HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  « < 4 5 6  
Reply to this topicStart new topic
> Alegeri Mlnr 2010
cocosel
mesaj 31 Jan 2011, 05:22 PM
Mesaj #176


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Cocosel are treaba...famazonia alta data!! thumb_yello.gif

Cat despre Florin...numai de bine cu ai lui Base... rofl.gif...iar Scio loja de cercetare...cu greu abia au scos o revista...deci o intreaga cercetare!! thumb_yello.gif

Mai bine ai vorbi de cele intamplate cu ceilalti frati de seama care se cearta de mama focului...MLNAR.Danacu este dat afara din masoneria creata de el. rofl.gif
Sau despre divagatiile Marelui Suveran Comandor Shapira....cel care confisca functia pe nedrept. thumb_yello.gif (este radiat din masoneria franceza si dat afara din Loja România Unita si din Grande Loge de France după ce liderii de la Paris afla de falsurile în acte, furtul si falsul intelectual..intr-un an de gratie!!)
Sau de intalnirea din decembrie dintre Savoiu, Balcesti si Licio Gelli...Unul isi spune “Mare Maestru” (Savoiu) si altul “Suveran Mare Comandor” (Nestorescu-Balcesti), dar în România mai sunt si alti “Mari Maestri” şi “Suverani Mari Comandori”: Costel Iancu, Andre Szakvary, Radu Balanescu, Liviu Mânecan, Mircea Birţ, Ami Ionescu-Miu, Niţulescu, Sauciuc si lista nu se mai opreste. rofl.gif

(Dude lasa-l pe Cocosel... pentru ca nu mai doreste sa intre in discutii despre farmazonii!!)

Secret was;Secret is; Secret will be!!


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 31 Jan 2011, 05:31 PM
Mesaj #177


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(cocosel @ 31 Jan 2011, 07:22 PM) *
Sau de intalnirea din decembrie dintre Savoiu, Balcesti si Licio Gelli...

Pai ce ? Nu-i onorabil ? Ca doar in 1996 a fost nominalizat la Nobel pentru literatura ! tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 1 Feb 2011, 08:33 AM
Mesaj #178


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE
deci in concluzie si prin urmare trabantu a avut dreptate: s-a terminat tipic balcanic cu bisericute, tradare dar sa stim si noi si urale cu catindatu' nostru .



nope...in consecinta s-a terminat tipic uman. Peste toate s-a asezat confortabil concordia, iar opozantii de ieri s-au unit pentru a ii acorda sprijin noului MM.
In semn de pace si de buna credinta noul MM si-a gratulat contracandidatii cu functii si titluri, deopotriva cu sustinatorii (ajungandu-se astfel la un numar nemaiauzit de membrii ai Marelui Consiuliu) Eu insumi mi-am recapatat cateva grade pierdute la masa verde a istoriei...

....Numai ca....in aceasta societate onorabila, plina de bune intentii, unul dintre primele lucruri care trebuie facut este reabilitarea regulamentelor si chiar a constitutiei, instrumente ce au avut mult de suferit in perioada EOC. Loja de cercetare, care in mod cu totul intamplator reuneste o serie intreaga de persoane cu bune renume (libere si de bune moravuri) si cu inalta credibilitate si-a propus intre altele sa verifice felul in care a fost amendata constitutia (deocamdata) si a constatat ca ea a fost votata de participanti ce nu au avut mandatul lojilor din care proveneau in acest sens. Mai mult decat atat cateva articole nou introduse sunt in dezacord flagrant cu LandMarkurile esentiale.

Desigur nimeni nu doreste o scindare, perpetuarea intrigilor, cresterea neancrederii ori subminarea autoritatii MM-ului, ci doar asa cum am spus restabilirea unui cadru organizatoric normal si propice progresului....si unitatii.

Am zis,

Acest topic a fost editat de The Dude: 1 Feb 2011, 11:11 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 1 Feb 2011, 08:50 AM
Mesaj #179


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(cocosel @ 31 Jan 2011, 06:22 PM) *
Cocosel are treaba...famazonia alta data!! thumb_yello.gif *****(Dude lasa-l pe Cocosel... pentru ca nu mai doreste sa intre in discutii despre farmazonii!!)


Ia te uita...Da ce s-a intamplat ??? Au aparut puicute noi pe la tine prin ograda ??

QUOTE
Cat despre Florin...numai de bine cu ai lui Base


Tu de care Florin zici ??? De Salam ??

QUOTE
...iar Scio loja de cercetare...cu greu abia au scos o revista...deci o intreaga cercetare!! thumb_yello.gif


Au scos-o din vechiul regim...si nu abia ci cu mare fast. Desigur atunci cand ai rasfoit primul numar ti-au scapat probabil mai multe semnaturi, dar e bine sa stii ca periodicul e expediat in editie tradusa si la UGLE, intre altele

QUOTE
Mai bine ai vorbi de cele intamplate cu ceilalti frati de seama care se cearta de mama focului...


Cum sa fac o asemenea imbecilitate pe un topic care se numeste Alegeri MLNR 2010 ???
Ce eu am vreo nevoie sa abat atentia de la chestiunile de fond pe care le discutam aici ???


QUOTE
Secret was;Secret is; Secret will be!!


"It's easy to see without looking too far, that not much is really Secret ..." Bobby Dylan..remasterat...

OK Coco, i'll turn you loose...i'll let you go...Zbori puiule, zbori !!! rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Am adaugat,

Acest topic a fost editat de The Dude: 1 Feb 2011, 08:53 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 1 Feb 2011, 02:08 PM
Mesaj #180


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114




QUOTE
Ia te uita...Da ce s-a intamplat ??? Au aparut puicute noi pe la tine prin ograda ??


Intotdeauna mon cher...Puicutele vin mereu in ograda dupa cocosei... rofl.gif

QUOTE
Tu de care Florin zici ??? De Salam ??

rofl.gif Stii bine de care... rofl.gif Cel care incepuse sa scrie despre fiecare vrute si nevrute.Va cam speriasera-ti? rofl.gif

QUOTE
Au scos-o din vechiul regim...si nu abia ci cu mare fast. Desigur atunci cand ai rasfoit primul numar ti-au scapat probabil mai multe semnaturi, dar e bine sa stii ca periodicul e expediat in editie tradusa si la UGLE, intre altele


Foarteeee bineeeee!!!Insa drumul pana la Ars Quatuor Coronatorum este dificil.

