HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Alegeri Mlnr 2010
The Dude
mesaj 11 Sep 2010, 03:41 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



AndraV Long time no see jamie.gif

QUOTE
Tot respectul pentru Balanascu si ceilalti candidati la functia de mare maestru. Ar fi culmea sa-i port pica directorului Institutului Oncologic Roman care salveaza atatea vieti in conditiile saraciei lucii din sistemul sanitar romanesc...


Numai ca e exact ca in bancul ala cu Radio Erevan: Nu e vorba de profesorul Balanescu, ci de medicul primar Balanescu, nu e vorba de Institultului Oncologic ci de spitalul "Grigore Alexandrescu", nu e vorba de director ci de directorul medical (chestii total diferite in ciuda apropierii de denumire/titlu).
Nu e vorba "ca salveaza atatea vieti" (se chinuie din rasputeri sa faca asta cu a lui) pentru ca e pensionat de ani buni si nu mai practica.
In fine, nu e vorba de vieti salvate ci de sanse de supravietuire irosite*. Nu zic eu asta....
Rata de tratamente reusite a IOC- Bucuresti este socotita cea mai mica din lume (intr-o evaluare OMS 2005)..
In aceiasi lume in care exista si Trinidad Tobago, Burkina Faso si Bangladesh si atatea alte state prospere si emancipate....


*Un mic pont: faci o confunzie marunta intre tata si fiu. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 11 Sep 2010, 09:45 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 12 Sep 2010, 10:59 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Traian Caramanian


Nascut in 1962, in Eforie Nord si initiat in 1999 prin RL Ovidius, Orientul Constanta (Costinesti), Traian, ajunge in 2003 asistent al Marelui Maestru EOC pentru Orientele Tulcea, Constanta si Mangalia (???) si in 2006 Pro Mare Maestru.

Evolutia lui, anuntata cumva de fostul MM Gheorghe Comanescu, are explicatii in evolutia situatiei sale financiare devenita brusc prospera, dincolo de anul 2000. Pana atunci fratele Caramanian, absolvent al facultatii de nave al Dunarii de Jos se descurca cum putea cu propria societate infiintata prin 1991.

Programul candidatului Caramanian intitulat: "Programul unui Cautator" si animat de lozinca:
"Acum, mai mult ca niciodata, pe langa recunoasterea Angliei ca putere suprema, avem nevoie de recunoasterea Romaniei si a romanilor"
..incepe foarte bine: "oferta mea este un Mare Maestru care sa fie cel dintai frate in slujba fratilor". Adica primul intre egali

Inca si mai bine, in cele ce urmeaza excelenta sa ne propune sapte principii fundamentale pe care intregul sau program se sprijina:

1. Principiul traditiei ce presupune , atentie, nu vreo schimbare majora ci doar aplicarea regulamentelor si a constitutiei existente.."printr-un management performant"
2. Principiul experientei adica, inca o data, respectarea circuitului obligatoriu oricarei ascensiuni in ierarhia Ordinului, cea prevazuta in landmarkuri.
3. Principiul suveranitatii, cel al intaririi autonomiei lojilor
4. Principiul dialogului, un picut mai greu de priceput el propune in esenta ca nicio decizie a Marelui Consiliu sa nu fie luata fara acceptul lojilor.
5. Principiul echilibrului, de-a dreptul bizar, dar trecand prin spirala alambicului explicativ, intelegem ca el ar urma sa reglementeze soarta noilor initiati in raport cu lojile si cu devenirea lor ulterioara.
6. Principiul calitatii, ce ar fi foarte limpede daca fratele Caramanian nu l-ar explica prin conceptul vag ce rezida din pretentia ca "toate deciziile sa aiba la baza interesul MLNR"

Aplicarea acestor principii trebuie sa duca la o consolidare a MLNR, in plan institutional, constitutional si moral.

Programul e intarit de trei obiective ce au in vedere afirmarea MLNR in societatea profana ca o forta puternica, curata si bine intentionata. Restabilirea pozitiei meritate in plan international si consolidarea relatiilor interne. Foarte frumos.

Imediat dupa aceasta urmeaza un atac cu totul neasteptat la cateva cutume dubioase ce pareau insa eterne MLNR-ului. Din pacate ele nu pot fi communicate aici, insa importanta lor, felul in care au fost identificate si curajul de a spune unor lucruri pe nume, pe mine unul m-au impresionat in cel mai placut mod. Traiane, prin aceasta abordare ai reabilitat in sistemul de valori al fiintei mele acest nume ce s-a prabusit abisal acolo in ultimii cinci ani.

Constituirea Consiliilor Luminilor Fiecarui Orient ca si instituirea Consiliului National al Luminilor, ar putea fi si altceva decat o oferta de posibile inalte posturi adresata celor ce ii vor sustine candidatura, dar din pacate aceste propuneri raman insuficient explicate si devin suspecte de asa ceva.

Ultimele idei si anume programarea unui singur Convent anual si introducerea studiilor masonice in anumite facultati il fac pe excelenta sa fratele Traian Cramanian alesul inimii mele pentru aceasta cursa.

L-am cunoscut ca pe un tanar retinut, cu mult bun simt si foarte circumspect.
Aspectul aparent neangrijit (un barbe a trois jours) tenul mai masliniu, reprezentativ etniei sale, toate astea in opozitie cu apetitului pentru un anume gen de glume si apropierea servila fata de regimul EOC m-au facut totusi sa il privesc in alt fel.

Nu stiu daca el ar fi cel mai bun candidat, dar stiu cu siguranta ca el are cel mai curajos, cel mai concis, cel mai direct, cel mai asteptat si cel mai realizabil dintre programe.

Succes Traiane..........desi sansele tale....


PS.

QUOTE(cocosel @ 8 Sep 2010, 01:13 AM) *
Traian Caramanian - Pro MM al MLNR consiler al presedintelui Agentiei Nationale pentru IMM-uri...
…[..]…care desi a primit si girul lui Chirovici ca drept urmas...


Fals, in documentul de evaluare a posibililor succesori (scrisoarea in care isi anunta prelungirea mandatului) EOC, analizand toti pretendentii valizi, nici macar nu aminteste de TC.

Acest topic a fost editat de The Dude: 12 Sep 2010, 11:16 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 12 Sep 2010, 11:05 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(cocosel @ 8 Sep 2010, 01:13 AM) *
a refuzat in ultima clipa preluarea demnitatii de Mare Maestru.Multii stiu motivul astept ca ceilalti sa il impartaseasca.


Fals. Nimeni, niciodata nu i-a propus asa ceva. Nu oficial. Poate singuri la pisuar, EOC sa fi facut o gluma sovietica....asta n-am de unde sa stiu la fel de bine ca tine.

QUOTE(cocosel @ 8 Sep 2010, 01:13 AM) *
.. caci chiar Traian spunea in incheierea programului sau adresat fratilor : " ... o continuare fireasca alaturi de echipa actuala a Marelui Maestru, Eugen Ovidiu Chirovici"


Fals. Fraza incriminata suna in context exact asa:

"Masonii au avut intotdeauna idealuri mari. De aceea, ceea ce va propun este reforma.
In sensul cel mai pozitiv al expresiei, ca o continuare fireasca a activitatii mele, alaturi de echipa actuala a Marelui Maestru EOC
"

Inca o data, iata cum o mica "scapare" intoarce sensul unei intregi ideei..

