa promita functii si demnitati, desi cel care face asta se discrediteaza din start. Mai ales dupa experimentul Chirovici

Acest topic a fost editat de The Dude: 12 Oct 2010, 07:49 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 12 Oct 2010, 07:47 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(cocosel @ 12 Oct 2010, 03:27 PM) *
Intotdeauna au stat asa...si nu pot sa fie percepute in acest fel decat in sfera operativa.


Eu vorbeam exact despre sfera operativa, acolo unde te anunt in cunostinta profunda a cauzei (sunt constructor) ca lucrurile stau taman pe dos decat crezi tu.
Acum ca faci delimitarea asta trebuie sa admit ca in speculativ, teoretic, e posibil sa fie si altfel. Nu ca ar fi, ci doar ca exista aceasta posibilitate.

Tot duci conversatia spre ezoterism presarand-o cu fragmente de adevar amestecate cu fictiune.
Aceiasi reteta. Iarta-ma dar nu pot aprticipa. Nu acum si nu aici.

Aici discutam despre alegeri si suntem in faza exprimarii voturilor.
Profetia mea incepe sa capete un contur. Se pare ca Mircea Gheordunescu va atinge o performanta unica pana acum.
Va iesi MM inca din primul tur de scrutin...Are mai bine de 180 de motive sa faca asa ceva.
Principalii contracandidati: Caramarian si Balanescu

Acest topic a fost editat de The Dude: 12 Oct 2010, 07:51 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Oct 2010, 09:15 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



@ Cocosele,
Hai sa te inveselesc putin si sa-ti spun una pe care cred ca n-o stii.

Intemeietorul lojei masonice "Marea Loja Nationala din Romania", Constantin M. Moroiu , capitan de rosiori al armatei romane, a fost un mare falsificator de marci postale printre care si celebrele Capete de Bour.




--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 12 Oct 2010, 09:55 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Nope. Pe tine te acuzam ca faci asa ceva pentru ca aia faceai: manipulai.

Ma intreb cine poate sa judece...cel implicat sau cititorul...Tu singur centrezi si dai cu capul.Ca intotdeauna.

QUOTE
Conteaza ca, de pe aceste pozitii, din capul locului tu nu poti aduce in discutie decat pareri, supozitii, ori speculatii, iar eu puncte de vedere, atitudini, informatii concrete.

rofl.gif Amuzant pentru o seara minunata de octombrie marti desi mai frumos ar fi fost septembrie marti.

Daca si parca...Un maestru in adevaratul sens al cuvantului este dispus sa asculte cu bunavointa pe totii cei care cred ca au dreptate...Cine isi condamna adversarul fara a-i cantari argumentele, dinainte convins ca acesta greseste, cade el insusi in eroare.In opiniile tuturor nu doar a unei pleiade este prezent adevarul pe care subtil incerci sa-l indepartezi..caci despre asta vorbim draga Dude...despre adevar.Adevarul meu....adevarul tau!!.Mintea omului il gaseste oricat de bine s-ar ascunde chiar si sub masca unui initiat.Trebuie sa inveti din polemici caci normal ar trebui sa discuti nu sa convingi...si sa cerni din steril putinele fire de aur.Ar trebui sa stii si sa fii constient de defectele si slabiciunile tale pentru a-ti da seama ca nu esti diferit cu nimic de ceilalti muritori, tovarasii tai de suferinta.
Numai un imbold sufletesc ii da omului maretie nepieritoare...restul e prea multa tacere!!
Dar repet acestea in lojile si in actuala lucrare masonica romaneasca nu numai ca lipsesc..sunt de-a dreptul mistificate.
Si nu am sa mai dau exemple..pentru ca in continuare iti vei continua misiunea.

QUOTE
Nu. Sincer, chiar nu stiu

Pacat!!Atunci inseamna ca lucrarea aceea masonica pe care o sustii nu prea are argumentatie.Inseamna ca nu mai suntem aproape de templu deci cine manipuleaza? rofl.gif
Acele loji care stau mai prost cu banii datorita cotizatiilor neplatite li se vor ierta plata acestora in schimbul unei sustinerii.
"Ce simplu poate fi atunci cand te stradui un pic si mai lasi jos din piedestalul pe care ti-l fabrici din bolovani nu din pietre."

