Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Este Viu?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
Pagini: 1, 2, 3
Blakut
QUOTE
apropos, ai auzit de teoria conform căreia o găina îşi produce propriul calciu necesar cojii ouălor prin transmutaţia magneziului, în condiţiile în care este lipsită de hrana care conţine calciul necesar?


Gaina atomica!! Asta chiar e tare. Transmutatiile se produc prin fuziune sau fisiune, la niste temperaturi si la niste presiuni considerabile (mijlocul stelelor). Daca o gaina ar face chestia asta, acuma am coloniza planeta Marte cu nave spatiale care merg pe energie furnizata de gaini.biggrin.gif
Erwin
rofl.gif hihihi! şi s-ar rezolva şi criza energetică mondială... smile.gif am greşit, era vorba despre transmutaţia biologică la rece a potasiului în calciu, dar n-are nici o relevanţă pentru discuţia noastră din moment ce n-a fost dovedită... detalii...

să revenim la lucrurile serioase.

după cum se ştie, radioactivitatea este cel mai mare duşman al vieţii... totuşi se zice că există bacterii care cresc în medii radioactive şi altele care au supravieţuit (probabil îngheţate) în spaţiul cosmic... e dovedit sau nu? posedă ele mecanisme de apărare împotriva distrugerilor moleculare cauzate de radioactivitate?
axel
Nu-i adevarat ca radioactivitatea este cel mai mare dusman al vietii.
Numai ca radioactiviatea este o problema (adica necesita solutii) iar majoriatea organismelor nu sunt adaptate pentru nivele mari de radiatie, pentru ca radioactivitatea naturala are nivele destul de scazute.
Blakut
Radioactivitatea este si o sursa a mutatiilor. Ma rog, nu neaparat radioactivitatea, ci radiatia. Fara mutatii viata nu ar fi putut sa evolueze, cel putin nu in forma pe care o vedem astazi.
Erwin
smile.gif adevărat, am avut în minte doar radiaţiile nocive... tongue.gif

organismele vii se adaptează permanent la mediul înconjurător, la nivel individual în limitele normale ale fluctuaţiilor parametrilor mediului şi la nivel de specie când factorii de mediu devin improprii acelui organism... eu cred că mecanismul adaptării la nivel individual este pus în acţiune ori de câte ori factorii de mediu o impun, iar acele caracteristici favorabile supravieţuirii se transmit urmaşilor, mai degrabă decât este preconizată de teoria darwinistă prin selecţia naturală la nivel de specie (mor inadaptaţii şi supravieţuiesc cei care întâmplător rezistă noilor condiţii), ambele mecanisme contribuind cu succes la perpetuarea vieţii...

formele de viaţă de pe Terra ocupă toate nişele geologice şi acvatice, apa sau carbonul nu sunt singurele substanţe care pot da naştere la o chimie suficient de complexă pentru forme de viaţă diferite total de cele terestre aşa cum o cunoaştem noi şi nu mi s-ar părea deloc surprinzător să găsim chiar şi pe pământ astfel de "extratereştrii", pe care până acum nu i-am identificat...

axel
QUOTE (Erwin @ 27 Jan 2007, 01:35 AM)
organismele vii se adaptează permanent la mediul înconjurător, la nivel individual în limitele normale ale fluctuaţiilor parametrilor mediului şi la nivel de specie când factorii de mediu devin improprii acelui organism... eu cred că mecanismul adaptării la nivel individual este pus în acţiune ori de câte ori factorii de mediu o impun, iar acele caracteristici favorabile supravieţuirii se transmit urmaşilor, mai degrabă decât este preconizată de teoria darwinistă prin selecţia naturală la nivel de specie (mor inadaptaţii şi supravieţuiesc cei care întâmplător rezistă noilor condiţii), ambele mecanisme contribuind cu succes la perpetuarea vieţii...

Adica tu esti sustinator pentru Lamarckism. Care a fost testat stiintific si dovedit fals, cel putin pentru organisme mari (multicelulare).
Erwin
nu neapărat, nici n-am auzit de el, dar acum dacă tot am deschis uşa asta... aveam în minte şi adaptarile care nu se transmit genetic ci şi cele care se învaţă, animalele superioare îşi învaţă puii să supravieţuiască în mediul lor iar ceea ce achiziţionează în cursul experienţei se transmite mai departe de la o generaţie la alta şi atunci au mai mult succes. Exemplu cel mai clar este civilizaţia umană, o invenţie a cuiva ne uşurează la toţi viaţa, nici nu trebuie să treacă o generaţie pentru asta...

dar am citit pe undeva că viruşii la care devenim rezistenţi ne modifică codul genetic... şi că se lucrează la tehnologia care ar putea repara defectele genetice folosind acelaşi mecanism ... unsure.gif

Editat: dar nu a răspuns nimeni nici la celelalte întrebări pe care le-am pus... tongue.gif
axel
Arunci repede un "nu neaparat" dar recunosti ca nu stii despre ce e vorba in Lamarckism... hh.gif
axel
QUOTE (Erwin @ 28 Jan 2007, 01:46 AM)
Editat: dar nu a răspuns nimeni nici la celelalte întrebări pe care le-am pus... tongue.gif

Pai de exemplu, eu cand citesc un mesaj si descoper erori flagrante, raspund la acele erori si nu ma obosesc nici macar sa citesc tot mesajul initial, pentru ca e foarte probabil pierdere de timp.

Adica daca cumva cineva nu iti raspunde la toate punctele din mesaj, sa nu cumva sa crezi ca la cele neacoperite iti da in mod automat dreptate.
Erwin
nu-i nimic, eu nu pretind că aş fi atoatecunoscător... dacă te-ai fi obosit să citeşti cu atenţie, ai fi observat că n-am pomenit niciunde cuvântul "genetică" şi că afirmaţia mea se baza pe un punct de vedere holist, am afirmat că ambele mecanisme contribuie la perpetuarea vieţii şi nu la evoluţia vieţii cum ai fost tentat să crezi...

precizari:
perpetuarea presupune si adaptare, nu numai selectie naturala
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.