Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Prima Impresie
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
Pagini: 1, 2, 3
exergy33
Azi am aflat titlul unei carti pe care as fi dorit sa o citesc : Blink de Malcolm Gladwell.
A citit-o careva?
QUOTE
Sunt deciziile bazate pe prima impresie sunt mai bune sau mai rele decat cele bazate pe o analiza atenta si o experienta indelungata? Exista un proces de gandire solid in spatele acestor decizii tip reflex, mai ales atunci cand se dovedesc bune? Putem sa ne autoeducam pentru a lua decizii bune? Ne-am pus adesea aceste intrebari si nu am stiut ce sa raspundem. Dar intre timp a aparut "Blink" de Malcolm Gladwell, o carte geniala despre „puterea de a gandi fara sa gandesti”.


QUOTE
Posedam doua strategii de gandire: una constienta, logica, lenta, avand nevoie de multe informatii, iar o alta rapida, frugala, inconstienta numita de psihologi: „inconstientul adaptiv”. Acest inconstient are o forta puternica, dar nu este infailibil. Poate esua si ne poate insela. E posibil sa ajungi sa il intelegi si sa stii cand poti sa contezi pe el si cand nu, adica sa poti educa si controla judecatile instantanee.


Sursa informatiilor aici.
exergy33
Intre timp am gasit cartea si azi, intreaga zi, am citit-o. smile.gif
Aproape ca am terminat-o (sunt la pagina 77 din cele 98 de pagini in format PDF). Nu e ceea ce m-am asteptat dar are citeva idei interesante care m-au ajutat sa-mi rearanjez parerile in ceea ce priveste prima impresie si mecanismele ce o declanseaza sau blocheaza.
exergy33
postare dubla ... iarasi imi merge Hanul aiurea. mad.gif
exergy33
QUOTE(Felina @ 28 Sep 2007, 03:41 PM) *
Partial. Ce e interesant e ca desi incerc sa nu tin cont de prima impresie, in timp se dovedeste ca prima impresie a fost corecta.

Si cum iti explici asta ? smile.gif
The Dude
...eu am gasit intr-o lectura (de specialitate) o informatie foarte interesanta...Ne facem o impresie despre cineva dupa primele 20 de cuvinte rostite (ma rog imagine, gesturi insotitoare, alea, alea..)...

iar aceasta prima impresie se schimba foarte, foarte, foarte greu....
exergy33
QUOTE(The Dude @ 2 Jun 2014, 10:18 AM) *
Ne facem o impresie despre cineva dupa primele 20 de cuvinte rostite (ma rog imagine, gesturi insotitoare, alea, alea..)

Incredibil. Chiar asa de repede?! smile.gif
Ma intreb cu ce viteza proceseaza creierul informatiile, sau in ce fel le proceseaza, ca poate ajunge la o astfel de performanta.


The Dude
..pei cica avem niste paterne deja construite...si le comparam cu ele..cand sunt elemente de identificare, ele se asociaza imediat acelui tip din arhiva si il evalueaza ..mai dihai, creierul asociaza doua trei chesti din astea si compune unul nou, daca nu gaseste ceva similar.
exergy33
QUOTE(The Dude @ 2 Jun 2014, 12:14 PM) *
..pei cica avem niste paterne deja construite...si le comparam cu ele..cand sunt elemente de identificare, ele se asociaza imediat acelui tip din arhiva si il evalueaza ..mai dihai, creierul asociaza doua trei chesti din astea si compune unul nou, daca nu gaseste ceva similar.

Aproximativ acelasi lucru spunea si Miss Marple in una din povestirile/romanele scrise de Agatha Christie smile.gif . Din pacate nu-mi amintesc titlul.

Pe mine ma influenteaza foarte mult in formarea unei impresii nu atat cuvintele spuse cat gestica si trasaturile faciale ale interlocutorilor.
Se poate intampla ca persoana sa nu spuna nimic (semnificativ), poate doar o banala formula de salut, si cu toate astea sa se insinueze sentimentul acela neplacut ca imi displace profund.



The Dude
...da... o fi cules tot de acolo si Agatha... rolleyes.gif

sigur ca si gesturile...am si zis asa...exista un intreg limbaj al lor...se studiaza..politia mai ales e interesata de asta la interogatorii...insa si cei care recruteaza forta de munca, sefi competenti, consilieri de imagine...etc...

ideea e ca toti ar trebui sa fim interesati de asta...pentru o cat mai eficienta convietuire... thumb_yello.gif



*********

pana atunci "prima impresie".....se pare ca ea e un act reflex neconditionat..

Cateodata luptam impotriva lui cu multa inversunare...spre exemplu atunci cand intalnesti o pentru prima data o persoana cu care vrei/nu vrei ai de intreprins o actiune. Reactiile imediate se suspenda atunci...mai bine spus "se amana"...in locul lor nevoia incercand sa substituie...sau sa scoata in evidenta aspectele minore ce convin mai mult...dar "prima impresie" lucreaza in subteran cu aceleasi efecte...si ele nu vor intarzia sa apara...
exergy33
Nu cred ca Sinergologia sa fi fost trecuta pe lista 'stiintelor' insa faptul ca ea da posibilitatea de intrerpretare a gesturilor involuntare, si in general al limbajului trupului, reprezinta un atu pentru cine stie cum sa intrerpreteze aceste 'semnale involuntare'.

Totusi si aici exista riscul ca anumite persoane sa-si insuseasca un anumit limbaj corporal, sa-si cenzureze gesturile si ticurile, pentru a intra in poseseia a ceea ce-si doresc sau a obtine functia mult visata.

Chiar si un recidivist inteligent il poate convinge pe anchetator de nevinovatia sa, desi e vinovat ...

Poate ca nu degeaba s-a spus in popor ca ochii reprezinta oglinda sufletului.
gigip
QUOTE(exergy33 @ 11 Jun 2014, 05:38 AM) *
Totusi si aici exista riscul ca anumite persoane sa-si insuseasca un anumit limbaj corporal, sa-si cenzureze gesturile si ticurile, pentru a intra in poseseia a ceea ce-si doresc sau a obtine functia mult visata.

Chiar si un recidivist inteligent il poate convinge pe anchetator de nevinovatia sa, desi e vinovat ...

Poate ca nu degeaba s-a spus in popor ca ochii reprezinta oglinda sufletului.

Prima impresie este decisiva ,pentru mine ,atunci cand sunt intrunite,cumulativ,cel putin aceste conditii;
1-existenta unui dialog ,pe o durata relativ medie,cu grupul ori persoana respectiva;
2-deshiderea spontana,sincera a interlocutorului spre dialog,pertinenta parerilor sale fata de subiectul discutiei;
3-abordarea subiectelor,unele chiar delicate,cu zambetul pe buze,cu placere si bucurie(nu-mi plac cei incruntati,incrancenati,optuzi)!
4-disponibilitatea de a asculta parerile tuturor,de a-si prezenta calm si cu argumente propriile pareri;
5-limbajul folosit,gestica moderata,bunul simt si ,nu in ultimul rand,aspectul fizic,imbracamintea ori prezenta unor obiecte de podoaba(nu agreez cerceii,la barbati,tatuajele,bratarile masive si opulente,culorile stridente,etc)!
Cla
wow.ce studii degeaba. Uita-te în ochi si vezi tot, punct.
Al doilea pas ar fi la merdenele biggrin.gif sau cofetarie.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.