Cand veti ajunge la initierea autentica in institutiile voastre si veti construi Templul Supremei Intelepciunii Omenesti atunci te voi putea credita pana atunci sa evocam lumina pentru ca s-a umplut cerul de stele.

Sub cele mai umile aparente poti intalni in orice clipa pe cineva care poate fi superior... jamie.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Oct 2010, 08:07 AM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE
Cine isi condamna adversarul fara a-i cantari argumentele, dinainte convins ca acesta greseste, cade el insusi in eroare.In opiniile tuturor nu doar a unei pleiade este prezent adevarul pe care subtil incerci sa-l indepartezi..caci despre asta vorbim draga Dude...despre adevar.Adevarul meu....adevarul tau!!.


De acord, numai ca tu nu ne spui nimic despre el (adevar). Eu nu condamn apriopric un partener de discutie. Tu nu te-ai erijat in asa ceva.
Tu nu te aflii intr-o discutie in care sa poti emite pretentii de parteneriat, pretentii care probabil te-ar situa pe pozitia clamata.
Daca ai fi partener de discutie cu siguranta ca ai avea un adevar al tau, unul ce s-ar merita cantarit, dar mai ales respectat.

Nu. Tu declami, reciti un rol in care amesteci franturi din lucruri cunoscute, auzite, speculate sau presupuse.
Faci asta in speranta ca vei deveni interesant si pentru a provoca la marturisiri care sa umple golurile din care e compusa majoritar povestea ta.
Prestatia ta este un monolog ce nu lasa interlocutorului decat alternativa de a il aprecia ori de a il contesta.


QUOTE
Trebuie sa inveti din polemici caci normal ar trebui sa discuti nu sa convingi


Nimic mai adevarat. Eu insa am ales sa invat din alte surse, in polemici doar imi rulez si adaptez informatiile.
Sigur o discutie purtata cum trebuie asa ar trebui sa se si desfasoare: in sensul dialogului, insa pentru asta e necesar un partener pe masura.
Pe internet ii gasesti mai greu, asa ca trebuie sa te multumesti cu ceea ce capeti si sa faci cu el ceea ce poti.

QUOTE
Pacat!!Atunci inseamna ca lucrarea aceea masonica pe care o sustii nu prea are argumentatie.


Pentru simplul motiv ca eu nu am cunostinta despre una din elucubratiile tale ??
In asta sta dupa tine "lucrarea masonica" ?? Esti mult mai profan decat am banuit.
Prietene, metoda asta cu "stersul datoriilor" alaturi cu aia in care ne spuneai despre beneficii si "alocarea de fonduri" de la MLNR catre loji, indica limpede pentru oricine raportul tau cu aceasta structura.
Structura pe care tu o intelegi ca pe o entitate economica ce functioneaza dupa reguli econimice...de piata.

QUOTE
Sub cele mai umile aparente poti intalni in orice clipa pe cineva care poate fi superior...


sau, reciproca:

Sub cel mai poleit chip poti intalni in orice clipa cel mai obtuz spirit, unul ce nici nu merita evaluat mai cu atentie...

Si inca ceva.
Citatul plin de miez, profund si ales, cu care m-ai gratulat postul trecut: "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face"
Are si o varianta care se potriveste mai bine situatiei: "Ce tie nu-ti place, Altuia ii place"

Acest topic a fost editat de The Dude: 13 Oct 2010, 08:15 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 13 Oct 2010, 10:18 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(March @ 12 Oct 2010, 09:15 PM) *
Intemeietorul lojei masonice "Marea Loja Nationala din Romania", Constantin M. Moroiu , capitan de rosiori al armatei romane, a fost un mare falsificator de marci postale printre care si celebrele Capete de Bour.

traditie nu gluma .

cine ne poate spune cand e data exacta a alegerilor si cine joaca rolul pixelului albastru? "iubesc tradarea dar urasc pe tradatori" (copirait ILC).



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 13 Oct 2010, 01:31 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Eu nu condamn apriopric un partener de discutie
.
Asta faci tot timpul...si nu numai....ai impresia ca singurul adevar este in curtea ta.Ar fi fost multe de spus dar nu pot continua cu cineva care incearca sa duca totul in plan personal.Esti prea departe...si limitat.

