Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ecclesia: Biserica Martorilor Lui Iehova
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie > Ecclesia
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25
TriRegnum
Biblia nu este roman, citeste si daca ai nnedumeriri mergi la un preot ortodox(ca am inteles ca ai fost ortodox inainte de sacrilegiul celui de-al doilea botez) fata-n-fata sa-ti explice si el.
Ar fi prea multe de spus pentru a le dezbate pe toate aici pe Internet.
ASD
Bine. Deci, este buna Biblia sau nu. Merita citita?
TriRegnum
Poti sa-ti raspunzi si tu la aceste intrebari.
Merta citita, dar interpretata ca atare nu ca Morometii lui Preda. Mergi la popa si sa-ti spuna si el despre ce e vorba.
Daca te intereseaza din punct de vedere istoric si nu din cel al credintei poti sa o citesti ca pe un roman istoric.(in special Vechiul Testament)
ASD
Am inteles ca esti preot. As putea sa te intreb care este nadejdea ta? Si daca areo baza biblica?

Si ca sa nu lasam Biblia de-o parte poate ai vrea sa-mi spui ce semnifica versetele din Matei 24:1-14.

Referitor la meseria de preot, nu inteleg un lucru. Biblia arata ca serviciul preotesc nu poate sa fie facut decat de cei care apartin ordinului levitic sau al lui Melhisedec.Tu din care faci parte?

As aprecia un raspuns prietenos si la subiect.

ASD
As pune o intrebare pt cei din Biserica Martorilot lui Iehova: Cine este Iehova?
TriRegnum
Nadejdea mea este Isus Cristos Fiul lui Dumnezeu, a doua Persoana a Sf. Treimi care va veni sa ne judece pentru pacatele noastre; nadajduiesc cu tarie in Mantuirea Lui, in dragostea si milostivirea Sa de oameni. Toata credinta mea este bazata pe Biblie.

O sa-ti raspund pe scurt, desi as fi preferatsa iau verset cu verset(ar fi fost mai frumos, dar sunt destul de obosit sa dau raspunsuri mai ample, va fi foarte pe scurt).

Pasajul respectiv se refera la timpurile ce vor urma si care de-alungul istoriei si a vietii noastre s-au si intamplat. Vestesc apropierea sfarsitului, care pentru mine nu consider ca este un sfarsit, ci un nou inceput alaturi de Dumnezeu.
Versetul 4 si cele ce urmeaza se refera la inselatoria prorocilor mincinosi care vin reinterpretand cuvinetel Divine si si desi par ca au miere pe buze, de fapt au venin sub chip de miere. Multi s-au considerat proroci incercand sa reformeze Biserica(dar nu au reusit sa Distruga Mireasa lui Isus) dand astfel nastere diferitelor culte asa-zis crestine si vin sa propavaduiasca evanghelii apocrife. Multi necrestini ne urasc, mai ales pe noi - pe catolici, dar acest lucru nu trebuie sa ne inspaimante, ci sa ne uneasca in iubire.
Prigoanele crestinilor nu s-au oprit odata cu cele din Roma antica, ci au continuat si continua si astazi(la orele de cateheza am spus aceste lucruri mai pe larg si cu exemple, cu masurile luate de Biserica pentru a se apara...).
Pana ce Evanghelia lui Isus Cristos nu va fi propavaduita in toata lumea, nici nu va veni sfarsitul.

Fratilor eu stau aici si uit de mine, iar maine dimineata trebuie sa celebrez Liturghia.
1,618033
ASD - desi intrebarea ta isi regaseste raspunsul in prima pagina a acestui thread - unde am expus ce cred Martorii lui Iehova, o sa detaliez putin.

Iehova este insusi numele Tatalui, numele lui Dumnezeu.

evident, Iehova este forma romaneasca cea mai raspandita a acestui nume. biblistii nu s-au pus de acord cu privire la pronuntia exacta a acestui nume, caci in ebraica existau doar consoanele: IHVH, si pronuntia s-a pierdut din cauza unei superstitii. Kittel, de departe cel mai mare erudit in textul biblic al secolului trecut, prefera forma Iehvah (vezi Biblia Hebraica Stuttgartensia, pe care se bazeaza si traducerile ortodoxe, cat si traducerea Martorilor lui Iehova).


uzual, in biserici vei auzi cuvantul "Iahve" sau "Iehova", dupa caz.

in bisericile traditionale, numele divin este rareori rostit. cel mai des el apare in forma "Aleluia", care inseamna literalmente "Laudati-l pe Iah", Iah fiind prescurtarea numelui divin.

in cantecele protestante el apare de mai multe ori.

numele este pretios, pentru ca nu poti fi prieten cu cineva fara a-i rosti numele. "Domnul" este un titlu. "Iehova" este un nume personal, care inseamna literalmente "El face sa devina (realitate)", sau "El exista prin sine" sau "Cel ce este (prin sine)" (in functie de timpul verbului - numele divin fiind o expresie ce include verbul "a fi"

numele este important, pentru ca insusi Domnul nostru Isus Hristos l-a preaslavit, si chiar numele "Isus" (Iehoshua in ebraica) inseamna "Iehova mantuieste".

numele este vital, pentru ca toti adevaratii inchinatori l-au folosit de-a lungul secolelor, si este o parte a unei inchinari aprobate de Tatal. de ce? pentru ca este normal ca unui Prieten sa-i spui pe nume.


evident, simpla rostire ca o mantra a Numelui nu salveaza, si nici simpla cunoastere a sa.
a cunoaste Numele implica mult mai mult - o relatie profunda cu Tatal, asa cum l-a revelat Fiul.

aproape toate numele biblice - Ioan (Iehoanan), Iosua (Iehosua), Ieremia (Ieremiah), samd. sunt compuse din acest nume si o expresie adaugata. de fapt, toate numele ebraice insemnau ceva anume.

este pacat ca semnificatia atat de bogata a acestui Nume a fost ascunsa oamenilor. pe de alta parte, nici folosirea lui excesiva nu ajuta la nimic.

eu unul sunt bucuros ca ii pot spune lui Dumnezeu in rugaciune pe Nume, ca unui Prieten. probabil tocmai de aceea il si simt atat de aproape, in ciuda starii mele pacatoase. smile.gif
ASD
QUOTE
Toata credinta mea este bazata pe Biblie.


