Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Prima Impresie
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
Pagini: 1, 2, 3
fiica_lunii
Amin!

smile.gif
ilie
rofl.gif rofl.gif
exergy33
... vad ca s-a cam lasat linistea pe aici ... doar freeman nu se mai poate opri din ris smile.gif.

S-a vorbit de prima impresie pe care o lasa oamenii, dar se poate extinde analiza si asupra unui alt aspect : prima impresie pe care ne-o face un site web si decizia noastra de a-l (re)vizita.


You have 50 milliseconds

The study was conducted by Dr. Gitte Lindgaard of Carleton University in Ottawa. Lindgaard and her colleagues showed volunteers briefest glimpses of web pages previously rated as being either easy on the eye or particularly jarring, and asked them to rate the websites on a sliding scale of visual appeal.


Although the images were shown for just 50 milliseconds, the ratings were very similar to the judgments made after a longer examination of a web site.

Psychologists call this the halo effect. If people continue to use a web site that gave a good first impression they "prove" to themselves that they made a good initial decision.
Erwin
cred că, īn cazul imaginilor, pattern-recognition este mecanismul prin care īn minte se formează foarte rapid o schemă sumară a ceea ce percepem īn intervalul foarte scurt de timp, schemă ce poate fi armonioasă sau disonantă cu scheme predefinite şi astfel e foarte simplu de a identifica ce anume ne place, ce ne īncāntă privirea. Nici nu e nevoie să ajungă să fie conştientizate detaliile, acestea vor fi studiate eventual, mai tārziu.

e posibil să avem mecanisme asemănătoare pentru a compara oamenii cu trăsături generice memorate ca un portret robot, efectiv recunoaştem oamenii īn care putem avea īncredere pentru că imaginea lor este similară cu portretul robot respectiv, e īn armonie cu ea. E la fel de uşor ca atunci cānd vedem o floare şi ne place, la prima vedere... smile.gif
Mihai
Am ales "Partial" si tind sa-i dau dreptate lui Erwin. De cele mai multe ori, ne ghidam dupa o schema predefinita in formarea "primei impresii"...
fiica_lunii
Urasc aceste scheme predefinite si ideile preconcepute, desi, poate, fara sa imi dau seama le urmez.... cine stie....
Mie imi place sa cred ca nu imi formez prima impresie dupa tipare predefinite. De fapt mereu incerc sa caut in oamenii cu care intru in contact acele lucruri care ii diferentiaza de ceilalti, care ii fac unici, care ies din tipare..... la urma urmei si asta ar putea fi considerat un tipar smile.gif


ZuZu
Cu totii tinem cont. Pana suntem dezamagiti.
Gavrochette
Multa vreme am tinut cont de prima mea impresie, si mi se reprosa ca sunt fixista, ca poate ma insel, s.a.m.d. Deci m-am decis ca, indiferent de prima impresie, sa fac un efort sa-i mai dau omului o sansa, interval in care sa ma port normal, prieteneste (sa nu pot zice dup-aia ca din vina mea s-a purtat asa). S-a dovedit ca, oricat de multe sanse i-am dat unuia care imi displace, prima impresie a ramas cea definitiva. Cred ca sunt de fapt adevarata fiica a mamei Mercedesa rofl.gif
fiica_lunii
Haoleu! Şī ti prişepi a gāci?
Gavrochette
Nah, am glumit si eu. Nu ma cheama Kenvela, Lumina, Coroana, Dolara sau altceva de genul asta rofl.gif
exergy33
QUOTE(Gavrochette @ 27 Nov 2007, 02:06 PM) *
S-a dovedit ca, oricat de multe sanse i-am dat unuia care imi displace, prima impresie a ramas cea definitiva. Cred ca sunt de fapt adevarata fiica a mamei Mercedesa rofl.gif

... invers nu ti s-a intimplat niciodata rolleyes.gif ?
Anca_M.
De regula nu-mi fac o parere despre cineva numai la o prima vedere, dar raman cu o senzatie in legatura cu persoana respectiva care poate fi placuta sau neplacuta, in general nu-mi plac oamenii studiati(adica aceia care au un comportament studiat) si depinde foarte mult si de starea in care ma aflu eu atunci cand cunosc prima oara pe cineva, mediul, cine imi face cunostinta cu persoana etc.Aaaaa, si binenteles conteaza si starea de spirit a celuilalt, mediul din care provine etc. fiecare din noi emitem energii pozitive sau negative care sunt percepute in mod diferit de la persoana la persoana.
exergy33
QUOTE(Anca_M. @ 4 Dec 2007, 01:49 PM) *
Aaaaa, si binenteles conteaza si starea de spirit a celuilalt, mediul din care provine etc. fiecare din noi emitem energii pozitive sau negative care sunt percepute in mod diferit de la persoana la persoana.
... nu cred ca mediul poate oferi o garantie smile.gif, de multe ori e posibil ca tocmai aceasta asociatie (intre persoana in cauza si mediul in care traieste ea) sa ne produca adevarate dezamagiri in lant.

Anca_M.
QUOTE(exergy33 @ 10 Dec 2007, 06:00 PM) *
... nu cred ca mediul poate oferi o garantie smile.gif, de multe ori e posibil ca tocmai aceasta asociatie (intre persoana in cauza si mediul in care traieste ea) sa ne produca adevarate dezamagiri in lant.



ba conteaza si mediul din care vine, sigur ca te poate induce in eroare dar si acest aspect(cel putin eu) il iau in considerare, alaturat de celelalte, oricum eu nu raman fixata pe parerea pe care mi-o face despre cineva la prima vedere. jamie.gif
Vladimir Pana
De foarte multe ori mi s-a demonstrat ca m-am inselat in privinta cuiva, asa ca la mine nu prea conteaza prima impresie si si daca imi fac o parere n-am sa fiu prea categoric.
Asa gandesc in general, deaia majoritatea propozitiilor le incep cu: "Mie mi se pare...", "Din ce am observat pana acum..."
Eu sunt nou aici, iar daca cineva si-ar forma deja o parere despre mine atunci as vrea sa-l intreb pe acel user ce poate sa deduca dintr-o parere de-a mea ce poate diferi in functie de timpul din zi?
fiatlux
cred in prima impresie si asta tine in general de usurintza comunicarii ,a intercomunicarii, de atitudine si bineinteles de ...limbaj !si apreciez mult .umorul! bineinteles ca prefer dialogul cu cei care-s pe aceeasi lungime de unda, dar, in meserie de ex , atitudinea e aceeasi indiferent de impresie si compatibilitati ! secret.gif
Erwin
han.gif Vladimir!
deocamdată, din ce am văzut, scrii bine! spoton.gif

exergy33
QUOTE(Erwin @ 27 Dec 2007, 11:42 PM) *
han.gif Vladimir!
deocamdată, din ce am văzut, scrii bine! spoton.gif

... normal smile.gif, totul se leaga de pana!
Nu era vorba de a fi, sau a nu fi categoric in ce priveste acea 'prima impresie', ci de faptul daca ea iti influenteaza comportamentul fata de persoana in cauza.


@fiatlux

QUOTE
si apreciez mult .umorul!

... smile.gif inseamna ca ti-ai dat si tu seama ca oamenii care au simtul umorului sunt oameni inteligenti, dar si sensibili ... chiar daca nu lasa cu usurinta sa se observe cel de-al doilea aspect!
Vladimir Pana
Daca as fi categoric in privinta primei impresii atunci mi-as modifica comportamentul fata de persoana in cauza.


Oamenii cu simtul umorului pot fi si de-a dreptul idioti!
jude
Cu asta sunt de acord, pot fi incredibil de idioti, dar necesari pentru simplul fapt ca stiu sa intretina atmosfera.

Pentru mine nu conteaza prea mult prima impresie. Sufar de ceea ce unii numesc lipsa de personalitate (altii prostie) smile.gif : rareori resping un om pentru ca mi-a lasat o impresie proasta. De obicei, ii mai dau o sansa, presupun ca si contextul are un rol si atunci nu-mi formez o parere definitiva. Poate si pentru ca eu las impresia unui om rece si mereu suparat, ceea ce e fals. Uneori laugh.gif .
fiatlux
QUOTE(Vladimir Pana @ 29 Dec 2007, 06:53 AM) *
Daca as fi categoric in privinta primei impresii atunci mi-as modifica comportamentul fata de persoana in cauza.

de ce sa-l modifici ,il adaptezi !

QUOTE
Oamenii cu simtul umorului pot fi si de-a dreptul idioti!

treci dincolo de aparentze !
Vladimir Pana
Ok, recunosc ca sunt cam neglijent in exprimare, dar ideea principala se intelege, asa ca nu-mi mai tine teoria chibritului.
mutulica
suntem ceea ce suntem...
in genere, oamenii decid sa se imbrace dupa un tipar sau altul, pentru a-si arata apartenenta la o anume clasa/categorie sociala
intr-o mare masura, fizionomia, gesturile, tonul cu care vorbim sunt croite, de asa mod incat sa ne reprezinte
cam tot ceea ce facem, tine sa arate celorlalti cine suntem si de ce... asa ca prima impresie conteaza... destul de mult

de obicei, atunci cand iti faci prima impresie, vezi ori pe cineva care se straduie sa fie altcineva decat ceea ce e cu adevarat - si asta induce retinere si eventual dorinta de a avea o a doua opinie (pentru ca atunci cand te straduiesti prea mult se vede);
sau cand vezi pe cineva care este el/ea insasi... si atunci e usor de decis daca se potriveste sau nu pe stilul persoanei

oricat de mult imi displace sa fiu catalogat drept un ticalos arogant... se pare ca asta e prima impresie pe care o induc cel mai des... si atunci am invatat sa traiesc cu asta... si cu faptul ca in genere, va trebui sa ma lupt pentru o a doua opinie, atunci cand conteaza pentru mine
fiatlux
din fericire pe net scapam de artificiile de care zici,mutulica ! vorb-aia ,umblam ..goi ! rolleyes.gif in ceea ce te priveste ,inca nu mi-am schimbat prima impresie ! da' nu concorda cu impresia ta despre impresia altora asupra impresiei despre tine ! wacko.gif
exergy33
QUOTE(mutulica @ 3 Jan 2008, 02:11 PM) *
de obicei, atunci cand iti faci prima impresie, vezi ori pe cineva care se straduie sa fie altcineva decat ceea ce e cu adevarat - si asta induce retinere si eventual dorinta de a avea o a doua opinie (pentru ca atunci cand te straduiesti prea mult se vede);
sau cand vezi pe cineva care este el/ea insasi... si atunci e usor de decis daca se potriveste sau nu pe stilul persoanei


Cind imi dau seama ca cineva vrea sa sa intre in pielea unui alt personaj, sa fie altcineva, facind tot posibilul sa placa si sa fie pe placul celor din jur ... ma cuprinde mila.
andra_v
Mutulica, nu-mi dau seama cum i-ai omis pe ipocritii profesionisti, care intra atat de bine in pielea unui personaj, incat nu observa nimeni efortul pe care il fac sa para altceve decat ceea ce sunt. Uneori nici macar ei insisi.
exergy33
QUOTE(mutulica @ 3 Jan 2008, 02:11 PM) *
intr-o mare masura, fizionomia, gesturile, tonul cu care vorbim sunt croite, de asa mod incat sa ne reprezinte

... si de (foarte) multe ori imbracamintea si accesoriile nu pot adauga un plus salvator la acele minusuri ce tin de persoana si personalitatea noastra .

@andra v
nu cred ca cei care fac eforturi sa intre in pielea unui alt personaj pot sa (ne) pacaleasca la infinit. smile.gif
andra_v
Exergy, pot sa ne pacaleasca daca ne lasam noi pacaliti la infinit. Uneori ne flateaza orgoliile, egismele, viciile. Depinde de noi daca ne lasam manipulati.
Vladimir Pana
Eh, exista si genul care incearca sa fie altcineva pentru ca nu sunt multumiti cu cine sunt, nu pentru a impresiona oameni sau manipula sau chestii dinastea...
andra_v
Nu stiu sa fi conoscut pana acum pe cineva multumit cu ceea ce/cine este.
gypsyhart
QUOTE(andra_v @ 11 Jan 2008, 08:03 PM) *
Mutulica, nu-mi dau seama cum i-ai omis pe ipocritii profesionisti, care intra atat de bine in pielea unui personaj, incat nu observa nimeni efortul pe care il fac sa para altceve decat ceea ce sunt. Uneori nici macar ei insisi.

Ei, nu chiar nimeni. Tu esti nimeni?biggrin.gif
Poti sa observi minciuna (divizarea) la cei din jur in masura in care esti sincer cu tine insuti. Si daca esti sincer cu tine nu poti fi pacalit.
mutulica
QUOTE(andra_v @ 25 Feb 2008, 07:41 PM) *
Nu stiu sa fi conoscut pana acum pe cineva multumit cu ceea ce/cine este.

nu trebuie neaparat sa fii multumit cu ceea ce este sau cine este, ci sa fie impacat cu sine insusi
e normal si uman ca fiecare sa isi doreasca mai mult de la ziua de maine, dar ca sa obtina trebuie sa ii fie clar cine naiba este in ziua de azi

prima impresie are valoare la multi dintre noi.. dar daca tot vorbim de cei ce incearca sa se reprezinte de ce sa nu vorbim si de ochii celui ce vede. de cate ori prima impresie nu a fost afectata de o paradigma personala? cati dinte noi nu au catalogat gresit un rocker sau un biker... doar pentru ca s-au prezentat asa cum sunt si lumea a vazut in ei cine stie ce tipi duri si anti-sociali?
andra_v
Mutulica, sunt de acord ca exista o mare diferenta intre nemultumirea fata de "cine este" si dorinta de autodepasire.

Si eu, si gypsy vorbeam in ultimile postari de perspectiva celui care isi face prima impresie, afectata de sabloane, experienta, caracterul sau.
gypsyhart
@andra
QUOTE
Mutulica, sunt de acord ca exista o mare diferenta intre nemultumirea fata de "cine este" si dorinta de autodepasire.

Dorinta de "autodepasire" vine din respingerea de sine. Este o fuga de ceea ce este, de adevar. Acceptarea reala si constienta duce la o "autodepasire" instanta, care nu are de'a face cu dorinta de a fi mai bun. Adevarul te elibereaza instantaneu. Nu e o promisiune, care urmeaza sa se indeplineasca in viitor (candva, voi fi cel care imi doresc sa fiu) ci un fapt trait.

Exista si un fel de a privi care este OBIECTIV, si in care prima sau ultima sau oricare impresie este una adevarata, in sensul ca nu e contaminata de sabloanele trecutului. Ekhart Tolle ii spune "atitudine meditativa" si o defineste ca "observare fara etichetare mentala". Nu degeaba se spune ca lumea inteleptilor este aceeasi....
exergy33
QUOTE(gypsyhart @ 27 Feb 2008, 12:39 PM) *
Adevarul te elibereaza instantaneu. Nu e o promisiune, care urmeaza sa se indeplineasca in viitor (candva, voi fi cel care imi doresc sa fiu) ci un fapt trait.

Prima propozitie am inteles-o, insa sensul celei de a doua imi e neclar. wub.gif
Zikkă
ta naaaa

sar'na
s'traiti

io ii iubesc pa toti din prima
si ma ncred in toata lumea
pa urma ie mai greu ca incep sa ma bobarnaceasca
nu i iubesc mai putin da ii iubesc mai rar
ca daca io crez din prima ca iesti bun si spui tot sufletelu meu
si dupe aia tu im dai un sut
io cum sa te mai iubesc?
da am avut si pa care ii iubesc din prima
si la a dooa si la a treia a fost la fel
si ie ceva timp de atuncisea
aia da impresie
ohyeah.gif

PeSeU
scriti
ca io iau notite
am si crion si notes
si guma thumb_yello.gif
mutulica
QUOTE(andra_v @ 26 Feb 2008, 10:32 PM) *
Mutulica, sunt de acord ca exista o mare diferenta intre nemultumirea fata de "cine este" si dorinta de autodepasire.

Si eu, si gypsy vorbeam in ultimile postari de perspectiva celui care isi face prima impresie, afectata de sabloane, experienta, caracterul sau.
e
prima impresie pe care ne-o facem este in genere afectata de sabloane.. de paradigmele noastre.

daca ma duc intr-un cartier rau famat, imbracat la 4 ace, parfumat si gelat.. e foarte posibil sa mi-o fur instantaneu pentru ca baietilor din zone le fac o prima impresie.. destul de nerezonabila. daca m-as prezenta in aceleasi haine ca si cele ale lor, s-ar ptuea sa nici nu ma observe...
viceversa e la fel de valabila, si pun pariu ca un jmecher de cartier, tras in beteala ieftina si tricou de plastic se va simti extrem de inconfortabil la balul operei
gypsyhart
QUOTE(exergy33 @ 4 Mar 2008, 11:13 PM) *
Prima propozitie am inteles-o, insa sensul celei de a doua imi e neclar. wub.gif

Adica, nu ai nevoie sa iti spuna cineva, sau chiar tu insuti, "da, o sa fie bine...blablbla". Pentru ca simti ca ESTE mai bine.
exergy33
QUOTE(gypsyhart @ 5 Mar 2008, 02:31 PM) *
Adica, nu ai nevoie sa iti spuna cineva, sau chiar tu insuti, "da, o sa fie bine...blablbla". Pentru ca simti ca ESTE mai bine.

si daca "nu simti" ca e mai bine? rolleyes.gif
gypsyhart
QUOTE(exergy33 @ 6 Mar 2008, 08:03 PM) *
si daca "nu simti" ca e mai bine? rolleyes.gif

Inseamna ca n'ai rezolvat nimic. "Aceeasi Marie cu alta palarie".
eyes_wide_shut
...
costelino1967
Hmm nu prea inteleg
e vorba de prima impresie pe care o faci: atunci conteaza foarte mult
daca insa va referiti la impresia pe care ti-o face o persoana prima data : conteaza mai putin, deoarece din propria expierenta va spun ca persoanele cu care am avut conflict la prima vedere, imi sunt acum prieteni foarte buni
exergy33
Prima impresie conteaza pentru ca s-ar putea sa nu ti se ofere sansa sa poti lasa si o a doua impresie ... sau macar sa o corectezi pe prima.
Dupa cum am mai spus eu nu-mi pot face "din prima" o impresie despre cineva. Imi ia mult timp sa-mi formez o parere, insa dupa ce mi-am format-o ... greu de tot mi-o mai pot schimba.
mutulica
QUOTE(costelino1967 @ 16 Apr 2008, 09:22 PM) *
daca insa va referiti la impresia pe care ti-o face o persoana prima data : conteaza mai putin, deoarece din propria expierenta va spun ca persoanele cu care am avut conflict la prima vedere, imi sunt acum prieteni foarte buni


reciproca ar fi ca betoanca cu cracii lungi, tatze beton si breton salon, care ti-a facut o prima impresie super, iti este acum o mare nesuferita...
nu?
exergy33
Oare "prima impresie" pe care ti-o produce cineva nu reprezinta un handicap in a o cunoaste cu adevarat pe respectiva persoana?

De cite ori nu suntem tentati sa iertam sau sa trecem cu vederea anumite lucruri negative sau comportamente care ne displac, numai si numai pentru faptul ca respectiva persoana ne-a facut o prima impresie deosebit de favorabila ... ?

Lucrurile nu sunt ceea ce par la prima vedere. smile.gif
mutulica
QUOTE(exergy33 @ 5 Dec 2008, 12:04 PM) *
Oare "prima impresie" pe care ti-o produce cineva nu reprezinta un handicap in a o cunoaste cu adevarat pe respectiva persoana?

asa cum spuneam prima impresie e afectata si de paradigmele noastre, si de starile noastre de moment. daca eu sunt un rocker ciufut si oarecum fanatic si intalnesc in cartier o manelista prima impresie e cam catastrofica, dar cu toate astea exista o sansa pentru o a doua opinie

se spune ca oamenii nu se schimba, dar circumstantele da... adica exista o sansa sa ne intalnim intr-o zona neutra, echipati si pozand neutru si sa nu fim afectati de paradigmele noastre, iar impresia sa fie cumplet diferite... mergand pina la acceptarea culturii partenerului

de acord ca e posibil ca a doua sansa sa nu se intample niciodata.. la fel cum e posibil sa nu apara nici macar prima impresie
exergy33
QUOTE(mutulica @ 13 Dec 2008, 12:17 PM) *
se spune ca oamenii nu se schimba, dar circumstantele da... adica exista o sansa sa ne intalnim intr-o zona neutra, echipati si pozand neutru si sa nu fim afectati de paradigmele noastre, iar impresia sa fie cumplet diferite... mergand pina la acceptarea culturii partenerului

de acord ca e posibil ca a doua sansa sa nu se intample niciodata.. la fel cum e posibil sa nu apara nici macar prima impresie


A doua sansa are sorti mai mici de izbinda decit prima sansa. rolleyes.gif
... la ce te referi cind spui " pozand neutru" ?
Boudicca
Pentru mine prima impresie conteaza. De obicei prima impresie care mi-o fac despre oameni este una corecta, bine...nu e ceva batut in cuie...insa uneori am tendinta sa ignor ceea ce cred si vad prima data si in timp imi dau seama ca am facut o mare geseala ca nu am dat importanta primei impresii. Pentru mine conteaza atat prima impresie pe care o fac cat si ce impresie imi produc ceilalti prima data.
exergy33
QUOTE(Boudicca @ 27 Jan 2009, 08:58 PM) *
...insa uneori am tendinta sa ignor ceea ce cred si vad prima data si in timp imi dau seama ca am facut o mare geseala ca nu am dat importanta primei impresii.

... nu numa tu smile.gif.
mutulica
QUOTE(Boudicca @ 27 Jan 2009, 08:58 PM) *
Pentru mine conteaza atat prima impresie pe care o fac cat si ce impresie imi produc ceilalti prima data.

nu pot decat sa im amintesc cum s-a impresionat palma ei pe fata mea... si nici macar nu eram eu cel vizat... pt ca fata a facut o eroare de confuzie
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.