QUOTE
Pe internet ii gasesti mai greu, asa ca trebuie sa te multumesti cu ceea ce capeti si sa faci cu el ceea ce poti.


Exact asta inseamna sa manipulezi.. rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Genial!!
Structura aia chiar asta este pentru majoritatea membrilor ei....o simpla masina de facut banii.Dar daca vrei sa ascunzi ceea ce s-a intamplat si se va intampla pe 6 noiembrie (data alegerilor)nu ai decat.
Poti sa-ti faci rolul desemnat!!

La revedere maestre!! ohyeah.gif

Citez:
Reamintesc ca suntem pe un sol mocirlos, constituit din impostura, dezinformare, intriga joasa, nedemnitate, ifose penibile si jigniri pseudo-arisocratice, comportamente de smecherasi de mahala, agresivitati frustrate...nedemne de ceea ce ar trebui sa reprezinte Ordinul ilustru si a sa identitate.Din multe puncte geometrice va doresc ca aceste alegeri sa readuca in prim plan doar aceea Plansa de trasat cu numele de Romania.








--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Oct 2010, 02:42 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(cocosel @ 13 Oct 2010, 02:31 PM) *
La revedere maestre!! ohyeah.gif

Nu mai baga vrajeli d-astea cu " la re" sau cu plecatul pe mare. Ca se vede cum esti prompt dupa colt cu raspunsurile pentru The Dude


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Oct 2010, 05:36 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(cocosel @ 13 Oct 2010, 01:31 PM) *
Asta faci tot timpul...si nu numai....ai impresia ca singurul adevar este in curtea ta.


Nope. Eu cred, asa dupa cum am mai declarat aici ca:

QUOTE(The Dude @ 25 Sep 2010, 10:28 AM) *
Adevarul este subiectiv si are tot atat de multe interpretari cate fiinte incearca sa il inteleaga.

Adevarul e ca un puzzle urias...fiecare din noi detinem parti ale puzzle-lului, insa imaginea de ansamblu nu ne e accesibila niciunuia dintre noi.
Numai divinitatea o poate admira si intelege.



QUOTE(cocosel @ 13 Oct 2010, 01:31 PM) *
Ar fi fost multe de spus dar nu pot continua cu cineva care incearca sa duca totul in plan personal.


Nope, eu cred ca ai spus cam tot ce ai avut de spus.
Despre Ordin eu am vorbit aici, ca si in alte parti fara patima si fara partinire (atat cat e omeneste posibil).
Am reprosurile mele fata de el si nu m-am sfiit sa le aduc in discutie ori de cate ori am avut prilejul.

QUOTE
Esti prea departe...si limitat.
Exact asta inseamna sa manipulezi.. rofl.gif rofl.gif rofl.gif


Ouch....Chiar era necesar Coco ??


QUOTE
Structura aia chiar asta este pentru majoritatea membrilor ei....o simpla masina de facut banii.


Nu cred ca majoritatea are aceasta parere. Cred ca nu exista nici macar vreo minoritate care sa gandeasca asa.
MLNR e un mecanism complex ce nu isi propune asa ceva pentru simplul motiv ca are pe mana parghii infinit mai interesante.


QUOTE
Dar daca vrei sa ascunzi ceea ce s-a intamplat si se va intampla pe 6 noiembrie (data alegerilor)nu ai decat.
Poti sa-ti faci rolul desemnat!!


Mai ales ce s-a intamplat as vrea sa tin in taina. Iar rolul "desemnat" il improvizez dupa bunul plac...Ai tu un scenariu mai bun ??
Dac ai fi avut unul ai fi venit la dialog. Dar nu ai. Tu ai numai o partitura de recitat

QUOTE
La revedere maestre!! ohyeah.gif


Noapte buna prietene !!

QUOTE
Citez:
Reamintesc ca suntem pe un sol mocirlos, constituit din impostura, dezinformare, intriga joasa, nedemnitate, ifose penibile si jigniri pseudo-arisocratice, comportamente de smecherasi de mahala, agresivitati frustrate...nedemne de ceea ce ar trebui sa reprezinte Ordinul ilustru si a sa identitate.Din multe puncte geometrice va doresc ca aceste alegeri sa readuca in prim plan doar aceea Plansa de trasat cu numele de Romania.