Ma bucur ca este asa, dar am o curiozitate:
QUOTE
Voi scredeti ca numai Biblia e , dar nu e chiar asa. In Biblie nu sunt scrise toate, ci numai ce s-a considerat mai important pentru credinta
.

Acum ca vad ca iti place Biblia, iti spun ca in ea se gaseste totul si as putea sa-ti demonstrez. Isus Cristos raspundea : " scris este:.." , si cita din scripturile ebraice. Deci sper ca pe vitor sa nu te deranjeze daca voi mai folosi si citate biblice(si din vechil testament, care pt Isus si pt apostoli a fost bun- "Toata scriptura este insuflata de Duhul Sfant..")

QUOTE
dar nu au reusit sa Distruga Mireasa lui Isus

Nimeni nu vrea sa distruga biserica catolica, fiindca nu e batalia noastra ci a lui Dumnezeu.



QUOTE
Pana ce Evanghelia lui Isus Cristos nu va fi propavaduita in toata lumea, nici nu va veni sfarsitul.

Pai sa cam propovaduit in toata lumea. Sa inteleg ca ne aflam inainte de timpul sfarsitului?

QUOTE
vin sa propavaduiasca evanghelii apocrife


Eu nu sunt de acord cu acele carti(apocrife), si nu cred ca le vei gasi la neoprotestanti. In schimb se folosesc la Biserica ortodoxa si cam tin de ele.(eu am avut ocazia sa vad asta)
ASD
QUOTE
a cunoaste Numele implica mult mai mult - o relatie profunda cu Tatal, asa cum l-a revelat Fiul.


Asa e, si nu putem spune ca santem intr-o relatie profunda cu Dumnezeu atat timp cat nu-i cunoaste nici numele, care apare de atatea ori in biblie(Nitulescu,La Cornilescu vezi introducerea). Mai ales ca spunem in fiecare zi "Sfinteascase numele tau"

QUOTE
este pacat ca semnificatia atat de bogata a acestui Nume a fost ascunsa oamenilor. pe de alta parte, nici folosirea lui excesiva nu ajuta la nimic

Ma mir ca s-a scos(cu tupeu) din traducerile foarte noi acest nume. Parerea mea este ca bisericile care au indraznit sa scoata din Biblie numele lui Dumnezeu , nu sunt Mireaasa lui Cristos.

QUOTE
nici folosirea lui excesiva nu ajuta la nimic.

Ai putea fi mai explicit? Eu consider ca tocmai de aceea fiindca nu e cunoscut numele lui Dumnezeu ar trebui folosit cu orice ocazie.(Jeremiah 23:27  Cred ei oare că pot face pe poporul Meu să uite Numele Meu..- cred ca da.)
1,618033
ma refer la insistenta unora ca doar cunoasterea Numelui duce la salvare.

cunoasterea si folosirea Numelui este o parte normala dintr-un intreg. dar in sine nu este nici o dovada a salvarii, nici o asigurare a acesteia.


si Satan cunoaste Numele. asta nu il ajuta cu nimic.

deci, folosim in mod normal si respectuos Numele divin, si mai ales respectam semnificatia lui.

altfel, ne inselam singuri.
ASD
Sunt perfect deacord cu tine 1,618033.
TriRegnum
QUOTE
...nu e batalia noastra ci a lui Dumnezeu

Corect Dumnezeu este alaturi de Mireasa Sa si nu o vor distruge profetii falsi si mincinosi, diavolul nu va putea sa-i faca nimic, caci nu se poate pune cu
Dumnezeul nostru.

Nu stiu cat de inainte de sfarsit ne aflam, poate stii tu ca ti se apropie timpul!

Ce folosesc ortodocsii? Ce evanghelii aporcife tin ei? Ale voastre sunt apocrife ca le interpretati cum vreti si cum suna mai bine, le falsificati. Neoprotestantii folosesc biblii in care sunt scoase pasaje intregi(am vazut si la penticostali de ai tai), Biserica Crestina foloseste Biblia Autentica nu scoate din ea la gramada ce nu le convine. Vedeti ca biblile voastre sunt mult mai subtiri decat Biblia ortodoxa ceea ce denota ca ati scos cu nerusinare pasaje intregi.
Ce ai vazut tu la ortodocsi nu e Evanghelie, te asigur eu.

¨Eu sunt calea, adevarul si viata¨- Isus a spus aceste cuvinte, eu consider ca acesta este Numele Sfant care duce la mantuire.
TriRegnum
Stiu cine e Vicarul lui Cristos, nu trebuia sa-mi spui in paranteza.
Zi-mi in Noul Testament unde este folosit Iehova? Daca te uiti prin Noul Testament vei vedea ca nici Apostolii nu folosesc numele de Iehova, ia Biserica Catolica respectand in toatalitate Biserica Primara a pastrat forma lor de credinta si degeaba vin unii si altii incercand sa ne denigreze ca nu reuseste, diavolul care-i conduce nu va reusi sa distruga Biserica lui Cristos.
Nu papa si-a permis sa scoata numele de Iehova, ci Cristos, Fiul lui Dumnezeu.
O sa ma uit in Biblia maghiara sa vad, desi eu o folosesc pe cea romana(ortodoxa).

Si eu ti-as fi recunoscator daca nu ai mai vorbi nimic de Biserica Catolica, nici bune, nici rele. Oricum parintele paroh mi-a interzis sa vorbesc cu necredinciosii(vezi 1Corinteni), asa ca prea multe nu o sa va mai am de spus.
ASD
TriRegnum nu inteleg de ce iei totul ca fiind atac la persoana ta. Ai spus sa ma duc la un preot ortodox sa-mi explice. Eu ti-am pus tie aceste intrebari tocmai pt ca esti preot si de la tine trebuie sa vina invatatura. Eu sa stii ca nu te atac pe tine ci faptele religiei tale si nu numai, caci pot spune destule despre multe religii. Ciar fi sa colaboram mai prietenos si logic ca asa e normal.
In legatura cu numele lui Dumnezeu ti-as sugera sa cauti in traducerile mai vechi(1909,1919 si altele--tie mai la indemana decat mie) si vei vedea la Exod 3:15 ca apare :"Iehova,Dumnezeul parintilor vosrti,... . Acesta este numele Meu in etern, si aceasta este amintirea Mea pt toate generatiunile"=> ca si acum este tot Iehova. Si daca tot gasesti asta, atunci cauta si Mica 4:5


Tu stii foarte bine ca Isus inseamna "Iehova este mantuirea", vezi dictionar Biblic de nume proprii.
Si in noul testament zice Isus:"Ti-am facut de cunoscut numele"---La care nume se referea?->Compara cu Exod 3:15 din traducerile de mai sus.

Nu esti obligat sa-mi raspunzi, dar ar fi frumos pt ca doar asa putem afla adevarul.
Sa stii ca din idei contrare s-a aflat adevarul despre ceea ce ne inconjoara. Ah, si sa sti ca atunci cand toti oaamenii credeau ca pamantul este plat, unul singur nu a fost deacord.(Ce s-ar fi intamplat daca credea si el ca este plat)
Totusi sa stii ca Scripturil ebraice sugerau ca pamantul este rotund.

Si te-as ruga sa nu mai fii suparat pe mine. Repet :nu te atac pe tine ci faptele religiei tale si nu numai, caci pot spune destule despre multe religii. Si apoi: "Iubitiva unii pe altii..." -recunosti versetul.
TriRegnum
Nu sunt suparat pe tine, stai linistit. Momentan trec printro perioada mai dificila si "suparat pe toti si pe toate", se mai intampla, nu? Sper sa-mi treaca curand. La spovada nu am voie sa reped si o fac aici, pe unde pot. wink.gif Sunt momente cand simt ca nu mai pot, ma simt de parca as avea 1000 de ani si nu pot fi eu insumi, lasa ca trec peste asta.
In Biblia ortodoxa pe care o am nu scrie asa, dar m-am uitat intr-una maghiara mai veche si latina si mentioneaza de Iahve, dar e in Vechiul Testament(generatiile de evrei), in Noul T. nu este mentionat nicaieri cu acest Iahveh.
"Ti-am facut cunoscut numele" - nu-l lua izolat, ci baga-l in context. (Calvin cu docrtina lui groaznica - predestinarea si lipsa liberului arbitru - a luat versete izolate).

Stiau ei ca pamantul se invarteste, dar le era frica sa nu fie o iluzie de la diavol(care era folosit pe vremea aia drept sperietoare). Faptele acelea nu sunt ale religiei, ci ale oamenilor care au bagat religia la inaintare pentru a folosi drept paravan, pentru a se scoate pe ei.

"Iubiti-va unii pe altii ca fratii precum eu v-am iubit pe voi"
Mi_
QUOTE (TriRegnum @ Nov 21 2003, 06:26 AM)
Oricum parintele paroh mi-a interzis sa vorbesc cu necredinciosii(vezi 1Corinteni), asa ca prea multe nu o sa va mai am de spus.

Eu îti recomand sa asculti de superiori. Pe un forum cu atât de multi utilizatori sunt multi "necredinciosi" (în acceptiunea ta personala), asa ca sper în vorbele tale, ca prea multe nu o sa mai ai de spus.
ASD
QUOTE
dar e in Vechiul Testament(generatiile de evrei), in Noul T. nu este mentionat nicaieri cu acest Iahveh.

Asa este nu scrie, dar nici nu am zis.
Deci observi ca s-a scos si din vechiul oricum, si nu inteleg de ce., doar e numele lui Dumnezeu. Am vazut intr-un ziar(cred ca Ziua) ca "evrei trimit scrisori lui Iehova casa ii ierte". Cam asa suna citatul respectiv. Si apropo intr-o biserica catolica din Oradea apare numele Iehova scris cu litere ebraice. Tot in Oradea sunt sinagogi unde apare acest nume.

Deci totusi cred ca este numele lui Dumnezeu. Si la Discovery o aratat foarte putin, dar a artat despre nume.

Intrebare: Nu ai la indemana ceva traduceri vechi(1909) sau din perioda aceea?
TriRegnum
Evreii "trimit" scrisorile prin Zidul Plangerii, si Papa a trimis una(gest ecumneic, nu altceva).
In Vechiul Iahveh a fost inlocuit cu Domnul Dumnezeu, eu consider ca nu este gresit(la fel si Biserica), si oricum noi crestinii trebuie avem baza in Noul Testament, iar pe cel vechi ca indreptar, dar nu trebuie sa savarsim serviciul divin din Vechiul. Deci Biserica accepta acest nume, dar nu-l foloseste in cult. In multe biserici catolice vei vedea motive biblice din Vechiul Testament, caci este pilda buna acolo, dar modul de inchinare il accepta numai pe cel din noul Testament.

Din pacate nu am traduceri mai vechi, sunt in arhiva, prin pod...Noi avem aici Biblia ortodoxa, cea noua cu coperti negre cartonate. La birou folosesc tot Bibila ortodoxa; cele vechi nu se mai folosesc de mult timp, dinainte de a veni eu aici.
1,618033
sunt traduceri in limba romana (si nu numai) in care apare numele Iehova si in Noul Testament - mai precis acolo unde scriitorii citau texte din Vechiul Testament care contineau Numele.

deci el nu a fost adaugat, ci doar nu s-a mai inlocuit cu 'kyrios' (Domnul), in sintagma "Domnul Dumnezeu (orig., Iehova Dumnezeu).

se pare ca Numele a aparut in manuscrisele originale ale evangheliei lui Matei, care a fost scrisa mai intai in ebraica apoi a fost tradusa in greaca si asa ne-a parvenit si noua.
in manuscrisele vechi grecesti insa, acest Nume alcatuit din consoane (IHVH) nu apare decat rareori. si cand apare, spune Ieronim, scriitorii nu mai erau familiarizati cu el, caci il transliterau, amuzant, cu literele grecesti asemanatoare (rezultand un cuvant de nerostit in acest context in romana hh.gif )

interesant este ca el apare in traducerile siriace si aramaice timpurii - ca dovada ca scriitorii stiau despre cine este vorba.


istoria Numelui si a semnificatiei sale este fascinanta, intr-adevar, si ar fi pacat sa ne razboim tocmai din cauza lui... rolleyes.gif
Figaro
Forumul Ecclesia isi propune o apropiere a crestinilor de diferite confesiuni. Este un forum ecumenic, nu unul dedicat disputelor. Initial trebuia sa fie un grup de discutii cu acces restrictiv - se practica pe multe forumuri - dar pentru moment nu este posibil. Pentru polemica va rog sa folositi Universul Credintei sau orice alt forum.

Multumesc pentru intelegere.
1,618033
hey, bine ai revenit, figaro!

nu doresc in nici un caz sa revin la disputa pe care tocmai ai sters-o, ci doar sa dau doua linkuri pertinente, care insumeaza practic tot ce s-a discutat.

primul: Forum medical pe tema transfuziilor

al doilea - studiu facut de celebrul sociolog al religiei Richard Singelenberg si publicat in revista Social Science & Medicine 31(4)1990, pp 515-523 si in Clinical Medical Ethics. Cases and Readings Lanham MD, University Press of America, pp 678-682 : STUDIUL

desi studiul de mai sus este reprodus de pe un site discutabil, studiul in sine ofera o profunzime tulburatoare in aceasta doctrina specifica Martorilor.

oricine este interesat de subiect va gasi toata informatia de care are nevoie in cele doua linkuri.
incheind aici subiectul, trec la o intrebare care a disparut odata cu stergerea intregii polemici referitoare la transfuzii:

avand in vedere ca Martorii considera ca 'fiara' din Apocalipsa este sistemul politic, si ca 'icoana fiarei' este ONU, ca o sinteza suprema a sistemului politic mondial, opus lui Hristos, ce ar trebui sa se intample cu orice religie care se asociaza cu ONU?

este o intrebare care indeamna la meditare, iar nu la o polemica. si este adresata specific si direct numai Martorilor prezenti pe acest site, din partea unui om care stimeaza mult aceasta confesiune crestina.
1,618033
cateva stiri despre Martori:

Mai multe zeci - inclusiv copii - au fost arestati in Eritrea, si se presupune ca sunt supusi torturii, in temnitele regimului dictatorial de acolo:
http://www.amnesty.org.uk/deliver/document/15198

Mii de Biblii si carti crestine arse in Uzbekistan, amenzi si pedepse cu inchisoarea impotriva Martorilor si a altor culte crestine, din partea unui regim totalitar
http://www.forum18.org/Archive.php?article_id=254

Parerea presedintelui Zambiei cu privire la pedeapsa capitala. De remarcat ca acest om a fost Martor pana de curand, cand ca urmare a castigarii alegerilor s-a dezasociat de Martori (care nu voteaza si nu accepta ca unul dintre ei sa fie om politic). Din cate se vede, nu s-a dezasociat si de principiile crestinismului. Bravo lui!
http://allafrica.com/stories/200403010230.html

Un stat american a rezolvat foarte simplu problema transfuziei de sange la un bebelus al unor Martori. Confruntat cu refuzul parintilor cu privire la aceasta procedura, statul a preluat custodia copilului pe durata tratamentului medical. Dupa insanatosirea copilului, custodia a fost redata parintilor sai.
http://www.kxxv.com/main.cfm?ID=1&NewsID=3800&Type=Full
Alte spitale au rezolvat problema transfuziilor prin achizitionarea de tehnologie de care pot beneficia toti pacientii, nu numai Martorii:
http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/1464475.stm - aparat donat de Martori
http://www.thesandiegochannel.com/health/2859501/detail.html - aparat cumparat de spital

Viata primului negru absolvent de facultate din America (fara licenta), Martor al lui Iehova toata viata lui (are 74 de ani acum...)
http://www.inform.umd.edu/News/Diamondback...2/19/news5.html

si poze de la un congres international din toamna:
http://news.bbc.co.uk/1/hi/in_depth/photo_...ery/3080235.stm


Si ca un amanunt interesant, Anuarul pe 2004 al Martorilor lui Iehova discuta pe larg istoria lor din Moldova (Basarabia). Inceputurile din secolul XIX, deportarile Siberiene, revenirea in forta si cauzele pentru care concentratia de Martori din Moldova este cea mai mare din Europa. Pe cand oare si istoria Martorilor din Romania (rezumata la: tradare fie, dar sa stim si noi... tongue.gif dar si la mii de arestati de Securitate, tipografii clandestine si lupta de un secol pentru legalizarea cultului... )?...

Cine este interesat de Anuar, (vreun sociolog pierdut pe aici... rolleyes.gif ) imi poate scrie pe PM.
Mi_
QUOTE (1,618033 @ 3 Mar 2004, 01:51 PM)
Un stat american a rezolvat foarte simplu problema transfuziei de sange la un bebelus al unor Martori. Confruntat cu refuzul parintilor cu privire la aceasta procedura, statul a preluat custodia copilului pe durata tratamentului medical. Dupa insanatosirea copilului, custodia a fost redata parintilor sai.

Excelent ! thumb_yello.gif
1,618033
http://www.un.org/dpi/ngosection/watchtower.pdf

Timp de ani de zile, Watchtower a considerat orice organizatie religioasa care era asociata cu Natiunile Unite drept "o prostituata". Ratiunea era simpla: ONU este considerata ca fiind 'icoana fiarei' din Apocalipsa, 'fiara' insasi fiind sistemul politic uman, care guverneaza sub influenta satanica. Asadar, orice biserica ce era asociata cu ONU nu facea altceva decat sa 'calareasca' fiara, la fel ca prostituata din Apocalipsa - religiile false.

Unul dintre lucrurile care au socat mii de Martori din intreaga lume a fost aflarea faptului ca Watchtower insasi a fost asociata cu ONU, in secret, timp de aproape un deceniu.

Acest lucru a fost negat de catre reprezentantii Watchtower, ei sustinand ca este o dezinformare apostata, si ca asocierea s-a rezumat la obtinerea unui permis pentru bibiloteca ONU.

In realitate, ONU a dedicat o pagina speciala Watchtower, pe care va invit s-o cititi mai sus (este .pdf, aveti nevoie de Acrobat Reader). Din care reiese cu totul altceva/... Iar publicarea in ultimii zece ani de doua reviste Treziti-va! pozitive la adresa ONU, reviste trecute in bibliografia ONU de altfel, arata ca relatia nu s-a rezumat doar la atat.

Este de stimat efortul imens depusi de milioanele de Martori pentru a raspandi cuvantul Evangheliei. Numai ca in ultimii ani sunt din ce in ce mai multe lucruri curioase care se intampla la cel mai inalt nivel. Si care ar trebui sa-i puna pe ganduri pe cei sinceri.

Cine citeste sa inteleaga... sad.gif

ps. Asta nu este un motiv pentru care vreun Martor ar trebui sa-si piarda credinta. Numai sa se gandeasca la nume precum Saul (primul rege al Israelului), Solomon sau Ezechia. Si va intelege si ce are de facut.
RamonaV
Din pacate, in oricare organizare religioase se pot gasi oameni coruptibili...

QUOTE

Asta nu este un motiv pentru care vreun Martor ar trebui sa-si piarda credinta

Cam la fel zic si eu cand aud de vreun corupt de popa/preot/pastor (sau cum le-or mai fi zicand) ... in fond, credinta nu imi vine de la popa, el e un instrument, poate fi un invatator, un ghid dar si el e om, supus greselii.
TriRegnum
QUOTE
Cam la fel zic si eu cand aud de vreun corupt de popa/preot/pastor (sau cum le-or mai fi zicand) ... in fond, credinta nu imi vine de la popa, el e un instrument, poate fi un invatator, un ghid dar si el e om, supus greselii.


Corect! Din pacate in SUA multi catolici si-au pierdut credinta datorita unor bolnavi psihic care au facut fapte monstruase.
1,6 Nu cred ca ONU e icoana fiarei, e mult spus...nu suntem in masura sa aratam cu degetul cine e si cine nu e fiara, ci suntem datori sa traim credinta si nu sa ne ocupam cu gasitul fiarei si a prostituatei, daca fiecare traieste credinta apostolica atunci Dumnezeu il va salva si nu trebuie sa-si piarda timpul cu cautarea prostituatei si a fiare, risca sa-si piarda sufletul, sa-si piarda timpul de rugaciune (dialogul cu Dumnezeu).
1,618033
http://www.themoscowtimes.com/stories/2004/04/05/006.html
http://www.mosnews.com/news/2004/03/30/jehovah.shtml

Articol din Moscow Times, referitor la recenta decizie a curtii din Moscova de a interzice activitatile Martorilor lui Iehova in Moscova (decizie neaplicata inca datorita apelului formulat de Martori).

Procesul se judeca de aproape zece ani, de doua ori a fost castigat de Martori, si tot de doua ori a fost retrimis de procuratura la curtile inferioare (sistemul legal din Rusia, deh!). Asta e a treia oara, de data asta cu o decizie nefavorabila martorilor, care a scandalizat Consiliul Europei si Dept. de Stat american. Interdictia s-ar aplica numai in Moscova, dar ar da tonul pentru o atitudine similara in intreaga Rusie. Potential afectate: orice biserica neoprotestanta sau protestanta, precum si unele ordine calugaresti, dar pe termen lung, orice religie din Rusia (a nu se uita ca bisericile ortodoxe erau demolate de stalinisti acum 60 de ani, si ca doar 5% din populatie este ortodox-practicanta. Ateismul a avut timp sa lucreze in cei 80 de ani de comunism).

Oricum, daca se va continua asa, se va ajuge la Curtea Europeana a Drepturilor Omului, care a acceptat deja sa judece cauza. Ar fi prima condamnare (absolut inevitabila, la fel ca in cazul Greciei, care de atunci (1993/1998) si-a revizuit total atitudinea fata de Martori) a Rusiei la aceasta Curte si este extrem de interesant de vazut daca Rusiei ii va si pasa de asa ceva.


http://www.sltrib.com/2004/Apr/04032004/saturday/153619.asp
Despre procesul inceput impotriva Watchtower de victimele abuzului sexual din congregatiile americane. Watchtower sustine ca politicile sale impun batranilor de congregatie (pastorii) sa notifice politia atunci cand afla de un abuz sexual in congregatia lor, daca legea o cere, in timp ce asociatia victimelor sustine ca aceste politici nu sunt aplicate, ca lucrurile sunt de obicei musamalizate, si ca trebuie schimbate in esenta lor, ducand la notificari chiar si atunci cand legea nu o cere.
Din experienta proprie, stiu ca totul depinde de largimea mintii respectivilor indivizi - deci situatia difera mult pe plan local.
iulius
1,6 interesante observatii.
1,618033
iulius, bine ai venit la Han!
Cipri
Martorii lui Iehova nu sunt crestini si cred ca nu pot fi numiti cu termenul de "Biserica".
1,618033
Salut, Cipri.

Pai daca Martorii lui Iehova cred in Hristos ca fiind Fiul unic-nascut al lui Dumnezeu, si il au ca model central al credintei, laolalta cu toata morala crestina, cum poti spune ca nu sunt crestini? Poate nu sunt crestini pe gustul tau, dar ei sunt trecuti la "culte crestine" in toate enciclopediile... rolleyes.gif


Cat despre "Biserica" - termenul este aplicat aici in sensul sau larg, original: adunare. Cu toate ca, amuzant, termenul grecesc am impresia ca inseamna "regat" smile.gif
Cipri
Biserica Catolica nu-i recunoaste ca si crestini si nici botezul lor nu este recunoscut.Acelasi lucru se aplica si mormonilor.

Trebuie facuta diferenta intre Biserici (catolica, ortodoxe, Anglicana, Luterana, Calvinista)si Comunitati ecleziale(neoprotestante).In nici un caz martorii lui Iehova nu intra in prima categorie dar , nefiind considerati crestini, nici in a doua.

EDITAT: prea suna a atac, daca 1,6, considera ca inca e prea violent mesajul il voi edita; 1,6cunoaste problema si stie pozitia Bisericii Catolice si a celorlalte Biserici crestine.
lamb
Salutare tuturor!

Abia acum am descoperit acest forum si mi se pare o idee inspirata. Interesante mesajele de pe aici. Cel mai interesante si exacte mi se par cele postate de 1,6. O intrebare pentru tine 1,6: Tu esti membru activ al bisercii martorilor lui Iehova?
1,618033
Da. Si atat cat va fi posibil, voi incerca sa raman membru activ al acesteia. Cu toate relele si minusurile sale, tot mi se pare de preferat oricarei alteia. Chestie de preferinte, eh?... wink.gif

Daca cineva va considera ca e mai bine sa ma dea afara, sau daca la un moment dat voi decide sa plec... asta ramane de vazut.

Deocamdata raman. spoton.gif
lamb
Admirabil 1,6. Apreciez sinceritatea ta.

Ce ai vrut sa spui cu fraza "Daca cineva va considera ca e mai bine sa ma dea afara, sau daca la un moment dat voi decide sa plec... asta ramane de vazut"? Ai unele indoieli?
1,618033
lamb, ma intrebai despre ce cred eu cu privire la sange.

Pai pozitia mea este simpla:

1. Sangele unui animal mort este sacru, pentru ca reprezinta viata care a fost luata, si care ii apartine lui Dumnezeu.
2. Sangele unui om mort este sacru, din aceleasi motive.
3. Sangele unei fiinte moarte poate fi utilizat intr-un singur scop: jertfa. Cum sistemul de jertfe a fost abolit, iar noi suntem rascumparati in sangele lui Hristos (prin moartea sa, adica), sangele unei fiinte moarte nu poate fi folosit in nici un scop. Oamenii care mananca produse din sange arata lipsa de respect fata de viata animalelor ucise, care ii apartine lui Dumnezeu.
4. Sangele unui om viu NU reprezinta viata sa, si de aceea nici nu intra sub interdictia biblica. Caci daca ar fi asa, ar fi fost de ajuns ca Isus sa-si dea doar un litru din sangele lui pentru noi, sa continue sa traiasca, si totusi sa ne rascumpere. Sangele sau perfect a dobandit valoare de rascumparare doar in momentul mortii sale.
5. Separarea arbitrara intre componente principale si secundare, dintre care primele nu sunt acceptate, iar celelalte sunt lasate la constiinta fiecaruia, nu are nici un suport biblic sau logic.
6. Interdictia autotransfuziei (stocarea propriului sange si apoi retransfuzarea sa in cazul unei operatii) nu are nici un suport biblic sau logic.
7. Intreaga problema a sangelui ar trebui lasata la constiinta personala, iar nu impusa prin considerarea drept dezasociati (i.e. pierderea sperantei vietii vesnice, samd) a celor carora constiinta le permite sa accepte sange in tratamentul medical. Asta ar rezolva pur si simplu orice problema, la fel ca in cazul transplantului.


ps. Iehova nu a cerut niciodata unui parinte sa-si jertfeasca copilul, lasand parintele sa-si duca la capat jertfa (vezi Avraam). Este aberant ca parintii martori sa-si puna in pericol copiii (desi le doresc binele si accepta tratamentul medical) refuzand transfuzia de sange atunci cand ea se impune (caci uneori se impune, cu toate alternativele care exista astazi). Unii parinti zac la inchisoare pentru asta, in Italia, de exemplu. In Romania, din fericire, nu au existat cazuri mortale in acest sens, insa asta se datoreaza cooperarii de la caz la caz a parintilor respectivi cu medicii. Acolo unde nu exista cooperare, se ajunge la cazuri grave, care il insulta pur si simplu pe Dumnezeul iubirii, care nu a cerut niciodata asa ceva.
1,618033
mieluselule, ma intrebai despre sange, si ti-am raspuns.

Acum ma intrebi altceva?... tongue.gif

Nu e vorba de indoieli, e vorba de diferente de opinie clare, bazate pe studiul personal al Bibliei, istoriei si stiintei. wink.gif

Care diferente nu ma impiedica sa cred in acelasi Dumnezeu Iehova, in rascumpararea data de Fiul sau Isus, si in viata vesnica intr-un paradis pamantesc... ohyeah.gif
lamb
Ce pot sa zic? Cred ca Iehova a vrut sa dau peste forumul asta si peste tine.

Credeam ca nu mai exista Martori cu astfel de opinii in Romania. Imi place cum gandesti. De curand m-am dumirit si eu in privinta sangelui gratie Internetului.

Tu discuti cu alti frati despre ideile astea sau nu? Intreb deoarece, asa cum stii, raspandirea acestor idei poate duce automat la un comitet judiciar pentru apostazie.
1,618033
Pai io nu le raspandesc. Respect constiinta celorlalti, si nu ii bat la cap cu ideile mele.
A vorbi despre ele pe internet este cu totul altceva. Si nu pretind ca eu am neaparat dreptate. Sunt multe cai spre adevar, asta este doar una dintre ele... smile.gif

Sunt locuri unde poti discuta si chiar intari spiritual cu frati si surori care gandesc la fel, dar nu sunt apostati (caci a gandi altfel NU inseamna apostazie). Iti scriu pe PM. smile.gif
lamb
Ok! Merci!
lamb
Scuze, poate o sa crezi ca sunt prea repezit, dar inca nu am primit nimic de la tine pe PM si nu de alta, dar sunt foarte interesat de ce ai spus in ultimul mesaj - a discuta cu frati si surori cu aceleasi idei.
1,618033
Ti-am dat PM... cool.gif

Doream sa mai spun ceva. A accepta ca propria religie are neajunsurile si falsitatile ei nu inseamna a o renega. Ci a intelege ca nu esti buricul pamantului, si ca si ceilalti pot avea dreptate, cel putin uneori. A intelege ca si un catolic sau ortodox il poate iubi la fel de mult pe Hristos, sau ca si un adventist sau baptist pretuieste la fel de mult Biblia. A pricepe ca ai de invatat ceva si de la atei, si de la cei care se inchina altor dumnezei. Fie din bunele lor, fie din relele lor. Inseamna a nu-ti inchide mintea. Iar asta e primul pas spre intarirea propriei credinte, iar nu spre distrugerea ei.
lamb
QUOTE (1,618033 @ 7 May 2004, 02:32 PM)
Ti-am dat PM... cool.gif

Doream sa mai spun ceva. A accepta ca propria religie are neajunsurile si falsitatile ei nu inseamna a o renega. Ci a intelege ca nu esti buricul pamantului, si ca si ceilalti pot avea dreptate, cel putin uneori. A intelege ca si un catolic sau ortodox il poate iubi la fel de mult pe Hristos, sau ca si un adventist sau baptist pretuieste la fel de mult Biblia. A pricepe ca ai de invatat ceva si de la atei, si de la cei care se inchina altor dumnezei. Fie din bunele lor, fie din relele lor. Inseamna a nu-ti inchide mintea. Iar asta e primul pas spre intarirea propriei credinte, iar nu spre distrugerea ei.

Ai dreptate!
Sunt de acord cu tine. Insa cum facem ca astfel de idei nu sunt acceptate de politica oficiala Watchtower. In cazul asta trebuie sa ducem o viata duplicitara. Sa fim intr-un fel in intimitate si alfel in congregatie si cu fratii. Cum te impaci cu gandul?
1,618033
Iti aduci aminte de Pavel? rolleyes.gif

Care se facea tuturor totul - cu iudeii se comporta ca un iudeu, cu grecii, ca un grec, etc., doar-doar o sa-i castige pe unii pentru credinta?

Si totusi el a fost trimis practic legat la moarte de batranii din Ierusalim, nimeni altii decat apostolii lui Hristos, care i-au impus sa se duca la Templu desi stiau ca e cautat sa fie omorit. Si totusi, Pavel a ramas crestin - si in asociere cu acei batrani - pana la moartea sa...

Reciteste Galatenii, si vei vedea cat de mult a suferit apostolul.... Si totusi nu a renuntat sa iubeasca, si nici nu s-a lasat prada amaraciunii...

Incerc sa fac la fel, atat cat pot. In rest, cred cu tarie ca fiecare are calea lui. Nu toti esenienii l-au acceptat pe Isus, nu toti fariseii l-au renegat pe Isus, nu toti preotii au cautat sa-l omoare, si nici nu pot spune ca toti discipolii lui Ioan Botezatorul l-au urmat ca Stapan al lor... Erau multe grupari care asteptau Stapanul atunci, si nici una dintre ele nu l-a acceptat in totalitate. De ce sa cred ca acum (sau in viitor) va fi altfel?... Iarasi, de ce sa ma separ de una dintre aceste grupari, daca ea imi este inca de folos, si daca si eu pot fi de folos acolo?...

Crede-ma am meditat de multe ori la aceste lucruri. Ce-mi rezerva viitorul, nu stiu. Stiu doar ca 14 ani am fost fericit ca Martor, si ca doresc sa fiu in continuare. Atat cat se poate... smile.gif
lamb
Iata o stire interesanta cu privire la sange:
Cercetatorii americani au creat un compus care poate înlocui sângele. Produsul se numeste MP4, este un fel de hemoglobina "ambalata" în polietilenglicol si a fost testat pe animale. În prezent, au început testele pe oameni. Ele au loc în Suedia, unde 20 de voluntari au fost supusi unor transfuzii. Primele rezultate sunt uimitoare, noul preparat poate transporta mai mult oxigen decât sângele uman si nu necesita racire pentru a fi depozitat. Daca experimentele vor arata ca nu apar reactii secundare, MP4 va putea fi produs, stocat si transportat în cantitati mari, pericolul infestarii cu SIDA sau hepatita C prin transfuzii va dispare, iar Martorii lui Iehova vor putea beneficia de interventiile chirurgicale.
Dark Angel
Martorii lui Iehova?Brrrr, bunica-mea a fost si ea vreo 20 de ani una dintre ei.
Am fost si eu la vreo doua intruniri, ca nu voiam s-o supar.
Nu mi-a placut, si am si inteles de ce mai tarziu.
Bunica a murit anul trecut, dar a fost ceva timp bolnava la pat.
Nu s-a gandit niciunul dintre"fratii" ei ca ar avea nevoie de ceva atunci( nu material, dar de ceva suport emotional).
Nu a venit niciunul dintre ei sa-i aduca o portocala, da' cand au murit au venit o gramada si ne-au impus cum sa-i facem slujba de ingropaciune, cum s-o imbracam, cum sa arate cosciugul si crucea...
Eu nu am putut sa particip, eram la doua saptamani distanta de momentul cand trebuia sa nasc...prea multe emotii, etc.

Am respectat intru-totul indicatiile lor, dar asta din respect pentru bunica, asta a fost dorinta ei.

Daca asta inseamna "frate" ma declar dezamagita. sad.gif
lamb
Din pacate nu e singurul caz, flower. Mai stiu si eu altele. Ce pot sa spun sigur, e ca asta nu e deloc politica organizatiei noastre. Ea ne invata exact contrariul. Adica sa ne ingrijim cu iubire si empatie de cei batrani si bolnavi, asa cum a facut insasi Isus. Insa un vechi proverb spune ca "padure fara uscaturi nu exista". Eu cred ca e vorba de ceea ce mentiona si 1,6 in unul din mesajele sale. La noi habotnicia e prea mare - mai ales la sate. Nu ar trebui sa-i privesti pe toti Martorii prin prisma atitudinii acelei comunitati cu care tu ai venit in contact. Cred ca esti de acord cu mine, daca spun ca incidente similare, se pot intampla si printre mebrii altor confesiuni religioase?!
aurel
QUOTE (1,618033 @ 31 Oct 2003, 04:31 PM)
pentru ca am fost intrebat la un moment dat despre cronologia folosita de martori in privinta Bibliei, aveti un link care arata, de altfel, modul in care se poate desfasura o discutie civilizata intre doi oameni cu puncte de vedere total diferite:

http://www.beliefnet.com/boards/message_li...ges_per_page=16

este in engleza, si cred ca doar cei ce cunosc bine problema vor fi interesati... enjoy it.
aveti acolo atat argumentele pro, cat si cele contra. cititorul sa aleaga!

Pentru 1,6:

- am verificat acel link sugerat de tine de la beliefnet.com care dezbate calculul anului 607 i.e.n. si as dori sa te intreb personal daca esti familiar cu acea dezbatere si de care parte te plasezi, care din parti o sustii? (cand a fost in realitate distrus Ierusalimul de catre babilonieni)

Multumesc, Aurel.
1,618033
Bine ai venit la Han, Aurel!

han.gif

Sincer sa fiu, nu stiu, si nici nu mai acord o prea mare atentie acestui fapt.

Istoria ne spune ca in 587 Ierusalimul a fost distrus. Tot istoria ne spune ca in 539 Cirus a cucerit Babilonul.
Profetiile biblice indicau o 'pustiire' a Tarii Sfinte timp de 70 de ani. Dar tot ele indicau si ca aceasta pustiire va insemna o supunere fata de babilonieni (si nu numai a israelitilor, ci si a popoarelor din jur) pe aceeasi durata.

Numarand 70 de ani inapoi din 539, ajungem la 609... Numai ca aici incepe distractia. Israelitii s-au intors in tara lor undeva intre 539 si 537 ien. Numai ca nu se stie exact cand. Restul sunt speculatii. Asadar, cei 70 de ani de robie puteau incepe oricand intre 609 si 607.

De ce nu mai acord o prea mare atentie? Pentru ca eu unul nu mai fac legatura intre caderea propriu-zisa a Ierusalimului si incetarea domniei suverane a lui Dumnezeu - prin israeliti - caci aceasta domnie suverana incetase ceva ani inainte, la prima venire a babilonienilor peste Israel. Cand anume, exact? Eh, nici asta nu se stie - nici macar istoricii (vezi discutia lunga din engleza pe beliefnet).
Dar este foarte, foarte posibil ca aceasta prima venire sa fi avut loc intre 609-607 ien, numai ca nu s-a soldat cu distrugerea Ierusalimului, ci doar cu caderea lui sub sfera de influenta babiloniana. Ultimii regi pe tronul lui Israel NU i-a numit Iehova, ci Babilonul. Cum atunci sa mai spun ca erau ei suverani?

Cui ii este draga legatura dintre aceste evenimente si 'timpurile natiunilor' la care face mentiune Daniel, va putea folosi in continuare anul 607 pentru a ajunge cu aceste timpuri in 1914. Numai ca anul 607 va reprezenta incetarea domniei suverane divine asupra pamantului si trecerea ei in mainile oamenilor (natiunilor), fara nici o legatura cu distrugerea Ierusalimului (oras oricum cucerit de mai multe ori dupa aceea de babilonieni, pana la distrugerea lui in 587).

Cui nu ii este draga aceasta legatura, poate oricum sa se uite in jur si sa vada in ce timpuri traim. Si atunci sa inteleaga ca, indiferent daca 'timpurile natiunilor' s-au sfarsit in 1914 sau nu, tot mai e putin pana la Parusie. Caci daca ar fi mult (secole), atunci nu stiu daca la a doua sa venire, Cristos va mai gasi ceva din planeta asta - dupa modul halucinant in care se poarta oamenii cu planeta lor...


Personal nu mai consider anul 1914 avand vreo semnificatie speciala. Dar asta nu inseamna ca nu cred ca ne aflam in 'timpurile din urma'. Ar insemna sa-mi mint ochii si mintea. Cand anume se vor sfarsi ele... nu stiu. Insa credinta cuiva nu sta agatata intr-un an, ci in ceva mult mai inalt: in jertfa de rascumparare a lui Hristos.
aurel
1,6

Multumesc pentru urarile de bun venit la acest forum.

Am apreciat dezvaluirea pe care ai ales sa o faci referitor la anul 607, iar punctele ridicate mi s-au parut foarte rezonabile.
Am observat si eu din tot ce am urmarit pe tema anului 607 ca intr-adevar mai multe argumente se aduna in favoarea distrugerii Ierusalimului in 587 i.e.n., decat in 607 i.e.n. Iar anul 609 i.e.n. pare mai degraba sa fie asociat cu inceputul dominatiei babiloniene, dar nu neaparat si distrugerea Ierusalimului in acelasi an.

- O alta intrebare buna ar fi legat de incheierea celor 70 de ani, ce trebuia sa se intample la sfarsitul acestei perioade, trebuia sa fie eliberati Israelitii sau doar pedepsit Babilonul.

Iar in privinta expresiei 'timpurile din urma' as fi curios sa te intreb, crezi ca ele s-au aplicat in primul secol, s-au aplicat si dupa secolul intai ... sau se aplica astazi cu o intrerupere de cateva secole?

Pe curand, Aurel.

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.