Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Irak - Informatii Manipulate Sau Adevar?!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
dandanescu
QUOTE (March @ 15 Oct 2004, 12:41 AM)
QUOTE (dandanescu @ 15 Oct 2004, 05:21 AM)
Hmmm... inca o tragedie umana folosita in campania electorala. Rusine.

Trebuia sa adaugi aici : Yankees go home ! Make love not war ! ,etc.,etc. biggrin.gif

Chiar asa... de ce nu?
...Si pina una alta numai asa ca sa-i umplem de draci pe americani,
se tot discuta din cind in cind in Parlament la Ottawa despre legalizarea cannabisului devil.gif

Normal ca n-o sa fie legalizata, dar ne pare bine din cind in cind
sa-i vedem pe americani cum se dau de ceasul mortii biggrin.gif
...Numai ca unii chiar au luat in serios si
s-au apucat sa vina pe aici o droaie de turisti cu sperante desarte...

Sau or fi doar dezertori care s-au saturat de razboi prin cine stie ce coclauri?
Miine poimiine o sa primim iar (in Canada) puzderie de draft dodgers,
dupa cum "merge" rolleyes.gif treaba asta cu razboiul preventiv...
March
Provoaca o dezbatere pe chestia canepei la "Campul Romanesc". Dupa doua sarmale si un Molson o sa rezulte niste concluzii pe cinste tongue.gif

pese : ce s-ar face Canada fara vecinul de la sud 43.gif tongue.gif
Oul Dogmatic
Da, chiar ce-ar face?! blink.gif
sorin666
QUOTE (Oul Dogmatic @ 19 Oct 2004, 04:40 AM)
Da, chiar ce-ar face?! blink.gif

I-ar lua devil.gif ca ar avea granita directa cu Mexicul... rolleyes.gif
dandanescu
QUOTE (March @ 16 Oct 2004, 01:18 AM)
Provoaca o dezbatere pe chestia canepei la "Campul Romanesc". Dupa doua sarmale si un Molson o sa rezulte niste concluzii pe cinste  tongue.gif 


Partea asta e complet criptica pentru mine,
poate daca reformulezi voi intelege la ce te referi.

QUOTE (March @ 16 Oct 2004, 01:18 AM)
pese : ce s-ar face Canada fara vecinul de la sud  43.gif tongue.gif


Hihi, s-ar face ca ploua... Asa intrebare asa raspuns... rolleyes.gif biggrin.gif

March
Pai mai intreaba pe romanii de acolo din Canada, ce-i cu " Campul Romanesc" de langa Hamilton,Ont.

pepese : nu te hlizi ca stii bine ce am vrut sa spun cu vecinul din sud . Sau daca nu cunosti istoria relatiilor ( mai ales economice , din anii nu prea indepartati) americano-canadiene atunci mai citeste, ca sunt niste bune surse de documentare in bibliotecile canadiene !
dandanescu
QUOTE (March @ 19 Oct 2004, 01:47 AM)
Pai mai intreaba pe romanii de acolo din Canada, ce-i cu " Campul Romanesc" de langa Hamilton,Ont.

pepese : nu te hlizi ca stii bine ce am vrut sa spun cu vecinul din sud . Sau daca nu cunosti istoria relatiilor ( mai ales economice , din anii nu prea indepartati) americano-canadiene atunci mai citeste, ca sunt niste bune surse de documentare in bibliotecile canadiene !

Pai de-aia e forum sa discutam - asta daca doresti asa ceva.

Ca sa ne luptam in trimiteri si sa ne disputam referintele... nu prea are haz, ce zici?

"Mai intreaba pe romanii de acolo din Canada" ??? Cam citi crezi ca sunt in raza audio-vizuala? biggrin.gif

...Daca inca nu ti-ai dat seama singur, USA nu face absolut nimic decit daca are ceva de cistigat,
si asta inclusiv in relatiile cu Canada, cum ar putea fi altfel?
Si nu sunt ei singurii care fac asta, dar sunt cam singurii (ca rusii au cam renuntat biggrin.gif )
care sa pretinda ca motivatia lor ar fi altruista si in consecinta trebuie automat acceptata.

Cine stie la ce exemple te referi tu? ....din bibiliotecile acelea Canadiene frecventate de tine (care?).
...Eu cunosc destule exemple semnificative de relatii economice cu USA, defavorabile Canadei.
dandanescu
Sa nu trecem prea usor cu vederea ca, practic vorbind,
administratia Bush merge la alegeri insotita de dovezile irefutabile ca
atit ANM-urile in Iraq cit si relatia lui Saddam cu teroristii
sunt doar informatii manipulate in scop politic.
MIA
Mmmm - se pare că totuşi lucrurile nu merg deloc bine în Irak ... cry.gif

http://www.tomdispatch.com/indexprint.mhtml?pid=2072
dead-cat
body-countul american in zilele astea a trecut de 1300 de morti si 5200 de raniti.
Oul Dogmatic
Imi pare bine ca au existat si oameni cu coloana vertebrala care nu au inghitit manipularea si minciuna

"De asemenea, se adaugă acestor nume dramaturgul Harold Pinter, dramaturgul Gore Vidal, marele poet surghiuit și căruia i s-au făcut multe necazuri de către iranieni, Salman Rushdie și mulți alții, astfel încît a arăta entuziasm în privința declanșării bombardamentelor nimicitoare și în privința zdrobirii unei țări mi se pare mai mult decît o ipocrizie: mi se pare o nesăbuință.

Sunt de acord că, poate, politic e să nu ne împotrivim răspicat – noi, ca țar㠖 acestui lucru, dar să avem, mă adresez și dumneavoastră, colegi parlamentari, dar și oamenilor simpli, să avem tăria de a nu ne mai supune din nou fățărniciei de a arăta entuziasm față de ceva care mă tem că va fi o viitoare greșeală regretabilă, așa cum a fost Vietnamul2, așa cum a fost Iugoslavia, episodul Kosovo. Cred că va fi o asemenea greșeală, dacă americanii nu vor avea calmul de a sta pînă-n pînzele albe pe capul lui Saddam, de a-l determina să plece cu alte mijloace, dar nu cu sînge. Va fi, pentru intelectualitatea americană, pentru mare parte din opinia publică americană și mondială, o nouă gravă eroare a acestui stat puternic care riscă să facă, din nou, o istorică greșeală2.

George Pruteanu

http://www.pruteanu.ro/6atitudini/2003.02....azboi-irak).htm

Acesta este punctul meu de vedere3
March
Oule,

Ar fi bine sa te limitezi la exemple din tara care iti acorda gazduire( il ai pe Moore, pe Soros , la indemana...) Pentru ca cei din tara noastra cunosc f. bine valoarea declaratiilor populiste ale ex-senatorul Pruteanu zis "Zacusca" printre care si numeroasele lui pozitii inflacarat- antiamericane vizavi de interventia /politica SUA in Iraq . ( Cat despre "coloana vertebrala" a lui Pruteanu, numai si faptul ca a trecut prin vreo 3-4 partide pina acum si spune ceva... )

Iar eu doresc, nu ca altii :
Sa auzim totusi de bine in Iraq !


pese : imi pare rau ca oponentul tau de baza la acesta tematica este in "concediu" de la HA !
Oul Dogmatic
QUOTE
Ar fi bine sa te limitezi la exemple din tara care iti acorda gazduire( il ai pe Moore, pe Soros , la indemana...) Pentru ca cei din tara noastra cunosc f. bine valoarea declaratiilor populiste ale  ex-senatorul Pruteanu zis "Zacusca"  printre care si numeroasele lui pozitii inflacarat- antiamericane vizavi de interventia /politica SUA in Iraq . ( Cat despre "coloana vertebrala" a lui Pruteanu, numai si faptul ca a trecut prin vreo 3-4 partide pina acum si spune ceva... )


Marchule

Ei vezi asta e problema cu cei fara coloana vertebrala, limitarea! Numai ca vezi tu tara asta care imi da gazduire cum zici tu nu prea are mentalitatea asta, dimpotriva nu se limiteaza la granitele originale si...se extinde cat poate si cat ii permit coloanele vertebrale are cozilor de topor.Mi-e greu sa le spun "cei din tara noastra" cum o spui tu cu atita emfaza fiindca din fericire nu e asa. Ceea ce a spus Pruteanu a fost de bun simt si din nefericire s-a dovedit a fi adevarat chiar daca "intelectualii" "din tara noastra" l-au poreclit "Zacusca"! Ia hai desfasoara tu repertoriul galeriei manelistilor cu toate poreclele VIPurilor ca poate fi chiar amuzant.
March
Deci informatiile despre Iraq a fost neadevarate si manipulate . Ei, si ?! Ti-au scazut cumva nivelul de trai acolo unde esti in America ?
mutulica
am citit la repezeala spusele lui pruteanu... exact cum ma asteptam, bate apa in piua
gio19ro
QUOTE (March @ 16 Jan 2005, 03:06 PM)


Deci informatiile despre Iraq a fost neadevarate si manipulate . Ei, si ?! Ti-au scazut cumva nivelul de trai acolo unde esti in America ?

In SUA nivelul de trai s-a prabusit, nu a scazut si se indreapta cu pasi mari spre lumea a treia. Va fi un soi de tara nord-latino-americana.
Iar chestia cu "ei si" nu prea tine. Nu poti sa zici: "Ei si, ce daca am mintit si manipulat, improtant e ca am pus sub control rezervel de petrol".

Cine n-a fost in SUA il sfatuiesc sa faca un tur al Europei de vest si apoi unul al Americi, dar sa nu se opreasca la Mannhatan, adica la "panoul publicitar". Standardele de calitate a tot ce consuma americanul, de la locuinte la dulciuri sunt chiar si sub nivelul Europei de est.

O gramada de locuinte de lemn si rigips. Chiar si blocurile au peretii interiori din rigips, doar exteriorul e din caramida sau beton.
America e cu un picior in groapa, si-a trait traiul si si-a mancat malaiul. Nici o civilizatie si nici o cultura nu s-a impus la infinit. Anii de care avut nevoie sa urce si sa ajunga pe culme sunt mai multi decat cei ce le-au dus pe tobogan, fara exceptie. Unii au avut toboganul abrupt iar altii extrem de abrupt. SUA se afla intr-un declin ireversibil. Tot ce pot sa faca e sa gestioneze cat mai judicios acest declin. Nebunii care o conduc acum insa sunt complet rupti de realitate, sunt precum Brejnev si tovarasii sai care aveau impresia ca comunismul e in plin avant.
March
Salut mai GIO si bine ai revenit din "concediu' wink.gif si LMA !

Un singur lucru ar trebuie sa banuiesti. Daca intr-adevar profetia ta se va adeveri atunci America se va scufunda de gat cu Europa aia cu tot !


Revenind la topic, eu nu mai comentez nimic aici despre Iraq-ul asta acum . Ii las pe cei interesati sa-i plinga de mila ... cat le-o tine finantarea... tongue.gif

dandanescu
QUOTE (March @ 16 Jan 2005, 10:40 AM)
Revenind la topic, eu nu mai comentez nimic aici despre Iraq-ul asta acum .

Ce-ai putea sa mai comentezi de vreme ce ai acceptat deja ca versiunea americana este informatie manipulata?

In ce priveste: "Au mintit - si ce daca?" trebuie sa devina evident la un moment dat ca
situatia asta devine extrem de costisitoare,
ceea ce ar trebui cel putin sa dea de gindit.

Adica daca tot se minte, sa se straduiasca sa minta cit de cit mai iscusit, nu?

De exemplu chestia cu democratia... sa-i zica si ei cumva... altfel...
de exemplu... Originala?

sau poate ne amintim ca era odata Democratie Sclavagista si
acum asta din Iraq ar putea fi... Democratie Petrolista rofl.gif

gio19ro

Washingtonul a permis Iordaniei sa incalce embargoul impus Irakului

De cateva luni de zile, Congresul Statelor Unite investigheaza cazuri de coruptie petrecute sub acoperirea programului ONU "Petrol contra hrana" , prin care s-au varsat bani grei in conturile lui Saddam Hussein. Presedintele Bush chiar a conditionat finantarea Organizatiei Natiunilor Unite de realizarea unei "anchete complete, juste si transparente in legatura cu programul "Petrol contra hrana." Insa o ancheta realizata de ziarul britanic Financial Times si cotidianul italian Il Sole 24 scoate la iveala ca cea mai mare si mai indrazneata operatiune de contrabanda din cadrul programului "Petrol contra hrana" s-a petrecut chiar cu consimtamantul tacit al guvernului american. In aceasta operatiune au fost implicate 14 petroliere care urmau sa transporte din Irak in Iordania cel putin 7 milioane de barili de petrol pentru un profit ilicit de 150 de milioane de dolari. Alte 50 de milioane de dolari au ajuns in buzunarele protejatilor lui Saddam. Comericantilor de petrol li s-a spus, neoficial, ca Statele Unite au fost de acord cu aceasta operatiune, motivand ca Ammanul avea nevoie de petrol pentru a-si imbunatati rezervele strategice, in eventualitatea unui razboi in Irak. Saptamana trecuta, Paul Volcker, seful unei comisii independente create de ONU pentru a investiga cazurile de frauda din program, a confirmat ca Washingtonul a permis Iordaniei sa incalce embargoul impus de ONU, sub pretextul ca era in interesul national al Ammanului. Totusi, numai o parte din petrolul scos ilegal din Irak a ajuns in Iordania. Cea mai mare parte a petrolului a fost vanduta in Egipt, Yemen, Malayezia si China. Unul dintre inspectorii ONU insarcinat cu implementarea programului "Petrol contra hrana" a declarat ca aceasta operatiune a fost ilegala, volumul de petrol scos din Irak nu a fost inspectat de ONU, iar banii nu au fost depusi in contul Natiunilor Unite. "Chiar daca cei care au incasat profiturile erau irakieni sau iordanieni, este cert ca guvernul american a participat la o majora conspiratie, care a incalcat sanctiunile ONU si i-a imbogatit pe Saddam si pe acolitii sai," a declarat un oficial ONU, adaugand: "Mi se pare ironic ca acum foarte multi americani acuza alte tari de acelasi lucru." In februarie 2003, cand au aparut primele rapoarte in presa americana despre contrabanda cu petrol, atribuita atunci exclusiv irakienilor, misiunea Statelor Unite la ONU a condamnat programul ca fiind "imoral." Financial Times si Il Sole au dovezi ca misiunea Statelor Unite si cea a Marii Britanii la ONU, care erau informate de activitatile de contrabanda, si-au instiintat guvernele, insa fara nici un rezultat.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------Madalina IACOB

