Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Reincarnari, Credeti Sau Nu
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
thunder
QUOTE (nemurirea @ 31 Mar 2005, 11:50 PM)
QUOTE (Maria Luiza @ 31 Mar 2005, 05:57 AM)
Eu n-am stiut ca 'spiritul' evolueaza! Cum, tot prin mutatii la nimereala? hh.gif

mwah1.gif da ai dreptate ,m am exprimat gresit,nu spiritul evolueaza ,nici nu are cum ,ci sufletul este cel care evolueaza

- exista doua mari viziuni asupra evolutiei spirituale. Aceea prin care ne identificam cu "hainele", si prin evolutie constientizam noi haine ale noastre, din ce in ce mai subtile, avind viziunea unei cresteri, a unei dilatari, a unei mariri ... prin aceasta "acumulare" de "noi haine" si constientizarea lor, a faptului ca le avem, sau ca le-am "trezit" si "dinamizat" ... si acea cale prin care realizam, pas cu pas, ca identificarea noastra cu diferitele "haine" ale noastre este ireala si ca noi nu sintem cu adevarat nici una dintre aceste "haine" (structuri subtile). Primul pas este atunci cind realizam ca nu sintem corpul fizic, apoi ca nu sintem nici mintea, nici corpul astral, nici cel cauzal, nici alte structuri subtile, si in final, ca nici acel asa zis "suflet" nu sintem, ci sintem ESENTA din ESENTA lui Dumnezeu, "bucata din El", ca sintem UNA cu EL, ca "sintem El", "dupa chipul si asemanarea Sa". Mintile gregare au conceput ideea ca Dumnezeu ar fi un "mos batrin", facindu-L pe El dupa chipul si asemanarea noastra, si nu invers. Dumnezeu este SPIRIT DIVIN ... si asta sintem si noi. In finalul evolutiei spirituale realizam ca am fost dintodeauna ceea ce sintem, dar orbirea si uitarea noastra ne-a facut sa credem altceva.

- pe de alta parte, prima parte mai precis, trecind de la faza identificarii noastre cu corpul fizic si personalitatea fizica, gregara, limitata a corpului si lumii fizice, sufletul nostru este "inchis", "adormit", "mic" etc. Prin diferitele metodologii spirituale de trezirea a sufletului, acesta capata noi "dimensiuni". Un asa zis "suflet mare" este acel suflet care si-a constientizat mari parti din infinitatea spiritului sau Etern, cuprinzind o mare parte din "Infinit" ... de unde si ideea de "suflet mare". Ca sa ajunga la aceasta faza/etapa sufletul se incarneaza in nenumarate vieti, corpuri si personalitati si entitati (fiinte) cu diferite nivele de constiinta. Din acest pdv, daca facem o oarecare identificare a sufletului cu spiritului, putem spune ca "spiritul evolueaza". Practic gradul sau de constientizare a ceea ce este il face sa "evolueze" ... iar asta nu se produce "la nimereala, sau cu "mutatii", ci sub auspiciile legilor divine cosmice, printre care se afla si legea karmei, in care se integreaza intr-o buna masura si reincarnarea. Ideea de "nimereala" sau de "haotic" este doar in mintea fiintei profane, lipsite de o cunoastere oculta profunda. In realitate, pina si un fir de iarba nu se mica haotic, ci intr-o ordine si armonie macrocosmica. Ca noi, cu mintile noastre "limitate" nu putem cuprinde aceasta ordine cosmica este cu totul altceva. Fiecare dintre noi avem tendinta de a "baga infinitul" in mintile noastre inguste (fiecare cu ingustimea specifica nivelului sau de constiinta si de evolutie spirituala la care a ajuns in decursul vietilor anterioare si cea prezenta), incercind sa-l bagam in niste "sabloane mentale", in niste prejudecati si "reguli fixe" si limitate.

QUOTE
inca odata scuze pentru greseala de exprimare.

- este si nu este o greseala ... depinde de unde privesti lucrurile. smile.gif

QUOTE
Dar ,expresia ta cu mutatiile la nimereala nu am prea inteles o

- pai nu e nimic de inteles, ci este doar o viziune si o modalitate de exprimare personala si particulara a unei alte fiinte aflate pe calea evolutiei spirituale. smile.gif

- ca sa intelegi mai bine pe cineva, trebuie sa te pui in pielea (rezonantele) lui. smile.gif
cactus
Stiu ca nu aici este locul, dar nu am mai gasit un topic cu viata dupa moarte; daca exista, rog moderatorul sa-l mute acolo. Articolul mi s-a parut f. interesant...

http://www.ziarulcn.com/article/aid/16269/

MARTURIE DE DINCOLO DE MOARTE
Autor: CORESPONDENTA DIN ITALIA DE LA GIADA BIANCHI


Un caz cu totul deosebit se intampla in Italia si, in ciuda tuturor cercetarilor, ramane ceea ce este: o marturie de DINCOLO de moarte a spiritului lui Emilio, un tanar trecut prematur la cele vesnice.
Cazul a facut obiectul unor ample dezbateri, in care s-a implicat si Papa, trimitand o scrisoare familiei lui Emilio, binecuvantandu-o si indemnand-o sa continue pe calea credintei in Dumnezeul celor vii.....



gypsyhart
cactus, cred ca articolul respectiv se potriveste topicului de fata.
Astept si alte pareri.....
Lucifer
Bineinteles ca are legatura. In definitiv ceea ce ne intereseaza pe noi (ca oameni, nu in acest topic) este supravietuirea dupa moarte. Ne-ar "multumi" si o viata din aceasta sub forma imateriala, insa nu este prevazuta doar asta pentru ca fiecare stare are avantajele si neajunsurile ei:

1 Viata corporala - poti actiona dar vezi putine si intelegi tot asa
2 Viata imateriala - vezi multe si intelegi dar nu poti actiona

E clar ca trebuie facuta o imbinare intre cele doua. Aceasta este Reincarnarea. In mod voit cele doua stari sint imperfecte. Pentru ca din nevoie se naste progresul. ( Nevoia invata pe om. ) Cum ar arata o stare "mai buna" : aceea in care poti trece dintr-o stare in alta instantaneu ( pe inteles teleportarea si invizibilitatea cind esti in starea normala corporala si corporalizarea cind esti in starea de spirit decorporalizat ) Bineinteles vei pastra si amintirile la trecerea dintr-o stare in alta ceea ce nu se prea intimpla la Reincarnare.
Aceasta usurinta de trecere din 1 in 2 si viceversa ar fi insa "contraproductiva" scopului urmarit si anume evolutia omului. Ca sa nu mai vorbim de formele "evoluate" de razboaie ce s-ar incinge! Razboaie care insa nu s-ar solda cu morti (doar poti sa treci din 2 in 1 ! ) Pina la urma totusi poate ar disparea razboaiele pentru ca ar disparea posibilitatea realizarii scopului lor: acela de a ucide. O actiune ce nu o poti finaliza niciodata vei sfirsi prin a o abandona.
Lucifer
QUOTE (bdl @ 25 Mar 2005, 09:47 PM)
De ce e normala si de ce necesara?
Daca aduci argumente, te rog vino cu ceva serios....

bdl Desi intrebarea nu e pentru mine raspund eu. Ma gindesc ca n-ai parcurs textul scris de mine pe 18 mar 2005 ( pag 32 ) unde eu incercam sa argumentez acest lucru. Sau poate l-ai considerat nesatisfacator sau doresti argumente de la fiecare sustinator al teoriei reincarnarii
Lucifer
O persoana avea o problema cu o unghie care i se incarna. El a taiat-o dar cind i-a crescut s-a incarnat din nou.
Iata deci ca exista reincarnare !
thunder
QUOTE (Lucifer @ 6 Apr 2005, 10:32 PM)
Bineinteles ca are legatura. In definitiv ceea ce ne intereseaza pe noi (ca oameni, nu in acest topic) este supravietuirea dupa moarte. Ne-ar "multumi" si o viata din aceasta sub forma imateriala, insa nu este prevazuta doar asta pentru ca fiecare stare are avantajele si neajunsurile ei:

1 Viata corporala - poti actiona dar vezi putine si intelegi tot asa
2 Viata imateriala - vezi multe si intelegi dar nu poti actiona

- poti actiona in lumile astrale in care ai ajuns dupa asa zisa moarte. Ba mai mult, acolo libertatea de actiune este mult mai mare decit cea in planul fizic.

- cel mai mare avantaj al vietii in lumea fizica sa aici sufletul poate evolua mai rapid, cu toate greutatile si limitele pe care le intimpina.

QUOTE
E clar ca trebuie facuta o imbinare intre cele doua. Aceasta este Reincarnarea. In mod voit cele doua stari sint imperfecte.

- nu sint imperfecte, ci diferite stadii.

QUOTE
Pentru ca din nevoie se naste progresul. ( Nevoia invata pe om. ) Cum ar arata o stare "mai buna" : aceea in care poti trece dintr-o stare in alta instantaneu ( pe inteles teleportarea si invizibilitatea cind esti in starea normala corporala si corporalizarea cind esti in starea de spirit decorporalizat  ) Bineinteles vei pastra si amintirile la trecerea dintr-o stare in alta ceea ce nu se prea intimpla la Reincarnare.

- sufletul pastreaza/memoreaza toate experientele chiar daca intr-o anumita faza nu-si mai aminteste de ele. Priveste la geniile lumii. Copil, la 4-5 ani compune muzica superba. De unde acest geniu daca nu din zestrea sa spirituala capatata in celelalte vieti ?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.