Trec peste penibilul retoric (acela de a cugeta pe marginea propriilor cugetari) si iti atrag atentia ca te aflii, nu pe un sol mocirlos ci in neant. Nefiind mason nu cunosti terenul pe care evoluezi ca sa il poti aprecia cum se cuvine. Vorbesti asadar "din auzite". Nimeni nu poate fi atat de sigur despre un lucru necunoscut in mod direct decat un neghiob. Iar rationamentul care conduce catre o astfel de concluzie nu poate fi decat unul ridicol. Facand insistent afirmatii care se incadreaza in categoriile neghiob si ridicol risti sa te alegi cu astfel de etichete....ma friend.

Acest topic a fost editat de The Dude: 13 Oct 2010, 06:31 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Oct 2010, 05:47 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(March @ 13 Oct 2010, 02:42 PM) *
Nu mai baga vrajeli d-astea cu " la re" sau cu plecatul pe mare. Ca se vede cum esti prompt dupa colt cu raspunsurile pentru The Dude


Baga vrajeli pentru ca nu e decat un vrajitor.
Acum, March...ce crezi, dupa parerea ta care din cei prezentati aici ar face cel mai bun MM.
Stiu ca urmaresti discutiile astea si mai stiu ca esti o persoana careia ii place sa fie informata.
Eu sunt convins ca din interior vad lucrurile deformat. M-ar interesa sa stiu si cum arata din afara.

Masonii romani, ca si cei de aiurea, ca si restul oamenilor sunt asa cum sunt, cu lipsuri si cu nevoi, cu orgolii, cu lacomii si pretentii nejustificate..
Oamenii trebuiesc luati asa cum sunt indiiferent de standardele dupa care ii judecam.
Asadar care crezi ca ar fi cel mai potrivit ??

Minerval, vreo opinie ceva ???



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Oct 2010, 07:02 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Dude , mi-a scapat, cand vor avea loc alegerile ? Din afara cine participa, adica ce Mari Loje ? Iti spun dupa aia cine cred ca ar putea castiga smile.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 13 Oct 2010, 10:15 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Acest mesaj il scriu pentru cei care stiu ce inseamna sa ai bun simt.

Dragii mei prieteni!! unsure.gif
In continuare va spun asa desi nu va apropiati nici pe departe de aceasta notiune.

Dorinta voastra de a limita ca aici sa participe doar cei care au numai opinii pozitive la adresa voastra..este exact cum subliniam pierdere de timp.Daca vreti in continuare sa va considerati somitati in ceva ce pe departe nu sunteti este numai problema voastra..si cu atat mai mult atitudinea voastra este spre binele tuturor a fi desfasurata in cadrul atelierelor din care sustineti ca faceti parte.Nu in lumea noastra profana!!Acolo puteti sa il sustineti fara echivoc pe cel care il simpatizati si sa fiti chiar aplaudati!
Imi pare rau ca va identificati exact cu ceea ce Ordinul prezinta astazi...mai nimic.Regret ca alaturi de voi mai sunt inca cateva persoane de mare caracter si stima.
Dar mea culpa ca am crezut ca voi puteti sa va identificati din masa aceea sterila si inapta din punct de vedere discursiv.
Nu fac aceeasi greseala ca cei de aici dar nu las lucrurile nefinalizate.

Bagheta mea imi spune ca si in primul post legat de alegere.... ca Mircea va castiga dar ajutat si impus.Vor castiga Generalii de la hotelul Pullman si pe mine nu ar putea decat sa ma incante...dar nu intotdeauna un bine este cel mai bun bine!! unsure.gif Se va castiga ca in orice domeniu...cu fraude(se vor aduce la cunostiinta dupa)...cu liste mistificate(sa ai in jur de 10% din Marea Loja inactiva si sa poti folosi acest instrument in alegerea MM, ridica un mare semn de intrebare cu privire la maturitatea Marii Loji)...cu discursuri inadecvate(recent la Iasi in Cetate Marele Maestru in Scaun a tinut in mod expres sa isi exprime nemultumirea publica fata de candidatul "medic" pentru ca i-ar fi plagiat ceva din campanie) ...numaratoare absurda(in sedinta de Alegeri cateva Ateliere care daca in Aprilie aveau 1 delegat sau nu s-au prezentat, in noiembrie vor avea intre 10 si 20 delegati = voturi) ... sustinere inoportuna(membrii actualei conduceri normal ar fi trebuit sa fie neutri)...cu ceea ce caracterizeaza societatea in sinea ei.Ceea ce am subliniat reprezinta un semnal de alarma si doar atat.