QUOTE
Cum sa fac o asemenea imbecilitate pe un topic care se numeste Alegeri MLNR 2010 ???
Ce eu am vreo nevoie sa abat atentia de la chestiunile de fond pe care le discutam aici ???


Sunt oamenii proveniti de la voi...unii cu multa hexperienta in MLNR.Nu va ajutati Fratii? rofl.gif

QUOTE
OK Coco, i'll turn you loose...i'll let you go...Zbori puiule, zbori !!!


rofl.gif Ce sa pierd Dude...da am pierdut timp pretios discutand cu un membru de-al vostru..care imi justifica cele sustinute aici..extraordinar de bine.Cuvintele sunt de prisos pentru a mai continuua.Prefer sa-mi vad de atelierul si ograda de puicute. rofl.gif

Even as one heat another heat expels,
Or as one nail by strength drives out another
My lords, that ira furor brevis est...

Pity us !!! good lords..
Have filled their pockets full of pebble stones,
And handing themselves in contrary parts,
Do pelt ... at one another's pate."

[i]Es Selamu Aleikum!!






--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Feb 2011, 03:16 PM
Mesaj #181


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(cocosel @ 1 Feb 2011, 04:08 PM) *
Es Selamu Aleikum!!

Hopaaa ! Ai dat-o pe ... egipteana ? laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 1 Feb 2011, 04:06 PM
Mesaj #182


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Ceremony was but devised at first
To set a gloss on faint deeds, hollow welcomes,
Recanting goodness, sorry ere 'tis shown;
But where there is true friendship, there needs none


...le zicea bine batranul Will, asa ca ia aminte. Cat despre padure ?? Atatea uscaturi cati copaci...
Lumea e colorata iar manifestarile ei nesfarsite...nu poti trage o concluzie privind numai prin gaura cheii...
Nu o poti trage nici daca privesti cu lupa ori cu telescopul, iar timpul ala nu e unul pierdut..E unul castigat ..

Florin nu a reusit sa isi sperie decat acolitii...nu si fratii.
Pe cei mai multi amagindu-i, pe altii la fel de multi prin tradare, iar pe restul prin calomnie.
Fratii au fost circumspecti cu el inca de la inceput, desi numai "mana maiastra" a lui EOC a putut dezvaluii demonul ce il locuia.

QUOTE
Sunt oamenii proveniti de la voi...unii cu multa hexperienta in MLNR.Nu va ajutati Fratii?


Au fost excomunicati...experienta lor nu mai poate fi un argument, dupa cum nici faptul ca au primit lumina nu mai poate fi invocat ca argument.




--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 Mar 2011, 09:00 AM
Mesaj #183


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Revenind la alegeri si la rezultatul lor...Orice s-ar spune, noul MM este un om de cuvant: a promis ca va continua politica (autocrata) dusa de predecesorul lui si iata se tine ...A fost deja comunicata catre obediente o propunere a sa pentru amendarea constitutiei, care printre altele are in vedere si prelungirea mandatului de la trei la cinci ani. Chirovici isi roade unghiile de invidie....el n-a avut nici curajul si probabil nici ideea...

Acest topic a fost editat de The Dude: 18 Mar 2011, 09:18 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marian13
mesaj 25 Mar 2011, 03:00 PM
Mesaj #184


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 10 October 09
Forumist Nr.: 15.053



QUOTE(cocosel @ 31 Jan 2011, 05:22 PM) *
Mai bine ai vorbi de cele intamplate cu ceilalti frati de seama care se cearta de mama focului...MLNAR.Danacu este dat afara din masoneria creata de el. rofl.gif
Sau despre divagatiile Marelui Suveran Comandor Shapira....cel care confisca functia pe nedrept. thumb_yello.gif (este radiat din masoneria franceza si dat afara din Loja România Unita si din Grande Loge de France după ce liderii de la Paris afla de falsurile în acte, furtul si falsul intelectual..intr-un an de gratie!!)
Sau de intalnirea din decembrie dintre Savoiu, Balcesti si Licio Gelli...Unul isi spune “Mare Maestru” (Savoiu) si altul “Suveran Mare Comandor” (Nestorescu-Balcesti), dar în România mai sunt si alti “Mari Maestri” şi “Suverani Mari Comandori”: Costel Iancu, Andre Szakvary, Radu Balanescu, Liviu Mânecan, Mircea Birţ, Ami Ionescu-Miu, Niţulescu, Sauciuc si lista nu se mai opreste.

Poti sustine afirmatia marcata cu rosu? Exista dovezi incontestabile in acest sens sau "asa am inteles si eu" ? Nu de alta dar si eu pot "intelege" multe, mai ales daca vreau sa duc discutia intr-un anumit taram. Intreb si eu doar asa in treacat, nu cumva singurul recunoscut, Costel Iancu este abonat la DNA si bubele se inmultesc cu fiecare vizita? Balanescu te contrazic, dar nu este Suveran Mare Comandor ci Mare Maestru. Nestorescu Balcesti mi se pare mie sau este cel mai bine galonat dintre cei enumerati de tine si chiar traieste ce spune? Liviu Manecan este sau nu in aer, tinand cont de faptul ca nu apartine nici macar unei asociatii create asa de dragul de a fi cu numele mason(MLNUR a fost radiata prin fuziunea cu MLNR 1880, prin hotarare judecatoreasca LINK iar el este exclus si totusi se prezinta ca un impostor mare smecher al mlnur...???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 25 Mar 2011, 06:14 PM
Mesaj #185


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE(marian13 @ 25 Mar 2011, 03:00 PM) *
Poti sustine afirmatia marcata cu rosu? Exista dovezi incontestabile in acest sens sau "asa am inteles si eu" ? Nu de alta dar si eu pot "intelege" multe, mai ales daca vreau sa duc discutia intr-un anumit taram. Intreb si eu doar asa in treacat, nu cumva singurul recunoscut, Costel Iancu este abonat la DNA si bubele se inmultesc cu fiecare vizita? Balanescu te contrazic, dar nu este Suveran Mare Comandor ci Mare Maestru. Nestorescu Balcesti mi se pare mie sau este cel mai bine galonat dintre cei enumerati de tine si chiar traieste ce spune? Liviu Manecan este sau nu in aer, tinand cont de faptul ca nu apartine nici macar unei asociatii create asa de dragul de a fi cu numele mason(MLNUR a fost radiata prin fuziunea cu MLNR 1880, prin hotarare judecatoreasca LINK iar el este exclus si totusi se prezinta ca un impostor mare smecher al mlnur...???


