Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Credetidumnezeu E Alb Sau Negru,barbat Sau Femeie?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3
alexei
ar putea parea ridicol,dar gandita putin,e o intrebare destul de complexa.eu cred ca e femeie si e neagra,voi ce credeti?
Afrodita
Io cred ca ai fantezii cu negrese biggrin.gif

Si mai cred ca "dumnezeu" e imaterial ... inodor, insipid, incolor, ca o boare, nu il vezi, nu-l auzi wink.gif
Papadie_62
Atunci după al cui chip şi a cui asemănare ne-a creat?

Precizare: am şters bocancii la intrare!
coconut
Al maimuţei! rofl.gif iar timpul l-a cizelat! wub.gif
Marduk
QUOTE(alexei @ 9 Jan 2008, 08:28 PM) *
ar putea parea ridicol,dar gandita putin,e o intrebare destul de complexa.eu cred ca e femeie si e neagra,voi ce credeti?

Eu cred ca Dumnezeu nu poate fi definit, cei care incearca sa explice cum ar putea sa arate Dumnezeu sunt ori "dusi cu pluta" ori au o imaginatie mult prea bogata si ar trebui sa se apuce de scris povestiri SF.
geriA3e
QUOTE(alexei @ 9 Jan 2008, 08:28 PM) *
ar putea parea ridicol

Totusi, n-ar putea chiar sa fie ... RI_DIIIIII_COL ?
...ca daca asta e o mostra de "gandita... complexa" la tine...te invit sa mai treci prin vreun "complex", sa vezi 'in viu' cat de "complexa" poate fi "gandita"... prin fostul "ţţm" de pilda... rolleyes.gif
simonsays
Eu cred ca e verde. De cate tampenii aude... rofl.gif

Ps. NU e subiect de 'poiana'. Incearca la 'religie' sau 'bancuri'.
Papadie_62
Lasă-l aici, că-l facem noi de "poiană"... rofl.gif
Erwin
Păi da, io am auzât la radio Erewan că îi gin tăce câce on pic: şî alb, şî niegăr, şî om şî muiere!

rofl.gif rofl.gif
mutulica
QUOTE(alexei @ 9 Jan 2008, 10:28 PM) *
ar putea parea ridicol,dar gandita putin,e o intrebare destul de complexa.eu cred ca e femeie si e neagra,voi ce credeti?

nu cred ca imi place inceputul asta de secta...
dar daca schimbi dogma pe o blonda inalta si cu tatze mari incerc sa congin si pe simon sa adere cu mine
simonsays
I'm in ! rofl.gif
Anca_M.
QUOTE(mutulica @ 13 Jan 2008, 07:33 AM) *
nu cred ca imi place inceputul asta de secta...
dar daca schimbi dogma pe o blonda inalta si cu tatze mari incerc sa congin si pe simon sa adere cu mine


rofl.gif rofl.gif blink.gif daca Dumnezeu ar fi o blonda cu....etc etc, atunci barbatii ar face matanii pana ar lesina. rofl.gif
Erwin
Dacă ar fi o blondă cu... etc, etc sigur ecuaţia lui Einstein ar suna aşa:

E=mc2 => elevaţia sânilor este direct proporţională cu masa sânilor şi cu stângerea corsetului la pătrat

rofl.gif rofl.gif
bdl
Eeeee......daca era asaaaaaa......si in loc de preoti cu sutana si barba sa fie preotese blonde, titoase si cu niste mini-sutane.....oooofff..... poate calcam si eu mai des pe la spovedanie....stateam cu capul sub sutana si spuneam tot pina oftau si preotesele...asa....adinc.... ohyeah.gif
Afrodita
oPsedatilor rofl.gif
Anca_M.
mie mi se pare o panarama de topic, dar sincer..parca era nevoie de el, ne mai veselim si noi thumb_yello.gif
fiica_lunii
roflmao.gif
Ce va dati atata rotunzi ca daca era Dumnezeu o blonda etc, va duceati mai des pe la biserica. Aiurea! Chiar daca era, oricum nu ati fi aflat VOI si ati fi stat pe forum in continuare si v-ati fi intrebat tongue.gif

Acum, la modul serios, nu inteleg cu ce i-ar ajuta pe unii sau pe altii daca ar sti cum arata Dumnezeu.... ce s-ar schimba in viata lor, daca El ar arata intr-un fel sau altul....
Anca_M.
fiica_lunii te rugam frumos sa nu duci subiectul pe panta serioasa, lasa-l asa, putin amuzament nu strica ohyeah.gif mwah1.gif
alexei
ok,lasa-i omului libertatea de exprimare..."Si tacuisses, philosophus mansisses" spuneau latinii.Cred ca superficialitatea este principala caracteristica a multora dintre voi.In icoane Dumnezeu Tatal este reprezentat ca un batran cu barba si pielea alba?V-ati intrebat vreodata de ce?Pentru ca adam a fost primul OM(eu nu vad altceva decat masculinitate preconceputa). Se cam bate cap in cap cu ceea ce vedem in natura,femeia e cea care da viata,in natura eu personal tind sa vad latura feminina in stransa legatura cu viata si perpetuarea ei si nu masculinitatea care e predispusa spre autodistugere.De ce nu E reprezentat cu pielea scura?Stiintific vorbind primii oameni au aparut in america de sud deci de culoare scura ...sau daca vreti s-o luam pe de alta parte v-as intreba:"negrii nu au fost creati dupa chipul si asemanarea lui D-zeu?" poate voi fi acuzat de erezie,credeti-ma e doar curiozitate,deci folositi-va neuronii dragi genii sau spiritul...preacucernicilor ce visati blonde cu tate mari in altarele bisericilor...
Afrodita
Copilu, nimeni nu s-a dat geniu aici... Si vorba fetelor: ce mai conteaza cum arata al de sus? Atata timp cat crezi in el, brava la tine si multa bafta wink.gif
simonsays
QUOTE(alexei @ 15 Jan 2008, 04:33 PM) *
deci folositi-va neuronii dragi genii sau spiritul...preacucernicilor ce visati blonde cu tate mari in altarele bisericilor...


Bai nea, DAR NOI CHIAR NE FOLOSIM NEURONII. Si axonii, si dendritele, si ce-am mai invatat noi pe la biologie intr-a 6. Ala care nu i-a folosit esti tu. Ai forum de religie. Asta e forumul de bascalie. Adio si-un praz verde.
(am editat, ca sa iti pun link, sa nu iti utilizezi prea tare neuronu', doar dai clic, si te duce taman acolo)

QUOTE(Anca_M. @ 14 Jan 2008, 02:56 PM) *
rofl.gif rofl.gif blink.gif daca Dumnezeu ar fi o blonda cu....etc etc, atunci barbatii ar face matanii pana ar lesina. rofl.gif


Hai zi-ne ca te bate-un gand sa te faci mare preoteasa... rofl.gif Ca o secta tantrica gasim noi, nu-i problema.. rofl.gif
alexei
tanti afrodita(ca sa fiu rautacios), dupa "copilu" pune si mata un apostrof ca vorba aia:"da mai bine-n ochii lumii" ,si nu te enerva ca iti creste tensiunea si faci varici si riduri si pentru o zeita a dragostei nu da bine.Iar pentru toti ceilalti inainte de a face misto ar fi bine sa ganditi ca "de asta aveti cap,nu ca sa nu va ploaie-n gat"(vorba lui bunicul meu),in mare e si vina mea ca nu am fost prea explicit,au mai venit si moderatorii si mi-au mutat subiectul la mistocareli si a iesit o cacealma.
alexei
atrag atentia ca subiectul l-am postat la religie dar a fost mutat la poiana
andra_v
A mai fost un subiect legat de misoginismul religiei mutat pe Poiana.
Pe Comunitatea Credintei ai un subiect "Cum il vedeti pe Dumnezeu...?" si un topic ceva mai serios despre misoginism (Femeile in Biserica, sau cam asa ceva). Cauta-le cu atentie, primul este destul de activ. Mesajele legate de religie (nu de bascalie) nu vor fi editate.
andra_v
QUOTE(Anca_M. @ 15 Jan 2008, 10:33 AM) *
fiica_lunii te rugam frumos sa nu duci subiectul pe panta serioasa, lasa-l asa, putin amuzament nu strica ohyeah.gif mwah1.gif