http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?pag...ticle_id=113178
Oul Dogmatic
QUOTE
CBS) CBS News has learned that barely five hours after American Airlines Flight 77 plowed into the Pentagon, Defense Secretary Donald H. Rumsfeld was telling his aides to come up with plans for striking Iraq — even though there was no evidence linking Saddam Hussein to the attacks.
http://www.cbsnews.com/stories/2002/09/04/...ain520830.shtml


QUOTE
Reversing the rosy scenarios he painted during the Presidential election campaign, President Bush Monday admitted the Iraq war is not going well and that America faces more deaths of U.S. military personnel in a conflict that will stretch into years.
http://www.capitolhillblue.com/artman/publ...icle_5878.shtml
Eclectic
Va rog ca discutiile despre activitatea forumistica a unuia sau a altuia (in cazul in care le considerati interesante) sa le purtati folosind cu incredere sistemul de mesagerie privata, iar de postat sa postati doar informatii sau opinii referitoare la topicul in cauza. wink.gif
March
Sondaj AP - WASHINGTON Jan 17, 2005

Cu trei zile inaintea inaugurarii, majoritatea americanilor sunt optimisti in privinta celui de al doilea mandat al presedintelui Bush si au o parerea generala pozitiva despre persoana sa . Dar americanii continua sa-si exprime dubiile despre evolutia situatiei in Iraq.


o mica remarca : s-a mai atras atentia aici asupra practicii de a da extrase/citate intr-o limba straina fara a face o minima traducere a lor. Unele fiind chiar reluate periodic .
Oul Dogmatic
QUOTE (March @ 16 Jan 2005, 04:06 PM)
Deci informatiile despre Iraq a fost neadevarate si manipulate . Ei, si ?! Ti-au scazut cumva nivelul de trai acolo unde esti in America ?

Da.
Oul Dogmatic
QUOTE (March @ 17 Jan 2005, 03:49 PM)
o mica remarca : s-a mai atras atentia aici asupra practicii de a da extrase/citate intr-o limba straina fara a face o minima traducere a lor. Unele fiind chiar reluate periodic .

Pai citeste cine intelege, simplu.Cine nu, se limiteaza la presa romaneasca sau la limbile la care are acces. biggrin.gif
Eclectic
Extras din regulament:

QUOTE
Utilizarea limbii romane si exprimarea corecta in cadrul forumului este o conditie de baza pentru a fi membru al acestui forum (exceptie o face forumul international);


Concluzie: incepand de acum, va rog ca, in cazul in care postati citate sau linkuri catre articole scrise in limbi straine, sa le traduceti sau macar sa faceti un rezumat.
MIA
Se pare ca insurgentii irakieni au gasit o arma inedita dar extrem de eficace : telefonul mobil cu fotocamera inclusa ... tongue.gif

Pe astfel de motiv ( de ex. ) americanii nu au putut sa mai sustina ideea ca tancurile lor Abrams sunt invulnerabile la IDE. wink.gif
talusa
Vecinii se retrag, Basescu trimite noi trupe in Irak

In timp ce Polonia si-a retras militarii din Irak, iar Ungaria si Bulgaria se gandesc sa-si retraga trupele, ieri, presedintele Traian Basescu a aprobat hotararea CSAT prin care Romania suplimenteaza efectivele militare din Irak cu 100 de infanteristi.

GARDIANUL

talusa
Intermediar intre MI5 si Al Qaeda

Un detinut britanic de la Guantanamo, Bisher al-Rawi, pretinde ca ar fi fost un intermediar intre serviciile britanice de informatii, MI5, si un presupus lider al retelei Al Qaeda din Londra, a scris "The Independent on Sunday". Al-Rawi este detinut la Guantanamo de peste doi ani, fiind acuzat ca ar fi un sustinator al retelei Al Qaeda. El este prieten cu militantul islamic Abu Qatada, despre care se crede ca ar fi "liderul spiritual" al Al Qaeda in Europa.
ROMANIA LIBERA
talusa
NATO ofera armament sovietic (?!) trupelor irakiene

Canadian-Press - NATO organizeaza trimiterea a mii de pusti de asalt AK-47, zeci de tancuri si multe arme sovietice, in cadrul unui program al Aliantei care vizeaza echiparea si antrenarea armatei irakiene, au declarat, miercuri, responsabilii NATO. România a oferit 6.000 de pusti AK-47, 500 de mitraliere, 100 de lansatoare de rachete, Estonia a trimis 2.400 de pusti AK-47, iar Danemarca 104 pistoale, au precizat surse autorizate, care au cerut sa ramina anonime. NATO se ocupa si de transportul a 77 de tancuri T-72 din Ungaria in Irak. Toate armele si echipamentele militare sint donatii. Alianta a acceptat anul trecut sa se ocupe de coordonarea furnizarii de armament pentru fortele irakiene. Multe state membre ale fostului Pact de la Varsovia, care au intrat recent in NATO, cum ar fi România si Estonia, au un surplus de arme datind din epoca sovietica. Expertii cred ca aceste echipamente sint ideale pentru armata irakiana, ai carei soldati sint obisnuiti cu asemenea arme inca din vremea lui Saddam Hussein.
March
Bine ai revenit coane Talusa biggrin.gif Se simtea nevoia unei animatii pe aici wink.gif

Ce zvonuri mai circula pe acolo pe la voi privind Irakul ? Alegerile astea care vin au vreo sansa ? Si surprinzator observ ca evenimentele sangeroase ( adica atentatele) se petrec acum cu preponderenta printre / impotriva shiitilor ?!

Sa auzim de bine ,
Blakut
Se pune foarte mult accent pe atentatele indreptate impotriva shiitilor. E adevarat ca in Irak mor multi oameni, dar am observat ca se pune accent (pe CNN din ce am obs) pe atentatele impotriva shiitilor. De ce?
March
Monday, January 17, 2005
Associated Press

Este de asteptat ca Raportul final al "Iraq Survey Group " privind armele de distrugere in masa (ADM) din Iraq sa se pronunte daca inainte de izbucnirea razboiului arme interzise sau componente ale sale au fost scoase in secret si depozitate in alte tari.

Duelfer , seful grupului de investigatii, a declarat public unei sub-comisii a Senatului, in octombrie trecut, ca este neclar daca arme interzise ar fi putut fi scoase din Iraq. Spune textual Duelfer : " Ceea ce va pot spune este faptul ca noi stim ca o multime de materiale au parasit Iraq-ul cu destinatia Syria. A existat desigur un trafic intens la punctele de trecere dintre cele doua tari. Dar nu pot preciza daca in vreunul din camioanele care au trecut granita s-a aflat materiale legate de ADM "



talusa
QUOTE (March @ 18 Jan 2005, 12:03 PM)
Bine ai revenit coane Talusa biggrin.gif Se simtea nevoia unei animatii pe aici wink.gif

Ce zvonuri mai circula pe acolo pe la voi privind Irakul ? Alegerile astea care vin au vreo sansa ? Si surprinzator observ ca evenimentele sangeroase ( adica atentatele) se petrec acum cu preponderenta printre / impotriva shiitilor ?!

Sa auzim de bine ,

Tot timpul eram aici!!!
talusa
Arhiepiscopul catolic de Mosul a fost eliberat

DANA BUNOIU
Un nou act terorist indreptat impotriva comunitatii crestine din Irak a fost comis, luni, la Mosul de insurgentii irakieni. Arhiepiscopul siriano-catolic al orasului irakian Mosul, Basile Georges Casmoussa, a fost rapit de persoane ramase neidentificate, la un punct de control din oras. Arhiepiscopul a fost, in cele din urma, eliberat ieri, a anuntat agentia Misna de la Vatican.
Nu a fost platita o rascumparare
Misna sustine ca detine informat ia privind eliberarea monseniorului Casmoussa de la vicarul general al arhidiocezei de Mosul, monseniorul Petro Mouche, care a precizat ca nu a fost platita nici o rascumpa rare. Anterior, agentia anuntase ca rapitorii au cerut o rascumparare de 200.000 de dolari. Comunitatea siriano-catolica din Mosul are aproximativ 45.000 de membri in regiunea Mosul si Kirkuk, potrivit agent iei Fides a Vaticanului. Pe intregul teritoriu irakian, numarul lor ajunge la aproximativ 75.000, dintre care 30.000 la Bagdad. „Am fost informati despre rapirea arhiepiscopului Basile Georges Casmoussa. Sfantul Scaun condamna vehement acest act de terorism si cere eliberarea imediata a clericului pentru ca acesta sa isi poata continua misiunea“, declara, luni, la scurt timp de la anuntarea rapirii arhiepiscopului, purtatorul de cuvant al Vaticanului, Joaquin Navarro- Valls. Arhiepiscopul Basile Georges Casmoussa, in varsta de 66 de ani, nascut in orasul irakian Qaraqosh, este clericul cu cea mai inalta functie rapit in statul islamic, unde lacasurile de cult crestine au fost frecvent tinta atentatelor teroriste. Casmoussa a fost rapit de doi indivizi inarmati, care se deplasau in doua autovehicule, in districtul al-Majmoua al-Thaqafiya, din nordul orasului Mosul. Acesta intentiona sa viziteze cateva familii crestine din congregatia pe care o conduce cand a avut loc atacul. Autoritatile nu au stabilit inca daca mobilul actului terorist a fost unul politic, religios sau financiar, intr-o tara in care rapirile pentru rascumpa rare sunt frecvente. Navarro-Valls a afirmat insa ca Vaticanul nu a considerat rapirea clericului drept un act anticrestin, ci mai degraba parte a climatului general de violenta din statul islamic.
Crestinii fug din Irak
Cei mai multi dintre membrii comunitatii crestine din Irak, ce reprezinta trei procente din cele 25 de milioane de locuitori, apartin bisericilor asiriana si caldeeana. Situatia celor aproximativ 650.000 de crestini din Irak a devenit nesigura dupa invazia coalitiei multinationale, din martie 2003, o data ce insurgentii irakieni si-au intetit atacurile impotriva lacasurilor de cult musulmane si crestine in incercarea de a provoca tensiuni intre diversele comunitati religioase. Cinci biserici din Bagdad si Mosul au fost bombardate, pe 1 august 2004, in atacuri coordonate, in urma carora 12 persoane si-au pierdut viata, iar alte 61 au fost ranite. Alte cinci biserici din Bagdad au fost tinta unor atacuri cu bomba pe 16 octombrie, la inceputul lunii sfinte a musulmanilor, Ramadanul. Opt persoane au fost ucise, in doua atentate comise asupra unor lacasuri de cult crestine, pe 8 noiembrie. Slujba de la miezul noptii a fost anulata, de Craciun, dupa ce liderii religiosi crestini din Irak si-au exprimat temerile cu privire la comiterea de noi atacuri. Ministrul de externe de la Vatican a avertizat, luna trecuta, ca sentimentul anticres tin ia amploare in Irak si in alte state musulmane din cauza luptei impotriva terorismului. Arhiepiscopul Giovanni Lajolo a afirmat ca sentimentul anticrestin exista unde se considera ca strategiile politice ale statelor occidentale sunt determinate de crestinism. Liderii religiosi au estimat ca aproximativ 15.000 de crestini au parasit Irakul, incepand cu luna august.
ATAC
cactus
ASTA se pare ca nu-i informatie manipulata:

Iraqi Judge on Saddam Case Killed
24 minutes ago Middle East - AP

By QASIM ABDUL-ZAHRA, Associated Press Writer

BAGHDAD, Iraq - A judge on the special tribunal that will put Saddam Hussein (news - web sites) and members of his former regime on trial was assassinated in the Iraqi capital, officials said Wednesday.

http://story.news.yahoo.com/news?tmpl=stor...n_re_mi_ea/iraq

Se pare ca gluma se ingroase acolo....

March
user posted imageuser posted image


Pentru admiratori de ieri ai lui Saddam si pentru cei ce-l plinga azi o aducere aminte
din "opera" lui. S-au implinit acum cateva zile 7 ani de la atacul cu gaze
( un coctail de gaze mustard, sarin,tabun si VX) si bombe cu fragmentatie ,
din 17 martie 1988 , asupra localitati kurde Halabja ce a omorat numai intr-o zi
5000 de locuitori dintre care 75 % femei si copii !
(Acesta nu a fost singurul atac chimic ordonat de Saddam, dar a fost cel cu
rezultatele cele mai inspaimantatoare.) De pe urma bombardamentelor
asupra orasului Halabja ,ce au tinut trei zile in continuu, au murit 12.000 de locuitori !

Lumea azi e mai sigura fara un asemenea criminal la carma unei tari. !
March
Halabja (II)

user posted image

user posted image
Maria Luiza
March n-ar trebui sa deschizi asemenea imagini! N-are nici un rost. Istoria e plina de astfel de exemple. Oricine poate sa-ti dea replica cu poze care arata alt natii omorate cu acelasi sange rece.

Si ca tot venii vorba uite si parerea kurzilor despre asta:

As early as 1983 the Reagan Administration was already well aware that
Iraq was using chemical weapons in its war against Iran. According to U.S.
intelligence on an ‘almost daily basis’. But that wasn’t all. There were also
intelligence reports the Iraqis were using chemical weapons in the north of
their own country, in the battle against the Kurds. But the White House did
nothing."
http://www.kurdo.blogspot.com/2005_03_01_kurdo_archive.html
talusa
March, te rog sa postezi numai imagini ale ororilor facute de americani si aliatii lor in lume!

Cum iti permiti sa pui imagini ale masacrelor realizate de marele aparator al umanitatii, Sadam Hussein, aparat de toti iubitorii de pace[precum Luiza!] din lume!!!! devil.gif
March
QUOTE (Maria Luiza @ 22 Mar 2005, 06:59 AM)
There were also
intelligence reports the Iraqis were using chemical weapons in the north of
their own country, in the battle against the Kurds. But the White House did
nothing."

Ba a facut ceva ,dar putin mai tarziu. L-au dat jos pe Criminal ( cu pretul vietilor a peste 1500 de soldati americani). Dar acum sunt unii care striga ca din gura de sarpe ca nu trebuia dat jos !
abis
QUOTE (March @ 22 Mar 2005, 11:10 AM)
Dar acum sunt unii care striga ca din gura de sarpe ca nu trebuia dat jos !

March,
Stii bine ca nu dragostea pentru Saddam i-a motivat pe cei care s-au opus razboiului...


Trivializand, dialogul USA-Europa (minus UK si Italia) s-ar fi desfasurat cam asa:

US: "Saddam are arme! Haideti cu totii sa-l batem!"
EU: "Unde-s armele? Sa le vedem!"
US: "Ha! Nu vreti sa va bateti cu Saddam... Inseamna ca tineti cu el!"
EU: "Nu, domn'e... Ai zis ca are arme. Unde-s?"
US: "Tineti cu Saddam... Va arat eu voua! Gata, nu mai manac French Fries, trec pe Freedom Fries, ca sunt mai sanatosi!"
talusa
March...si cand te gandesti ca pana acum 15-16 ani, romanasii schelelaiua[daca reuseau sa o faca!!] din cauza lui Ceausescu&Co[nici ala nu a avut "arme de distrugere in masa" ohmy.gif ]
March
Ca aducere aminte sau ca informare ptr. cei care nu stiu. Ia te uita aici si aici ce legaturi avea cu Saddam unul dintre cei mai inversunati adversari ai interventiei americane in Iraq .
abis
March,
Si eu am fost printre cei care nu au fost de acord cu invazia Irakului. Si nu am avut afaceri cu nimeni din Asia...

Ideea este extrem de simpla: cineva (intamplator, SUA) a hotarat sa atace Irakul. Motivul invocat: celebrele AMD-uri. Opozitia la razboi a provenit din faptul ca motivul era unul nereal.

Daca invazia ar fi avut ca motiv atrocitatile comise de Saddam impotriva propriului popor, era alta discutie...

Este exact ca si cum un politist are de-a face cu un individ pe care il banuieste de crima. De fapt nu il banuieste, ci este sigur ca individul este un criminal. Dar nu il poate aresta, pentru ca nu are probe. Asa ca ii insceneaza niste probe false, pe baza carora in aresteaza si este cat se poate de multumit ca a scapat lumea de un criminal periculos...

Este evident ca, in exemplul pe care l-am dat, lumea este mai sigura fara respectivul criminal. Insa asta nu inseamna ca automat trebuie sa fii de acord cu mijloacele folosite de politistul respectiv.
March
@Abis,
Astea le stiu. Eu ma asteptam sa zici ceva despre "pretenia" aia franco-irakiana !
abis
QUOTE (March @ 22 Mar 2005, 03:37 PM)
Eu ma asteptam sa zici ceva despre "pretenia" aia franco-irakiana !

Lasa, ca doar prietenia americano-irakiana nu-i cu nimic mai grozava...

In privinta asta, nici francezii, nici americanii si nici altii nu se pot lauda cu un comportament ireprosabil... Eu am spus de ce din punctul meu de vedere opozitia la razboi a fost justificata.
talusa
1]Abis...poti spune ce doresti despre familia mea...vei primi rasounsul pe masura...CELOR SPUSE wub.gif [daca te te luai de familia mea, precum am "atins" eu familia ta, nu cred ca ai fi primit vreun raspuns de la mine]

2]March, crezi ca vor fi multe comentarii pe acest forum la urmatoarea stire[eu nu cred, deoarece americanii nu sunt amestecti!! thumb_yello.gif ]:

Human Rights Watch denunta "crime impotriva umanitatii" in Cecenia

Disparitiile civililor neinarmati au devenit "atat de sistematice" in Cecenia incat reprezinta "o crima impotriva umanitatii", a denuntat, ieri, organizatia de aparare a drepturilor omului Human Rights Watch, care a acuzat autoritatile ruse ca acopera implicit acest fenomen, informeaza AFP. In raportul de 57 de pagini referitor la Cecenia si dat publicitatii ieri, HRW noteaza ca "disparitiile fortate sunt atat de frecvente si sistematice, incat reprezinta o crima impotriva umanitatii". Organizatia, care a efectuat mai multe misiunii la fata locului, a elaborat un catalog cu marturii si detalii despre aceste disparitii, cele mai multe inregistrate in ultimele luni, in timp ce Rusia incearca sa convinga intreaga comunitate internationala ca situatia "s-a normalizat" in republica rebela din Caucaz. HRW denunta faptul ca nici o persoana vinovata de aceste crime nu a fost pedepsita. In ultimii cinci ani au fost deschise 1.800 de anchete, dar nici una nu s-a finalizat cu o condamnare. Potrivit organizatiei, "Rusia detine tristul record de lider mondial in materie de disparitii fortate", in conditiile in care "o persoana este arestata de agenti ai statului, iar autoritatile neaga detentia si ascund informatii despre soarta acesteia. Astfel, persoana respectiva nu mai beneficiaza de protectia legii. Guvernul rus cunoaste foarte bine aceasta problema si amploarea ei, dar nu depune nici un efort pentru a-i aduce pe vinovati in fata justitiei, ceea ce perpetueaza ciclul abuzurilor. Tot in raport se arata ca, in majoritatea cazurilor, aceste disparitii sunt puse la cale de "membri ai fortelor federale ruse sau, tot mai frecvent, de fortele cecene pro-ruse subordonate trupelor federale". In concluzie, HRW cere Comisiei pentru Drepturile Omului din cadrul ONU sa "ia masuri urgente in conformitate cu gravitatea extrema a fenomenului" si "sa adopte o rezolutie care sa condamne disparitiile fortate in Cecenia si sa ceara guvernului rus adoptarea de masuri imediate". De asemenea, organizatia solicita Rusiei sa invite mai multe instante ale ONU sa meaga in Cecenia.
ADEVARUL
March
Uite o informatie nemanipulata :

Cinci avioane de transport strategic C-5 Galaxy au aterizat zilele acestea pe aeroportul Mihail Kogalniceanu din Constanta. Aeronavele apartin US Air Force si au ca misiune principala preluarea armamentului si munitiei donate de Guvernul Romaniei pentru noua Armata Nationala Irakiana. 6000 de pistoale mitraliera AK 47, 500 de pusti mitraliera, 300 PSL si 100 de lansatoare de grenade din depozitele MApN au fost incarcate in uriasele avioane americane, cu destinatia Bagdad. In afara donatiei, C-5 Galaxy au transportat trupele si tehnica militara romaneasca pentru contributia suplimentara a Romaniei cu 100 de militari, la operatiunile din Irak. Militarii fac parte din Batalionul 26 Infanterie "Scorpionii Rosii" de la Craiova ("Ziua")
March
Pauza de executii la Al-Jazeera: urmeaza meciul Romania -Olanda tongue.gif

Bin Laden, in fata televizorului

(...) Partida Romania-Olanda va fi preluata, pe linga TVR, si de zece posturi de televiziune din strainatate! Acestea vor difuza meciul inregistrat, fara comentariu. Cel mai suprinzator client al companiei elvetiene “Infront”, care detine drepturile de televizare a meciurilor pe care le disputa tricolorii, este celebrul post Al-Jazeera, din Emiratele Arabe Unite. Televiziunea araba a devenit cunoscuta dupa atentatele teroriste din septembrie 2001, fiind folosita de Al-Qaida pentru a transmite mesajele lui Bin Laden si pentru a difuza inregistrari cu executia ostaticilor luati de teroristi.
(...)
axel
http://www.iraqbodycount.net/
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.