QUOTE
Sustinut agresiv de Dan Tanasie (Mare Secretar) si de cei din echipa lui Mircea


Fals. Dan Tanasie, cunoscut si ca Dan TanaS.I.E. nu cunoaste verticalitatea decat din auzite.
l-ar sustine agresiv si pe Ceausescu daca asta i-ar putea asigura continuitatea in functie.
Despre echipa lui Mircea speculatia e pur si simplu lipsita de orice sens, cu atat mai mult cu cat la acel nivel candidatura lui TC nu e considerata un pericol.

Inteleg mai bine acum de ce ai ales sa te retragi din discutii...desi continui sa regret asta.

Acest topic a fost editat de The Dude: 12 Sep 2010, 11:16 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 12 Sep 2010, 12:56 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Fals. Nimeni, niciodata nu i-a propus asa ceva. Nu oficial. Poate singuri la pisuar, EOC sa fi facut o gluma sovietica....asta n-am de unde sa stiu la fel de bine ca tine.


Accept provocarea..dar ultima data.

"Now just how did I do that?” What they mean is, they don’t know how they did it. They have only an incomplete view of how they did it. They then have to recover, step by step, the manner in which they did it.”

Masoneria presupune, in tarile unde functioneaza coerent, pregatirea urmasilor de catre Fratii aflati pe diverse functii. Astfel, Maestrul Venerabil al unei Loji este inlocuit de Primul Supraveghetor sau de Secundul Supraveghetor. Acestia au ocupat insa functii mai marunte in Loja inainte de a deveni Supraveghetori. Modul acesta de pregatire a Demnitarilor Atelierului, trecandu-i prin toate functiile in asa fel incat, in momentul in care preiau conducerea Atelierului ca Maestru Venerabil, sa il poata conduce cu intelepciune, se reflecta si in modul de selectie a personalului de conducere din zona corporatista vest-europeana si nord-americana. Sefii isi cresc urmasii, fara teama de competitie. Pentru ca sefii stiu, inca de la investirea in functie, ca mandatul lor este limitat in timp.
Suntem in 2007...incep discutiile despre desemnarea unui posibil viitor candidat...in 2009 dupa mai multe intalniri se stabilesc punctele de urmat...sunt 7 frati de rang inalt ce iti pot confirma ca au desemnat atunci ca drept urmas pe Traian Caramanian.(propunere venita din partea Marelui Maestru).Punct de reper Novotel apoi Marriott.Dar ca profan nu vreau sa conving pe nimeni asa ca din partea mea subiectul este inchis.


QUOTE
Fals. Fraza incriminata suna in context exact asa:

"Masonii au avut intotdeauna idealuri mari. De aceea, ceea ce va propun este reforma.
In sensul cel mai pozitiv al expresiei, ca o continuare fireasca a activitatii mele, alaturi de echipa actuala a Marelui Maestru EOC"


Zambesc...acel cuvant nu schimba cu nimic...ceea ce insasi propozitia doreste sa aduca la cunostiinta.Cum sa faci reforma alaturi de echipa actuala...cum sa faci reforma cu acceasi echipa.Un pic cam veleitar...si lipsit de sens.Doar o parere personala nimic mai mult.Mai ales ca sunt persoane pe aici care vor sa ma gaseasca...dar nu-si exprima si intentia si motivatia.Interesant pana intr-un punct. blink.gif rofl.gif

QUOTE
Fals, in documentul de evaluare a posibililor succesori (scrisoarea in care isi anunta prelungirea mandatului) EOC, analizand toti pretendentii valizi, nici macar nu aminteste de TC.


Din ciripit de randunele am primit aceasta minunata informatie....Daca este falsa imi pare rau pentru cei care mi-au furnizat-o...daca nu, noi sa fim sanatosii si vom descoperi adevarul.Lupta deschisa la varful atelierelor se da intre cele 2 curente angrenate.Unul sustinut deschis sau din umbra de catre actuala echipa de la conducerea MLNR.(Conservatorii...si aici intra cei doi pe care i-am amintit in posturile precedente) si altul care doreste "imbunatatirea".Ca se vor face jocuri si alte masinatiuni...nu ma priveste.Asta tine pur si simplu de interior.

Cu acestea fiind spuse le doresc „talibanilor lui Nini”; „cravatelor violet ale lui Radu”; „neintegratilor lui Cornel”; „conservatorilor traditonalisti ai lui Mircea” si „milosilor lui Traian”....multa intelepciune.

Ultimul post la care mai raspund pe acest subiect...si din lipsa de timp dar mai ales pentru a nu influenta sub nici o forma mersul firesc.
Dude ai cale libera...zdrobeste-ma!! thumb_yello.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 12 Sep 2010, 05:23 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE
Suntem in 2007...incep discutiile despre desemnarea unui posibil viitor candidat...in 2009 dupa mai multe intalniri se stabilesc punctele de urmat...sunt 7 frati de rang inalt ce iti pot confirma ca au desemnat atunci ca drept urmas pe Traian Caramanian.(propunere venita din partea Marelui Maestru).


Ha, ha, ha....nici nu comentez asta....rofl.gif
Adica in 2007...cand MM se straduia sa schimbe constitutia ?? ...sau mai apoi cand il incuraja pe Florin Ghiulbenghian ??...sau cand il momea cu aceiasi nada pe Radu Balanescu ??? De fapt nici nu te contrazic, in toate jocurile alea alambicate si murdare a le lui EOC o fi existat si o initaitiva din asta secreta, dar crede-ma ea nu a depasit niciodata o sfera de informare mai mare decat cea a celor "sapte frati de rang inalt" (de fapt numai sase )ori a povestii la care faci aluzie prin citatul ala. Istorioara ridicola si falsa de la un cap la altul, menita sa justifice prelungirea mandatului lui EOC cu inca un an peste prevderile constitutionale, ca fiind initiativa altcuiva si urmarea unei conjuncturi exceptionale.


Cutuma cu primul ciocan succesor de drept al venerabilului (la noi ) este o gluma desigur.
Tu glumet ai fost de cand te stiu ...si ai avut si umor de cele mai multe ori, ca si acum.

QUOTE
Zambesc...acel cuvant nu schimba cu nimic ..ceea ce insasi propozitia doreste sa aduca la cunostiinta


Tu zambesti, iar eu ma tavalesc pe jos de ras. Azi esti in mare forma..nimic de zis thumb_yello.gif

Nicio diferenta intre:

QUOTE
"Masonii au avut intotdeauna idealuri mari. De aceea, ceea ce va propun este reforma.
In sensul cel mai pozitiv al expresiei, ca o continuare fireasca a activitatii mele, alaturi de echipa actuala a Marelui Maestru EOC"


Si

"Masonii au avut intotdeauna idealuri mari. De aceea, ceea ce va propun este reforma.
In sensul cel mai pozitiv al expresiei, ca o continuare fireasca , alaturi de echipa actuala a Marelui Maestru EOC
"


Iarta-mi intrebarea, dar atunci la ce te-ai mai straduit sa ciuntesti textul ??
Terenul ala mlastinos pe care functioneaza Masoneria Romana, anuntat de tine, este in acelasi timp si un loc al nuantelor si al mesajelor indirecte.
Al unui altfel de limbaj, situat la un nivel superior al comunicarii, mai putin accesibil intelectelor insuficient echipate. Da nu e cazul in situatia de fata.