Pentru orice cauza insa exista si un efect...iar cel pe care il invoc se numeste Ripple!! ohyeah.gif

Sunt multe date pe care cei de aici le vor ascunde doar pentru a proteja membrii si Fratia...care pe mine ma lasa rece pentru ca "adevarul este ca apa rece care face rau doar dintilor stricati".

Daca incerci sa raspunzi la "Ce este adevarul?” raspunsul tau devine o realitate si nu mai este adevarul.Este analizata prin interpretare ,iar mintea ta ii da diferite culori.Iar realitatile sunt atit de multe pe cit sunt mintile.



--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 15 Oct 2010, 07:15 AM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE
Acest mesaj il scriu pentru cei care stiu ce inseamna sa ai bun simt.


Cei care stiu ce inseamna si care au timpul si dispozitia necesare pentru a impartasi din experienta lor sunt rugati sa ii dea o mana de ajutor userului Cocosel, o persoana cu mari probleme in aceasta directie, dar care cauta cu disperare un remediu..




Acest topic a fost editat de The Dude: 15 Oct 2010, 07:19 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 15 Oct 2010, 07:20 AM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



March

Alegerile sunt numai ale MLNR-ului. La ele participa toate lojile din obedienta MLNR, fiecare loja putand propune maxim doi candidati. Informatia potrivit careia fiecare delegat are drept de vot nu exista decat in mintile incetosate, acolo unde ea parvine doar pe caile barfei si ale clevetirii.
Acum, chestiunea asta cu doua voturi ar putea induce niste suspiciuni, insa de aceasta data candidatul ales a fost stabilit in fiecare loja prin vot majoritar. Cum in multe loji au existat pareri impartite si cum in MLNR democratia functioneaza s-a admis aceasta varianta ce nu avantajaza niciun candidat.

Fiecare loja isi formuleaza votul in scris, pe un fel de formular tipizat.
Iarasi, pentru prima data, votul este unul asumat.
Ramane in continuare secret, dar el este accesibil unei eventuale comisii care ar urma sa evalueze o eventuala contestatie.

Dupa cum bine se vede nimeni nu poate impune pe nimeni, iar competitia se desfasoara pana la acest moment in limitele unei sportivitati exemplare.
Carcotelile de pe margine nu au cauze sau motive reale. Sunt pure fantezii.
Eu personal ma asteptam din partea lui Balanescu la puternici lovituri subcentura, intrucat personajul are in arsenal o gama larga de astfel de disponibilitati.
In schimb, Radu Balanescu si-a jucat onest cartea. Aprig si cu toata vigoarea, dar onest.

Gheordunescu a avut pana acum cea mai matura atitudine. A facut o campanie retinuta, a propus un program mult peste cele ale contracandidatilor sai si are o pozitie sociala care il recomanda si care dupa parerea mea il si "impune".

Desi raman cu inima la Caramarian, ratiunea ma constrange sa admit ca Gheordunescu e cea mai buna solutie.

PS. Acest topic e deschis oricarei persoane care doreste sa participe la discutie. Oricine e binevenit si asteptat, ba chiar invitat.
Persoanele care au de rostit un discurs, de recitat un rol, de declamat vreo pledoarie, sau cele care vor pur si simplu sa se bage in seama sunt rugate sa se abtina, sa plece pe mare, sau sa ramana in negura noptii pe care au ales-o. De asemenea cei ce doresc sa poarte discutii cu si despre ezoterismul masonic sunt rugati sa posteze pe topicul adecvat.

Am zis,

Acest topic a fost editat de The Dude: 15 Oct 2010, 08:12 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 15 Oct 2010, 08:40 AM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Ah, uitam. Aici sunt si niste informatii "fulminante" care ar putea influenta decizia oricarei persoane ce nu cunoaste lucrurile si din interior; sau celei care isi propune sa aleaga spectaculosul in detrimentul realitatii. . Chiar si asa prietene March, eu cred ca cineva ar putea zari printre randurile articolului si ceea ce el ascunde....sau, daca e o persoana informata si echidistanta chiar intreaga diversiune.

Acest topic a fost editat de The Dude: 15 Oct 2010, 01:06 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 15 Oct 2010, 04:05 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Breaking news ...La Bruxelles, chiar in aceste momente, o intalnire masonica importanta la cel mai inalt nivel.
Din partea Roamaniei un singur invitat Mircea Gheordunescu

O lovitura de imagine extrem de importanta si de abila....No comment...


Invitatiile au fost facute de José Manuel Durăo Barroso ...

Acest topic a fost editat de The Dude: 15 Oct 2010, 04:08 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 Oct 2010, 04:08 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(The Dude @ 15 Oct 2010, 09:40 AM) *
Chiar si asa prietene March, eu cred ca cineva ar putea zari printre randurile articolului si ceea ce el ascunde....sau, daca e o persoana informata si echidistanta chiar intreaga diversiune.

Dude amice,

Cred ca Gheordunescu o sa iasa. N-am uitat ca a fost ,parca, adjunct al SRI pe vremea CDR !?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 15 Oct 2010, 04:31 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



March frate...

Desigur...in SRI...pe o functie ceva mai patriotica. Toti securistii au acelasi discurs.
Se pretind patrioti pana "la sacrificiul suprem", dar asta are si ceva motive sa sustina asa ceva.

Acuma tu, cotoi batran, sti mai bine ca toata piticimea cum e cu lupul si cu naravul, insa intr-un stat politienesc (Romania 2010 asta este) controlat precis de structurile informative, ce alta alternativa mai buna crezi ca era posibila ??

Apoi intre toate serviciile, care altul decat SRI-ul ar putea furniza un element "destabilizator" care sa produca o explozie in cascada ??
Una ce poate urni la vale intregul sistem....

Acest topic a fost editat de The Dude: 15 Oct 2010, 07:39 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 Oct 2010, 07:55 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(The Dude @ 15 Oct 2010, 05:31 PM) *
March frate...
Apoi intre toate serviciile, care altul decat SRI-ul ar putea furniza un element "destabilizator" care sa produca o explozie in cascada ??
Una ce poate urni la vale intregul sistem....


Sunt total de acord. L-au parasit ei toti pe Ceausescu care era cine era la vremea aia !

In orice caz noua conducere va avea mult de lucru ca sa repare ce a avariat Chirovici si ai lui !

Asa ca sa auzim numai de bine. Cel putin pe linia asta, deocamdata. smile.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 Oct 2010, 09:13 AM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Spectaculoasa busculada pe linia dreapta din fata sosirii.
Candidatul Traian Caramanian a recuperat surprinzator si se apropie amenintator.
Speriat si debusolat Balanescu s-a dat in stamba si a facut primii pasi in afara uzantelor si a cutumelor. Pacat crescuse foarte mult in ochii mei..

March si eu am gandit la fel. Nu se mai poate destructura decat din interior.
Pe la Cotroceni multi epoleti incep sa priceapa si ei asta..daca Ordinul ar da un exemplu...

Acest topic a fost editat de The Dude: 18 Oct 2010, 12:20 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 18 Oct 2010, 09:39 AM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



As fi in stare sa pariez ca iese G.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Oct 2010, 12:24 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Dude frate ,
Aseara la OTV macanea unu' Ghiulbenghian sau asa ceva... cica mare mason care face dezvaluiri senzationale ? N-am stat sa-l ascult . Ce mason e ala care apare la DD sa faca dezvaluiri ?! Trebuie ars intre coloane cred ! devil.gif

Acest topic a fost editat de March: 18 Oct 2010, 12:57 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 18 Oct 2010, 12:50 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(March @ 18 Oct 2010, 12:24 PM) *
. Ce mason e ala care apare DD sa faca dezvaluiri ?!

mason din ala balcanic, versiunea patrioata si salvatoare de neam .


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 7 May 2024 - 10:48 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman