HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

15 Pagini V  « < 11 12 13 14 15 >  
Reply to this topicStart new topic
> Psd - Încotro,
abis
mesaj 28 May 2013, 03:14 PM
Mesaj #421


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Remember

”Incetati prigoana politica!”, ”Justitie egala pentru toti”, sunt doar cateva din mesajele de pe pancardele PSD-istilor care au pichetat luni sediile PDL din tara. Cutremurul care a avut loc in Arges prin arestarea presedintele Consiliului Judetean Arges, Constantin Nicolescu, a starnit o adevarata replica politica din partea Partidului Social Democrat si a Partidului Liberal. Liderii partidelor de Opozitie au acuzat Puterea ca face jocuri murdare si se foloseste abuziv de institutia arestarii. ”Cand Basescu nu-i va mai proteja, vor raspunde cu totii! (...) Sa aveti curaj, sa nu cedam!”, a spus liderul PSD, Victor Ponta, luni, la protestul facut in fata sediului PDL din Pitesti. ”Sa stie cei din Justitie care isi permit sa faca jocuri, ca vor trebui sa plateasca! (...) Pana imi va veni randul am sa fiu alaturi de Nicolescu!”, a declarat, la randul lui, primarul Sectorului 5, Marian Vanghelie. „Nu ne este frica. Suntem multi, suntem uniti, vrem dreptate pentru toti, vrem apararea legii cu adevarat si nu triumful faradelegii!” - a spus si Adrian Severin

Stire de astazi: baronul PSD Nicolescu Constantin a fost condamnat la un an de inchisoare, cu suspendare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Aug 2013, 04:35 PM
Mesaj #422


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



În 1997, 40 de lideri ai PDSR, în frunte cu Miron Mitrea, Dan Ioan Popescu şi Adrian Năstase, s-au deplasat la Parchet pentru a-l susţine pe Gabriel Bivolaru, colegul lor de partid. Acum 16 ani, Bivolaru a fost acuzat și ulterior condamnat pentru că a furat 2200 de miliarde de la BRD. Ieri a fost arestat pentru că fura țiței din conducte. Un partid de hoti.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Aug 2013, 05:20 PM
Mesaj #423


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca o parte din conducatorii acestui partid si-au "agonisit" averile prin furturi nu inseamna ca partidul este un partid de hoti. Daca CVT prezinta simptome de paranoia, inseamna ca PRM este un partid de paranoici? Problema acestui partid si a politicienilor corupti nu consta in etichetare ci in slabiciunea, tergiversarea statului de ai aduce in fata justitiei, ai condamna si incarcera. Statul roman este un stat corupt, a ajuns in aceasta situatie datorita politicienilor, PSD-isti, PNL-isti, PDL-isti, PRM-isti, ...-isti, care au pus mai presus de interesele nationale interesele personale iar asta se vede in dimensiunea averilor lor nesimtite. Nu am nimic impotriva oamenilor avuti, care si-au strans averile prin mijloace licite, dar se pare ca numarul acestora in Romania este unul foarte mic de vreme ce modelul cvasiacceptat de romani pentru a-si agonisii averea este format din politicieni, interlopi, manelisti, evazionisti in general.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Aug 2013, 05:20 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 6 Aug 2013, 06:51 PM
Mesaj #424


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 6 Aug 2013, 06:20 PM) *
Daca o parte din conducatorii acestui partid si-au "agonisit" averile prin furturi nu inseamna ca partidul este un partid de hoti.

Nu "o parte" ci mai toti din conducere; iar membrii de rand sunt fie complici, fie naivi
QUOTE
Daca CVT prezinta simptome de paranoia, inseamna ca PRM este un partid de paranoici?

Da smile.gif
Din moment ce s-au inscris in partidul ala, normali nu sunt.
QUOTE
Problema acestui partid si a politicienilor corupti nu consta in etichetare ci in slabiciunea, tergiversarea statului de ai aduce in fata justitiei, ai condamna si incarcera

Pai normal: ei au facut legile, constitutia, ei au manevrat justitia in folosul lor atatia ani. Nu mai tii minte din celebrele stenograme cum discutau ei in guvern la ce dosare sa dea drumul si pe care sa le tina?! Ei au facut statul asa cum este, sa-l poata manevra in folosul lor. Ai uitat cum l-au persecutat pe procurorul Lele care "a indraznit" sa-si faca meseria si sa ancheteze un mahar pesedist? Cum l-au impis pe procurorul Panait la sinucidere?
Si le-a mers pana prin 2004. Dupa care justitia a inceput sa se elibereze


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Aug 2013, 07:52 PM
Mesaj #425


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu sunt de acord. Pentru mine un partid trebuie sa aiba o ideologie, un statut, un program de guvernare, proiecte etc. Daca mi-as propune sa ma inscriu intr-un partid, m-as uita mia itai din ce zona a politicului face parte, la statut, la program etc. apoi as hotara daca partidul respectiv este potrivit ca orientare politica, ca ideologie cu persoana mea, cu opiniile mele politice etc. Normal ar fi ca membri de partid la asta sa se uite, apoi sa continue sa sprijine partidul ca si cum ar sprjinii propriile opinii, pentru ca de asta s-au inscris in partid. Daca conducerea partidului este corupta, membrul de partid trebuie sa spuna, sa-si informeze colegii de partid prin prezentarea dovezilor ce le detine in sprijinul acuzatiilor ce le aduce, daca nu sa taca. Asa cum am mai afirmat si in cazul televiziunilor, in partide sunt oameni care si-au pus sperantele in programele partidelor respective, cel putin asa cred eu, acei oameni nu pot fi blamati daca nu mai au acces la parghiile de conducere al partidelor, daca conducatorii nu-i mai reprezinta ar trebui sa-si uneasca fortele pentru a schimba conducerea sau sa-si dea demisia in bloc, cu cat mai multi cu atat mai bine. Nu pot sa cred ca in aceste partide exista numai oameni corupti, complici sau naivi. Trebuie sa fie altceva la mijloc, eu cred ca este vorba despre lipsa de cultura politica, orientare ideologica, educatie pana la urma iar asta se face in timp si este valabil pentru toti membrii de partid.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Aug 2013, 10:07 PM
Mesaj #426


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 6 Aug 2013, 08:52 PM) *
Nu sunt de acord.

Bun

Nici eu nu sunt de acord cu tine, deci suntem chit

QUOTE
Nu pot sa cred ca in aceste partide exista numai oameni corupti, complici sau naivi

Arata-mi un singur pesedist care nu face parte din categoriile astea si-l mananc devil.gif

Acest topic a fost editat de abis: 6 Aug 2013, 10:07 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Aug 2013, 12:17 PM
Mesaj #427


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 6 Aug 2013, 11:07 PM) *
QUOTE
... deci suntem chit

Nu-i o solutie pentru a incheia discutia. Trebuie sa accepti chiar daca ti-ai creat un stereotip in ceea ce priveste PSD-ul, ca acest partid nu este un partid comus doar din corupti, hoti sau complicii acestora iar daca este asa cum crezi tu, n-ar trebui sa existe un astfel de partid.
QUOTE
Arata-mi un singur pesedist care nu face parte din categoriile astea si-l mananc.

O sa te ingrasi dar mai sigur o sa fi arestat si condamnat pentru canibalism. devil.gif Lasand gluma la o parte si fara sa inteleaga cineva ca sunt un aparator al PSD-ului sau al PSD-istilor corupti, in acest partid exista cu siguranta si oameni de buna credinta. Nu sunt de acord cu disparitia stangii doar pentru motivul ca unii PSD-isti sunt corupti, cum nu accept disparitia dreptei pe motiv ca toti cei de dreapta sunt anticomunisti. O tara are nevoie de partide de stanga, centru, derapta si uneori chiar de extreme ale acestora, totul este ca lupta politica sa nu ajunga la paroxism si excese, democratia trebuie inteleasa si respectata de toti cetatenii indifrent de orientarea politica.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Aug 2013, 01:00 PM
Mesaj #428


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 7 Aug 2013, 01:17 PM) *
Trebuie sa accepti chiar daca ti-ai creat un stereotip in ceea ce priveste PSD-ul, ca acest partid nu este un partid comus doar din corupti, hoti sau complicii acestora

Nu, mai sunt si cativa naivi (asa am scris mai sus: membrii de rand sunt fie complici, fie naivi)

O sa accept atunci cand o sa imi poti arata oameni cu carnet de membru PSD care sa nu fie in categoriile enuntate de mine. Pana atunci nu pot sa ii consider altfel

QUOTE
Nu sunt de acord cu disparitia stangii doar pentru motivul ca unii PSD-isti sunt corupti

Nu am pomenit nicaieri ca as avea cumva dorinta ca stanga sa dispara... Asa ca nu inteleg replica ta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Sep 2013, 11:53 AM
Mesaj #429


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Aceleasi tehnici comuniste de manipulare

http://adevarul.ro/locale/iasi/stenograme-...b754/index.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Sep 2013, 02:15 PM
Mesaj #430


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ai putintica rabdare moncher, eu ma astept ca in lupta asta la un moment dat sa apara si niste "ecologisti". Am oarece premonitii in legatura cu unul dintre ei, dar ma abtin, ca e becher si-i place "papura".

Acest topic a fost editat de Marduk: 30 Sep 2013, 02:16 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Nov 2013, 03:10 PM
Mesaj #431


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



PSD-ul, a comis, in opinia mea, o gresala care-i va aduce cel putin pierderi electorale, daca nu infrangerea in alegerile viitoare. Domnul vicepremier Dragnea a declarat ca nu este de acord cu impozitarea BOR. Poate ca domnul Dragnea este un traditionalist, un om ce are o varsta la care probabil se gandeste la pacatele sale, dar pentru PSD ca partid ce priveste catre viitor, declaratia domnului Dragnea creaza in jurul PSD o unda, ce indeparteaza tinerii, viitorul decizional acestei tari. Daca PSD ar fi fost atent la curentul ce a scos in strada manifestantii anti Rosia Montana la tinerii care l-au "atacat" pe ministru culturii ar fi inteles ca voturile viitorului nu mai sunt in mana pensionarilor, a vechilor comunisti, inregimentati la o doctrina politica etc. Tinerii reprezinta viitorul acestei tari, ei incep sa se manifeste, sa ceara drepturi democratice, europene, multi lucreaza sau au lucrat in occident, poate au inteles ce inseamna democratia cu ajutorul NET-ului. Cui se adreseaza declaratia domnului Dragnea? acelor tineri habotnici, nationalisti, poate viitori extremisti? sau viitoarei majoritati a alegatorilor tineri, care vor o TARA CA AFARA?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Dec 2013, 10:32 AM
Mesaj #432


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



PSD a intrat in zodia raspopitului. Partidul devine incet, incet o anexa a familiei Sarbu & Ponta. Domnul Ilie Sarbu e din ce in ce mai vocal la tembeliziuni anuntand deciziile partidului, punand la punct pe cei care au indraznit sa jigneasca mandria PSD-ista. Asa a patit si Razvan Rares care a uitat ca i-a facut porci pe alesii neamului, dar acestia nu au uitat desi ca politicieni ar fi trebuit sa judece altfel decizia respectiva. Ura viscerala a PSD-istilor va continua sa traga inapoi aceasta tara, lupta sterila a politicienilor, lacomia, coruptia acestora, ne tin efectiv in zona gri a UE. Cum ar putea Ilie Sarbu sa schimbe aceasta perceptie?
Ilie Sarbu :
"...la grup am avut discuții și am zis nu ne forțați să venim, că Rareș Bogdan ne-a făcut porci atunci în Parlament și așa mai departe. Nu mai vorbesc de toate atacurile dure că l-a atacat până acum..."


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Jan 2014, 04:28 PM
Mesaj #433


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Anul incepe cu o veste buna: 4 ani cu executare pentru Nastase.

lmani.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2014, 05:15 PM
Mesaj #434


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



PSD este portstindardul celor care au pradat efectiv, tara, dupa "revolutia" din '89. A dovedit asta prin legile amnistiei, prin actiunile alegatorilor sai, la auzul sentintei data de judecatorii "basisti" in cazul Nastase. Intr-o tara in care PSD guverneaza, partizanii PSD striga, ca justitia e corupta, basista, ca se fac dosare politice, ca se urmareste destabilizarea tarii etc. Cum este posibil sa se intample asta, inseamna ca avem o problema cu "democratia originala" instaurata in '89, cu legile acestei tari, cu constitutia, cu guvernantii, majoritatea parlamentara etc.. Vrea PSD-ul sa reformeze statul la a carei creatie a avut cel mai aport? Ce vor comunistii din PSD, politrucii, ii vor capul lui Traian Basescu? pentru ce? Chiar cu PSD-ul la putere un singur om, Traian Basescu reuseste sa dea totul peste cap, sa condamne politicieni corupti, sa-i faca pe occidentali sa-l traga de urechi pe V.V. Ponta? Cum face toate smecheriile astea Basescu? nesustinut de nimeni, demis la referendumul lui Dragnea de 7,4 milioane de romani, "majoritatea" suferinzilor din regimul Basescu! Or e dat dracu marinarul asta, or totul este o regie bine pusa la cale de PSD. Dar ce-i mai trebuie PSD-ului capul lui Traian Basescu? care oricum va "cadea" in acest an, odata cu regimul sau, cu camarila sa, care i-a bagat in sperieti pe PSD-isti. Vor oare PSD-isti sa-l puna in istorie pe Traian Basescu langa Adrian Nastase? cu siguranta nu vor sa-i acorde un rol important in istoria acestei tari, mai ales dupa ce "idolul" PSD a fost din nou condamnat pentru LACOMIA sa.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Jan 2014, 02:16 PM
Mesaj #435


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



http://www.mediafax.ro/social/presedintele...la-dna-11906013 thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Jan 2014, 03:29 PM
Mesaj #436


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cine urmeaza? Poate prietenul Radu Mazare! Mitrea, Hrebenciuc, Videanu, Popoviciu, Becali Family, Borcea, Mircea Sandu, Mitica Dragomir si finalmente Voiculescu! Cineva din gruparea asta de "interlopi" politici a sifonat la greu la DNA, eu ma astept si la alte audieri. Poate ca cei de la justitie au inteles mesajul Victoriei Nuland referitor la independenta justitiei, la apararea acestei independente. Poate ca-n tara asta mai exista oameni care vor sa schimbe ceva din normalitatea anormala pe care vor sa ne-o vare pe gat unii politicieni. Acesti oameni merita un loc pe topicul : Despre eroi si proteste, pana la urma asa cum parintii elevilor din scolile in care se cer bani pentru orice si anchetatorii s-or fi saturat de toti politicienii corupti din aceasta tara.

Acest topic a fost editat de Marduk: 15 Jan 2014, 04:09 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Jan 2014, 05:12 PM
Mesaj #437


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Stai sa vezi acum contrareactia baronilor, a PSD in general.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Jan 2014, 06:11 PM
Mesaj #438


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



N-o sa fie o surpriza, vor pune tunurile pe Basescu & Co, malefica coalitie care a dus Romania la sapa de lemn, mai nou ajutata de fascistii europeni in frunte cu Monica Macovei. Miza este mare cat turnul Babel, daca justitia nu ramane libera ne-am ars, putem sa impachetam toate visele intr-o lada, asteptand ziua cand mamaliga va exploda din nou.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Jan 2014, 11:58 AM
Mesaj #439


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Desi atat Washintonul prin trimisul special al SUA, cat si UE cer politicienilor sa se abtina de la atacuri la adresa justitiei, PSD-ul nu se poate abtine:

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualit...t+probe+in+cazu

Insa nici America si nici UE nu pot face, singure, ordine in curtea noastra, daca nu punem noi mana sa facem curatenie. A spus-o foarte clar Victoria Nuland cand a cerut societatii romanesti sa reactioneze. Aproape ca a intrebat de ce nu iesim in strada impotriva astora.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Feb 2014, 03:49 PM
Mesaj #440


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Inca unul:

Președintele Consiliului județean Prahova, Mircea Cosma, a fost reținut, marți, de procurorii DNA, fiind acuzat de trafic de influență. El a fost scos din sediul DNA Ploieşti cu cătuşe la mâini, care erau acoperite cu un fular, el fiind urcat într-o maşină a procurorilor.

DNA anunță că a început urmărirea penală pe numele acestuia, dar și pe al fiului său, deputatul PSD Vlad Alexandru Cosma, acuzat tot de trafic de influență.


thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Feb 2014, 07:08 PM
Mesaj #441


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Un motiv in plus, adaugat problemelor lui Nicusor Constantinescu, Marian Oprisan etc. ca PSD-ul sa-si doreasca sa ramana la putere cu orice pret, pentru a continua restauratia inceputa in vara trecuta. Devine din ce in ce mai clar, ca PNL va fi aruncat de la putere, de unde si formarea USD si ambiguitatea indusa de V.V. Ponta ca stanga sau dreapta nu mai conteaza. V.V. Ponta a realizat ca nu-i poate controla pe liberali, de unde si decizia de a face aceasta alianta USD care, cred eu, numara cei mai multi justitiabili din politica romaneasca. Sa nu uitam ca V.V.Ponta, procurorul, nu a rezolvat cu NUP, dosarul lui D. Voiculescu, omul care detine tembeliziunile ce-l pot ajuta in viitoarele alegeri.

Acest topic a fost editat de Marduk: 11 Feb 2014, 07:22 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 12 Feb 2014, 11:07 AM
Mesaj #442


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Din ciclul romanesc " Tu ai vrut sa fii dat afara":

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-165947...-bina-spuna.htm

"Din partea noastra nu e nicio tensiune. Asteptam un termen rezonabil sa fim contactati sa avem o noua intalnire sa incercam sa ii convingem odata", a spus Dragnea.

Explicatia pentru prosti, pardon, poporul roman e simpla: "neamtul" ala e basist. cool.gif

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 12 Feb 2014, 11:08 AM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Feb 2014, 11:19 AM
Mesaj #443


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



http://www.b1.ro/stiri/politica/crin-anton...onta-75691.html


Si totusi, nu cred ca se rupe USL, eu zic ca mai rezista. Sunt doar jocuri interne de putere.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 12 Feb 2014, 11:25 AM
Mesaj #444


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 12 Feb 2014, 12:19 PM) *
http://www.b1.ro/stiri/politica/crin-anton...onta-75691.html
Si totusi, nu cred ca se rupe USL, eu zic ca mai rezista. Sunt doar jocuri interne de putere.

Eu zic ca se rupe dupa europarlamentare iar acum e pozitionarea inainte de eveniment.

Doar nu crezi ca or sa il lase pe sasul ala sa isi bage nasul prin interne si economie, portofolii unde numai prostii nu fura.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Feb 2014, 11:46 AM
Mesaj #445


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu e sasul din alt aluat decat restul sleahtei.

Ia fii atent la ce zice Dragnea: "De-abia îl aştept (pe presedinte) să cheme lumea în stradă, că poate chemăm şi noi şi poate tranşăm lucrurile acolo, dacă tot... Să nu creadă el că ne sperie"

Le-a ajuns cutitul la os daca ameninta cu lupte de strada. Este fara precedent, de la mineriade, o asemenea amenintare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 12 Feb 2014, 11:54 AM
Mesaj #446


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 12 Feb 2014, 12:46 PM) *
Nu e sasul din alt aluat decat restul sleahtei.


Poate nu e dar astia se simt cu musca pe caciula.

Eu de abia astept "razboi civil" in romania adica sa vad babele psd-siste razboindu-se cu hipsterii din centrul vechi.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Feb 2014, 12:01 PM
Mesaj #447


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



O sa iasa babele pesediste sa strige "vrem acciza la benzina!", clar.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 12 Feb 2014, 12:06 PM
Mesaj #448


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Da, clar!

Vine primavara, in loc de plimbat nepotii prin parcuri mai bine la coada la un pumn, o palma.





--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Feb 2014, 04:00 PM
Mesaj #449


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Tocmai ce si-au luat-o. Deocamdata, doar Cosma



Acest topic a fost editat de abis: 12 Feb 2014, 04:00 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Feb 2014, 01:44 PM
Mesaj #450


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Se peterec lucruri care depășesc orice imaginație: structurile PSD refuză pur și simplu să pună în aplicare o decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție.

ICCJ a transmis prefectului de Argeș decizia prin care baronul local, președintele CJ Argeș Constantin Nicolescu, ar trebui demis. Banditește, prefectul pasează problema la secretariatul CJ, care refuză să facă referatul de demitere!

E o bătaie de joc cum nu am mai văzut. Și în Parlament mai sunt vreo doi în aceeași situație: nu vor să plece, iar camera din care fac parte nu-i demite. Vă dați seama în ce țară trăim dacă Parlamentul și Guvernul, prin prefectură, refuză să pună în aplicare deciziile definitive si executorii ale Înaltei Curți? Nu mai funcționează statul de drept daca justitia ia o decizie iar cei care trebuie sa o puna in practica refuza sa o faca.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Feb 2014, 03:04 PM
Mesaj #451


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Odata instaurata noua majoritate, USD, aceste lucruri incredibile n-or sa mai fie atat de incredibile. PSD trebuie sa pastreze ceea ce a castigat la "revolutie", la trecerea prin "piata emergenta" e vorba de bani, de a sprijini niste politicieni, functionari, interlopi etc. care si-au facut averile prin frauda, dar fara de care PSD nu poate exista. Ca sa nu mai vorbim de continuitatea sistemului PCR, la care unii primari, functionari, avocati, doctori, profesori, politisti etc. nu vor sa renunte, pentru ca asta este starea lor naturala, nu pot supravietui fara PCR.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Feb 2014, 10:00 AM
Mesaj #452


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



PSD = Mafia

http://sorinamatei.blogspot.ro/2014/02/plo...ama-cagule.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Feb 2014, 05:12 PM
Mesaj #453


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eu nu sunt de acord cu afirmatia asta "PSD=Mafia". Am sa incerc sa aduc argumente care sper sa-ti schimbe parerea. PSD poate fi considerat un partid mafiot, dar nu este detinatorul "patentului" cum s-ar zice. Fiecare partid din Romania, de dupa "revolutie", emanat, original, cladit, reformat, renascut etc. a avut la baza un nucleu. Daca vrei sa intelegi acest paienjenis politic din Romania, trebuie sa cauti in trecutul "fondatorilor" acestor partide, sa vezi ce-a fost fiecare inainte de "revolutie", ce-a facut fiecare in timpul "ravolutiei". Cercetarea in cauza este ceva complex si s-ar putea sa ai parte de surprize socante. In acest moment imi vine in minte un exemplu, Dan Radu Rusanu. Omul a fost ce-a fost, nu stie nimeni ce si cum deoarece, oficial, arhiva PCR nu mai exista, iar multe alte arhive s-au ars pe la Berevoiesti, Glina, Pacurari etc. Totusi daca te uiti cu atentie in CV-urile acestor personaje si cunosti cat de cat societatea comunista, in care acestia traiau si activau, poti sa tragi concluzii interesante. Dan Radu Rusanu a fost, printre altele un sef mare in cooperatie, daca sti ce era cooperatia in vremea comunismului, ai sa intelegi ca PSD-ul, care se presupune ca este mostenitorul PCR, juca la juniori, in ceea ce priveste averea membrilor de partid. In cooperatie, comert, export-import, turism etc. se gaseau cei mai bogati cetateni romani din vremea comunismului. Un sef de restaurant desi parea un nimeni in fata unui securist, putea avea o influenta mai mare daca stia unde si cat sa cotizeze. Desi pentru multi societatea comunista parea o societate inchisa, inchistata in propriile doctrine politice, aceasta societate era dominata de nevoile oamenilor care o formau, la fiecare nivel existand un anumit standard, un pret etc. Societatea romaneasca postdecembrista este mostenitoarea unui sistem de care nu ne-am lecuit, la nivel individual exista credinta ca PCR (pile cunostinte si relatii) poate realiza orice. Ai o problema, nu trebuie sa cauti calea legala, care de multe ori se dovedeste a fi o fundatura, trebuie sa gasesti omul care sa-ti furnizeze solutia contra cost. Poate ca nu era nevoie de o solutie intr-un caz anume, poate ca cererea era legala, dar cineva, undeva stie asta si ca atare se foloseste de pozitia sa pentru a beneficia de folaose. De aceea eu zic ca PSD=Mafia nu este corect, intreaga societate romaneasca=mafia, pentru ca la nivel individual se complace in starea in care se gaseste, de la functionar la taran, toata lumea stie si accepta ca exista o relatie intre a putea si a dobandi, ceva ce trebuie platit sub o forma sau alta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Apr 2014, 08:56 AM
Mesaj #454


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Adrian Solomon, deputat PSD: Sunt comunist, dar unul luminat rolleyes.gif

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-170955...nul-luminat.htm

In sfarsit, un pesedist care spune adevarul. rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Apr 2014, 10:15 AM
Mesaj #455


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Azi am citit intr-un ziar un articol despre SUPERIMUNITATEA, alesilor neamului. Nu stiam ca Traian Basescu a semnat o astfel de lege, poate ca promulgarea acestei legi face parte din coabitarea dintre cele doua palate. Poate ca prin legea respectiva se doreste reducerea prerogativelor ANI si DNA, apararea baronilor locali, ai primarilor corupti sau coruptibili, dar citind legea mi-am dat seama ca PSD doreste revenirea la ceea ce comunistii numeau cu mandrie CONDUCEREA COLECTIVA. Nu sunt jurist, dar din text reiese clar, cel putin pentru mine, ca PSD-istii s-au suparat ca multi baroni locali si primari sunt "hartuiti" de ANI si DNA nu din cauza coruptiei generalizate, a cumetriilor ci din cauza ca sunt covarsiti de problemele urbelor pe care le pastoresc. Drept pentru care PSD-ul a scos o lege prin care presedintii de consilii judetene si primarii pot delega puterea cu care au fost investiti de catre alegatori unor terti. La cat ma pricep eu e clar ca legea face abstractie de faptul ca primarul, presedintele de consiliu sunt alesi politic, nu numiti politic, ei reprezinta in fata alegatorului speranta ca promisiunea politica facuta cu ocazia alegerilor, acea promisiune pentru care alegatorul i-a dat votul sau, va fi dusa la indeplinire. Ce face legea, in opinia mea, ofera sansa alesilor locali si nu numai sa se spele pe maini precum Pliat din Pont, bagand la inaintare niste functionari, niste terti, carora le transfera obilgatia sa suverana de a superviza orice activitate din urbea sa. Pentru ce mai au loc alegerile? pentru ce mai votam? daca alesii nostrii se ascund in spatele unei conduceri colective, asa cum s-au ascuns si comunistii, doar din dorinta de a scapa de oprobiul public si efectele legii. Pana la urma poate ca n-as avea nimic impotriva Legii 20/2014, daca ar fi reactivata o lege celebra din vremea comunismului, celebra Lege 18, facuta tocmai pentru cei care bagau prea mult mana prin borcanele cu miere. Daca initiatorii acestei legi spera ca prin aplicarea acestei legi, sa reduca faptele de coruptie din Romania! eu zic ca se insala, ne asteapta o avalansa de procese, de cazuri gen Codrut Marta, de disparitii misterioase, de averi ascunse in paradisuri fiscale etc. Primarul nu este ales sa delege competentele sale, el trebuie sa fie un ADMINISTRATOR, al averii urbei, daca primarul de frica, incompetenta, oboseala, interese etc. cedeaza atributia sa principala, de ce sa nu renuntam la primari, sa-i inlocuim ca pe administratorii de bloc cu firme specializate care sa dezvolte proiectele, visele, sperantele oamenilor care l-au ales. Primarul este tocmai acea manifestare a democratiei, a exprimarii libere a unei optiuni sau alteia, a proiectelor pe termen lung de care urbea are nevoie, daca primarul "cedeaza"? din toata povestea asta alegatorul cu ce ramane?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pagini V  « < 11 12 13 14 15 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 09:16 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman