Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:De Ce Intra Ateii Aici?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2
Serenity
@abis, eu nu am pus credinta departe de adevar, am spus ca "poate parea mai departe de adevar decat ateismul"... Nici stiinta nu raspunde la toate intrebarile, deci nu iti ofera intregul adevar, la fel cum nici credinta aia "oarba" in toate principiile religioase nu-ti satisface nevoia asta. Nu cred ca exista nici o religie sau stiinta care sa iti satisfaca pe deplin nevoia de adevar si cred ca fiecare trebuie sa-si gaseasca "adevarul" personal. Nu exista un adevar perfect valabil pentru toata lumea la fel cum nici "realitatea" nu e la fel pentru toti. De fapt, m-am exprimat eu gresit cand am spus "nevoia de adevar".... cred ca o exprimare mai buna ar fi "nevoia de raspunsuri".

@Blackut, doar din anumite puncte de vedere religia iti ofera un plus de confort psihologic, nu din toate. In sensul ca o credinta in ceva transcedental da un oarecare sens vietii, ofera un rost suferintei... consideri ca suferi pentru a evolua spiritual sau mai stiu eu ce, iar gandul ca dupa moarte mai urmeaza o alta forma de existenta e foarte benefica pentru moral tongue.gif Mai apoi: poti gasi pentru orice esec o scuza (asa a vrut Dumnezeu), nu te simti atat de responsabil de propriile decizii... si asa mai departe. De ce crezi ca au luat nastere toate religiile, in toate colturile lumii, daca nu din nevoia omului de a crede in ceva superior, de a da un sens existentei? Cand stiinta va putea raspunde la toate intrebarile, in special la cele existentiale, fara sa se mai razgandeasca, atunci vom putea spune ca siinta reprezinta adevarul. Pana atunci oamenii isi vor gasi mereu propriile explicatii si raspunsuri care poate nu au nici o legatura cu adevarul, dar macar sunt raspunsuri. Din punctul asta de vedere ateismul nu iti aduce confort psihologic.... pentru ca stiinta are limitele ei, ca si ateu trebuie sa accepti ca nu exista raspunsuri, lucru care nu iti satisface deloc nevoia de "adevar". In schimb adeptii religiei au raspunsurile intotdeauna, care pentru ei sunt foarte adevarate si logice.

QUOTE
Sa stii ca, poate paradoxal, esti mai impacat cu tine cand nu iti subjugi constiinta unei constiinte superioare, care sa hotarasca pt tine ce e bine si rau.
Iti accepti deciziile mai senin, te simti mai liber, nu mai functioneaza mecanismul ala pavlovian de pedepsire, ai mai multa siguranta in deciziile pe care le iei, te implici mai mult, nu mai astepti "sa iti dea Domnul", ai un mai bun management al esecului, folosesti mai mult introspectia, lucrurile nu se mai intampla "ca asa a vrut Domnul", ci din niste cauze pe care vrei/poti sa le determini.


Tocmai, ca in general lucrurile astea nu sunt atat de pozitive precum par pentru starea de bine a persoanei.
Of, m-am plictisit. Mai ales ca nu sunt de nici o parte si nu am chef sa ma contrazic cu nimeni. Ce am zis eu e ca si ateismul, si religia isi au partile bune si partile rele, avantaje si dezavantaje. Ca tre' sa fi deschis la minte, flexibil, sa iei in considerare toate argumentele si sa iti gasesti propria cale care sa te satisfaca si sa-ti aduca confort psihologic.

Ah! si ce nu inteleg eu la atei.... care, din cate am inteles eu, cred ca dupa moarte se termina totul, dar in acelasi timp refuza cu indarjire sa isi creeze credinte false pentru a fi mai "fericiti". Daca tot traiesti x ani, daca dupa aia x ani oricum din tine mai ramane doar mancare pentru viermi, de ce sa refuzi confortul psihologic?
Blakut
QUOTE
Din punctul asta de vedere ateismul nu iti aduce confort psihologic.... pentru ca stiinta are limitele ei, ca si ateu trebuie sa accepti ca nu exista raspunsuri, lucru care nu iti satisface deloc nevoia de "adevar".

Vorbesti de parca stiinta ar fi credinta mea. Intr-adevar, consider ca stiintific poate fi cunoscuta lumea cel mai bine, ateu sunt insa pentru ca nu pot sa cred. Mintea mea nu accepta. Stiintific nu poti demonstra nici existenta nici inexistenta lui Dumnezeu si nu e treaba stiintei neaparat sa faca asta.
QUOTE
Ah! si ce nu inteleg eu la atei.... care, din cate am inteles eu, cred ca dupa moarte se termina totul, dar in acelasi timp refuza cu indarjire sa isi creeze credinte false pentru a fi mai "fericiti". Daca tot traiesti x ani, daca dupa aia x ani oricum din tine mai ramane doar mancare pentru viermi, de ce sa refuzi confortul psihologic?

Pai nu ziceai sa cauti adevarul? Cum gasesti adevarul acceptand o minciuna? Este de preferat betia starii de veghe?

QUOTE
Ca tre' sa fi deschis la minte, flexibil, sa iei in considerare toate argumentele si sa iti gasesti propria cale care sa te satisfaca si sa-ti aduca confort psihologic.

Chiar daca acea cale e neadevarata? Eu nu as putea sa accept o minciuna. Adevarul e poate mai important decat confortul.
papy
QUOTE(IoanV @ 1 Sep 2008, 06:32 PM) *
papy
Aici suntem offtopic cu discutii interconfesionale. Ai raspunsul pe celalalt topic activ...

Interconfesional? Pai, ce ateii sunt o confesiune oficiala? rofl.gif

Foarte tare!!!

Pai, atunci, o sa-i rog pe prea-cuviosul Abis si pe prea-fericitul Blackut sa ne posteze si noua crezul lor rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Si, uite, declaram ziua de 1 septembrie ziua sfantului Abis rofl.gif rofl.gif
IoanV
QUOTE(Blakut)
Adevarul e poate mai important decat confortul.
Adevarul obiectivat prin stiinta nu-l contesta nimeni. Celelalte sunt subiective si nu pot fi impuse altora in niciun fel...

@ papy

Cred ca ar trebui sa inchei dialogul cu tine. De fapt tu nu poti purta un dialog, stii doar sa acuzi si sa faci pe smecherul, dar unii am trecut de virsta asta psihologica si vrem sa discutam seios.
Blakut
QUOTE
Adevarul obiectivat prin stiinta nu-l contesta nimeni.

L-a contestat si il mai contesta religia uneori.
Serenity
Blackut, nu stiu de ce simti ca esti subiectul meu de discutie. Vorbeam in general. In general am observat ca ateii sunt adeptii "stiintei".

QUOTE
Pai nu ziceai sa cauti adevarul? Cum gasesti adevarul acceptand o minciuna? Este de preferat betia starii de veghe?


Cand stii ca mai ai x ani si se alege praful din tine definitiv, da. Pentru ca sa inveti, pentru ce sa devi mai intelept? Hedonism all the way! tongue.gif

Am rectificat dupa in "a cauta raspunsuri". Adevarul mie mi se pare o chestie relativa.
Blakut
QUOTE
Blackut, nu stiu de ce simti ca esti subiectul meu de discutie. Vorbeam in general. In general am observat ca ateii sunt adeptii "stiintei".

1. Omite acel c din numele meu, pleez biggrin.gif.
2. Nu stiu ce sa zic despre adept al stiintei. Cum ziceam, pt mine cunoasterea autentica se face prin metoda stiintifica. Dar, faptul ca sunt ateu depinde si de alti factori.


QUOTE
Cand stii ca mai ai x ani si se alege praful din tine definitiv, da. Pentru ca sa inveti, pentru ce sa devi mai intelept?


Pentru ca imi place sa invat si sa devin mai intelept? Oricum nu ma gandesc ca mai am x ani si se alege praful de mine. Tocmai, stiind ca am o singura viata incerc sa fac cat mai mult si mai bine in ea.
Anca_M.
QUOTE(papy @ 31 Aug 2008, 11:21 PM) *
Eu inteleg pe oricine pune la indoiala faptul ca fecioara Maria a ramas fecioara si DUPA nastere rofl.gif , deoarece Scriptura nu spune acest lucru, ci, din contra, Isus a mai avut frati si surori.

Marcu 6

3Nu este acesta tīmplarul, feciorul Mariei, fratele lui Iacov, al lui Iose, al lui Iuda şi al lui Simon? Şi nu sīnt surorile Lui aici īntre noi?`` Şi găseau o pricină de poticnire īn El.

Acum, pe bune, rofl.gif cat de tampiti sa ne creada astia care zic ca Isus nu a avut surori, cand Scriptura pe care ei o sustin ca fiind Cuvantul lui Dumnezeu scrie ca a avut!!!! Iar, daca tocmai ei, care se dau crestini se sterg cu Scriptura unde vor ei, ce sa mai zic? Sa ma fac ca ploua sau sa ii dau pe fata? rofl.gif E logic.

Degeaba se supara. Oricine sustine o doctrina gresita nu doreste sa o corecteze, egal ca sunt ortodocsi, catolici, protestanti, neoprotestanti sau cucustanti rofl.gif


roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif Serios? rofl.gif rofl.gif Eu incep sa devin curioasa sa vad cam pana unde poti merge cu afirmatiile astea ale tale. Succes, mult succes.
Serenity
Bine ca ai vazut "c"-ul ala dar ideea frazei (ca nu vorbesc despre tine personal!) nu ai prins-o.

Mersi de lamuriri. Sper ca pana la urma ai inteles ce vroiam sa spun. Si cu asta, eu una am incheiat discutia despre tine laugh.gif
papy
Mai, Anca, eu daca zic, zic din Scriptura.

Insa, sa nu mai vorbim de Scriptura aici, ca se supara IoanV.

Tocmai avem doi sfinti atei, cuviosul Abis si fericitul Blakut (fara c) rofl.gif si o zi de sarbatoare in calendarul ateic, 1 septembrie rofl.gif

In aceasta zi este liber la bere!!!!!
abis
QUOTE(Serenity @ 1 Sep 2008, 06:44 PM) *
o credinta in ceva transcedental da un oarecare sens vietii, ofera un rost suferintei... consideri ca suferi pentru a evolua spiritual sau mai stiu eu ce, iar gandul ca dupa moarte mai urmeaza o alta forma de existenta e foarte benefica pentru moral tongue.gif Mai apoi: poti gasi pentru orice esec o scuza (asa a vrut Dumnezeu), nu te simti atat de responsabil de propriile decizii... si asa mai departe. De ce crezi ca au luat nastere toate religiile, in toate colturile lumii, daca nu din nevoia omului de a crede in ceva superior, de a da un sens existentei?

Sunt 100% de acord cu tine. smile.gif
QUOTE
Cand stiinta va putea raspunde la toate intrebarile, in special la cele existentiale, fara sa se mai razgandeasca, atunci vom putea spune ca siinta reprezinta adevarul.

Stiinta nu poate raspunde la toate aceste intrebari. Nici macar nu este domeniul ei sa raspunda la aceste intrebari.
QUOTE
Din punctul asta de vedere ateismul nu iti aduce confort psihologic

Din nou, sunt de acord cu tine. Eu nu sunt ateu pentru ca ateismul mi-ar aduce cine stie ce avantaje, vreun confort ori altceva de genul asta.
QUOTE
Ah! si ce nu inteleg eu la atei.... care, din cate am inteles eu, cred ca dupa moarte se termina totul, dar in acelasi timp refuza cu indarjire sa isi creeze credinte false pentru a fi mai "fericiti". Daca tot traiesti x ani, daca dupa aia x ani oricum din tine mai ramane doar mancare pentru viermi, de ce sa refuzi confortul psihologic?

Pentru ca nu pot face altfel. Nu pot sa cred in "adevarurile" religioase, oricat confort mi-ar aduce.
actionmedia
QUOTE(abis @ 2 Sep 2008, 10:33 AM) *
Pentru ca nu pot face altfel. Nu pot sa cred in "adevarurile" religioase, oricat confort mi-ar aduce.


Ba eu cred ca daca ti-ar aduce un confort ai crede... Dar, hmmm, cum sa iti aduca confort daca nu le crezi? Prin urmare nu crezi pentru ca nu iti aduc niciun confort si nu iti aduc niciun confort pentru ca nu crezi... Parerea mea.
papy
Action, vrei să te facem şi pe tine sfānt ateu? rofl.gif Să-mi trimiţi o poză cu o farfurie īn cap şi s-a rezolvat ohyeah.gif

Acum, ON-TOPIC, referitor la īntrebarea lui Apollo, este un răspuns clar:

Pt că nu sunt alţi religioşi care să stea mai mult pe forum, din cauza moderatorilor care nu dau voie să argumentezi din Scriptură, sub motivul că "DENIGREZI" religia rofl.gif rofl.gif

Un fel de avocaţi cărora nu le convine cānd argumentezi din CODUL PENAL. Foarte tare, nu? rofl.gif

Ei ar vrea doar ortodocşi să participe la "discuţii" şi "dezbateri". De aceea, sunt "foarte mulţi" participanţi pe acest forum, cu subiecte "recent" postate de prin 2006 şi 2007 rofl.gif

Ecco per che!
aburealaold
De ce intra ateii aici?

Din 2 motive:

1. Nu ii lasa dracul in pace si isi bate joc de ei, punandu-i sa-L denigreze pe Dumnezeu, lucru care il face constant de la cadere si pana la Judecata, si il face prin bietele lui instrumente numite atei. Ei isi spun atei, insa ei sunt in esenta satanisti. Fiindca , daca ar fi atei, ar simti ridicolul de a conversa ani de zile despre ceva ce sunt convinsi ca nu exista, si ma refer la unii care posteaza de ani de zile pe aici, si tot nu le-a venit mintea la cap, desi ei cred ca sunt "minunati" , vorba lui Eminescu.

2. Dovedesc prin postarea aici "calitatile" lor sufletesti deosebite. In ce sens?

Ei spun intre nebunie si credinta nu ar fi mare diferenta, si atunci cand vad un om nebun, adica pe noi credinciosii, in loc sa simti compasiune si sa il lasi in nebunia lui , e mai interesant sa il batjocoresti, sa scornesti toate aberatiile possibile, sa vorbesti ca sa vorbesti, fara sa dovedesti nimic, si ceea ce este esential, desi CICA, de atatia anii STUDIAZA Biblia, sa nu intelegi nimic. Dar e si acesta un mod de a exista, iar unii sunt foarte fericiti pe aici.

Din pacate , anii trec, iar peste unii degeaba trec, fiindca degeaba au trecut, fiindca desi a trecut atat timp, cat stiau despre Dumnezeu, atunci cand i-am cunoscut, tot atat stiu si acum. Adica NIMIC.

Succes in continuare in nestiinta voastra.

"Ignoranta e mama intelepciunii" by abureala.

abis
QUOTE(aburealaold @ 17 Oct 2008, 12:27 PM) *
Ei isi spun atei, insa ei sunt in esenta satanisti.

Si nu numai atat: noaptea se dedau la ritualuri care implica bautul sangelui unor crestini nevinovati, torturi si blesteme... Stai departe de ei, ca nu se stie niciodata...
QUOTE
daca ar fi atei, ar simti ridicolul de a conversa ani de zile despre ceva ce sunt convinsi ca nu exista

Asa ar trebui sa se simta si Manolescu, Lovinescu, Maiorescu, Ibraileanu: vorbesc ani de zile despre personaje din carti, personaje imaginare, care nu exista in realitate.
QUOTE
Ei spun intre nebunie si credinta nu ar fi mare diferenta

Minti. Vezi ca D-zeu pedepseste minciuna, si inca rau de tot. Trag concluzia ca, daca nu-i respecti poruncile, esti un nenorocit de ateu care vrea sa submineze increderea oamenilor in religia adevarata. Si prin jocul asta perfid al tau ne pui intr-o lumina proasta pe noi, ceilalti atei. Sa-ti fie rusine.
QUOTE
sa vorbesti ca sa vorbesti, fara sa dovedesti nimic

Deci este ceva rau daca vorbesti fara sa dovedesti? Asa cum fac credinciosii, adica?
Exact ce spuneam: esti un ateu in travesti.

Ce-ai facut, te-ai "convertit" la ateism sau ti-a furat cineva parola?
QUOTE
desi a trecut atat timp, cat stiau despre Dumnezeu, atunci cand i-am cunoscut, tot atat stiu si acum. Adica NIMIC

Iar tu stii despre D-zeu de o suta de mii de ori mai mult decat ei! jamie.gif

QUOTE
"Ignoranta e mama intelepciunii" by abureala

Esti un intelept! rofl.gif
Blakut
QUOTE
desi ei cred ca sunt "minunati" , vorba lui Eminescu.


Nu sunt eu ala care crede ca sufletul lui va fi etern si ca un zeu a-tot-puternic l-a creat in mod special si ii da toata dragostea si atentia ca mai apoi sa il judece pentru viata lui de 70-80 de ani, care nu inseamna nimic de altfel comparat la cat de mare e universul...
soricica_alb
Apolo,

Eu am intrat doar pt. ca am vazut titlul (ateii) si nu era specificat ca nu eram binevenita.Am raspuns la intrebarile puse pe forum crezand ca si eu am dreptul de a-mi exprima parerea ( nu m-am plans, nu am incercat sa conving pe nimeni de minic ) vazand ca se vorbea de atei. Deci, pt. mine , concluzia ta este gresita si apropo de lipsa de respect fata de ideile altora : asta tine de persoana, nu de crezul ei . ( ex. aburealaold )
actionmedia
minuuneeee! minuuneeee! a inviat abureala din morti!!!

ce bine imi pare ca sunt ateu! rolleyes.gif
abis
QUOTE(Blakut @ 17 Oct 2008, 06:17 PM) *
Nu sunt eu ala care crede ca sufletul lui va fi etern si ca un zeu a-tot-puternic l-a creat in mod special si ii da toata dragostea si atentia ca mai apoi sa il judece pentru viata lui de 70-80 de ani, care nu inseamna nimic de altfel comparat la cat de mare e universul...

"Voi credeţi īntr-o carte cu animale vorbitoare, magi, vrăjitoare, demoni, beţe care se transformă īn şerpi, māncare care cade din cer, oameni care merg pe apă şi toate felurile de poveşti magice, absurde şi primitive, şi spuneţi că noi suntem cei care au nevoie de ajutor?"
Blakut
Acuma pe bune, daca s-ar discuta despre atei, ateism, si orice altceva pe topicuri care nu sunt aici, nu as intra pe-aici. Poate doar de curiozitate, sa mai citesc, sau ca sa pun intrebari.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.