Daca fraza maltratata de tine suna ca un angajament pentru urmarea politicii predecesorului, fraza din program spune exact pe dos.

Voi face ceea ce am facut si in echipa trecuta, ne spune fraza, adica ceea ce stiu, pentru ca nici atunci si nici acum eu nu sunt altfel...
Se insinueaza aici chiar ca excelenta sa ar fi facut o opozitie in aceasta echipa (si unii fratii stiu ca e mai mult o aluzie la ceva, decat o insinuare).
Intregul program striga insa asta in gura mare. Toate masurile anuntate, cu exceptia a doua, propun repararea a ceva ce nu a mers...Deci cum s-ar impaca asta cu o ipotetica si trasa de par asigurare de continuare a unor politici declarate deficitare ???

QUOTE
Dude ai cale libera...zdrobeste-ma!!


Imi pare rau prietene, dar e mult prea tarziu pentru asa ceva.
Ai facut tu singur toata treaba mai bine decat oricine altcineva..................

Acest topic a fost editat de The Dude: 13 Sep 2010, 07:42 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 12 Sep 2010, 05:27 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



uitam...

Explicatia pentru acest citat:

QUOTE
"Now just how did I do that?” What they mean is, they don’t know how they did it. They have only an incomplete view of how they did it. They then have to recover, step by step, the manner in which they did it.”


produs de Cocosel se afla aici.

Adevarul celor petrecute este urmatorul: intalnirea a avut loc si s-au comentat pe rand posibili succesori.
Pentru fiecare caz in parte EOC s-a opus cu asentimenul ferm a patru dintre participanti si pe fondul nehotararii altor doi.
Cel de al saptelea s-a ridicat si a parasit discutia fara sa mai astepte finalizarea ei.

Rezultatul a fost o scrisoare trimisa de EOC obedientelor regionale in care povestea ca la acea discutie au fost analizate pe rand posibilele candidaturi si ca niciuna nu a fost gasita corespunzatoare. Ele erau prezentate extrem de critic si cu toate neajunsurile lor. Numele lui Cramarian nu apare mentionat nici macar pe dunga documentului. Ca urmare el EOC, se vedea obligat sa isi prelungeasca mandatul spre binele craftului........

Acest topic a fost editat de The Dude: 12 Sep 2010, 05:53 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 12 Sep 2010, 07:58 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Exact aici am vrut sa ajungem...si desi incerci sa cauti cele cateva greselii strategic plasate...mi-ai confirmat cele subliniate.Cat priveste pe Florin Ghiulbenghian care s-a straduit asa cum el insusi relateaza sa devina Mare Maestru prin jocuri de culise..si sa puna in situatie delicata mai multe demnitati din loji...lucrurile sunt simple.Este ca si ceilalti care au primit in scurte perioade demnitati inalte, un personaj din aceeasi fresca pe care am prezentat-o pe aici.

Acel citat il gasesti la Milton in realitatile sale...si daca apare in mai multe postari pe anumite site-uri cu atat mai bine.Chiar si pe acel site in care unul din frati isi deapana amintirile mai false sau mai reale.Adevarul este undeva la mijloc.

Programul "Masoneria Romana pentru Romania"...ma lasa rece...chiar daca in substrat contine puncte de discutat.Dar nu ma priveste ce se intampla acum in randurile atelierului cat si la aceste alegeri.Pentru mine ceea ce se intampla aici nu mai conteaza....pentru ca am ales sa imi petrec urmatorii ani departe de mocirla si distractie.

Repet inca odata informatiile, pentru ca aici atat Dude cat si Minerval isi pun intrebari...daca cineva a tradat vreun secret....nu le detin de unde crede-ti ca le-as detine.Restul este Can can...si nu fac reclama la odioasa aia de foie scrisa.

Speculez si va doresc un mandat plin de tinuta alaturi de cel care merita.Cravatele violet vor invinge traditionalul mers.

La revedere!!
(ne mai auzim aici poate la urmatoarele alegeri) mwah1.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Sep 2010, 08:13 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



@Cocosele,
N-oi fi cumva de la " Noua cooperativa Ochiul si Timpanul " ? unsure.gif wink.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Sep 2010, 07:56 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Eu cred, mai degraba, ca avem de-a face cu un navigator iscusit....

QUOTE
Exact aici am vrut sa ajungem...si desi incerci sa cauti cele cateva greselii strategic plasate...



Coco, nu fi ridicol..
Da-mi voie sa iti spun ca sunt foarte multi frati, chiar din anturajul Marelui Maestru, care nu pricep mare lucru din ce se intampla in preajma lor.
Nu ai de ce sa te rusinezi pentru o interpretare gresita. Mi-e mi-au trebuit 15 ani si o anumita distanta pentru ca sa vad Ordinul asa cum il vad azi.
Chiar si asa pastrez o mare indoiala in legatura cu multe din perceptiile mele


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 13 Sep 2010, 09:44 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(The Dude @ 8 Sep 2010, 03:53 PM) *
Masoneria Romana pastreaza in ea elementele cele mai curate, puternice si valoroase ale neamului.

avand in vedere cuvintele frumoase spuse despre "fratele" maestru-care-este, probabil la intruniri se prefera semintele de dovleac in locul celor de floare.
penibilitatea de a te infasura intr-o mantie a puritatii in timp ce niste interlopi cu functii publice sunt considerati frati frizeaza pana si balcanismul carpato-danubiano-pontic.

like i said, romanii au reusit sa manelizeze pana si institutii istorice si respectabile gen masoneria si asta spune multe despre viitorul unui neam care isi vinde functii de responsabilitate pentru ceva pesches meschin.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Sep 2010, 06:44 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Siiiiiigur ca da.

Mai multi prieteni, frati si necunoscuti binevoitori mi-au atras atentie ca nu e bine ce fac aici.
Analizand mesajele ma vad nevoit sa le dau dreptate.
Topicul nu a starnit prea mare interes, aprecierile avizate exprimate pana acum nu par conciliabile, iar parerile savante dejectate din putul gandirii ameninta sa ocupe spatiul.


Ca atare ma voi reorienta spre un alt site indicat chiar de alt membru al acestei comunitati. Unul "on topic".

Nu inainte insa de aceasta ultima prezentare:

Acest topic a fost editat de The Dude: 13 Sep 2010, 06:47 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Sep 2010, 06:56 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Mircea Gheordunescu

Mai inainte insa o precizare importanta.
Inteleg prin disiminare, raspandirea materialului.
Eu nu fac asta aici, ci doar il comentez. Asa ca nu incalc in niciun fel cu buna stiinta rugamintea fratelui meu.

Initiat in 1996, in prezent Pro Mare Maestru.

Programul lui incepe cu un prolog despre importanta ciocanului de MM
E bine alcatuit si releva ca onoarea asta nu poate fi acordata niciunui om altfel decat nemeritat. La capatul evolutiei lui, ficare MM va arata cat de aproape a putut sa ajunga de aceasta onoare sau cat de nepotrivit i-a fost ea atribuita.

A te inalta in demnitatea de Marea Maestru inseamna a primii pe umerii tai, cu semerenie si responsabilitate, povara increderii fratilor.

Cam parfuit si in zona cliseului, dar vibrant si cucernic pentru cei mai multi dintre votanti.

Programul coteste insa abrupt printr-o miscare de mare finete, si declama in forta:

- resping cu hoatarare ideea de a angaja corpul masonic intr-o competitie electorala profana care sa deturneze atentia si energiile de la inaltele scopuri masonice
- resping orice tentativa de risipire a metalelor donate de frati sau de amagire cu promisiuni desarte a constintelor insuficient slefuite
- resping orice forma de atac impotrive celor ce cred intr-un alt adevar
- resping exacerbarea meritelor personale
- resping orice forma de tulburare a vietii masonice

Nu apuci insa sa te dezmeticesti bine din reusita acestui demers prin cele cateva fraze ce mai domolesc tumultul si care ne invita la intelepciune, realism si echilibru, ca urmeaza o noua diatriba: sa nu ne amagim, sa ne ridcam la inaltimea vremurilor, sa meritam sa fim veriga puternica a lantului masonic universal...

Bai, frumos si adanc..Si profi, nimic de zis.

In partea imediat urmatoare, printr-un abil si subtil exercitiu de retorica ni se sugereaza ca noul Mare Maestru trebuie sa aiba o serie de calitati si merite pe care iata, in mod cu totul intamplator, fratele Mircea Gheordunescu le si intruneste in totalitate.

Sunt amintite aici printr-un exemplar melanj si temele programului: intarirea autoritatii institutiei Marelui Maestru o data cu sporirea prerogativelor acestuia, preocuparea pentru o imagine publica mai buna a MLNR, o autonomie mai concreta a lojilor si un mai mare respect fata de conducatorii statului, extinderea si consolidarea relatiilor si a recunoasterilor internationale, o distantare mult mai pronuntata de profan si stoparea actiunilor de alunecare in profan..Pacat de zbarca din penultima fraza in care suntem invitati sa gospodarim eficient resursele, sa inlaturam disensiunea si sa lasam loc de manevra mintilor luminate ce pot aduce schimbarea..E total in dezacord cu tot restul textului.

Urmeaza principiile ce stau la baza aplicarii programului:
- promovarea vociilor tacute (bai, m-a spart ce bine le zice tipul)
- armonia si armonizarea dintre lucrarea masonica MLNR si ateliere
- transparenta
- responsabilitatea individuala (aici fura de la turbo-trabant)
- performanta (aici, de la guvernanti)
- depasirea sindromului Mesterul Manole, adica, iarasi pe final o gogasa uriasa, desi frumos coafata, care ascunde dorinta de a continua programul Marelui Maestru si a echipei sale, ce au condus MLNR pana la alegerile acestea..

Prioritatile anuntate sunt si ele interesante, oportune si responsabile:
- adaptarea atelierelor la conditiile de criza si austeritate in vederea pastrarii tuturor luminilor aprinse
- imbunatatirea activitatii atelierelor prin identificarea problemelor si inlaturarea lor
- renuntarea la orice actiuni ce pot duce la dezbinarea Ordinului
- apararea demnitatii fratilor aflati in lipsuri materiale si/sau cu probleme de sanatate

Revizuirea constitutiei si a regulamentelor, dar in scopul corelarii lor.
Reactivarea orientelor inactive si aprinderea luminilor in cele neacoperite, templul masonic, reactivarea institutului pentru cercetari masonice (masura ce voalat invita inapoi pe Horia Balcesti si deci un recurs la directiile de la care acesta nu a inteles sa se abata in compromis), implementarea unui sistem unitar si coordonat de distinctii si recompense (unde in prezent haosul este total).


Mircea Gheordunescu, are cel mai profesionist program. Nu am vazut nicaieri, niciodata, unul atat de bine intocmit.
Este un miracol felul in care el reuseste sa multumesca fiecare opinie posibila fara sa promita sau sa angajeze ceva.

Mircea Gheordunescu, are cele mai mari sanse din acest concurs, nu numai pentru ca are si sprijinul total al singurei entitati ce poate influenta corectitudinea scrutinului.

E un personaj complex.
Nu stiu daca mandatul sau va fi unul bun sau unul prost, dar cu siguranta nu va fi unul plictisitor...

Acest topic a fost editat de The Dude: 13 Sep 2010, 06:59 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 14 Sep 2010, 02:15 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Eu cred, mai degraba, ca avem de-a face cu un navigator iscusit....


Un navigator in ape indepartate... thumb_yello.gif

Se pare ca voi mai posta acest mic mesaj..la aceasta ora tarzie..desi am spus ca voi evita subiectul.

Dude nu o lua in nume de rau...intotdeauna mi-a fauct placere sa purtam aceste mici discutii de pe cele doua pozitii.Inca odata vreau sa te asigur ca aceea prezentare pe care am facut-o la adresa Atelierului exprima exact ceea ce se petrece si in randul societatii.In calitatea mea de profan pot sa fiu absolut critic...si stiu ca anumite ratiuni cat si cutume iti interzic sa ai atitudinea pe care uneori randurile mele incearca sa o imprime.Cei care pot schimba ceva in sanul artei regale ar trebui sa observe ca in randul societatii Atelierul este privit intr-un mod care uneori pare injust...dar din pacate aceasta este imaginea pe care insasi lojile ne-o prezinta.Poate asta face parte din Plansa...poate fi adevarul..sau poate fi imaginea catre profani.Ceea mai interesanta din punct de vedere al discursului si mesajului ca sa intelegi ca nu mereu acuz...mi se pare aceasta fraza...:

"Sapte „ani este o fractiune de secunda in durata existentei umane, dar reprezinta o pondere de timp mult mai mare in istoria Masoneriei Romane si chiar semnificativa in istoria moderna a Masoneriei Romane.
Imi doresc ca fiecare frate sa poata proclama:”eu sunt Francmason” !
Orice mason din lume ar trebui sa fie mandru de aceasta proclamare.
.......
Iubiti Frati, nu puteti trai numai din reusitele trecutului!Trebuie sa faceti fata provocarii monumentale de a restabili proeminenta unei Francmasonerii renascand din cenusile unui regim totalitar represiv.
.......
Voi aveti oportunitatea de a fi mari contributori intr-un mediu care se schimba masiv si rapid, un mediu care va cere o directie bazata pe valorile etice si morale ale filozofiei Masonice
.......
Experienta trecutului vostru trebuie sa fie intr-adevar prologul viitorului vostru"


Acum inainte de toate asa cum am spus acum cateva zile in continuare sper...ca traditionalul mers sa fie rapus...si sansele se pare ca au crescut.Mi-e teama insa ca jocurile ii vor da de castig aceluia care conduce campania de la Izvorani.

Iarta-mi subtilitatile si alegoriile si sa ne revedem dupa alegeri. jamie.gif

Am plecat pe mare!! ohyeah.gif






--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 14 Sep 2010, 10:38 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(The Dude @ 13 Sep 2010, 06:44 PM) *
Mai multi prieteni, frati si necunoscuti binevoitori mi-au atras atentie ca nu e bine ce fac aici.

buna dimineata.

deci noul saf, sa va traiasca pa persoana fizica, sa va infloreasca dar mai ales sa va struneasca. sau sa va 'modernizeze' in asa fel incat sa iesiti cu adevarat 'in frunte si pe plan mondial" si sa salvati romania nu fara numar, fara numar ci cand trebuie.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 14 Sep 2010, 11:36 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE
Am plecat pe mare!!


God speed my friend....In deed i shall follow you soon*...

PS. Omul de la Izvorani este in eroare si se afla inconjurat de chipuri mascate.


*"Hamlet: I forgive you, Laertes, and may Heaven do the same. I shall follow you soon. I am dead, Horatio. 'Bye, Mom! And all you who are pale and trembling, ..."

Acest topic a fost editat de The Dude: 14 Sep 2010, 11:42 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 18 Sep 2010, 11:06 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE(cocosel @ 10 Sep 2010, 07:15 PM) *
Uofff Dude

Nu m-ai inteles nici acum...dar voi explica si apoi nu voi mai comenta nimic...
Freeman cred ca este pe aceeasi plansa cu mine..

Cand am facut referire la Dale ca si loja am incercat sa subliniez alegoric nebunia de a numi o loja romaneasca dupa fratele presupus al unui Suveran Comandor al RSAA.Robert Woodward nu a avut nici un frate, Dale fiind diminutivul de la Robert si fiind folosit doar de prietenii apropiati ai inaltului ofiter american.Stii cum e cand nu ai suficiente cunostiinte de engleza poti sa inventezi.Asa au facut si amuzantii Savancea si Comanescu.
Cand am continuat cu "creatii impuse" am facut referire la cele 10-12 initieri pe zi si cam tot atatea sporuri de salariu care umpleau tinutele unor loji...printre care si renumita "Dale Woodward".Toate cu scopul nu de a mari numarul celor initiati ci doar pentru profitul si avantajele materiale generate de aceste activitati oneroase.
In acelasi timp este binecunoscuta si desprinderea din aceeasi loja a 13 frati care vor forma masoneria kaki.In 09.09.1999, la Or. Bucuresti, un numar de 13 frati Maestri, membrii ai R.•. L.•. Dale Woodward au constituit R .•. L .•. Athenaeum, avand ca Maestru Venerabil pe Viorel Danacu.Astfel au participat la Conventul Extraordinar in stare de Necesitate, de la Brasov, din 13-14 aprilie 6002, fondand impreuna cu alte 3 loji regulare si reprezentantii altor 16 loji regulare, Marea Loja Nationala a Romaniei.(Masoneria Kaki).

Cat priveste partea ei buna...nu cred ca am contestat lucrarile si faptele bune.Chiar ti-am dat exemple acele loji care au muncit pentru ceea ce cred ca trebuie ele sa munceasca.Sa puna ciocanul si pietrele pentru realizarea unei Planse cu numele de Romania.Nimic mai mult.Ceea ce se intampla in loji este exact ceea ce se intampla in societate...desi normal ar fi ca lojile sa ofere un exemplu.Moral, fratern...constructiv...ideatic.Cum sa faci asemenea constructie cand esti inconjurat de "clanuri"...in sensul cel mai rau cunoscut.

Am incheiat...ne revedem sub bolta instelata!! mwah1.gif


Repet..nu stiu de unde iti "tragi" informatiile, dar imaginea ca respectabilul Templu Dale Woodward ar fi o asociatie de 'clanuri' este doar o parere personala care NU are nimic de-a face cu realitatea. Scrii din fantezii si refulari subiective, domnule Petre Ispirescu. Este important de subliniat acest fapt! Referitor la diminutive, stimabile, ar trebui sa-ti revizuiesti cunostintele de gramatica ca nu le stapanesti asa cum iti doresti; diminutivul are alta definitie, din nefericire pentru tine si din fericire pentru limba romana. Plus de aceasta chestiune, lasati la atitudinea Fratilor veritabili cum si in ce masura sa se ingrijeasca de interesele tarii; ma refer la starea naturala a lucrurilor, la chestiuni dilematice ce tin de pulsul natiunii si nu cred ca sunteti in masura sa construiti o strategie viabila (si nu sunt singurul cu aceasta opinie!) sau sa identificati solutii. Prin scrierea de aberatii nu faceti nimic altceva decat sa adanciti confuzia deja creata in mintile anumitor persoane.
Coloanele sunt mute, desi ar trebui sa fie active...

Acest topic a fost editat de Minerval: 18 Sep 2010, 11:08 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 19 Sep 2010, 12:10 AM
Mesaj #52


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
lasati la atitudinea Fratilor veritabili cum si in ce masura sa se ingrijeasca de interesele tarii; ma refer la starea naturala a lucrurilor, la chestiuni dilematice ce tin de pulsul natiunii si nu cred ca sunteti in masura sa construiti o strategie viabila (si nu sunt singurul cu aceasta opinie!) sau sa identificati solutii.


Mă îndoiesc că veritabilii Fraţi ar avea capacitatea asta, să rezolve chestiunile dilematice ale acestei ţări. Nu că ceilalţi ar avea, dar progresul este imposibil dacă nu se confruntă opiniile diferite, din care să se nască ideile noi.
"E o <<dilemă>> din care nu puteţi scăpa! Am zis!"


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 19 Sep 2010, 08:08 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Fata de atitudinea ta fraterna (cutuma masonica) nu am decat sa-ti reamintesc o poveste...intitulata "Praslea si merele de aur"...dar mai bine sa-ti citez...poate aceste basme au trecut neobservate pentru fratii veritabili...(mai inspirat ar fi fost venerabili)... jamie.gif

-Tată, am crescut în palaturile tale, m-am plimbat prin astă grădină de atâtea ori şi am văzut roade foarte frumoase în pomul din fundul grădinei, dar n-am putut gusta niciodată din ele; acum a dat în copt, dă-mi voie ca nopţile astea să păzesc însumi, şi mă prinz că voi pune mâna pe acel tâlhar care ne jefuieşte.

- Dragul meu, zise tată-său, atâţia oameni voinici au păzit şi n-au făcut nici o ispravă. Doresc prea mult să văz la masa mea măcar un măr din acest pom care m-a ţinut atâta sumă de bani şi de aceea, iată, mă înduplec şi te las ca să pândeşti, măcar că nu-mi vine a crede că o să izbuteşti.


Intelege ce vrei cum vrei... ohyeah.gif

In rest doar atat...credintele unora bazate pe separare si superioritate nu ne duc spre o lume perfecta a bunastarii si iubirii...si nici nu vor creea premisele a ceea ce sustin unii sau altii.A accepta ce spune celalalt nu inseamna a fi de acord cu el...dar nici in a-l descuraja in vreun fel sau altul.Din pacate nu voi marsa la nimic pentru ca discutia cu tine nu poate deveni decat apatica...slaba...si sterila.Coloanele acelea la care faci apel nu pot lupta intr-o constructie fara o fundatie stabila.
Ce bine ar fi ca ceea ce am scris sa nu fie adevarat..dar acele coloane imi sustin informatiile...Asa ca acolo in inima Dunarii aceste informatii pot ajunge distorsionate. rofl.gif

Nu judeca oamenii dupa ceea ce nu stiu...judeca-i dupa ceea ce ei pot sa inteleaga!!!


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 20 Sep 2010, 09:24 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Minerval @ 18 Sep 2010, 11:06 PM) *
Plus de aceasta chestiune, lasati la atitudinea Fratilor veritabili cum si in ce masura sa se ingrijeasca de interesele tarii; ma refer la starea naturala a lucrurilor, la chestiuni dilematice ce tin de pulsul natiunii si nu cred ca sunteti in masura sa construiti o strategie viabila (si nu sunt singurul cu aceasta opinie!) sau sa identificati solutii.

frumos scris dar ultima data cand o sa verifici about romania pe goagal nu e (inca) nici o autostrada bucuresti-galati sa zic ca cei de care vorbesti chiar au reusit sa faca ceva macar pentru coloanele lor.

in rest, de ce o organizatie asa respectabila se chinuie sa salveze o natiune care nu vrea sa fie salvata este un mister ( probabil ezoteric).

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 20 Sep 2010, 09:25 AM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 22 Sep 2010, 08:47 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Domnule coco.. imi pare rau, dar nu comentez chestiunea aceasta cu profanii. Si eu am zis. thumb_yello.gif

PS1: Interesant de verificat ce alt ordin, in afara masoneriei fireste, detine gradul Minerval si apoi vei intelege cu cine discuti povesti de adormit copiii; "veritabil" oglindeste sinonimul "adevarat", nu imaginat; prin formula frate veritabil subliniez un membru al ordinului masonic universal regular, fie de rit memphis, york, rsaa, shriner, eastern star, si nu o persoana care pretinde a fi ceea ce nu este...

PS2; Intai de toate, pentru a observa daca o persoana este sau nu "slaba sau apatica", verifica; indoieste-te de tot, spune o zicala a matematicienilor..stiinta cu care vaz eu nu prea esti prieten; cu micile ironii de clasa a patra esti familiar.. Fiind in necunostinta vadita de cauza, iti confesez doar o singura chestiune: cotizatiile mele lunare in valoare de zeci de mil;ioane, aduc speranta in multe cazuri sociale napastuite; miliardele investite in infrastructura si asistenta sociala, in spitalul judetean, in artere de maternitate, mai sterg din grimasa searbada a guvernantilor si, cred eu, aduc un strop de fericire; implicarea mea activa atat pe plan politic cat si din postura de om de afaceri imi permite sa joc pe multiple fronturi pentru a veni in ajutor acolo unde intr-adevar situatia impune masuri de sprijin si compasiune; asadar, mai trage haturile cailor si mai curata penelul draga scrib; inainte de a judeca pe cel din fata ta, judeca-te, intai de toate, pe tine.

PS3; poate vom avea ocazia, intr-un viitor mai liber de activitati de office, sa ne si vedem, tete-a-tete, poate intr-o reuniune de forumisti.

Acest topic a fost editat de Minerval: 22 Sep 2010, 09:11 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 22 Sep 2010, 10:20 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Sa zicem ca trec peste anumite obstacole si iti impartasesc...ca acel grad pe care il pretinzi sau pe care incerci sa-l insinuezi...provine din aceea lume a basmelor regulare.Alta data poate am sa-ti spun o poveste legata de Ordinului regal de Heredom din Kilwinning (o parte a regularitatii reale nu prefabricata).
Ma intreb cine pretinde ce si unde...? blink.gif (inca odata iti subliniez nu fac parte din Congregatie...dar poate fac parte din alta mult mai importanta ce se intituleaza Arta)
Am spus bine judeca dupa ceea ce poti intelege....nu am facut si nici nu am sa fac nimic la adresa oricarei persoane...de orice natura.Asa cum se poate citi in textul expus de mine am facut referire la ceea ce ar presupune "discutia" si nu persoana.No further comments...din pacate pentru topic cat si pentru arta de a conversa..draga iluminat.

Cat priveste anul masonic nou inceput....in cadrul atelierelor avem parte de o intreaga dilema cu "marja de eroare" probabila.

Radu+Nini+Cornel = 60% (un mic plus aici datorita sustinerii externe...dar si un minus)

Mircea + Traian = 40 %

Cunoaste-te pe tine insuti, iubeste-ti aproapele, ajuta-l, respectandu-i demnitatea, aceasta este una din regulille de aur ale Masoneriei.(o spune un profan..upss!!)Ne place sa spunem ca Masoneria moderna e doar speculativa uitand sa retraim inceputurile operative, sudoarea varsata, bucuriile si necazurile împartasite.Toleranta, pentru a-l accepta pe cel de langa tine cu propriul sau sistem de valori si credinte si sarguinta pentru a fi pe deplin constienti ca munca pe adevaratul santier nu se incheie niciodata.Un tel deziderat pe care unii din pacate il uita.Nu trebuie sa percepeti diferentele dintre noi ca pe defecte, ci ca pe niste premise fundamentale ale progresului.Succesul este o calatorie si nu o destinatie, a carei reteta este strict si exclusiv legata de noi totii si ca sa ai succes trebuie sa-ti cunosti trecutul, sa traiesti prezentul si sa ai viziunea de a prevedea viitorul, de a crede in el si de a avea puterea si rabdarea de ai face si pe ceilalti sa creada.
Cand obti un succes, nu il revendica pentru ca actele de caritate întreprinse nu se fac cu ostentatie sau publicitate.(cutuma masonica)
Pe mine mai pierdut in alegoria invaluita in misterul secretelui...si ar trebui sa cauti un precept sublim...unitate in diversitate.

Ti s-au dat doua urechi si o singura gura, pentru a asculta de doua ori mai mult decat vorbesti. jamie.gif




--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Sep 2010, 03:18 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



@ Cocoseleeee !
Parca ziceai ca ai plecat pe mare ? Sau te lasa Skipperul sa folosesti internetul prin Inmarsat cand e vorba de subiectul asta ? unsure.gif

Acest topic a fost editat de March: 23 Sep 2010, 04:12 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 23 Sep 2010, 03:33 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Minerval @ 22 Sep 2010, 08:47 PM) *
iti confesez doar o singura chestiune: cotizatiile mele lunare in valoare de zeci de mil;ioane, aduc speranta in multe cazuri sociale napastuite; miliardele investite in infrastructura si asistenta sociala, in spitalul judetean, in artere de maternitate

pe mine m-ai convins numai cand ai sa faci cu donatiile tale de miliarde macar un kilometru de autostrada. accept si cu o singura banda pe sens.

topicul asta nu mai are absolut nici o legatura cu masoneria ci cu gogoseria.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 Sep 2010, 04:16 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(cocosel @ 22 Sep 2010, 10:20 PM) *
Sa zicem ca trec peste anumite obstacole si iti impartasesc...ca acel grad pe care il pretinzi sau pe care incerci sa-l insinuezi...provine din aceea lume a basmelor regulare.Alta data poate am sa-ti spun o poveste legata de Ordinului regal de Heredom din Kilwinning (o parte a regularitatii reale nu prefabricata).
Ma intreb cine pretinde ce si unde...? blink.gif (inca odata iti subliniez nu fac parte din Congregatie...dar poate fac parte din alta mult mai importanta ce se intituleaza Arta)


Deci acolo....cine ar fi crezut ?? Am insa motive serioase sa ma indoiesc de asta, desi respectul meu fata de tine nu se schimba in niciun fel thumb_yello.gif




QUOTE
Radu+Nini+Cornel = 60% (un mic plus aici datorita sustinerii externe...dar si un minus)


fals...fals si falsh

QUOTE
Mircea + Traian = 40 %


Falsh, fals si fals.

QUOTE(cocosel @ 22 Sep 2010, 10:20 PM) *
Cunoaste-te pe tine insuti, iubeste-ti aproapele, ajuta-l, respectandu-i demnitatea, aceasta este una din regulille de aur ale Masoneriei.



.... blink.gif .....eu am numarat patru...dar poate ca numerologic sa fie si un sens (ascuns) in asta





QUOTE
Ne place sa spunem ca Masoneria moderna e doar speculativa uitand sa retraim inceputurile operative, sudoarea varsata, bucuriile si necazurile împartasite.Toleranta, pentru a-l accepta pe cel de langa tine cu propriul sau sistem de valori si credinte si sarguinta pentru a fi pe deplin constienti ca munca pe adevaratul santier nu se incheie niciodata.Un tel deziderat pe care unii din pacate il uita.Nu trebuie sa percepeti diferentele dintre noi ca pe defecte, ci ca pe niste premise fundamentale ale progresului.Succesul este o calatorie si nu o destinatie, a carei reteta este strict si exclusiv legata de noi totii si ca sa ai succes trebuie sa-ti cunosti trecutul, sa traiesti prezentul si sa ai viziunea de a prevedea viitorul, de a crede in el si de a avea puterea si rabdarea de ai face si pe ceilalti sa creada.


Functioneaza si poate fi clamat de catre initiaiti...dar tu...un simplu profan...Ce poti tu pricepe din ceea ce nu iti este permis sa intelegi ??



QUOTE
Cand obti un succes, nu il revendica pentru ca actele de caritate întreprinse nu se fac cu ostentatie sau publicitate.(cutuma masonica)


Caritatea e complexa si genereaza ample controverse...intre ele cea a revendicarii paternitatii este doar una...scopul ei ar putea fi, intre altele, punerea Ordinului in adevarata lumina


QUOTE
Pe mine m-ai pierdut in alegoria invaluita in misterul secretelui...


Ca si tu pe noi...


QUOTE
Ti s-au dat doua urechi si o singura gura, pentru a asculta de doua ori mai mult decat vorbesti. jamie.gif


Un concept interesant. Pacat ca il citezi fara sa il si aplici...sau poate "intelegi"

Acest topic a fost editat de The Dude: 23 Sep 2010, 04:35 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Sep 2010, 04:25 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Sa dau una inca odata pentru profanii care se dau mari cunoscatori in ale masoneriei :

Povestind despre Constantin Argetoianu, Petre Tutea relateaza ca acesta a fost intrebat odata de niste tineri : " Sunteti francmason D-le ministru ? " la care acesta a raspuns : " Fugiti, ba, d-aici ! Am fost, e un fleac " ! laugh.gif

si o nota de subsol : marele om politic Argetoianu , fost prim-ministru si de nenumarate ori ministru, s-a repatriat ( venind din Elvetia !) pe 6 noiembrie 1946, deci in plin regim de instaurare a dictaturii comuniste !! Sa-i fi luat Dumnezeu mintile ? unsure.gif Pentru ca dupa repatriere a fost arestat in 1949 si a murit la Sighet in 1955 ! sad.gif

Acest topic a fost editat de March: 23 Sep 2010, 04:26 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 Sep 2010, 04:31 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(turbo trabant @ 23 Sep 2010, 03:33 PM) *
..topicul asta nu mai are absolut nici o legatura cu masoneria ci cu gogoseria.



Desigur....Pentru fiecare dupa posibilitati...de la fiecare pentru nevoi...if you get what i mean...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 23 Sep 2010, 04:49 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(The Dude @ 23 Sep 2010, 04:31 PM) *
Desigur....Pentru fiecare dupa posibilitati...de la fiecare pentru nevoi...if you get what i mean...

multumesc dar gogosile servite virtual nu tin de foame. iar masoneria nu e gogoserie decat in balcani.

if you ever got what i meant.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 23 Sep 2010, 04:49 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 Sep 2010, 04:56 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...pentru unii tin...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 23 Sep 2010, 05:00 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



pentru multi.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 Sep 2010, 05:11 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



pentru mult prea putini....

Principiul fratern, cel care tine Ordinul in actualitate de cateva secole (din totdeauna), e generator de energii ce depasesc in amplitudine derapajele inerente ale unor pietre ce nu s-au sleuit, ori ce nu pot fi slefuite..

Mecanismul functioneaza, masina merge mai departe, chiar daca face asta tusind si asudand...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 23 Sep 2010, 05:18 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



mecanismul poate fi distrus foarte usor de o rotita care amplasata in punctul critic genereaza "vibratii" negative si duce la prabusirea increderii in intregul mecanism.

cat timp ingrijitorii mecanismului nu ii fac reparatiile necesare si sunt surzi la zgomotul anormal al rotitei, pericolul este aproape iar rotita contamineaza mecanismul.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 23 Sep 2010, 07:33 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



March spoton.gif hai totusi sa mai servim niste gogosi....din ape adanci. rofl.gif

Dude!!
Sa zicem ca admit ca unu nu e patru dar patru pot sa fie unu...?
Apoi pot pricepe indeajuns de mult si atat de putin incat sa imi exprim o idee.O idee din care sa se nasca altele.Toate impreuna sa conduca catre varful acelei scari din 7 trepte catre Debhir sau acelor 15 lacrimi de argint.Permisiune...sau per misiune? thumb_yello.gif
Trecand peste aceste intrebari la care nu astept nici un raspuns...de ce nu ne spui ca Primul Ciocan este ocupat cu vizita lui Thomas Jackson Secretar General al Conferinţei Mondiale a Marilor Loji...care oare pe cine o sustine(fals).... spoton.gif sau de intalnirile de saptamana aceasta la care anumitii candidati nu au participat(fals)...dar gata sa nu supar in marinimia mea profana marele secret al Templului.(cum de nu esti la Sibiu...sau poate esti tongue.gif )


Sa-ti spun o poveste citita recent...

Si cine ati fi voi? Nu mai mult de citeva mii strinsi in jurul aceluiasi deziderat.De 130 de ani ati capatat o constinta a uniunii si din acel moment ati conlucrat impreuna( o parte dintre voi) in loc sa va mai razboiti.Ati facut un pact in ultimii ani de necalcat si care se intinde din generatie in alta avind ca scop doar fericirea voastra.Ati facut alegeri in numele nostru, care nu prea mai lasa drum de intors iar acum ne bucuram cu totii de fructele lor. ohmy.gif Si fiecare zi care trece nu face decit sa mareasca zidul dintre voi si ceilalti. Zid la care contribuim dindu-va caramizi trainice cu care voi il mai inaltati putin fara sa fiti constienti ca nu faceti decit sa va ziditi singuri, devenind muti si surzi la ce se intimpla in adevarata lume....in lumea noastra.
Si daca ar fi adevarat...


Ordinul regal...(mici povestiri)

După distrugerea Ordinului Templierilor în cea mai mare parte a ţărilor din Europa, Cavalerii refugiaţi în Scoţia au fost protejaţi şi organizaţi în Ordinul Sf. Andrei al Ciulinului, înfiinţat pentru ei de către regele Robert the Bruce după bătălia de la Bannock-Burn (24 Iunie 1314) pentru a le răsplăti sprijinul decisiv pe care i l-au dat în respectiva bătălie ce a marcat independenţa Scoţiei. Ulterior, aceştia s-au unit cu Lojele Operative care ţineau de Abaţía din Kilwinning a călugărilor tyronnezi.Destinul Ordinului a fost indisolubil legat de cel al Dinastiei Stuart, pe timpul cât Mari Maeştri ereditari au fost membrii familiei Saint-Clair (Sinclair) din Rosslyn (sau, în ortografía veche : Roslin), formând nucleul principal al "Masoneriei Iacobite". Capela de la Rosslyn, lângă Edimburgh, este o dovadă vie a vechii splendori a autenticei Masonerii Scoţiene – în mod clar Iacobită - în care se contopesc rămăşiţele ordinului Sfântului Graal, ale Templierismului secret, Lojele Operative şi noul curent Rozicrucian. După înfrângerea dinastiei Stuarţilor - care a dus şi la prăbuşirea familiei Sinclair din Rosslyn - Masoneria Iacobită a fost persecutată fără milă de dinastía uzurpatoare a tronurilor Scoţiei şi Angliei. Totuşi, influenţa sa ocultă s-a făcut simţită în mod clar pe timpul unificării masonilor scoţieni, irlandezi şi din nordul Angliei în aşa-numita Mare Lojă a "Anticilor", susţinută de ducii de Atholl, sub conducerea ilustrului mason Laurence Dermott.Aceşti masoni tradiţionali, numiţi "Antici", s-au opus timp de mai bine de 60 de ani masonilor "Moderni", creaţi prin devierea generată de pastorul Anderson, Payne şi Désaguliers.(cei care vor pune bazele asa zisei regularitatii).Vechea Abaţie din Kilwinning a fost construită de călugării provenind din antica mănăstire din Icolm-Kil, situată în insula scoţiană Iona, mănăstire ce ţinea de misterioasa Biserică Culdee, reprezentantă a unui curent evanghelizant pre-roman şi celtic, desprins în mod direct din Creştinismul oriental primitiv. Masonería Iacobită a servit drept “acoperire” pentru curentele oculte ale Templierismului, existente în Scoţia, fiind folosită pentru a combate deviaţia reprezentată de Masonería Speculativă, încă de la originile sale. Este vorba despre anihilarea efectelor schismei de la Londra, din 1717, prin adăugarea, la cele trei grade ale Masoneriei "Oficiale", a Gradelor Înalte, care transmiteau anumite iniţieri cavalereşti, cărora, datorită legăturilor existente între Scoţia (Caledonia), Ultima Thule şi Templierismul ce a supravieţuit în cadrul Dinastiei Stuart.
Masoneria Scoţiană Iacobită a dispărut din istoria profană după sângeroasa bătălie de la Culloden-Moor (1746), unde a fost distrusă, prin forţa armelor, în mod definitiv, legítima Casă Regală a Stuarţilor.
Urmare a masacrului de la Culloden, sir Charles Ratcliffe, lord de Derwent-Water şi Mare Maestru al Masoneriei Scoţiene Jacobite, alături de alţi masoni eminenţi, a fost decapitat cu securea în Turnul Londrei pe 8 Decembrie 1746.
Apariţia Masoneriei Moderne sau Speculative este o subminare a ordinului tradiţional, având originea în imixtiunea profană a politicii, ca o consecinţă nefastă a războaielor dinastice şi religioase din Insulele Britanice.
Prin urmare, toată Masoneria Speculativă este iregulară încă de la originile sale, atât în ce priveşte ramura "anglo-saxonă", orientată către moralismul protestant, cât şi a ramurii "latine", desprinsă din precedenta, auto-intitulată progresistă, liberală sau laică.
Existenţa sa este mult anterioară apariţiei celor două mari Rituri numite "scoţiene", care au fost constituite după apariţia acestuia, adică:
. Ritul Scoţian Rectificat, organizat prin Conventul de la Wilhelmsbad în 1782.
. Ritul Scoţian Antic şi Acceptat, organizat la Charleston în 1804



Un fapt fara importanta ma poate face sa sper,/Ma-nclin si pun in balanta ce-i sfant cu ce-i efemer.


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 Sep 2010, 07:35 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



"sunt detaliul neglijabil al unui imens angrenaj....Dar sunt salvat !!! Intrucat stiu asta si intrucat ma revolt !!"


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 23 Sep 2010, 08:42 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



In atentia stimabililor, trufasul "cavaler" coco si scutierul trabant, aparator al gogosilor regale, rog pe aceasta cale sa isi retina refularile deoarece oricat de mult vor "striga" nici francmasoni cu imixtiuni in comanderii nu sunt si nici sange albastru nu detin. Iar, dragul meu "cavaler" retine ca eu am o pozitie deja, eu stiu despre ce vorbesc si mai ales stiu cu cine vorbesc, o persoana care scrie frumos dar care face doar atat si nimic mai mult. Vorbele, stimabile, sunt apanajul domniei voastre, faptele sunt apanajul meu! Am fost in Rotary deoarece am dorit sa ajut comunitatea; am cunoscut multi oameni si am acumulat o experienta; am iesit intre timp deoarece nu am mai gasit timp pentru reuniuni, gratie agendei incarcate, dar nu am uitat misiunea mea, misiune care in fapt este si trebuie sa fie caramida principala in fundatia oricarei actiuni esentialmente umana, de suflet si de spirit. Eu lucrez la crearea unui club Lions International, alaturi de alti frati maltezi, profesori, oameni din diverse ramuri sociale si profesionale pentru ca doar uniti scopul nostru va fi atins mai usor. Nu este normal si nici barbatesc sa pretinzi ca detii o calitate cand de fapt nu o detii. Dar aceasta chestiune te priveste pe tine si numai pe tine. De fapt, ca sa fii un om bun, sa ajuti oameni, nu trebuie sa fii musai intr-un ordin anume, si nu trebuie sa fii neaparat un lider ci sa te supui in consecinta alegerilor tale, cu onoare si devotament, unei vieti dedicate promovarii binelui, promovarii credintei daca alegi astfel sau nu, pentru ca la finalul provocarilor sa poti sta drept si hotarat ca ai procedat just si perfect, asa cum trebuie orice om sa faca pentru orice om din jurul sau chiar si pentru dusmanii sai, care de multe ori nu sunt putini; repet, nu este neaparat sa alegi sau sa faci ceva dpdv cavaleresc ci din postura ta de OM. Fii cavaler in inima, lasa-ti credinta sa-ti fie scut iar fapta sa-ti devina cea mai apriga si mai teribila arma in fata nelegiurilor.

@Dudu..te salut, pe aceasta cale iubite Frate si te imbratisez!

@te imbratisez si pe tine "cavalere"..daca esti menit sa devii unul iar inima-ti e puternica, deja esti pe calea cea buna..dovada cea mai clara a ceea ce suntem noi este atunci cand infaptuim, cand cladim, deoarece doar asa putem afla adevaratul nostru caracter in fata destinului, dincolo de traditii si cutume..

Acest topic a fost editat de Minerval: 24 Sep 2010, 10:00 AM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 24 Sep 2010, 12:03 AM
Mesaj #70


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Cavalere Minierval, se pare că ţi-au murit lăudătorii! Jos cu pălăria! rofl.gif



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 7 May 2024 - 07:04 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman