Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Irak - Informatii Manipulate Sau Adevar?!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
March
Daca vrei lectii de la mine te costa. tongue.gif Ca d-aia suntem in capitalism.

Da' daca citeai cu atentie postarile de aici dadeai peste o afirmatie a amicului meu tongue.gif MIA , care pomenea ceva despre niste germani . Deci alearga si cauta ce vrea sa insemne asta ! Si uite ca iti mai dau un indiciu free of charge tongue.gif vezi ca in afara de germanii aia mai sunt unii care in anii 70'-80' au bagat in curul lui Saddam cele mai sofisticate arme posibile la acea vreme. Pentru ce ? Pentru petrol mon cher desigur !

Hai ca te astept pentru nota ! laugh.gif
MIA
QUOTE (abis @ 15 Dec 2005, 05:25 PM)
QUOTE (SORIN @ 15 Dec 2005, 05:13 PM)
Existau si exista si pana acum ohyeah.gif Dar au fost raspandite in peste 600 de baze de depozit de armament, fiecare de marime dubla al Manhattan-ului.

De unde stii?

Nu ti se pare putin exagerata afirmatia asta?

Cred ca o ( fosta ) baza militara e locul cel mai impropriu pentru a ascunde niste arme chimice pe care americanii le-au cautat în draci. tongue.gif

Oricum - armele alea nu exista. La un moment dat armata SUA adusese în Irak nu stiu ce superdetectoare de substante chimice de au detectat inclusv saci de azotat îngropati de contrabandisti la ( foste ) ferme si tot nimic. De-aia au si lasat-o balta în mod oficial si la cel mai înalt nivel si acuma se concentraza pe alte justificari/motive. rolleyes.gif
March
Meseria de antiamerican tongue.gif
ducoro
QUOTE (MIA @ 15 Dec 2005, 07:15 PM)
QUOTE (abis @ 15 Dec 2005, 05:25 PM)
QUOTE (SORIN @ 15 Dec 2005, 05:13 PM)
Existau si exista si pana acum ohyeah.gif Dar au fost raspandite in peste 600 de baze de depozit de armament, fiecare de marime dubla al Manhattan-ului.

De unde stii?

Nu ti se pare putin exagerata afirmatia asta?

Cred ca o ( fosta ) baza militara e locul cel mai impropriu pentru a ascunde niste arme chimice pe care americanii le-au cautat în draci. tongue.gif

Oricum - armele alea nu exista. La un moment dat armata SUA adusese în Irak nu stiu ce superdetectoare de substante chimice de au detectat inclusv saci de azotat îngropati de contrabandisti la ( foste ) ferme si tot nimic. De-aia au si lasat-o balta în mod oficial si la cel mai înalt nivel si acuma se concentraza pe alte justificari/motive. rolleyes.gif

Oare toti care posteaza ca gen NU COMENTEZ,sunt convinsi ca Sadam si clica sunt niste ingerasi,nu sunt vinovati de nimic,iar americanii trebuiesc stigmatizati pentru ceea ce au facut?
Fratilor mai aveti un pic si o sa-i face-ti statuie lui Ceausescu si o sa-mi spuneti ca era tot ceea ce nu avem noi acum.
SA VA FIE RUSINE !!!!
SORIN
QUOTE (abis @ 15 Dec 2005, 05:58 PM)
QUOTE (SORIN @ 15 Dec 2005, 05:56 PM)
Mai incerc odata sa-ti explic: armele au existat si inca exista!!

De unde stii?

Nu conteaza de unde stiu si nici timp sa stau calare pe net. si sa caut articole de doi bani stil Ziua, n-am!!

Fii atent Abis....am si eu o intrebare!!

Daca chiar nu a avut arme de distrugere in masa, de ce Saddam nu a permis inspectorilor ONU sa intre imediat in Irak?

Asa poate o scalda cumva si ramanea in picioare...poti spune ce vrei despre el, dar nu ca-i prost!!

Cum explici tu acest fapt??

Sorin.


axel
QUOTE (ducoro @ 15 Dec 2005, 11:22 PM)
Oare toti care posteaza ca gen NU COMENTEZ,sunt convinsi ca Sadam si clica sunt niste ingerasi,nu sunt vinovati de nimic,iar americanii trebuiesc stigmatizati pentru ceea ce au facut?
Fratilor mai aveti un pic si o sa-i face-ti statuie lui Ceausescu si o sa-mi spuneti ca era tot ceea ce nu avem noi acum.