Pe Poiana nu sunt interzise mesajele cu miez. Amuzamentul nu exclude o nota de seriozitate.
alexei
multumesc @andra_v ,dar sincer sa fiu am ramas cu un gust amar si nu cred ca merita.Imi pare rau, hanul s-a schimbat,nu mai e acelasi de acu' doi ani.
IoanV
Si eu cred ca intrebarea este mai mult „la vrajeala”, asa cum a si fost primita pe han.

Cei „de la religie” stiu ca Dumnezeul care l-a creat pe Adam este duh si treimic. Iar duhul nu are culoare și atributele pe care i le atribui.. De aceea nu a fost tratat serios acolo...

Aici poate fi orice, dupa cum ne alegem sau ne-am dori .. wink.gif .
Afrodita
Copilu, io n-am uitat apostrofu draga, doar ca nu am vrut sa-l pun. Si a te impiedica de chestii gramaticale arata clar ca nu ai ce alte argumente sa aduci - deci e nasoala treaba tongue.gif

Si iarasi, io nu zic "copilu" in bataie de joc. Daca voiam sa fiu rea cu tine iti ziceam "gicule" (da, cu litera mica, las-o dracu de gramatica!), care "gicule" e echivalent cu toate apelativele "dragalase" ce le mai asociem si cu regnul animal. Asa ca, inainte sa fii rau cu mine, afla intai daca am fost rea cu tine - voit au ba. Si ca sa te scap de scormonit in "noroi" iti spun clar: mie mi se rupe ce crede unii p-aci si daca am ceva de zis, o zis verde in fata. Din pacate prea verde pentru gustul multora.

Si stai linistit, ca nu m-ai nevrozat si nici riduri nu fac, cu atat mai putin din cauza ta. Sau nu stiai ca o zeita ramane o zeita, indiferent ce? harhar.gif

PeSe: Gioane, m-am enervat! Noi doi avem ceva de vorbit! Sa ma fac blonda intai si sa bag silicoane? harhar.gif

hmm.gif Parca, parca m-as face o preoteasa din aia de care spuneti voi, nu de alta, da-mi place sa primesc la spovedanie jamie.gif laugh.gif
IoanV
QUOTE
Gioane, m-am enervat! Noi doi avem ceva de vorbit! Sa ma fac blonda intai si sa bag silicoane? ..Parca, parca m-as face o preoteasa din aia de care spuneti voi, nu de alta, da-mi place sa primesc la spovedanie
Ori zeita, ori preoteasa, hotaraste-te! In functie de asta si tinuta...
Erwin
QUOTE
Parca, parca m-as face o preoteasa din aia de care spuneti voi, nu de alta, da-mi place sa primesc la spovedanie

io zic să rămâi zeiţă, că poţi căpăta mai mult decât preotesele alea! spoton.gif ohyeah.gif
Afrodita
rofl.gif

Nu dom'le, zeita in timpul liber si preoteasa in campul muncii biggrin.gif Ca macar asa chiar ca o sa capat tot devil.gif laugh.gif
Vladimir Pana
QUOTE
eu cred ca e femeie si e neagra,voi ce credeti?


Asta nu-i cumva inspirata din videoclipul de la Helloween - Mrs. God?
http://www.youtube.com/watch?v=OLU0ppopLhY
Anca_M.
QUOTE(simonsays @ 15 Jan 2008, 06:38 PM) *
Bai nea, DAR NOI CHIAR NE FOLOSIM NEURONII. Si axonii, si dendritele, si ce-am mai invatat noi pe la biologie intr-a 6. Ala care nu i-a folosit esti tu. Ai forum de religie. Asta e forumul de bascalie. Adio si-un praz verde.
(am editat, ca sa iti pun link, sa nu iti utilizezi prea tare neuronu', doar dai clic, si te duce taman acolo)
Hai zi-ne ca te bate-un gand sa te faci mare preoteasa... rofl.gif Ca o secta tantrica gasim noi, nu-i problema.. rofl.gif

rofl.gif rofl.gif sorry, eu nu pot fi preoteasa ca sunt bruneta
Papadie_62
wink.gif Nu-i o "scapare"... wink.gif ...
Sunt atatea metode de... "b(o)lonzire", ca te poti replofila oricand... laugh.gif
Erwin
io propui să se zidească un templu iar la intrare să se puie o inimă în loc de cruce şi sloganul:


"Lăsaţi orice grijă, voi cei ce intraţi!"

rofl.gif rofl.gif rofl.gif
simonsays
QUOTE(Afrodita @ 15 Jan 2008, 10:30 PM) *
PeSe: Gioane, m-am enervat! Noi doi avem ceva de vorbit! Sa ma fac blonda intai si sa bag silicoane? harhar.gif


hmm.gif


QUOTE(Anca_M. @ 16 Jan 2008, 11:20 AM) *
rofl.gif rofl.gif sorry, eu nu pot fi preoteasa ca sunt bruneta


Bine, atunci fa-te clopotar ! rofl.gif
Anca_M.
QUOTE(simonsays @ 16 Jan 2008, 03:29 PM) *
hmm.gif
Bine, atunci fa-te clopotar ! rofl.gif



iti lasa tie onoarea, pari a avea veleitati in sensul asta devil.gif rolleyes.gif
mutulica
QUOTE(alexei @ 15 Jan 2008, 06:33 PM) *
In icoane Dumnezeu Tatal este reprezentat ca un batran cu barba si pielea alba?V-ati intrebat vreodata de ce?Pentru ca adam a fost primul OM(eu nu vad altceva decat masculinitate preconceputa). Se cam bate cap in cap cu ceea ce vedem in natura,femeia e cea care da viata,in natura eu personal tind sa vad latura feminina in stransa legatura cu viata si perpetuarea ei si nu masculinitatea care e predispusa spre autodistugere.De ce nu E reprezentat cu pielea scura?Stiintific vorbind primii oameni au aparut in america de sud deci de culoare scura ...sau daca vreti s-o luam pe de alta parte v-as intreba:"negrii nu au fost creati dupa chipul si asemanarea lui D-zeu?" poate voi fi acuzat de erezie,credeti-ma e doar curiozitate,deci folositi-va neuronii dragi genii sau spiritul...preacucernicilor ce visati blonde cu tate mari in altarele bisericilor...

mda... depinde de unde iti cumperi tu icoanele... eu l-am vazut in alte incoane ca pe un norisor marcat de neoimpresionism, in acelasi timp ca pe un tzaran descult si cu toiag... l-am vazut reprezentat intr-o gramada de feluri in functie de cat de catolica, ordoxa sau protestanta era biserica/icoana, etc... de care m-am lovit; cert este ca atita timp cat dumnezeu poate lua orice forma... ti-l poti imagina sub orice forma

e la fel de adevarat ca in genere este o reprezentare masculina cu trasaturi caucaziene, si aer vintage, dar ... sa nu uitam ca Biblia a fost scrisa de reprezentantii unei societati puternic influentata de patriarhat, si ca scribii vremii erau preponderent masculi. am putea chiar suspecta ca erau si putin sub papucul nevestei, si ca o razbunare le-au facut pe astea sa para asa cum par
culoarea preponderenta este alba... din acelasi motiv... pentru ca acolo unde s-a scris Biblia, si acolo unde a avut succes de box-office, poporul e preponderent alb (cu tenta maslinie e drept) si ca atare asa li s-a parut lor

revenind la topic, daca reprezentarea primordiala e blonda si cu tzatze mari... as sugera ca preotesele sa fie in egala masura roscate si brunete, ierarhia ecumenica sa fie stabilita functie de lungimea cracilor
Afrodita
QUOTE
ierarhia ecumenica sa fie stabilita functie de lungimea cracilor


Ooooooooooo bop.gif in cazul asta raman doar zeita, nu de alta, da' dupa lungimea cracilor as fi cam jos in ierarhie si aia e nonono.gif pentru mine harhar.gif
mutulica
stai sa vedem ce propune Simon... ca nu trebe sa lasam secta doar la latitudinea zeitelor si preoteselor...
ma gandesc sa punem la punct si un sistem de maicute ... si chiar vestale
simonsays
Pai eu ce sa mai propun.. nu vazusi ca leidi Anca m-a trimis sa trag clopotele ? Ca cum ca cica mi se potriveste..
Totusi as sugera sa le creasca rangu' in functie de ecartament ! devil.gif (Mda, rusoaicele ar fi cele mai avantajate, si uite cum IAR ajungem la .. blonde ! rofl.gif )
Cucu Mucu
ba, nu stiu cum arata, da' poci sa spun ca dumnezeu e mare carpanos. I-a zvarlit pe porombeii aia in strada, in c**ul gol, ca i-au ciordit un mar? Poi daca ii ciordeau vibratorul ce facea, ii ghilotina? Doamni maica domnuli!
mutulica
QUOTE(simonsays @ 18 Jan 2008, 02:14 AM) *
Pai eu ce sa mai propun.. nu vazusi ca leidi Anca m-a trimis sa trag clopotele ? Ca cum ca cica mi se potriveste..
Totusi as sugera sa le creasca rangu' in functie de ecartament ! devil.gif (Mda, rusoaicele ar fi cele mai avantajate, si uite cum IAR ajungem la .. blonde ! rofl.gif )

si ce nu iti convine?
te gandesti ca fistecare preoteasa are cate doua clopote... clopotele ... dupa caz, atirnate in fata... si tu clopotar fiind trebuie sa tragi de ele (desi ti-sa sugera sa le mangai duios)
acuma ca tu ai probleme cu portbagaju' la rusoaica, si ai nevoie de ecartament mare ca sa faci plaja sub clopotnita....
Anca_M.
QUOTE(mutulica @ 18 Jan 2008, 08:07 AM) *
si ce nu iti convine?
te gandesti ca fistecare preoteasa are cate doua clopote... clopotele ... dupa caz, atirnate in fata... si tu clopotar fiind trebuie sa tragi de ele (desi ti-sa sugera sa le mangai duios)
acuma ca tu ai probleme cu portbagaju' la rusoaica, si ai nevoie de ecartament mare ca sa faci plaja sub clopotnita....


thumb_yello.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif foarte bine spus, uite vezi simonsays, din cauza asta clopotar e la masculin.
simonsays
Nu stiu dece, dar imaginea aia cu trasul de clopopte imi suna a.. muls ! Intr-adevar, prefer varianta 'duioasa' ! rofl.gif

Bine, bine, am inteles dece e la masculin. Pentru ca iti place sa ti se traga clopotele. Clar ! Rusine sa-ti fie ! roflmao.gif
Papadie_62
Ptiuuu!!!!... Păcătoşilor (care mai de care, mai...)!!!
Michaela*
bonjour..aicea-i caterinca sau se discuta chestiuni serioase? laugh.gif ..ca pe mine m-ati bagat in ceata laugh.gif
abis
QUOTE(mariusc2 @ 18 Jan 2008, 01:09 AM) *
I-a zvarlit pe porombeii aia in strada, in c**ul gol, ca i-au ciordit un mar?

Vezi daca nu citesti? Le-a dat haine din piele. jamie.gif
Probabil ca tipu' avea o geaca meseriasa, iar gagica-sa o blana.
simonsays
QUOTE(Michaela* @ 18 Jan 2008, 05:52 PM) *
bonjour..aicea-i caterinca sau se discuta chestiuni serioase? laugh.gif ..ca pe mine m-ati bagat in ceata laugh.gif


Da.


QUOTE(abis @ 18 Jan 2008, 06:30 PM) *
Probabil ca tipu' avea o geaca meseriasa, iar gagica-sa o blana.


Aha ! Si "pacatul originar" a fostara cand EL a pus mana pe blana EI, si nu a vrut sa-i dea la schimb pielea lui.. Mda, se leaga.. ohyeah.gif
Michaela*
aha rolleyes.gif ...m-am lamurit rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.