Lucian Cornescu Ring:


“In 1990, a venit la mine si s-a facut cunoscut ca frate regretatul Nicu Filip. Mi-a explicat atunci ca avea o loja ascunsa inca din timpul epocii Ceausescu. L-am sunat la telefon pe Schapira si i-am propus sa reincepem sa lucram ca masoni in Romania (in acel timp, functiona la Paris un Suprem Consiliu in exil precum si o Mare Loja).

Spre uimirea mea, m-am izbit de un zid, Schapira spunand un “NU” hotarat si explicand ca „acolo sunt numai securisti…”. Am mers mai departe, l-am luat pe Nicu Filip la mine, i-am pus la dispozitie birouri, secretara, sofer masina si i-am dat si o sarcina: cea de a gasi maestri masoni in adormire, de preferinta dintre cei deveniti maestri inante de 1935. In mai putin de doi ani, Nicu a gasit 19 frati cu care „a suflat in taciuni”, este adevarat, cu ajutorul mai multor Mari Loji straine si, in 1993, in luna mai, a fost consacrata M.L.N.R. si Supremul sau Consiliu.

Schapira a aflat ca la inceputul lunii mai 1993 trebuia sa vina la Bucuresti reprezentantii Supremului Consiliu Jurisdictiei Sud a S.U.A., in acel caz, Loja N.A.T.O. condusa de un contraamiral si a venit de indata la Bucuresti. Nicu l-a ignorat. Atunci, Schapira, jignit, a convocat la hotelul Bucuresti mai multi frati de el cunoscuti si SI-A TRANSFERAT TOATE PUTERILE. Cele ale sale de Suveran Mare Comandor in mainile lui Amedeo Lazarescu si, in acelasi timp, Marele Maestru in exil si-a transferat si el puterile in mainile lui Vladimir Boanta”....


Marcel Schapira...

A fost mason? Da, a fost iniţiat în România însă nu a atins niciodată gradul de “Maestru Mason”. A avut acte falsificate de un alt mason: Gravian.

Ajuns în Franţa a încercat să rupă şi el câte ceva de la Fraţii cu milă şi dare de mână. După o lovitură de teatru reuşeşte să măsluiască alegerile într-o Lojă din Paris (o lojă masonică românească), unde ajunge şef, adică Venerabil. Ca să eliminăm din start orice posibilă neînţelegere, dacă mai există masoni bătrâni, ei pot confirma că Schapira a fost informator al securităţii comuniste cu privire la activităţile masonilor aflaţi în exil la Paris.
“(…) serii de rapoarte care sunt la Securitate au fost făcute de mine, fiindcă erau trimişi speciali ca să facă un raport. Mi-au povestit. Era un medic aici, într-o inspecţie, care urmărea, şi m-a întrebat, domnule Schapira, dumneavoastră faceţi propagandă împotriva noastră? Şi cum s-a întors acolo i s-a spus ştiţi că aţi fost la masă la restaurantul cutare şi cutare. Eu ştiam că la acest restaurant românesc, patronul era şef la Securitate“. (M.Schapira)

În Supremul Consiliu iregular din Franţa (cel regular recunoscut este cel de la GLNF – Supreme Conseil pour la France) reuşeşte să se strecoare şi să capete gradul 18. Brusc ajunge la gradul 33, cel mai mare, dar… surpriză: gradul este primit de la o nulitate în ceea ce priveşte autoritatea masonică: masonul Gavrilescu. La fel de brusc, se auto-numeşte Suveran Mare Comandor, imediat după ce moare Fred Cerkez, ultimul adevărat şi legitim Suveran Mare Comandor.

Nu a făcut parte niciodată din niciun Suprem Consiliu de RSAA înafara celui roman in exil! Henry Baranger – Suveran Mare Comandor al Supreme Conseil pour la France a recunoscut SCR în exil dar nu a luat niciodată pe Schapira în supremul consiliu condus de el.După 1989, Marcel Schapira este dat afară de la Marea Loja a Franţei si s-a mutat la GLNF în Loja rusească Astrea / Astree...

În 1999, la reuniunea Suveranilor Mari Comandori de la Paris, ca urmare a raportului facut de Comisia de ancheta formata din Supremele Consilii ale Belgiei, Olandei si Elvetiei, Conferinta adoptă in unanimitate o decizie internaţionala semnată de de toti cei 18 Suverani Mari Comandori prezenţi, prin care se recunoaşte că Supremul Consiliu pentru România condus de Andre Szakvary 33, este continuatorul în linie directă şi neîntrerupta a Supremului Consiliu Constantin Moroiu, iar Szakvary este recunoscut ca Suveran Mare Comandor pentru România

Brusc, Schapira, într-un acces de furie totală se duce şi îl considera pe Constantin (Costel) Iancu, succesorul său iar acesta care pentru aşi consolida poziţia accepta ridicolul situaţiei şi îl numeşte pe Marcel Schapira Suveran Mare Comandor de Onoare ad Vitam al Supremului Consiliu pe care îl conduce..


As putea sa continui dar nu are rost...nu duc discutia nicaieri...citeste mai atent ce scriu..si toate virgulele..(era o enumerare si de comandori si de maestri aleatoriu)...
Povestea ca unul e mai breaz decat altul dintre cei enumerati...ma lasa rece si as putea continua cu asa zisele comploturi si intrgi care au caracterizat Ordinul.Restul e tacere!! thumb_yello.gif

Thou art gone to dwell with angel bands,
The happy and forgiv'n,
In thy father's house not made with hands,
Eternal in the heaven.
Where grief and pain shall enter not.
And earthly emblems are forgot.