Nu a afirmat nimeni ca Saddam sau Ceausescu ar fi ingerasi. Dar sa le pui in carca moartea lui Iisus sau SIDA sau disparitia dinozaurilor e cam mult... Bush a zis in 2002-2003 ca se duce in Iraq ca ar avea Saddam WMD-uri. Acum a recunoscut ca nu erau nici un fel de WMD-uri. Asa ca nu conteaza ceeace a facut Saddam in 1988 sau altcanva, conteaza ca americanii au invadat Iraq-ul pe baza unor minciuni.

QUOTE
SA VA FIE RUSINE !!!!

Eu zic ca tie ar trebui sa-ti fie...
axel
QUOTE (SORIN @ 16 Dec 2005, 01:59 AM)
Nu conteaza de unde stiu si nici timp sa stau calare pe net. si sa caut articole de doi bani stil Ziua, n-am!!

Mai intai bagi aberatii de la matale din stomacel si acum o dai cotita ca n-ai timp sa justifici acele aberatii wink.gif
abcd
QUOTE (ducoro @ 15 Dec 2005, 10:22 PM)
Oare toti care posteaza ca gen NU COMENTEZ,sunt convinsi ca Sadam si clica sunt niste ingerasi,nu sunt vinovati de nimic,iar americanii trebuiesc stigmatizati pentru ceea ce au facut?Fratilor mai aveti un pic si o sa-i face-ti statuie lui Ceausescu si o sa-mi spuneti ca era tot ceea ce nu avem noi acum.SA VA FIE RUSINE !!!!

De ce...rusine? Fiecare are dreptul sa-si exprime opinia si mai ales are dreptul sa aibe o opinie! Din cate imi amintesc pe vremea lui ceasca nu prea exista acest drept, cine-si exprima o opinie diferita risca sa si-o exprime prima si ultima oara.
Americanii l-au pus pe Sadam unde l-au pus si cand baiatu si-a luat-o in cap ca e mare si tare s-au dus peste el si l-au batut la funduletz ca n-a fost cuminte. Un bou! A muscat din toate moamele lor si a dus poporul la disperare. Daca nu s-ar fi jucat cu euroi mai mult decat trebuia acum ar fi fost bine mersi cu toate crimele puse in rama si stmpilate de americani.
Tara este harcea parcea si asa o sa ramana inca muuuulta vreme, cam ca Afganistanul Nou! ohyeah.gif
abis
QUOTE (SORIN @ 16 Dec 2005, 12:59 AM)
Nu conteaza de unde stiu si nici timp sa stau calare pe net. si sa caut articole de doi bani stil Ziua, n-am!!

Atunci nu am motive sa te cred.

Daca te uiti cu atentie, articolul din Ziua nu face altceva decat sa citeze ziare americane.

QUOTE
Daca chiar nu a avut arme de distrugere in masa, de ce Saddam nu a permis inspectorilor ONU sa intre imediat in Irak?

De prost (chiar daca nu-ti place raspunsul). Oricum, atunci cand inspectorii au ajuns in Irak, au spus foarte clar ca nu au gasit nimic si au cerut mai mult timp pentru a continua inspectiile. Timp pe care SUA nu au fost dispuse sa-l acorde. Probabil pentru ca stiau ca nu vor gasi nimic.
QUOTE
Oare toti care posteaza ca gen NU COMENTEZ,sunt convinsi ca Sadam si clica sunt niste ingerasi,nu sunt vinovati de nimic,iar americanii trebuiesc stigmatizati pentru ceea ce au facut?

Nu spune nimeni ca Saddam era "ingeras", ci doar ca pretextul folosit pentru invazia americana a fost o minciuna.
March
QUOTE (abis @ 16 Dec 2005, 10:20 AM)

QUOTE
Daca chiar nu a avut arme de distrugere in masa, de ce Saddam nu a permis inspectorilor ONU sa intre imediat in Irak?

De prost (chiar daca nu-ti place raspunsul)

Ei, asta da argument ! laugh.gif
ducoro
QUOTE (axel @ 16 Dec 2005, 02:08 AM)


QUOTE
SA VA FIE RUSINE !!!!

Eu zic ca tie ar trebui sa-ti fie...

Daca traiesti pe la noi,accept; daca nu vezi-ti de gogosile tale . devil.gif mad.gif
exergy33
abis
Citat din raspunsul dat lui SORIN:

QUOTE
De prost (chiar daca nu-ti place raspunsul). Oricum, atunci cand inspectorii au ajuns in Irak, au spus foarte clar ca nu au gasit nimic si au cerut mai mult timp pentru a continua inspectiile. Timp pe care SUA nu au fost dispuse sa-l acorde. Probabil pentru ca stiau ca nu vor gasi nimic.


Da , stiau foarte bine ca nu au sanse sa gaseasca substante in stoc , totusi au atacat ulterior Irakul pentru ca asta era planul de dinainte stabilit....cum s-ar spune " cartile fusesera facute " sau "zarurile fusesera aruncate " !

Dupa invazia Kuweitului nimeni nu se astepta ca Saddam sa ramina la putere ...si totusi a ramas inca vreo 10-12 ani ! devil.gif
Pai tot razboiul ala ce sens ( ascuns) o fi avut daca invadatorul nu a fost inlaturat si pedepsit !? wub.gif

Instalatii de producere ale unor substante chimice fara nici un uz in medicina sau agricultura au fost gasite de inspectori . cool.gif
Aici Sorin are dreptate.
Istalatiile respective nu au fost facute pentru expozitie devil.gif sau pentru cercetare de laborator devil.gif ci pentru productie de tip industrial.
De ce nu s-au dat publicitatii aceste date (asa cum ar fi fost firesc) ?
Simplu.
Ar fi trebuit sa se dezvaluie si numele firmelor occidentale , al intermediarilor care au incasat comisioane incredibile si al tarilor care au livrat aceasta tehnologie! tongue.gif ...ori asta nu se putea face.

Pai daca pericolul nu ar fi fost real nu vad de ce statul iranian ar fi trebuit sa cheltuiasca o suma apreciabila in $$$ pentru a da gratis populatiei din provinciile limitrofe cu Irakul (Elam , Huzistan , Kurdistan , Kermanshah si Azerbaijanul de vest ) ultimul model de masca de gaze.
Ma refer la populatia din imediata vecinatate ; daca insumam suprafata provinciilor mai sus enumerate ea depaseste dublul suprafetei totale a Romaniei).

Cursuri de pregatire pentru utilizarea lor au fost predate inclusiv la scolile de fete unde elevele din clasa intii (care de abia invatasera sa buchiseasca citeva litere ) , speriate faceau saptaminal exercitii de utilizare a mastilor de gaze.
Nici informatiile astea nu cred sa fi fost aparut in presa din vest desi statul iranian nu a facut nici un secret din aceste pregatiri. wub.gif

Cu doua- trei luni inainte de invazia americana , Iranul a facut cea mai mare manevra militara in sud-vestul tarii (terestra , navala si aeriana ).
Toti iranienii erau convinsi ca un atac american este iminent , numai data lui raminea o incertitudine.
In acest rastimp presa americana scria cu totul altceva...daca regimul de la Baghdad va coopera ...bla , bla , bla... rofl.gif

exergy33
abis
QUOTE (exergy33 @ 16 Dec 2005, 11:16 AM)
Dupa invazia Kuweitului nimeni nu se astepta ca Saddam sa ramina la putere ...si totusi a ramas inca vreo 10-12 ani ! devil.gif
Pai tot razboiul ala ce sens ( ascuns) o fi avut daca invadatorul nu a fost inlaturat si pedepsit !?

Daca in 1991 trupele aliate ar fi ajuns in Bagdad si l-ar fi schimbat pe Saddam, nimeni nu ar fi avut nimic de obiectat. Militarii irakieni se predau pe capete, pierderile aliatilor erau infime, motivatia era clara, actiunea era sustinuta practic de toata lumea. Razboiul si-a atins obiectivul primordial (eliberarea Kuweitului), dar pasul urmator si logic nu a mai fost facut: inlaturarea lui Saddam.

La 12 ani de la acel razboi este cam tarziu sa-ti aduci aminte ca nu ai rezolvat lucrurile decat pe jumatate... Nu il apara nimeni pe Saddam, care isi merita soarta, dar scopul nu scuza intodeauna mijloacele.

QUOTE
De ce nu s-au dat publicitatii aceste date (asa cum ar fi fost firesc) ?

Nu cunosc alte informatii decat cele date publicitatii. Nu am "pile" la CIA sau in alte servicii secrete... Asa ca pana la proba contrarie daca Bush spune ca nu au existat arme, eu il cred.
QUOTE
Pai daca pericolul nu ar fi fost real nu vad de ce statul iranian ar fi trebuit sa cheltuiasca o suma apreciabila in $$$ pentru a da gratis populatiei din provinciile limitrofe cu Irakul (Elam , Huzistan , Kurdistan , Kermanshah si Azerbaijanul de vest ) ultimul model de masca de gaze.

Probabil ca si liderii iranieni au luat masuri preventive, in eventualitatea in care acuzatiile americane s-ar confirma... Oricum, asta nu-i un argument. Este ca si cum mi-ai spune ca daca imi pun o incuietoare zdravana la usa inseamna ca stiu sigur ca vecinii vor sa-mi sterpeleasca televizorul din apartament. Nu, sunt doar masuri de siguranta.
SORIN
QUOTE (abis @ 16 Dec 2005, 09:20 AM)

De prost (chiar daca nu-ti place raspunsul). Oricum, atunci cand inspectorii au ajuns in Irak, au spus foarte clar ca nu au gasit nimic si au cerut mai mult timp pentru a continua inspectiile.

Demn raspuns al unui moderator la politica hh.gif hh.gif hh.gif

Mai bine taceai......


Sorin.
March
QUOTE (abis @ 16 Dec 2005, 12:36 PM)
Probabil ca si liderii iranieni au luat masuri preventive, in eventualitatea in care acuzatiile americane s-ar confirma...

Io cred ca iranienii stiau ei ce stiau. N-aveau nevoie de confirmarea americanilor !
Cucu Mucu
Incredibil: Irakienii l-au prins pe Zarquawi
Seful al-Qaeda din Irak, responsabil pentru foarte multe din crimele teroriste comise in aceasta tara dupa ocuparea de catre americani, a fost in custodia irakienilor. Acesta are o recompensa de nu mai putin de 25 de milioane de dolari pe capul sau. El este "inamicul public numarul 1" in Irak.
March
Da, l-au prins si l-au scapat mad.gif Incredibil este faptul de a comite o asemenea greseala !
Cucu Mucu
Ma gandesc, cat de prost poti sa fii sa il ai prins pe Inamicul numarul 1 si sa nu iti dai seama de asta?! laugh.gif
abis
QUOTE (March @ 16 Dec 2005, 11:50 AM)
Io cred ca iranienii stiau ei ce stiau.

Eu cred, tu crezi, el crede... Pana la urma fiecare e liber sa creada ce vrea...
March
QUOTE (abis @ 16 Dec 2005, 02:41 PM)
QUOTE (March @ 16 Dec 2005, 11:50 AM)
Io cred ca iranienii stiau ei ce stiau.

Eu cred, tu crezi, el crede... Pana la urma fiecare e liber sa creada ce vrea...

Pai tu ramai cu " probabilul" tau eu cu ceea ce cred eu ! Ce nu-ti convine aici ?!
abis
QUOTE (March @ 16 Dec 2005, 01:52 PM)
Pai tu ramai cu  " probabilul" tau  eu cu ceea ce cred eu !  Ce nu-ti convine aici ?!

Eu raman cu "probabilul" meu si tu cu al tau. Nu-i nimic care sa nu-mi convina... Daca nici Bush nu te convinge, n-o sa te conving eu! tongue.gif


Apropo de G.W.Bush: cica accepta interzicerea torturii. Zice el ca "senatorul McCain (cel care a propus amendamentul privind interzicerea torturii) este un lider care se asigură că Statele Unite îşi respectă propriile valori în lupta şi câştigarea războiului împotriva terorismului şi noi suntem fericiţi să lucrăm cu el pentru realizarea unui obiectiv comun. Asta arată clar lumii că guvernul nu acceptă tortura şi că aderăm la convenţiile internaţionale privind tortura, indiferent dacă aceasta are loc aici sau peste graniţă".

Asadar, da-mi voie sa-i consider pe cei care tortureaza prizonieri si pe cei care ii sustin ca antiamericani, din moment ce actioneaza atat impotriva valorilor promovate de Statele Unite, cat si impotriva politicii americane.
March
QUOTE (abis @ 16 Dec 2005, 03:16 PM)
QUOTE (March @ 16 Dec 2005, 01:52 PM)
Pai tu ramai cu  " probabilul" tau  eu cu ceea ce cred eu !  Ce nu-ti convine aici ?!

Eu raman cu "probabilul" meu si tu cu al tau. Nu-i nimic care sa nu-mi convina... Daca nici Bush nu te convinge, n-o sa te conving eu! tongue.gif

Vezi ca de atat intensa activitate ( ca moderator) ai inceput sa incurci persoanele si raspunsurile pentru ele ! laugh.gif Sau le bagi asa la gramada ca sa fie ?!
abis
Stai linistit, nu te confund cu Sorin. Desi dezacorduri intre postarile voastre nu am vazut sa fie. Rau-voitorii ar spune ca va aflati pe acelasi stat de plata.
March
QUOTE (abis @ 16 Dec 2005, 03:39 PM)
Stai linistit, nu te confund cu Sorin. Desi dezacorduri intre postarile voastre nu am vazut sa fie. Rau-voitorii ar spune ca va aflati pe acelasi stat de plata.

Ne permitem . Noi nu suntem moderatori ! tongue.gif Si impartiali ! laugh.gif
SORIN
QUOTE
Rau-voitorii ar spune ca va aflati pe acelasi stat de plata.


Adica??

Sorin.
SORIN
QUOTE (abis @ 16 Dec 2005, 02:16 PM)

Asadar, da-mi voie sa-i consider pe cei care tortureaza prizonieri si pe cei care ii sustin ca antiamericani, din moment ce actioneaza atat impotriva valorilor promovate de Statele Unite, cat si impotriva politicii americane.

Unde ai vazut tu ca March sau eu sa sustinem tortura prizonierilor sad.gif ???

Sorin.
abis
QUOTE (SORIN @ 16 Dec 2005, 02:59 PM)
Adica??

Sunt unii pe aici, se stiu ei, care atunci cand interlocutorul nu este de acord cu ideile lor il intreaba in bascalie sau serios "Pe a cui lista de plata de afli ?" ori "Esti pe lista de plata a cuiva , cand insisti pe asemenea alegatii ?!"

QUOTE
Unde ai vazut tu ca March sau eu sa sustinem tortura prizonierilor

Nu apare numele tau acolo si nici numele lui March. De ce te simtiti vizat?
March
QUOTE (abis @ 16 Dec 2005, 04:05 PM)
QUOTE (SORIN @ 16 Dec 2005, 02:59 PM)
Adica??

Sunt unii pe aici, se stiu ei, care atunci cand interlocutorul nu este de acord cu ideile lor il intreaba in bascalie sau serios "Pe a cui lista de plata de afli ?" ori "Esti pe lista de plata a cuiva , cand insisti pe asemenea alegatii ?!"


Nu toate organizatiile platesc. Unele accepta activisti voluntari ! tongue.gif Pe care nu trebuie sa-i intrebi despre asa ceva ! tongue.gif
March
edit
March
QUOTE (abis @ 16 Dec 2005, 04:05 PM)
QUOTE (SORIN @ 16 Dec 2005, 02:59 PM)
Adica??

Sunt unii pe aici, se stiu ei, care atunci cand interlocutorul nu este de acord cu ideile lor il intreaba in bascalie sau serios "Pe a cui lista de plata de afli ?" ori "Esti pe lista de plata a cuiva , cand insisti pe asemenea alegatii ?!"

QUOTE
Unde ai vazut tu ca March sau eu sa sustinem tortura prizonierilor

Nu apare numele tau acolo si nici numele lui March. De ce va simtiti vizati?

De ce folosesti pluralul aici ? mad.gif Ca sa fii mai substantial in argumente ? tongue.gif
SORIN
QUOTE (abis @ 16 Dec 2005, 03:05 PM)

Nu apare numele tau acolo si nici numele lui March. De ce va simtiti vizati?

Aaaaaa...am inteles....te referi la Mia si Axel hh.gif hh.gif hh.gif

Vezi coane abis...eu cand gresesc stiu sa recunosc ohyeah.gif

Sorin.
abis
March:
Ok, rectific. Scuze! smile.gif
March
Participare masiva la vot. Peste 70 % din cei cu drept de vot si-au exercitat acest drept !. Locuitorii din Fallujah au participat la vot cu entuziasm!

user posted image
March
Un lider sunnit, critic vehement al guvernului irakian si al prezentei americane in Iraq, afirma ca alegerile parlamentare au fost un succes ! Spre deosebire de alegerile din ianuarie trecut, de data asta sunniti s-au prezentat masiv la vot !
Kyklos
Irak- ce a fost si ce a devenit -

Irakul se afla pe un butoi de pulbere , teritoriul lor cred ca este blestemat . La mijloc se afla interese intre Marile Puterii care ne conduc destinele .
Petrolul e devina in acest razboi murdar , in care cad victime oamenii nevinovati , fara nici un amestec in acest oribil razboi .
America pierde si va pierde mult daca nu se retrage din Irak , sunt ajutati irakieni de grupuri teroriste cu armament .
Este un razboi de gherile in care USA s-a avantat crezand ca va invinge .
Cred ca a aplicat tactica Puterilor Centrale din Primul Razboi Mondial , razboiul fulger , blizt .Dar , Irakul opune o darza rezistenta , un fel de razboi de uzura .
In care nu s-a ajuns la nici un compromis , ei nu vor democratie cu forta , vor in continuare legea junglei .
abis
George W. Bush se afla in centrul unui nou scandal de proportii, fiind nevoit sa recunoasca faptul ca, la cateva luni dupa atentatele de la 11 septembrie, a semnat un decret care autorizeaza Agentia pentru Securitate Nationala (NSA) sa intercepteze convorbirile telefonice ale cetatenilor americani fara a avea mandat din partea justitiei.

Mai multi senatori, atat din tabara democratilor, cat si din cea a republicanilor, si-au exprimat ingrijorarea cu privire la existenta acestui program secret de monitorizare. Potrivit sefului Comisiei Judiciare din Senat, republicanul Arlen Specter, nu exista nici o indoiala ca programul „nu are baza legala”, iar audierile ce vor avea loc anul viitor pe acest subiect reprezinta „o mare prioritate”.

Este insa evident ca, in ciuda asigurarilor date de Bush, sunt monitorizati in mod ilegal cetateni care nu au nici ceva mai vaga legatura cu terorismul...
abis
Un comentariu despre noul antisemitism - cel anti-arab:

QUOTE
Ca orice forma de discriminare, antisemitismul este o aberatie. Care nu trebuie tolerata nici macar atunci cand imbraca forma unor clisee - stupide, dar aparent inofensive. Daca ating o masa critica, cliseele pot ucide. Ororile din anii '40 au demonstrat-o. Holocaustul a inceput cu teorii pseudo-stiintifice despre inferioritatea anumitor rase, cu caricaturi rautacioase si cu discursuri pline de ura impotriva celor "diferiti".

Dupa jumatate de secol de la falimentul nazismului, vigilenta comunitatilor evreiesti fata de orice "derapaj" antisemit a putut parea, la un moment dat, excesiva. Credeam ca lectia a fost invatata. Ca nimeni - cel putin in lumea "civilizata" - nu mai poate pica in primejdioasa plasa a cliseelor rasiale, etnice sau religioase.

Si totusi, evreii aveau dreptate. Istoria risca sa se repete. Semnalele sunt din ce in ce mai alarmante. De data aceasta, insa, victimele sunt altele. Noua tinta a intolerantei a devenit lumea musulmana. Sabloanele au ramas aceleasi. Citesc cu groaza - in presa nationala si internationala - ca arabii sunt murdari si puturosi, ca sunt structural incapabili sa se adapteze intr-o societate democratica si moderna, ca aduc dupa ei numai violente si terorism. Ca Europa ar trebui sa-i ghetoizeze (ceea ce in unele locuri s-a cam si intamplat) sau, mai bine, sa-i trimita inapoi pe meleagurile lor de bastina (chiar daca respectivii sunt la cea de-a treia generatie nascuta in Occident). Au aparut deja si apelative de genul "inapoiati", "animale" sau "salbatici". Nu va suna cunoscut? Unde am mai auzit de "sub-oamenii" care risca sa contamineze "rasa pura"?

In mod surprinzator, vigilenta Liga Anti-Defaimare din Statele Unite - care sanctioneaza si cea mai vaga sugestie de anti-semitism - nu s-a revoltat deloc in fata acestor infioratoare dejectii de ura. Intransigentii cenzori ai "corectitudinii politice" - care s-au inflamat cand Mel Gibson a facut un film despre Patimile Mantuitorului, sau cand megastarul diliu Michael Jackson a trantit niste comentarii inepte intr-o discutie telefonica privata - tac malc atunci cand "defaimarea" nu-i vizeaza pe evrei. Cu toate ca si arabii sunt tot "semiti" (descendenti ai biblicului Sem). Iata de ce este ilara sintagma de "anti-semitism musulman". In Irakul lui Saddam Hussein supravietuia inca o comunitate evreiasca - minuscula, ce-i drept. Ea fusese, candva, infloritoare. Nu, nu in epoca fabuloasa a califului Harun al Rashid, ci mult mai recent, pana pe la jumatatea secolului XX. Arabii nu aveau nici o problema cu evreii, ci cu statul israelian. O problema strict teritoriala. Care, nerezolvata timp de decenii, a otravit intregul Orient Mijlociu, devenind una dintre temele fundamentale ale tuturor organizatiilor radicale.

A aparut, insa, si tentatia de a folosi eticheta de "antisemit" pentru a discredita orice critica la adresa politicii Israelului. Dupa cum, mai nou, oricine nu se entuziasmeaza in fata controversatelor strategii ale Administratiei Bush risca sa fie acuzat imediat de "anti-americanism". Principiul totalitar "cine nu-i cu noi este impotriva noastra" pare sa castige teren chiar in inima democratiei. Ceea ce este extrem de ingrijorator.

Evident, extremismul musulman este nociv si detestabil. La fel ca oricare alt tip de extremism. Inclusiv noul fundamentalism "iudeo-crestin". Este inadmisibil ca lumea civilizata sa asiste nepasatoare la proliferarea ideii ca exista popoare inferioare, ca orice musulman e un potential terorist, un asasin nascut spre a ucide fara noima, din placere. Ca Occidentul este dator sa se apere de acest dusman perfid, care i s-a infiltrat pana in inima cetatii. Din pacate, asemenea apeluri hormonale la ura gasesc inca auditoriu. Persista tentatia de a imparti lumea in "noi" si "ceilalti". Suntem inca tentati sa ne punem propriile esecuri pe seama altora. Sa cautam "tapul ispasitor" perfect, pe care sa aruncam toate vinile. In anii '40, rolul a fost atribuit evreilor. Acum el a fost preluat de musulmani. Scenariul a ramas acelasi. Iar cliseele pot fi la fel de ucigatoare.

Se pare ca lectia Holocaustului a fost gresit inteleasa. Nu doar evreii trebuie protejati, pe veci, impotriva unei eventuale repetari a tragediei pe care au traversat-o in vremea celui de-al Treilea Reich. Pur si simplu, o asemenea calamitate nu mai are voie sa se intample, indiferent cine ar fi victimele.
SORIN
Iar Ziua abis??

hh.gif hh.gif

Sorin.
abis
Ai vreo problema cu ziarul asta?
SORIN
Eu nu.....problema au cei ce inca sunt dusi de nas cu articolele de genul celui citat de tine mai sus sad.gif

Dupa parerea mea ( repet...doar a mea ) cele scrise in acest articol sunt o palma inteligentei!! ohyeah.gif

Sorin.


abis
Ok, am luat nota de parerea ta!
abcd
Si chiar daca se duc la vot 101%, juma suni, juma shiia ce daca? Nu se inghit reciproc si menire lor este sa se razboiasca unii contra celorlalti pina se auto elimina! Deci democratia in cazul Irakului trebuie...regandita!
abis
Scandalul monitorizarilor ilegale continua: George W. Bush a fost atat de preocupat sa nu izbucneasca scandalul interceptarilor telefonice fara mandat, incat s-a pretat la un gest disperat, chemandu-i la Casa Alba pe sefii de la „New York Times” pentru a-i convinge sa nu publice dezvaluirile, releva saptamanalul „Newsweek”.

Argumentul ca „dezvaluirea programului ii ajuta pe inamici” nu este sustinut de nicio dovada rezonabila, iar optiunea surselor anonime de a vorbi despre aceste actiuni, pe care Bush a calificat-o drept un „gest rusinos”, ar putea fi interpretata mai degraba ca un gest patriotic in sanul unui guvern al carui presedinte isi aroga prerogative aproape dictatoriale, comenteaza „Newsweek”.

Seful Agentiei de Securitate Nationala (NSA), generalul Michael Hayden, a recunoscut luni ca punerea sub ascultare a unor cetateni americani, in lipsa unor mandate judecatoresti, nu a avut mereu legatura cu lupta impotriva retelei al-Qaida..

Dar cu ce anume a avut legatura? Iata, March, cine este cel mai periculos antiamerican: George W. Bush!

Inamicii Americii din lume nu pot face altceva decat sa ucida cativa americani. Dar Bush este este pe cale sa ucida valorile pe care s-a fundamentat natiunea americana!
March
Te mananca de un scandalas pe aici don' Moderator ? Nu comentez postarile trunchiate ale stangistilor !
axel
QUOTE (March @ 21 Dec 2005, 01:07 PM)
Nu comentez postarile  trunchiate ale stangistilor !

Sindromul clasic al radicalilor de dreapta din SUA/de tip SUA: daca nu esti cu ei atunci trebuie sa fii comunist blink.gif
abis
Eu nu m-am prins cine-i "stangistul": eu, ca mie imi aparitine postarea; Evenimentul Zilei pe care il citez (desi am vazut stirea si in alte ziare, de ex. in Gandul); presa americana, care este sursa primara a informatiilor; seful NSA.

Pe de alta parte, am sesizat o inconsecventa: nu citim presa de stanga, dar o citam!
March
In atentia stangistilor de pretutindeni !
Clinton a pretins la vremea lui ca nu are nevoie de mandat de perchezitie pentru locuintele cetatenilor banuiti de legaturi cu dusmanii externi ai Americii . Iar Reagan la randul lui a autorizat ascultarea telefoanelor celor care ar fi fost banuiti ca sunt agenti ai unei puteri straine pe teritoriul american .


axel
Clinton a vrut, nu i s-a dat, a tacut din gura si n-a ascultat telefoane "ca asa a vrut muschii lui" (din cate am citit in articolul citat de tine). Reagan nu stiu de ce l-ai adus in discutie, ca e republican.
In plus, anormalitatile altor presedinti americani nu ar scuza nici o anormalitate savarsita de actualul presedinte. Prin urmare intentiile lui Clinton nu justifica in nici un fel actiunile lui Bush.

Morala: esti total offtopic.
abis
Daca Ilici ar fi pretins ca are dreptul de a ordona serviciilor secrete ascultarea telefoanelor fara mandat din partea justiei pentru a contracara "agenturili" ai fi avut aceeasi parere?
March
[QUOTE=abis,21 Dec 2005, 06:42 PM]Eu nu m-am prins cine-i "stangistul": eu, ca mie imi aparitine postarea; Evenimentul Zilei pe care il citez (desi am vazut stirea si in alte ziare, de ex. in Gandul); presa americana, care este sursa primara a informatiilor; seful NSA.

Ce, cum ti-a sarit cineva in ajutor , cum ai prins curaj ? Pai stangistul esti matali care dai numai comentariile care iti convin din presa straina sau numai care iti sunt la indemana ( asa cum te-ai limitat numai la Ev.Z.)

Astfel poate n-ai aflat ca lideri ai democratilor din Congresul SUA au fost informati despre ascultarea telefoanelor sau interceptarea email-urilor primite din exterior de persoane din SUA banuite ca ar avea legaturi cu terorismul. Da' acum dupa ce a transpirat ceva in presa dumnealor democratii se spala pe maini, ba ca nu au stiut tot, ba ca ei n-au dat aprobare,etc. Ce siguranta nationala ! Ce daca 4 ani a fost liniste in tara ! Pe ei ii intereseaza doar alegerile de anul viitor.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.