O! yes! we know thou'st found the shore,
Of still and quiet streams ;
Of pastures green, where ever more,
Thou'lt bask in glory's beams :
That bourne for which the -sad soul yearns,
From whence no traveler returns.


Adieu!!

Acest topic a fost editat de cocosel: 25 Mar 2011, 06:18 PM


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Mar 2011, 07:31 PM
Mesaj #186


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(cocosel @ 25 Mar 2011, 08:14 PM) *
Lucian Cornescu Ring:

Ai ajuns sa citezi pe jagardeaua asta care in anii '90 ii facea jocul lui Iliescu ? devil.gif

Fiu al lui Camil Ring, mason interbelic si ziarist de stanga, Lucian Cornescu-Ring a emigrat in Franta, in anii regimului Ceausescu, dupa un scandal ramas invaluit in mister. Se pare ca fusese declarat "persona non grata" chiar de "Cabinetul 2". De ce? S-a zvonit ca facuse afaceri cu securitatea si ca ar fi fost implicat in disparitia unor bani din conturile "Dunarea". El personal povestea ca ar fi fost expulzat din cauza unei povesti de dragoste cu fata unui inalt demnitar comunist. Stabilit la Paris, a luat legatura cu cercurile masonice romanesti din exil si a fost initiat.
Intors in Romania dupa 1989, Lucian Cornescu-Ring s-a remarcat ca unul dintre apropiatii lui Petre Roman. A devenit extrem de activ, in politica, afaceri si masonerie. S-a inscris in Partidul Social Democrat condus de Sergiu Cunescu, ajungand vicepresedinte. A pleacat cu mare scandal si si-a infiintat propria formatiune, "Partidul Social Democrat Traditional", devenit, ulterior, "Partidul Particularilor".
Si in afaceri, Cornescu-Ring a parut urmarit de controverse si ghinioane. A fost implicat in scandalurile "Prezident" si "Tineretul liber". Nici pe plan masonic lucrurile nu au fost mai limpezi. A incercat sa intre in MLNR, negocieri in acest sens purtandu-se, se pare, in perioada 1996-1999. Motivele pentru care nu a fost admis raman in continuare neclare. Unii spun ca Lucian Cornescu-Ring avea pretentii prea mari, cerand sa fie primit cu onoruri si pus imediat intr-o functie mare. Altii sustin ca refuzul s-ar fi datorat interventiei lui Marcel Shapira, liderul necotestat al exilului masonic romanesc. Acesta ar fi comunicat, de la Paris, ca Lucian Cornescu-Ring fusese "ars intre coloane" pentru comportament duplicitar. Cert este ca, refuzat de MLNR, Cornescu-Ring s-a indreptat spre "disidentul" Andre Szakvary, care l-a primit cu bratele deschise. Astazi, se prezinta ca porta-voce a unei "federatii masonice", in realitate iregulara (fapt confirmat la Calgary).
Lucian Cornescu-Ring este casatorit cu avocata Gratiela Barla, cea care a candidat in 2000 si 2004, la presedintia Romaniei. Sotia sa pledeaza in toate procesele intentate de Szakvary celor care refuza sa-i recunoasca acestuia statutul de Suveran Mare Comandor. Un fapt divers interesant: la editura Gratielei Barla a fost tiparita prima carte a unui alt personaj controversat: "Printul" Paul Lambrino. (M.M.)


Acest topic a fost editat de March: 25 Mar 2011, 07:35 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
marian13
mesaj 28 Mar 2011, 04:26 PM
Mesaj #187


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 10 October 09
Forumist Nr.: 15.053



cocos, as fi curios, la ce te-ai astepta de la acest impostor pe numele sau Cornescu Ring? Acest om improasca intr-un mod super profesionist cu noroi in toti care nu ii sustin inventiile, nebunia...Te-ai fi asteptat la altceva? Citezi prea mult din presa si acorzi prea multa credibilitate(Cornescu e smecherul de la uniunea Ziaristilor Profesionisti daca nu stiai wink.gif )...parerea mea...unor fitzuici virtuale care au tocmai rolul de a denigra valorile Masoneriei. Daca sustii ineptiile acestui Cornescu inseamna ca esti in barca sa scufundata cu cativa apropiati sau dependenti ai sai. Sau poate dl manecan te impunge cu acul sa scrii..sau daca nu Manecan..poate Anca, aeroterma lui Szankvary...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 30 Mar 2011, 04:38 PM
Mesaj #188


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE(marian13 @ 28 Mar 2011, 03:26 PM) *
cocos, as fi curios, la ce te-ai astepta de la acest impostor pe numele sau Cornescu Ring? Acest om improasca intr-un mod super profesionist cu noroi in toti care nu ii sustin inventiile, nebunia...Te-ai fi asteptat la altceva? Citezi prea mult din presa si acorzi prea multa credibilitate(Cornescu e smecherul de la uniunea Ziaristilor Profesionisti daca nu stiai wink.gif )...parerea mea...unor fitzuici virtuale care au tocmai rolul de a denigra valorile Masoneriei. Daca sustii ineptiile acestui Cornescu inseamna ca esti in barca sa scufundata cu cativa apropiati sau dependenti ai sai. Sau poate dl manecan te impunge cu acul sa scrii..sau daca nu Manecan..poate Anca, aeroterma lui Szankvary...


March uneori trebuie sa vorbesti si de persoane care nici nu merita luate in seama...

rofl.gif rofl.gif

Mareane...Cornescu asta era "fiul" pentru mult iubitului tau Schapira intr-o perioada..cand ii si transfera toata puterea sa.Iti mai aduci aminte!! rofl.gif ...exact cum o face acum catre alti doi corifei. Iti dai seama de ridicolul situatiei...
Apoi mai bine vezi de ce unii care turnau la Secu sunt acum in gradele inalte ale Ordinului. rolleyes.gif
In privinta scrisului...nu are cum sa ma impunga nimeni..pentru ca distanta este enorma.






--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marian13
mesaj 30 Mar 2011, 10:01 PM
Mesaj #189


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 10 October 09
Forumist Nr.: 15.053



OK, sa le luam pe rand:
"fiul" nu avea cum sa ii fie ci cel mult frate. Daca a crescut sub ochii sai nu inseamna ca ii este si transferata toata responsabilitatea. Puterea de care vorbesti nu a transferat-o nimanui ci a creditat niste persoane, dar in nici-un caz lui Cornescu, de unde rezulta ca nu e vorba de nici-un ridicol.
Poate ar fi bine sa nuantezi cum e cu turnatul si inaltele trepte. Poate totusi vorbesti de ofiteri din cadrul serviciilor si nu de nea' Caisa care pentru o butelie varsa tot la nea' Gheo' care la randul lui dadea in primire la ofiterul intreprinderii.Daca ai prins vremurile, ca mie mi-au cam ajuns. Poate ar fi bine sa iti exprimi parerea: e nevoie de servicii sau nu e? Daca e nevoie, atunci ce problema ai cu cei care au intrat?In securitatea oricarui stat sunt recrutati oameni cu multe calitati, de care si Ordinul are nevoie. Daca nu e nevoie...motivezi chiar tu.
"Iubitul" meu nu poate fi...ci cel mult, omul despre care citesc cu mult drag si cu care empatizez pana la un anumit nivel. Nimeni nu isi doreste sa traiasca intr-o tara in care este obligat sa vorbeasca o alta limba decat cea in care viseaza.
Cu bine cocosel!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 30 Mar 2011, 11:34 PM
Mesaj #190


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Marian

Hai sa vedem ce zice chiar Maestru... hh.gif ohmy.gif rolleyes.gif

Ne amagim cu vorba multa si nu-mi place...Ok am inteles esti in MLNUR-1880 si vrei sa o scoti basma curata.Sunt prea multi care stiu povestea.. in restul nu mai intru pentru ca m-as desconsidera vorbind de ziduri si nu de coloane.

Din pacate nu voi putea sa fiu de acord sub nici o forma cu ceea ce sustii...a turna = a pune ciment pe constiinta altuia pentru a-ti desavarsi tu o constructie imorala.

Servicii...ce cuvant...cata onoare ar trebui sa se regaseasca in spatele lor...A face parte dintr-un serviciu nu te califica daca acolo nu ai inteles principiile umanitati..


A dreamer is one who can only find his way by moonlight, and his punishment is that he sees the dawn before the rest of the world.



--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marian13
mesaj 31 Mar 2011, 05:36 PM
Mesaj #191


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 10 October 09
Forumist Nr.: 15.053



Ce ti se pare draga cocosel asa ciudat ca un om afirma: pe Ring, fiul lui Cornescu cu care am fost in aceasi Loja, il socoteam, aproape ca pe fiul meu. Intre a spune ca Ring este fiul meu si a spune ca "il socoteam"....la trecut dragule, pentru ca intre timp a realizat ca aschia sarise departe de trunchi.
Spre linistea ta dragule, nu sunt in MLNUR 1880 pentru ca nici nu functioneaza in acest moment. MLNUR 1880 este o entitate infiintata de Szakvary&Comp si care inca nu si-a inceput activitatea ci sta in asteptarea unor decizii de "mai sus". Iar spre linistea ta definitiva, trebuie sa stii ca nu am facut si nu voi face parte dintr-o organizatie de tip masonic din motive strict profesionale.
Ai ramas dator la unele intrebari.
O zi buna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 4 Apr 2011, 08:08 AM
Mesaj #192


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



In 1993 functionau dispersat si aleatoriu mai multe loji iregulare. In afara era acelasi joc al securitatii: ori de cate ori se infinta o asociatie, structura, organizatie, a romanilor din diaspora, securitatea infinta imediat una paralela cu acelasi scop. Ideea era ca astea doua creau confuzie, se discreditau una pe alta, iar romanul emigrant evita sa se mai preocupe de asa ceva. Prima dintre acuze era exact asta: organizatia opusa era acuzata de infiltrare securista.

...cam asta s-a intamplat cu lojile romanesti care functionau in exil...

Nu ar trebui sa ii pese nimanui de ele intrucat erau la fel de iregulare, la fel de paralele cu subiectul si la fel de (i)legitime.
Regularitatea s-a disputat in tara, la inceput in jurul unor persoane ca Nicu Filip, Horia Nestorescu si....Eugen Ovidiu Chirovici..ca imi place mie sa admit sau nu, Chirovici a infiintat atunci o mare loje mai aproape de regularitate decat oricare alta...in timp ce MLNR s-a concentrat pe structura, cautand sa reactiveze masoni din adormire si nume importante ale vietii publice.

Ce imi place ca nota generala a discutiilor de aici e felul in care se arunca acuze si se fac marturisiri de genul: nu apartin nici unei loji, nu sunt mason: ba tu esti mason, ba tu apartii lojii cutare...demonizarea asta a masonului este o gogorita dea dreptul penibila. Masonul nu este unul care umbla prin buzunarele cuiva cand ala nu e atent. Este o optiune ca oricare alta...o alegere a ceva care poate rezolva chestiuni pentru care nu s-au gasit alte rezolvari...

Marian13...doar asa de curiozitate, care ar putea fi profesia care sa iti interzica accesul intr-o loja ???

Acest topic a fost editat de The Dude: 4 Apr 2011, 08:11 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 4 Apr 2011, 07:26 PM
Mesaj #193


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Dragul meu Marian...cred ca nu citesti cum trebuie sau nu intelegi sensurile...Am specificat doar atat in acest subiect... "Cornescu asta era "fiul" pentru mult iubitului tau Schapira intr-o perioada'....exact ceea ce sustine si filmul.....mai multa atentie.
Apoi MLNUR 1880 exista..si pe 18 martie daca nu gresesc s-a reconfirmat in uniune cu MLNR-1880...printr-o sentinta judecatoreasca...atentie la acel U... rofl.gif
Acum ca ai vrut sa aduci aici pe acest topic alte conjuctii si reprobabile personaje...nu prea ma intereseaza.In continuare pe str.Mecet va continua o asa zisa masonerie cum si in alte locatii ca Sos. Iancului.Din pacate nu vor putea sa se puna la acelsi nivel cu cea care a fost in ziua de Sf. Stefan 5989, in Templul Memorial din str. Radu de la Afumati.Vorba aceea "Magarii nu pot dormi pe o coada...o tin prea sus."
Acum daca vrei sa vorbesti despre servicii sa stii ca sunt o groaza de topicuri deschise si liber consfintite...

Spre necunostiinta unora Ordinul a primit in randurile sale incepand cu prima tinuta de la "Lebada" , cat si de la modesta "La Curte" personaje care nu au nici o tangenta cu elementele cheie ale sacrului.Pana la urma este vina lor ca au acceptat sa fie la aceeasi masa cu asemenea personaje...cine mai stie...poate ca spatiul acesta are farmecul sau balcanic.

Convulsii puternice care au implicatii mult mai strategice decat ceea ce se poate dezbate aici...draga Dude au transformat ceea ce incepuse la Alba Iulia dar care s-a curmat imediat la numai 6 saptamani dupa.

Daca la Rapirea din Serai cele doua pierderi constiente cazute la datorie au salvat alte patru inseamna ca nimic nu este pierdut.Factorul uman este si va ramane cea mai importanta bresa din sfera informatiilor. thumb_yello.gif

DAca exista, il vom folosi. Daca nu, vom gasi o solutie… mwah1.gif



--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 5 Apr 2011, 08:07 AM
Mesaj #194


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE
Convulsii puternice care au implicatii mult mai strategice decat ceea ce se poate dezbate aici...


Nu vad ce si mai ales de ce un subiect sau altul "nu s-ar putea dezbate aici"...Ahhh, ba da. Acum pricep. Te referi la faptul ca suntem way out of topic...
Da, corect...Numai ca vezi ca sunt multe altele, asa ca te astept si pe acolo thumb_yello.gif

Acum inapoi la alegeri....
Desigur, informatia de baza este telul imediat declarat al noului MM si anume acela de a isi consolida pozitia firava.
Pe langa tentativa ce devine tot mai concreta de a modifica Constitutia prin impunerea unui mandat mai lung, Balanescu mai incearca si o deschidere fara precedent catre orientele puternice. Are multe usi inchise dar si o tenacitate greu de egalat.

pana la noi evenimente ploua cu pasaje la 33...un fel de mita electorala...

Acest topic a fost editat de The Dude: 5 Apr 2011, 08:08 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 May 2011, 08:04 AM
Mesaj #195


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



......iata ca alegerile nu s-au incheiat...Dupa lovitura data de Gherasim in ajunul congresului si regresia asteptata dar neasteptat de bine motivata a lui Gheordunescu, cele doua evenimente nu au cum sa nu fie legate intre ele, se discuta tot mai des de o posibila demisie a fratelui Balanescu.
In mod ciudat, insa pe deplin justificat, vinovat de toate s-ar face Chirovici....

Oricum in august are sa se intample un eveniment in care Balanescu si-a pus mari sperante...functie de el vom sti daca in toamna vom avea alegeri sau nu...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 Nov 2011, 07:19 PM
Mesaj #196


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...si s-a petrecut in septembrie....nu vor fi alegeri anul acesta, dar nici nu se va sfarsi bine pentru nimeni.

Insa evenimente recente imi dau abia acum posibilitatea de a face o reflexie cu privire la alegerile din 2010.

Mircea Gheordunescu era MM-ul sustinut de mai bine de 40% din masonii cu drept de vot.
In mod logic si natural, turul final ar fi trebuit sa ii consfinteasca numirea pentru noua functie.

In perioada decisiva a alegerilor insa, un grup constituit ocazional a intreprins mai multe demersuri care au culminat cu intoarcerea rezultatului.
Vinovatii au actionat in inconstienta fata de puterea lor, ori cu posibilitatea reala ca ea sa se poata concretiza.

Surpriza a fost pentru toata lumea si ea are dimensiunile unui coup d'état.
Asa se explica si esecul lui Mircea Gheordunescu, care si-a dorit pozitia de MM, a avut cel mai valoros program, cea mai reusita campanie...si de ce sa nu o spunem si sprijinul fatis al unor structuri cu mare influenta in MLNR.

Dupa dezmeticeala, toti cei afectati au trecut la actiune.
Rezultatul: numiri peste noapte a unui numar urias si disproportionat de demnitari, convulsii interne de genul scrisorilor lui Gherasim si inca si mai grav a altor initiative care pun sub semnul intrebarii chiar legalitatea functionarii MLNR si RSAA. Ca sa intregeasca confuzia si deruta, rapoarte ale comisiilor de cenzori fac afirmatii alarmante in legatura cu gestionarea unor fonduri.

Din alta zona Mircea Basescu alimenteaza o grupare cu o directie proprie si cu o evolutie fulminanta, iar UGLE nu va ramane impasibila la toata aceasta avalanse de intamplari majore.

Solutia ceea mai probabila va fi o demisie de onoare...dar nici varianta infintarii unei curti constitutionale nu este de lepadat, desi Gales nu pare sa fie cea mai potrivita persoana pentru asa ceva..

In concluzie: alegerile viciate conduc intotdeauna la situatii ambigue si imposibil de gestionat

Acest topic a fost editat de The Dude: 7 Nov 2011, 07:22 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 7 Nov 2011, 08:33 PM
Mesaj #197


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Dar noi suntem in noiembrie dupa conventul de sambata unde nimic nu a intins plasa... rolleyes.gif

Ar trebui sa detaliezi despre grupul constituit...in jurul cartilor de pocher, aflat sub culoarea portocalie sau sub semnul unor oamenii vechi dintr-o zona obscura...culmea din aceeasi zona in care Mircea si-a concretizat cariera. Vechile greseli se platesc. thumb_yello.gif rofl.gif

Acelasi Gales (coleg de-al tau din Woodward) nu poate sa schimbe nimic si soarta este pecetluita inainte de a incepe. Acceptarea externa de facto si iminenta conferinta a inchis totul intr-un unghi ce nu poate fi marit incat sa devina drept.

Da Basescu joaca interesant..alaturi de camarazii mai vechi sau noi...printre ei revenind si Dinu.

O singura concluzie se desprinde si nu aceea de schimbare..ca odata la cativa ani intr-un convent Fratii se lupta cu alti Frati pentru caramizii dar si pentru influenta intr-un sistem care te obliga sa apelezi la resurse si influente din afara Ordinului pentru a-ti asigura victoria, sistem care iti creeaza obligatii imposibil de ignorat si care afecteaza automat calitate activitatii masonice pe termen lung.

Iata si urmarile...UGLE se va face ca ploua...

History has seen his fall
The one eyed man has found his mark
Riding the truth he will call
For the King with little wisdom
And the Veil will be lifted
And the blind WILL SEE.


Acest topic a fost editat de cocosel: 7 Nov 2011, 08:34 PM


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 8 Nov 2011, 10:12 AM
Mesaj #198


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(cocosel @ 7 Nov 2011, 09:33 PM) *
Dar noi suntem in noiembrie dupa conventul de sambata unde nimic nu a intins plasa... rolleyes.gif


Dar ba da...s-a intamplat in septembrie. Evenimentul cheie..piatra care va genera intreaga rostogolire.
Trebuia in august insa....Daca ai sa observi cu atentie vei constata o nuantare a decretelor emise dincolo de aceasta data si in general a intregului discurs din zona MM. Sigur ramane derapajul grosolan al suspendarii persoanelor opozante cu 12 ore inainte de Convent...Dar...MM-ul a vazut clar pisica. Deja lucrurile decurg intr-o anumita directie. Sa nu uitam ca MLNR ramane o organizatie discreta careia nu ii sunt la indemana gesturi de mare spectacol (destituiri, iesiri la rampa, demisii spectaculoase, etc.)

QUOTE
Ar trebui sa detaliezi despre grupul constituit...in jurul cartilor de pocher, aflat sub culoarea portocalie sau sub semnul unor oamenii vechi dintr-o zona obscura...culmea din aceeasi zona in care Mircea si-a concretizat cariera. Vechile greseli se platesc. thumb_yello.gif rofl.gif


Poate...dar eu nu mai pot face asta acum. Numele meu din spatele nickului a aparut deja de nepermis de multe ori pe acest site.

QUOTE
Acelasi Gales (coleg de-al tau din Woodward) nu poate sa schimbe nimic si soarta este pecetluita inainte de a incepe. Acceptarea externa de facto si iminenta conferinta a inchis totul intr-un unghi ce nu poate fi marit incat sa devina drept.


Aici esti in eroare. Gales reprezinta Gheordunescu si tot ce se afla in spatele lui.
Mai inseamna 6 dintre primi 14 din care 1 e MM.....

QUOTE
O singura concluzie se desprinde si nu aceea de schimbare..ca odata la cativa ani intr-un convent Fratii se lupta cu alti Frati pentru caramizii dar si pentru influenta intr-un sistem care te obliga sa apelezi la resurse si influente din afara Ordinului pentru a-ti asigura victoria, sistem care iti creeaza obligatii imposibil de ignorat si care afecteaza automat calitate activitatii masonice pe termen lung.


Gresit. Concluzii sunt mult mai multe. Insa afirmatia cu "Fratii se lupta cu alti Frati " e falsa si tendentioasa. Unii frati au alte pareri decat alti frati si despre modul in care ar trebui coordonata MLNR. Iarasi nu stiu pe nimeni care sa fi facut apel la forte externe Ordinului (nici nu inteleg chestia asta). Stiu in schimb masoni care s-au folosit de pozitiile lor profane pentru a face presiuni pe alti frati masoni...e o mica mare diferenta.

QUOTE
Iata si urmarile...UGLE se va face ca ploua...


Nu esti la curent cu evenimentele ???
Deja a reactionat...timid, aluziv, subtil si distant...nici nu putea face altfel cum.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 10 Nov 2011, 04:02 PM
Mesaj #199


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Evenimentul cheie..piatra care va genera intreaga rostogolire..


Inca odata ma indoiesc de posibilitatea astea...ce-i drept ar avea sanse de izbanda dar sunt altii care submineaza din interior insasi opozitia formata.Piatra are nevoie de un imbold pentru a fi in miscare...

QUOTE
Poate...dar eu nu mai pot face asta acum


Cu alte cuvinte...lasi treaba murdara in sanul altora... rofl.gif

QUOTE
Aici esti in eroare. Gales reprezinta Gheordunescu si tot ce se afla in spatele lui.


Nici nu am spus ca nu ar reprezenta...vorba aia finii raman in familie...dar ai uitat ca, Caramanian a spus cu mult timp inainte de alegerile din 2010 ca Mircea va intra primul in finala si va iesi ultimul.
Greseala a fost ca s-a alaturat unui val condus de Tanasie si a acceptat alianta cu Moisescu care il situa in ofensiva fata de York. Plus de asta fortele de care aminteam sau coalizat in jurul idei exprimate de Iancu la acel eveniment pe care la vremea respectiva l-am deconspirat si hazardat. Cel mai de neaaceptat imi pare lovitura pe care a primit-o din sanul vechilor frati de arme...si ma opresc aici. ohyeah.gif

QUOTE
Iarasi nu stiu pe nimeni care sa fi facut apel la forte externe Ordinului (nici nu inteleg chestia asta). Stiu in schimb masoni care s-au folosit de pozitiile lor profane pentru a face presiuni pe alti frati masoni...e o mica mare diferenta.


Haide-de....chiar vrei sa vorbesc de cei care fac pasii ca Fred Astaire cu glezna rupta sau cei care confund ocult cu haute couture....Ambii candidati la functia de MM au avut influente profane.Punct. In marinimia mea iti ofer doua nume care au ajutat alte nume...Serbanescu si Diaconescu (nu cel de la OTV) primul DIE al doilea adjunct pe la servicii intr-o perioada...Mai departe nu mai stiu. rofl.gif

QUOTE
Nu esti la curent cu evenimentele ???


Nu ma mai intereseaza atat de mult...

O piatra care se rostogoleste nu prinde muschi. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de cocosel: 10 Nov 2011, 04:06 PM


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Nov 2011, 04:38 PM
Mesaj #200


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



@ cocosele,

Pe unde stai ascuns ? Si ... poc, apari cu raspunsurile pregatite parca cu... echerul si compasul laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Nov 2011, 09:17 AM
Mesaj #201


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(cocosel @ 10 Nov 2011, 05:02 PM) *
Inca odata ma indoiesc de posibilitatea astea...ce-i drept ar avea sanse de izbanda dar sunt altii care submineaza din interior insasi opozitia formata.Piatra are nevoie de un imbold pentru a fi in miscare...


Nope. Eroare.
Dupa numire MM a premiat de-a valma, pe langa acoliti si pe unii dintre opozanti incercand astfel o manevra de divizare a celor care ii erau potrivnici.
Acestia insa s-au sfatuit daca e bine sa accepte ofrandele. A fost o decizie comuna care a dejucat planul discordiei si i-a intarit pe conjurati.
Efectul ei secundar ramane insa suspiciunea proiectata in randul celorlalti membri, potrivit careia ei au deflectat.

QUOTE
Cu alte cuvinte...lasi treaba murdara in sanul altora... rofl.gif


So sorry....poate ridici tu manusa ??

QUOTE
Nici nu am spus ca nu ar reprezenta...vorba aia finii raman in familie...dar ai uitat ca, Caramanian a spus cu mult timp inainte de alegerile din 2010 ca Mircea va intra primul in finala si va iesi ultimul.


Nu numai fini...Europa Unita, Grupul de la Roma...ce Dumnezeu..???...Tu ai fost totdeauna bine informat !!!

QUOTE
Greseala a fost ca s-a alaturat unui val condus de Tanasie si a acceptat alianta cu Moisescu care il situa in ofensiva fata de York. Plus de asta fortele de care aminteam sau coalizat in jurul idei exprimate de Iancu la acel eveniment pe care la vremea respectiva l-am deconspirat si hazardat.


Nu acolo a gresit. L-a evaluat corect pe Tanasie (nici nu era greu) iar cu Moisescu (s-ar putea sa fie o confuzie de nume aici) nu a facut niciun pact.
Iancu s-a adaugat insurgentilor aproape pe ultima linie incercand sa evite un pericol pe care il simtea in aer. L-a lovit insa oricum (zilele astea) pentru ca era o lucrare mai veche...vorbesc aici de prima epistola...Prietenii stiu ce zic...la fel si unii din frati.

Epistola asta, cu date si fapte, asociata cu raportul lui Gherasim nu pot ramane fara ecou...si pentru ca el sa nu intarzie, macar din directia lumii profane (citeste magistratura), in epistola si in raport s-au furnizat toate ingredinetele necesare. Nici UGLE nu poate inchide ochii la un scandal ca asta...dupa cum nici UEFA nu poate sa ignore un Mircea Sandu interlop.


QUOTE
Cel mai de neaaceptat imi pare lovitura pe care a primit-o din sanul vechilor frati de arme...si ma opresc aici. ohyeah.gif


Nu ei. Unii ce din afara ar fi putut parea frati de ...serviciu, dar care in fapt nu au contat in planurile si prognozele anticipate.
Cum am spus, nu a fost programat anterior. Sigur ca fiecare candidat a avut o strategie si s-a bazat pe aliante, insa grupul de care zic a actionat din impuls, pe moment si exploatand o fisura aparuta chiar in derularea altui proiect prestabilit


QUOTE
Haide-de....chiar vrei sa vorbesc de cei care fac pasii ca Fred Astaire cu glezna rupta sau cei care confund ocult cu haute couture....Ambii candidati la functia de MM au avut influente profane.Punct. In marinimia mea iti ofer doua nume care au ajutat alte nume...Serbanescu si Diaconescu (nu cel de la OTV) primul DIE al doilea adjunct pe la servicii intr-o perioada...Mai departe nu mai stiu. rofl.gif
Nu ma mai intereseaza atat de mult...


Nu prietene...vezi ajungem iar aici. Masoneria nu trebuie confundata cu persoanele, care numai pentru o secunda in scara vremii, o reprezinta.
Du-te inapoi in timpurile pe care le evoci mereu nostalgic si afla ca persoanele pe care le elogiezi nu erau cu nimic mai putin umane ca astea de azi, de aici.
Ca si atunci existau orgolii, vanitate, actiuni de culise si intrigi de tot felul...Unde sunt toti oamenii aia azi ??? Unde e scopul pentru care au luptat ??
Peste toate s-a asezat calm concordia...cimitirul e singurul loc in care e pace pe pamant.
Masoneria isi vede insa in continuare netulburata de drumul ei...

Tu la bagi pe toate in aceiasi oala si ordin si oameni si veleitati....


s-auzim si de bine.............

Acest topic a fost editat de The Dude: 11 Nov 2011, 12:04 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 11 Nov 2011, 11:01 AM
Mesaj #202


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Lasand cuvintele frumoase si frazeologia inaltatoare la o parte, masonii romani se dovedesc la fel de fripturisti ca si branzovenescu si farfuridi.Scandaluri fara incetare, balacareli si actiune ioc.

Baietii astia nici o caruta nu ar fi instare sa "conduca" , toti ar vrea pe capra.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Nov 2011, 12:21 PM
Mesaj #203


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(turbo trabant @ 11 Nov 2011, 12:01 PM) *
Baietii astia nici o caruta nu ar fi instare sa "conduca" , toti ar vrea pe capra.


Cum nu conduc Romanica ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Nov 2011, 12:29 PM
Mesaj #204


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



In varianta TT ea e neguvernabila si neguvernata....ceea ce e mai bine decat prost guvernata...
Ce sa faci...un optimist si el acolo.....


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 19 Nov 2011, 10:06 PM
Mesaj #205


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Sau poate nu. Romania este guvernabila si poate fi guvernata in momentul in care este condusa de catre o clasa politica de calitate, care promoveaza legi bune si oportune.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 4 5 6
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 12:36 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman